NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschij nende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe drie woonhuizen Te Koopen uit ter hand Zondag 3* November igi2. 5 Centiemen. 8e /aar. N* 4q ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied vao Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. No taris PERL, Maandag 4 November 1912, 3 Partiën ZAAILAND Dinsdag 5 November 1912, Etude de Me B0UCQUEY, Mardi 5 Novembre 1912, d'Objets d'art, Meubles anciens, Porcelaines, Bois sculptés, Gravures, Ivoires, Faiences. Notaris CASS IERS, Dinsdag 12 November 1912, Notaris PIE7ERS, OPENBARE VEPACHTING op Vrijdag 19 November 1912, Notaris Haghebaert I. Overslag, op Woensdag Nov. 1912, Gemeente POLLINCHOVE, II. Uit der hand te koopen, BACQUAERT te Poperinghe, en BECUE te Belie. Vrijdag 8n November 1912, BOOMEN D ONCK, te Veirrne en PEELte Rousbrugge. Maandag 18 November 1912, Zeer Schoone Koopdag van Notaris VAN0E LAN0ITTE, Donderdag 21 Nov. 1912, 1ÖOO kEPEIt§ en HOOO IIopv >epersen e VLAMERTINGHE, bij de Statie. BACQUAERT te Poperinghe eu DEVOS, te Watou. 34 Popul. en 2 Wilgen Boomen N o taris S YOEN Op Donderdag 5 Dec. 1912, BOOMEN Voornaam WOONHUIS en groot MAG4ZI.II\ dienstig voor hop- en al anderen ïandel te Poperinghe, Yperstraat, tegen de Groote Markt. Bewoond door Mme We Benoit Degryse. Allerzielen Onsterfelijkheid der ziel. Een grillig en ondankbaar Beroep De Oorlog in Turkije. Door den drank. Wreede moord te SVierckem. Voor eene nietige reden wordt een landbouwerszoon vermoord; de drank alweer de oorzaak. Sylvère Bintein, de moordenaar. worden ingelijfd PDPEBnBHEHAAS Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassehing van twee Herbergfeest' t Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Wekelijksche Almanak. November. Zon op, Zon one Zondag 3 Bescherming van Maria. s. Hubertus. 6 u. 39 m. 4 u. 14 n Maandag 4 s. Carolus-Borromeus. 6 41 4 12 Dinsdag 5 s. Berthilla, Zacharias, Lsetus. 6 42 4 10 Woensdag 6 s. Leonardus, Winocus. 6 44 4 8 Donderdag 7 s. Ernestus, Engelbertus. 6 46 4 6 Vrijdag 8 De vier Gekroonde. 6 48 4 5 Zaterdag 9 s. Theodorus, Estella, Mathurinus. 6 50 4 3 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Zaterdag 2 November, ten 3 ure 38 minuten 's morgens. "Zaterdag 9 November, ten 2 ure 5 minuten 's morgens. Zaterdag 16 November, ten 10 ure 43 minuten 's avonds. Zondag 24 November, ten 4 ure 12 minuten 's avonds. KANTOOR VAN DEN te Rousbrugge-Haringhe. I. om 3 ure stipt namiddag in het Gemeentehuis te ROUSBRUGGE Definitieve Toewijzing van Magazijn en allerschoonste Bouwgronden, Zijnde de gebouwen, hovenierhof en aan- hoorigheden van de gewezen gendarmerie, staande en gelegen ter dorpplaats van Rous brugge. Volgens plakbrieven in 8 koopen verdeeld, waarvan slechts 5 te zamen afzonderlijk zijn ingesteld geweest 2800 frs. De andere koopen zijn niet ingesteld ge weest. Het kohier van lasten en de kadastrale plans zijn berustende ten kantoore van bo- vengenaamden Notaris PEEL, alwaar de liefhebbers alle inlichtingen kunnen beko men. II. Openbare Verkooping te Rousbrugge van TE STAVELE. om 3 ure namiddag ter herberg De Brikkerij bewoond door David. Croo, te Rousbrugge, zal den Notaris («aston l'ccl, openbaarlijk verkoopen Gemeente STAVELE. 1° 61 Aren 90 cent. Zaailand, bekend sectie B, nummers 415a en 416a. Ing. 2000 frs. 2° 54 Aren 87 cent. Zaailand, bekend sectie B, nummer 407a. Ingesteld 1700 frs. 3° 30 Aren 10 cent. Zaailand, bekend sectie B, nummers 273 en 274. Ing. 1350 frs. Gebruikt door Jules Derycke-Dever, mits 193 fr. 50 cent. 's jaars, boven de lasten. Notaire a Poperinghe. a 10 heures du matin, a la mortuaire de Mr Jules De Puydt, Rue de l'Hópital, a Poperinghe, vente publique Catalogues a obtenir en Vétude. Studie van den TE POPERINGHE. Door Sterfgeval. om een uur namiddag te Poperinghe, in de Noordstraal, m 5, ten sterf huize van den H' Henri Lambrecht, zullen er openbaarlijk verkocht worden de Mculu'Icn en andere mobilaire voor werpen zich aldaar bevindende, zooals .- Koffer fort, cominoden met marmeren plaat, 2 saloristoven foyers), coulisse tafel, speeltafeltje, schrijftafeltje, andere ronde en vierkante tafels, twee zetels, gecanneleerde stoelen, ledikanten met ressorts, wollen Ma tras, lavabos, nachttafels, nachtvertrek, ge- doreerde en andere spiegels, schouwgarni- tuur, pendule, regulateur, posturen, twee suspensions, kapstok, réveil, twee étagèren, cuisinière met étagère, twee pétrolestoven, koperen marmijt, drie koperen mooren, twee koperen koffiekannen, balans, trapje, ijzeren gontier, kuipen, boterpotten, strijkijzers, confiture potten, waschkoorden, ijdeie fles- schen, enz. enz. A l met gereed geld en verhoog van den 10penning. STUDIE VAN DEN TE RENINGHE. van Hiii'om'iiile (ioeileiTii, toebe- hoorende aan het Armbestuur en de Kerk fabriek van Rosh leteren, en gelegen in de gemeenten Oostvleteren, Hoogstade en Poliinchove voor eenen termijn van 9 jaren ingegaan met 1" October laatst, om 2 1)2 ure namiddag, in het Gemeentehuis te Oostvleteren. STUDIE VAN DEN TE PRO VEN. om 2 ure namiddag, ter herberg Hel Burgondisch Schild bewoond door M. A. Neudt, te Poliinchove Tramstatievan langs de Vrijstrate, by d'hofstede Theo- phiel Fonleyne. Eene schoone vierkante partij allerbest Zaailand, groot 1 hectare 75 aren 20 cen tiaren, bekend ten kadaster sectie A, num mers 220a en 221. Gebruikt dooi'M. Theophiel Fonteyne, landbouwer te Poliinchove, mits 240 frs s jaars, en de lasten, tot 1 October 1915. Boomprijs 120 frs. Ingesteld 8.5oo frs. <le herberg «HET LEKKERTJE» met 52 aren 80 cent. erf en Zaailand, te Croinbeke, langs de kassei naar Proven verpacht bij de jare. Inlichtingen bij den Notaris HAGHEBAERT, te Proven. Studiën der Notarissen om 1 1/2 uur STIPT namiddag. Openbare Verkooping van 44 KOOPEN allerschoonste en zware Iepen, Populieren, Eiken en Esschen wassende op de weide gebruikt door Cyrille Deroo, te WESTOUTRE, bij 't kasteel De Dovie toebehoorende aan M. Louis Behae- ghel, te Locre. De vergadering en verborging (er her berg De Neerberg bewoond door de weduwe Leroy-Couseyn. Langen lijd van betaling mits goede borgstelling. Studiën van de Notarissen om 1 ure zeer stipt namiddag, ter hofstede bewoond door Achiel Verbrug- ghe, te Leysele-Molenken, aan de Tram statie, l(t; KOOPEIV Wilgen, Korren, Hollanders, Klemmers, Eiken, Esschen, en zuivere harde Olmen. Vele dezer boomen hebben meer dan 2 meters dikte. Studie van den te Vlamertinghe. zijnde O. L. Vrouwdag, om 21)2 u. stipt, Aanzienlijke Verkooping van zuivere epiceas Langen tijd van betaling. De pachters zonder onderscheid zullen moeten stellen goede en bekende borgen en stiptelijk gereed betalen 10 ten honderd van een jaar pacht om te voorzien in de kosten en rechten van verpachting. Studiën der Notarissen Yrijilap; 'i'i November 1 !l I om 11)2 uur, op d'hof stede van MT Cyrille Deweerdt, te Poperinghe-Abeele, Openbare Veiling van dienstig voor timmerlieden, wagenmakers, kloefkappers, enz. Tijd van betaling mits borg. Tempeest-Lanteerns, merk Het Hart, ^Kipde beste, de zekerste voor landbou- Nffijr wers, voerlieden, enz. te verkrijgen bij Sansen- Decor te. Poperinghe Deze lanteerns kunnen niet doodwaaien, noch ontploffen wanneer zij vallen. KANTOOR VAN DEN TE LOO. om 1 ure stipt, OPENBARE VENDUTIE VAN 145 koopen zware Populieren te LOO, wassende langs den steenweg van Loo naar Reninghe. Gewone voorwaarden. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den Notaris Van CJayzeclc, te Rening helst. Muz. BeauhonCK. De wind ruischt door de boomen En zucht 't Is al gedaan En, als vervlogen droomen, Daar vallen nu de blaan En treurig langs de baan De menschen gaan en komen De wind ruischt door de boomen, En zucht't Is al gedaan I De klokken in den toren, Vol smart en droef geween, Doen zieleklachten hooren, En vragen onze beên Voor hen, die nu zijn heen, In hartewee verloren V De klokken in den toren, Vol smart en droef geween Ik bid U, Heer der heeren, Voor hen, die niet meer zijn Geef hun ter hemelsferen De rust volmaakt en rein, Opdat zij, vrij van pijn, Uw zoeten Naam vereeren Ik bid U, Heer der heeren, Voor hen, die niet meer zijn Komen. P. P. Denys. Allerzielen herinnert ons aan deze aller troostelijkste waarheid. Niet zonder grond hoopt de mensch, uit geheel de kracht zijner ziel aan een toekom stig leven, aan een leven na den dood. Wanneer gij u aan het sterfbed van een bemind persoon bevindt, wanneer gij zijn levenskrachten langzaam ziet uitsterven, zijn levenslicht moeizaamuitdooft wan neer gij het duurbaar aangezicht, dat u zoo dikwerf heeft toegelachen, met bleekheid des doods ziet overtrekken, wanneer gij die oogen, die niet sluiten willen, om u immer te kunnen aanschouwen, doffer ziet worden wanneer gij de hand, die u zoo warm druk- koud en stijf voelt worden wanneer gij den mond, die zoo dikwijls een zoet en aan moedigend woord voor u over hadt, zich openen ziet, om den laatsten zucht te slaken wanneer gij de treurige woorden verneemt gestorven, gestorvenwanneer gij den doode op de baar ziet liggen, en het huis uitdragen ziet hebt gij toen wel kunnen zeggenWij zullen hem nooit meer we derzien Bestond dat wederzien niet, dan hadt recht tot God te klagen Gij hebt ons bedrogen, want Gij hebt ons een liefde inge stort, die een ijdel woord is Maar dat is ze niet. De liefde is sterker dan den dood, want de dood doodt niet ge heel en gansch. Een inwendige stem zegt dat op den slaap an het graf een eeuwigdurend ontwaken volgt. Allespitsvormigheden der wetenschap, zeide Rousseau, kunnen mij niet een oogen- blik doen twijfelen aan de onsterfelijkheid der ziel Ik voel, ik wil, ik hoop de 011- stcrlVlij li licid, en zal haar verdedigen tot den laatsten ademtocht. Hoe stond het met Gods rechtvaardig heid, zoo onze ziel niet onsterfelijk was. Zijn oog aanschouwt op aarde dikwijls wanorde, ondeugd, onrecht, verdrukking, schijnheiligheid en bedrog. Waar blijft de straf ervan De deugd, de eer, de rechtvaardigheid het recht en het geloof hebben hun strijders en slachtofferswaar blijft de belooning Zoo er voor de ziel, die het werkend beginsel is van deugd en ondeugd, van recht en onrecht, geen toekomstig leven bestond, dan kon er volkomen geen sprake meer zijn van een rechtvaardig opperwezen, die alles loonen of straffen moet. Van den onomkoopbaren Rechter ver hoopt de verdrukte ziel de gerechtigheid. Onsterfelijk is ze, onsterfelijk moet ze zijn. In 't jaar 1850 zei Victor Hugo in de Fransche Kamer Het is iets treurigs in onze eeuw, dat men bij alles alleen het aardsche leven voor oogen en in den zin heeft. De hoofd oorzaak der heerschende ellende ligt juist hierin, dat men dit leven als het einddoel van den mensch beschouwt. Het geschikste middel om den toestand der verdrukten te verbeteren is de hoop op een beter leven, aanvangend met den dood En verder, in dezelfde omstandigheid «Geeft aan het arme volk, wiens lot op aarde steeds drukkendst is, geeft het de hoop op een ander, op een beter levenop een anderebetere wereld, die ook voor het arme volk is geschapen, en waar zijn ziel eeuwig zal genietenen alwaar de aardsche levensdeugden als eenige rijkdom aanzien.worden, dan zal het geduld hebben. Onsterfelijk is 's menschen zielzij moet dit wezen. Weldoen voor eenieder is ter wereld een onmogelijk iets. Het is gelijk welke bediening men vervult welk ambt men bekleedt of welk beroep men uitoefent, altijd doen er zich gevallen voor dat men blootgesteld wordt aan scherpe kritiek van sommige lieden, die met voor ingenomenheid en hekelzucht onze daden zoeken te beoordeelen, en menigmaal ge beurde het dat men nochtans al weldoende of met de beste inzichten bezield het ongenoegen van den eenen of anderen per soon over zijn hoofd had getrokken. Tusschen de velerhande beroepen welke de mensch zich verkiest om zijn leven te winnen en zijn bestaan te verzekeren, is dit van dagbladschrijver wel het grilligste en ondankbaarste te noemen. Inderdaad zijne taak bestaat in het opstel len der gazet, die door duizenden lieden inoet gelezen en beoordeeld worden en het schijnt als of zij allen zooveel rechters zijn die den schrijver streng nagaan en zijne daden uitpluizen, om bij het minste wat hun tegengaat of niet aanstaat een ongenadig vonnis te vellen. Wat nu bijzonder moeilijk en lastig is onder al deze lezers zijn er van zooveel ver- schillige gedachten en denkwijzen, dat zoo men weldoet voor de eenen, men de anderen misnoegd. Daardoor is het bijna onmogelijk te handelen na elks gading en zoo men rekening wil houden van al die eischen, die -hemelsbreed-met ol kaarter verschillen, heeft men alle gelegenheid tot radeloos worden en verliezen van zijn arm hoofd. Een gazetopsteller ontvangt daarom soms aardige opmerkingen, welke veelal gansch tegenstrijdig zijn met elkander en zeer zon derling, zoodat zij wel waard zijn aangestipt te worden. Volgens de eene lezers geeft hij te veel nieuws uit het Buitenland, terwijl volgens anderen er nog te weinig is en men veelal min Binnenlandsche gebeurtenissen zou moeteD te lezen krijgen. Ziehier eenige uittreksels van ontvangen brieven »Lieve redakteur«, schrijft er een, discht ons toch al die ongelukken niet op. Het is om bij te griezelen en mijne vrouw droomt 's nachts in mijne armen niet dan van moord en van brand! Kunt ge niet anders melden Man beweert een ander gij weet er niets afWaarom niet meer bijzonderheden aangaande die schrikkelijke ramp En hoe komt het dat gij zoo kort zijt met dit ver haal van die moorddadige aanranding Hoor eens, mijnheer de opsteller, van al die staatkundige nieuwsjes heb ik den brol Wat kan mij dat maken als men in het Oos ten vecht, 't Is toch verre van hier Mijn goede heer zucht een derde, 't is toch waarempel spijtig dat gij over deze staatkundige gebeurtenissen er nog niet een kolommetje bijdoet. Dat is immers van het hoogste gewient en 't heeft een grooten invloed op de fondsenmarkt. Komaan, valt cr dan niets meer voor in de stad? Wij zouden veel meer nieuws wil len vernemen dat van plaatselijk belang is. Wij lezen bijna nooit van branden. En wordt er hier niet wat meer gestolen Lieve redacterwaarom geeft gij niet meer liefdehistories Neem me niet kwalijk, maar met al die liefdedramas heb ik geen uitstaans. Dit is geene lektuur voor kinderen. Geef liever wat wetenschappelijk nieuws. Verdogd Heer redacteur, over de voorhistorische dieren slikkenDaar vaag ik mijne Schrijf liever wat meer over peerden en ezels. Ik ben koopman en praktisch. Dat gaat mij over zijn hout! Weeral twee landbouwartikelen. Ik ben geen boer, zulle. Geef mij in plaats meer nieuws voor mijn geld. Opsteller gij moogt er van zeggen wat gij wilt, maar gij zijt van uwen tijd niet. Dertig regeltjes sportnieuws wanneer .er zooveel in de sportwereld voorvalt. Waarom daar niet een paar kolommen van meège- deeld. Mijnheer de uitgever, als gij nog een woord over sport schrijft smijt ik het blad op straat. Mijne jongens zijn al wild en ontembaar genoeg. Watvoetbal spelen de eene is reeds een been gebroken en de andere verloor bijna een oogFoei, voor sport! Die nekkebrekerijEn gij moedigt dat aan. 't Is lekker! Mijn lieve heer, ik zou willen dat gij de volledige lijst opgavet van al de loterijen. Men koopt al eens lotjes, heiEn 'k zou willen een aardig sommeken winnen. Neen, mensch, gij doet niet wat er be hoort, door die cijfers der uitgekomene lotjes af te kondigen. Weet gij dan niet* dat loten koopen, spelen is en men daar veel geld aan verliest. Schrijf liever een paar goede artikels over het sparen Mijnheer, waarom deelt gij niet wat meer nieuws mede over den cinema. Wij lezen dat zoo graag, Nou, nu moet ik u zeggen, dat gij uwe vrienden slecht kunt dienen! Gij wakkert de menschen aan, naar den cinema te gaan en wij die herberg houden zien geen mensch. Wij zuilen nog moeten uitscheiden. Met nieuwjaar geef ik mijn abonnement op. Als het met uwe gedienstigheid over eenkomt, schrijf dan eens dat de straatva- gers beter de vuilnissen moeten opruimen 't Is goed Gij hebt mijn brief niet op genomen tegen het stadsbestuur, omdat ik wilde dat, enz. Als gevolg aan uw zoo schoon artikel tegen de alkoolplaag, laat ik u weten dat ik van uw blad genoeg heb. Ik ben likeurmar chand. Mijnheer, wat bliksem steekt gij in uw hoofd te gaan schrijven dat het vleesch moet afslaan Moeten de beenhouwers dan op 't zand En nog veel andere opmerkingen worden gemaakt, datgene betreffende wat de dag bladschrijver in de gazet heeft geplaatst, om aan eenieder zooveel lektuur mogelijk te geven. Wat hij doen moge of poge aan te wen den, hij ziet maar gedurig het getal zijner vrienden verminderen en dit zijner vijanden vergrooten. Dit gebeurt voornamelijk wanneer hij niet kwistig genoeg is met den lof, die zijne le zers-kunstenaars of zoo zij dit meenen te zijn denken te mogen verwachten ofwel wanneer hij rechtzinnig en te goeder trouw hunne werken beoordeelt. Er zou in de ga zet niet anders mogen gedaan worden dan loven en prijzen en met het wierookvat zwaai en, al ware de geur dan nog van zeer ver dacht allooi. Men vraagt beoordeeling en wanneer men eerlijke kritiek maakt, zou men u van kwaadheid opeten, 't Is vriend uit voor altijd en eeuwig. En wanneer zoo een misnoegd mensch zich dan eens wreken wil en natuurlijk niet met open vizier durft kampen, doet hij het met naamloos schrift vol spot en beschim ping! Laf en snood is zijn werk en dan grijnslacht hij in het verborgen, om 't leed dat hij een onschuldig mensch denkt te heb ben berokkend... Maar de dagbladschrijver, bewust van de edelheid zijner taak, zoo hij ze voor het goede vervult, en overtuigd dat niettegen staande alle beknibbeling hij enkel zijn plicht heeft gekweten en het zijne bijbrengt tot onderrichten en beschaven der menigte hij gaat voort op de baan en stapt moedig vooruit gelijk de zaaier ten akker, onbe kommerd met het onkruid, dat het opschie ten van 't goede zaad kan komen belemmeren. Er blijft toch immer wat zaad gedijen dat eenige goede vruchten zal voortbrengen en dat is den noesten zaaier genoeg. (lonezing uw artikel kan ik niet botten aan. KrachtTeven Een mensch die flauw en ziekelijk is, die geenen adem heeft, geene krachten, is een ongelukkig mensch op aarde. Wat besluiten wij daaruit Dat iedereen moet trachten om zijne ge zondheid te bewaren, en indien hij ziekelijk is, ze ten spoedigste te herkrijgen. Is er daartoe een middel gevonden Ja. zekerlijk en ten bereike van iedereen, een middel dat de gezonden hunne krachten bewaart, en ze aan flauwe en zieke lieden terugschenkt. Iedereen jong en oud, kan er zijn voordeel uit trekken. Dat middel heet Theobroma. Waarmede is de Theobroma gemaakt Theobroma is samengesteld uit kruiden die van ouds bekend zijn als bloedverkloe- kend, krachtherstellend en lichaamsvernieu- wend. Daarbij zijn extrakken en minnerale stof fen gevoegd, die ais herstellingsmaterialen mogen aanzien worden van zenuw-en spier- gestel Welke zijn de uitwerksels van Theobro ma Van de eerste dagen dat men liet gebruikt, wordt d'e bloedsomloop gemakkelijker, de ademhaling dieper en sterker, het gedacht helderder, het geheugen scherper, de zin tuigen fijner. Het lichaam wordt krachtig, beter ge schikt tot den arbeid en is zoo haastig niet vermoeid. Beproeft! Te Poperinghe apotheek M0NTEYNË, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIB0TTE. De oorlog woedt in al hare wreedheid. Al de Staten van het Balkanschiereiland trek ken samen op tegen de Turken en dagelijks worden bloedige gevechten geleverd. De Bulgaren, die gansch met de laatste uitgevonden wapenens uitgerust zijn, bren gen de Turken groote nederlagen toe en zijn sinds het begin der week rond Andri- nople gelegerd, de bijzonderste der turksche versterkte steden, om deze in te nemen. Op eene lengte van 140 kim. staan 200.000 buigaren en 200.000 turken tegenover el kaar en voorzeker is de groote slag nu aan den gang. 'tls de grootste slag die men sedert Gravelotte heeft. Het turksch leger is ten grooten deele ontmoedigd, zelfs de offi cieren. De soldaten der andere staten inte gendeel trekken moedig op. 2oo Soldaten gefusiljeerd. In een dag dezer week werden te Con stantinople 200 turksche soldaten voor den kop geschoten men zegt dat die soldaten gepoogd hadden buskruiten kardoezendepots in brand te steken. De oorlog tot het uiterste Dinsdag heeft de turksche ministerraad besloten den oorlog met de uiterste kracht dadigheid voort te zetten en een winterveld- tocht voor te bereiden, in geval de tegen woordige krijgsverrichtingen niet op vol doende wijze voor de turken zouden eindigen. De verdeeling van Turkije. De Balkanstaten zijn het reeds eens over de verdeeling van het veroverd turksch grondgebied. Na den oorlog zou Servië be komen Oud-Servië en de haven van Medua, aan de Adriatische Zee. De Sanjack van Novi-Bazar zou verdeeld worden tuschen Servië en Montenegro. Constantinopel en Salonika zouden vrije steden worden. Het is mogelijk dat het overige van Albanië aan Oostenrijk als vergoeding zal gegeven wor den. En gansch hot overschietende gedeelte van europeesch Turkije zou aan Bulgarie toekomen. Zal men maar niet te vroeg verdeelen Cliicorei VanTieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. Sommige gebeurtenissen dezer week die wij verder mededeelen, bieden ons eene uit muntende gelegenheid om opnieuw de aan dacht van alle weldenkende treffelijke lieden te vestigen op de nadeelige gevolgen van het alcoolverbruik. Wanneer wij spreken van alcoolverbruik dan bedoelen wij alle gebruik van sterke dranken en ook alle misbruik van bier en wijn, want ook deze dranken bevatten al- cool. Dat deze laatste dranken al zoo on schuldig niet zijn of sommigen wel denken blijkt in onze streek maar al te dikwijls. Dat het drankverbruik op onrustwekkende wijze stijgt getuigen deze cijfers. Over vijf tig jaar dronk ieder Belg 130 liters bier per jaar. In 1910 heef ieder, groot en klein dooreen, 234 liters bier gedronken dus 104 liters meer per persoon. Ziedaar eene plaag die men met recht eene nationale plaag mag heeten want de Belgen zijn de meeste drin kers der wereld. Schoone eeretitel Voor de tweede maal in drie weken komt de streek in verstomming geslagen te wor den door eene wreede moord. Over drie weken was het een meisje van Bixschote die in 't naar huis gaan doodgeschoten werd nu is het een brave en treffelijke jongeling, steun zijner moeder weduwe, die zonder de minste redens komt omver gesteken te wor den door een door drank opgehitste kerel. Hoe de zaak gebeurde, zal een nauw on derzoek moeten aan den dag brengen, maar ziehier wat wij er ter plaatse over vernamen Hoe eene grap soms erge gevolgen kan hebben. De genaamde Sylvère Bintein, 18 jaar oud, wiens ouders eene hoeve bewonen op het gehucht Drie Orach ten te Merckem, kwam zondag avond, rond 11 ure. 20, per rijwiel langs de vaart van Yper naar Dix- mude gereden en bemerkte nog licht in de herbergde «Tramstatie". Hij sprong af, plaatste zijn rijwiel tegen den gevel van hot huis en trad binnen. Hij bestelde een drup pel elixir, doch evenals aan drie andere personen die zich in de herberg bevonden, weigerde de baas hem dezen te geven. Bin tein drong niet aan en ging heen. Doch bui ten bestatigde hij dat de voorste luchtkamer van zijn rijwiel ontzweld was. Hij beschul digde een der drie verbruikers hem die poets gespeeld te hebben. Het duurde niet lang of de drie mannen kwamen buiten en men begon te twisten. Wat er verder gebeurde weet men nog niet juist. De eenen zeggen dat Bintein verscheidene vuistslagen in t gelaat kreeg en, zich alleen bevinde tegen over drie felle mannen, zijn leven in gevaar moet gedacht hebben en gesteken. Anderen beweeren dat hij den jongeling dien hij ver dacht en beschuldigde den luchtband van zijn rijwiel ontzwollen te hebben, zonder iets verder te zeggen een messteek toebracht. Wat echter zeker is, is dat de genaamde Oscar Coffez, 25 jaar oud, landbouwerszoon van Bixschote, op zeker oogenblik van Bintein een messteek bekwam in den hals. De ongelukkige sprong eenige stonden als een verwilderde rond en viel badend in zijn bloed ten gronde wijl Bintein de vlucht nam. Eenige stappen verder ontmoette hij een zijner maten, Leon Pauwels, aan wicn hij zegde Ik heb daar iemand gesteken, en 'k geloof dat hij dood is; ik zal mij ook van kant maken. Toen hij dit zegde stond hij nog met den behloeden dolk in de handen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1