VOOR POPERINGHE ER OMSTREKEN. DE BOERENKRIJG verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt owe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Sioors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Goed MAAIGRAS zware BOOMEN 3 A/OON HUIZEN HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Te Koopen uit ter hand Zondag i3October igi2 5 Centiemen. 8e Jaar. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c11. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in bet blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris CASSIERS, Op Vrijdag 18 October 1912 Notaris SYOEN, D ONCK, te Veurne en PEEL, te Uousbrugge. Maandag 18 November 1912, Zeer Schoone Koopdag van Notaris DE GR A VE, Maandag 14 October 1912 VAN ZANTV00RDE, te Gent en DE GRAVE, te Ghyverinchove. TE BEVEREN EN GHYVERINCHOVE, op Maandag 28 October 1912 Op Dinsdag 29 October 1912 Op Donderdag 5 Dcc. 1912, BOOMEN Notaris Haghebaert, Woensdag 23 October 1912, Gemeente POLLINCHOVE, II. Uitlerhand te koopen Voornaam WOONHUIS en groot M\ZKJA dienstig voor hop- en at anderen handel te Popei'iiig'liv, perstraat, tegen de Groote Markt. Donder in den Oosten. Een meisje doodgeschoten te Bixschote. worden ingelijfd Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. nmnrcarsAAR 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Koste!oozo inlassching van twee Herbergfoesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Wekelijksche Almanak. October. ^Zon op, Zon ond. 13 s. Fduardus, Geraldus. 6 u. 3 m. 4 u 55 ra. 14 s. Ilonatianus, Calixtus. 6 5 4 53 15 s. Theresia, Debora. 6 7 4 50 16 s. Serapbinus, Galius. 6 9 4 48 17 s. Hedwifiis, Hibrion. 6 10 4 46 18 s. Lucas, evangelist, Justu*. 6 12 4 44 19 s, Aquelinus, Ptolom. Theofrid. Laura. 6 13 42 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Laatste Kwartier. Donderdag 3 October, ten 8 ure <18 minuten 's avonds. Nieuwe Maan. Donderdag 10 October, ten 1 ure 41 minuten 's namiddags. Eerste Kwartier. Volte Maan. Vrijdag 18 October, ten 2 ure G minuten 's morgens. Zaterdag 26 October, ten 2 ure 30 minuten 's morgens. Studie van den TE POPERINGHE. om 2 uren namiddag in eene enkele zitting, te Poperinghe. op de Groote Markt, ter estaminet «A la Maison de Vitte -> gehouden door den Heer Honoré Lemahmu, openbare verkooping van Slad l*opcring!ic. Koop 1. In de Noordstraat. Een zeer schoon RENTENIERSHUIS met stagie, verdere bouwgerieven en 1 are 76 centiaren grond en erve \olgens kadaster sectie F numm. 709b, staande en gelegen te Poperinghe, in de Noordstraat, aldaar ge- teekend nummer 5. Laatst bewoond door wijlen M. Henri Lambrecht, thans onbewoond. Koop 2. Langs den steenweg naar Weslvleteren tegen Stad. Een Nieuwgebouwd WOONHUIS, ten dienste van Bakkerij, met bakoven, peerdenstal, hangaard, verdere bouwgerieven en 1 are 70 centiaren grond en erve volgens kadaster sectie C numm. 942r, staande en gelegen te Poperinghe, in den Peselhoek, langs den steenweg naar Westvleteren. Laatst bewoond door den verkooper Gustave Delaplace, thans ledig. Gewone voorwaarden. KANTOOR VAN DEN TE LOO. Studiën van de Notarissen om 1 ure zeer stipt namiddag, ter hofstede bewoond door Achiel Verbrug- ghe, te Leysele-Molenken, aan de Tram statie, I»? KOOPËN Wilgen, Korren, Hollanders, Klemmers, Eiken, Esschen, en zuivere harde Olmen. Vele dezer hoornen hebben meer dan 2 meters dikte. STUDIE VAN DEN te ghyverinchove. om 3 ure namiddag Til BEVERE1V Dorpplaats, ter herberg van Remi Top-Debaeker, Openbare Verkooping ineenen zitdag van een groot 1 heet. 04- ar. 75 cent. gelegen TE BEVEREN nabij de dorpplaats en langst den ijzervaart-verdeeld in 2 koopen - met recht van samenvoeging. Laatst gebruikt door Charles Verdonck. Aanslag met de geldtelling. lleMengelwerk van «DE POPERINGHENAAR Studiën van de Notarissen MERKWEERDIGE KOOPDAG van 286 koopen van S Dt 3 meters omtrek olmen, hollanders, populieren, klemmers, iepen, korren, abeelen, wilgen en esschen ter hofstede en medegaande landen van den heer Thomas Butaye. Vergadering om 1 ure stipt nanoen ter hofstede Butaye nabij de Stavel-brng. ter hofstedeken Cyriel Vandenbroucke, weduwe Debyser en Vanstechelman; Vergadering ter holwnde Vnnde»brouvke langs de Elzendammesstrant, wijk St Kloi, om l ure zeer juist namiddag. Gewone voorwaarden de streek en tijd van betaling mits goede borgstelling door al de hoopers. Alles heia-i 1 haar .(en kanioore van den Notaris Dc Grave. Tramstatiën Hoorstaede-Linde, Crombeke en Beteren. om 1 ure stipt OPENBARE VENDITIE VAN Nó lioepen zware Populieren te LOO, wassende langs den steenweg van Loo naar Reninghe. Gewone voorwaarden. 1798) historisch tafereel uit de xviiie eeuw, Hendrik «\S( li;\( li. STUDIE VAN DEN TE PROVEN. I. Instel, met gewin eener premie van 1)2 per o)o, op om 2 ure namiddag, ter herberg bewoend door M. Alphons Neudt, te Pollinchove, Tramstatievan langs de Vrij straat, rechtover de hofstede Theophiel Eónteyne. EEN 1GE KOOP. Eene schoone vierkante partij allerbest Zaailand, groot 1 hectare 75 aren 20 cen tiaren, hekend ten kadaster sectie A, num mers 220a en 221. Gebruikt door M. Theophiel Fonteyne landbouwer te Pollinchove, mits 240 frs 's jaars, en de lasten, tot 1 October 4915. afzonderlijk of te zamen, in goeden staat met 4 aren 63 cent. grond en hof, te Proven, Molenwalal verpacht bij de maand. Zich te wenden tol gezegden Notaris Ilas-liebacrt. Is lid gelood ijk dat men de ware suikerij - der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 60 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot, bij gebr Delhaize Moncarev-Sansen. Bewoond door Mme We Benoit Degryse. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den Notaris Van Cayzecle, te Rening helst. Eer, beroerd tijdperk in de buitenlandsche P'ditiek De strijd om heerschappij is pas in de Middellandsche zee uitgeborst *n en nu komt de mare dat geheel de Balkans!reek in rep en roer staat Bulgarie, Servie, Montenegro en Grie kenland, kleine onafhankelijke staten uit het schiereiland der Balkans, hebben allen eensgezins hunne legers opgetrommeld en staan strijd eerdig om tegen den Turk <>p te i ukken. Al deze landen vragen aan der Turk hetere levensvoorwaarden voor de bevolking van Turkseh-Europanamelijk, voor de bevoiki g vau Macedonië en Albanië die nog van den Turk afhangerr. Die strijd is niet nieuw, maar nu schijnt hij zoo groot er, zoo heftig dat de Turk zal gedwongen ziju te kiezen tusschen twee kwalen toegeven of oorlogen De Balkanstreek is een schiereiland gele gen tusschen Italië en Turkije. Vroeger was geheel die streek aan den Turk onderworpen. In den loop der laatste tijden wisten meest al de landen der Bal kans zich los te wringen uit de klauwen van den Turk. Stuk voor stuk zal de Turk zijn Europeesoh grondgebied smelten gelijk sneeuw voor de zon. Bulgarie, te samen met Oost-Rcemelie, Montenegro, Servie, Roemenie werden on- afuankelijke koninkrijken Bosnia-Herzego- wina werd bij Oostenrijk ingelijfd Nu bezitten de Turken maar eenige zui- derlijke provinciën meer, te weten Mace donië en Albanië. 't Is over dit laatste overblijfsel van Turksch-Europa dat de strijd nu heftiger dan ooit aan den gang is eo dat gedeeltelijk en als het zijn kan geheel en gansch aan de Turksche heerschappij wil ontrukken. Het is nu reeds jaren en jaren dat de Turksche provinciën van Europa werken en wroeten om uit de handen van den Turk te geraken. In 1878, toen de groote mogendheden in het Congres van Berlijn den toestand regel den, erkenden zij dat de Turksche heerschap pij in de Turksche provinciën van Europa moest verzacht worden en dat de toestand der chiistene bevolking er ondragelijk was. Zij beloofden hunnen invloed te gebruiken om trapsgewijze verbeteringen van Turkije te bekomen en later te komen tot een zelf bestuur van Turksch-Europa, onder de op perheerschappij van den Turk. Vijf-en-dert.jg jaar verloopen en de aan gekondigde verbeteringen zijn nog niet te bespeuren. Qui vivc riep deze nogmaals. Ik ben goed kameraad. antwoordde de dorpeling, altijd met langzame treden tot de Arend gaande. De soldaat grommelde binnensmonds, doch liet den ouden boer naderen. Toen deze voorbij wilde, om de afspanning binnen te treden, hield de schildwacht hem staan, hief hem de kiel op en betastte hem over het geheele lichaam echter niets vindende dat argwaan kon doen opvatten, schoot hij uit in eenen langen schaterlach bij de zon derlinge gebaren en gezichten des' boers en duwde hem de herberg in, zeggende Passe, passé, imbécile, tu ferais rire une sentinelle dc la République Fran gaise1) De boer stapte ter herberg in, vroeg eene pint bier, ging bij den haard zitten en stak zijne pijp aan met zooveel schijnbare onver schilligheid, alsof hij tot het huisgezin van den molenaar hadde behoord. Baas Cuylen vatte de tang, scharde er (1) Ga, ga, gij zoudt een schildwacht der Fransche Republiek doen lachen mede in het vuur en zich tot die beweging bukkend, bracht hij zijn hoofd dicht bij het hoofd van den ouden boer en vroeg met stil le stem Jan, is onze pastoor weg en gered Goed, morde de andere. En Bruno Men heeft het meest op hem gemunt. Goed, was het stille antwoord. De baas zette de tang tegen den schoor- stren en verwijderde zich van den dor peling. In de groote kamer daarnevens, waar Si mon-Brutus met zijne gezellen zich bevond, was het veel rustiger nan in de schuur Aan zekere teekenen op de kleedinu der soldaten, die in deze kamer rondom eene groote tafel zaten, kon men zien, dat Simon-Brutus slechts de overste, de korporaals erin begre pen, bij zich had toegelaten. Op den vloer, tegen den muur, lag eenig beddegoed tusschen busselen stroo uitge spreid aan de wanden hingen geweren sabels en patroontasschen. Simon-Brutus. met eene roode muts op het hoofd, zat aan het oppereinde der tafel hij had een papier en pennen voor zich lig gen en scheen te schrijven. De anderen zaten voor eene groote stoop en dronken gerstebier uit steenen pinten Telkenmaal dat zij zich dus eene nieuwe pint uit de stoop hadden geschonken, goten zij uit eene gewone flescn eenen scheut brande wijn er in Ofschoon uit hunne morrende woorden bleek, dat zij den drank desniette min flauw en slecht vonden, kon men wel op hunne roode aangezichten en in hunne dwaze blikken bemerken. <tat zij reeds meer dan ééne stoop bier en meer dan ééne flesch brandewijn hadden verzwolgen. Hier werd natuurlijk slechts de Fransche Turkije Weef doof aan de vragen barer Europeesche onderdanen. De talrijke op standen der Albaneezen werden telkenmale uitgedoofd in het bloed. Nu schijnt de maat vol. De Turk zit gene pen in een oorlog met Italië. Het volk van Turksch-Europa neemt de gelegenheid te baat om zijnen dwingeland het mes op de keel te zetten. Met eigene krachten kunnen zij niets, maar geheel de Balkanstreek staat aan hut)- ri e zijde Die tusschenkomst moet niemand verwon deren. De onafhankelijke staten uit de Balkans zijn immers hunne stamtaai en geloofsgenooten. Macedonië en Albanië zijn immers bewoond door ailerhande ras sen Bulgaren, Serviers, Albaneezen, Wa- lachen en Turken. Het is geheel natuurlijk dat zij hulp en steun zonden tegen den Turk bij hunne stamgenooten. Sedert jaren vragen zij aan Turkijen meer rechtveerdigheid voor die verschillende stammpn, eerbied voor hunne taal, vrijheid voor hunnen godsdienst en voor hunne scholen, met een woord meer vrijheid en min dwingelandij. De tijd van vragen schijnt nu voorhij. Nu is het de wapens in de hand dat zij den Turk toeroepen Ons geduld is ten einde. Wij willen dai het uit zij met uw dwang stelsel. Gij zou uwe Europeesche onderda nen menschelijker behandelen. Nu widen wjj overeenkomen als volgtgij geeft, aan uwe onderdanen een zelfbestuur eu dan zullen wij uwe opperheerschappen erkennen Gij hebt te kuizen zelfbestuur.onder Tur- sche heerschappij of oorlog. De Europeesche mogendheden zien het gevaarlijke van den toestand. Oostenrijk heeft onlangs de mogendheden uitgenoodigd samen te werken om de rust in de Balkans te bewaren. De mogendheden, uit vrees van verwik kelingen hebeen aangedrongen bij den Turk otri hunne Europeesche onderdanen meer vrijheid te geven. Anderzijds trachten zij de Balkatische staten tot bedaren te brengen. Maar de Balkansche bevolsing is zoo op gehitst, tegen tien Turk, dat de overheden liet volk niet kunnen tegenhouden. De legers van Bulgarie, Servië, Montene gro en Griekenland staan gereed. Turkije brengt ook een leger te beene. Oostenrijk en Rusland verzamelen leger benden op hunne grenzen. De oorlog verklaard. Dinsdag heeft Montenegro den oorlog aan Turkije verklaard. Al de andere Staten maken zich gereed. Tevergeefs zijn de groote mogendheden tusschengekomen om vrede te behouden. Tot nu toe grepen er geen erge wapenfeiten plaats. diicorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. taal gehoord want buiten Simon-Brutus waren al de soldaten vreemdelingen en ver stonden geen enkel woord Nederduitsch. Ken Sergeant sprak op dit oogenblik, ter wijl hij zien tot Simon-Brutus wendde Ah ca, Citoyen Oommissaire, gij moet bekennen, dat uw geboorteland een ver vloekt land is, nog niet goed om er eene kolonie van Fransche bedelaars in te rich ten Hoe wij komen hier om dit slaven- volk van zijnen tirannen te verlossen wij brengen hun de vrijheid, wij beulen ons af voor hunne onafhankelijkheid... en voor belooning geven zij ons de maag vol patat ten en gekabbelte melk Geiooven zij dan dat de soldaten der Fransche Republiek de koorts of de geelzucht hebben Die domme baas heeft ons wijsgemaakt, dat hij van onze komst niets wistmaar dezen avond, Citoy en Commissaire Gij, die de taal van dit armzalig land verstaat, gij zult ongtwijfeld zorgen, dat de soldaten der Fransche Repu bliek niet gedwongen worden, 'gelijk de kinderen met eenen schotel pap te gaan slapen Ik denk er juist aan, antwoordde Si mon- Brutus glimlachend, maar het is reeds laater is geen slachterin hetdorp... Welnu, maak bons, bemerkte een an der, c, en zoo de baas niet recht in zijne schoenen loopt, zal ik hem met het plat van mijnen sabel wel recht leeren gaan. Dit is het minste, hernam Simon-Rru tus, onze mam.en moeten insgelijks eten en ik meen, dat zij wel een paar schapen zouden meester worden. Wie zou ze slach ten en bereiden An sers niet riep een korporaal, de oude Mucius Scevola, daar achter in de schuur, is beenhouwer geweest. In twee drie uren zou hij al de dieren slachten, die im Een wreede moord, gepleegd op een 18 1/2 jarig meisje, door een kerel met wie deze weigerde betrekkingen aan te knoopen, ge beurde hier Zondag avond, geheel de ge woonlijk zoo geruste gemeente, in rep en roer zettend. ZieUier in welke omstandigheden. De gezusters Elodie on Irma Desodt, 18 1/2 en 15 jaar oud, wonend bij hunne ouders te Bixschote, gehucht Pilckem, op een klein half uurtje der gemeente, langs de binnen weg naar Boesinghe, waren Zondag na middag naar Merckem gegaan waar het kermis was. Rond 6 ure kwamen de meisjes huiswaarts vergezeld van Aloise Victor en zijne familie, die in hunne buurt wonen. Over Bixschote plaats gekomen, bemerkten de gezusters Desodt, dat een kerel, die eeds lang achter hen ging, hun nu gedurig op een tiental meters afstand volgde. Alois Victor die met zijn familie moest inslaan bij den molen, lette toen ook op den kerel die Het Slachtoffer. maar de jongeling keerde loopend op zijne stappen terug tot aan den draai van den weg die geleidt naar het woonhuis Desodt. Niets ziende keerde hij terug gemeente- waarts en al loopen schopte hij tegen een voorwerp zonder er op te letten. De moeder intusschen, verwittigd door de andere zus ter kwam met een lanteern buitengeloopen en riep gedurig - Elodie Elodie Beeuwsaert hoorde dit en ging de moeder tegemoet die hem vroeg Hebt ge Elodie niet gezien zij is geschoten. Hij kon geen inlichtingen geven en zoekend gingen zij samen voort. Vijftig meters verder, zagen zij een hoed liggen het was daartegen dat Beeuwsaert eerst geschopt haden erbij, plat in den dijk gerold, vonden zij het onge lukkig meisje, roerloos. Seffens werd het meisje opgenomen en huiswaarts gedregen, wijl reeds toegekomen Photo Antony, Yper. De ouders en zuster van Elodie Desodt, getrokken bij hunne woonst. achter de meisjes ging, maar vermoedde er niets kwaads in. Van waar Victor hun verlaten had, waren de meisjes geen 10" minuten meer van hun huis. Zij spoedden zich voort, arg waan hebbend voor den geheimzinnigen kerel dien de duisternis hen belette te ver kennen. 't Was nu 7 ure. De moord. In den korten afstand dien de twee ge zusters nog aflegden, ontmoetten zij nog verscheidene personen die zij kenden en met wie zij in 't voorbijgaan eenige woorden wisselden. De laatste waren de mulder Jozef Beeuwsaert, zoon der Weduwe Beeuw saert, een jongeling nog, en zijne zuster. Deze merkten ook den achtervolger op, maar de kerel droei zich om en stond stil toen zij bij hem kwamen, zoodat zij hem niet konnen verkennen. Nauwelijks waren deze personen een 200 meters ver, of de gezusters Desodt, hoorden de onbekende sneller stappen en hun nade ren. Zij slooten zich dicht bij elkaar en durfden niet ommezien, toen de kerel opeens, wanneer hij geheel bij hen was, vier revol verschoten loste op Elodie. Het meisje, doo- delijk getroffen, viel ten gronde, wijl haar zuster schreeuwend huiswaarts liep. De dader was ook seffens over de velden, Merckernwaarts gevlucht. Men vindt het meisje dood. Jozef Beeuwsaert en zijne zuster, die nog niet tehuis waren, hadden het lossen der revolverschoten gehoord, en het ergste ver moedend, zegde BeeuwsaertEr moet iets gebeurd ziju met Desodt's meisjes, ik ga eens zien. Zijne zuster wilde hem weerhouden, in het dorp zijn want, met uw oorlof, Ci toyen Commissaire, ik geloof niet, dat er buiten de domme inwoners zeiven veel vee in dit ellendig land kan zijn. En wij, zuilen wij eenige kiekens eten vroeg Simon-Brutus. Een hamelbout zou ook niet slecht zijn bemerkte de sergeant. Zijn er in de gemeente geen melkvar- kens vroeg een ander. Het is wei, sprak Simon-Brutus, ik ga er voor zorgen. Citoyen korporaal, roep den baas Een der aanwezige soldaten stond op, opende de deur der kamer en keerde weder met de molenaar. Baas Cuylen bleef sprakeloos bij de deur staan, met de slaapmuts in de hand en met een onnoozel gezicht als een sukkelaar. Simon-Brutus, die intusschen nog iets ge schreven had, nam twee stukjes papier van de tafel en vroeg aan den haas Leeft Citoyen Verloons nog Pachter Klaas, wilt gij zeggen Ja, hij leeft nog, Mijnheer de Commissaris. Mijnheer mijnheer riep de Overste met hevige gramschap. Dat ik dit slaven- woord nog hoore Wij zijn altemaal Citoy- ens der Fransche Republiek. Ik wilde zeggen hij leeft nog, Chitou jen, stamelde de baas Heeft hij nog schapen Gisteren had hij er nog vijftig, Mijnheer de Chitoujen "Alweder?» liep Simon-Brutus, zoo hard met de vuist op de tafel slaande, dat de baas werkelijk verschrikt «n zichtbaar beef de. Met uw oorlof, Citoyen Commissaire, wat zegt die domkop vroeg de sergeant Hij heeft de stoutmoedigheid of liever personen de veldwachter, secretaris en priester liepen verwittigen en andere zich naar Langemarck spoedden om een genees heer. Er was echter geen hoop meer te be houden, het meisje was op den slag dood gebleven, en Dr Debandt kon slechts de dood bestatigen. Drie kogels hadden haar getroffen een was de rug ingegaan en al de borst uitgekomen, het hert kwetsend een andere was door de arm gevlogen een derde zat in de bil en de vierde had de hoed doorschoten. De gendarmen van Merckem, per telefoon verwittigd door den heer secretaris, waren reeds om 8 ure ter plaats. De droefheid der zoo diepbeproefde ouders en der zuster Irma, was pijnlijk om zien. De dader. Toen de gendarmen ter plaatse kwamen, verklaarde de vader vermoedens te hebben op een jongeling van Merckem, Jules De- waele, rond de 25 jaar. Voor eenigen tijd had dezen daar nog gewerkt, en met het meisje lichtelijk kennis gehad. Later schreef hij haar verscheidene brieven waaruit bleek dat hij erg jaloersch was over een gebuur van het meisje. De vader had echter altijd die brieven gescheurd zonder ze aan het meisje te toonen. Hierop steunden zich de vermoedens van den vader. Aangehouden. Seffens werd naar Merckem getelefoneerd en om 11 ure werd de genoemde Jules De- waele, door de gendarmen als vermoedelijke dader aangehouden en opgesloten. Geheel den avond heerschte er in de ge meente drukke beweging en natuurlijk werd over niets anders gesproken. de domheid mij Mijnheer te noemen, mij, Commissaris van het Centraal Bestuur De sergeant ging tot den muur, trok zijne groote sabel uit de scheede, kwam nevens den baas staan en zeide Citoyen Commissaire, gelief hem in zij ne brabbeltaal eens te doen begrijpen, dat ik hem mijne sabel in den nek zal leggen bij elk Monsieur, dat nog uit zijnen mond valt "Neen, neen, ga zitten, Citoyen ser geant. beval de Overste, het avondmaal is voor alsnu de groote zaak. En zich tot den baas wendende, zeide hij Luistert wat er op dit papier staat De Cüoycn Verloons wordt bij deze uitgevorderd hvee schapen te leveren voor den dienst der Fransche Republiek. De gemachtigde van het Centraal Bestuur, Simon-Brutus, alias Meulemans. Verstaat gij dit Ja, Mijnh... zeker. Chiloujen. - Zult gij ze ons bezorgen Tegen wanneer. Chitoujen Seffens, oogenblikkelijk dezen avond moeten ze nog gegeten worden Ik zal Jan van den notaris verzoeken, dat hij ze ga halen. Wat, wie Jan van den notaris? Zotte Jan Leeft hij nog Hij is van den slag op het hoofd, dien gij hem vóór vier of vijfjaren hebt gegeven, niet gestorven, Mijnheer, neen, neen. Chitoujen wil ik zeguen, - want hij zit in de voorkamer bij den haard zijne pijp te rooken.- Hoe durft hij het bestaan in de Arend te komen Hij is misschien een spion De baas bracht den vinger aan het voor hoofd en antwoordde met eenen glimlach De man is onnoozelhij weet niet wat hij doet. Het is wel, sprak de Overste, ik ver lang. dat gij zelf zonder uitstel om de scha pen gaat. Hier is nog een requisitie-brief voor vier kiekens, die kunt gij zelf leveren. Ja maar, Chitoujen, stamelde de baas, de Chiloujens van daar achter in de schuur zijn al bezig met mij'ne kiekens te plukken, en den haan erbij. Dan, zoek ze waar gij ze vinden kunt wij moeten ze toch hebben. Ga, en let op De baas keerde zich om en stapte ter ka mer uit. Simon Brutus verviel een oogenblik in gepeinzen en zag met strakke oogen over de tafel. Het schijnt, dat de Citoyen Commissaire verstrooid is, bemerkte de sergeant, ter wijl hij al de pinten volschonk en in elke eenen goeden scheut brandewijn goot Daar wij niet weten, wat de waard in zijne hel- sciie groltaal hem gezegd heeft, moeten wij ten minste onze keel daarom niet laten op drogen Op de gezondheid der Fransche Re publiek Kameraden, sprak Simon-Brutus, er is mij vóór vijf jaren hier iets zonderlings gebeurd. In eenen twist, een gevecht tegen Jaffe dweepers, sloeg ik bij misgreep met eenen steenen pint het hoofd van eenen ouden, zinneloozen knecht aan stukken, zoodanig dat ik des nachts uit de gevange nis brak en naar Parijs liep, om mijn bloed en mijne werkzaamheid ten dienste der Fransche Republiek te gaan stellen, Welnu, daarbinnen bij het vuur zit een man zijne pijp te rooken. Wie denkt gij, dat het zij U Nadruk voorbehouden, Wordt voortgezet

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1