NIEUWS UIT BEIiGIE. De haver mislukt. Belangrijke Zaak. 35 Miljoen valsche titels uitgegeven Jongelingskring. - Naklank. Wetensweerdigheden. HOPPE. Op Zondag 20 October. EERSTEN TAP Jaarlijkschs Kermis HER HERGKERMISSEN BURGERSTANDEN VAN Mei® vraagt Een groote ploeg werklieden is seffens gevraagd door euiker- fabriek van het departement Somme Frankrijk.)Zeer,hooge loonen, verblijfkosten, premiën&reis heen en terug betaald. Zich heden Zondag tusschen 4 en 5 ure begeven Au Café dr Commerce, Abeele-statie. Dinsdag nacht is te Quimper een oud- mannenhuis afgebrand. De kostgangers, in hunnen slaap verrast, konden vluchten, uit genomen vijf, die in de vlammen omgeko men zijn. In een mijn in Australië ontstond brand op 70Q_voet diepte90 mijnwerkers kwa men om. Al te voet naar een meeting gaan, werd M. Roosevelt, gewezen voorzitter der Yer- eenigde-Staten, door een kerel met een re volverschot in de borst getroffen. De wonde nog al erg, is niet doo lelijk. De plechtige kroning van den nieuwen keizer van Japan zal pas in de eerste maan den van 't jaar 1914 plaats vinden. Uit Byrouth in Syrië wordt gemeld, dat 500 schismatieke Grieken tegelijk in den schoot der katholieke Kerk zijn opgenomen. Te Chicago is met succes een man ge opereerd, in wiens maag men 'n heel arse naal vond van messen,' spijkers, geldstuk ken, ijzer, enz. De maag was aan 't zweren geraakt. Nog al begrijpelijk Te Charably, in Frankrijk, komt men een automobiel aan te houden met 300 kis ten Luxe-sigare» en 500 pakjes tabak erin, te samen eene weerde van 15.000 fr. heb bend. D1 auto was bijzonder gemaakt om te] smokkelen en de vier voerders, mannen van Meenen en Halewijn, zijn ook aangehouden. Op den auto vond men revolvers, peper, stalen platen voor op de borst, enz. Men denkt eindelijk den auto te hebben die zoo dikwijls ongestraft over de frontieren ging en alle hinderpalen uit de weg ruimde. Zekere Vandevelde to Veurne in 1870 geboren, die ta Rosendael met eeue geschei- dene Vrouw leefde, heeft deze maandag doodgestoken. Een eigenaar van Parijs heeft in Ame rika een peerd gekocht voor 750.000 frank. In Zuid-Amerika moest donderdag der verleden week een totale zoneklips te zien zijn, zooals wij hier op 17 April laatsteden hadden. Yele geleerden van Frankrijk, En geland, enz. waren er naartoe getrokken. Door het slecht weder heeft niemand iets gezien Ciiieorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Vrede en Oorlog. De vrede tusschen Italië en Turkije is geteekend. Montenegro, Rulgarieen Serbie zijn volop in oorlog tegen de Turken. Van weerskan ten- werd reeds slag geleverd en verliezen onderstaan. Land- en Tuinbouw. De aanhoudende regens, die gedurende de maanden Augusti-September hebben ge- heerscht, juist op het oogenblik dat vele graangewassen moesten ingeschuurd wor den, zijn oorzaak geweest dat de haver gedeeltelijk, ja, in sommige streken totaal bedorven is. Vele landbouwers zijn getrof fen, de jammerkreten zijn' algemeen, en dringen door tot bij de hoogere overheid, tot dusverre dat minister Levie van naderbij de schade tracht te kennen, om, in de maat van het mogelijke, de grondlasten der ge troffen landlieden voor dit jaar te vermin deren. De haver, het uitmuntend paardenvoeder, is dus dit jaar bedorven, en deze die bewaard bleef, zal zeker aan zeer hooge prijzen wor den verkocht. Wie de prijslijst van dit graangewas gedurende de laatste werken heeft nagegaan, zal moeten bekennen dat die prijs nog altoos stijgt, en dat het den landman in liet algemeen niet mogelijk is, die dure haver te koopen. Gelukkig voor hem, dat er altoos een krachtvoeder, het zoogezegd suikervoeder merk sucrema in den handel te vinden is, dat de haver gedeeltelijk in de voeding onzer huisdieren kan vervangen. In landen, waar de haver totaal onbekend is, en waar evenwel sterke paarden te vinden zijn, daar trekt men zich ook met sucrema uit den slag. 2a 3 kilos van dit krachtvoeder dagelijks per dier gevoederd, geeft zeer goede uit slagen, en zal de half bedorven haver, die de spaarzame landbouwer nog in de rant soenen mengen wil, voorzeker onschadelijk maken. Eene proef is dus op dit oogenblik hoogst aan te raden na ondervinding zal de landbouwer zc:f best oordeelen. Mon vergete niet dat het merk sucrema niet mag vergeleken worden aan andere gelijk aardige produkten van mindere waarde in den handel verspreid. Arm. DEMBLON, Veearts, Soheit-Tinlot (Luik). Eene zaak die in de financiënwereld veel opschudding verwekt, komt deze week te Brussel ontdekt te worden. Tusschen een pak obligaties van den spoorweg Gent-Terneuzen, voortkomende van diefstal, vond de politie er 8 die reeds uitbetaald waren. De bestuurder, M. Nestor Wilmart, werd hierover verwittigd en zegde dat daar voor zeker eene missing van een bediende moest in 'tspel zijn en vooraliezekerheid aanveerd- de hij het voorstel van den onderzoeksrech ter M. Devos, eens alles op de bureelen te onderzoeken. Dit moest vrijdag der verleden week plaats hebben, doch M. Wilmart deed zich verontschuldigenop 't onverwachts was hij moeten vertrekken en zou den zaterdag ter plaatse zijn. Niemand echter, zelf de onderzoeksrech ter niet, vermoedde dat M. Wilmart had kunnen plichtig zijn hij was gekend als schatrijk. Den zaterdag echter was M. Wilmart nog niet te zien en M. Devos onderzocht alleen de bureelen. Hij vond er niets meer. Alles was verdwenen en de plichtigheid van M. Wilmart kon niet meer twijfelachtig schij nen. Gevlucht. Weldra kwam men te wete dat M. Wil mart eerst naar zijn kasteel van Morialmé en van daar per auto naar eene onbekende richting verdwenen was. Papieren gevonden. In het huis van zijn chauffeur te Brussel ontdekte men 2000 kilos zeer bezwarende papieren, daar sedert eenige dagen gebracht, en te Brussel vond men zes drukkers die voor M. Wilmart actiën Gent-Terneuzen gedrukt hadden. Uit alie opzoekingen eD klachten blijkt dat Wilmart 35 miljoen valsche actiën zou uitgegeven hebben. De levenswijze van M. Wilmart. M. Nestor Wilmart, 50 jaren oud, leefde op zeer breeden voet. Hij was advokaat en nog jong toen hij in de balie ingeschreven werd. Bij het afsterven van zijn vader trad hij in het bezit van een groot pak aandeelen en obligaties van den spoorweg Gent-Ter neuzen, die zich in de nalatenschap bevond Hij verliet onmiddellijk de balie om dienst te nemen als bestuurder der maatschappij. De gang van de zaken was zoo gunstig dat elkeen zijn vertrouwen stelde in den be stuurder. Terzelfder lijd stichte hij nieuwe nijverheden, eene brouwerij en een fles- schenfabriek te Morialmé. Hij begon zich ook met de paardenkoursen bezig te houden -tl nam een groot deel in de paardenstallen van M. Ashman, met wie hij een hengst kocht voor 350.000 fr. Hij was' ook nog beheerder van verschil lende andere nijverheidsmaatschappijen, geldschieter van een operette- schouwburg te Brussel, voorzitter van den beheerraad van het liberaal dagblad Chronique en eerevoorzitter van verschillende liberale ereenigingen, voor welke hij zich zeer vrij- evig toonde het geld kostte hem inderdaad niet veel, hij had maar eenige valsche obli- gaties uit te geven. Hij bezat, of ten minste hij had in huur drie groote domeinen, waar hij kasteelheer speelde, vrouwvolk onderhield, jachtpartijen inrichtte en andere kostelijke feesten gaf. Hij had prachtige peerdenstallen en deed op de koersen rijden. Hij verkwistte geld mei hoopen, zonder dat men wist waar hij het haalde. Doch d ;or al die pracht had hij het vertrouwen weten te winnen en alzoo 'is hij er in gelukt zoo menige personen te foppen Op 18 jarigen leeftijd verbraste bijv48.000 fr. die aan drie weeskinderen toekwam. Later werd hij gemengeld in de zaak van mad. Joniaux en trok een tesiament van 700.000 fr. voor een kind waarvan hij voogd was,. Voor eene fabriek te bouwen kreeg hij 4 1/2 miijoen bij zijn oom en een vriend de fabriek was nog 'niet onder dak of er was geen rooden duit meer in kas. De oom en de vriend werden zelf nog veroordeeld. Er wordt gezegd dat de uitgaven van Nestor Wilmart tot 800.000 fr. 's jaars be liepen Onlangs nog deed hij eiken avond eene tooneelspeelster bloemen aanbieden in kostbare tinnen vazen, die soms 75, soms zelfs 300 fr. kostten M. Nestor Wilmart ging zelf geen leenin gen aan op de valsche titels, maar gelastte er zijne vrienden mede, allen eerbare perso nen, dio te goeder trouw handelden. De Slachtoffers van den schelm zijn talrijk. Vele personen en kleine wisselagenten zijn geheel ten onder gebracht. De bestuurder eener school te Brussel zou eene som van 200.000 frank verliezen De jockey Stern verliest anderhalf miljoen en talrijke bookmakers mosten veel geld heb ben van Wilmart. Juist 24 banken, van de Na'ionale Bank te beginnen tot het Union du Credit en de Spaarkas zijn gefopt voor 400 tot 800 duizend frank. Talrijke wisselagenten en groote financieele inrichtingen van België en het buitenland, hebben geld geleend op valsche titels. Eene bank van Parijs alleen bezit er voor een miljoen. In Antwerpen en Gent zijn ook vele agenten die groote verliezen ondergaan. Verdwenen. Overal zoekt men den kerel op, maar nievers is hij te viuden. Sommigen geloovenjj dat hij zich gezeifmoord heeft. Doch de per- j sonen, die Wilmart kennen en weten wel ^tiuisnieuws. In de zitting van den Gemeenteraad Zaterdag 12" dezer, om 2 ure 's namiddags ;ehouden, kwamen de volgende punten voor 1. Begrooting der Kerk fabrieken van O. L. Vrouw en Sint Jan voor het dienstjaar 1913. De begrooiingen worden verzonden ten einde goedkeuring, naar de Bestendige Af vaardiging, 2. Verkoop van land door de Bur gerlijke Godshuizen. A Aanvraag van Jules Sobier, landbou wer te Poperinghe, strekkende tot het aan- koopen van een perceel bouwgrond groot 9 a. 49 ca., gelegen te Poperinghe, sectie F, deel van nummer 1431', mits de somme van 2800 fr. B.) Aanvraag door den Belgischen Staat strekkende, tot het aankoopen van een per ceel grond groot 9 a. 20 ca., gelegen in de Meessenstraat. achter de herberg de Peli kaan over den ijzer weg, mits de somme van 2530 fr De staat zal in 't korte de Ouderdom kal- siede verbinden aan den thans bestaanden keizei die tusschen deze en de Reninghelst kalsiede ligt. Zoo zal alle vervoer met Re ninghelst en Westouter naar de statie kun nen geschieden zonder over den spoorweg te moeter. rijden. De doortochten over de spoorlijnen in de Arendstraat en deze bij den keizei weggaande der Meessenstraat zullen opgenomen worden. C.) Aanvraag van Camille Ghesquiere, timmerman te Poperinghe strekkende tot het aankoopen van een perceel bouwgrond groot 180 vierkante meters, palende aan de Woestenkalsijde, voor de somme van 270 fr. Alle drij deze aanvragen worden inge willigd. Cliicorei Van Tieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. In den cirk Wilke die hier deze week eenig nog al welgelukte en wel bijgewoonde vertooningen kwam geven, gebeurde woens dag nacht een ongeval. De familie Flosch, die zeven peerden bezit, leerde sedert een half jaar een peerd op eene kuip stappen en erop draaien, wijl andere peerden, er rond geplaatst, ook oefeningen uitvoerden. Woensdag namiddag lukte het en het peerd deed een tiental keeren de oefening, 's Avonds echter tijdens de vertooning wilde het deze volstrekt niet meer uitvoeren. Men stak het weg om na de vertooning, eens al het volk weg, opnieuw te beproeven. Men trok het lier op de kuip, maar het liet er zich van vallen en bleef dood liggen. De veearts De wickere werd bijgeroepen, maar kon slechts de dood bestatigen. in den val was een hart ader gesprongen. Lafaards hebben op zelfden avond een tiental koorden waarmede de tenten en de cirk vastgebonden waren, doorgesneden. Zelf op de kabel waarmede het groote dek kleed vastlag waren sporen van doorzaging, Er ontstond te voren ook eene woorden wisseling tusschen leden van het personeel en eenige mannen die zoo onbeleefd wa ren de deuren open te trekken waar de ar- listen zich aankleedden eu dan met veel prentende nog al het gelijk wilden hebbeu Het Graf van Deken De Bo. Op het kerkhof is men reeds volop bezig aan het herstellen en het opknappen van het. graf van Deken Da Bo zaliger. Weldra dus zal het kunstuk, dat nu onopgemerkt voorbij gewandeld werd, door zijne frisscheid weer de aandacht aantrekken. Maar wat Vader De Bo nog meer zou huldigen, ware de oprichting van eene af deeling van hot Davidsfonds, waarvan et veel begint gesproken te worden. Aan O. L. Vrouwkerk heeft men deze week de kadrans van het nieuw uur werk vastgemaakt. In 'i korte zal alles in Zijn toestand is onrustwekkendniets is gebroken maar hij is erg gekwetst en klaagt van inwendige pijnen. A POTH EEK -DROGER1J A. KESTELIJN, GnctTmicstrnat 41 POPFRTNGHE I Louise De Puydt, Wijk G. tjdbUlUlbMI ddl, oo, tut LdilLovjiir.. j Huwelijksbeloften. Nestor Hosdey, brijkenbak- Dinsdag heeft met de gewone plechtig- k« met Mana Art°is, werkvrouw beide te Poper.n- i_i i Ighe.—Medard Lefever, metser met Maria Brabandts, heden de heropening der leergangen van de I kantwerkster, beide te Poperinghe. Robert Vlae- Katholieke Hoogesc-hool van Leuven plaats Jmynck, zinkwerker te Yper met Louise Dewulf, gehad. 1 kleermaakster te Poperinghe. T .1 Huwelijken.54. Persoone Jules, 31 Jaar, landbou- Een wet'itman van ..okeren die in ruzie jwcr je Oostvleteren met Maria Maddelein, 40 jaar leefde met zijne vrouw, heeft deze met een I landbouwster te Poperinghe. 55. Hilaire Vanbese hamer den schedel ingeslagen wijl zij inl'aere 31 jaar landbouwer te Kemtnel met Maria ■f her) larr en haar dan de trannen hnnedenIQuaShebeur' 35 iaar' landbouwster te Popennghe.- t Deo lag, en Laar aan tie trappen Dfiruiden |56Prudent Depaepe, 25 jaar, trambediende te Brugge teworpen om aan een ongeluk te doen ge-J met Martha Parret, 25 jaar, inodenwerkster te Po- looven. Haar toestand is hopeloos. De dader Jperinghe. is aangehouden. 3- Lijst der kinderen recht hebbende op kosteloos onderwijs in de lagere ge meenteschool voor het dienstjaar 1912- 1913. Hebben recht aan kosteloos onderwijs in de lagere gemeenteschool, de zonen der personen die min dan 20 frank personeele grondlasten betalen. Volgens de lijsten naar deze gegevens opgemaakt zijn er te Pope ringhe 407 knechten die recht hebben op kosteloos onderwijs. De gemeenteraad geeft hierover een voor- deelig advies en verzendt gemelde lijsten, ten einde van goedkeuring, naar do Besten dige Afvaardiging om beslissing te nemen. 4. Begrooting der teekenschool voor het dienstjaar 1913. ij Deze begrooting bedraagt in uitgaven en l ontvangsten de somme van 1905 fr. De gemeenteraad bestatigt met spijt dat de teekenschool zoo weinig wordt bijge- u, uiu vv eu W««1 w«-.woond it voorgesteld eene nieu we ken schrik de dood hem mboezemde, geloo- coramissie te benoemen om eenige middels ven an t m< t. beramen tot heropbeuring dezer school. Op zyne vlucht moet hij minstens 42o000 j 1 Casselstraat. 164. Braem Louise, 58 jaar, herber gierster, echtgenoote van Leopold Melis, Noordstraat. - 165. Debacker Marie, 89 jaar, zonder beroep, we duwe van Louis Berten, Wijk L. 166. Vandooren Auguste, 78 jaar, landwerker, echtgenoot van Barbara Vandooren, Wijk B. 167. Denexter Rosalie, 76 jaar, rentenierster, ongehuwd, Wijk B.—168. Cainer- lynck Charles, 63 Jaar, landgebruiker, echtgenoot van Te Kortrijk viel de 22-jarige schilders- gast, Felix Scherpereel va.n eene stelling van meters hoog en slierf na korte stonden. Zooals men over driejaar de statie van Antwerpen - Dam verdroeg, komt men nu Proven, van 1 September tot 15 October. Geboorten.Fauvercq Camille.Maertcn Maria. Maerten Palma. Maerten Martha. Porreye Jo seph.Delbaere Maria.Vermeersclt Urbain.—Els- lander André. Overlijdens.Verltaeghe Firmin, 5 maanden Jonckiere Joseph, 17 maanden. Provoost Virginie, ie statie van Ransart een gebouw van 1 iaar'. HA Senzicr Karei. Dischrevel ou. ILdmond, 79 jaar, ongehuwd. Maerten Maria, 25 25 meters anff on 8 breedlo ven raven I 25 meters lang op 8 breed te verdragen en op nieuwe grondvesten te plaatsen. Alles liep om ter best af. Te Houthulst ontriugelde donderdag morgen een reizigerstram. Het machien stond dwars over de rigg-Is en de foergon stond met de wielen in de lucht. Geen on gelukken van personen. Te Jamoigrie brandde geheel het nieuw pensionnaat der Zusters af. Een zuster en twee redders werden gekwetst. Da schade bedraagt 150 000 fr. De tombola van Charleroi zal in Janu ari 1913 plaats hebben In een herbergtwist te Ouckene werd dagen Huwelijksbeloften. Lemattleu Camille met Top Maria, beide te Proven. Gruvvez Henri van Proven met Alderweireldt Eugenie van Rousbrugge. Boury Jerome van Crombeke met Top Gabrielle van Proven. Huwelijk. Heens Auguste, rentenier met Vande- putte Elisa, bijzondere, beide te Proven. Westoutre, van 1 Juli tot 10 October. Geboorten. Heusèle Maria. Leblett Louis. Bruneel Maria.Baron Irma.Croquette Maurice.— Devos Charles.Rouseré Roger.Delhaye Roger. -Barbry Josima.Venet Roger. Hardeman Henri. Deseger Michel.Hardeman Albert. Boyden Mar griet.Boyden Tobias.Bouwet André. Overlijdens. Savaete Henri, 76 jaar, weduwaar van Eugenie Kiecken. Becuwe Helena, 23 jaar. Sobier Firmin, 12 jaar. Huwelijksbeloften. Cord^nier Cyriel met Neve- i j jans Margriet. Verhaeghe Ferdinand met Behaeghel een jongeling bijna doodgestoken. Altijd dieMaria. messen en fr. in geld mede hebben. Mon vraagt zich met verstomming af, hoe dit alles mogelijk geweest is, te meer daar dit spel reeds jaren en jaren duurde. Hoe komt het dat titels, welke eene aanzienlijke weerde moeten vertegenwoordigen, zoo maar met de vleet gedrukt worden, in veel grooter getal dan er op de stukken zelf ver meld staat Hoe komt het dar,, in de buree len van de» Zegel, waar de titels moeten ge stempeld worden, die buitengewone toevloed niemands aandacht getrokken heeft En dan de Banken, die duizenden en dui zenden franks op die titels leenden, hoe hebben zij geen argwaan opgevat, waaneer zij ze overal zagen toestroomen Zijn er daar geene bedienden genoeg om eens de cijfers te vergelijken met de lijsten der uitgelotte titels Wanneer een eenvoudig mensch eene ver handeling te doen heeft met eene Bank,1 heeft hij allerhande ingewikkelde formali teiten te vervullen en er worden hem soms bitsige opmerkingen gemaakt over de minste onnauwkeurigheid, ai kan deze geene het minste belang opleveren. Maar wanneer groote heerschappen met dikke pakken ak ties en obligaties afkomen en er spraak is van duizenden en van miljoenen, dan gaat alles op roliekens en het hoogst noodig toe zicht wordt met eens uitgeoefend. Het geval van Nestor Wilmart heeft nu eens te meer bewezen, dat het noodzakelijk is, maatregelen te nemen om de zuurgewon nen spaarpenningen van burgers en werk lieden op doelmatiger wijze tegen de geld- schuimers te beschermen. Alen weet niet wat er kan ge beuren, daarom mag niemand pochen of boffen op zijne gezondheid. Als men zich sterk waant en vrij van ziekte acht, kan men op een dag door een onvoorzien toeval omvergeworpen worden. Sterk u het lichaam tegen ziektegevaren daartoe wordt Theo- broma hoogst geprezen. Het geneest flauw te van het bloed, krachteloosheid, bleeke kleuren, moeilijke en overtollige maand stonden, waterzucht, flerecijn, hartziekten, verlamming, krachteloosheid en bevangen- bij oude lieden, klieren, al de gevolgen van drank, ontstuiming leven dat alles wordt genezen doorhetgebruiken van Thcobroma, krachtherstellend, verkloekend, lichaams- vertiieuwend geneesmiddel. Te Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN teYperen: apotheek LIB0TTE. 5. Begrooting der lagere gemeente school voor het dienstjaar 1913. Deze begrooting bedraagt in ontvangsten en uitgaven de sotnme van 19.380 fr. Hier zijn inbegrepen jaarwedden der onderwijzers verwarming der schoolzalen onderhoudskosten en net houden der loka len en klassen aankoop van schoolgerief, enz. 6. Toelage aan de kerkfabriek van Sint-Jan icegens bijvoegelijke herstel lingswerken aan den toren. Deze herstellingswerken beloopen te za nten tot 760 fr. 67. De afrekening dez bijvoegelijke werken zal, ten einde vac goedkeuring, naar de Hoogere - O verheid toegezonden worden, en het Stadsbestuur zal Staat en Provincie eerbiediglijk verzoe ken bij middel van toelage te willen tus- schenkomen tot liet dekken der onkosten. 7. Rekeningen der Burgerlijke Gods huizen. Armbestuur en Stad van het dienstjaar 1911. Godshuizen Ontvangsten fr. 148.656,69 Uitgaven fr. 77 455,10 Overschot fr. 71.201,59 Armbestuur Ontvangsten fr. 49.704,65 fr. 45.345,01 Stad fr. 4.359,64 fr. 663 190.84 fr. 602.310,33 fr. 60 880,51 Werd ons ingezonden. Ik aanzie het als een plicht mijnen hartelijksten dank toe te sturen aan De Poperinghenaarvoor het verslag van het avondfeest der Congregatie. 't Is gelijk het artikel van Zondag laatst zeide, heti M ~h wpi,t.pr. is maar al te waar dat de Kring niet genoeg aangepre- -J - zen, bijgestaan en bezocht wordt, 't zij op feest of op andere tijden des jaars. En nochtans, de jongelingen van den Kring moeten niet achteruit deinzen voor anderen I 't Is waar, altijd heeft men hier iets meer voor vreemden dan voor zijne stadsgenootan Het is dus hoogst jammer dat men zulke vergade ringen niet genoeg ter herte trekt. Zeg eens, wat zal er hier later van die zwierende jeugd geworden Denkt men misschien dat zij goede lessen op straat of in drankhuizen ontvangen?.... Neen, nietwaar; 't is in Zondagschole, in Patronagie en in Congregatie dat de jeugd moet gevormd worden om later goed te zijn. Dat men het voorbeeld navolge van andere stedenniet slapenmaar onvermoeibaar wer ken en den Eerw. Heer Bestuurder ter hulpe kome. Dat men eens ernstig nadenke wat dat deze ge wrocht heeft in de zeven jaren die Hij onverpoosd aan de redding der jeugd heeft toegewijdniettegen staande al zijne tegenheden en moeilijkheden. Dat het woord door Z. E. H. Deken onlangs uitge sproken vruchten drage dat eenieder, zoo geestelijke als wereldlijke overheid beantwoorde aan dien oproep, dat zijn woorden weerklinken in alle harten/ dat alle ouders, meesters en oversten, den wensch van onzen achtbaren Heer Deken bewerken en den Jongelings kring aanprijzen. Dat de zonen der rijken en der burgers opgewekt worden ogi deel te maken van den Jongelingskring, zoo zal nten de broederlijkheid meer en meer doen aangroeien in een woord, dat eenieder het zijne bij drage tot bloei en vooruitgang van dezen Kristen Kring want vergeten wij het niet Wat wij nu zaaien, Zullen wij later maaien 11 Uitgaven Overschot Ontvangsten Uitgaven Batig slot 8. Hulpgeld voor het bijwonen der Leergangen ter beroepsschool van Ant werpen. Er wordt in geheime vergadering beslist een hulpgeld toe te staan van 400 fr. aan Jules Boudrv, sieraadschilder, voor het bij wonen der leergangen der nijverheidschool te Antwerpen. Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt zien naar deD Ba zar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Onze teekenschool. Zooals in het verslag van den gemeenteraad gemeld staat, bedraagt de begrooting der teekenschool onzer stad voor het dienstjaar 1913 de som van 1905 fr Jaarlijks wordt zulke som eraan besteed om de jongelingen in de gelegenheid te stellen deze praktijke leergangen te volgen, maar het is oprecht pijnlijk en onverstaan baar te bestatigen hoe weinig die leergangen hier gevolgd worden. In de klas van bouwkunde zijn er dit jaar vier leerlingen ingeschreven! En dat is iets dat iederen werkman noodig beefttimmer man, metser, smid, enz. In onze stad zijn er zooveel jongelingen die een dezer stielen uitoefenen en geen minste plan van een werk verstaan. Waarom de lessen niet volgen die hun gratis gegeven worden op uren waarop Jongelingen die een ambacht leert, in uw voordeel volgt die lessen, zoo gij later een goed werkman wilt worden. Ouders, zendt uwe zonen naar de teeken school. Zij zuilen er nuttige kennissen op doen en geen zoovele uren 's avonds op straat slijten gelijk men hier maar al te veel ziet. Ingedraaid. Op de hofstede van Jules Lobeau, Ouderdom kalsiede, werd Auguste Deraedt, vrijdag II" dezer, de hand in de dorschmachien gedraaid en vleescheu nagels afgerukt. Hij zal gelukkiglijk niet verminkt blijven. Op de hofstede van M. Phiypo, langs de Klverdinghe kalsiede, werd ook een werk man de vingeren in een dorschmachien medegerukt,, maar zonder zich gevaarlijk te kwetsen. Fruitdief. Zaterdag avond rond 10 1)2 ure hoorde de hotelhouder Daniel Demarey, wonend recht over de statie, ge rucht in zijnen hof. Gewapend met een re volver en vergezeld van eenige verbruikers ging hij zien en vond een kerel op zijn peereboom zitten. De fruitdief, Cyrille D..., werd afgehaald en binnengeleid waar hij eene welverdiende les kreeg. Proces is over de zaak opgemaakt. Tempeest-Lanteerns, me'k Het Hart, I Gevonden maandag door Maurice 'de beste, de zekerste voor landbou- j Debyser, porte-rnonnaie met. 10 fr. erin en wers, voerlieden, enz. te verkrijgen j donderdag door Joseph Couwet, Boeschepe- bij Sansen-Decorte. Poperinghe «straat, insgelijks porte-monnaie met geld Deze ianteerns kunnen niet doodwaaien, (gevonden langs de Provenkalsijde. Beide noch ontploffen wanneer zij vallen. j voorwerpen bij de vinders terug te halen. orde gesteld worden. —Onze negen-en-negentig jarige.Deze week legden wij een bezoekje af aan Sophie Boidin, in den Brabanthoek, het oudste vrouwtje van Poperinghe. Sophie, die in Januari aanstaande 100 jaar oud wordt, immer in goede gezondheid, wel bezorgi dat zij is door kinderen en kleinkinderen Stoof en kat zijn hare twee beste gezellen tenzij iemand haar komt bezoeken, sedert gij mij in De Poperinghenaar hebt gesteld, ontvang ik veel bezoek zegt ons het oudje al een snuifje nemend. Zij houdt zich gereed om aanstaande jaar haar honderdste verjaardag ta vieren verlangt om eens per rijtuig de stad te mo gen rondrijden en al die nieuwe gebouwen te zien. Voor ons vertrek zong Sophie nog een liedje van Een goeie man, Een fraaie man, Een man van complaisance, Die roerde zijn potje, En paaide zijn kind, En liet zijn vrouwtje dansen, en lachend zegde zij ons wacht niet te lang van weer te keeren, 't gene wij haar be loofden. De beste middel om den Zondag of der. Maandag eenige aangename uren te slijten, is deze te gaan overbrengen naar den Fa milie-Cinema van Ëmile Lobeau, op de Groote markt, te Poperinghe. Zie op bijvoegsel markt- en beurs- prijzen. Ylanicrtingiie. Pijnlijk geval. Auguste Nuyttens, 50 jaar oud, herbergier in De Gouden Brander had zich over een paar weken, al met een ploeg het bed der kalsijde openrijden, om den keizei te leggen, met de scharre aan den voet ge kwetst. De wonde werd bezorgd, maar. Zaterdag kwam de klem erin en Maandag is de ongelukkige gestorven na veel pijnen doorstaan te hebben. Hij laat eene weduwe en negen kinders na. E'Jtcnüuglic, Ongeval.Tusschen Elverdinghe en Brielen botste hier Maandag morgen een auto, die van Oostende kwam, met 't vorensle tegen het achterwiel van een zwaar geladen kamion van Yper, die in tegenovergestelde richting ging. Dit ge beurde door dat de auto-voerder te rap het midden der kalsijde weder wilde oprijden. De auto werd licht beschadigd en keerde achterwaarts naar Elverdinghe terug waar hij op den tram geladen en naar Oostende gezonden werd. De inzittenden waren een heer en twee damen van Arras. Proven. Lijfrentgilde. Het be stuur der lijfrentgilde De Voorzorg noo- digt dringend alle medeburgers uit tot. de vergadering die heden zondag, ten 3 ure stipt in het lokaal der Jongelingen zal gehouden worden. Daar zullen door M. Vande velde, koster te Wat.ou, klaar en duidelijk de talrijke voordeelen der lijfrentgilde uit eengedaan worden. De Liederavond, hier door de Vlaam- sche Vrienden van Poperinghe te geven, blijft vastgesteld op Zondag 3" November, om 5 ure, irt zelfde lokaal der Jongelingen. Alcrckem. Brand. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag rond 2 uren wierp de groote kiok, door hare noodtonen, onrust en ontsteltenis in de gemoederen des volks. Bom, bom, bom, hulp brengt hulp stormede de klok. Er was brand ontstaan in de herberg Het oud Wethuis bewoond door Victor Vanderhaeghe. Zal de zieke vrouw... zullen de kleine kinderen in den brand eene schrikkelijke dood vinden Neen, door de moedige hulp der toegestroomde menigte, kon het. vuur beperkt en eindelijk uitgedoofd wor den, vooraleer gansch den bouw laaide. Er is slechts stoffelijke schade te betreuren. Ongeluk.Hot zoontje van den land bouwer E. C. gerucht veriedetie week onder de wielen eener kar. Het arm schaap werdt met oenen gebroken voet opgenomen. lïoutliem Bij Veurne. Een erg ongeluk gebeurde hier maandag avond rond 9 1/2 ure, met den tram om dit uur uit Veurne toekomend. Op 3oO meters der dorpplaats, in een weg aan den tram voorbehouden, zag de machi nist opeens op 3-4 meters van zijn machien, een man opkomen. Seffens floot hij alarm maar te laat. De man werd omgestuikt en, toen de tram een 30tal meters verder kon stilhouden, vond tnen hem in erbarmlijken toestand voor het machien liggen; hij had geheel den afstand door de steenweerders medegestuikt geweest en mag het daar aan danken dat hij onder het machien niet werd verpletterd. Zijn broek was van de bennen afgerukt en aan het hoofd was hij ijselijk gekwetst. Er werd om hulp geloopen, en na korten tijd waren de E. H. Onderpastor en de geneesheer van Leysele ter plaatse. De gekwetste was gedurig bij zijn verstand en werd op een kruiwagen naar zijn huis ge voerd, dat dichtbij geiegen was. De gendarmen, op ronde, kwamen ook ter plaats der ramp en ondervroegen stoker, machinist en treinwachter. Het. parket kwam dinsdag ter plaats om een onderzoek in te stellen. Hieruit bleek dat Beele, door de duisternis misleid en een weinig bij dranke, Veurne opging in plaats van Houthem, zooals hij dacht. 15 Duizend poppen, te Verviers aan- geslegen omdat de waarde te laag aangege-i ven werd, werden daar openbaar verkocht. Een huis van Brussel kocht de boele boel. In do suikerijdroogerij Wille te Dotte nys werden 24 000 kilos' suikerijen doot brand vernieldde totale schade bedraagt 15.000 fr is de geluksaankondiging van Samuel Hecksch senr. in Hamburg welke zich in dit nummer van ons blad bevind. Dit buis heeft zich doorzijn promp te en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bijdragen eene Huwelijk.Cossey Camiel met Deweerdt Lucie. Watou, van 29 September tot 16 October. Geboorten.Leplat Paul.Samyn Julia. Overlijdens.Gilboots Pieiur, 65 jaar.Derae- ve Oscar, 2 Va maanden. Mahieu Plülomene, 60 jaar, echtgenoote van Edmond Billiaert. Loones Anna, 2 Va jaar. Decalf Henri, 79 jaar. Huwelijksbelofte.—Cliarles-Louis Matton, metser met Margaretha Kesteman, dienstmeid, beide te Watou. Huwelijken. Florent Ollevier van Elverdinghe met Julienne Vancayzeele van Watou. Julien Vcr- brugghe van Oostende met Blanche Brysbaert van Watou. Vlamertinghe, van 15 Sept. tot 15 October. Geboorten.Parret Eric.Bondue Remi.Sruye Cyrille. Duflou Gerard. Boudry Julia.Touquet Maurice. Laroye Cyrille. Lemahieu Maria.Ver- 1 i I iVlullI ILC< Lui Uy L vj l lllC. LP-IIlc! 111'. tl iVlul lit. V Cl" ZOO goede naam verwot on, dat, wij al onzf'Js[ype Magdalena.Seghers Jozef.Hoflack Maurice. lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. SPORT. Football. Uitslagen van Zondag. Zondag werd maar een match in le afileeling gespeeld de Daring van Brussel overwon de Excelsior met 3-0 In III1" afdeeling ging de F. C. Poperin ghe met twee invallers naar de S. C. Kortrijk Overlijdens:—Vanholme Florimond, 78 jaar, kost ganger.Nuytten Gustave, 50 jaar, herbergier. Huwelijken.Leroy Emile, 24 jaar, steenwerker te IZonnebeke met Maelbrancke Magdalena, 17 jaar, dienstmeid te Vlamertinghe. Madryl Theophile, 52 jaar, landbouwer met Deguffroy Julia, 24 jaar, zonder beroep, beide te Vlamertinghe.—Beun Camille, 24 jaar, landbouwer met Vandamtne Alixia, 24 jaar, I zonder beroep, beide te Vlamertinghe.Victoor Gas ton, 23 jaar, hovenier te Yper met Moyaett Marie, 23 jaar, dienstmeid te Vlameitinghe. Rousbrugge, van 1 Sepb tot 18 October. Geboorten.Clauw Frangois.Alexander Maurice. Camerlynck Maurice. Plateel Julien. Mahieu Raphael.Behaeghel Camille.Porreye Jerome. Overlijden.Ganne Edmond, 77 jaar, ongehuwd. Huwelijksbeloften. Schepens Marcel van Aalst met Allaert Zoë van Rousbrugge. Gtuwez Henri van Proven met Alderweireldt Eugenie van - r.iRousbrugge.Vandersype Henri van Westoutre met en verioor^ei met operiughe ^speeld" j vanhoutte Margaretha van Rousbrugge. i. huwelijken. Hayaert Hubert van Beveren met e- oen slechten match. Wat min geschreeuw der spelers zelf zou er voorzeker veel aan doen om het spel schooner te maken. Op 't laatste van den tweedon time werd de center-forward van de S. C. Kortrijk door den scheidsrechter buiter spel gezet. Ver scheidene spelers die verleden jaar in pro motie speelden, speelden zondag mede voor de S. C. Kortrijk. Poperinghe heeft hier over een onderzoek gevraagd, daar deze spelers aan dezen match geen deel mochten nemen Te Poperinghe hebben wij heden zondag ten 3 ure, match tegen de S. V. Rouselaere. Fhicorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. ll«>t viaaiiiMtlt iti «le Sloogc- Heheoi van Lenven. De viaamsciie leergangen verleden jaar door de katholieke] Hoogeschool van Leuven ingericht hebben uitmuntende uitslagen opgeleverd Zij wer den bijgewoond door schier al de vlaamsche studenten en de goede uitslag der examens] heeft ten voordeele van dit nieuw onderwijs getuigd. Ook met het aanstaade academisch jaar zullen twee andere leergangen van groot praktisch belang verdubbeld worden deze van levensleer, voor de kandidaten in geneeskunde en de leergang van machien- bouw. De eerste zal gegeven worden dooi een hollandsch geleerde, doktoor Noyens, leeraar aan de Hoogeschool van Utrecht de tweede zal toeverïrovwd worden aan den ingenieur M. Coppens, reeds buitengewoon professor aan de hoogere landbouwschool! van Leuven. Meng-eling-en. De matigheid is eeue deugd die weinig kost en veel opbrengt. Flink Antwoord. De lange Wip wandelde eens over de markt, en kreeg een oud boerinnekert in 'toog, dat last had mei haren ezel. Hij ging op haar toe en vroeg Hoeveel kost dat ezeltje? Eer dat ge mijnen ezel koopt, zei het boerinneke, moet ge eerst aan uwe vrouw gaan vragen, of ze nog niet genoeg heeft met éénen. BIDDAGEN DER WEEK. Zondag te Sint Jan-ter-Biezen. Priesterlijke benoemingen. Monseigneur de Bisschop heeft benoemd Onderpastor te Vladsloo, E. H. De Vis scher, leeraar in 't college te Veurne. Sterfgevallen. De Eerw. heer T. H. Delie, pastor sederl Juni 1892 te Winkel St-Elooi, is aldaar Zon dag avond godvruchtig overleden, na eene langdurige ziekte. De afgestorvene werd ge boren te Vlamertinghe, den 14 Augusti 1841. SSSfi AALST, 12 Oct. Markt kalm. Men kwoteert Aalst (stadsmerk) op levering October - November, 95 -97 1/2 Ir.; heden 100 balen ter markt, verkocht aan 95 tot 115 fr. volgens kwaliteit. BRUSSEL, 16 Oct. Markt kalm. Men kwoteert Poperinghe (stadsiood) 87 1/2 - 90 fr. Aalst (stads merk) 90 - 95 fr. Weinig bedrijvigheid ter oorzake van de talrijke afleveringen van contract-hop. NEURENBERG, 16 Oct. Handel wederom rus tig, doch met dezelfde behouden prijzen als over acht dagen.-Voor den uitvoer worden er meest roode hop aan 80 - 90 fr. en middelbare Hallertau aan 130 - 144 fr. aangekocht. POPERINGHE, 18 Oct. Handel kalm. Men be taalt Poperinghe (stad) 90-92 1/2 fr. Poperinghe (dorp) 85 - 87 1/2 fr. Weinig zaken. Christiaens Marie van Rousbrugge.Dunton Jerome van St Jacobscappelle met Mahieu Felicia van Rous brugge. Vandenweghe Arsène van Yper met Leen houder Marie van Rousbrugge. I Ibi «le IVcrdemntirlif, bij Germaine Six, Peerdenmarkt. tè Sn den .llolcitnal, bij René Deschodt, Westoutre-kals. 3 In tien Acderdtuil, bij Henri Bruneel, Crombekestraat, 4 in «ie &ssïpg»e, bij de W° Debaene, Casselstraat. 5 Sn «Ie Eïtil. bij Henri Decoker, Noordstraat, (i Sn «Ie Zon, bij de kinders Lemahieu, Elverdinghe-kals. 5 übi «Se Slclhorica, bij de W' Beel, Yperstraat. H in den Aiaciitegaa!, bij Florent Baalden, St Six-straat. 9 Sn de l)rie Linden, bij Achilie Lemahieu, Abeeie-kals. ill Asi Café «rArlon, bij Benoit Christiaen, Yperstraaj, ii !ii Si (iernrd, bij Julien Couttenier, Casselstraat. 1% Sn den Volksvriend, bij de We Capoen, St Janskruisstraat. SIS Sbi N Fori, bij Achilie Arapen, Rekhofstraat. I I In den Land Stouw, bij Jules Deraeve, Werfstraat. 15 Au Café, bij Auguste Lermytte, St Janskruisstraat. 10 In Aazaretli, bij Emile Dewachier, Trommelaarstraat. 8 lai de Steenrots, bij Auguste Clabau, Crombekestraat. IN Bn den Werf, bij Henri. Pinceel, Werfstraat. I!> Sn de Yi«»lctte, bij Aloise üecorte, Keer v. d. Ommegang. Uii A riJnion, bij Charles Halfmaerten, Casselstraat. in den Snoek, bij Eugène Liebert, Yperstraat. Bn de SLoskaai, bij G. Verhaeghe-Bonduwelle, acht,de Siatie 12IK Au Café B&ukens, bij Maurice Logie, Hoodstraat. 24 Bn de Sper, bij Carcon Room, Brabant-Hoek. 25 Bn St EBultert, bij Auguste Debyser, Veurnestraat. 24» An Voyagenr, bij Albert Blanckaert, Veurnestraat. 2? Skb 't Slovenierhof, bij Camille Clobau, Pottes.traat. 28 Oib duillianme-Tell, bij Camille Doncke, Meessenstraat. 29 In SVetoria, bij Jules Brabandts, Meessenstraat. 1841 In den Travers, bij Maria Momerency, Meessenstraat. 181 3n de Stad l\ice, bij Camille Ciaeys, Vperstraat. 162 hi «len Bielzer, bij Achilie Papegaey. Boeschepeslrat. 1616 Sn Duoliinf, bij Alfons Creus, Westoutre-kals. POPERINGHE, van 13 tot 20 October. Geboorten.247. Marcel Ingelaere, z. v. Alfons en Gabrielle Schoonaert. 248. Martha Dumelie, d. v. Maurice en Maria Papin.—250. André Demarey, z. v. Daniel en Erminie Lombaert.— 251. Emile Gesquiere, z. v. Daniel en Marie-Louise Comeyne. Overlijdens.—163. Decorte Madeleine, 7 maanden,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2