NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, DE BOERENKRIJG HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors,Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Te Koopen uit ter hand s ÜITERHAHD te Koopen. 5 Centiemen. Se Jaar. N 3g. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Hei naaide Annoncen volgens overeenkomst Eerste Taps, Boilingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annonce ri vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdao-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Boiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. Augustus. Zon op. Zonond.j Notaris PEEL, Dinsdag 27 Augusti 1912, Woensdag 28 Augusti 1912, Voornaam WOONHUIS en groot MAG VZIJI^i dienstig voor hop- en al anderen handel te I^oper-ïnglie, Yperstraat, tegen de Groote Markt. Bewoond door Mme We Benoit Degryse. Als 't ploktijd is! (1798) )e dubbele moord te Rumbeke. MARIA WAIGNEIN, li Ccesarina-IVlaria DEVOGEL, BUlTEMDSGfl UIEU01S. worden ingelijfd Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. DE PGPIBIHGHEKMR 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kosteïooze inlassching van t.\veo Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag s. Ludovicus, Louisa, s Zepherinus, Ebbo. s. Cesarius, Euthalia. s. Augustinus, Bibianus. s. Jans-onthoofding, Sabina. s. Rosa van Lima, Armand. s. Isabella, Raymondus. 4 u. 46 m. 48 49 51 52 53 55 6 u. 43 m, 41 39 37 35 33 30 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eeï s/e Kwartier. Volle Maan. Dinsdag 6 Augustus, ten 4 ure 18 minuten 's morgens. Maandag 12 Augustus, ten 7 ure 58 minuten 's avonds. Maandag 19 Augustus, ten 4 ure 59 minuten 's avonds. Dinsdag 27 Augustus, ten 7 ure 59 minuten 's avonds. KANTOOR VAN DEN te Rousbrugge-Haringhe. I. om 3 ure namiddag, ter herberg Den vet ten Os bewoond door Mr Justin Caenen, ter dorpplaats van Stavele, openbare ver- kooping, in eene enkele zitting, van de vol gende goederen Gemeente Stavele. Eerste koop. Eene zeer goeie WEIDE, be kend bij kadaster sectie C, n. 238k, voor eene grootte van 1 heet. 64 aren 90 cent. In drij loten verdeeld. P rij zie ran boom,en en stakijleh 1GO frs. In pacliie gi houden door Mr Justin Cae- nen, tot 11 Nivember 1913, mits 375 franks 's jaars boven de lasten. Geineente Loo. Tweede koop. Eene allerbeste VETTE WEIDE, bekend sectie B, n. 128a, voor eene grootte van 1 heet. 51 aren 40 cent. Prijzie van bollaards en stakijten 140 In pachte gehouden door den medever- kooper heer Edouard Debaenst te Stavele. tot 11 November 1914, mits 350 fr. 's jaars boven de lasten. De titels van eigendom en de kadastrale plans zijn berustende ten kantore van bovengenaamden Notaris PEEL. II. zal den Notaris PEEL, te Rousbrugge-Ha ringhe, telkens om 3 ure namiddag ter her berg Den Engel,* bewoond door Jules Demuys, ter dorppiaats van Westvleteren, overgaan, op voorzeide dagen respectievelijk tot den instel en de definitieve toewijzing der volgende goederen Gemeente Westvleteren. 1.) Een HOFSTEDEKEN met woonhuis, schuur, stallingen en afhankelijkheden en 70 aren 71 cent. bebouwde grond, hofplaats, gras en zaailand, sectie A, nummers 336, 337. 339b, en 340. Boornprijs 300 frs. Ingesteld 5800 frs. 2.) 38 a. 90 c. Zaailand, sectie A, n. 3312. Ingesteld 4000 frs. 3.) 51 a. 07 c. Zaailand, sectie A, n. 640. Ingesteld 2750 frs. 4.) 45 a. 97 c Zaailand, sectie A. n. 114. Ingesteld 2700 frs. 5.) 1 h 16 a. 70 c. Weide, sectie A, num mers 160 en 161. Ingesteld 7000 frs. Gebruikt door Leopold Debergh, tot 1 October aanstaande. De titels van eigendom en de kadastra le plans zijn berustende ten kantore van bovengenaamden Notaris PEEL. Door sterfgeval, te koop bij de Wed. Aloise Vancayseele-Sohier, landbouwster, Re- ninglielst, stoommachien, (locomobiel), 7 peerden kracht in goeden staat. Ook nog volledig maaldersgerief met 1 koppel stee- nen, een cylinder of graanbreker en een dorscher, dit alles zoo goed als nieuw. Al aan voordeelige voorwaarden. Twee scboone en gerieflijke nieuwgebouwde WOONHUIZEN te Poperinghe, in de Brugge- straat, wanof 't oen met koetspoort en stagie en 7 aren 35 c. erve en hof en 't ander met mansarde kamers en 2 a. 60 c. erve en hof. Onmiddelijke ingenotlreding Zich te begeven ter studie van den Notaris liaequaei-t, te Poperinghe. Voor alle inlichtingen ziclv te wenden bij den Notaris Van Cayateele, te Reninghelst. PHANTASIA. 't Is zomer 1 Helder is de lucht, warm is de zon die hare stralen zendt over stad en dorp; over berg en dal; zij rijst blinkend aan den trans en zij schiet duizend perel- vonken! 't Is zomer! 't Is wandeltijd, de natuur in hare schoonheid, in hare pracht spreekt ons van Dezen die alles geschapen heeft, do Mcoater vau het hetJlcü Wat is het zoet in 't lieve morgenstralen, eenzaam en stil te wandelen aldoor het la chend groen, aldoor de velden, langs de weiden, al kronkelende wegen, waar men bijna niets ontmoet dan boom, land en lucht, waar men niets hoort dan de liefelijke koren der vogelen bij 't ontwaken der natuur. Hier te Poperinghe, in de hoofdstad van het hoppeland langs den zoom van onze stille «Vleterbeek» en alom in gansch de streek, vindt men van die enge wegen die geleiden te midden de groote hoppevelden Ja, 'tis zomer! De "hommel» is rijp; de ranken zijn reusachtig geworden en sterk geankerd aan de persen of rond den ijzer- draad, recht, schuins of boogewijsd aange leid de vrucht is welgelukter hangen daar u »knops» lijk bellen, zoo schoone, groen en wit en reeds eenige goudkleurig. Men schijnt zich te bevinden in groote en schoone waranden met lange dreven, overlommerd an het lieve groen en men beslatigt dat welhaast, daar het werk zal moeten beginnen. Bijna geheel het jaar door heeft de boer gearbeid op zijn veld en nu zal men beginnen plukken! Zakken, manden, stoelen, wagens en veel ander gerief wordt gereed gemaakt, er ontbreekt nog liet volk en het zal gaan afkomen. Sedert eenige dagen ziet men wat vreem delingen in de stad wareeren sommi gen met ruw en schuw uitzicht, »'t zijn plokkers!»zeggen de menschenen inderdaad van ten alle kante, van West- en Oost-Vlaanderen, uit het Walenland en uit Frankrijk komt er volk afgezakt om hier gedurende eenige weken het noodige werk te verrichten in de homraelhoven. Meestal den laatsten zondag van oogstmaand ziet men groote boerenwagens de stad door trekken 't zijn deze der hopboeren die hun volk te gemoet gaan op een zekeren afstand sedert eenige jaren is dat alzoo een ge woonte. Men hoort ze afkomen schreeu wende en zingende alsof zij naar eene kermis giDgen anderen zijn rustig, sommigen af 5e Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR historisch TAFEREEL UIT DE XVIIIe EEUW, DOOR Hendrik CONSCIENCE. De koster, die den boer goed kende, wilde hem stillen en hem wijsmaken, dat alles op de kermis voor de grap geschiedtdoch nu de gramschap eens in den eenvoudigen man onstoken was, kon men hem nauwe lijks van vechten wederhouden. Zoohaast de goochelaar veel volks verga derd zag, deed hij den vergramden boer stilstaan en trok hém met groot geweld den schelling uit den neus. Terwijl de verbaasde sukkelaar zijn geld snik. staroogde en scheen te twijfelen, of bet wel echt was. liep er een jongsken met ee nen blikken bus tusschen de lachende boe ren rond en kreeg vele oortjes, die men zon der deze kluchtige poets niet zou hebben losgemaakt. De oogst des goochelaars duurde echter niet lang. Er kwam eene nieuwe vlotting onder de scharen eenige stemmen riepen met blijdschap Jantje van Lier Nieuwe liederen Wat verder buiten den drang des volk was een man, die maar éénen arm had bezig met het planten van eenen staak en welhaast, ontrolde hij daarvoor een groot uoek, waarop in vierkante schetsen allerlei tooneelen waren geschilderd. Het moest iets schrikkelijks verbeelden, want op de mees te tafereelen zag men soldaten met zwaar den, bebloede lijken en tot slot de schrikke lijke guillotine De liedjeszanger was een oud soldaat uit den eersten patriottentijd, die in de dorpen beroemd was om de nieuwe en schoone lie deren. die hij zelf dichtte. Zijnen rechter arm had hij op den berg van Hoei, in den laatsten strijd der patriotten gelaten. Hij bediende zich echter nog van hetgeen hem aan den elleboog overbleefwant daaraan was een ijzeren band gehecht, die de lange witte roede ontving, waarmede hij onder het zingen de tooneelen aanwijzen moest. Met de linkerhand had hij werks genoeg om op eene kleine trommel te slaan, die hem dwars voor den buik hing. Aan de andere zijde van het doek stond eene vrouw met eene viool. Hier liep veel volks bijeen Simon, de zoon des brouwers, was er insgelijks met zij ne gezellen en, of zij reeds veel hadden ge dronken of den zanger wilden storen, zij maakten een geraas, als meenden zij, dat het dorp hun alleen toebehoorde. Daarom, Bruno en Genoveva bleven slechts van zeer verre naar den liedjeszan ger zien. Zoohaast alles ir. gereedheid was, sloeg de oude soldaat eenige malen op de trom mei, om de schreeuwers te doen zwijgen Dan wees hij opvolgend met zijn lang stokje naar de schetsen, en sprak en zong zoo aardig dooreen, dat het waarlijk te paard op de zangwijze moest zitten, om niet hon derdmaal er mede in de war te loopen. In dezer voege schoot hij eensklaps los Boeren, burgers en menschen, komt bij gemat van reizen; allen gaan hofsteewaarts. Mannen, vrouwen, jongens, kleine kinders zelfs, geheele familiën, sommigen met hond en karre ziet men jaarlijks afkomen, zij zijn er op uit hier een stuivertje te verdienen. Dien zelfden zondag ook van op den »kansel» zegt men de plichten van den boer jegens zijn volk, alsook de goede maatregels die er te nemen zijn; maar ook een woord, eene vermaning aan de vreemde die behooren hier hun wel te gedragen op het hof waar zij hun werk en hun dagloon krijgen. Geheel de weke werken zij 'lijk de wilde, en des zondags komen zij de stad in. Op de markt en de omliggende straten krioelt het van vreemd volk, waaronder vele rare typen De eene, en in groot getal komen hun zondags plichten als kristen ver vullen en doen daarna een stil wandelingske in de stad. Op de markt staan twee reekeD kramen als op een marktdag waar te koop gesteld wordt Van alle waren Zeep en blink Knopen, lint en garen; Naalden, spellen, gispellak, Postpapier en almanak, Paternosters, spiegels, brillen, Peperkokers en bretillen! Vingerhoed, Snuistergoed, Brillebeurzen, ringen En veel andere dingen Ze hebben al wat geld gewonnen en de meisjes koopen al ievers een halsdoekje, strekje of kantje, en de jongelingen hebben ook al goest naar eene nieuwe pijp of eenen grooten breeden monterketenvelen ook sturen eene postkaarte naar huis, of naar riend of kennis, zeggende hoe het gaat met de gezondheid en met den pluk en nieuws vragende van hun volk, en van de beesten en de vruchten van hunne streek. Anderen ook verteeren met drinken hunne gewonnen centen, loopen in rijen en benden door de straten al zingen, dansen, schreeu wen en zetten de stad in rep en roer; 't is nog wel als dit zoo afloopt en dat et; geene f gevechten te betreuren zijn, meestal door' den drank veroorzaakt, want deze duivel do drank -vet CiOOlt cUlC Cvi&te* der ziel en de dronkaards zij vergeten, die onnoozelaars, dat langs de peneverkroeg is de weg naar 't kerkhofEn hunne vrouwen en kinders, wat al tranen hebben zij niet gestort? Vrouwen en kinders van "vreemdelingen» maar eventwel van anderen, ik bedoel hier van alle dronkaards. Iedereen zoude moeten medewerken en den strijd leveren tegen het drankmisbruik Drankmisbruik Bij dit woord trilt eene pijnelijke snaar in het fijn aangelegd gemoed der goede moeder of vrouw! Er is reeds veel gedaan geweest veel meer valt er nog te doen. Het arbeidsveld der drankbestrijding is nog maar ten deele bewerkt! Er zijn nog zooveel werkers en werksters noodig. Ik herhaalwerksters ook zijn er van doen, overal, want, alhoewel het drankmis bruik zoo algemeen niet woekert onder de vrouwen als onder de mannen, mogen zij zich aan de beweging niet onttrekken, om reden dpr dieptreurige gevolgen, welke de drinkgewoonten van den man, voor haar en hare kinderen na zich kunnen slepen. Hoe dikwijls wordt het huiselijk geluk gestoord en vernietigd door den drank? Innige liefde verbond de echtgenooten, vrede en geluk waren hun deel, maar helaas, door de verleiding der meeslepende drinkgewoon ten is de man de speelbal geworden van den drankduivel en hij zoekt zijn vermaak niet meer bij vrouw en kind, maar in den ver pestenden kroeg. Welke pen is in staaat te beschrijven wat al smart en kommer door de vrouw van den dronkaard wordt geleden p Kortom, vallen de pijnlijke gevolgen der ellende door den drank veroorzaakt voor een groot deel op de vrouw, des te meer moet zij zich geroe pen gevoelen om den strijd tegen de drink gewoonten aan te vatten. Maar ik keer terug tot mijne plokkers tegen dat het middag is zijn zij de stad uit hunne maag kraait. In stad is alles weerom stil en kalm geworden tot den volgenden zondag, en dat duurtzoodrie tot vier weken. En allengskens de zomer is voorbij, de warmte is verdwenen; September loopt ten einde en wij krijgen nu en dan koele en natte dagen; de ploktijd is gedaan. De boeren zijn tevreden't is een groot werk volbracht, en zij zijn nog meer verheugd al het volk dat zij nochtans .noodig hadden te zien ver trekken van hun hof, waar zij zoo lang verbleven en dat door hen om zoo te zeggen ingenomen was. De groote wagens zijn weêr uitgetrokken, de peerden zijn weêrom inge spannen en... in een oogwenk ze zitten proppens vol oud en jong al dooreende pakken al onder, al achter, aan den steert van den wagen, en vooruit. Zij komen weer de stad in maar 't is nu om naar huis te gaan. 't Is alweer zingen, schreeuwen en roepen, met hier en daar eenige akkoorden van een accordeon die door het getier schetteren. Velen steken een hommel takje en een rooden zakdoek op eene pers en zwaaien die links en rechts; 't zijn hunne teekens van vreug de... ze zijn ook blijde, die menschen, naar hun dorpje, naar hun huisje of hun hoekje weer te keeren. Zij hebben wat geld gewon nen en zij vertrekken met de volle hoop 't aanstaande jaar terug te komen naar Poperinghe voor den hommel pluk Alles is weer rustig geworden de winter zal welhaast zijne breede deuren open zetten; hij is soms zoo duur, zoo koud. daarom is er voorzienigheid noodig van eenen kant maar ook liefdadigheid bij die het kunnen. Mocht de hoppe, die schoone vrucht, die de nijverheid uitmaakt van onze stad, van onze streek, jaarlijks aan goede prijzen verkocht en geleverd worden! 't Ware welstand voor boer, neringdoender en werkman! O rijk vergulde velden Bedankt en prijst den Heer; Maar toch, Gods lof te melden Past u, o mensch, nog meer 1 Indien op de landouwen Zoo groote zegen viel O laat ons ook bebouwen Den akker onzer ziel '4 Is 't woord des Allerhoogsten Dat. voor p-ezsaide deugd, wij eenmaal zullen oogsien Een' eeuwigheid van vreugd A. Jantje van Lier is wederom hier tot uw ple zier hij zal u gaan zingen van wondere dingen zet ooren en beurzen open, dan zult gij wat hooren, en hij wat verkoopen 1 Sa, vrienden, luistert naar mijn lied Wat in Parijs weer is geschied. Het zijn schrikkelijke maren, Die ik u kom veropenbaren... Begint niet te beven, burgers en boeren, altegaderJantje van Lier weet wel wat hij brengthut is wel schrikkelijk maar het draait toch goed uit, zooals gij nader zult komen te vernemen Het zijn schrikkelijke maren, Die ik u kom veropenbaren Hoe dat God de zonden straft, Als men Hem het minst verwacht. Het is van 't hoofd der Sankulotten, Die met den hemel durfde spotten, En 't menschenbloed met geen ontzien Deed stroomen door de galgetien. Ja, menschen of boeren, hier komt gij te zien hoe Marat in een bosch door eene tooverheks wordt opgevoed met wolvinne melk. Daar ziet gij hoe hij zijnen eigenen vader met een mes achternaloopt. Hier ziet gij hem met de razende Jacobijnen in Parij: al de gevangenen vermoorden. Ziet, de schelm staat tot aan de knieën in het bloed en hij roept altijd voortnog nog 1 Ah brrr 1 altemaal leugens spotte Simon. Gij komt den boeren weer wat wijsmaken, alsof ze nog te veel verstand hadden Die het niet wil hooren, kan er van weggaan riep de zanger. Wat, tooverheksen wolvemelk tot De opschudding te Rumbeke en in de om streken verwekt door de ijselijke dubbele moord op de echtgenoote René Van Coillie en hare meid Coesarina Devogel is nog ver re van gestild. De bevolking van den omtrek van Rum beke, bij wie de families staan als doorbra ve en geachte lieden, hebben diep medelij den met de twee beproefde huisgezinnen en kunnen hunne verontweerdiging over de ijselijke misdaden moeilijk bedwingen. De begrafenis der slachtoffers. Zaterdag morgen hadden de begraving plaats der twee slachtoffers, Van alle kan ten kwamen vreemdelingen toegestroomd. De rouw werd geleid door René Van Coillie, echtgenoot der vermoorde, gevolgd door de naastbestaanden, broeders en zus ters der beide slachtoffers. Wanneer de vijf kleine dochterkens van de vermoorde Marie Waignein, elk vergezeld door eene liefde zuster, weenende en op hun moeder roepen de, voorbijgingen, dan berstten de omstaan- ders in tranen uit. Men hoorde niets dan snikken en roepen Mocht de moordenaar toch gekend zijn De kerk was opgepropt met volk iedereen wilde een blijk van deel neming aan de beproefde familien betuigen. Het onderzoek. Het parket van Kortrijk, de politie van Rumbeke en de gendarmerie van Roeselare sparen geene moeite om eenige klaarte te brengen in het geheim van de schrikkelijke misdaad van Rumbeke en om een spoor te ontdekken van de moordenaars. Er worden w el hier en daar lichte spo ren gevolgd, maar bepaalde inlichtingen van de moordenaars ontbreken nog altijd. Uit de verklaringen van de menschen kan men natuurlijk niet veel opmaken. Men vertelt rap iets voort, dat er niet op trekt. Er zijn geene getuigen van het drama. Enkel de koeier heeft iets gehoord. De jon gen weet niet wathij was bang. Hij kwam slechts uit zijn bed gekropen toen reeds veel geburen in huis waren. Als er huiszoeking gedaan werd in de hoeve van Van Coillie, bevonden de magi straten van het parket, dat er geen enkel meubel opengebroken was. Eerst dacht men dat eenige juweelen verdwenen waren, maar bij nauwkeurig onderzoek vond men alles terug. De moordenaars, die zeker en vast gekomen waren met het inzicht van te stelen, hebben daartoe den tijd niet gehad. Zij moeten gehoopt hebben te kunnen stelen zonder gestoord te worden. Doch zij wer den eerst door vrouw Van Coillie verrast. Deze moest de indringers goed kennen en de schurken om niet aangeklaagd te wor den, hebben de vrouw van kant gemaakt Zij werden eene tweede maal verrast door de meid en om hare aanklacht ook niet te moeten vreezen, hebben zij het meisje ins gelijks vermoord. Na die dubbele moord gepleegd te hebben, zullen de schurken, uit vrees van nogmaals verrast te worden, de vlucht genomen hebben zonder iets te dur ven of te hebben kunnen stelen. Geen spoor van den moordenaar. In de streek van Rumbeke wordt er fel geklaagd over de vruchteloosheid der opspo ringen en men begint reeds te vreezen dat 1de moordenaars nooit zullen gekend zijn. In de hoeve Van Coillie, waar de werken ge durende de week der misdaad, zooals te be grijpen is, wat verwaarloosd werden, gaat alles weer zijn gewonen gang. De landbou wer, die door het vreeselijk. ongeluk dat hem getroffen heeft, zeer terneergeslagen en ontmoedigd was, begint zijnen moed en zijne wilskracht weer te vinden, die hij vol strekt noodig heeft voor den goeden gang zijner zaken en voor de opvoeding zijner acht kinderen. De zorgen van zijn huishou den zijn toevertrouwd aan zijne zuster en de zuster zijner ongelukkige vrouw. Portret der slachtoffers. Geen moeite sparend om onze Lezers aan genaam te zijn, geven wij hier het portret der beide ongelukkige slachtoffers alsook den tektst hunner gedachtenissen in den lijkdienst uitgedeeld. aan de knieën in het bloed 't Is wonder dat er de duivel nog niet bij is. Vodden, vodden altemaalschreeuwde Simon, De zanger toonde een blad liedjes en sprak met veel statigheid Het staat gedrukt En, alsof daar niet meer op te antwoor den viel, hernam hij Marat, die helsche dwingeland, Was meester in het Fransche land En deed, eilaas, veel volk vermoren, Versmachten, hangen of vermoren... Hier ziet gij den booswicht bij Robe spierre... Bij het hooren van dien geduchten naam maakten de meesten der omstanders het tee- ken des kruises. Hier ziet gij den booswicht bij Robespier re hij vraagt hem met gramschap, waar om de guillotine dien morgen een uur heeft stilgesiaan. Hij sprak tot duivel Robespeer De galgetien en gaat niet meer. Nog honderdduizend menschenkoppen De beul zal komen af te kappen, Of anders ben ik niet voldaan... Leugens 1 leugens riep Simon. Sa. gaat gij u daar wat stilhouden, gij misloopen Sankulot P schreeuwde de zan ger, of ik zal u uwe zaligheid eens lezen Ziet daar, burgers en boeren, hoe Ro bespierre zelf staat te beven. Marat zegt laat ons al de menschen vermoorden, be halve ons getweeën, dan zijn wij voor altijd meester Vrouw René Van Coillie. /^pENE stem werd in Rama gehoord, geween en VL veel gekerm Rachel beweende hare kinderen en zij wilde niet vertroost worden, omdat zij niet Matth tu Zalig Aandenken aan Vrouw Echtgenoote van René Van Coillie, te Rumbeke gekerstend den g September i8yo, en a/daar, samen met hare dienstmeid, door eene moord dadige hand, aan de liefde harer familie ontrukt, den li Augusti igia. Lid van verscheidene godvruchtige Genootschappen. nreiT taaien stam gesproten, edel van karakter en christelijk van gevoelens, was zij wel die Vrouw van de H. Schrift, groote schat voor haren man die ze gevonden heeft, steun en leidsel voor hare talrijke kinderen en verkwikking voor hare naastbestaanden. I)och... afgesneden is haar leven, gelijk de draad van den wever. O wreede Dood, vrucht van een onmen- schelijk hart, die gansch cenc familie in weedom slaat, en alle harten met medelijden aangrijpt, moch- tet gij voor de gefolterde, de kroon der martelaars verwerven en Gods zegen over de overlevenden spreiden Het hart verbrijzeld van droefheid, doch vol christelijke overgeving, zeggen wij Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen. Spreuk. Luc. Begaafd met eene diepe Godsvrucht tot het H. Sacrament, had zij nog 's morgens de H. Com munie ontvangen Die was voor haar de zalige reis penning tot de eeuwigheid en het onderpand harer nakende Glorie. f'brklrefdb ECHTGENOOT, uw hart breekt, 1 doch leef voor onze kinderenvertrouw rotse- vast op God Hij neemt den beproefden weduwaar onder zijne machtige bescherming. Mijne 8 KIN DER KENS, mijne gloriekroonik was er nog zoo noodig om uwe waggelende stappen te ondersteunen. Doch moeder offert aan God haar wreeden martel dood om u aan Gods liefde en aan de hulp zijner ge nade aan te bevelen. O Heerdie de hulp zijt der weezen, geej aan al mijne kinderen een goed hart opdat zij aan uwe wet getrouw wezenen al uwe be velen volbrengen. Eccl. H. Symphor. Par. Jufvr. Coesarina Devogel. *TLCAP.?ICvW;eef het hun, want zii weten niet wat jf ZALIG AANDENKEN AAN dochter van Karel-Lodewijk en Maria BL0MME, die te Passchendaele geboren den el Januari 1885, ie Rumbekedoor eene moorddadige haftd, aan de liefde harer familie ontrukt werd samen mei hare meesteres, den 11 Augusti lgla. Lid van de Congregatie van O. L. Vrouw. '"rjrf'aar trekt ge henen zonder uwe dienstmaagd, WlA mijne Meesteres Waar spoedt ge u, offer;mr- ster, zonder uwe dienares Wil mij niet verlaten. Ik verlaat u niet, mijn Kind, maar grijpender pijnen staan u nog te wachten om uwe getrouwheid aan uwe meesteres. En zij die ééns waren in wer ken en zwoegen, waren ééns om gekroond te worden in hunnen marteldood. Kerk. Off. /"pENB stem werd in Rama gehoord, geween cn CL veel gekerm Rachel beweende hare kinderen en zij wilde niet vertroost worden, omdat zij niet meer zijn. Mattii. O wreede dood, vrucht van een onmenschelijk hart, die Ouders en 8 Broeders en Zusters in weedom slaat, en alle harten met medelijden aangrijpt, moch- tet gij voor de gefolterde de kroon der martelaars verwerven en Gods zegen over de overlevenden spreiden. Beminde OUDERS, BROEDERS en ZUSTERS, gij weent, omdat ik op zulk een,wreede wijze aan uwe liefde ontrukt ben. Maar God, in zijne wijs heid, schikte het zóó zijn heilige wil zij gebenedijd O, ik smeek er u om door onzen Heer Jezus-Christus, geeft u over in Gods handen en bidt veel voor mij. Tot wederziens in den Hemel. jjf fliMfn testis, fcarinbartiflbetS 100 dag. afl. 11 Een meisje die haar minnaar met een mes doodstak te Parijs komt hiervoor ver oordeeld te worden tot een jaar gevang en dan nog voorwaardelijk Generaal Booth, stichter van het Leger des Heils, geboren te Nottingham den 10 April 1829 is te Londen overleden. Het juiste getal slachtoffers der aard beving van Turkije is 1895. Er zijn 7350 huizen vernield en 1031 gewonden. In China verwacht men zich aan eene burgeroorlog. Het Duitsch leger heeft dees jaar 655.914 man onder de wapens: dit is bijna het dubbel van over veertig jaar. In het noord-oosten van Amerika is men door overvloedige regens geteisterd. Het weder is zeer nadeelig voor den oogst en men vreest dat deze zal mislukken. Op het Duitsche platteland heerscht n varkensnood, met 't gevolg, dat de varkens in Duitschland buitengewoon duur zijn. Of anders ben ik niet voldaan, Te niet zoo moet het menschdom gaan Maar ziet, een meisje hupsch en schoon, Onz' Heer schenk' haar de martelaars- kroon, Zij was bereid haar jeugdig leven Voor God en Vaderland te geven... Daar ziet gij de maagd bij een spinne wiel zitten een groot mes ligt voor hare voeten hier ziet gij, hoe zij het mes onder haren halsdoek verborgen heeft en met een pak gereed staat om te vertrekken, en af scheid neemt van hare bedrukte ouders Zij was bereid haar jeugdig leven Voor God en Vaderland te geven. Zij onderneemt de verre reis, Met een groot mes, recht naar Parijs. Zij klopt aan de deur van Marat, zooals gij hier komt te zien... I)e meid kwam voor en vroeg met streken Hoe is uw naam, wien wilt gij spreken Zij zei ik heet Chariot Corday Uw meester wacht groot nieuws van mij. De wreede moordenaar Marat. Hij lag te zwemmen in een bad, In menschenbloed, zeer hoog geprezen, Om van een ziekte te genezen, Chariot die kwam Marat die vroeg Waarom stoort gij mij nog zoo vroeg Deze maagd is alzoo toegelaten bij den booswicht, die lag te zwemmen in een bad van menschenbloed alwaar zij, om haren slag waar te nemen, hem is komen te kla gen over de inwoners harer stad, waarop Marat haar antwoordde, dat heel de stad moest komen te sterven... Zij sprak ik kom en doe mijn klachten, Mijn stad wil Wet nog Kerk meer achten. Marat sprak zonder om te zien Die stad heel door de galgetien Hetgeen deze maagd niet kon verdra gen zij heeft haar mes getrokken, gelijk gij hier komt te aanschouwen Hoe riep de maagd, de gansche stad Gij. bloedhond, sterf dan in uw bad 1 Zij heeft hem zonder meer te spreken, Het mes door hart en lijf gesteken. Hij viel daar neer en schreeuwde fel Om Robespeer en heel de hel Maar hoe hij riep en knarsetandde, Hij gaf zijn ziel in duivels handen. Alsdan zijn de Jacobijnen op het gerucht komen toegeioopen zij hebben de maagd willen verscheuren maar op het zeggen van Robespierre hebben zij haar gebonden en naar de gevangenis gesleurd. Ziet, hoe baldadig zij met de maagd leven Bravo 't is wel besteed juichte Si mon. Het is wat lekkers, eene lichtvink, die de menschen in hun huis gaat vermoor den Wat, wat durft gij zeggen van deze eer bare maagd riep de liedjeszanger met verontwaardiging. (i Ik wil niet zeggen wat zij is, antwoord de Simon, het woord is veel te 1 eel ij k Ja, hernam de oude soldaat, dat ik hier den lof kwam zingen van Robespierre of van de .1 acobijnendat zou u meer aanstaan niet waar Maar de drie maanden, die gij met eene roode muts op den kop in den Club der Sankulotten te Brussel hebt doorge bracht, die tijd is voorbij, jongen Nadruk voorbehouden, Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1