BROODBAKKERIJ Vlaamsnh Kunstfsfis NIEUWS UIT BEliGIE. Men trekt g§ene tanden meer! LANDBOUWMACHIENEN op Zondag 8 September 1012 F.'iinilio -Oiiieiiist t» Hendrik Conscience op het tooneel. Naar Yper. KI 1 17 TQ is meer aan bevelen legen it 111 1 iO Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt dan de VERSTERKENDE PILLEN. Wetensweerdigheden. A POTH E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. S P O R T. HOPPE. MARKTPRIJZEN. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 25 Oogst 1912 HE HUEHGKERMISSEN Feesten en Vermakelijkheden. Notaris BA CQUAERT, Vrijdag September 1912, Alen vraagt Terstond te pneliten Xe Koop Berichten. Camille Gantois-Bruynooghe, Vlplioiüse Cromhez, Bij Eduard Caron, Charles Halfmaerten-Corselis, j Léon DENECKERCATRYCKE, Chicorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. In Carlsbad werd een rus zijn hand- zakje ontstolen met 1 1)2 miljoen erin. De Stromboli is aan 't vuur spuwen in Italië. Ter gelegenheid van den gedenkdag zijner kroning, heeft de H. Vader, evenals in vorige jaren, voor de armen de stad Rome 2000 lire geschonken. De ontzettende moeilijkheden, waar mede Turkije in het binnenland te worste len heeft, hebben de Porte waarschijnlijk doen besluiten de vredesonderhandelingen met Italië weer aan te knoopen. Het Turk- sche blad Tanin bericht nu, dat de grondslagen voor den vrede binnenkort zul len worden vastgesteld. Nader wordt nog bericht, dat de vredesonderhandelingen een gunstig verloop hebben. De spoorwegmaatschappij Parijs-Lyon- Middellandsche Zee heeft 4000 nieuwe wa gons laten maken, waarvan een deel aan Belgische nijveraars besteld is. De omzet der slechte lectuur in Duitschland is, dank zij de scherpe zedelijk heidswetten. in de laatste jaren sterk ach teruitgegaan. Moge die gunstige toestand aanhouden. Het Noorsche Storting heeft met (51 tegen 59 stemmen besloten, alle gebruik van sterke» drank in treinen, ook die men zelfheeft meegebracht, te verbieden. Zondag is keizer Frans-Jozef van Oos tenrijk zijn 83e jaar ingetreden. Zijn ge zondheidstoestand is uitmuntend. .Het mond- en klauwzeer heeft in Frank rijk eene onrustwekkende uitbreiding geno men. In de Saone et Loire zijn op 400.000 hoornbeesten, welke daar gehouden worden ongeveer 80.000 beesten door de muilplaag aangetast. En in het Louhaneesche, Antu neesche, Chalonneesche en Maconneesche is het even erg. Mgr Schleyer, de uitvinder van het Volapuk, is vrijdag te Konstanz, in Zwitser land, overleden in den ouderdom van 81 jaar Tot hiertoe werden in Denemarken de ter dood veroordeelden door den beul met eene bijl het hoofd afgekapt Plene nieuwe wet bepaalt dat in 't vervolg de ter dood ver oordeelden zullen geguillotineerd worden Een hevig tempeest woedde Zondag op de kusten van Portugal; 18 visscherssloepen der haven van Vienne de Castello zonken en de 82 leden der bemanning zijn verdronken Het garnizoen van Leon, in Nicara gua, 500 soldaten sterk, is, met uitzondering van 70 man, den nacht van 17 augusti door de inboorlingen uitgemoord Een kogel van 1871. De geneeshee ren van het gasthuis van Dusseldorf hebbe eenen werkman, Nowrowsky, een kogel uit het lijf gehaald, dien een Franschen franc tireur hem tijdens den oorlog van 1870-71 juijst den 23 Januari 1871, in de borst ge schoten had. De kogel had de linkerlonj doorboord en was in den rug blijven steken Sedert dien was de kogel dieper en dieper gezakt en nu hebben de doktoren hem kun nen uithalen langs eene snede in den bil. Is liet geloeflijit dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 90 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépöt bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen «uw „i.jir i i Z. H. Mgr. Dom. Bonaventura De Groote, C. li. abt van S. Sixtus. Z. H. Mgr. Dom Mertens O. S. B. abt van Steenbrugge. Z I). H. Mgr. Koelens, bisschop van Djer- a, Apostolisch vicaris van Opperkongo. Z, I). H. Mgr. Maes, bisschop van Coving- on V. S. Amerika. Z. D. H. Mgr. Waffelaert, bisschop van i ugge. Let nu op het volgende De deelnemers van Poperinghe hebben wee schoone treins om naar Yper te gaan Gewone trein ten 2,14 ure. Bijzondere trein ten 3,00 ure. De groote volksoptocht zal plaats hebben in 4 ure. Daarom moet de dekenij Poperin ghe vergaderen op de Koeimarkt, tegen deze uur. Allo christene mannen, en jonkheden, dien naar Yper STAD POPERINGHE, om 8 uren 's avonds, in den Stadsschouwburg door de Heeren Paul Lepage, kunstzanger1* prijs van 't Conservatorium van Antwerpen. «los* De Klerk, toonkundige en kunst zanger, le prijs in 't Conservatorium van Antwerpen. J. Wnitelet en llod. Lauuerijs leeraars aan het Koninklijk Vlaarnsch Conservatorium van Antwerpen. met de medewerking der Heeren Dr Itornm, Leeraar aan het Konink Atheneum te Antwerpen en Dr Claes. (Ijet feest zal ongeveer 2 1/2 uren duren.) Prijzen der Plaatsen: le Plaats, fr. 1,50 2e Plaats, fr. 1,00. 36 Plaats 50 cent. Kaarten op voorhand te bekomen, mits 10 cent. opleg, ten bureele van De Poperin- ghenaar. Namens De Vlaamsche Vrienden U»e Stadsnieuws. van Emile Lobeau, groote markt, Poperin ghe, zal zijne Verlooningen erl»e- gimien met Zondag 1 September. ledereen weet welke prachtige vertoon in gen laar verleden seizoen gegeven werden. Het ieuw seizoen zal nog beter zijn zoo er nog iets te verbeteren was. t In den Koninklijken Nederlanschen Schouwburg van Antwerpen hebben buiten gewone vertooningen plaats gehad van het drama De Lotehng en het tooneelspel Baas Gansendonk. Die twee stukken zijn bewerkt naar de romans van H. Conscience... De opvoerin gen hebben eenen bijval genoten zonder weerga. De zaal was telkenmale bomvol, na honderden personen plaatsen geweigerd te hebben, en het publiek beleefde aan deze vertooningen een kolossaal genoegen.. Dikwijls hebben wij de spelers van onzen Poperingschen Schouwburg hooren klagen dat zoo velen van onze medeburgers hen de moeite ontzien naar onzen Schouwburg te komen en alzoo geenszins de spelers aan moedigen. Ook menigmaal hoorden wij klagen door tooneelliefhebbers, dat de op te voeren stukken niet in den smaak vielen van 't publiek, omdat zij te langdradig, te onwaarschijnlijk zijn en boven 't begrip val len van den gewonen man. Willen onze maatschappijen bijval hebben en twee, drie dagen nen prachtigen avond beleven, dat zij het eens aangaan, dezen winter op het tooneel te brengen sommige stukken bevrocht naar de romans van Hen drik Conscience. Een verdienstelijk werk zullen zij verrichtten zij zullen onzen groo- ten volksschrijver huldigen, wiens 10O,te verjaardag wij vieren op 3" December eerst komende zij zullen het publiek aangename uren laten doorbrengen en zoet genot sma ken en we mogen hen verzekeren dat van dien Conscience-avond - bij eenieder eene blijde herinnering zal bijblijven. Allo Barbaristen, Victorinen, wie pakt het aan 't Belooft eene prachtige en indrukwek kende betooging te zijn, dezen zondag na middag. Poperinghe en zijne dekenij zullen er de eerste plaats bekleeden door het getal en de houding hunner deelnemers. En geen wonder Alwie, over twee jaar, naar de betooging van Rousselaere gegaan is, zal niet laten naar Yper te reizen en vrienden en kennissen meetrekken. Bij ca alle maatschappijen hebben eenen oproep gedaan aan hunne leden, en wien men ook ontmoet 't is vanzekerik ga meé De versieringen der straten van Yper en vooral van St Maartenskerk zullen iedereens bewondering verwekken. 60 Gemeenten zullen aan den stoet deel nemen welke zal gesloten worden door de geestelijkheid en vijf bisschoppen Een blijde feest in den Jongelings kring.Verleden Zondag werd in den Jon uelingskring het patroonfeest gevierd van den E. H. D'Haese, bestuurder. Dank aan de welwillende medewerking der Eerw. Heeren Seminaris'en, der Leden van den Studentenbond en eenige muzie kanten van de Stadsharmonia die daar een gepast Concert uitvoerden, is dit feest opper best gelukt l)e intrede van den Heer Bestuurder Werd doordreunend handgeklap begroethij stapte door de prachtige feestzaal tot op het verhoog ter zijner eer opgesmukt, wijl het blijde Vaderlandslied weerklonk. De schoone redevoering en het aanbieden van den bloemtuil waren indrukwekkend alsook de opbeurende dankbetuiging van den Eerw. Bestuurder. Het weder wilde niet raeê en belette het opstijgen der schoone luchtballen. Na de volksspelen, waarbij de jongelingen zich wel vermaakten, weerklonk een vroolijk Concert, dat wel in den smaak viel. Bravo! Heeren Seminaristen en Jongelin gen, 't was schoone; gij hebt er waarlijk een handje van. Voorwaar 't was een heerlijk en deugdlijk avondfeest, dat lang in het ge heugen van de Congreganisten zal blijven Toekomende jaar hopen wij vele toeschou wers te hebben op dit feest, dit zou eene eerste aanmoediging zijn voor de jongelingen der volksklas. Wij zijn er van verzekerd Tempeest-Lanteerns, merk Het Hart de beste, de zekerste voor landbou wers, voerlieden, enz. te verkrijgen bij Sansen-Decorte. Poperinghe. Deze knteerns kunnen niet doodwaaien noch ontploffen wanneer zij vallen. Een koordedanser in onze stad. - Sedert lang had men er geen meer gezien men dacht zelf dat er geen meer waren en op't onverwachts kwam hier eenen af. 't Is zekere Muller, 'k weet niet van waar, en volgens zijn zeggen, heeft zijn vader nog op een koord over onze markt geloopen over 28 jaar. De kunstenaar deed het zeer goed en zaterdag, zondag, maandag en dins I a1_1 -11- IIMM1 Vlo XI1C* 1 IV waar hij zijne toeren deed op eene koord op 2 meters hoogte gespannen en goed ver licht door eene reeks acetyleine lichten. Den Zondag namiddag voerde hij zijne kunsten uit op eene koord op 7-8 meters hoogte ge spannen van den dakvenster van het stad buis naar twee kepers langs den overkant De man heeft veel bijval genoten en voor zeker wel stuivers ontvangen. Des te beter De hoppevelden zijn vrijdag namidda; erg beschadigd geweest door de hevige wind. Verscheidene partijen zijn gedeelte lijk platgevallen onder andere het keper bommelhof van 3 gemeten van Jules Sohier bij den Keirselaar. De toestand van E Halfmaerten, die zoo erg viel van het inafbraak zijnde huis van Y. Derynck, is maar weinig gebeterd Hij is geheel tot verstand gekomen maar is lam in de beenen en kan niet bewegen in zijn bed. Gevonden deze week een huissleutel en een kassleutel zij berusten ten politie bureele. Proces-verbaal werd Zondag-avond opgemaakt tegen Jerome F... die zonder licht per velo de markt over reed. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépöt: Apotheek, A. M0NTEYNE O I» V O L E II II. KOTItFD4ME. Groote Markt. 18. POPERINGHE. Stavole. Jaar- en Opschriften Ier gelegenheid der plechtige inhuldiging van den Eerw. Heer Vermeersch, als Pastoi te Slaveleop Dinsdag 13 Oogst 1912. Op ieder huis, op iedere poort waren er, wij hebben er hier en daar een opgenomen Bij A. Scliaballie Wij wenschen Herder Vermeersch, veel welvaart eervol bestuur. Bij Jules Beschilder Gelijk weleer Ons' Lieven Heer Van water miek een lekker wijn, Zoo doen wij hier Wij maken bier Van water, graan en hoppe fijn. Bij de Gemeente-Secretaris Heil zij U, Priester Gods, in eeuwigheid Heil zij U en geluk door allen toegezeid, Want wij bekennen het In woord en daad, Gij zijt Een priester naar Gods hert, Gewijd in eeuwigheid I Bij A. De Carne, kuiper Hoort Gij, Heer, het feestlied schallen, Dat het volk met welgevallen U ter eere klinken doet Lied vol blijde vreugdetonen, Waarmeê 't puik van Staveie's Zonen U verwelkomt en begroet. Bij C. Recour, Gemeente-Ontvanger Wij zien dat ieder siert om 't meest Op Heer Pastors inkomfeest. Daarom de Gemeente-Ontvanger en zijne vrouw Aan hunnen nieuwen Herder trouw, Veisieren ook op dezen dag Vooreerst met dicht en dan met vlag. Biij Roben Bonte, brouwer Herder Vermeersch, wij juichen U allen, wees hfer gerust, wees hier gelukkig. B j Engel Loosen, aannemer Engelbertus Loosen, Désiré Julie, ware Sta- veletnaars, wenschen U, weerde Herder, 't waar geluk. Bewaarschool en Meisjesschool Hier wenscht het lieve jeugdig kind V'eet geluk aan zijnen Herder, Het hoopt van hem te zjjn bemind, Ook het vraagt daarbij nog verder, Dat bij voor de teedere jeugd Weze nog de beste vader, Opdat de kinders in de deugd Groeien, bloeien ai te gader. Bij E.. H. Onderpastor Omnes concordes pastori novo concinunt. De pensioenkas is eene zeer nuttige instelling voor den werkman maar men moet trachten kloek te blijven om zoo lang mogelijk van zijn pensioen te kunnen genie ten. Hewelvrienden, men verzekert zich eenen gelukkigen ouden dag met van tijd tot tijd eene flesch Theobroma van frank te nemen. Gelooft de ondervinding, vriend. Te Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIB0TTE. Itcninglii-lNl. Liederenavond. Menig lezer zal wellicht glimlachend deze regelen overspringen met de meening dat die woorden niet te zamen passen Omdat n hier geen kunstenaars kent en dat 't verkeer mei omliggende nog middeleeuwsch is, gelooft niet dat de ware kunst door ons volk niet genoten noch gewaardeerd wordt. Voor Zondag 18 Oogst had de wakkere studentenbond een Liederenavond aange kondigd en bij 'taankomen der Poperingsche Zangers was de ruime schoolzaal, reeds vol vrouwelijke toehoorders en eenige uren la ter voor 't mannevolk was 't weerom het zelfde Gezellig feest, en bijval ongehoord! Niet te verwonderen ook; die Heeren im mers hadden hun beste stemmen en schoonste liederen meêgebracht en 't daverend hand geklap met luidruchtig gelach bewezen genoeg hoe iedereen er smaak in vond en dat men zich aan zooveel niet verwacht had. En wat gezeid over de welgevoelde voor dracht van den Heer De Keirsgieter. die ons nu eens luimig, dan eens verontweerdigd, altijd overtuigend deed uitschijnen hoe d Vlamingen, vroeger in hun rechten gekrenkt en miskend nu op weg zijn naar herwording en gelijkstelling met de Walen. Een halve uur hield de spreker door zijn bezorgde uit spraak, door zijn boeiende en pittige rede de toehoorders aan zijn lippen. Hulde en dank aan Spreker en Zangers die toonen dat het goede vlaamsche lied dient geëerd en gekend te worden en voor geen ander moet onderdoen. Hulde en dank aan die brave Heeren die vrijen tijd en ken nissen wijden aan de veredeling hunner broeders en onvergeld, uit liefde, voor Land en Taal helpen medewerken tot herleving en opbeuring van ons volk. Dank nog aan ons moedige studenten die door den wind en regen rondvaarden om 't feest (ten voordeele der armen) wel te doen gelukken. Dank ook aan hun ijvervollen leider die noch moeite noch tijd spaart om ze tot edelmoedige werkers te vormen. En tot te naaste jaar! 't smaakt naar den trog om nog. Naamfeesten. Dees week ook was er feest bij de kleinen. Men vierde Dinsdag hier en Maandag te Clytte in de Zusterschool 't naamfeest van den Herder. Of het wel was Wel een dozijn even smaakvolle nummers wierden opgevoerd, die de meest verrassende toestanden de meest verschillende personen voorstelden en de aanwezigen nu eens her- telijk lieten lachen, dan eens door aandoe ning ontsprongen tranen deden stroomen. Hoe aangenaam voor de ouders die be zorgdheid der ZusterenI Hoe verkwikkend en aanmoedigend voor de meesteressen die genegenheidsvolle tegenwoordigheid der moeders! Wat deugd aan de kin Iers, die bij zulke feestjes, in groot getal eene schoone gelegenheid krijgen omteleeren vorenkomen en iets vorend ragen Wat al moeite en lijd, wat al geduld en bereiding vraagt dat niet! Maar 'tis voor 't tvelzijn der kinders, heel het onderwijs is voor 't goede! Dat alleen is genoeg om die brave Zusteren al het onaangename er van te doen vergeten. Laten wij hun ootmoedig heid niet kwetsen dat zij voortgaan op dien weg, dat zij door inplanting van veel kennis en deugd van die kinders ware kristenen maken die morgen mede zullen strijden voor de goede zaak, daarvoor zijn de ouders bun üaLiauaaiuam vuur z,m uruu nuu ueiuonen keerde spoedig erkende en haalde. In de springkoersen dinsdag te Oost ende, viel een peerd dood de Jockey werd doodelijk gekwetst. - Te Zantvoorde werd de ingenieur B. ioodgrslegen met een zeisen door een werk man die hij weggezonden had. De zwaluwen vertrekken of maken zich gereed om onze streken te verlaten. Men ziet ze sedert eenige dagen overal in dichte groepen samen. Die lieve diertjes gaan ons ■eeds veraten en wij hebben nog geenen zo mer gehad. -- De nieuwe posttimbers van 2, 20 en 25 cent. zullen met 1 September te koop ge steld worden. Het parket is deze week in de speel zaal der kursaal van Oostende geweest en heeft er alles in beslag genomen. Te Antwerpen stapte een diamanthan- ielaar op den bloktrein toen twee heeren tegen hem liepen, verschooning vroegen en vertrokken, le Brussel gekomen bestatigdt le koopman dat zijn porte-feuille mei 37.000 fr. erin verdwenen was. Te Beernem werd een jongeling dood- gebliksemd die in huis nevens de schouw zat Vulco. Loerc. Inhuldiging van den E. H Vanderghote als Pastor. Woensdag was het de inhuldiging van den nieuwen pastor vanLocre, den Eerw Heer Vanderghote, en 'k moest dat eens gaan afzien. Niettegenstaande den langdurigen en over vloedigen regen van den voormiddag die dreigde al het vuur der gemoederen te blus schen, was alles tot Locre opperbest. Ten 10 uren trok de wind naar boven, de lucht klaarde en ten 10 1)2 uren trok den stoet den nieuwen Herder te gemoet. O wat een lange, prachtige, heerlijke stoetmen zou waarlijk gemeend hebben dat 't peerde volk eD de velomannen gekampt hadden in 't pinten. En wat gezegd van die keurige hoepeldraagsters, met hun aangenaam ge zang en hunne liefelijke oefeningen Alle huizen waren bevlagd en versierd. Overal had men zijn goede wenschen in jaar- en op schriften uitgedrukt. In de kerk was het overheerlijk. Wat mij siraf getroffen heeft, dat zijn de ingetoogen heiden de stilzwijgendheid, die in eene in stellatie weinig te vinden zijn. En van den zang, den nieuwen zang heb ik met. veel lof en eer hooren spreken en dat van kenners En alhoewel ik niet veel ken van muziek, ik moet toch bekennen dat zulke zang waarlijk de herten der menschèn tot God leidt. Niet te verwonderen dan of was alles zoo stil en wierd er met zooveel aandacht geluisterd Jammer dat de orgel zoo sleterachtig schijnt Proficiat Locrenaars over uwe instellatie en met uwe menigvuldige zangsters. Proficiat H. Pastor met uwen nieuwen post, die door zoovelen ware gewild geweest Yper. Doodelijhe val. Dinsdag avond ging Caraiel Degrave, niarmerbewer k'T, Capronstraat, zijn onlangs nieuw ge bouwd huis bezichtigen. Hij viel van eene groote hoogte in den kelder. Hij werd doode ijk gekwetst en Woensdag morgend is Dij aan zijne bekomen wonden bezweken. Hij laat eene weduwe met verscheidene minder jarige kinderen achter. Flsene. Een ongehoorde stoute bandietenstreek greep woensdag namiddag plaats te Elseue-Brussel. In een huis der Legrandlei bij M. Vleminckx, belde een electriekbewerker aan daar bekend omdat hij er over veertien dagen gewrocht had. De meid, een 23 jarig meisje van Kortrijk, was alleen tehuis. Onder voorwendsel eens naar de bellen te gaan hooren of zij wel gingen zond de kerel het meisje naar boven. Binst zij de trappen opging, liet de andere nog twee mannen binnen. Zij namen de meid vast, bonden ze, staken haar een prop in den mond, doorzochten gansch het huis en ver trokken na eenige flesschen wijn geledigd te hebben. MeD heeft geen spoor der daders. Dinauf. Wüdstroopers die met hunnen tijd gaan. Een auto die van Di nant kwam stopte op de groote baan die door het bosch van Froideveau loopt. Ver scheidene mannen voorzien van geweeren slapten uit den auto en richten eene klop- acht in Toen zij eenen goeden buit, voor namelijk fezanten, opgedaan hadden stapten de wildstroopers terug in den auto, welke in volle snelheid vert' ok in de richting van Neufchateau. Aiiscroeul. Trouwe duif. Een duivenliefhebber van hier Georges Mansart, had over twee jaar zijne reisduif, die overal de eerste prijzen behaalde, eene prijsvlucht doen vliegen in FYankrijk. Het diertje werd tijdens een groot onweder gevangen. Dezer dagen gelukte het erin te ontsnappen en het kwam naar hier weergevlogen. Daar de duif haar nest door eene andere bezet vond, vloog zij in huis, bleef erop de tafel zitten en begon op haren meester te roepen die aanstonds toegesneld kwam, en de wederge- hartelijk ont- Iteclitbankcn voor kinderen. Er zijn 29 rechibanken voor kinderen inge teld geweest in ons land. Voor onze pro vincie werden deze week de volgende rech ters benoemd te Yper, M. Veys le Veurne, M. Rutsaertte Kortrijk, M.'Verbrugge en te Brugge M Papeians de Morchoven. Treurige OogNlinaanil. Nog nooit misschien, sedert eene halve eeuw, is de Oogstmaand zoo treurig geweest als dit jaar. Langs de zeekust is het ellendig gesteld met den handelin vele groote hotels telt men eenige reizigers en de uitspanning plaatsen blijven ledig. Vreemdelingen vinden ons klimaat wat al te guur, alhoewel het in de naburige land niet beter is dan hier. In de Ardennen is het nog erger. Men lijdt er koude als waren wij in de maand December en niemand durft het hoofd buiten de deur steken. In de stad hoort men dezelfde klachten opgaan. De magazijnen blijven opgepropt met hunne zomerartikels en alleen de win kels van regenschermen en regenmantels doen zaken. De last «Ier selio«»nliei«l. Miss Indiana Johnston, die den prijs won van den schoonheids-wedstrijd te Boston, heeft aai een opsteller van de Connecticut Her ald» weenend het leed geklaagd, dat hare schoonheid haar veroorzaakt heeft. Niet al leen zijn al de vriendinnen der bekroonde schoonheid met haar in onversohil gekomen maar ook zijn ze vlijtig aan den gang ge gaan om de leelijkste praatjes over hunne vroegere boezemvriendin rond te strooien. Het eerste gevolg van deze kwaadspre kerij was, dat haar aanstaande echtgenoo hunne verloving verbrak. Toen begon de dominee harer gemeente zich do zaak aan te trekken en schilderde aan ouders, broeders ooms en tanten de gevaren, waaraan een schoon meisje is blootgesteld, in zoo sombe re kleuren, dat het arme Kind hetonbeperk te recht der vrijheid van de vrouw in Ame rika geheel kwijt geraakte. Ze werd van stonden af aan, nauwkeurig bewaakt en voortdurend door wantrouwende verspie ders nagegaan. Zij kreeg verder binnen weinig jaren 2547 sclirif'elijke huwelijksaanzoeken, eene brief wisseling, welke haar in het begin zeer aangenaam bezig hield, maar die haar lang zamerhand tot een waren last werdZeven-en- veertig jongeueaen neten ictcti tot aoiiakio^o pogingen verleiden, welke eene voortdurende bewaking van de schoone door twee policie mannen noodzakelijk maakte. Vele gazetten en «revues» haastten zich hare levensgeschiedenis te drukken, die na tuurlijk door deze bladen zelfs was opge steld en de grofste onwaarheden bevatte Dit was echter nog niet genoeg. Vier ge neeskundige vaktijdschrifien stelden, op grond van diepzinnige wetenschappelijke bewijsvoering vast, dat de glans der oogen van de koningin der schoonheid was aan te merken als begeleidend verschijnsel van een boosaardige koorts en dat haar zacht-rose gelaats kleur het gevolg van eene hertkwaal was. Verder hebben 327 corsetfabrieken in het reclamegedeelte der dagbladen aan het pu bliek doen weten, dat miss Johnston van na ture eenigszins gebrekkig was en dat zij ha re prachtige figuur alleen te danken had aan de corsetten van betreffend firma. \Y aar zal «lat «in<lift«ni Men giet in Engeland, op dezen oogenblik kanons van 406 millimeters, bekwaam om, met, eene lading buskruit van 63 kilos ballen te sehie ten die meer dan een ton wegen, juist 1080 kilos, en zulks 2(3 kilometers ver Op dezen ongelooflijken afstand zullen de ballen zon der de minste moeite de dikste pantserpla- ten van de reusachtigste dreadnoughts doorboren. Waar zal de verbetering van de oorlogs tuigen eindigen Dniveiil>oii<l - Popel*! lift lie. Uitslag van den prijskamp uit CREIL van 11 Augusti 1912. 1 Hatinebouw Maur. 3 p., 2. Clabau Leon 1 p., 3. Devos Remi 4 p., 4 Schaballie Sady, 5. Merlevede Cam. 3 p ,6 Desagher H. 2p., Merlevede Cam. 4 p., 8. Depuydt J. 2 p., 9. Lava Adrien, 10 Ghelein Just. 3 p., 11. Pareyn M., 12. Clabau Leon, 1 p., 13 Scha balie Sady, 14. DaveG. 4p 15. Baes H. 2p., 16. Lietaert Elie 3 p. Uitslag van den prijskamp uit CHARTRES van 18 Augusti 1912.- Wind: Zuid. 291 Duiven los om 9,46 ure. Aankomst Eerste duif om 12,53,03 urelaatste duif >m 1,03,34 ure. Snelheid Eerste duif 1495,80 meters laatste duif 1431,48 meters. Afstand 282,792 kim. 1. Vanden Berghe H. 5 p., 2. Ghytiel Val., Serv., 3. Devos Remi, 4 p 4. Dave G. 3 p., 5. Derynck Cam. 4 p 6. Montmoren cy J. 3 p., 7. Ghelein J. 8. Amcz Arth. 3 p., Debyser Era. I p., 10. Silvert Alb. 3 p., 11. Baes Henri, 2 p., 12. Dave G. 3 p., 13. id. 3 p., 14. id., 15. Merlevede Cam. 2 p. 16. Clabau Leon, 2 p., 17. id., 18. Liefoo- ghe Em. 2 p., 19. Delava Cam. 2 p., 20 Ghytiel Val., 21 Desagher H. I p., 22 Messiaen Am., 23. Merlevede Cam., Reg. 24. Debyser Em., 25. Vallaeys Alph. Wiclrijdcn. De Ronde van België. 7° Rit Aalst-Brussel, 288 kilom.4. Vandamme, Lauwers op 1/2 lengte, 3. Guenot, 4. Haidon, 5. Méchant, 6. Scieur, 7. Masson. Algemeene Rangschikking 1. Lauwers, 21 punten 2. Méchant, 52 p.; 2. Masson, 52 p.; 4. Prégardien 56 p.; 4. Haidon, 56 p.; 6. Scieur, 57 p.; 7. Vandamme, 72 p.; 7. Guenot, 72 p.; 9. Cassiers, 93 p.; 10. Despontin, 98 p. Van Houwaert won zaterdag te Boom eene koers van 75 km.; zondag te Erquelines eene 3-urenkoers maandag te Thourout reed hij tegen Defraye, in een tegen de omheining en viel bewusteloos neder. Hij bocht reed hij zoo rap dat hij niet kon draaien, hotste moest de koers staken maar bekwam geen leed. Dins dag won hij eene 2-urenkoers te Hasselt. Op piste is hij onklopbaar geworden. Parijs-Berlijn. De fransche vlieger Audemars is deze week in twee dagen van Parijs naar Berlijn ge vlogen deze afstand bedraagt 1000 kim. Football. De Officieele Matchen voor het seizoen 1912-1913, beginnen voor de 1° afdeeling op Zondag 8 September. Daar het getal clubs, ingeschreven in 3° afdeeling in Westvlaanderen, zoo talrijk was, werd besloten deze in twee reeksen te doen betwisten. Voor 't zuiden is de volgorde de volgende. 8 September, Meenen-F. C. Rousselare, S. V. Rous.-F. C. Kortrijk, Waereghem-S.C, Kortrijk, Poperinghe, bye. 15 September, F. C. Rous.-S. V. Rous., F. C. Kortrijk-Waereghem, S. C. Kortrijk-Poperinghe, Meenen, bye. 22 September, Waereghem-F. C. Rous., S. V. Rousselare-Meenen, Poperinghe-F. C. Kortrijk, S. C. Kortrijk, bye. 27 October, F. C. Kortrijk-Meenen, S. C. Kortrijk-S. V. Rousselare, Poperinghe-Waereghem, F. C. Rousselare, bye. De return-matchen zullen gespeeld worden op 17, 24 November, 1, 15, 22 en 29 December. Cliicorei Van Tieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. 29 September, F. C. Rous. - Poperinghe, Meenen -Waereghem S.C.Kortrijk-F.C.Kortrijk S. V. Rousselaere, bye. 6 October, S. C. Kortrijk-F. C. Rous., Poperinghe-Meenen Waereghem -S. V. Rous., F. C. Kortrijk, bye. 20 October, F. C. Rous.-F. C. Kortrijk, Meenen-S. C. Kortrijk. Poperinghe - S. V. Rous., Waereghem, bye. Sterfgevallen. - E. H. Pauweieyn, rustend priester te Poelcapelte, is aldaar overleden in den ouderdom van 43 jaar en 4 maanden. E. H. Glorieux, pastoor te Ouckene, is vrijdag morgend overleden in den ouderdom van 71 jaar. BIDDAGEN DER WEEK. Woensdag in Dinsdag te Le Bizet klooster te Oostvleteren. ANTWERPEN, 22 Augusti. Markt kalm. Men kwoteert Aalst beschikbare waar 165 fr., nieuw gewas 92,50 tot 95 fr.; Poperinghe, beschikbare 152,50 fr. nieuw gewas 90 tot 92,50 fr. POPERINGHE, 23 Augusti.Markt vast. Nieuwe groeite, stadslood, 90 fr.; parochiehop 87,50 tot 90 fr Boeschepe (lood) 100 fr. In Elzas, Bohemen en Beieren is het plukken der vroege hop verhinderd door het slecht weder. In onze streek zal de pluktijd ook wat verachterd zijn, en on getwijfeld zal de opbrengst zoo overvloedig niet zijn of men over eenige dagen nog schatte. In alle streken schijnt de hopoogst eene ruime middelmaat te zullen bereiken. Poperinghe, markt van den 23 Aug. Tarwe, 100 kil. 21,00-Rogge 10,50 - Haver 18,00 - Aardappelen, 100 k. 10,00- Boter de kil. 3,25 a 0,00, Eieren de 25, 2,55 a 0.00. Yper, 17 Aug. Tarwe 20,75 a 22,00 Ogge '7,25 a 18,50 haver 19,50 a 21.00 lardappelen 6,50 a 7,50 boter 3,00 a 3,20 eieren 2,50 a 2,60. Rousselaere, 20 Aug. Tarwe 20.00 a 20,50; id.roode 19,00 a 20,50; rogge 18,50 a 19,00haver 20,00 a 21,00; boonen 23,00 a 24,00; aardappelen 7,00 a 8,00; boter 3,20 a 3,40; eieren 2,60 a 2,70koolzaad olie 70,00; lijnolie 75,00; oude suikerijboo- ïen 16,75 a 17,25; id. gele 14,50 a 14,75. Kortrijk, 19 Aug. Witte tarwe 20,1)0 i 20,50 roode tarwe 19,00 a 19 50; ogge 17,00 a 17,50; haver 19,00 a 20,00; paardeboonen 23,00 a 24,00; suikerijboonen 17,25 a 0,00 witte aardappelen 4,75 a 5.25 boter 3,25 a 3,45 eieren 2,50 a ,60 koolzaadolie 71,50 iijuzaadolie 76,00; koolzaad 34,25; lijnzaad 36,50; koolzaadkoeken 13,00; lijnzaadkoeken 21,50 i 22,50 sodanitraat 26,35 ammoniak- sulfaat 36,50 a 00,00 Veemarkt44 ossen, 0,84 a 1,05; 123 veerzen 0,85 a 1,07; 166 koeien 0,83 a 1,04 51 stieren, 0,81 a 1,03. Brussel, 20 Aug. Verkensmarkt. Te kooj) 244; prijs per kilo op voet-, 1,15 ix 1,30. Anderlecht, 20 Aug. Verkensmarkt. Te koop 2958 prijs per kilo i,09Ja 1,25. Dixmude, 19 Aug. Tarwo 20,75 xardappelen 9,50 boter 3,50 a 0,00 eieren 2,55 a 2,60. Beurs van Brussel, 22 Oogst. Belg. 3 p.c. 1 s. 3 p. c. 2 s. 2 v» p-1. Annuit. 4 1 3 p. c Gem.kred.41/1 3 p. c. 3 p. c.'6i 1 3 p.c.'68 1003010075 Buurtsp. 3p.c. Anderl. 1907 Antwerp. 1887 8375 Antwerp. igo3 7250 y3y5 Brussel 1902 85— 85 15 Brussel iqo5 7120 7250 KZEeng-eling-en.. I)e armen voelen zich ongelukkig omdat zij denken dat geluk in 't, geld steekt. De rijken zijn het insgelijks omdat zij het er niet uithalen kunnen. Als een meisje wat al te veel minnaars heett is dat een schier zeker teeken dat ze nooit eenen vent zal krijgen. Toria had een kieken gekocht, en zij ging er terug meê naar den poeldenier Dat kieken is veel te oud, riep zij. Ach maar, zei de poelaenier, 't is een jong kieken Niets van, zei Toria, 'k heb 'nen cent in zijn maag gevonden van 't jaar 1879. Bij de burgerwacht. Kapitein, als gij ons nog langer presentez armes laat staan moet gij de vlieg an mijnen neus wegjagen Zoo, zoo. gij en Toria zij nu trots één geworden Ja, zei Sissen, dat dacht ik ten minste toen we trouwden, Maar nu lijkt 't meer op tien. Hé, wat bedoelt gij Sissen, vroeg men hem p Wel, zei Sissen, Zij is nummer één en ik 'n nul I Het seliijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico rei der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépöt bij Delhaize gebr. Moncarey-Sansen POPERINGHE, van 18 tot 25 Augustus. Geboorten. 193. Marcel Pyck, z. v. Achiel en Maria Uzeel. 194. Marguerite Temperville, d Frangois en Maria Ciabau. 195. Lucien Bonduelle z. v. Maurice en Anna Beddeleem. 196. Eugène Deraedt, z. v. Medard en Lucia Bottez. Overlijdens. 128. Leeuwerck Charles, 86 jaar hovenier en herbergier, weduwaar van Sophie Deby ser, Veurnestraat. 129. Lambrecht Henri, 51 jaar ongehuwd, rentenier, Noordstraat. Huwelijk. 46. Julien Vandersype, 25 Jaar, kleer maker te Reninghelst met Madeleine Goemaere, 28 Jaar, naaister te Poperinghe. Cliicon^i Van Tieghem - Dupont is zeer spaarzaam in 't gebruik. Vlamertinghe, van 15 Juli tot 15 Augustns. Geboorten. Gouwy André. Vandenbulcke Si monne.Frutsaert Joseph.Vandenbroucke Angèle Dejonshe Maria. Overlijdens. Neuwelaere Virginie, 82 jaar, win kelierster.Louf Etienne, 3 Jaar.Vermeulen Maria 78 Jaar, landbouwster.Vandooren Atidré, 1 '/s jaar Huwelijk.Lauden Joseph, soldaat bij het 1" Reg Artrle te Gent met Urbanie Inion, dienstmeid te Vla mertinghe. Reninghelst, van 15 Juli tot 20 Augustus. Geboorten.Lagache Daniël en Abel.Debruyne Cyriel.Delye Jerome.—Verbeke Maurice.Beelprez Gentil. Decanter Antoon. Decaestecker Margriet. Vandromme Roger.- Bafcop Yvonne.—Huys Gerard -Chaerle Alphonsine. Overlijden.Decrock Alois, 64 Jaar, mandenmaker. Dickebusch, van 17 Juli tot 14 Augustus. Geboorten.Declerq Godelieve.Decroos Martha, - Storm Rachel. Gesquiere Alida. Timperman Alberic. Overlijdens. Capoen Yvonne, 5 maanden. Knockaert. Edward, 72 jaar, echtgenoot van Claere boudt Amelia. Huwelijksbelofte. Lietaert Camille van Vlamer tinghe met Goethals Irma van Dickebusch. lil Xwccrtl, bij Aug. Cleenewerek, Crombeke-kals GAAIBOLLINGEN. Crombeke. Op Zondag 8 September, in de Hooge Zaag, bij Désiré Wylleman. 50 fr. Prijzen; inleu 05 ceni. vonr 2 bollen. GROOTE BAANBOLLING. Rousbrugge. Op Zondag 1 September. 150 Fr. Pr ijzen verdeeld als volgt50 fr.- 30 - 20 - 15 - 10 - 6 - 5 - 4 en 10 fr. te verlo ten onder de niet winnende pelotons. STUDIR VAN DEN ■TE POPERINGHE. om 21)2 ure namiddag, A la Bourse du Houblon Gasthuisstraat, te Poperinghe, eindelijke toewij zing van CCI1«' nelgi'kalii iilc met, tiieu wgehouwden oven oj> hout en kolen, regen- en steenputten, en schoon bejilanien hof, grom 2 aren 32 centiaren, in de Yper- straat, nummer 103. te lko|>«»i'iiifthc. Laatst gebruikt door M. Theophile Ampen. Ingesteld 7000 frs. Handslag met de geldtelling. 8.- 8i- 6875 O57D 82 5o 06 1 80 5o 6870 039.1 8033 Brussel-Zceh. Elsene 1908 90yoo5 Mecheleni885 1891 1897 Gent 1896 6925 6970 Luik i833 -3 Luik 1897 6823 Luik 1903 7225 Oostende '98 Schaarb.1894 Schaarb.1897 66 Verviersi87J Doornik 1874 Congoleening Bakkersknecht seffens gevraagd, bij Ca mille Vancayseele-Bossaert, Vlamer tinghe. Schoenmakersgasten enhalvegasten wor- O den altijd gevraagd in de Cordonnerie Universelle36, rue du Co'lège, Dunker- que. France. Goed loon naar verdiensten en verzekerd werk. Kost en inwoon. Betalingnaar beliefte per weekof per maand. Te pachten herberg »In de Peei'denmarkt» op de Peerdenmarkt te Poperinghe. In lichtingen bij Justin Callens-Beck, Briester straat, Poperinghe. Te Abeele, herberg De Zon dienende tot scheerwinkel, en 3 vierendeel land. Voor verdere inlichtingen zich te bevra- bij den brouwer Petyt, te Abeele. De welgekende Herberg »Do Kruisstraat», te Proven, met hof en zaailand. Voor voorwaarden zich te begeven ter brouwerij Feys-Callewaert, te Rousbrugge. Herberg Het Firmament met schoone overdekte gaaiboltra peerdenstal en uit weg gelegen langs de Elverdingsche kal- sijde. Zich te wenden bij M" We Auguste Kom mens brouwerij, Groote markt, Poperinghe. Groote en kleine Kar, dienstig om melk naar de uitwegen der hofsteden te voe ren; 1 Veto trois fusils met nieuwe ban den en chambres-a-airs, Bascule kunnende 200 kilos wegen. Inl. ten onzen bureele. Goede kloeke. Machienom tabak te kerven, met 10 stalen messen, bij Benoit Garcy, Hellestraat, bij den Havermuis, Poperinghe. Schoenen Herbergtoog met nieuwe bier- pomp. Voor inlichtingen zich te wenden ten onzen bureele. wint de dokters npiXiTflrKNP in éen minuut en erkennen dat de "1/11 I iruLilkLi voor a|tijd de on verdraagzaamste tandpijn duet verdwijnen. De I>HIVTO(4TTTVTT behoudt de bedorven tanden en verhindert opzwellingen en zweringen. Opge past voor 't bedrog-, F.isch een DKNTÓ- GENK, het fleschje fr. 1 .'-2.5, in al de goede apotheken des lands. VERKRIJGBAAR IN DE VOLGENDE APOTHEKEN M. Monleyne te Poperinghe en M. Libotte V Yper Louis Boidin, zagur w. Watou, laat weten dat hij van heden af goeue schulden meer erkent die zijne vrouw Louise Waels zou kunnen maken. heeft de eer te laten weten (lat hij zich komt te plaatsen als linkkei* in de Elverdin- gheslraat, nr 11, Poperinghe. Bij hem zal dagelijks versch brood te ver krijgen zijn en op aanvraag zal het brood len huize besteld worden. Reklw/stoaat, Poperinghe, heeft de eer kenkaar te maken dat hij het volzetten van alle gebouwen aanveerd per loopende meter. la Belle-Vue, te Boeschepe, te verkrijgen eti alle dage zand vonr brijken, zand voor metsers, zand voor plankenvloeren. Achiel DESMYTTER - VANDERMARLIERE, heeft de eer het geacht publiek kenbaar te naken dat bij den Ellegoedwinkel van M. Dupont-Slroom, Schaalstraat, 20, te Pope ringhe, overgenomen heeft, en dat hij den elfden handel zal voortdoen, met bijvoeging van kruidenierswaren, enz. enz. Door de goede hoedanigheden van zijne koopwaren en de spoedige bediening, hoopt hij het vertrouwen van eenieder te winnen. Ik heb de eer mijne kliënten te lateD weten dat ik mij gelast met het iiizcUtm van tan«l«Mienmetalle lier*i«*lli liften j Casselstraat, POPERINGHE. in alle slag Pikraachienen met zelfbinder en Zaaima- chienen Massey-Harris Zaaimachienen en Vettestrooiers Saxonia Ploegs-Ju- rnellen Mélbtte, Gembloers Eegden met ressorts, Eegden Osborn Windmolens, Kalvermachienen. Strooisnij iers, enz. enz. ABEELE.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2