NIEUWS UIT BEüGIE. NIETS Men trekt tanden meer! GLEISCHËN TEGELS Algemeene wedstrijd voor liddeibaar Onderwijs. Gedenkteeken Z. E. H. Deken DeBo. H. KOTREDAME, Wetensweerdigheden. HOPPE. BURGERSTANDEN VAN MARKTPRIJZEN Men vraagt Seffens te koopen of te pachten. Terstond te pachten Te Moop Op Zondag i5 September. COMBAT MKT HET KAARTSPEL HONDENLOOP 25~fr. prijzen. op Kermis-Maandag 16 September, Feesten en Vermakelijkheden. ALlplionse Crombez, Bij Eduard Caron, L A U DBOUWMACHIE NEN Léon DENECKER CAT8YCKE, Camille Gantois-Bruyiiooghe, van alle slag en van de beste soorlen: Felix Van Caeyseele-Desmyter, Casselstraat, POPERINGHE. Chifsorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alio kruidenierswinkels verkocht. Het H. Sakramentskongres te Weenen werd Woensdag met groota plechtigheid geopend. Alle dage komt eene ontzaggelijke menigte toe van alle landen. Om de pauselijke vlag uitgehangen te hebben onderstond de bisschop van Langres eene veroordeeling van 1 fr! Een ongeval aan de elektriciteitfabriek stelde deze week Londen voor eenige uren zonder licht wat eene algemeene verwar ring teweegbracht. Alles liep toch af zonder ongevallen. De fransche troepen hebben de marok- kaansche stad Marrakech ingenomen en de muiters verdreven. Frankrijk. De smokkelhandel. Een auto, bijzonder voor den smokkelhan del verveerdigd, met steen- en kogel weerder. kwam zaterdag avond rond 11 ure, voorbij het douanenbureel van Wattrelos gereden, gehucht La Housarde. Op dit oogenblik be vond zich juist een camion bij het tolbureel en die de beambten aan 't onderzoeken wa ren; dit belette de auto door te rijden. Twee smokkelaars, die zich in het rijtuig bevon den, vluchtten weg, hun auto, 1200 kilos tabak bevattend, achterlatend. Auto en smokkelwaar werden aangeslagen. De Moniteur Bei.ge van 13 Sop tem bec kondigt den volgenden uitslag af voor de leerlingen van 't college te Poperinghe. BÜIietoric». Latijnsche taalM Joseph Pietersderde prijs; M. Alfons De- busschere, van Ardoye, vierde prijsM Felix Delanote, van Proven, eerste acces sietM. Felix Romrnens, vaif Poperinghe, M. Nestor CoeDe, van Crombeke, M. Albert Crousel, van Poperinghe, elk eene be noeming. BShetoi-ica. Grieksche taalM. Fe lix Kommens, tweede prijs M. Joseph Pie ters, vijfde prijs M. Albert Crousel, tweede accessiet; M. Nestor Coene en M. Alfons Debusschere, de eerste eenige eervolle ver melding M.. Joseph Pieters, van Nieuwcapelle en M. Nestor Coene van Crombeke, behalen elk eene benoeming in natuurwetenschappen. Naar Congo.E. P. Arthur Lefebvre, nissionaris van Scheut, moest dezen Zater- lag uit Antwerpen met do Leopold ville naar den belgischen Congo vertrekken. Wij wenschen hem voorspoedige reis en veel ;eluk in de verheven missie die hij aangaat. De kiezerslijst onzer stad is voorloo- pig gesloten als volgt1. Yoor de Kamer ter Volksvertegenwoordigers2629 kiezers, waarvan 1607 met 1 stem, 604 met 2 stern- men, 418 met 3 stemmen, totaal 4069 stem- nen. Voor den Senaat en de Provincie 2266 kiezers waarvan 1276 met 1 stem, 588 met 2 stemmen, 402 met 3 stemmen, totaal 3658 stemmen. Voor de Gemeente 2174 siezers waarvan 1394 met 1 stem, 364 met stemmen, 193 met 3 stemmen, 224 met 4 stemmen, totaal 3594 stemmen. Hoe gaat het Emeric Halfmaerten die over eenige weken van het inafbtaak zijnde huis van I. Deriuck viel, is nog altijd in 't gasthuis. Hij is aan de beterhand, maai' mms nog ijdel en verdwaald in 't hoofd. Maria Deschodt, slachtoffer van het tram ongeval gebeurd in de Veurnestraat op 25" Oogst, betert niet. Verleden week was haar toestand min onrustwekkend dan nu. Het 7 jarig Janneke Stechele, dochtertje van Maurice, dat verleden week in de Yper- straat lichtelijk overreden en naar het gast huis gedregen werd, is zoo goed als genezen. Maurice Clabau die eene erge messteek onder den linkerarm kreeg, zal langer in gasthuis moeten blijven dan eerst gedacht werd. In den loop der week heeft de wondi beginnen bederven, misschien door roest van het mes. Men heeft de wonde weer moe ten lossnijden, uitwassclien en toenaaien. Nu verzweert zij een weinig. Clabau heeft er minstens nog voor 3-4 weken in 't gast huis. Dronkaards. Een vreemde hoppe- plukker die Zondag te pleiten stond in de Gasthuisstraat, werd, uit hoofde van dron kenschap aangehouden en opgesloten.Een andere die Woensdag avond bij de statie op den tram sprong wanneer deze naar de depoi reed, en er niet van wilde stappen niettegen staande het herhaalde vragen der trein wachters, en deze zelf erg beledigde, werd insgelijks meègenomen en tot ontnuchtering opgesloten. Altijd die messen. Zondag avond waren de gendarmen op ronde op de G.O.H. hoek. In de herberg der kinders Vermeersch ontstond ruzie tusschen twee. mannen. De gendarmen kwamen er tusschen, stelden een einde aan het gekijf en zetten den he- Tweede Latijnsche klasse.-La- Ggsten der woordvoerders aan de deur. Zij *w toot a»i h awi or nrt rrAn d ai-t aa h a ,a aha tijnsche taalM. Joseph Denys, van Crom beke, zesde prijs; M. Jerome Suffis, van Poperinghe, vierde accessietM. Marcel Delanote, van Proven, M. Joseph Dondeyne, van Loo en M. Henri Hassebroucq, van Wytschaete, elk eene benoeming. Tweede Lafijnttclic klasse. Grieksche taalM. Jerome Suffis, vijfde prijsM. Henci Hassebroucq, vierde ac cessiet M. Joseph Dondeyne, vijfde ac cessiet M. Joseph Denys, vijfde eervolle vermeldingM. Alfons Cuvelier, van Locre. M. Marcel Delanote en M. Valeer Muyssen, van Proven, elk eene benoeming. De uitslag in de andere vakken is nog niet bekend gemaakt. Naar wij vernemen wordt op heden Zondag 15 September, om 3 ure namiddag, te Dadizeele, eene vergadering gehouden der Westviaamsche Leden van den Iiavids- fonds. Het hoofddoel der vergadering iseen bedevaart om, door tusschenkomst van Onze Lieve Vrouw van Dadizeele, de genezing te bekomen van den zoo geachten algemee- nen Voorzitter, den Heer Ern. Vliebergh, hoogleeraar te Leuven Onder de verdere punten van het dagorde komt ookInrichten van eene kleine plechtigheid ter herinnering van Z. E. H Deken DeBo, en herstelling van zijn graf zerk op 't kerkhof te Poperinghe. Wij verhopen wel dat deze voorstellen tot welslagen zullen afloopen en dat de 25e verjaardag van het afsterven van Z. E H. Deken DeBo, te Poperinghe niet onop gemerkt zal voorbijgaan. Stadsnieuw*. De liederavond van Zondag laatst. Ik moet U niet bedanken Viaarnsche Vrienden uit Poperinghe. De toehoorders hebben door hun groot getal bewezen dat zij U dank wijten om het viaarnsche feest. Voor uwe eerste feest hebt gij wat hoog gegrepen en misschien wel gedacht half verlegen, of zulk een feest bij de Poperinghe- naren pakken zou of indien gij den lieder avond genoegzamen luister zoudet kunnen bijzetten. Gij zijt ten volle in uwe pogingen ge slaagd; hoe meer zulke feesten, hoe liever! Altijd is het viaarnsche volk een zingend volk geweest. In vreugde en in smart, bij feestgetij en in rouwdagen wist het viaarn sche volk zijne gevoelens te vertolken door het lied. Als de Vlaming onder vreemde verdruk king zuchtte, dan konden de viaarnsche barden door hunne krijgshaftige liederen het volk opwekken, tot den strijd, en als het volk dan den vadergrond had vrijge vochten, dan wist het zijne vreugd uit te jubelen in trotsche zegezangen. Nu nog wil de Vlaming zijn wel en wee uitzingen. Maar wij hebben van nu voort genoeg van al die onhebbelijke deuntjes die de zuider- wind naar ons land overwaait. Vandaag wordt te Parijs door een tkeatergast of een zanger in een Café-chantant een gemeen liedje gezongenmorgen weerklinkt bette Brussel en overmorgen weergalmt het door geheel Vlaanderen. Genoeg daarvan, wij hebben zooveel eigen schoone liederen, oude en nieuwe, passende voor alle gelegenheden Zingen wij dus uit eigen winkel en zinge die wil, den franschen blaai Een tweede woord over de voordracht. Vrienden, Dr Borms heeft ons daar in 't lange en in 't breed den vader der viaarn sche Beweging, den grooten Hendrik Con science doen kennen. Gij weet nu dat die groote schrijver voor U, viaarnsche volk, in uwe taal zooveel boeiende werken geschreven heeft. Laat mij het U eens zeggen. Leest wat meer dan uw nieuws van den dag; jongheden, legt uw sportblad wat op zij en gedurende de lange avonden zal Con science U aangename boeiende lezing ver schaffing. Vraagt aan den eenen of den anderen de Leeuw van Vlaanderen, de Loteling of een ander werk. Ik verzeker U, go zult er smaak in vinden. v Vlamingen, leert ea zingt uw eigen taal! Die geen taal heeft is geen naam weerd, waar geen taal leeft is geen volk K. H. gjlii «i-cet niet alles, maar wat ik weet is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in don Bazar, bij Sansen - Decorte, Poperinghe. Trouwe bediening genadige prijzen, Volledige keus van Stoven en Cuisinièren. tastten hem af en vonden op hem een groot versch geslepen schoenmakersmes,. welke zij afnameD. Een vechtpartij ontstond zondag na middag in de herberg De Wolfholle tus schen twee benden vreemde plukkers van twee hofsteden. De bazin bekwam ook nog hier en daar een blauwe plek. De aangenaamste middel om een paar uren te slijten, is zonder twijfel zich naar den Familie Cinema van M. Ernile Lo beau te begeven, in de Veurnestraat. Deze prachtige instelling beantwoordt aan alle eischen en geeft prachtige vertooningen die u in verre streken brengen, in de groot ste steden, wonderbare grotten of voor uwe oogen al de laals'e nieuwigheden en groote gebeurtenissen der week vertoonen, en tus schen dit, prachtige dramas, boeiende kome dies en komieke tafereelen vertoonen. Ieder week worden drie vertooningen ge geven de Zondag om 3 en 7 1)2 ure de Maandag om 7 1)2 ure. Erge steek. Zondag avond ontstond er ruzie nabij de herberg Den Braband tusschen eenige vreemde hopppplukkers en Margodt Arthur van Couckelaere bekwam van een zijner dorpgenooten, een steek langs de schouder in de borst. De steek, met een dolk toegebracht, was minstens 6 centime ters diep, maar boqd geen gevaar op. Een onderzoek is over de zaak ingesteld Dj dider die eerst beweerde gemist te heb ben, bekende nadien dat hij het wel op Mar godt gemunt had. Er was een vrouwenkwes tie in 't spel. Op hol.Het peerd van den landbou wer Vandemoortele,Casselstraat, verschrik te Vrijdag morgen door eenige kwajongens die het plaagden. Het dier ging op hol de Keer en Boeschepstraat op waar Marcel Gythiel erin gelukte het tegen te houden. Gestolen. Vrijdag op de markt werd de vrouw Jules Deroo van Westvlete ren een paar kloeffen en 1 handdoek ontsto len. Het getal hoppeplukkers dit jaar naar Poperinghe gekomen, bedraagt 3100. Ver leden week spraken wij van 2300, maar veel lijsten zijn nog bijgekomen. Het ongun stige weder veroorzaakt de landbouwers en de plukkers veel last, ook zijn er in de eerste dagen der week reeds veel vreemde plukkers vertrokken. Sedert donderdag is het weder gunstiger. Hopen wij dat het eenigen tijd zoo blijve. Zooals gezegd waren er ver leden jaar 2700 vreemde hoppeplukkers is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100 Algemeen dé}M: Apotheek, A. MONTEYNE, O B» V O L G E It Groote Markt. 18. POPERINGHE. Watou. Conscience-feesten. Op 8 September heeft de gemeente Watou waardiglijk willen vieren den onvergetelij ken Hendrik Conscience. Een lange stoet, gevormd door al de maatschappijen der gemeente, verliet omtrent 3 1)2 ure de Poperinghestraat en doorliep al de bevlagde dreven, wijken en markten der dorpplaats. Ondanks het bedreigend weder was veel veel volk toegesneld om de verschillige af- deelingen van de feestmarsch in oogen- schouw te nemen. Een heerlijke groep sluit de stoet Een groot aantal schoolkinderen, met de heerlijke werken van onzen grooten roman schrijver, zijn gevolgd van eenen rijkver sierden wagen. Bovenop troont eene groote maagd met het beeld van Hendrik Cons cience. Honderd maagdekens in 't wit ge- doscht', doen de lauwerkransen dansen en zingen met hunne zoete hemelstem den lof van den gevierden held De wereldlijke en geestelijke Overheden hadden er prijs opgesteld, deze lange reeks ten blijke hunner deelneming aandachtig gade te slaan en te volgen. Eene afdeeling der Groeningherwacht van Antwerpen kwam na den stoet, die eindelijk op de Groote Markt stilhield voor een verhoog, opzettelijk opgetimmerd. De talrijke vlaggen waren rechts en links ge schaard waar M Ach. Lebbe er het zicht van nam. (Afdrukken zijn bij hem te bekomen. Het tweede deel van het feest vangt aan Een lid der Viaarnsche gilde bedankt al de maatschappijen voor hunne ieverige me dewerking en behoudt eenige woorden van erkentenis aan den Heer Borms en de andere leden van de machtige Antwerpsche gilde, die altoos onverschrokken ten strijde trekt voor het recht onzer schoone en rijke moe dertaal. Dan heft de Heer Lepage, Laureaat aan het Conservatorium van Antwerpen, met eene forsche stem die over geheel de markt dreunt, de twee liederen aan Ons Vlaanderen en "Waakt Algemeene toe juichingen begroeten deze uitvoering en een kreet van voldoening stijgt op, als M. Borms, Doctor in Germaansche en Oosterlijke taal kunde, onlangs om zijne tallooze verdiensten tot het Ridderorde verheven, bij ons reeds zoo gunstig gekend, het spreekgestoelte be klimt In krachtige woorden die tot het hei t en de ziel spreken, verhaalt de Heer Woord voerder het reuzenwerk van Conscience. Het Viaarnsche volk was vervallen, ge zonken in eenen staat van machteloosheid. Jaren had het 't zware juk van vreemden gedragen, eeuwen had het gezucht onder vreemde heerschappij. In dien bekrompen toestand was zijne taal onbeoefend, ban rechten verdrukt. Met de onwetendheid der taal ging gepaard een diep verval van kunst- zucht en taalbeoefening. Conscience zag lezen toestand met een benepen hert. Hij zag de eerste doch welbedachte pogingen van de dich ers Willerns en Van Rijswijck mislukken. Hij droomde van een ideaaltot het volk preken in zijne eigene taal, zijn volk schet sen in zij® innerlijk en uiterlijk leven, zijn volk nagaan in zijn vroeger strijden voor zijne onafhankelijkheid. Hij wilde dus met, het volk leven en hem door zijnen omgang onderrichten. Hij begon me "De Leeuw van Vlaanderen de groote pq^el zijner etterkroon, eene reeks hoeken, die de eene na de andere door het volk met begeeste ring overal werden onthaald en met on bepaalde vraatzucht gelezen. Conscience leeft de Vlamingen wakker geschud hij heeft ze verwekt uit eenen onvermijdelijken lood. Groot genoeg kan de erkentenis niet wezen. Gij zult in de macht van het moge lijke uwe dankbaarheid betoenen met zijne werken graag te doorbladeren, met deel te maken van Viaarnsche maatschappijen, zoo als gij er eene te Watou hezit, eene maat schappij die het inzicht nooit heeft gehad eene naburige natie te belagen, het doel nooit heeft gevoed van eene uitheemsche taal te misprijzen, maar altoos er naar streeft het voik zijne moedertaal te doen beminnen en voor het bekomen van hare te lang gekrenkte rechten te strijden. Mopdigt zulke doeleinden aan, met u te laten insóhrij ven in uwe gilden, die de eer en de roem van het Viaarnsche volk betrachten en de gelijkmaking van alle Belgen. Dat ais' ge denkteeken van onzen grooten Conscience geen steenen of bronzen standbeeld oprijze, maar eene gedenkzuil die onvergankelijk is; De wetenschap door de moedertaal eo als waarborg De vervlaamsching van de Gent- sche Hoogeschool. (Warme toejuichingen.) Op heden Zondag 15 Septemher geeft de Studentengilde van Watou, als slot van de feestelijkheden een luisterrijk tooneelfecst Het begint om 5 ure. Iedereen zal de gele genheid hebben om met den tram van 8 ure te vertrekken. Cliicorei Van Tieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. WY'stvEeteren. Kermis. Het stadsmuziek van Poperinghe, dat hier heden kermis-zondag eenige wandelconcertjes zal uitvoeren, komt hier toe met den tram van 4 1/2 ure. Mocht het weder meêwillen, er zou voorzeker veel volk zijn. Liederavond. Op Dinsdag 17 Sep tember, den Dinsdag van Westvleteren -ker mis, zal er om 2 1)2 uur in de meisjesschool tv Westvleteren een liederavond met voor- d acht gehouden worden, ingericht door de studenten. Ingang vrij voor alle menscben uit West vleteren en de omliggende dorpen. Iedereen is dringend uitgenoodigd. Kinderen worden niet toegelaten. Het feest belooft prachtig te zijn. Spelwijzer: 1. Het Kruis; 2. Het groe tend Kindje 3. Lapper Crispijn van Hulle- broeck 4. Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk liefdoor allen mede te zingen 5. Spelde- werksterslied van Hullebroeck 6. Twee stemmig lied Voordracht. 7, De Zanger 8 Moederke alleen 9. De Biete bauw van Hullebroeck 10. Hij die geen liedje ziDgen kan... van Hullèbroeck 11. Zeeldraaierslied van Opsomer 12. Tinneke van Heule van Hullebroeck 13. De Viaarn sche Leeuw, door allen mede te zingen. Leyselc. Een hevige brand ie hier Vrijdag, 13D dezer, omstaan in de herberg- boerderij en frontierwinkel De Eiken Boomgaard." De brand begon rond7 1/2 ure 's morgens, wijl de man aan 't werk was. Het oudste dochterlje was hem eten gaan dragen en de moeder was naar de markt naar Hondschooïè. Twee kleine kinderen die nog te bed waren, konnen door geburen gered worden. Al het andere bleef de prooi der vlammen twee geiten, eene hoeveelheid hennen al het geld, winkelgoed, herberg gerief, meubels, landalaam, de opbrengst van den oogst, enz. Men kent tot nu toe geen oorzaken. S'roven. Belooning. Bij kon. besluit werd het eereteeken van 2e klas toe gekend aan Henri Gythiel, knecht, voor 25 jaar goeden dienst. Onze beste gelukwen- schen. Westoutre. Onze missionarissen Vrijdag toekomende is het dat de Zeer Eerweerde Heer Steven Dakeuwer, tot Ant werpen aan boord van den Lapland zal inschepen om naar de Vereenigde- Staten van Noord-Amerika te zeilen. De overtocht naar New-York zal een achttal dagen duren, dan heeft de Eerw. Heer De- keuwer per spoorweg nog een reisje van drie dagen af te leggen om ter bestemming, namelijk te Sancta Fez, in den Nieuw-Mexi- ko-staat, aan te komen 't Is daar dat onze jeugdige missionaris werken zal om de me nigvuldige europ -aansche uitwijkelingen in het waar geloof te behouden, en de afge dwaalde op den rechten weg terug te brengen. Plet is voorzeker eene eer en een geluk voor eene familie eenen priester, vooral eenen priester-missionaris aan den Heer te mogen geven. Maar die eer valt op al zijne medeburgers terug. Daarom zullen alle rechtgeaarde christenen van Westoutre het als eenen plicht aanzien een gebed te storten opdat hun dorpsgenoot eene voor spoedige reis zou ondernemen, en dat de Hemel zijn verheven zendelingswerk zou zegenen. llci'clicni. Eerebetoon. Vrijdag was Merckem in feestgetooi. De vaandels wapperden op alle huizen der dorpplaats geene enkele uitzondering, 't Feest was im mers voor Moeder Constance, de Eerweerde Overste van 't klooster en 't hospitaal 't moet dus geen verwondering baren dat allen meevierden. Welhaast voegden de klokken hun blij brons gezang bij 't herhaalde gebrom des kanons. Vreugdeschoten wierden gelost om du feeste heinde en verre te verkondigen De Philharmonie Ste Cecilia, de Afgeveer- digden van den Gemeenteraad en deze der verschillige gilden door eene machtige schaar volks gevolgd, trokken stoetsgewijze van 't gemeentehuis naar 't klooster. Onder weg bewonderde men de schoone versiering van het huis van koster Balduck. In eene rijkversierde zaal geleid, waar reeds 52 kloosterzusters mot de damen der bijzonderste ingezetenen des dorps verblo- ven, beklom de Edele heer Baron de Coninck de Merckem, ons geliefde burgemeester het verhoog. Iu eene hartroerende rede deed hij de verdiensten der Eerweerde Overste uit schijnen een leven vol liefde, opoffering en toewijding. Over vele, vele jaren luid de Vader ook het geluk op de borst der voor gaande Moeder het eere-kruis te vestigen neen, nooit zal hij gedacht hebben dat de zelfde eer en vreugde deu Zoon beschoren was en dat deze door zijne Majesteit den Koning zou belast geweest zijn een Eere- iruis van le klas op het nederige kleed van Moeder Constance te hechten. Eene braban- mne en langdurige toejuichingen begroeten de aanhechting van het prachtig kruis op de verdienstvolie borst. Da E. H. Pastor beJankte in naam der te veel bewogene Heldin van 't feest vour de eer haar zoo ruimschoots toegebracht. Hij wees op hare verdiensten zoo zorgvol onder bare nederigheid verdoken op hare mensch- lievendheid alia bedrukten en behoefiigen bewezen op hare bereidwilligheid om allen te helpen en bij te staan op hare jarenlan ge toewijding wegens schooljeugd, zieken en ouderlingen aan hare liefdevolle zorgen toevertrouwd hij wenschte haar nog vele jaren, om de taak, nogtans zoo ondankbaar, loor haar met zooveel liefde en vlijt beher- i.igd, voort te zetten, opdat het Ridderkruis ier Leopoldsorde haar zwart kloosterkleed tome sieren en vereeren. Langdurige toejuichingen.Hij bedankte de d'amen en heeren die door hunne tegenwoordigheid hunne genegenheid aan Moeder Constance zoowel betuigden Men verliet, als met tegenzin, de prachtige aal waar de bloemen, de nationale behang sels en de belgische. congoleesche en pause lijke vlaggen tot aangename tropheen ge maakt, het oog bekoorlijk streelden De zwarte kloosterdeur viel achter ons die, n dat stille verblijf van gebed en christene naastenliefde, zooveel blijken van wereldsche uitgelatenheid gegeven hadden en de kloos terzusters hernamen met vreugde en zelfvol doening hunne toewijdingstaak door ons zoo uitbundig, voor eenige uren onderbroken. Intusschen de avond was gevallen en onder het geleide van den onmisbaren heer Hector Buysschaert begon door de straten van het lieve dorp een wandelconcert met welgelukten fakkeltocht. Vier velos een opvatting van den koster in lichtgevende schuiten herschapen verwierven grooten bijval. Men bemerkte veel het samengestelde fakkellicht van Roger Capelle, Koster Bal dnek, meester Bouquillon en de herbergiers Ramon en Vandemande verwierven prijs voor hunne weergalooze verlichting. Men zag en men voelde dat de hulde de Eerw. Overste aangedaan gemeend was en dat de vreugde, die op alle wezens blonk, uit het herte kwam en 't is verdiend ook. Laat, zeer laat in den avond galmde nog in de met volk gevulde straten het schoone, het machtige strijdlied der Jonge Wacht, begeleid door het muziek afgewisseld door het geroep van Leve, leve lang, Moeder Constance C. C. Biet scfifijMt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin eart-Silly. Dépöt bij Delliaiz. - gebr. Moncarey-Sanseu. Ovcrryssche (Braband.) - Een Oosl- vleternaar doodgereden. Donderdag avond der verleden week werd een metsers- gast, Cainiel Notterdam, 30 jaar ond, af komstig van Oostvleteren, thans te Etter beek wonend, toen hij per velo van Over- ryssche terugkeerde," nabij het dorp door een automobiel verrast. De auto, toehoorend aan een rentenier van deze gemeente en die uit tegenovergestelde richting van den wielrijder kwam, wierp Notterdam met zulk groot geweld op de straatsteenen, dat hij op den slag dood bleef. Het lijk van het slachtoffer werd naar het doodenhuis van Overryssche gebracht. Zijne familie, die te Etterbeek woont, werd van het schrikkelijk ongeluk verwittigd. Een hevig tempeest woedde woensdag op de kust en richtte overal schade aan. Te Desselghem brandde de stoomzwin- gelarij van C. Cnockaert af. Remi Deramaut van Reninghelst, die op 2ê Juli te Yper zijn velo gestolen werd, komt nu van de politie van Antwerpen be richt te ontvangen dat dief en velo daar aangehouden zijn. Zondag werd te Blankenberghe een Conscience gedenkteeken ingehuldigd. De sneeuw is in onze Ardennen ver schenen. Dinsdag morgend was de grond gansch wit in de omstreken van Herbeu- mont en Bertrix. Maandag aanstaande 16 Sept. zal men den E. H. Butaye, pastor te Nieuwinunster met allen luister inhuldigen. Te Avelghem werd een meisje dat over straat ging aan haar moeders hand, door een auto gevat en doodgepletterd. Eene 53 jarige vrouw, moeder van 12 kinderen, werd te Charleroi doodgeschoten door een kerel met wie zij leefde en dien zij nu verlateu had. M. de minister van wetenschappen en kunsten heeft Vleester Emiel Wambach tot bestuurder benoemd van het Koninklijk Vlaamsch Conservatorium van Antwerpen, in vervanging van Meester Jan Blockx, over leden. I*riesterlcjl*e benoemingen. Bisdom Bi ugge. De E. H. Tiberghien, oudonderpastoor van Dottenijs, is aalmoeze- benoemd van het Pension naai van de Doch tersder Wijdheid teHerseeuwe (De Ballons) de E. H. A! Debevere, kapelaan der kathe draal van St-Salvator en van de kapel van het H. Bloed te Brugge, is kapelaan be noemd in Sint Jacobs aldaar. i ■«■giijiii»»ipa »SSB» Ze zijn legen du godsdienst niet. Het socialistisch «Journal de Char leroi" braakt de ergste beleedigingen uit te gen priesters en kloosterlingen, en voegt er bij dat het niet genoeg is papen te vreten, maar dat men het vooral op den godsdienst noet gemunt hebben de socialisten moeten 1en godsdienst uitroeien, indien zij willen meester worden. Nogmaals een bewijs dat de socialisten te gen den godsdienst niet zijn Een liruiiit'gwiii van BBS jaar! Een amerikaansche neger, Alexander Sandy, 111 iaar oud, is te New-York getrouwd met Susie Mac Ghee, 60 jaar oud. Alexan- ler Sandy schrijft zijn oogen ouderdom en zijne uitstekende gezondheid toe aan zijn ge rust leven en het matig gebruik van drank en tabak. GertrudeGij moogt de Poperihg- benaar niet scheuren. Waarom niet, madame? Daar slaat iets in dat mijnheer moet lozen.'t Is juist een middel voor hem. Het geneest de flauwste lieden en waarborgt ene bestendige gezondheid. Wel ja 't is zeker Theobroma, dat wordt veel genomen en allen zijn er tevreden over. Gertrude, gij hebt het geradeD, ga dan straks eene flescb halen, na gij de stool' hebt. schoon gemaakt. Neem, daar zij; drie frank. Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. N0TREDAME apotheek A. KES TELYN te Yperen apotheek UB0ÏTE. SPORT. Football. Uitslagen der matchen1" Afdeeling F. C. Brngeois 2 - C. S. Brugeois 1 R. C. Gent 5 - Standard C L. 1 Union S. G. 4 - Beerschot A. C. 2Excelsior S C. - Daring C. B. (uitgesteld)Antwerp F. C. 2-Racing C. B. 2 F. C Luik 2 - C. S. Verviers 1. A fdeeling F. C. Brugeois 1 - A. S. Oostende 4C. S. Brugeois 0 - V. G. Oosten de 1 S. V. Rousselaere 9 - S. C. Kortrijk 1 S. V. Blankenberghe 5 - F. C. Rousselaere 4 3e A fdeelingZuiderstreeic sV. Rous selaere 3 - F. C. Kortrijk 1 Meenen 12 - F. C. Rousselaere 1 Waereghem 3 - S. C. Kortrijk 1. F. C Poperinghois.De match te Kort rijk te spelen is uitgesteld tot Zondag 13n Octobor omdat op het plein van de S. C Kortrijk een maten van 2afdeeling te spe len is. Om 4 ure, op den Kouter, alge meen entrainement. Vliegen. In een automobiel-ongeluk te Lapalisse, Frankrijk, werd de belgische vliegster, Jufvrouw Dutrien, doodelijk gekwetst Het rekord der hoogte werd deze week geklopt te Trouville door Garros die 5000 meters hoog in de lucht steeg. Het record van de duur werd woensdag te Etampes geklopt door den franschman Fourny die 13 uren 17 min. in de lucht bleef en 1.017 kilm. aflegde. De vliegweek van Temsche word door het slectit weder veel belang ontnomen. Beaumont en Renaux waren de bijzonderste van 't feest. Donderdag werden met de wa ter-vliegtuigen prachtige vluchten afgelegd. Dinsdag viel Busson met zijn mecanicien. Beide zijn zeer zwaar gewond. De mecanicien Borie is vrydag gestorven. De bloedige lijst Dinsdag te Oxford vielen twee luitenanten neer zij waren beide op den slag dood. In Oostenrijk en Griekenland is ook een vlieger doodgevallen. Wielrijden. Eenige uitslagen. Zondag won Lot.or gie de omloop van Henegouwen voor Ver- schoore D> fraye Won eene 3-urenkoers te Karreveld met eene ronde voorsprong. Van Houwaert won eene 100 km. k- e s te La Louvière.Deruyter won de4-urenkoers te Roubaix. Cliieorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Mengeling-en. Hooge plaatsen en vette postjes zijn als steile rotsen stoute adelaars en krui pende dieren kunnen slechts den top berei ken. Waarom schreeuwde de kuekenmeid naar zoo Daar was een muis in de keuken, en zij was all een. Welwel En gisteren was ze met drie piotten alleen in de kueken, en toch was ze nog niet bang AALST, 10 Sept.Markt vast. Men kwoteert Aalst (Stadsmerk), beschikbare waar (1911) 155 fr.; nieuw gewas 85 fr. Ter hopmarkt van Assche werden de balen hop verkocht van 90 tot 107 1/2 fr. volgens kwaliteit. LONDEN, 9 Sept. Markt vast. Men kwoteert Engelsche hop, lc kwaliteit 175 - 200 fr.; 2e kwaliteit 135 - 162 fr. BRUSSEL, 11 Sept. Markt vast. Men kwoteert Poperinghe (Sfadslood) 85 - 87 1/2 fr. Aalst (Stads merk) 85 - 90 fr. SAAZ, (Oostenrijk) 9 Sept. Markt vast. Prima waar 147- 155 fr.: middelbare 127-140 fr.; geringe 115 - 125 fr. NEURENBERG, (Beieren) 11 Sept.—Handel vast levendig marktverkeer met lichte verhooging der prijzen. De laatste noteering der markt is als volgt in fr.: Soorten Prima-Waar Middelbare Geringe Markthop 106- 112 90- 100 81 -87 Berghop 112-125 Hallertau 144 - 156 131 - 138 94 - 106 Wurtemberg 162- 175 131 - 144 POPERINGHE, 13 Sept. Handel vast. Men be taalt Poperinghe (Stad) 85 fr. Poperinghe (Dorp) 80 82 1/2 fr. POPERINGHE, van 8 tot 15 September. Geboorten.212 Ag/ies Baes, d. v. Jules en Germaine Gantois. 213. Georges Ver- donck, z. v. Jules en Marie Bauw. 214. Agnes Laheye, d. v. Julien en Marie Logie. 215. Vaière Sergier, z. v. Maurice en Elisa Feys. Overlijdens.142. Verlie Silvie, 56 jaar, kantwerkster, echtgenoote van Benoit Gar- cy, wijk G. 143. Caulter Rosalie, 77 jaar, zonder beroep, weduwe van Engel Van dromme, Groote Markt, overleden te Sint Jan-bij-Yper. 144 De Puydt Jules, 80 jaar, rentenier, Gasthuisstraat.—145. Thee ten Gustave, 29 jaar, ongehuwd, leurder, wijk B. 146 Vandamme Ëmerence, 75 jaar, herbergierster, echtgenoote vau Désiré Pauwels, wijk C. 147. Houwen Julie, 74 jaar, kantwerkster, echigenoote van Frede ric Deroo, Casselstraat. Huwelijksbeloften. Camille Vanexem landbouwer te Westvleteren met Flora ,\tlriaen, zonder beroep te Poperinghe. Joseph Papegaey, metsorsgast met Maria Scherpereel, kantwerkster, beide te Pope ringhe. Alfred Becqaert, winkelier met Magdalena Benoot, zoDder b 'roep, beide te Poperinghe. Emile Derycke, landbouwer- met Estella Vercruysse, zonder beroep, bei do te Poperinghe. Poperinghe, markt van den 13 Sept. Tarwe, 100 kil. 21,00-Rogge 18,00 - Haver 22,00 - Aardappelen, 100 k. 10,00- Boter de kil. 3,25 a 0,00, Eieren de 25, 2,50 a 0,00. Yper, 7 Sept. Tarwe 20,00 a 21,00; rogge 17,00 a 18 00 haver 20,00 a 21,50; tardappelen 6,50 a 7,00 boter 3,10 a 3,25 eieren 2,60 a 2,75 Rousselaere, 10 Sept.Tarwe 20.00 a 20,00; id. roode 19,00 a 19,50; rogge 17,00 a 17,50haver 21,00 a 22 00; boonen 21,50 a 22,00; aardappelen 8,00 a 8,50; boter 3,00 a 3,30; eieren 2,65 a 2,75koolzaad olie 71,00; lijnolie 73,50; oude suikerijboo- nen 16,50 a 16,75; id. gele 15,00 a 15,50. Kortrijk, 9 Sept. Witte tarwe 20,00 20,50 roodo tarwe 19,00 a 19,50; rogge 17,50 h 18.00; haver 22,00 a 22,50 paardeiioonen 23,00 a 24,00; suikerijb;ionen 16,00 a 16,25 witte aardappelen 4,50 a 5,00 boter 3,30 a 3,40 eieren 2,70 a ,80 koolzaadolie 71,00 lijnzaadolie' 73.50 koolzaad 34,25 lijnzaad 36,50 \oolzaadkoekon 14,00; lijnzaadkoeken 22,50 23,50 sodanltraat 27,50 ammoniak- ■sulfaat 37,25 a 00,00 Veemarkt47 ossen, 0,80 a 1,03; 139 veerzen 0,80 a 1,04; 51 koeien 0,78 a 1,02 39 stieren, 0,76 a 1,00 Brussel, 10 Sept. Verkensmarkt. Te koop 13-4; prijs per kilo op voet, 1,15 it 1,25. Anderlecht, 10 Sept. Verkensmarkt. Te koop 2950 prijs per kilo 1,09 a 1,25. Tempeest Lanteerns, me k Het Hart, wlw^de b'-ste, de w-k- - ste vuor landbou- wers, voerlieden, enz. te verkrijgen T bij Sansen-Decorte. Poperinghe. Deze lanteerns kunnen niet doodwaaien, noch ontploffen wanneer zij vallen. ibbbwbabbbwgahbwbibbiiuii||ifilll1l i'm' mivimumwbfc t«m kmxmmmsk e choenmakei>sgasten en halve gasten wor- O den altijd gevraagd in d Cordonnerïe Uni'cerselle36', rue dn Go'lége, Dunker- que, France. Goed loon tiaar verdiensten en verzekerd werk. Kost en inwoon. Betaling naar beliefte per week of per maand. Leerjongen van goede familie, 14 tot 15 j wordt gevraagd om de suikerbakkerstiel ie leeren. Geen koersen te doen, altijd loeren bij Jean Vandepulte, patissier-diplo- mé a Au'chel. (8 uren van Poperinghe.) Alle inlichtingen te bekomen bij Antonius Vandeputte, bij bet Jagersltof. Niet noo- iig fransch te kennen. eid goed kunnend melken, geen buiten werk, wordt seffens gevraagd Onnoodig zich aan te bieden die niet kan melken. Goed loon. Inlichtingen ten onzen bureele. Schoon gerievig Werkmanshuis, met of zonder land. gelegen te Rousbrgge (Molenwal) Inlicht, ten bureele dezer. Te pachten herberg «In de Peerdenmarkt" oj) de Peerdenmarkt te Poperinghe. In lichtingen bij Justin Calleris-Bcek, Priester straat, Poperinghe. Te Abeele, herberg "De Zor.", dienende tot scheerwinkel, en 3 vierendeel land. Voor verdere inlichtingen zich te bevra- bij den brouwer Petyt, te Abeele. De welgekende Herberg «De Kruisstraat", te Proven, met hof en zaailand. Voor voorwaarden zich te begeven ter brouwerij Feys-Callewaert, te Rousbrugge. Schoone en gerievige Herberggelegen te Watou op de plaats, Zich te begeven bij M. Masscbeleiti, brouwer, te(Poperinghe. Herberg Belle-vue te Watou-piaats. Inlichtingen bij MmeRyspeért, brouwerij te Poperinghe. Woonhuis in de Rekhofstraat te Poperin ghe. Inlichtingen bij Camille Merle- vede, Rekhofstraat. Groote en kleine Kar, dienstig om melk naar de uitwegen der hofsteden te voe ren; 1 Veto trois fusils met nieuwe ban den en chambres-a-airs, Bascule kunnende 200 kilos wegen. Inl. ten onzen bureele. Schoonen Herbergtoog met nieuwe bier- pomp. Voor inlichtingen zich te wenden ten onzen bureele. Sterfgevallen. De tooneelspeelster Mevr. Constant Del- haye geboren Hendrika Gyssel, die menig maal naar Poperinghe de uitvoeringen der tooneelmaatschappijen kwam opluisteren, is Woensdag te Vilvoorde, waar zij woon achtig was, overleden. Zij was geboren te Brussel op 29 Juni 1884. M. Theofiel Valcke, 72 jaar, burge meester van Avelghem, is vrijdag aldaai overledee. UERBEH GK E tiÊt/sSEfli In liet Vosje, bij C. Verfaülie, Vogelhoek, 8n "t Iloplaiiii, bij René Merlevede, Werfstraat. In «Ie Cantine, bij Hélène Artois, Casselstraat. Inschr. om 3 ure. Inleg 25 c per hond, Sn de Aiciittt' llei'ltet*#;, bij de Wisse Bruneel, Proven-kals. Te WESTVLETEREN Konijnte verbol" In 'f Vliegende Peerd, bij Petrus Pacc-o. GAAIBOLLINGEN. Crombeke. Op Zondag 8 September, in de Hooge Zaag, bij Désiré Wylleman. 50 fr. Prijzen; inleg 65 cent. voor 2 bollen. SCHiETING AAN DE PERS Poperinghe. Maatschappij Willem- Telt. Op Zondag 22 September 1912. Inleu 7,50 fr.; terug 6 fr. I'rij en 40-20- 20-10-10 en 40 pritnés van 8 fr. Inschrij ving tot 2 ure in 't Lokaal bij Charles Deweerdt. w»nt de dokters TtPATflf F W 'B minuut en erkennen dat de VULllti T00r a!tyd de on. verdraagzaamste tandpijn doet verdwijnen. De DENTOGENE behoudt de bedorven tanden en verhindert opzwellingen en zweringen. Opge past voor 't bedrog. Eisch een DÉNTO- GENE, het fleschje fr. 1 .S!5, in al de goede apotheken des lands. WRJSR1JGBAAR IN DE VOLGENDE APOTHEKEN M. Monteyne te Poperinghe en M. Libotte V Yper 5000 vierk. meters schoone glei- schen bekleeding van alle slach, voortkomende van uitverkoop, te koop. J. Colette, 181, Kroonlei, Brussel. Tél. 5524. Rekhofstoaat, Poperinghe, heeft de eer kenkaar te maken dat hij het volzetten van alle gebouwen aanveerd per loopende meter. A la Bolle-Vue, te Boeschepe, te verkrijgen en alle dage zand voor brijhen, zand voor metserszand voor plankenvloeren. in alle slag Pikmachienen met zelf binder en Zaaima- chienen Massey-Harris Zaaituachienen •n Vettestroöièrs Saxonia Ploegs-J,u- nellen Mólotte, Getnbloers Eegden met ressorts, Eegden Osborn Windmolens, valvermachienen, Strooisnijders, enz. enz. ABEELE. heeft de der te laten weien dat hij zich komt te plaatsen als bnLIter in de Elverdin- ghestraat, nr 11, Poperinghe. Bij hem zal dagelijks versch brood te ver krijgen zijn en op aanvraag zal hot brood ten huize besteld worden. Fresnes-k den. IIommeldrogers, Cokes, enz alsook Kalk, kan men in de beste voorwaarden verkrijgen bij

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2