iiEüWSBUD VOOR POPERINGHE EN OISTREKEi, BROODBAKKERIJ DE BOERENKRIJG HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag Koopt uwe Stoelen, Kindervoituren,Stoors,Gordijnen, Tapijtnn, Sn den Bazar, bij Sansen-Delqrte, Poperinghe ÜITERHAND te Koopen, Te Koopen uitter hand Laistertijke Processie BUlTENüftfiDSCH filEUOlS. mm Zondag Augustus 1912. 5 Centiemen. <Se Jaar. Nr 3y. ANNONCEN Oen drukregel 10 e. Hei haalde Annoncen volgens overeenkomst,. Eerste Taps, Rollingen en lierbergkermissen rails betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SAN SEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. Augustus. Zon op. Zon ond. Notaris BOUCQBEY, Maandag 19 Oogst 19'12, 500 blokken Hoppe met de Persen, 44 aren Aardappelen, 22 aren Beeten, 22 aren Hutteboonen. Notaris BACQÜAERT, Den Vrijdag 23 Oogst 1912, Voornaam en groot MAGAZIJN dienstig voor hop- en al anderen handel le INiporiiijïlu?, Yperstraat, tegen dc Groote Markt. JVo taris PEEL, Woensdag 14 Augusti 1912, en 28 Dinsdag 27 Augusti 1912, iivndMk 4 o\s<n:.\( i:. Wat veel kwaad doet. De goede Huismoeder De Consciencefeesten. Oproep aan de Vlamingen Groote Meeting, A POTH E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJ N, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. STAD YPER. EUCHARISTISCH CONGRES Z. D. H. Gustavus-Josephus Waffelaert, worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels le weigeren is vow hehowten POPERIKGHEKAAR 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 utex&c Zondag jllj Maandag 12 Dinsdag 13 j Woensdag j 14 j Donderdag15 i Vrijdag ;16j Zaterdag i 171 s. Philomena, Suzanna. s. Clara, Florimondus. s. Hyppolitus, Concordia, s. Ëus-'bius, Athanasia. Vijelie. MARIA HEMELVAART, s. Rochus, Hyacintus. s. Joachim, Bertrandus, Rogatus. 4 u. 26 m. 28 28 30 31 33 34 7 u. 10 m. 7 8 7 6 7 7 7 6 4 2 1 59 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Dinsdag 6 Augustus, ten 4 ure 18 minuten 's morgens. Maandag 12 Augusius, ten 7 ure 58 minuten 's avonds. Maandag 19 Augustus, ten 4 ure 59 minuten 's avonds. Dinsdag 27 Augustus, ten 7 ure 59 minuten 's avonds. Studie van den TE POPERINGHE. om 3 uren 's namiddags op de landen gebruikt door wijlen Honoré Tuyten-Van Acker, te d'iierberg - Den Lidter van Poperinghe, achter Tap verknoping STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. om 21)2 ure namiddag A la Bourse du Houblon Gasthuisstraat, te Poperinghe, openbare verkooping van «ene nelfekalnnie niet nieuwgebouwden oven op hout en kolen, regen- on steenputien, en schoon beplanten hof, groot 2 aren 32 centiaren, in deYper- S'i-aat. nummer 103 te fPopcriitghe. Laatst gebruikt door M. Theophile Arnpen. Handslag met de geldtelling Chieorei Van Tieghem - Dupont. is zeer spaarzaam in 't gebruik. Twee sohoene en gerieflijke nieuwgebouwde WOONHUIZEN te Poperinghe, in de Brugge- straat, wanof 't oen met koetspoort en stagie en 7 aren 35 c. erve en hof en 't andor met mansarde kamers en 2 a. 60 c. erve en hof. Onmiddelijke ingenottreding Zich te begeven ter studie van den Notaris StacffuiMM'R, te Poperinghe. Door sterfgeval, te koop bij de Wed. Aloise Vancayseele-Sohier, landbouwster, Re- riinghelst. stonmmachien(locomobiel), 7 peerden kracht in goeden staat. Ook nog volledig maat dersgerief met 1 koppel stee- nen, een cylinder of graanbreker en een dorscher, dit alles zoo goed als nieuw. Al aan voordeélige voorwaarden. Bewoond door Mme We Benoil Degryse. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den Notaris Van Cayzeele, te Rening helst 3« Men -el werk van «DE P0PER1NGHENAAR» KANTOOR VAN DEN te Rousbrugge-Haringhe. met gewin van 1/2 per °)0 instelpremie, zal den Notaris PEEL, te Rousbrugge-Ha ringhe, telkens om 3 ure namiddag ter her berg Den Engel, bewoond floor Jules Demuys, ter dorpplaats van Westvleteren, overgaan, op voorzeide dagen respectievelijk tot den instel en de definitieve toewijzing der volgende goederen (■eiiieenie Westvleteren. 1.) Een HOFSTEDEKEN met woonhuis, schuur, stallingen en afhankelijkheden en 70 aren 71 cent. bebouwde grond, hofplaats, gras en zaailand, sectie A, nummers 336, 337, 339b, en 340. Boómprijs 300 fis. 2.) 38 a 90 c. Zaailand, sectie A, n. 3312. 3.) 51 a. 07 c Zaailand, sectie A, n. 640. 4.) 45 a. 97 c Zaailand, sectie A, n, 114. 5.) 1 h 16 a. 70 c. Weide, sectie A, num mers 160 en 161. Gebruikt door Leopold Debergh, tot 1 Oei ober aanstaande. De titels ran eigendom en de kadastra le plans zijn berustende ten kantore van boven genaamd,en Notaris PEEL II. om 3 ure namiddag, ter herberg Den vet ten Os bewoond door Mr Justin Caenen, jter dorpplaats van Stavele, openbare ver kooping, in eene enkele zitting, van de vol gende goederen Gemeente Stavele. Eerste koop. Eene zeer goede WEIDE, be kend bij kadaster sectie C, n. 238ic, voor eene grootte van 1 heet. 64 aren 90 cent. In drij loten verdeeld. Pry zie van boomen en slakijlen 160 frs. In pachte gehouden door Mr Justin Cae nen, tot 11 November 1913, mits 375 franks 's jaars boven de lasten. (■«inei'nte Loo. Tweede koöp. Eene allerbeste VETTE WEIDE, bekend sectie B, n. 128a, voor eene grootte van 1 heet51 aren 40 cent. Pry zie van bollaards en stakijten 140 Iu pachte gehouden door den medever- koaper heer Edouard Debaenst te Stavele, tot 11 November 1914, mits 350 fr. 's jaars boven de lasten. De titels van eigendom en de kadastrale plans zijn berustende ten kantore van boven genaamd en Notaris PEEL. 1798) historisch tafereel dit de xviiie eeuw, LEEST ONS MENGELWERK I$c BOEItiaKUIJG een der schoonste werken van tiend rik Conscience. Vorige ummers zijn nog te krijgen ten onzen bweele. Abonnementprijs van nu tot einde 't jaar In Stad Herbergiers fr. 0,35. Bijzondere 0,70. Buiten Stad 0,90 Buitenland 1,90. Moet men slecht zijn om kwaad te doen Velen zullen meenet) deze gewichtige vraag bevestigend te moeten antwoorden, van gedacht zijnde dat alwie kwaad sticht of laakbaar handelt, dit doet omdat hij slecht is en gansch bedorven. Welnu, dat is niet gansch waar en mep zal dat dan ook spoedig begrijpen. Maar vooreerst zullen wij verklaren dat wij geenszins deze bewering vooruitstelleh, om degenen die misdadig en zondig hande len te verschoonen, maar wel om aan te toonen hoe gemakkelijk men er toe komt Kwaad te doen en slecht te handelen, zonder dat meu het zou kunnen denken. Eene groote oorzaak, waardoor er veel geschiedt dat erg te lak-m en af te keuren valt, is de bejammerlijke gesteltenis waarin vele mensehen hen bevinden. Alzoo zijn zij zeer zonderling gerust van herte in vele zaken, over dewelke zij hen uit strenge plicht zouden moeten bekommeren. Zij zijn onverschilligen Ha dit is een hoogst gevaarlijk iels, dat wel meer kwaad kan doen dan men denken zou, en men zie maar eens rondom; spoedig zal men bestatigen dat die onverschilligheid de noodlotigste uitwerkselen en gevolgen kan hebben. Hoevele menschen treft men niet-aan, die gansch onverschillig zijn in zake van hooger gevoelen en beter leven Zijn zij niet vijan dig aan God en godsdienst, welke zij gansch met rust laten, maar zij bekommeren er zich niet mede en zijn in de gewichtige levens zaak gansch onverschillig'. Alzoo geven die lieden een verderfelijk voorbeeld, dat des te heter wordt nagevolgd, omdat zij de faam bezitten braaf en deugd zaam te zijn en tocli niemand eenig kwaad doen. 't Is oprecht jammer, maar zulke on verschilligen handelen slecht en zijn zeer af te keuren. Wanneer het 's lands bestuur geldt en de middelen om rust en vrede te verzekeren, vindt men er ook velen die, zonder dat zij het denken, groot kwaad doen aan eene zoo heilige zaak Zij bekommeren hen geenszins met hetg^-* ne er geschiedt en zijn gansch onverschillig omtreut hetgene er zou moeten gedaan en aangewend worden, om den bloei en de welvaart van het lieve vaderland te bevor deren en te verzekeren. Het zal wel gaan zonder mij zeggen zij roekeloos schouderophalend en zij trekken hen zoo weinig aan, dat zij hunnen plicht van eerlijk burger, van rechtschapen vader lander gansch vergeten en verwaarloozen, om door hunne hoogst gevaarlijke onver schilligheid, het vaderland in eenen zeer el- lendigen toestand te brengen. Voorwaar, niemand, die tot plicht heeft zich le bekommeren met den bloei en den vooruitgang van zijn land, zijne stad, zijn dorp, met het handhaven van de rust en den vrede, mag er onverschillig aan blij ven. Allen moeten er voor zijn. Het is niet genoegzaam dat men er niet tegen is en dat men geenen strijd voert om datgene wat goed en heilzaam is te bekampen. Het is niet voldoende dat men geen deel uitmaakt der tegenpartij, opdat men zou kunnen zeg gen Ik doe geen kwaad aan die zaak Het tegendeel is waar, ja, ellendig waar, want die onverschilligen doen het grootste kwaad aan eene goede zaak, welke zij uit strengen plicht getrouw zouden moeten on dersteunen. De onverschilligheid in het bestuur van het land of dp gemeente is eene oorzaak van vele kwalen en gerust mag men ze eene ware misdaad noemen. Onverschilligen, onthoudt liet, gij handelt misdadig en misschien zoudt gij beter tot de tegenpartij hehooren en rechtzinnig hande len, want dan zou men u kennen voor het geen gij zijt en men zou in staat gesteld zijn u te bestrijden of te werken aan uwe heil zame bekeuring. Wat ziet men in zake van vele goede werken het oefenen der verhevene liefda digheid. het aanmoedigen van kunsten en wetenschappen, het ondersteunen van het goede en scboone Eilaas Hoe talrijk zijn de onverschilligen niet, die zich daar niet het minst aan gele gen laten en ellendig verzuimen hunnen plicht te vervullen Wat geeft het hun als hunne arme mede- menschen nood lijden en gebrek als scha mele kindertjes schreien om brood, om nooddruft en als vertwijfelende ouders tot wanhoop gedreven worden door de nijpend- ste ellende Ho De onverschilligen zijn de plaag der wereld Elk voor zijn zeivenDit is hunne leus van die gevaarlijke ikzuchtigen, die hoogst laakbare egoïsten Voor hen zijn kunsten en wetenschappen enkel gekheden en beuzelarijen en den kun stenaar, wien door God een bewonderens- weerdig vernuft en talent in de ziel is ge legd, gunnen zij niets dan minachting en soms wel enkele bespotting, in plaats van hem te ondersteunen an voort te helpen. Voor die onverschilligen, wier getal zoo wel in stad als te lande zoo groot is voor die menschen. die het goede en schoone zou den kunnen ondersteunen en beschermen, daar zij door den stand, welken zij in de sa menleving bekleeden, een heilzaam over wicht op hunne evenmenschen kunnen uit oefenen, voor die onverschilligen is de verantwoordelijkheid groot, welke zij op hun hoofd laden, want ieder mensch is op de wereld geplaatst om er gedurende dien korten tijd alle mogelijke goed te doen elk iu zijnen kring en Tiaar zijn vermogen, hoe klein het ook weze, en wijselijk zal iedereen dan handelen, wen hij die noodlottige on verschilligheid voor het weldoen afschudt en doet wat zijn p'icht is. Dan zal hij niet moeten schromen, als het uit den mond van den Ai wijze eens klinken zalGeef rekening- H. D. Z. Stil en zachtjes, met. bijna onhoorbare stem. maar zoo fijn en zoo duidelnk, dat het de zi'le smelten deed, begon Bruno den lofzang Ave Maria stella En dan, allengskens in kracht van toon opklimmend, en door de siddering der no ten meer en meer gevoel in zijnen zang drukkend, bereikie hij de sirofe Monstia te esse matrem die hij eersi niet neergedrukte stemme in lage toonen zuchtte, en dan als een hulpge roep in smeekende klacht ten hemel zond. Zoo ging hij voort in den lofzang, plooien de zijne wonderbare schoone tenor stemme met eene losheid van beweging, met eene vrijheid, die de muziek vergeten deed. alsof toon en zang de natuurlijke spraak der menschelijke ziele waren. l'.n het moet we] zijn dat al wat, waar en schoon is, in elk hart, hoe nederig het ook zij, snaren vindt, die weergalmen en een stemmig klinken want het was er zoo stil in cie kerk. als waren de dorpelingen in sternen beelden veranderd. Slechts één mensch scharde van tijd tot tijd met de voeten of hoestte hoorbaar en dit was de spotter bij het autaar van Sint- Sebastiaan. Ofschoon dit gerucht velen ergerde, kon het echter de ontroering der overigen niet storen de schoone stemme van Bruno hield hen verslonden in de vergetelheid der wereld, en het was hun als klom hunne ziel mede in de hoogte, wanneer de toonen, met kunst en gevoel van onder opgeleid, eindelijk uit Bruno's machtige borst ten he mel schoten en, nedervallend, de gansche kerk vervulden Men zegt, dat de muziek een duistere taal is. Wanneer zij slecht gesproken wordt, of dat zij de natuur tot geestige aardigheden verwringt, dan ja maar de echte muziek is der taal des gemoeds, en wanneer zij uit het hart en tot de harten spreekt, d m verstaat of liever gevoelt het stamelend kind zei hare minste klanken. De wooruen, die Bruno zonsz. behoorden tot de Latijnsche taal de stoffelijke vorm had dienvolgens niets uuidelijks voor dege nen, die op hem luisterden. en toch ver stonden de eorpeiingen wel wat hij zeide en toch ontvingen en deelden zijden indruk van elk woord, /ij hoorden wel, dat het een gebed was een gebed, zoo plechtig, zoo in nig, zoo wegvoerend, dat zij nooit zulk een hadden gehoord een gebed, dat hunne boe zems door ontsteltenis beklemde bij zijne treurig diepe tonen, dat hen sidderend in de hoogte deed blikken bij zijne smeekende opwelling tot G<>d, dat hen sidderen deed en hen het hoofd deed buigen, wanneer de zoetslepende noten, door de vreesachtige trilling der stemme be/ield, hun deden ge voelen dat de zanger zich verootmoedigde voor den Almachtige een gebed eindelijk, dat eensklaps hunne borsten zwellen deed onderhoudt met voorbeeldige zorg hare ne derige woning en maakt van haar huis een lusthof. Meubels, kasten, keukengerief, linnen en kleedingstukken zijn altijd in den besten staat en toonen dat orde in haren huiselij ker) kring lieerscht. Waakzaam en nauwgezet regelt zij al wat het huishouden aangaat, en met hare bezigheden regelmatig te schikken, wint zij veel van haren kosibaren tijd. Alles wat het huishouden aangaat kent zij, zij beseft en waardeert de waaide der een voudigste zaken. Nooit verkwistend, verteerd zij slechts na overwegen eu noodzakelijkheid. Vooruitziende denkt zij ook aan sparen. Wanneer de man van zijn werk terugkeert, vindt hij de tafel netjes gedekt, den maal tijd bereid en netjes opgediend. De spijzen zijn eenvoudig, doch voedzaam en af wisselend. De kinderen, zindelijk en wel opgevoed, wasemen een geur uit, van gezondheid en vreugde. In haar huis spreekt alles van lust en smaak. Wel gevoed, gezond, gelukkig en vol daan, werkt vader met kloeken moed en vol harding. 's Avonds, na een werkzamen dag. onder houdt hij zich al spelende met de kinderen of leest hij De Poperinghenaar of een nut tig boek. De man heeft altijd de kroeg gevlucht. Te zamen zien zij de inkomsten en de uitga ven na, en er heerscht altijd vrede in het huisgezin. Het wederzijdsche plichtsbesef snoert de echtbanden nauwer en vaster, en zoo komt het, dan ook dat de kinderen, steeds het voor beeld der ouders onder het oog hebbende, met Gode's hulp brave Christenen, nuttige leden der samenleving zullen wordeu... Dat, Christelijke moeder, is uw werk. Ch v. A Is liet gelooflijk dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 90 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot hij gebr Delhaize Moncarey-Sansen. 't Is heden Zondag dat te Antwerpen de Consciencefeesten beginnen en de eerste uitgang plaats heeft van den praalstoet, waarin tooneelen uit de voornaamste wer ken van den beroemden vlaamschen schrij ver verbeeld worden. Vertrek uit Poperinghe. De leden der -> Vlaamsche Vrienden der Koormaatschappij De Toekomst', en andere ingeschreven personen die deze vergezellen, wordt nog eens gezegd dat het vertrek plaats heeft om 5,35 ure. Voor deze die de reis naar Antwerpen doen wordt om 5 ure stipt, eene mis gelezen in Sint Jans kerk. De reiskaartjes zullen aan de statie afgege ven worden. De bijzondere aandacht der Vlamingen en inzonderheid der Conscience-betoogers te Antwerpen, wordt geroepen op de welke door het - Viaamsch Comiteit voorde Gentsche Tentoonstelling wordt belegd op Zondag 11 Augustus te Antwerpen, in de Groote Zaal «EL BARD0» St Jacobsmarkt, om 1 1/2 uur. Dit uur mag niet ongeschikt zijn voor degenen, die bevroeden dat er ook dient gewerkt te worden. De zaak is van het hoogste gewichtdaarom moet deze meeting eene krachtige uiting van den volkswil daarstellen tegenover de tergende houding van liet Bestuur der Tentoonstelling. De meeting zal slechts één uur duren, ten einde aan iedereen de gelegenheid le laten den Conscience-stoet bij te wonen, die zich rond 3 uur in gang stelt, in de onmiddellijke nabijheid der meetingzaal. Vlamingen, Het Bestuur der Gentsche Tentoonstelling heeft heel brutaal verklaard, voor wat be treft de toepassing der taalwet vau 1878, met alle onderhandeling af te breken en alle voorstellen te verwerpen. Zult gij dien kaak slag dulden Allen dus nAar de Groote MeetingHet volk moet beslissen Het Comiteit. N. B.Op deze volksvergadering zal lezing gegeven worden van de ongehoorde brieven, aan het "Viaamsch Comiteit gericht door het Bestuur der Gentsche Tentoonstelling. Al de Vlaamsche Redenaars van het land zullen deze Meeling bijwonen, en onmiddellijk daarna in gezamenlijk beleg maatregelen treffen, overeenkomstig hel besluit dat door HET VOLK zal genomen geworden zijn. Onze vorsten te Antwerpen. Zooals men weet doen onze Vorsten Woensdag hunne blijde intrede in Antwer pen en blijven er den Donderdag, om den 2« uitgang van den stoet bii te wonen. Er wordt verzekerd dat de twee redevoe ringen, door den burgemeester van Antwer pen uit te spreken bij de ontvangst der koninklijke familie ten stadhuize en vervol gens op het feestmaal, in 't viaamsch zullen gehouden worden, en dat de koning ook telkens in het viaamsch zal antwoorden, 't Ware niet meer dan recht Engeland zendt een oorlogschip naar Ant werpen om onze vorsten, bij hunne Blijde Intrede in de Scheldestad te groeten. Het is de kruiser Gloucester die zal gezonden worden het is een schip van 4,800 ton, goed gewapend en met eene bemanning van 400 koppen. De Gloucester zal den 12 te Antwerpen aankomen en den 17 Augusti vertrekken. hieorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht GEWESTELIJK TE YPER OP 24 EN 25 AUGUSTUS 1912. en hen wegrukte in geestontheffing, toen de schoone zanger het Magnificat aanhief en dat de strofe Magnificat anima mea Dominum 1 uit den boezem van Bruno losbrak en als een machtig trompetgeschal tegen de ge welven der kerk bonsde Het Lof vorderde met invallen der koren, met tusschengebeden des pastoors en met solo's van Bruno, totdat de dienst geëindigd was en elk van zijne plaats opstond om de kerk te verlaten. Bruno daalde van de hoogzaal en stapte tegen den stroom des volks op, om tot zij nen vader en tot Genoveva te gaan, die bij het altaar zaten. De jongeling scheen opgetogen en glim lachte helder een hevig rood kleurde zijne wangen en hij wierp vriendelijke blikken op de lieden, al wilde hij vragen wat zij over zijnen zang dachten. Doch niemand, noch man noch maagd, lachte hem tegen allen verwijderden zich met stommen eer bied van hem. om hem eenen breeden door gang te bieden en bleven hem in verbaasd heid aanschouwd1als ware er een wonder voor hunne oogen heengegaan. Inderdaad, de eenvoudige lieden waren nog gansch onder den indruk zijner toove- rende stemme hunne harten beefden nog van ontroering; het scheen hun onmogelijk dat die jonkman zulke macht kon bezitten en dat hij het was die het onbegrepene ge voel van eigenwaarde en van levensbreedte hur in de boezem had gegoten die hun hai doen gevoelen, dat er in ben onder den ruwen, rustenden mensch nog een verhe vener wezen, een voelend, een dichterlijk mensch verborgen lag. Daarom staarden zij Bruno met dankbare verwondering na, terwijl hij zich tot het oppereinde der kerk richtte. De oude man nevens het autaar van St - Sebastiaan stond bij eenen pilaar te weenen, dat de tranen uit zijne oogen op den vloer der kerk leekten. De jongeling bemerkte het. liep ter zijde tot hem en vroeg met belangstelling wat hem bedroefde. Bruno, Bruno lief, zuchtte de oude met dwalende blijdschap op het gelaat, nu. nu heb ik lang genoeg geleefd. Dat moet God u loonen, het geluk, dat gij uwen ar men Jan hebt gegeven. Ik ben gansch van mijne zinnen; het is mij, alsof ik uit den hemel kwam Ik gejpof het welhij is zot of dronken, schertste de fiere jongeling, die met den el leboog op de knielbank van St -Sebastiaan rustte. De oude keerde zich omen antwoordde met zonderlinge geestdrift Ah, spot met mij, noem mij zotten Jan maar, ziet gij, dwaze Simon, dit kind heb ik gedragen, toen het klein wasik heb het opgevoed en het al mi'ne geb den ge schonken. God heelt mij verhoord daar is nu Bruno Een knappe melkbaard, lachte de an dere. die daar ligt te janken gelijk een meisken. Gij moest hem rokken aandoen en eene kap opzetten, uwen Bruno Kom aan, Jan, zeide de jongeling, den ouden man met de hand voorttrekken de, laat Simon maar staan en kom met ons ter kermis vader heeft het mij toege staan Nu was de kerk bijna ledig de personen, die er nog in gebleven waren, verlieten ze insgelijks. Zaterdag 24 Augusti. Te 9 1/2 ure, vergadering der le, 2e en 3« sludieafdeelingen in St Vincentiuscollege, Meenenstraat, voor priesters en wereldlijken Damen en Heeren Te 2 1/2 ure. vergadering voor de onder wijzers in 't college en voor de onderwijze ressen en kloosterzusters in 't klooster der H. Familie. Te 4 1/4 ure., Algemeene vergadering met vrijen ingang in 't Volkshuis, Hond straat. Sprekers; Heer Advokaat De Groeve van Brugge; E. P. Ladislas der Minder broeders van Mechelen. Te 7 ure, Gezamenlijke Aanbidding in de Sint Maartens hoofdkerk. Zondag 25 Augusti. Te 7 ure 's morgens. Mis met Algemee ne Communie voor de kinders in Sint Maartens. Algemeene Communiën van de geloovigen in de vier Parochiekerken. Te 10 ure, Plechtige Hoogmis in Sint Maartens, gezongen door Z. E. H. Kanunnik Van den Berghe, vicaris generaal en aarts diaken der kathedraal; mot pontificale as sistentie van Bisschop van Brugge. Gezamenlijk gregoriaansch gezang der geloovigen. (Missa Cibavit Kyriale Missa IX de Beata Credo I. Alle liefhebbers kunnen kosteloos deze Misse bekomen bij Z. E. Heer Kanunnik De Brouwer deken van Yper). Onder de Mis sermoen door E. H. Doom onderpastor op Sint Gillis, te Brugge. Te2 1/2 ure, in't Volkshuis, Vergadering voor de Christene Huismoeders. Aan spraak van E. P. Frutsaert, redemptorist, rector van het klooster te Beauplateau. Te 3 ure, Vespers en te 3 1/2 ure, Ponti ficaal Lof door Z. D. H. Monseigneur Waffelaert, Bisschop van Brugge, waarna door de be vlagde straten van stad, te weten Boterstraat, de Sleurstraat, Maloulaan, Elverdinghestraat, Boesingheslraat, de Surmont de VolsbergheslraatDixmude- straat, Groote Markt, Hondstraat, Wen ning straat, Rijsselstraat, Hallestraat, Leét. Aan dien optocht nemen deel alle christe ne mannenvergaderingen der dekenijen Yper, Poperinghe en Meenen. Verscheidene Hoogweerdige Bisschop pen en Prelaten zullen ook aan de pro cessie deelnemen. De vergaderingen en congregatiën van Damen, Jufvrouwen en Jonge Dochters volgen het Allerheiligste Sacrament. De laatste Benedictie wordt gegeven op de Leet, na gezamenlijk gezang van Wij willen God Te Deum en Tan tum Ergo ter eere van het AUerhoog- weerdigste. De Fransche Katholieken bereiden zich voor om met groote luister 21 April 1913 het eeuwfeest der geboorte van Frédé- ric Ozanam, stichter van de Vereoniging van St. Vincentius a Paulo, te vieren. De oudste pastoor van Frankrijk, abbé Gabenne, van het plaatsje Rache, is op ruim 106-jarigen leeftijd overleden. De grijze prie ster was tot in zijn laatste levensjaren in zijn parochie werkzaam. Buiten was alles als door eenen toovérslag veranderd. In de verte hoorde men reeds een aanlokkend spel van viool en bas door het schaterend gerucht der kermis dringen. Eenige oudere lieden waren echter nog in hoopjes op het kerkhof blijven staan, om van elkander wat nieuws te hooren, indien iemand nieuws mocht weten. Daar werd gesproken over de Fransche republiek, over de Jacobijnen, over den dood van Ma rat en over den keizer van Oostenrijk men juichte er over den schoonen oogst van het jaar en drukte de blijde hoop uit, dat God het land voortaan van plundering en stroo- perij zou bevrijden. Daar stond ook nog de fiere jongeling, die gedurende het Lof met den arm op de knielbank van St.-Sebastiaan had gerust. Het was Simon, de zoon des brouwers, een jongen, die door den vroegtijdigen dood zij ner moeder op den hol was geraakt en zelfs gedurende de eerste maanden der Fransche overheersching naar Brussel was geloopen, zonder dat iemand wist wat hij in de hoofd stad had verricht. Hij was mét slechte ge dachten teruggekeerd, en dit was genoeg om de boeren te doen denken, dat hij daar met geen goed gezelschap had verkeerd Wat er van zij, niemand beminde hem in het dorp, welks inwoners hij ergerde door zijn dwaas leven en ruwe woorden. Slechts eènigen der armste boerenjongens waren altijd rondom hem te vinden en vergezelden hem waar hij ging, om de kannen bier te ledigen, die hij gewoon was in alle herber gen ten beste te geven. Het was spijt nochtans Simon kon wel voor een schoonen jongen doorgaan. Hij was lang van gestalte, regelmatig van aan gezicht en tamelijk geleerd maar zijne houding was trotsch, zijne wezenstrekken hard en zijne gewone glimlach zuur en misprijzend. Een ervaren oog zou bij den eersten blik ontdekt hebben, dat de jonk man, ofschoon nauwelijks vieren twintig jaar oud, reeds eenen afkeer had van het teven, omdat hij het leven voor zich zeiven door hoogmoed en wangedrag hal vergald. Anders scheen er in Simon niets meer over te blijven dan de eigenliefde, de begeer te om anderen te overtreffen en zich dus over de algemeene verachting te wreken. Hij had vleiende denkbeelden over zijne eigene begaafdheden om te zingen, te dan sen, te buigen of zich minnelijk of beleefd te toonen, ciat kon niemand gelijk hijver stand, welsprekendheid, ingeboren weten schap, dat bezat niemand boven hem. Zijne dorpsgenoten, zoo zeide hij, waren een hoop domme kinkels, die zich door den pastoor met beeldekens van den duivel naar hun bed lieten jagen en geheele nachten lagou te droomen van hel en vagevuur. Nu stond Simon aan den ingang van het kerkhof bij vijf of zes arm gekleede boeren jongens, die hem herinnerden, dat hij be loofd had twintig pinten bier te geven en zijne muts op het linkeroor te leggen, alsof hij iemand verwachtte, op wien de beval ligheden van zijnen persoon indruk moes ten doen Inderdaad, uit de zijdeur der kerk traden nu vijf of zes personen. Het was de notaris met zijne vrouw, zij nen zoon Bruno en zijnen ouden knecht Jan. benevens de koster-schoolmeester met zijne dochter Genoveva. Wordt voortgezet ,1 Nadruk voorbehouden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1