VOOR POPERINGHE OMSTREKEN DE BOERENKRIJG HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe BROODBAKKERIJ Te Koopen uit ter hand UITERHAND te Koopen, Zondag 4n Augustus igi2. 5 Centiemen. 8e laar. iV* ANNONCEN Den drukregel 10 c. Hemaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Her&ergkeriiiissefl mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noes ingezonden worden. IMSCKRiJVIHGSPRI JS Baiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris PEEL Vrijdag 9 Augusti PEEL te Rousbrugge en THEVELIN te Meessen. Woensdag 7 Augnsti 1912 OVERSLAG Notaris BACQUAERT, Den Vrijdag 23 Oogst 1912, Deurwaarder EOU7 EN Maandag 5 Augusti 1912, Deel MENAGIEGOEDEREN, Landsalaata, Kuip- en Kerngetuig, Dinsdag 0 Augusti 1912, 35 Heet. Vruchten te Velde, Notaris DE GR A VE, Woensdag 7 Augusti 1912, SCHOONE MEUBELS Voornaam WOONHUIS en groot mO 5K1.11* dienstig voor hop- en al anderen handel te I'operinglic, Yperstraat, tegen de Groote Markt. DEVOS te Watou en PROPT te Woumen. Dinsdag 6 Augusti 1912, TE BE iTEREN-HARINGHE, Rot ar is FRAEYS, eene SCHOONE HOFSTEDE Instel: DINSDAG 6 AUGUSTUS 1912. TE THOUROET, De nieuwe wet op de Ouderdomspensioenen. Conscience-Feesien. ■worden ingelijfd Het recht, annoncen nj artikels te weigeren is voorbehouden. POfEBBEHtSAAR 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Wekelijksche Almanak. Augustus. Zon op. Zon ond. Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 W tiensdag 7 Donderdag 8 Vrijdag 9 Zaterdag 10 s. Dominicus, Tertulliaen. O. L. Vrouw ter Sneeuw, Abel. Transfiguratie Christi. s. Donatus, Alberlus, Cajetanus. ss. Cyriacus en Largas. s. Romanus, Yerianus, Justirus. s. Laurentius, Sara. 4 u. 15 m. 7 u. 22 m. 4 16 7 20 4 18 7 19 4 19 7 17 4 21 7 15 4 22 7 13 4 24 7 11 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eet ste Kwartier. Volte Maan. Dinsdag 6 Augustus, ten 4 ure 18 minuten 's morgens. Maandag 12 Augustus, ten 7 ure 58 minuten 's avonds. Maandag 19 Augustus, ten 4 ure 59 minuten 's avonds. Dinsdag 27 Augustus, ten 7 ure 59 minuten 's avonds. KANTOOR VAN DEN te Rousbrugge-Haringhe 1912, om 10 ure voormiddag, ter gehoorzaal van den heer Vrederechter te Rousbrugge, Openbare Licitatie Verkooping van Gemeente CRtOtggSLRiL. 1. Eene partie Zaailand, bekend sectie A, nu miner 5a., voor eene grootte van 42 aren. 2. Eene partie Zaailand, sectie A, nummer 249a. 250a. 251a en 252a, groot 1 heet. 9 aren 80 cent.. 3. Een perceel Bosch, sectie A, nummer 448, groot 34 aren 70 cent. Prijzie der houtgewassen 350 franks. Het zaailand is gebruikt tot 1 October aanstaande door den medeverkooper August March and. Voor het bosch aanslag met de geldteliing. Alle inlichtingen te bekomen ter studie van bovengenoemdén Notaris i*ee!. wil t~raii.iiiii rr wn woir* wuwt Kantoren van de Notarissen om 4 ure namiddag, ter herberg Hotel de la Régence» bewoond door Henri Herkelbout ter dorpplaats van Rousbrugge, van Gemeente ROUSBRUGGE-HARINGHE. Eene allerbeste WEIDE gelegen tegen de dorpplaats van Rousbrugge, bekend bij ka daster sectie A nummers 924*. 925, 926, 927 en 928* voor eene grootte van 2 h. 28 a.60 c. In 5 koopen verdeeld met recht van sa menvoeging. Ingesteld 12.050 frs. STUDIE! VAN DEN TE POPERINGHE. om 2 1)2 ure namiddag, A la Bourse du Houblon Gasthuisstraat te Poperinghe, openbare verhooping van eene welgekniatite met uieuwgebou wden oven op hout en kolen, regen- en steenputten, en schoon beplanten hof, groot 2 aren 32 centiaren, in de Yper straat, nummer 103. te l'operiiiglie. Laatst gebruikt door M. Theophile Ampen. Handslag met de geldteliing Tw< e schoone en gerieflijke nieuwgebouwde WOONHUIZEN te Poperinghe, in de Brugge- straat, wanof 't een met koetspoort en stagie en 7 aren 35 c. erve en hof en 't ander met mansarde kamers en 2 a. 60 c. erve en hof. Onrniddelijhe ingenottreding Zich te begeven ter studie van den Notaris Itacqunwi, te Poperinghe. Kantoor van den TE VEURNE. om 1 ure namiddag, te STEENKERKE, langs de steenweg naar Eggewaertsca- pelle, Ier hofstede gebruikt door d'heer Arthur Declercq Zoete, zeer merkweerdige koopdag van zooals 5 kloeke merrie- peerden, éen met. kachtel, 13 goede melk koeien, 13 jaarliDgen, 12 kalvers, 3 zwijne- moeren, een met jongen, en pluimgedierte. om 2 uren namiddagIer zelve hofstede, KOOPDAG VAN het Hooi der ruaaigrazen in vummen en achtergras tot Baafmis. 2e Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR» STUDIE VAN DEN TE GilYVERINCHOVE. om 9 ure voormiddag Ier pastorij- sterf huize van Èerw. Heer Neuejan, pastor te Stavele, Merkweerdige Koopdag van TE STAVELE, Zooais nieuwe keukenstove, allerhande tafels, stoelen en kassen, schapraaien, coin- moden, lavabos, nachttafels, zetels, bedden met ressorts, wolle matrassen, lakens, sar- giën, spreiden, servietten, tafeldwalen, ven ster stoors en gordijnen, stoven, coulisse tafels, porcelein- gleis- en glaswerk, keu- kengerief, koffijstelsel, zilveren lepels en vol kotten, tafelgerief, spiegels, beelden, salonmeubels, slaapkamers, luisters, baro meters, coffrefort, tapijten, vaandel, biblio theken, hofstoelen, enz Groofc Harmonium, Schijven ORDE DER VENDITIE Voormiddag verkooping van keuken- en tafelgerief. Om 2 ure nanoen, huismeubels, salon en slaapkamers, enz. Op krediet mits borg voor de koopen boven de 10 franks. Bewoond door Mmo We Benoit Degryse. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den Notaris Rening helst. Van Cayzeele, te 1798) historisch tafereel uit de xviiie eeuw, DOOR Rlrixirllt CONSCIENCE. Vermits de nauwe paden slechts een enkel mensch konden doorlaten, gingen al deze personen een vooreen en dicht achter elkan der Van verre scheen de gang dezer lieden zeer traag; en, ware het niet geweest dat het bonte tooisel der vrouwen met zijn hoog rood, en groen, en geel, en wit, tusschen cle donkerblauwe dracht der mannen hadde gewemeld en dus de b weging merken liet, men zou somwijlen gedacht hebben dat deze reien| menschen gansch roerloos in de velden stonden. Zoo kwamen van alle kanten de inwoners der gemeente Waldeghem kerkwaarts ge gaan om het plechtig Lof bij te wonen dat naast beginnen zou. Bemerkte men in de kuip des dorps de zelfde beweging nog niet, dit sproot voort uit eeno berekende gewoonte der boeren, die des te later hun huis verlaten hoe dich ter zij bij de kerk wonen; en zoo komt het dat de beweging der dorpelingen eerst aan de verre uithoeken begint en allengskeris nader en nader zich verspreid, tot dat de klokslag de allertraagsten uit de herberg doet loopon om het begin van den Dienst niet te missen. Kantoren van de Notarissen om 21/4 ure namiddag ter herberg In de Tramstatie bij Jerome Facon. OVERSLAG van Hofstede en Ha. 2-82-72 c. erf te Beveren-Haringhe. Slechts ingesteld 12,000 frs. Gebruikt door Cyrille Rosseel-Lazeure. STUDIE VAN DEN te BRUGGE, Spanjaardstraat, n. 14. Openbare Verkooping; van met Allerbeste WEIDEN, groot 21 Hectaren 53 aren 35 centiaren TE BEVEREN op den Yzer, langs den steenweg naar Loo, verpacht tot 30 September 1913 mits 2705 fr. boven de lasten aan Camiel Butaye-De Pyper. Verdeeld in verschiliige koopen. om 2 uren (om ten 3 uren te beginnen), In de Karpel op de Markt. 1/2 instelpenning. Een koninklijk besluit van 31 Mei II. geeft de noodige uitleggingen dier wetwij roe pen er de bijzondere aandacht op onzer maatschappijen. De talrijke lezers die ons om uitleg en verklaring der nieuwe bepalin- en vroegen, zullen in de volgende regelen er verlangde inlichtingen vinden. Nieuwe voordeelen. 1. Om het pensioen van 65 fr. te bekomen moest men volgens de oude wet werkman of oud-werkman zijn. Die conditie valt nu weg: kleine landbouwers, bedienden, ambachts lieden en kleinhandelaars kunnen er nu ook aanspraak op maken, al zijn ze nooit afhan kelijke werklieden geweest. 2. Vroeger konden, mits 18 fr. te storten, het pensioen slechts bekomen de personen geboren in 1843, 44 en 45, nu ook die van 1846, 47 en 48. 3. De 18 fr. die men vroeger in driemaal moest storten of die ten minsten tusschen driejaren verdeeld werden, kan men nu in eens storten en op hetzelfde welk tijdstip van het jaar, zoo dat de personen, van 1846 b. v. met nu seffens 18 fr. te storten nog dit jaar 1912 de 65 fr. zullen trekken, indien ze hunne aanvraag seffens doen verrichten. Het is dus niet meer noodig, gelijk vroe ger, dat de storting gedaan wordt voor den 1 Januari van het jaar voor welke het pen sioen gevraagd is zij zal kunnen gedaan worden, 't is gelijk op welke datum van het jaar. 4. De Gemeenten en Armbureelen mogen volgens de nieuwe wet de 18 fr. storten in de plaats van de belanghebbenden, wat vroeger niet. mochtdat is eene schoone gunst voor diegenen welke zelf te arm zijn om 18 fr. te storten. 5. De voorwaarde dat men in nood moet verkeeren blijft wel bestaan, doch men is zoo streng niet meer als vroeger en indien men geen jaarlijks inkomen kan bewijzen van 360 fr, per kop in het huisgezin, zal men u het pensioen niet meer weigeren. Tot nu toe was het de som van 300 fr. die En voorwaar, daaraan zou zich ditmaal voorzeker niemand hebben willen blootstel leri. Kr moest in dit Lof iets bijzonders geschieden dat al lor nieuwsgierigheid gaande maakte. Bruno, de zoon des Notaris, die bij de Au gustijnen, te Antwerpen, op de latijnsche schoie studeerde, was in verlof om de kermis op het dorp door te brengen, hij had eene wonderbaar schoone stemme en was in de muziek zeer ervaren. De Koster had daarom, sedert langen tijd en met groote moeite, aan de zangers der ète Cecilia-Gilde een plechtig Lof geleerd, waarin een aantal solo's stonden Bruno zou deze solo's zingen. Sedert drij maanden hadden de huisgeno ten der gildcbroêrs van Ste Cecilia van niets gehoord dan van dit Lof en van Brnuo's schoone stemme; en dit lange wachten had hunne nieuwsgierigheid zooaanigopgewekt, dat zij nu zich ter kerke spoedden als moest daar een belangrijk voorval plaats grijpen. Weinig tijds voor dat de klok drij ure zou slaan was de kerk opgevuld met volk de vrouwen en maagden onder den linker beuk de kleine meiskens langs dezelfde zijde in het midden der kerk, recht over de jongs- kens, met eenen doorgang tusschen beide de mannen onder den rechter beuk. In dier- voeize dat de eene zijde der kerk, vroolijk en frisch, met vlokken sneeuwwitten kant en hooggekleurd tooisel prijkte, terwijl de overgestehle zijde, onder den toon der een verwige blauwe kleeding der boeren, als verdonkerde. Onder de mannen zeiven was nog eene bijzondere schikking, volgens rang en ouder dom. Terwijl meer bejaarde menschen in het midden van den beuk als onverschillig verspreid zaten, stonden de jonge lieden, de als basis aangenomen werd voor het schat ten der inkomsten, als er spraak was van twee ouderlingen echtgenooten de kosten van onderhoud van alle andere meerderjari gen is voortaan ook op 365 fr. vastgesteld in plaats van 300 fr. wanneer men de lasten mn het huisgezin in hun geheel moet aan schouwen voor de kinderen onder de 14 jaar, is de som op 240 fr. bepaald. De ouder lingen die in een gesticht of elders volledig onderhouden worden, mogen geene aan spraak op de toelage van 65 fr. maken djpch er is bepaald, dat dit onderhoud niet volledig is indien het de hulp van genees heer en medicijnen niet he vat. Worden verondersteld als niet in nood verkeerend, zoolang het tegenovergestelde niet stellig bewezen is, degenen die zelve of bij middel van een aangestelden persoon, eene drankslijlerij houden. Kunnen de toe lagen niet genieten, de personen, die sedert min dan een jaar veroordeeld werden we gens openbare dronkenschap en diegenen die met een bedriegelijk doel hunne goede ren vervreemd hebben. 6. De voorwaarden om de toelage van 65 fr. te ontvangen deze der storting uitgezonderd moeten bestaan van op 1 Januari zoo niet zou men het genieten der toelage van 65 fr. voor gansch het jaar niet kunnen verrechtvaardigen. Maar het wordt aan de Komiteiten, die gelast zijn den nood te schatten, toegelaten zich breed te toonen als zij een geval van plolselicge en klaar- blijkende ellende ontmoeten. 7. De aanvraag voor het bekomen der toe lage van 65 fr. zal mogen ingebracht wor den tot op 31 December van het jaar voor hetwelk zij gevraagd wordt. Zij zal opgemaakt worden op een invul- blad overeenkomend met het voorbeeld bij het koninklijk besluit gevoegd (zie Moniteur van 9 Juni 1912). Al de noodige bewijsstuk ken zullen door de zorgen van het gemeente bestuur bij de aanvraag gevoegd worden die stukken zullen door de Regeeriüg aan dén burgemeester overgemaakt worden, die ze aan de aanvragers of hunne gemachtig den zal overhandigen. 8. De toelage zal kunnen ontnomen wor de i aan degenen die er misbruik zouden van gemaakt hebben. De personen die van verblijfplaats veran deren, zullen, het volgend jaar, de toelage slechts kunnen genieten mits eene nieuwe uitspraak van het gevoegd beschermingsco- miteit, ingevolge eene nieuwe aanvraag en na onderzoek. 9. Als in het vervolg eene aanvraag ge weigerd is, zal men eene maand tijd hebben, in plaats van 15 dagen, om er tegen in be roep te gaan. Ziehier nu wat er moet gedaan worden voor de personen die van die nieuwe voor deelen kunnen genieten. Personen geboren voor 1843. Al die personen wier aanvraag vroeger verworpen werd omdat zij geen getuig schrift van werkman konden vertoonen, moeten nog dit jaar eene nieuwe aanvraag indienen om de toelage voor dit jaar nog te bekomen Personen geboren in 1843-44-45. De personen die verleden jaar hunne laatste storting hebben kunnen verrichten, en in 2 voorgaande jaren niet de som van 3fr. gestort hadden, hebben toen eene stor ting moeten verrichten van 18 fr. die stor ting van 18 fr. telde dan voor 3jaren, dit is, voor 1910, voor 1911 en voor dit jaar 1912. Die personen konden dus hun pensi oen van 65 fr slechts trekken in 1913 vol gens de oude wet. Dat is nu veranderd die personen van 1815 zullen dit jaar 1912 al hun 65 fr. pensioen bekomen. Wat moe ten ze daarvoor doen Zoo gauw mogelijk de aanvraag van 65 fr. doen verrichten, want indien men wacht op het einde van liet jaar, verliest men 65 fr. voor 1912. In dien de aanvraag verleden jaar gebeurd is moet zij vernieuwd worden. Voor de personen geboren in 1846. Wat moeten die doen Die moeten 18 fr. wordende mannen, meer naar voren toe, omtrent hetbidaltaar van St Sebastiaan. den patroon der Schuttersgilde. Geene anderen der huwbare knapen ontbraken daar, dan alleen de leden der Ste Cecilia, die hunne gewone plaats op de hoogzaal reeds hadden ingenomen. Bij het bidaltaar van St Sebastiaan stond een fiere jongeling met den elleboog op de tafel der knielbank leunende, en half naar het beeld van den Heiligen gekeerd. In zijne houding was iets misprijzend, op zijn aan gezicht iets hard en spottend, als hadde hij zich weinig herinnerd dat hij in Gods wo ning zich bevond Zelfs ontvielen hem van tijd tot tijd schertsende woorden over Bruno en over het beloofde Lof. Deze scherts was gericht tot eenen tamelijk ouden man, met gi'kromden rug en verslenst gelaat, die op een paar stappen van hem voor den pilaar geknield zat. Wat hij zegde moest den ouden man zeer ergeren, want deze sloot de tanden gram moedig opeen; en, met de.zuurste uitdruk king van verachting, snauwde hij hem toe Zwijg, goddelooze kerel, gij zijt nog niet weerd dat gij Bruno's schoenen bindt! De omstaanders bewezen genoeg door hunne blikken, dat zij den ouden man gelijk gaven eenigen zelfs verwijderden zich met afkeer van den trotschen jongeling. Deze dit ziende, lachte sportend en haalde de schou ders op Hij meende gewis den ouden man opnieuw te plagen, toen eensklaps de kleine zijdeur der kerk zich opende, en ieders aan dacht tot dit punt zich richtte. Brunozegde de oude man met blijd schap Veva! i) morde de spotter met het vuur der woede in het oog. bijeenzoeken en ze seffens door den secreta ris eener pensioenkas doen storten. Dan daarop seffens de aanvraag doen van het pensioen van 65 frank. Indien ze het zoo doen, zullen ze reeds dit jaar 1912 hun pen sioen van 65 fr. bekomen. Voor deze geboren in 1847. Die personen moeten ook dit jaar in eens hunne 18 fr. storten zij zullen daarvoor een pensioen trekken van 65 frank, vanaf toe komend jaar 1913. Zij moeten dus zorgen dit jaar 18 frank te storten en ook de aan vraag voor het pensioen doen verrichten voor het einde van dit jaar. Voor de personen geboren in 1848. Zij kunnen kiezen ofwel dit jaar of toe komend jaar in eens de 18 frank storten, ofwel eene storting verrichten dit jaar en eene andere toekomend jaar van te zamen ten minste 18 frank. Toekomend jaar moeten ze dan hunne aanvraag doen en ze trekken hun 65 frank in 1914. Stortingswij ze. Men raag storten het zij met voorbehou den, het zij met afgestaan kapitaal Indien de rente verworven door de 18 fr. min dan 1 fr. bedraagt, dan worden de 18 fr. al wa ren ze met afgestaan kapitaal gestort zonder eenige afhouding, terugbetaalt aan de stor- ter bij het aanvragen van het rentebevret. Deze personen zullen dus enkel een blijk van goeden wil moeten leveren en zonder eenige geldelijke opoffering, zal het pensioen van 65 frank hun toegekend worden De stortingen voor deze personen gedaan moeten per bijzonder bordereel geschieden. De personen die verdere inlichtingen be- geeren mogen zich wenden voor Poperinghe tot M. Euhie De Keirsgieter, Bestierder der Gemeenteschool. Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde ziin sedert zij chico- rei - der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépot bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen Nog enkele dagen scheiden ons van de Conscience-Week 4-11 Augustus en van den grooten Conscience-Dag 11 Augustus) te Antwerpen. Alles belooft, dat d* Conscience-Feesten 111 de Scheldestad schitterend zullen zijn, waardig van den wereldberoemden kunste naar, wiens geboorte herdacht wordt (1812- 1912), waardig van de rijke, Vlaamschge- zinde en kunstlievende handelsmetropool van België, waar hij het levenslicht aan schouwde, waar zijn standbeeld prijkt vóór de pui der Stadsbibliotheek en waar zijne asch rust onder een praalgraf op Kielkerk hof. Van den Praalstoet, naar de historische werken van den gevierden schrijver, worden wonderen verteld. Algemeen wordt gezegd, dat hij, in pracht en luister, het Landjuweel vau 1892 zal evenaren. Voor het verwezen lijken van de opvattingen der kunstenaars heeft het Gemeentebestuur van Antwerpen niet minder dan 125.000 fr. beschikbaar gesteld. Door de mededingende volksmaat schappijen worden de volgende onderwer pen voorgesteld De Boerenkrijg (De Vrien denschaar), Verheerlijking van Hendrik Conscience (De Rubenskring), Jacob van Artevelde (De Verbroedering), Clovis en Clotildis(Do Morgendstar), De Leeuw van Vlaanderen Hoop en Liefde), De Minnezan ger (VonJel), De Kerels van Vlaanderen (De Klauwaarts), Batavia (De Vrije Kunst), Het Wonderjaar De Vriendenkring), Eve- rard t'Serclaes (De Bloeiende Rozen). Het Conscience-Comiteit van Antwerpen, samengesteld uit de voornaamste groepee ringen en maatschappijen der Scheldestad en omliggende gemeenten zonder onderscheid van politieke denkwijze, heeft met onder steuning van Staat, Provincie, Stad en Be sturen der omliggende gemeenten onder den naam van Consciencedag eene reeks feestelijkheden vastgesteld, waarvan het Inderdaad een jongeling, rank van li chaam, zuiver van gelaat en ingetogen van uitdrukking als een meisje, trad de kerk binnen met eenen grooten bloemtuil in de handmet hem was een zeer jonge maagd gekomen, nauwelijke de kinderjaren ont groeid, doch reeds een statig vrouwenbeeld, en zoo regelmatig, zoo fijn, zoo edel van gelaat, dat haren aanblik betooverde en aroomen deed. Het was Genoveva, de eenige dochter van den Koster Schoolmeester die op zijn aan gebeden kind al hetgevoel zijner mijmerende ziel had overgestort en haar, voor haren leederen ouderdom, eene geleerdheid had geschonken die haar tusschen de dorpelin gen voor een wonder deed aanzien. De maagd hield insgelijks eenen bloemtuil in de hand en vatte tevens dengenen die haar gezel gedragen had. Zij ging langzaam over de Ohoor, klom de trappen des altaars op, nam de half ver slenste bloemen weg en zette haar frisch en geurig offer, Gode ter eere, nevens het ta bernakel Dan keerde zij weder en ontving dens toel dien Bruno voor haar gereed hield. De jongeling, om zich naar de hoogzaal te begeven, waar de Koeter reeds het orgel roerde, stapte langzaam door de ker k. Op zijnen doorgang werd de stilte door het schuiven der stoelen gestoord; ieder rechtte zich op om den schoonen student te zien, die in het plechtig Lof zou voorzingen en, dat hij zijne dorpgenoten wellekom was, dit kon men genoeg bemerken aan den stillen glimlach van goedkeuringen vriend schap die van elks gelaat hem tegenblonk. Hij, ontroerd door deze hulde, boog be schaamd het hoofd, verhaastte zijnen stap en bereikte juist zijne plaats op de hoogzaal toen de Koster al de pijpen des orgels open sloeg en zoo de komst van den Pastor aan kondigde. De Pastor trad inderdaad uit eene deur nevens den autaar. Geen eerbied wek kender mensch dan dezen priester kon men zien. Ofschoon hij wel zeventig jaren oud moest zijn en lang van gestalte was, ging hij nog recht, als hadde het gevoel van de majesteit zijner zending ook majesteit in zijn gemoed en in zijne houding gedrukt. Witte haren tintelend als sneeuw onder het zonne licht, omkransten zijnen schedel en daalden in onachtzame natuurpracht op zijne schou ders. Zijn aangezicht, stil en zoet, was met diepe rimpelen doortogen; zijne oogen wa ren nog hel ler en getuigden, door hunnen vreedzamen blik, van liefde en goedheid des harten. Bij zijne intrede, toen hij eenen langen oogslag over zijne parochianen wierp, scheen oen hrmelzalige glimlach zijn gelaat te beglansen, en het was alsof zijne oogen zich van ontroering bevochtigden. Ja, hij bleef eene korte wijl bij de deure staan en aan schouwde, als in eenen zaligen droom ont heven, het volk dat de kerk tot smachtens toe vervulde. Buiten zeer weinigen had hij al deze menschen gedoopt; hij had ze altemaal in de leering van Christus opgeleid, hij had ze getroost in hunne ziekten, bijgestaan in hunne armoede; hij had hun den Hemel als laatste hoop aangewezen toen de hel in opstand was geraakt, en vervolging, moord en rooverij over het vaderland had gespuwd. Hij wist wat zij ooit hadden gedaan of ge dacht geene'plooi in hunne harten, hoe diep ook, of hij doorgronde wat erin verbor gen lag. Programma hier onder volgtOm 10 uur 30 's morgens Plechtige Feestzittingen 1/ In de Groote Zaal van de Koninklijke maatschappij van Dierkunde, Statieplein Redenaar Heer René De Clercq, letterkun dige te Gent, Muziekaal gedeelte onder de leiding van de Heer Edward Keurvels, met de medewerking van Mejuffer Edith Buyens, den Heer Laurens Swolfs en het orkest van de Koninklijke maatschappij van Dierkunde. 2/ In de Groote Zaal van de Koninklijke HarmoniemaatschappijArerabergstraat. Re denaar Heer Pol De Mont, Bewaarder van het Muzeum van Schoone kunsten. Muzie kaal gedeelte onder de leiding van den Heer Const. Lenaerts, met de medewerking van Mejuffer Eliza Levering, den Heer Arthur Steurbaut en het orkest van de Koninklijke Harmoniemaatscliappij. Om 3 1/2 uur 's namiddagsGroote Vlaamsche Optocht. De vorming zal derwijze geschieden dat al de deelnemers op voorbe nouden plaatsen, den historischen Kunst stoet, ingericht door de stad Antwerpen, zullen zien voorbijtrekken. Deze optocht der Vlaamsche Maatschap pijen uit heel het land begeeft zich alsdan voorbij het beeld van Conscience en zoo naar de Groote Markt, alwaar Groote Volksbe- tooging en om 6 uur Uitvoering van Liederen met begeleiding van vier Fanfaren, onder leiding van den fleer Edward Keurvels. De volgende liederen worden gezongen 1. Het Lied der Vlamingen, van Era, Hiel en Peter-Benoit. 2. Huldegroet van Jef Van de Venne en Edward Keurvels. 3. Ons Vaderland van Theod. Sevens en Jan Blockx. 4. Consciencelied van Edward Keurvels.5 Strijdkreet van Peter Benoit. Op de Groote Markt zullen de volgende sprekers van op vier verhoogen het woord voeren Leo Augusteyns (Antwerpen), Adv. Baels (Oostende), A de Swarte (Brussel), Ad. Henderickx (Antwerpen), Julius Hoste Jr (Brussel), Kam. Huysmans (Brussel), F. Roin- hard (Brussel), A. Sevens (Gent), A. Van Roy (Gent). Het Conscience-Comiteit richt alreeds op Donderdags Augustus een Conscience-avond in, die plaats heeft in de Feestzaal van het Koninklijk Atheneum en waar de Heer Maurits Sabbe de feestrede houden zal over onzen gevierden romanschrijver. De leerlingen der declamatieklas van het Koninklijk VI Conservatorium onder leiding van den Heer M. Sabbe, zullen verschillende stukken uit het werk van Conscience voor dragen. De leerlingen der zangklas onder leiding van den Heer H. Fontaine, zullen liederen uitvoeren getoondicht door G. H. Antheunis, Aug. Deboeck, Jus. De Klerk, W. De Mol, Karei Miry, Em. Wambach en H. Willems. Een prijskamp van zangspelteksten naar de romans van Conscience werd uitgeschre ven. Twee-en-twintig handschriften werden ingezonden. De uitslag van den prijskamp zal eenigen tijd naafloop der feestelijkheden bekend gemaakt worden. Op het verzoek van het Conscience-Comi teit, heeft de Bond Antwerpen-Vooruit alle neringdrijvers van Antwerpen uitgenoodigd tot een wedstrijd van gevel versiering, (Con- science-Week). Het Conscience-Comiteit heeft zich gericht tot de verschillende Spoorwegbesturen, ten einde op Zondag, 11 Augustus, gemakkelijke treinverbindingen te bekomen uit en naar alle richtingen. Het Conscience-Comiteit doet nu een laat- sten en dringenden oproep tot deelname aan den Consciencedag. Alle Maatschappijen uit het Binnenland en uit Nederland, die op 11 Augustus wenschen deel te nemen aan den stoet der Volksmaat schappijen, worden nogmaals verzocht, zon der verwijl hunne toetreding te doen kennen aan het Secretariaat van het Conscience- Comiteit, Coppenolstraat, 6, Antwerpen. Alle toetredende zangmaatschappijn wor den verzocht de liederen aan te leeren, die zullen uitgevoerd worden op 11 Augustus, tijdens het Groote Volksfeest op de Groote Markt. In de bijzondere aandacht worden aanbe volen de twee nieuwe liederen Huldegroet van Jef Van de Venne en Edward Keurvels en Consciencelied, van Edward Keurvels. Zoo-was hem dit volk meer dan eene broederschaar; het was zijn geestelijk bloed, de dierbare eigendom zijner ziel; voor deze menschen leefde hij, en hij beminde hen ge lijk een teedere vader zijne kinderen bemint. Maar ook, hoe eerbiedigden zij hem niet Welke liefde hadden allen hem toegewijd, aan hem die, als het beeld der Godheid zelve, daar stond om lafenis te schenken, om te troosten of te zegenen bij elk voorval dat hunne eentoonige baan door de wereld kwam afbakenen. Als een vluchtige straal des gedachts liep deze beschouwing door den vaderlijken geest des Priesters, en nu verblijdde het hem zeer, dat hij zijn geliefd huisgezin gelukkig zag na de bittere en hopelooze vervolging. Nog gansch in de zoete beschouwing ver slonden, keerde hij zich tot den autaar om het Lof te beginnen. Daar walmde de frische geur der bloemen hem tegen. Een blik van dankbaarheid ontschoot zijn oog terwijl hij de jonge Genoveva, in het voorbijgaaneenen milden glimlach schonk. Het Lof nam aanvang. Daar de leden van Ste Cecilia in volle getal waren en met nauwe zorg door den Koster waren onderwezen, zongen zij veel een- stemmiger dan naar gewoonte; doch, in de overtuiging dat zij goed afgericht waren, schreeuwden zij des te harder en zongen tegen het donderend orgel op, als hadden zij in eenen kampstrijd met het machtig speeltuig om den prijs gedongen. Op deze wijze duurde het eene wijl voort, tot dat Bruno, na een tusschenspel des orgels, het Hymnus in solo zou hervatten. Wordt voortgezet.) Nadruk voorbehouden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1