POPERINGHF OMSTREKEN, D£ BOERENKRIJG verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoitureii,Stoors, Gordijnen, Tapijten. In dsn Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Iepen BOOM EN HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD Te Koopen uit ter hand Zondag zo» November igi2. 5 Centiemen. 8g JaarNr So. ANNONCEN Den drukregel 10 e. Herhaalde Annoneen volgens overeenkomst raits betalisg van 25 cn. Alle Annoneen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bniten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied ran Poperinghe Bnitenland 4,6® fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. November. Zon op, Zon ond. 4 Notaris S YOEN. Notaris CASSI Dinsdag 1 2 November 1912, Notaris BOUCQUEY, Vrijdag 15 November 1912, BACQIJAEKT te Poperinghe en DE VOS, te Watou." 34 Popul. en 2 Wilgen Boomen DONCK, teVeurneen PEEN, te Rousbrugge. Maandag 18 November 1912, Zeer Schoone Koopdag van Notaris PIE7ERS, OPENBARE VERACHTING op Vrijdag 19 November 1912, Op Donderdag 5 Dec. 1912, BOOMEN Notaris Haghehaert, Uit der hand te koepen, Notaris DE VOS, Donderdag 21 Nov. 1912, Openbare Verpachting Seffens over te nemen Voornaam WOONHUIS en groot MAGilZIJFI dienslig voor hop- en al anderen handel le F*opei*iiigIie, Yperslraat, tegen de Groote Markt. Bewoond door Mm° W® Benoit Degryse. Notaris VANDE LAN0ITTE. Donderdag 21 Nov. 1912, 12500 MEPKItS en 80Ö0 Flopoepersen te VLAMERTIN6HF., bij de Statie. 1708) De Pensioenwet. Het Vlaamsch en de Tentoonstelling van Gent. Waarheen 2" Juni. i2n November. Van het Ooriogsterrein. KSfWMH cear Eerste Taps, Bolliiigen ea Berkrgkerniissea worden ingelijfd MpnmmAB II Het recht, annoneen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers bobben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volte Maan. tmamamattiKm 10 Kerkwijdings. Tryphon. 6 u. 51 m. 4 n. 2 m. 11 s. Martinus, Bertin, René. 6 53 1 12 s. Liviuus. 6 55 3 59 13 s. Sianislaus-Kotzka. 6 56 3 58 14 s. Albericus, I'hilomena. 6 58 3 57 15 s. Leopoldus, Maclovius. 6 59 3 56 16 s. Edhiundus, Kucherius. 7 1 3 54 Zaterdag 2 November, ten 3 ure 38 minuten 's morgens. Zaterdag 9 November, ten 2 ure 5 minuten 's morgens. Zaterdag 10 November, ten 10 ure 43 minuten 's avonds. Zondag 24 November, ten 4 ure 12 minuten 's avonds. KANTOOR VAN DEN TE LOO. Studie van den TE POPERINGHE. Door Sterfgeval. om een uur namiddag, te Pgferinghe, in de Noordstraal, n' 5, ten ster/huize van den 11r Henri Lambrecht, zullen er openbaarlijk verkocht worden de Meiiltelen en andere mobilaire voor werpen zich aldaar bevindende, zooals Koffer fort, commodeu met marmeren plaat, 2salonstoven (foyers), coulisse tafel, speeltafeltje, schrijftafeltje, andere rondo en vierkante tafels, twee zetels, gecanneleerde stoelen, ledikanten met ressorts, voliou Ma- iras, lavabos, nachttafels, nachtvertrek, ge doceerde en andere spiegels, schou wgarni- luur, pendule, regulateur, posturen, twee suspensions, kapstok, réveil, twee étagèren, tuisiniète met étagère, twee pétrolestoven, koperen marmijt, drie koperen mooren, twee koperen koffiekannen, balans, trapje, ijzeren gontier, kuipen, boterpotten, strijkijzers, confiture potten, waschkoori'en, ijdelefles- schen, enz. enz. Al met gereed geld en verhoog van den 10n penning. Studie can den TE POPERINGHE. om 1 1)2 ure namiddag, ter hofstede gebruikt door Charles Ruyssen- Wicke te Poperinghe, gebuchte -.'De Busse- boorn, Openbare "Verkooping Vitn: SCllOONE van 1 m 75 tot 2m 00 dikte. Vergadering TER HOFPLAATS. Studiën der Notarissen Vrijdag 22 November 1912, om 1 1)2 uur, op d'hofstede van M' Cyrille Deweerdt, te Poperinghe-Abeele, Openbare Veiling van dienstig voor timmerlieden, wagenmakers, kloefkappers, enz. Tijd van betaling mits borg. Studiën van de Notarissen om 1 ure zeer stipt namiddag, ter hofstede bewoond door Achie! Verbrug- ghe, te Leysele-Molenken, aan de Tram statie, III? UOOPËfV Wilgen, Korren, Hollanders, Klemmers, Eiken, Esschen, en zuivere harde Olmen. Vele dezer boomen hebben meer dan 2 meters dikte. STUDIE VAN DEN TE KENINGHE. van Onroerende Ooederen, toebe- hocronde aan het Armbestuur en de Kerk fabriek van Oosivleieren, en gelegen in de gemeenten Oostvleteren, Hoogstade en Pollinchove voor eenen termijn van 9 jaren ingegaan met ln October laatst, om 2 ï'2 ure namiddag in het Gemeentehuis te Oostvleteren. om 1 ure slipt, OPENBARE VENÜITIE VAN 145 koojien zware S>o{inlieren te LOO, wassende langs den steenweg van Loo naar Reninghe. Geioone voorwaarden. STUDIE VAN DEN TE PRO VEN. de herberg; «III5T LJEKKERTJE» met 52 aren 80 cent. erf en Zaailand, te Crombeke, langs de kassei naar Proven verpacht bij de jare. Inlichtingen bij den Notaris HAGHEBAERT, te Proven. De pachters zonder onderscheid zullen moeten stellen goede en bekende borgen en stiptelijk gereed betalen 10 ten honderd van een jaar pacht om te voorzien in de kosten en rechten van verpachting. Kantoor van den TE WATOU. om 2 uren namiddag, te Watou, in hel Gemeente-huis, der goederen,toebehoorende aan de Kerkfa briek en het Armbestuur der gemeente Watou, gelegen te Watou, Poperinghe en Winnezeele. Al de pachters zijn gehouden borg te stel len en aanstonds te betalen voor kosten 10 °)0 van een jaar pachtprijs. welgekalante Herberg mat Boerderijaller beste gras en land, 2 beste bekalfde melk koeien, 3 zwijns en de vruchten.Bewoond door H. Vandenbussche-Markey, steenweg Poperinghe-Woesten, bij de Coppernolle. Voor alle inlichtingen zich le wenden bij den Notaris Van Cayzecle, te Reninghelst. 15®Mengelwerk van DF. POPERINGHENAAR Studie van den te Vlaroertinghe. zijnde O. L. Vrouwdag, om 2 1)2 u. stipt, Aanzienlijke Verkooping van zuivere epiceas Langen tijd van betaling, vrnmmmwmmsmsmaawgmmsi historisch tafereel uit he xviii® eeuw, DOOR Bs«'!!<!r$k COXSCIE&CE. Ah, gij valt in slaap Het is zoo, dat gij den spot drijft met Citoyen Horace... Dit zal men u leeren Gij zijt niet meer waard dan al die andere fanatieke boeren. Gauw. geld voor dit papier, of...! Op dit oogenblik verscheen achter het glazen venster tegen den hof een menschen- hoofd, dat met vlammenden blik in de kamer scheen te staren... Sa. gaat gij spreken riep de soldaat, den notaris bijkans van zijnen stoel rukken de. Het hoofd achter het venster verbleekte. Hadde de soldaat zich omgekeerd, hij zou gewis gemeend hebben het gelaat van een lijk te zien. - Doe met mij wat gij wilt, zuchtte de notaris met onderwerping, - ik kan uw on- rehtvaardig verzoek niet toestaan. Hoe Wat P Gij geeft geen geld bul derde de korporaal. - Niet P Hij trok zijne sabel, wierp den notaris met woest geweld op den grond, zette hem de knie op de borst en schreeuwde Welnu, geeft gij geld Gij spreekt niet? Gauw, gauw, of gij zijt dood Hij hief de sabel hooger en meende wer- maar op hetzelfde oogenblik vloog de ach terdeur open. Een akelig gorgelgeluid" liet zich hooren een jongeling met te berg staande haren sprong ter kamer in. hief een groot stuk hout in de hoogte en sloeg den soldaat er zoo hard mede in den nek, dat hij onder het slaken eener doffe klacht vooroverstortte en-roerloos bleef liggen. De jongeling rukte het lichaam des sol- daats van zijnen vader weg. hief deze op. bezag met vluchtigen blik zijn aangezicht, betastte zijne leden en zuchtte, als vief er- een steen van zijn hart Ah. vader, gij zijt niet gewond P God zij dank. dat Hij mij insprak mijne schuilplaats te verlaten Bijna gevoelloos was de notaris in eenen stoel gevallen hij scheen onverschillig aan de liefkoozingen zijns zoons te blijven en hield met strakken blik het oog op den sol daat gevestigd. Toen de borst hein wat vrij er wrerd, wees hij sidderend ten gronde en zeide tot zijnen zoon Bruno, ongelukkig kind, wat hebt gij gedaan P Dan eerst keerde de jongeling zich tot het roerlooze lichaam. Hij hief de handen om hoog. begon in al zijne leden te sidderen, als hadde eene plotselijke kramp hem aan gegrepen, en bleef zoo eene wijle staan, in zich zeiven met ocbeschrijflijken angst mor rende Ik Ik P Een mensch vermoord God Maar, maar het kan niet zijn. Neen, neen, het is niet waar... Hij bukte zich tot het lichaam, "hief het van den grond en sleurde het op stoelhet viel slap en ontzenurwd Er zijn in België ongeveer 225.000 tot, 230.000 werklieden van 05 ja'ar die de toe lage van 65 fr. bekomen, dat maakt eene jaarlijksche uitgave van 14 tot 15 millioen. Er zijn in België 450.000 personen van meer dan 65 jaar. Dat maakt dat de helft der personen van 65 jaar die toelage trekken. Welnu, iedereen moet bekennen dat er eon groot getal mense.hen zijn van 65 jaar die het pensioen van 65 frank niet bekomen en die nogtans zoowel als deze die in nood zijn zouden behooren het pensioen te trek ken, bijvoorbeeld onze kleine landbouwers, vele kleine burgers, vele kleine ambachtslie den, stieldoeners, neringdoeners, enz. Inderdaad, welke is de reden waarom die rnenschen het pensioen niet bekomen Omdat zij IN NOOD niet zijn. Waarom zijn zij in nood niet De antwoord is eenvoudig en gemakkelijk voor velen van hen omdat zij spaarzaam en voorzienig geweest zijn. Hadden zij het heel hun leven aangelegd, gelijk sommige van dezen, die de 65 frank bekomen, zij waren ook in nood geweest en zouden ook de 65 frank bekomen hebben. Welnu, moe ten die rnenschen gestraft zijn omdat zij spaarzaam en vooruitziende waren Mij dunkt van neen. Bijgevolg, wil men de spaarzaamheid en de geest van vooruit zicht, die maatschappelijke deugden zijn, aanmoedigen, hi t eerste dat men bij de ver andering der pensioenwet zou moeten in oog houden, ware de wet zoodanig schik ken, dat die personen ouder de wet vallen en het pensioen bekomen. Welk het juist getal dier kleine landbou wers, kleine burgers, ambachtslieden, stiel doeners en neringdoeners is, is moeilijk om bepalen, maar dat getal is voorzeker nog al groot. Er zijn er, die beweeren, dat hun gel al wel tol 100 en 120 duizend beloopt. Ik denk, dat. het er wel moet op aan komen. Laat ons dus veronderstellen dat het zoo is. Dat ware samen met de 230.000, die nu de 65 fr. bekomen, 350.000. Aan die 350.000 personen aanstonds, zonder storting, een pensioen van 360 frank toestaan, ware voorzeker eene onmogelijke zaak. Dat zou immers jaarlijks kosten 126 millioen. Niemand, die ernsiig is, zal staande hou den dat zulks mcgelijk. is. Een praktiek gedacht ware nog al, aan die 350 000 per sonen een ONM1DDELIJK pensioen te ver- leenen van 100 frank. Dat ware, voor het de handen, als wilde hij hem uit eene be- zwijmheid opwekken - Vader, - kermde hij. haastig, haal het fleschken van moeders kamer Gauw, o gauw 1 De notaris, gansch bewusteloos van het geen hij deed, gehoorzaamde werktuiglijk en ging de kamer uit om de trap te beklim men Hier trof hem een schouwspel, dat hem nog dieper schokte. Zijne echtgenoote lag uitgestrekt in den gang boven haar hoofd, op de trap, brand de de lamp, die zij er had geplaatst Gewis, de arme vrouw had de woorden des soldaats gehoord en verstaan, en ongetwijfeld yas zij reeds lang voor het noodlottig einde on der hare benauwdheid bezweken en in be zwntuing gevallen. Zonder klacht of angstgeschreeuw hief de notaris zijne vrouw van „den grond en zette haar tegen den muur van den gang Hij verzekerde zich dat zij slechts bezwijmd was, keerde dan terug ging de achterdeur uit en floot daar zoo scherp, dat het snij dend door de duisternis heenklonk. O, water, water hoorde hij Bruno roepen. Hij ging evenwel terug naar de trap en klom in aller ijl naar boven, van waar hij met een fleschken wederkeerde. Zonder ver der op de verzuchtingen en het noodgeroep van Bruno acht te geven, bleef hij bij zijne vrouw en poogde haar uit de bezwijming te doen opstaan. De oude knecht Jan, die van uit zijne schuilplaats het bekend gefluit zijns met s eenen jsters had gehoord, kwam eenige oogenblik ineen. ken daarna in huis en vet schrikte, toen hij land, eene jaarlijksche uitgave van 35 mil lioen, of aangezien de pensioenen van 65 frank nu 15 millioen kosten, eene vermeer dering van uitgave van 20 millioen. Er zou natuurlijk naar middels moeten gezocht worden om die 20 millioen bijeen te brengen er zouden nieuwe lasten of inko men moeten gevonden worden. Hoe zou men best die 20 millioen bijeenbrengen Vele zijn van gedacht dat men die 20 mil lioen zou moeten vinden in eene gematigde belasting op alle slacli van papierweerden en in de wijziging der vergunningswotDat ware redelijk. En inderdaad, gij bezit bij voorbeeld 100,000 frank in huizen en laad, gij betaalt lasten aan Staat, provincie en gemeente een ander bezit 100,000 frank in papier weerden, wat betaalt hij Niet of een 't wat van niet. Is dat redelijk Neen. Wat aangaat het vergunningsrecht, waar aan men spottend den naam gegeven heeft van loi-wet iedereen klaagt er van. Deze die de patente betalen zijn mistevre den omdat vele andere ze niet betalen en toch genever verkoopen in den duik. Wie de patente niet betaalt is mistevre den omdat hij gedurig in gevaar is geboet te zijn toen hij in den duik verkoopt. Verkoopt men misschien in den duik Die raeenen van neen, zijn van 't goè jaar. Als er niemand vreemd in huis is en men al de aanwezigen betrouwt, laat men de loi-wet draaien Betrouwt men bet spel niet, in de herbergzaal schenkt men bier en in de keuken of op de zolder schenkt men k Jaren. 't Eenvoudigste ware het vergunningsrecht, afschaffen en het sloken hooger belasien en elk zal dan betalen volgens hij verkoopt. Of is dat, niet mogelijk, voor al de herbergiers een gelijk patentrecht inbrengen van een zeker belang en 't zal veel meer opbrengen dan nu. Ten anderen, vele herbergiers vra gen dat het patentrecht voor allen hetzelfde zou zijn. En met de belasting op do papierweerden en de herziening dervergunningswet zal men gemakkelijk de noodige 20 millioen vinden. Kon die dubbele belasting zonder overdre ven te zijn, 37 millioen opbrengen, zooals sommigen zeggen, daf heel wel mogelijk is, men zou het pensioen op 150 frank kunnen brengen. En daarbij eene jaarlijksche stor ting van 1% van den loon voorden werkman en bijvoorbeeld 6 frank 's jaars van wege den patroon voor den werkman die nog geen 65 jaar oud is, zouden de pensioenen traps gewijze klimmen en na eenige jaren, zou men aan een pensioen van 360 frank komen en zelfs nog merkelijk meer voor wie van 18 aar zou beginnen te storten. Buiten de 15 millioen voor de pensioenen van 65 frank, geeft de Slaat nu nog jaarlijks 5 tot 6 millioen als aanmoedigingspremie voor de vrije stortingen in de lijfrentkas. Die 6 millioen zou men kunnen laten bestaan als aanmoedigingspremie voor de personen van 18 tot 65 jaar, die onder de wet niet vallen, en voor al de personen van 6 tot 18 jaar die vrijwillig zouden storten in de lijfrentkas om een nog grooter pensioen te bekomen. Zal de nieuwe pensioenwet, iets in dien zin zijn, wij weten liet niet, maar naar ge dacht van velen ware datjsoo slecht niet. Boer Jan. Bruno trok des soldaats kleed open, wreef (Bruno verraste, houdende eenen Franschen kelijk op den ongelukkigen man le hakken ,-^hem over het kille voorhoofd en ^rukte hem soldaat in de armen spoorbanen. M"n zal ook trachten er op te stellen in het Walenland, doch in mindere verhouding. 2. Zult gij de briefhoofdingen, de omsla gen en de formulieren laten herdrukken met tweetalige teksten en al de eentalige (wij bedoelen Fransche of Nederlandsche) builen gebruik stellen Elke uitsluitend Fransche briefhoof- ding zal tweetalig gemaakt worden bij middel van een Vlaamschen stempel. Die stempel is thans reeds in gebruik. Deze be paling geldt tot de volledige uitputting van den legenwoordigen voorraad (nadien twee talig). 3. Zullen al de bekendmakingen voor 't publiek over geheel de uitgestrektheid der Tentoonstellingen den Nederlandschen tekst dragen? In princiep t'akkoord onder voorbe houd van de Kongressen. Al wat zal uitgaan van het Uitvoerend Comiteit zal tweetalig zijn. 4. Zullen de diploma's met den Neder landschen tekst afgeleverd worden De diploma's zullen tweetalig zijn op eene zelfde bladzijde. 5. Zal in de officieele toespraken, ope- ningsvergaderingen, enz., onze taal de plaats krijgen die haar toekomt Ja, men zal echter van bijzondere om standigheden nota houden, volgens nationaal of internationaal karakter der plechtig heden. lu princiep dus t'akkoord. Een verslag werd in 't Fransch en in 't Vlaamsch door de secretarissen tijdens de zitting zelve opgemaaktbeide teksten werden onmiddelijk door beide partijen onderteekend. De onderhandelingen van h<-t Vlaamsch Comiteit met het Uitvoerend Comiteit der eldtentoonstelling te Gent in 1913, ztjn eindelijk met eene volledige overeen komst besloten geworden. Ai de vragen door het Vlaamsch Comiteit gesteld, werden grondig en breedvoerig be sproken hieronder deelen we de besluiten dezer bespreking mede. 1. Zult gij benevens elke uitsluitend Fransche rek 1 aam in België den gelijk- aardigen Nederlandschen tekst overbrengen De overeenkomst wordt in princiep vastgesteld. Men zal in 't Vlaamsche land Vlaamsche geschriften stellen langsheen de Tegenover de onzekere, onbekookte Car- telpolitiek stelden wij ons program. Tegenover de twijfelachtige onzijdigheid van 't staatsonderwijs stelden wij den eisch van een godsdienstig en zedelijk onderwijs, of zoo ge wilt, een onderwijs dat godsdienst en zedtdeer tot grondslag heeft. Tegenover de franschdolheid, waar zij ook huizen mocht, stelden we den eisch eener volledige taalgelijkheid en de ver- vlaatnsching der Gentsche Hoogeschool. Tegenover den kloosterveldtocht en de kloosterkaart stelden we de woorden van wijlen minister Beernaert, dat de katholieke partij de wereld zou verbazen door hare verdraagzaamheid. En orn dit te bewijzen toonden wij duidelijk aan dat na meer dan 25 jaar clericaal bestuur, honderden libera len, socialisten,- vrijdenkers en kleurloozen, goede plaatsen bekleeden aan spoor, tele graaf, post, middenbestuur, enz. Wij hebben gestreden met open vizier. We hebben getoond wie we waren en ver klaard wat we wilden. En op die openhartige verklaringen heeft het land geantwoord met eene verklaring van onwankelbaar vertrouwen. Het gaf ons eene sterke meerderheid en aan onze tegen strevers eene verpletterende neerlaag. Dat is een feit. Men brenge nu in 't mid den al wat men wil, men draaie rond den pot zooveel men verkiestdat feit staat daar onloochenbaar en ongeloocheud. Dat feit toont nu aan wat feitelijk de plicht is der regeering Uitvoeren wat vóór 2 Juni werd beloofd. 1° De schoolwet invoeren, die de vrijheid schenkt aan 't geweten van ieder, met recht vaardige verdeeling van 't geld aller Belgen voor het onderwijs aller Beljjen. 2° De vervlaamsching der Gentsche hooge school. Mochten er ouderen van dagen zijn, die niet recht beseffen wat de jongste tijd meebracht, dan herinner ik hun even de werking der Vlamingen tegen do dreigende verfransching der Gentsche tentoonstelling. Ook het feit, dat de Brusselsche katholieke Vlamingen Dr Borginon wisten in den za del te wippen, glad over een paar man heen, toont dat er iets veranderd is. Kritiek en afkeuring vreezen wij niet. In zake geloof en zeden hebben we de leer van Christus en het leergezag der Kerk. Hier gehoorzamen wij en volgen trouw tot der dood, met Gods hulp. In zake Vlaamsch hebben we bet pro gram der hoogeschool-commissie. Dit staat noch boven, noch onder de regeering, maar er naast. En daar blijft het staan en wacht verwezenlijking. Het staat daar vaster dan de regeering die het verwerpen mocht of miskennen. 3° Het scheppen van werkmanspensioenen voor alle werklieden, ook de landbouwwerk- liedon. Zij zijn voor de wet niet minder dan de mijnwerkers. Ook zal dit er toe bijdragen om de ontvolking van den buiten en de over bevolking der steden tegen te werken. 4° Inrichting en bevordering van 't vak onderwijs, voor Vlamingen in 't Vlaamsch. 5° Het woning-vraagstuk. Steunend en regelend moet de Staat er tusschen komen. Er zijn natuurlijk nog meer vraagstukken aan de dagorde de kleine burgerij, de be dienden, de legerkwestie, de slemrecht- kwestie, enz. Doch vrijheid en brood is het eerste en noodzakelijkste voor ieder. Vrijheid zal en moet verzekerd worden door de nieuwe schoolwet, en betere levens voorwaarden brood zal komen door een gezond vakonderwijs, dat in Vlaanderen Vlaamsch moet zijn. Veni. Een der aangeiinamiiedeii van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. De oorlog is tot heden voor de Turken verpleterend Over het geheele reusachtige gevechts terrein worden ze met bloedige verliezen teruggedrongen. In den Oosthoek van het oorlogsveld, in Thracië, schijnen de Bulga ren de Turken als vee voor zich uit te drijven. Andrinopel is geheel omsingeld door de Bulgaren, do terugtocht der Turken naar Constantinopel is afgesneden, de be langrijke spoorlijnen naar de hoofdstad zijn op lal van plaatsen door de Bulgaren bezet of opgeblazen. De Turken werden overal verslagen en met groote verliezen uiteen gedreven en de weg naar* Constantinopel staat open. In Thracië ziet het er ook voor de Turken zeer bedroevend uit. In den Westhoek en in het Centrum is het al niet veel beter voor de Turken. Skoeiari, die een der belangrijkste mili taire punten van Turkije was, is zonder strijd in handen der vereenigde Serviërs en Bulgaren gevallen. Zonder slag of stoot hebben de Turken deze belangrijke stad prijsgegeven. Als door een paniek aange grepen, zijn de Turken voor de Serviërs en Bulgaren op de vlucht geslagen, al het oorlogsmaterieel achterlatend. Dan hebben de Turken een verwoeden slag verloren te Lulo-Burgaszij hadden hier 40 000 dooden en 90.000 gekwetsten. Deze slag duurde verschillige dagen. 't Ziet er dus zeer treurig uit voor de Turken. Nu hebben zij de tusschenkomst der groote mogendheden gevraagd om een wapenstilstand te bekomen, maar deze wei geren tusschen te komen, zoodat de ver eenigde Balkanstaten voort en moedig oorlog voeren en Turkije, die hun zoolang vernederd en vervolgd heeft, nu willen verpletteren. Egypte met zijn leger van 18.000 man schijnt Turkije zijn hulp te hebben aangebo den, maar dit zal Turkije wel niet redden. Het zit m'niet in het getal, er zijn Turksche soldaten genoeg, maar meer in het gehalte, en dat is schrikbarend tegengevallen. Te Athene is 'n bataljon vrijwilligers uit Amerika aangekomen. Uit New-York zijn in het geheel 11.000 Grieken en 24.000 Serviërs naar hun land teruggekeerd. Bruno, Bruno, wat is hier gaande vroeg hij. De korporaal, dien ik in de beek leidde Gij weent, Bruno O, Jan, Jan lief, riep de jongeling, gauw, haal water, azijn, bet fleschken van moeders kamer dat hij bekome. God, God - Laat eens zien, Bruno wat heeft dan de kameraad Is hij dronken, of kwalijk Hij greep de hand van het lichaam en be schouwde het met vluchtigen blik hij liet echter even ras de hand los, deinsde ver schrikt achteruit en zeide Bruno, laat vallen het is een lijk, hij is dood Dood, dood herhaalde hij nog eens met onbeschrijfelijken afschuw, en hij sloeg zich de twee handen voor het aangezicht. Maar wat beteekent dit toch, Bruno? vroeg de knecht. ik zie wijn, eene ont stopte flesch. Is hij van dronkenschap ge storven Hij wilde mijnen vader vermoorden, zuchtte Bruno. Welnu Ik heb hem gedood. De knecht bleef eene wijl sprakeloos staan, als ware hij met versteendheid gesla gen geworden. Het gezicht der overvloedige tranen, die onder Bruno's handen over zijne wangen vloeiden, deden den ouden man uit <!e bittere overweging opstaan Hij sprak met schijnbare koelheid Nu, Bruno, stil u. Wat gij .gedaan hebt. moest gij doen. Beter is het, dat de Fransch- man het leven verlieze dan uw vader.... hier was, dat hij den wijn halen zou...» Geen, antwoord ontvangende, ging de knecht bij het lijk op de knieën zitten, plaatste de lamp op den grond, aanschouw de met aandacht het levenloos gelaat des korporaals, legde het oor op zijne borst, luisterde eene wijl en stond weder op. Dan naderde hij tot zijnen jongen meester cn sprak met benauwdheid Bruno, gij mo t opstaan uit uwe wan hoop. Dit lijk moet oogenblikkelijk ver dwijnen het leven uwer ouders en het uwe hangt er van af. Zoo de soldaten uit de Arend hier kwamen, wij zouden geenen tijd hebben om hun dooden makker te ver bergen. Bruno liet de handen van voor zijne oogen wegvallen en zag met ijselijke strak heid het lichaam aan, dat op den rug voor zijne voeten Jag en nu, beter verlicht, zijn bieek en aschvervig gelaat hem scheen te toonen. De jongeling beefde schrikkelijk en scheen in de beschouwing der doods den roep zijns knechts vergeten te hebben. Eensklaps galmde een zeker gerucht als van verre menschenstemmen over het dorp Ach, Bruno, Bruno 1 smeekte de knecht, daar zijn zeGauw, gauw, red uwen vader, spaar het leven uwer moeder! Wat moet ik doen vroeg de jonge ling met zinneloozen blik. Neen het lijk bij de schoudershef het op hooger Nu, volgt mij. Bruno gehoorzaamde bewusteloos en hielp den knecht hel lijk de achterdeur uitdragen Maar weet gij wat hier het ergste is De i In de duisternis struikelde de ontstelde jon- soldaten uit de Arend zullen hunnen kame-1 geling als een dronken mensch. raad missen en ongetwijfeld nog dezen nacht 1 Op het einde van den hof,*in eenen een- naar hem komen zoeken. Zij weten dat het zamen hoek, lag een diepe sterfput, die het water uit huis en stallen ontving deze plaals was rondom begroeid met dichte vlierbosschen en ander heestergewas. De knecht ging in de richting van dien putop zijnen boord liet hij het lijk ten gronde zakken en zeide zeer stii lót den jongeling, die hem sprakeloos had gevolgd en geholpen Bruno, arme jongen, ga, verberg u en wees moedig. Om zijn eigen leven te ver dedigen, om zijnen vader te redden, mag men dooden..." Dooden Ik heb e®n'mensch gedood zuchtte Bruno met sombere stemme. Ga, sprakt de knecht, laat mij nu alleen het overige zal ik bezorgen...» En hij duwde zijnen jongen meester met zacht geweld van het lijk weg. Bruno verwijderde zich langzaam door de duisternisonderweg bleef hij met het hoofd tegen eenen boom staan en overwoog wat hij had gedaan. De gedachte, iemands leven te hebben benomen, hij mocht dan schuldig zijn of niét. folterde zijne jeugdige, zijne beminnende ziel op eene vervaarlijke wijze en, huiverde hij somwijlen zooda nig, dat hem de leden trilden als van eenen koortsige, het was niet van schrik, maar van afschuw voor zijne daad en voor zich zei ven. Eindelijk verliet hij den boom en wierp zich met snelle stappen vooruit, als nie mand, die tot iets besloten heeft. Hij nader de bij eene kleine schuur, legde zich plat op den grond en kroop door eert gat, dat aan den voet van den leemeu muur waa gemaakt. Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1