DE B0ERENKRIJ6 SAKSENDECORTE Stoven Cuisinièren. NIEUWS UIT BEliGIE. A POT H E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, asthuisstraat, 35, POPERINGHE. MTENliANDSCH NIEUttlS Wetensweerdigheden. De laatste tijdingen Dood van Edgar Tinei. HOPPE. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 3 November. EERSTEN TAP, Jaariijksche Kermis HE RB ERGKE RMISSE N Notaris BOUCQUEY, Vrijdag 15 November 1012, Iepen BOOMEN IN DEN BAZAR Kindetwoitupen. Stoors en Iïoi*dI jneii Leon Pauwels kon aan de ergheid dier ver-I klaring niet gelooven, trachtte Bintein te bedaren en vroeg hem zijn mes, 't geen deze hem gaf, Toen liep Pauwels naar de tram statie om te zien wat er gebeurd was. Uitgebloed De ongelukige Cofiez, die men binnen ge dragen Jiad, had eene steek bekomen onder het linker kakebeen; de keelader en een deel van den roeper waren doorsneden en het bloed gulpte bij stroomen uit de ijselijke wonde. De geneesheer Vande Moortele in der haast verwittigd, kwam spoedig ter plaatse en de beste zorgen werden den jonge ling toegediend, maar te vergeefs Na twin tig minuten was hij uitgebloed, en toen de Eerw. Heer onderpastor toekwam, vond hij nog slechts een lijk. De gendarmerie was aapstonds verwittigd geweest en ging seffens op zoek naar den dader. Aanhouding van den dader. Eenige personen hadden gezien dat de moordenaar naar Jonckershove getrokken was. Hij heeft daar een zuster wonen, over een drietal weken getrouwd. De gendarmen gingen hem dus daar opzoeken en vonden er hem; de kerel lag te bed. Hij werd sef- feDs aangehouden, naar Merckem overge bracht en in de gendarmerie opgesloten. Het parket ter plaatse. Maandag namiddag met den tram van 1 1)2 ure kwam het parket van Veurne hier toe en begaf zich naar "het doodenhuis van het klooster, waar men het lijk had over gebracht. De lijkschouwing werd gedaan en de getuigen lang onderhoord. Eene groote menigte, ten ergsle verbitterd op de»moordenaar, stond bij de gendarme rie en men waagde het niet de dader uit te halen om hem naar Veurne over te bren gen hij ging voorzeker niet levend tot aan den tram geraken. Om 4 ure 54 trok het parket terug naar Veurne. De dader. De moordenaar, Sylvère Bintein, 18 jaar oud, was in 't algemeen aanzien als een jongen met een slecht en een boosaardig karakter. Hij droeg gewoonlijk wapens, als een revolver, een kneukelijzer of een dolk op zich en niet de laatste kermis nog, werd hem een revolver afgenomen. Hij woonde bij zijne ouders die iu 't geheel 8 kinders hebben. De ouders zijn door de misdaad van hunnen zoon diep ongelukkig gemaakt. Tben Bintein de moord pleegde, was hij licht bij dranke en hierdoor opgehitst. Het slachtoffer. Het ongelukkig slachtoffer, Oscar Coffez 25 jaar oud, op zoo pijnlijke wijze van het leven beroofd, was algemeen wel gezien hij was gekend als een ernstige en kristelijke jongen en gedienstig jegens iedereen. Hij was melkvoerder voor de melkerij en de oudste van 10 kinderen hij woonde bij zijne moeder, die weduwe is, en was voor de vrouw, die reeds tal van ongelukken tegenkwam, eene groote hulp en troost. De arme vrouw en de broeders en zusters zijn door deze wreede moord op hunnen zoon en brff&der gepleegd, zeer terneergeslagen. Harde woorden. Maandag morgen ontmoetten de vader van den moordenaar en de moeder van den vermoorde elkaar te Merckem. Vader Bin tein, bijna even beklagenswaardig als moe der Coffez, ging bij deze om te zeggen dat hij toch geen schuld in de misdaad van zijn zoon had en er ook diep ongelukkig door was. Het pijnlijk gesprek eindigde met deze woorden door vrouw Coffez tot vader Bin tein gerichtHoe pijnlijk het ook is zijn zoon vermoord te zien, ik heb nog liever de moeder van den vermoorde te zijn dan vader van den moordenaar. Naar Veurne. Dinsdag morgen werd Bintein met den tram van 5 ure naar het gevang van Dix mude overgebracht. Het Onderzoek. Om zich te verdedigen beweert Bintein dat hij bij het binnengaan der herberg sef fens door Coffez on zijne maten uitgelachen en, buiten gekomen, door hen geslagen werd, zelf voor hij bemerkte dat men d< lucht uit de hand van zijn velo gelaten had Alleen tegen drie sterke mannen, heeft hij het hoofd verloren en gesteken, zich zeiven in gevaar denkend. Hij bekent de moord gepleegd te hebben. De begraving van het slachtoffer had Donderdag morgen ten 9 ure te Bixschote plaats. In een treinbotsing in Duitschland waren 46 gekwetsten. In Parijs heeft men het lijk gevonden van een Sjarig meisje, afschuwelijk mishan deld. De dader schijnt een jonge kerel te zijn die aangehouden is. In de persische provincies, palende aan Rusland, heerscht de pest. Meer dan 100 menschen per dag bezwijken aan dien vree- selijken geesel. /iiiieiT koffie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten chicorei Vincart bij doet Dépöt bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen. de Een kerel van Nieppes afkomstig, die te Riissel op zijn Bebelsch leefde met, eene vrouw, stond maandag nacht op en sloeg de vrouw, die sliep, het hoofd af met een bijl Het hoofd rolde van de trappen beneden. De kerel is aangehouden. Te Wattrelos werden zaterdag vijf per sonen gebeten door een razenden hond. In een congres te Berlijn doze week gehouden, werd beslist dat in elk land slechts eene internationale tentoonstelling mag plaats hebben. In Brazilië kwamen 1000 bandieten in opstand in de stad Trany; zestig politie agenten werden gedood. Twee kloosterzusters van Alescon ge leidden een meisje per trein naar het krank zinnigen gesticht van Belle. Onderweg deed het meisje opeens de portel open en wilde erdoor springen. Een der zusters wilde ze tegenhouden, viel van den trein en was op den slag dood. De zinnelooze bekwam geen leed 14°Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR 1798) HISTORISCH TAFEREEL UIT DE XVIIIe EEUW, door Hendrik CONSCIENCE. Een requisitie-brief is er niet noodig, bemerkte de notarisis het wijn dien gij wilt, ik zal hem u geven. Deze woorden, op stillen en dienstwilligen toon gesproken, schenen de korporaal te bedaren hij stak zijne sabel in de scheede, vatte de hand van den notaris, schudde ze hevig en zeide (jij ziet er een braaf man uit, en daarbij, gij spreekt Fransch er is ten minste een middel om elkander te verstaan. Kom aan, geef mij een twintigtal flesschen wijn goe den, die wat baard heeft, Franschen.... en alles is gezegd 1 Gij ziet wel, dat de Repu blikeinen zoo schrikkelijk niet zijn een soort van getemde leeuwen, die maar bijten, als men ze tergt...» De notaris had intusschen de lamp van de tafel genomen om de kamer te verlaten. Ziende, dat de soldaat volgen wilde, zeide hij Blijf, Citoyen, ik zal den wijn halen. Wij zijn goede vrienden, antwoordde de soldaat, en ik heb veel vertrouwen in uwe dienstwilligheidmaar, of het u bevalt of niet, Citoyen, ik volg u als uwe schadu- we, totdat ik de flesschen zie en voel. Gij Stadsnieuws. i*i\ I.iiiinei'^-ens grooter kon* winden van SlkEELUOEI>EltEN voor S( Maarten cV St Niklaas, dan liij SANMEN-UECOItTE, te ihtpei-in^lie. Itezoekt de nieuwe magazijnen. Baldadigaards aan 't toerh. Zon dag voor- en nanoen was Emiel Bruneel, herbergier, samen met twee alhier overge bleven plukkers, Dewaeie Camille van Thou rout, tegen wie de gendarmerie een aan houdingsmandaat heeft, en Huyghebaert Guslaaf van Rousselare, aan 't pensjagen geweest rond het O. H. Boompje, 's Namiddags rond 5 1)2 ure irokken de mannen binnen ter herberg Het O. H. Boompje waar het kermis was, en begonnen er tegen al de aanwezigen ruzie te zoeken er was er immers veel volk. De bazin ging bij de ruziemakers en ge bood hun buiten te gaan. Zij gerochten tot bij de deur, gingen buiten, en namen de bazin bij de kleederen om ze mede ie trek ken, doch de vrouw kon zich losrukken binnen springen en de deur op slot zetten Woedend stampte Bruneel geheel de deur in hout, ruiten en raam, alles werd door den woestaard vernield, wijl zijn maten met een geweer de ruilen der vensters uitsloegen en zoo geweldig te werke gingen dat het ge weer in stukken brak. De verbruikers waren intusschentijd allen gevlucht, d'eene boven d'andere den kelder in, andere nog, langs achter over de velden weg. Allen waren met recht verschrikt voor die met een geweer gewapende woeste kerels. In zijne woede wierp Bruneel een steen binnen door de vensterramen, die minstens 25 kilos weegt. Nu gingen de kerels binnen en sloegen er in de herberg alles in stukken. Ruiten, stoe len, glas, quinquet, régulateur, enz. Dan trokken zij af, na bedreigd te hebben de verkens dood te schieten, 't geen zij echter niet konnon ten uitvoer brengen daar zij hun geweer gebroken hadden. Toen zij binnen gingen was het geweer niet geladen. Om hunne woede verder uit te werken, gingen de drie baldadigaards naar tiet ka pelleken, vertrapten er al de keersen en den grooten kandelaar en vertrokken dan al bedreigen Provensteenwegwaarts. Daar gekomen, bijHet Hooge 't was nu rond 7 1)2 uur ontmoetten zij Edmond Cae, van bij den Vogelhófek, die per velo huiswaarts ging. Zij trokken den man van zijn rijwiel en brachten hem met hun ge weer verscheidene slagen op het hoofd toe. De politie over deze zaken verwittigd, ging seffens op zoek naar de drie mannen, maar vond ze niet meer. Wat later vernam zij dat een der drie in eene herberg der Werfstraat wasagenten gingen zien maar de kerel was ér niet. Een onderzoek is over geheel de zaak ingesteld en proces-verbal opgemaakt. De schade in de herberg Het O. H. Boompje aangericht, beloopt 200 frank. Vrouwenkrakeel. In het terugkee- ren der Werfstraat, rond 11 ure, hoorden de agenten gekijf en geschreeuw in de Cas selstraat. Het waren twee vrouwen die daar aan 't kijven en 't haarkenpluk spelen wa ren, wijt eenige toeschouwers er rond ston den. Toen de agenten ter plaatse kwamen was alles echter reeds in ruste. Niettegen staande is een proces hierover opgemaakt. Cliieorci Van Tieghem - Dupont is zeer spaarzaam in 't gebruik. Messentrekkers. Zondag nacht rond 12 ure, kreeg Prosper Messiaen een messteek juist onder het linkeroog, in om standigheden die tot hiertoe niet juist vast gesteld zijn. Volgens de verklaringen van Messiaen, gebeurde het als volgtMessiaen, om 12 ure uit eene herberg midden in ds Yperstraat vertrokken, werd achterhaald door Daniel Huys, wonend op de statie, die hem loopend inhaalde en huiswaarts liep, zeggend aan Messiaen dat hij achtervolgd was Eenige stappen verder werd Messiaen ingehaald door twee kerels die bij hem kwamen en zegden 't Is wel U niet dien we zochten maar gij zijt ook een van die mannetjes van de statie. Dit zeggend sloegen zij hem ten gronde, stamptem hem op het lichaam. Messiaen kon rechtspringen maar intus schentijd was nog een derde kerel bijgeko men. Messiaen werd opnieuw ten gronde geworpen en kreeg dan veel slagen en stam pen op het hoofd en eene messteek onder het linkeroog. Daarop gingen zijne aanran ders voort. 's Anderdaags diende Messiaen eene klacht in ten politie-bureele en weldra waren de daders gekend het zijn Debeir Auguste, Sergier Julien en Benauwt Maurice, gezegd Theeten, allen kerels van 17-18 jaren oud. Voor hunne verdediging brachten deze in dat Huys hun in 't naar huis gaan verweten had en geroepen Gij zijt mannen der Kazenmarkt. Huys had Benauwt ten gronde geworpen en was dan aan 't loopen gegaan. Al Huys achtervolgend had Mes siaen hen willen tegenhouden en zoo waren zij handgemeen gerocht. Wie gesteken heeft, weet men niet. Allen loochenen. Benauwt echter heeft later aan de statie nog ruzie gehad met een steenkap per en deze bekwam met de hecht van een mes verscheidene slagen en lichte wonden in het gezichteen bewijs dus dat Benauwt een mes op zich droeg en hij loochent dit. Het onderzoek over deze zaak wordt ieverig voortgezet. De wonde van Messiaen eene breede snede -- levert geen gevaar op eenige da gen rust zullen hem herstellen. Sergier is 10k gewond aan lip en handen. De drie aan randers waren bij dranke. Verscheidene processen werden deze week opgemaakt voor overtreding op de wet die verbiedt van in stad op eene honden kar te zitten en tegen personen die 's avonds per velo-reden zonder licht. Gezellige uren kunt gij doorbrengen den Zondag om 3 1/2 en 7 1/2 ure en den Maandag om 7 1/2 ure in den prachtigen Familie-cinema van Emile Lobeau, Groote markt. Deze week bijzonder prachtig pro gramma. AanbestedingOp 26 October had in de statie te Doornijk de aanbesteding plaats voor onderneming van den vervoer dienst der goederen van staatsspoorwegen in de volgende steden Isegem, Meenen, Poperinghe, Rousselare, Thourout en Yper. Voor Poperinghe was de uitslag: Van nieuwenhuyze Arthur voor 3460 frank. Onze zendelingen. Een telegram uit Aden (Arabië) meldt dat de duitsche staemer Pinzess Alice van Antwerpen naar Yokohama varend, in de haven dezer stad is binnengeloopen met zijne lading in brand. Het brandend ruim werd onder wa ter gezet en de koopwaar seffens gelost. Het is op Prinzess Alicedat E. P. Etienne van Merris, zoon van onzen acht baren heer burgmeester, de reis maakt naar 4e zendingen van Indie. Uit Colombo (Ceylan) kwam het goede nieuws toe dat Zuster Félicissima, in de wereld Jufvr. Antoinette van Merris, dochter van onzen heer burgmeester, daar goed toe gekomen is. 't Is eene groote opoffering, twee kinderen in eene week te zien vertrekken, doch ruim schoots vergoed en troostend voor katho lieke ouders als men weet dat zij medewer ken om het rijk van God uit te breiden. Pater Lefebvre schrijft ons dat ook hij goed te Boma (Congo) toegekomen is. Bericht. De Burgmeester der Stad Poperinghe maakt het publiek kenbaar dat ten gevolge de verbeteringswerken aan de groote staatsbaan Yper-Poperinghe (grond gebied Poperinghe) alle gemeenschap en vervoer voor wagens, karren en verdere rijtuigen aldaar tijdelijk onderbroken is. Bij kon. besluit komt de herinne ringsmedalie der jaren 1870-1871 voor be wezen diensten toegekend te worden aan de volgende personen onzer stad Camer- lynck L.-C.; Cousin Auguste, Deraeve Alois? Deweerdt Isidore en Dezegher Th. Aan allen onze beste gelukwenschen. Prijsuitdeeling, Op heden Zondag 3 November, te 11 uren zal in 't Volksbuis de prijsuitdeeling plaats hebben voor de leer lingen van ons Bisschoppelijk College, die in den Algemeenen Wedstrijd prijzen be haalden. Proven. Liederavond Op heden Zondag 3 November geven De Vlaamsche Vrienden van Poperinghe eenen prachtigen liederavond in Proven. Aan de verscheiden heid der nummers en de uitgebreidheid van het programma dat zal uitgevoerd worden kan men gemakkelijk zien dat de liederen zoo gekozen zijn, dat de moeilijksten zullen moeten tevreden zijn. Ook zijn er naar ieders gading, naar ieders goesting. 1. SamenzangBeiaardlied, Peter Benoit. Al zingen 't vrije lied, Karei Miry. begrijpt Ik zou niet gaarne tot morgen hier alleen blijven zitten in een verlaten huis. Het zij zoo, volg mijik wilde u de moeite sparen. Braaf man, inderdaad, mompelde de korporaal, terwijl bij achter den notaris op den schouder sloeg Gij zijt notaris, geloof ik P Inderdaad. Ik zou willen weten, Citoyen notaire, dat gij in uw leven de wapens hebt gedra gen. Nooit, Citoyen. •i Men zou het toch zeggen. Die flesschen daar schijnen hunne exercitie wonder wel te kennen men zou ze haast aanzien voor bataljons, die in slagorde staan. Die, welke in den hoek nederliggen, zijn de Oostenrijkersze zijn gesneuveld.. Nu, zeg mij eens, hoe heeten al deze troepen, dat ik kiezen kunne. De notaris leende zich met volle koelheid tot zijne grillen en wees hem de bakken aan. Het eerste dat hij toonde, was Rijnsche wijn. Foei, Duitsche wijn raai. Zure melk Hier hebt gij eenige schen wijn. Apothekersdrank voor de zieken morde de soldaat. Dit zijn eenige flesschen Champagne, Ah, zoo, wij naderen tot Frankrijk Wijn van Tours. Witte wijn... Goed voor kinderen en vrouwen Die grootste bak is gewone Bordeaux Nu zijn wij er En Bourgogne Dit ligt er nevens. De korporaal ging tot den bak, nam er riep de korpo- flesschen Spaan- II. Alleenzang: Moederke alleen, E. Hullebroeck, Onze Vader, G. Antheunis, III. Alleenz. Aan u alleen, E. Hullebroeck Een nieuw lied, Aug. D'Hooghe IV. Voordragen Fierheid, A. Rodenbach. Het ontwaken, Virg. Loveling. V. AlleenzangMarleentje, E. Hullebroeck Hij die geen liedje zingen kan, VI. Alleenz. R. Hol. E. Hullebroeck G. Antheunis. XI. Alleenz. XII. AHeenz. Vlaanderland, De dikke dahlia, VII. Voordragen Droeve tijden, Begijntje, VIII. Tweezang Kent gij wel De blinde knaap, Edm. Lemoine IX. VoordrachtDe Vlaamsche Beweging in 't Land X.Samenzang: Houdt u fier, L. Mortelmans, Klokke Roeland, J. Destoop Als 't Zondag is, E. Hullebroeck, Het lied van den smid, Frans Andelhof, Van den Zanger, E. Hullebroeck Tinneken van Heule, E. Hullebroeck XIII. Alleenz.Ik ken een lied, Willem De Mol De vink, Jos. De Klerk. XIV. Aanleeren Zingen, D. C. XV. Slotzang (samen)De Vlaamsche Leeuw, K. Miry Boekjes, met de woorden der liedjes zul len aan 0,15 fr. in de zaal verkocht worden Om 5 ure dus naar de feestzaal er zal stipt op 't gestelde uur begonnen worden. Door hun onbaatzuchtig streven pogen De Vlaamsche Vrienden de liefde tot moedertaal en eigen zeden erop te beuren, het Vlaamsche volk besef te doen krijgen zijner eigenwaardiglieid en meteen aan het Vlaamsche lied de plaats te geven waar het recht toe heeft. Mochten zij gelukken. Ecu «Ier naiigciiaumlictlen van huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépöt bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. eene flesch uit, greep eenen kurketrekker, dien hij reeds sedert eene wijl in het oog had en sprak All qa, Citoyen notaire, ik zal er u nieuws van zeggen. Gij ziet in mijnen per soon een kind der stad Tonnere, waar de Bourgogne-wijn een ware godendrank is. Met deze woorden opende hij de flesch en goot zich wel de helft van den inhoud in den mond. Hij haalde een weinig adem, verroerde de lippen als om beter den wijn te smaken, morde intusschen goed, goed, voortreffelijk en dronk het overige tot den bodem ledig. Dit doet deugd, zeide hij. Ik had koude van dit verwensehte water die slok wijn zal mij verwarmen Niet zonder zekere benauwdheid had do notaris reeds te voren bemerkt, dat de sol daat min of meer bij drank was. Nu hij hem deze gansche flesch sterken Bourgogne-wijn in eens zag doorzwelgen, beefde hij bij de overtuiging, dat hij welhaast gansch dron ken zou worden. Daarom, hij haastte zich eene mande te vatten en vroeg Welnu, Citoyen, is het Bordeaux of Bourgogne, dien gij verlangt Van elk de helft, antwoordde de an dere. Gij hebt gezegd twintig flesschen Eéfh en twintig, Citoyen ééne voor de moeite van den drager. Even ras waren ae flesschen in de mande gepakt. De notaris gaf den korporaal het licht en droeg zelf de mande naar boven, waar hij ze den soldaat toereikte en sprak Daar, ik wensch, dat het u wel bekome. Maar de korporaal zette zich in eenen stoel bij de tafel, nam eene flesch uit de mande en zeide Van Tieghem - Dupont, kruidenierswinkels verkocht. \IT Ï7TQ 's meer aan te bevelen tegen ff I H 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, O I» V O I, O E IS II. NOT II EDA NI E Groote Markt. 18. POPERINGHE. Kciiiii$'licl*4. Aardappeldieven. De veldwachters van Reninghelst en Westouter, die Zondag morgen samen op ronde waren, betrapten hier twee mannen van Poperinghe die aardappels aan 't stelen waren. Na onderhoor werden de mannen losgelaten. Proces is opgemaakt. Vlaiiicr4iiiglic. Arm gebroken Auguste Theveiin, die rondgaat met een lorschmachiep en maandag in den Café Franqais werkzaam was, werd bij 't werk een arm aan stukken geslegen. Ontriggeling. Bij het manoeuvree ren vrijdag morgen om 10 ure,- werden hi ia de statie twee wagons met kachtels gela den uit de riggels gestuikt door een wagon kepers. Alleen geringe stoffelijke schade. Licht a. u. b Men klaagt hier over de gasverlichting. Zondag avond was geheel de gemeente een half uur in den donkerop kermis-Zondag, over eenige weken, was het t zelfde. Oiic«>rei wordt in allo Te Nederbrakel is overleden Vrouw De Pestenier-Minnaert, die in Januari aan staande haar honderdste verjaardag ging vieren. Te Beaufais, bij Luik ontstond brand in een poeierfabriek 3 miljoen kardoezen ontploften. Er bestaat alleen belangrijke stoffelijke schade. Van de laatste landkaart van Belgie door de officieren opgemaakt werden er door twee boekenwinkels van Brussel 38000 naar de Duitsche legeroverheid gezonden die ze gevraagd had. In Veurne werden drie dieven aange houden die in een velowinkel waren bin nengebroken en zelf op de agenten gescho ten hadden. In de stekjesfabriek te Ceeraardsber gen werd een 16 jarige jongeling het hoofd van de romp gerukt door het radderwerk eener machien. De beruchte Wilmart loopt nog maar altijd op vrije voeten. Uit het verslag, op gemaakt door de experten, blijkt tegenwoor dig dat meer dan 75,000 valsche titels ge drukt worden. Daar men er maar 15 000 mocht uitgeven, zijn er bijgevolg 60,000 valsche. Eugène Degraeve werd voorloopig in vrijheid gesteld. Daar hij zijne misdaad maar beraamd had kan men hem alleen vervolgen voor dragen van verboden wapens. De algemeene werkstaking schijnt voor goed op zij geschoven te zijn. Over de wreede dubbele moord van Rumbeke heeft men ook nog niet het min ste spoor. In Rousselare werden d< ze week door de politie twee herbergen gesloten. Men zou hier ook mogen een oog in 't zeil houden. Te Thourout zal voor vier maanden eene kostelooze landbouw- en huishoud school voor jonge dochters ingericht worden Eene vrouw die te Meenen op den tram wilde springen wijl deze reeds in gang was viel en werd een been afgereden Voor eene oude zaak werd te Londer- zeel zekere De Hertogh, 45 jaar, vader van 7 kinders, die Zondag nacht stil huiswaarts ging, door de gebroeders Jos. en Henri Van den Berg, 19 en 17 jaar, met steenen en een bijl doodgeslegen. Jammer dat men al die moordenaars niet veel strenger straft. Een persoon van Thurnhout over 15 jaar voor moord tot levenslangen dwangar beid veroordeeld, werd deze week voorloopig in vrijheid gesteld. Te Waasten werd de landwerker Gil les Louis, door den trein van Armentiers verrast, beide beenen en den rechter arm afgereden en overleden. Te Moorslede heeft een werkman om eene nietige reden, eenen zijner makkers met eenen hamer verscheidene slagen op het hoofd toegebracht, terwijl de broeder van den dader het slachtoffer vasthield. De toe stand van het slachtoffer, een braaf werk man, die algemeen geacht wordt, is zeer erg. Een boer van Hargimont-Jemeppe heefi eene oeetraap, die 5j kilos 950 grammen weegt. Te Luik en "omstreken wonen tus- schen 40 en 50 duizend vlamingen en neder- landers. Zondag 17 November, vieren- zij hunne Consciencefeesten. Te Melle ontmoette de jachtwachter L?yman een bende wildstroopers. Deze scho ten op hem en kwetsten hem doodelijk aan borst en buik. Match Brugge - Brussel. Zondag werd te Brussel deze match gespeeld voor le beker Ruzette. Brugge behaalde eene prachtige overwinning met 3-1. Te Poperinghe. Heden Zondag moet de E. C. geen match spelen algemeen entrainement om 3 ure. Vrijdag won Engeland te Brussel de in ternationale match op Belgie met 4-2. Te Roebaais waren Vanhouwaert en Faber samen eerste in eene 60 kim. koers. Beide behaalden 29 punten waarin 6 straf- punten voor Vanhouwaert om eens Faber gehinderd te hebben. De bloedige lijst. In Farnow viel een russisch officier dood. In Beieren is een duitsch officier doodgevallen. jaar, weduwe van Willem Meire.Abel Six, 2 dagen. Bertha Qruwier, 19 jaar, echtgenoote van Maurice Lowagie. Huwelijken. Cyriel Oontier van Dickebusch met Lydie Metsu van Elverdinghe. Cyriel Fertin met Cellna Vanlerberghe, beiden van Elverdinghe. Savele, van 1 Augustus tot 29 October. Geboorten.Coene Firmin.Bournaillie Paula.— Brigou Gerard. Overlijdens.—Demeulenaere Rosalie, werkvrouw. Temperville Frederik, werkman.Dez.eure Lode- wijk, slachter. Bustraen Lodewijk, rentenier. Huwelijken. Bonnez Seraphin, landbouwer met Irma Dujardin, landbouwster. Rousseeuw Florent, werkman met Elisa Toussaint, herbergierster. Van Raepenbusch Gilbert van Hooglede mei Butaye Rachel van Stavele. Vi'rjuai'iliijt't'u «l«'i* t«'i'l»o|H'ii «teek. 27 Ukt. 1856. Geboorte te Roeselare van Albrecht Rodenbach, dichter en stichter der Vlaamsche Studentenbewe ging. Hij stierf op 23 Juni 1880. 28 Okt. 1890. Prins Boudewijn houdt eene Vlaamsche toespraak tijdens eene ver- tooning in den Vlaamschen Schouwburg te Antwerpen. 29 Okt. 1889. Dood te Gent van Karei Miry toondichter van den Vlaamschen Leeuw. Kclan^rijk is de geluksaankondiging van Samuel Hecksch senr. in Hamburg welke zich in dit nummer van ons blad bevind. Dit buis heeft zich doorzijn promp te en stilzwijgende uilbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bijdragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onz<- lezers aanbevelen op deze advertentie achl te geven. SPORT. Football. Uitslagen van Zondag laatst. 2' Afd. F. C. Rousselare 7F. C. Brugeois 2 F. C. Kortrijk 2 C. S. Brugeois 2. S. C. Kortrijk 1 A S. Oostende 2. S. V. Blankenb. 3 S. V. Roussel. 1. 3eAfd, F. C. Kortrijk 2 Meenen 2. S. C. Kortrijk 7 S. V. Rousselare 1. Poperinghe 5 Waereghem 0. Ik wil wat rusten, ik ben vermoeid. En om mij niet te verdrieten, zal ik de flesch van den drager maar beginnen het overige zal ik onderweg uitdrinken Met schrik bemerkte de notaris, dat hem de oogen begonnen to gloeien en dat zijne tong zich niet gansch vrij meer bewoog. Citoyen, - sprak de benauwde man, ik. heb met vriendschap aan uw verlangen voldaan...» Zeker, zeker, Citoyen notaire, stamel de de dronkaard. Welnu, bewijs mij ook eenen dienst, als vriend. Al wat gij wilt. Ik ben insgelijks vermoeid en zou gaar ne gaan slapen gij zoudt mij grootelijks verplichten, zoo gij mij dit wildet toelaten. Dat ik vertrek ken'zou, wilt gij zeggen Ah ja, zeker, meteen. Hij stond evenwel niet op en zag met be- weegloozen blik op de tafel neder, alsof hij iets overwoog. Denkende, dat hij lust had om te sluime ren, zeide de notaris na eenen zekeren tijd met luider stemme Citoyen, uwe kameraden zullen onge rust zijn over uw lang uitblijven. Ware het niet beter, dat gij tot hen gingt P Met eenen glimlach hief de korporaal het hoofd op en vroeg Citoyen notaire, gij hebt zeker geld Geld herhaalde de notaris met ver schriktheid. Ja, ja, gij moet geld hebben een nota ris heeft altijd geld Maar waarom vraagt gij dit Al hadde ik geld, ik zou het evenwel zonder wette lijke requisitie niet geven. Geven, geven mompelde de soldaat. over den oorlog zijn noodlottig voor de Tur ken. Hun groot leger werd verslagen op gansch de lijn en in wanorde verdreven. Servie en Bulgarie nemen bezit der reeds veroverde landdeelen. Een turksch oorlog schip werd in Solanika door een griek scbe torpedo ten grorde geboord. Turkije vraagt de tussehenkomst der mo gendheden. Edgar Tinei is maandag te Brussel over leden. Alhoewel hij sedert eenigen tijdon passelijk was, verwachtte zich niemand aan zulke haastige dood. Niet alleen België verliest in hem den grootste der thans levende toonkundigen wij mogen zeggen dat de kunst in de gan sche wereld in hem een harer meest befaam de beoefenaren verliest. Met den dood van Edgar Tinei verdwijnt een buitengewoon vernuftig kunstenaar een louter genie van den zuiversten glans een man die de ingeving voor zijne hoogop stijgende kunst vond in den reinsten adel van het christen levensbegrip. Zijne loopbaan is ter eere van God en tot verheffing der menschheid ten einde ge- Sfioed de menschen hebben ten plicht hem dankbaar te wezen en voor hem te bidden om zijn loon bij God, de bron van allen zielsadel. De groote man werd geboren in Sinai (Oost-Vlaanderen) in 1854, van nederige af komst en werd er nu, volgens zijn wensch ook in allen eenvoud begraven. AALST, 26 Oct.Markt prijshoudend. Men kwo- teert Aalst (stadsmerk) 95 - 97 1/2 fr., met veel ver handelingen. LONDEN, 28 Oct. Markt vast. Men kwoteert Engelsche hop, lc kwaliteit 175-200 fr.; 2e kwaliteit 150-165 fr. Belgische hop, 115-125 fr. Beiersche hop, 125- 150 fr. Amerikaansche hop, 125- 160 fr NEUREMBERG, 29 Oct. Handel prijshoudend met zeer belangrijke omzettingen. De laatste noteering der markt is als volgt in fr Soorten Markthop Berghop Spalterhop Hallertau, Elzasserhop POPERINGHE, 31 Oct. In cultuur betaalt men Poperinghe (stad) 95 -100 fr. Poperinghe (dorp) 90 97 1/2 fr. volgens kwaliteit. De handel in geperste balen is onbestendig, door 't afleveren der contract hop Poperinghe-stad 92 1/2-95 fr. Prima-Waar 131 - 137 137-144 156-169 162 - 169 150 - 162 Middelbare 122-129 137-150 137-156 137-144 Geringe 112-119 119-131 POPERINGHE, van 27 tot 3 November. Geboorten.—261. Marguerite Lefevere, d. v. Fran gois en Emma Ingels.262. Yvonne Gokelaere, d. Hector en Maria Couwet. 264. Albert Gouwy, z. v, Emile en Emma Mahieu. 265. André Handpoorter z. v. Georges en Irma Roulant. 266. Michel Per- soone, z. v. Jerome en Celina Artois. 267. Maria Kestelyn, d. v. Arthur en Anna Mostaert. Overlijdens.Flamey Auguste, 42 jaar, ongehuwd zwijnslachter, Yperstraat. 173. Clabau Désiré, 81 Jaar, zonder beroep, echtgenoot van Mathilde De- wachter, Pottestraat. 174. Van Eecke Virginie, 87 jaar, ongehuwd, zonder beroep, Komstraat. 175 Thoor Pelagie, 87 jaar, zonder beroep, weduwe van Bernard Vanisacker, St Michielstraat. 176. Rouseré Louise, 58 jaar, landbouwster, echtgenoote van Aloise Meersseman, Wijk G. 177. Delbaere Madeleine 10 maanden, Wijk B. Huwelijksbeloften.Felix Decreus, schoenmaker met Marie Debyser, kantwerkster, beide te Pope ringhe. Camille Vercruysse, landbouwer te Nieuw kerke met Magdalena Lobeau, zonder beroep Poperinghe. Huwelijken. 59. Medard Lefever, 22 jaar, met sersgast met Maria Brabandts, 20 jaar, kantwerkster beide te Poperinghe. Robert Vlaeminck, 24 jaar zinkwerker te Yper met Louise Dewulf, 21 jaar, kleer maakster te Poperinghe. Elverdinghe, van 26 Sept. tot 31 October. Geboorten.—Maria Herman.Julia Vermeulen. Elisa Petyt.Maria Hauspie.Elie Artois.Julien Artois. Paula Oilevier.Abel Six. Henri Vlae minck.Joseph Decat.Germaine Lanssens. Overlijdens.Felicie Depuydt, 81 jaar, echtgenoote van Joseph Vandenbussche. Clara Van Robaeys, 80 gelooft gij dan, dat een soldaat der Fran- scne Republiek uw geld zou willen Meent gij dan, dat wij bedelaars of dieven zijn Oh, in het minste niet, antwoordde de notaris, dit meen ik niet Ik wil anders zeggen 1 viel de korpo raal in, zich de knevels opstrijkende en eenen dreigenden blik op den notaris wer pende, wij zouden geene vrienden blijven, en...» Denk toch aan uwe kameraden, Citoyen zij zullen gelooven, dat u een ongeluk over komen is. Maar de korporaal scheen dit niet te hoo- ren, en, zijnen hoed afnemende, reikte hij dien den notaris toe, zeggende Hij weegt niet zwaarder dan een ander hoed. niet waar Nochtans, of gij het ge looft of niet, Citoyen, hij bevat eenige dui zenden livres (1). De notaris antwoordde niet. Zie hier de zaak. sprak de korporaal, terwijl hij den hoed terugnam en een tame lijk groot pak er uithaalde. Hij spreidde vervolgens eenen ganschen hoop gedrukte papierkens op de tafel en ging met stotte rende stem voort Ziet gij, Citoyen notaire, dit is het geld der Fransche Republiek maar in dit land van negers en wilden weigert men de munt der vrijheid.... en het is, alsof ik geen oortje rijk ware. Nochtaii#v4iet is een eerlijk ge wonnen buitik heb het gevonden in een klooster. Wilt gij braaf man zijn tot het einde, dan zult gij mij daar 'goud voor geven Maar, maar ik heb geen goud, stamel de de notaris in de uiterste verslagenheid. 1 In 't V ij verhuis, bij Maurice Decreus, Peerdenmarkt. 2 in «Ie W«>irh«»3!e, bij Charles Dujardin, Werfstraat. 3 In <le ni«'iivv«> Leenc, bij Picter Merlevode, Boeschepe-kalsicde. -I In «Se SStdliorilUi, bij Alois Bortier, Proven-kalsiede. 5 Bn *4 II«»i' van SSrussel, bij Leopold Temperville, Meessenslraat. li in «Ie Stanlieiiliiiile, bij H. Boone, Crombeke-kalsiede. a In "4 Handelshuis, bij Henri Catrycke, Casselsiraat. N In «len uia«len Hazewind, bij .Jules Heze. Boeschepestraat. in S< Six Holen, bij de wed. Dewancker, St Six-straat. KI In de Siadsehaal, bij Eudoxie Beesein, Noordstraat. 11 In "4 Smisje, bij Henri Ghinnebert, Casselstraat. 1 Sn «le Faniine, bij René Timperma'n, Noordstraat. Kt In «l«> RSrii££«'*4raal, Bruggestraat. n den Fhlips, bij Camille Laiou, Klverdinghe-kals. 15 In '4 Hol' van Cüass<d, bij F. Timperville, Keer v. d. Ommegang, l(i In «len Kn44ei'4ap, bij René Dehouck, Abeele-kals. 1? In «len Feegen Hoorn, bij Jules L'-grand, Potiestraat. IS In "4 Vinkenvehl, bij Emile Dezwarte, Westvletsren-kals. Kt lis Café «l«»s Vieux Pompiers, bij Jvles Truwant, Hondstraat. 24» In S4 Hieliicl, bij René Temperville, St Michielstraat. 21 I u de Ivrniss4raa4, bij René Questroy, Reninghelst-kals. 22 In d'Oude Ivroou, bij Théopbile Delbeke, Watoustraat. 2JI In d«'u Casino, bij de wed. Tydrick, Groote Markt, 2 I Aii \onVenn Passage, bij Ferdinand Clabau, Stutie-plein. 25 In '4 Zilveren Hoofd, bij Auguste Salomé, Pottestraat. 24» A ia longue Allee, bij Omer Batilmu, Yperstraat. 27 V FEpéc royale, bij Cyrille Verstraete, Groote markt. Zondag Kermis, Maandag Laatsten Tap 2H An Jardinier, bij Jules Deschodt, Boeschepestraat. bij Jules Vandevoorde, Eh Studie van den TE POPERINGHE. om 1 1)2 ure namiddag, ter hofstede gebruikt door Charles Rugssen- Wicke te Poperinghe, gehuchte »De Busse- boom, Op«knhare \>rk«>«>ping van: SCHOONE van 1m 75 tot 2m 00 dikte. Vergadering TER HOFPLAATS. BIJ Bijzondere schoone en groote keus van L iels (1) Livre was zooveel als een frank. De korporaal sprong op hij had moeite om zich recht te houden en wankelde op zijne beenen. Ah <;a, Citoyen notaire, riep hij, zoo gij gelooft eenen dienaar der Fransche Re publiek te kunnen bedriegen, dan hebt gij het misGij hebt geen goud P Maak dat een ander wijs. In der waarheid, zuchtte de notaris, ik heb geen goud. Welnu, ik wil toonen, dat ik ook niet dwars ben. Kom aan, geef mij dan zilver geld. De notaris zag bevend ten gronde. Voor eenige ellendige duizenden livres! morde de soldaat. Maar, Citoyen, zeide de notaris, het papieren geld is af. Te Parijs zelf geeft men er geene tien ten honderd meer voor. Dwaling 1 spotte de andere, samen spanning van aristocraten 1 Het geld der Republiek kan zijne waarde niet verliezen! Al hadde ik het geld om u te geven, gij zoudt immers toch zooveel niet kunnen, dragen Dat is het minste, Citoyen notaire, des noods zal ik u vijf of zes flesschen wijn teruggeven... Eene wijl stilzwijgendheid volgde op deze woorden de korporaal scheen intusschen zeer gram te worden en hield zijne blikken met klimmende verstrooidheid op den nota ris gericht, die met het hoofd in de handen zat en lijdzaam scheen af te wachten wat er volgen mocht. Eensklaps deed de zwijmelende soldaat eenen stap vooruit, greep den notaris bij den kraag en, hem geweldig schuddende, riep hij Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2