van P0PERIJ4GHE, van FERRIS, COEVOET, BAERT Ci0 c: S i A. A I ,»rr IB A AT P O P E R I N G H Loopende Rekeningen Publieke Fondsen. Leeningen op Leeningen op vaste goederen Beursbewerkingen. Bewaring van Titels Betaling en inning van Handelseffecten. Spaarboekjes aan 3 en 3,5o p. BUITENLApSCH NIEUCÜS. Aanbesteding. openbare aanbesteding van liet brood NIEUWS UIT BEIiGIE. Van het Öoriogsterrein. Tempeest eri Overstroomhigen. De Lovie alsook de nog te verkoope» Het Davidsfonds te Poperinghe Wetensweerdighaden. BURGERSTANDEN VAN ln RaadseIprijskamp Au™anrt De Poperinghenaar. HOPPE. Op Zondag 17 November. EERSTEN TAP HERRE R GKE RM1SSEN Geslacht peerd uit te verkoopon KIF?» te does LEGGEN BBBOO) ISVEREM BJMMüNL«Lco (eomptes courants). Crediet Openingen. Te Coudekerque-Branche schoot eene vrouw haar man vijf kogels in het hoofd wijl hij sliep. Te Beuzons in Franrijk drongen 3 ban dieten binst klaren dage in een bank de bedienden namen verschrikt de vlucht, docb een ervan werd doodgeschoten. Op het Fransch eiland Rhé doen ze de ezels 's zomers lijnwaden broeks aan, om de pooten tegen vlieg- eri muggebeten te be schermen. In een spoorweg ongeluk veroorzaak! door eene verkeerde wisselverandering in Da.yton, Amerika, waren 14 deoden en 15 gekwetsten. Dindaghad eene treinbotsing plaats op de lijn Angers-Noyon eeno doode en 15 erg gewonden. In Rusland zijn 40.000 werklieden in werkstaking gegaan om tegen de doodstraf te protesteeren. Uit Oostenrijksche bron wordt gemeld dat Frankrijk een afgevaardigde komt te zenden naar het Vatikaan ten einde eene verzoening te bekomen Oostenrijk kantelde man 44 ervan ver- Op de Donau in eene sloep om met 50 dronken. In 1910 heeft men in Frankrijk, daarin de beraamde moorden begrepen, 305 dood slagen aangestipt. Uit goede bron word er gemeld dat de koning van Engeland 'bij het begin van toekomend jaar een bezoek zal brengen aan koning Albert. Hij zal tot Gent komen aan boord van zijne yacht. Te Yazoo in Amerika, is een koopwa- rentrein met een pleiziertrein in botsing gekomen. 30 reizigers werden gedood en meer dan 50 gekwetst. Een groot getal slachtoffers werden zoo vreeselijk verminkt dat zij onkennelijk zijn Officieuse onderhandelingen hebben tegenwoordig plaats tusschen de regeerio gen te Parijs en te Londen betreffende het plan om een tunnel onder het Kanaal te maken. Te Parijs is weer 'n groote diamant firma op de flesch met 'n passief van 2 mil lioen franks. Nog een parijsche bank in faljiet, deze van M. Max, die zich gevangen gaf woens dag. Er is een te kort van 10 miljoen. In Duitschland is 't den kinderen bene den 10 jaar verboden aan 't jachtvermaak deed te nemen. Een verstandige maatregel New-York heeft de grootste stadsbi bliotheek van de wereld met meer dan een millioen boekdeelen. In Amerika zouden de vrouwen t hunne trouw niet meer willen verklaren da zij den man zullen gehoorzamen. Bij eengroot huwelijk verleden week. verliet een bruide gom zijne toekomende in de kerk, omdat deze wilde dat bet woord gehoorzamen achtergelaten werd. 't Gaat nog niet slecht genoeg I>cii4s«Gilam9. 11 d grootste orgel der wereld. Volgens de Bauwelt staat het grootste orgel der wereld in de nieuw opgebouwde Sint Michaels-kei k in Hamburg. Het hoc hoogte van 17,5 m. binnen 5 afzonderlijk verdiepen. Van do 12,173 pijpen is de groot ste 11,28 m. binnen 5 heeft eene breedte van 55 cin.; een ruimteinhoud van 2488 liters en weegt alleen 1080 pond, terwijl de klein ste pijp slechts 25 mm. langs is op eene breedte van 6 mm Dit orgel heeft, ook als bijzondere inrich ting een zoogenaamd fernwerk dat zich in de vijfde verdieping bevindt en hoofdza kelijk helle klanken bevat. De geluid golven van dit werk worden door een eens gedraaid geluidkanaal van 40 meters lengte tot het midden van het kerkgewelf gevoerd, waar de klanken dan nog door eene traliewerk dringen, zoodat het spel de toehoorders voor komt als het zacht klinken eener melodie uit de wijde verte. Op vijf klaviaturen van elk 61 toetsen en een voetklavier van 32 toetsen, bevat het werk 103 blinkende stern men, welke door meer dan honderd koppe lingen tot nieuw klankwerkiugen kunnen verbonden worden Twee elektrische lucht- machienen van elk 5 p.k. leveren den noo- digen luchtstroom, van nagenoeg 100 k. m. wind in den minuut, aan een groot windma- gazijn, van waar de wind zich in 25 verdee- iingsbalgen verspreidt. De speeltafel, van waar dat geweldig instrument beheerscht wordt, bevat 207 registers en meer dan 800 druk-en kombinalioknoppen. De plans voor dit orgel zijn ontworpen door den orgelist der Michaelskerk Alfred Sittard. Spniije.— De eerste minister doodge seholen. Dinsdag werd de eerste minister van Spanje, M. Canalejas, doodgeschoten, juist toen hij het koninklijk paleis binnen trad. De moordenaar, zekere Gardinas Mar tino, 27 jaar, gekende anarchist, schoot zich een kogel in de borst en stierf ook na korte stonden. De kerel was opzettelijk van Parijs gekomen In zijn bestuur vervolgde M. Ca nalejas ook alle kloosterlingen het was ten gevolge van een zijner wetten dat de spaan- sche gezant bij het Vatikaan terug geroepen werd. Over zes dagen verklaarde M. Canalejas, tijdens een vrienden-ontbijt, waar men over de aanslagen tegen de staatslieden sprak "Ik weet dat ik ter dood veroordeeld ben want ik bezit de zekerste inlichtingen daar over. groote vreugde misschien, gansch zijne kin derjaren op liet doek zien komen. De volledigste familiecinematograaf wordt toegescheven aan den familie Norton, in Chicago, die met zulk stelsel op 12 April 1909 is begonnen. Wat er ook van zij, het moet zeer aange naam om zien zijn dat, terwijl de moeder vol ongeduld, het schreeuwend kindje sust, de vader aan de cineinatograaf staat te draaien om maar geen oogeublik uit dit kinderleven te missen. Zuivere koffie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten ehicorei 'Vir.cart bij doet. Dépdt bij Delhaizegebr. M.oncarey-Sansen Het Armbestuur der stad Poperinghe, laat weten aan al wie het behoort, dat op 20 Deeei»»8»er aanstaande, om 3 ure namid dag, in dn Zaal van het Vredegerecht, zat overgegaan worden tot de oin uitgedeeld te worden aan den armen der stad van 1 januari tot 31 December 1913. De aanbesteding zal plaats hebben op schriftelijke en gesloten aanboden zonder op, noch afhod. De aanboden zullen bij aanbevolen brief aan den heer Voorzitter van het Weldadig heidsbureel te Poperinghe opgestuurd wor den. Op den omslag zullen zij het volgende opschrift dragen. Aanbod voor de aanbesteding van het Brood. De aanboden die niet voor 19 December toekomen zullen verworpen worden Het kohier van lasten en voorwaarden ligt ter inzage van eenieder in het Gemeen te- Se kretariaat. Afschriften zijn ervan te bekomen mits den prijs van Fr. 0,20 S4«»«ïsatie uw».. worden gevraagd bij Pottebakkcrs Willemyr.s, Meenensiraat Standvastig werk. M. Kortrijk. De Turken vorliezt n altijd meer en meer veld. Zij hebben nu aan Buljarië een wapen stilstand van echt dagen gevraag I en hunne voorwaarden om den vrede te sluiten. De Bulgaren gaven rog geen antwoord; eerst moeten zij hunne bondgenoten raad plegen. wolken die tusschen Oos- en Serbië opgerezen waren, zijn verdwenen. Eene overeenkomst is ontstaan en zoo is de vrees voor een europeesche oorlog ook tijdelijk verdwenen. Men vecht altijd rond Tchataldja De cholera richt vreeeelijke verwoestingen aan in de turksche bevolking en leger. ITet gerucht wordt verspreid dat An- drinopel in handen der bulgarcn zou geval len zijn. Dreigende tenrijk Lij/rent kas De Voorzienigheid. Op heden Zondag namiddag om 4 ure groote vergadering in de bovenzaal van den Katholieken-Kring. Tombola van schoone prijzen te verloten tusschen de aanwezige leden, die gestort hebben in 1911. De leden, die hunne uitnoodiging niet ontvangen hebben, gelieven er kennis van te geven aan een Jid van het Bestuur. Wie nog ten achteren is voor zijne storting van 1912 moet hom aanstonds in regel stellen eu zoohaast mogelijk deze storting doen. De personen van 18-17 en 1848 moeten nu ook hunne 18 frank storten tot het bekomen van het pensioen van 05 frank. In de Schaats Ir aatjuist bij de markt, zijn de stad werklieden bezig aan eon schoon en nuttig werk, namelijk de kalsiede ver- hoogen om den neerloop veel langzamer te maken en zoo allo vervoer veel te verge makkelijken. Een solo slim werd Zaterdag der ver leden week gespeeld ter herberg Hotel d'Anvers door M. Henri Amez met 12 pij- kens van den aas en herten aas. De mede spelers waren Beek Marcel, Dav - Li in en Deroo'Amic. AiiicriStii. De Familiecinemato- graaf. In onze steden vergenoegt elke fa milie zich met een album w&arin zij hunne eigen portretten en die der naastbcstaanden plaatst. Dit is eene herinnering en later zien vele menschen zich nog als kind in den al bum staan. In Amerika, het land der eigenaardighe den, doet men het nu toch echter heelemaal anders. Daar heeft elke familie, vele foch reeds, een cinematograaf. Bij liet huwelijk worden de eerste zichten van het bruidspaar genomenkomt er later een kindje het huis gezin vergrooten dar. staat hot gestel reeds klaar en vanaf zijne komst wordt gansch zijn leven cinematografisch opgenomen. Groot geworden kan een mensch dan, tot zijne Maandag gansch den dag door, doch voornamelijk 's namiddags, heeft er boven onze streek en boven de zeekust een onge meen hevig onweder gewoed. Het regende overvloedig en de regen loeide buitenge woon geweldig. In onze stad kwam het water woensdag geweldig toegestroomd, 's Morgens steeg het gedurig en om 11 ure moest in de fa briek van M. Colaert, in de Westouterstraat, het werk opgehouden worden, daar de werkplaatsen, onder water stonden. Met den middag werden acht werkmansbuizen derzelfder straat onder water gezet tot 6 1)2 ure 's avonds. Bij het kerkhof stonden de hof van 't col lege omtrent geheel en deze van M. Marcel Yandecasteele, geheel onder water. Het water sloeg als de baren der zee. Benoit Yergeele en zijne vrouw, twee ou derlingen wonend langs do Poperinghevaart over de Kom moesten zich boven verber gen en er blijven tot den woensdag morgen. In de weide van M Pierre Quaghebeur bij den Vischput, waren eenige kachtels een man moest tot half lijf 't water in om zo te halen. In den hof van M. Eugèue Roelens alsook in dezsn der zusters Benedictijnen verdronken oen aantal hennen. Kortom overal was er vloed en veel kelders stonden onder water. Tusschen Leyselo en het Doorntjo kon de tram niet door het water bedekte 150 me ters der riggels hierdoor natuurlijk groote verwarring in den iramdienst woensdag. Te Nieupoort was de storm een der gewel digste die men zich herinneren kan. Aan kabienen en staketsel veel schade. Op den dijk kon men onmogelijk zich recht houden AI do visschersbooten waren zaterdag binnengokomem en zetten maandag niet uit, Gelukkiglijk. In Oostende is eene sloep ge zonken, maar men weet niet welke. Te Grevelingen werd de boot 013 op eeD zandbank geworpen. Eene reddingsboot ging ter hulp en kon de 14 koppen der beman nin-g redden. De oevers van Leie en Schelde waren ook buitengewoon gezwollen en langs geheel hun loop wis de overstrooming zeer erg. twee hofsteden en andere goederen er rond gelegen, werden donderdag in openbare veiling, te Cassel gehouden door den lieer Notaris Bacquaert van Poperinghe, toege kend aan M. Marlinecq-Coriyi van Parijs, voor de som van 621.000 frank. Gevonden, maandag avond in de Yper straat, dicht bij de markt, door Maurice Cappoen, kleermaker, St Jans kruisstraat, 23, schoone zwarte klak. Bij den vinder terug te halen. Verloren op de markt, portemonaie met 8 9 fr. erin. In onzen stadsschouwburg wordt op Maandag 16, Dinsdag 17 en Woensdag 18 December door de tooneelmaatschappij Roeysche-Barbaristen uitgevoerd, het beroemd drama De twee Straatjongens gevolgd door het blijspel Schrik van Sol daten. Kaarten zijn op voorhand te be- bomen bij de Wed. Th. Vanelslande, Yp-r- straat. Vermaak vinden en bijzonderlijk ge zond en nuttig vermaak, is niet altijd zoo gemakkelijk. In Poperinghe toch kan men dit alie week vinden in den Familie-cinema van M. Emile Lobeau, Groote markt. Wekelijks drie vertooningen de Zondag om 3 ure en 7 1)2 ure en de Maandag out 7 1)2 ure. Cliicorci Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam ia 'i gebruik. In eene ontmoeting tusschen jacht wachters en wildstroopers te Namen, werd een wachter gekwetst en een strooper ge dood. Sophie Feys, 23 jaar oud, die te Brus sel een professor doodschoot met wien zij kennis had en die nu van haar wilde af scheiden, is hiervoor deze week tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. In Aarlen is twee' dagen overvloedig sneeuw gevallen. Van Nestor Wilmart, den reuzenop- lichter heeft men nog niet 't minste spoor kunnen ontdekken. Een Dlj irige kerel die bij een gebuur gestolen had, te Jemappe-aan-Samber, werd hierover door zijne moeder berispt. De kerel ging een revolver halen en loste 2 schoten in de richting zijner moeder, zonder haar te ireffen. Droeve zeden 1 Te Maeter kwamen twee boerenknech ten in ruzie. Een ervan nam zijn mes en plofte het zijn gezel in het hart. Deze viei dood. In de cirk diergaarde Hagenbeeh werd de dierentemmer Feldmann door een ko ningstijger aangevallen onvreeselijK gebeten Te Villers ontstond ruzie, tusschen dronkaards in eene herberg. De schepen Lecomte trachtte alles te stilten doch k. een slag op het hoofd met een blikken pul. werd hierdoor den schedel gebroken en bleef op den slag dood. Te Langemarck brak de voerman Au gust Beeruaert maandag een been al vallen op zijn wagen. Te Sweveghem was een kunstmaat van Kortrijk aan 't werken op de trapeze in den cirk Libotte, toen eene koord brak. De man viel en was den schedel gekloven. IIij stierf na eenige stonden. Mad. Ducrocq, wonend te Erquelirmes en die blind is, naderde te dicht het vuur wijl zij eenige oogenblikken alleen gelaten was. Haar kleederen schoten iu vuur en de arme blinde brandde levend op. Mej. Jacobs, 18jarige dochter van den voorzitter van den Aéro club van België, was over drie weken met een karabijn aan 't vogels schieten in den hof van 't kasteel te Eigenbrakel. Het meisje viel en kreeg een kogel iu de borst. Nu is zij ervan gestorven In de borstelfabriek Dupont te Iseghem werd de knecht Vaucoillie, 23 jaar, onlangs getrouwd, met olie aan het machien te ge ven, met vinger en duim ruedegerukt en de arm, boven de elleboog geheel afgesneden Sïcitinaii'ijii is de geluksaankondiging van Samuel tiecksch senr. in Hamburg welke zich iu dit nummer van ons blad bevind. Dit huis heeft zich doorzijn promp te en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bijdragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. IV. Het heeft misschien wat lang geduurd, beste lezers, vooraleer wij u het vervolg mededeelden over het Davidsfonds hier ter stede, maar gij zult niets verloren hebben met te wachten. Luistert liever hoe het bureel of bestuur voorloopig samengesteld is. VoorzitterE. H. E. Verhamme, leeraar, OndervoorzitterII. II. Brutsaert., doktoor te Watou. Raadsleden: HH. Julien Cassiers, notaris Etn. De Kcirsgieter, bestuurder der stadsschoolOc'ave Vanden Berghe, secretarisGeorges Feys, doktoor Schrijver E. II. Arth. Hellewaere, leeraar. Zangmeester H. Albert Baert. Schatbewaarder: H Val. Sansen. Het is reeds geweten dat De Vlanmsche Vrienden een liederavond geven in den Katholieken kring op eersten December. In lie vergadering, waarvoor' ernstige toebe reidselen gemaakt worden, zal de werking van liet Davidsfonds uiteengezet worden. Terzelfder tijd zullen de toehoorders zich eene gedachte kunnen vormen van heigeen het Davidsfonds voor Poperinghe en om streken wil zijn. Want op diezelfde leest zullen al de bijeenkomsten geschoeid zijn Elkeene daarvan zal bedragen een voor dracht van algemeen belang, muziek e ;ezang. Er werd in het voorloopig bestuur 'eeds beraamd, zoo mogelijk, tusschen Nieuwjaar en Pasehen drie vergaderin gen te houden. In de eerste zou gehandeld worden over Deken Debo, die hier in den loop van het volgende jaar feestelijk zal herdacht worden in de tweede over de voornaamste punten der gezondheidsleer in de derde een voordracht met prachtige lichtbeelden over Jerusalem, de ooster- sche volkeren on de oude volkeren. Wij meenen dat zulke edele pogingen om ieugdelijk verzet te verschaffen, kostbare kennis te verspreiden en, dus doende, ijverig mee te werken aan volksontwikkeling, stamveredeling en zelf waardeering wel eenige belangstelling verdienen. Derhalve ekenen wij er opdat wij niet uitsiuiteiijk aan rioovemans deur zullen kloppen als het geldt te zorgen voor het aanwerven der leden. Davidsföndser. («ij lui ei t nergens gronter Stens vinden van SPFFLGOEDFUEY voor Aikluas «.lik Nieuwjaar, dan hij MXSO-IH'K OItTi:, te Fuperinghe. ISezockt de ciiemve magazijnen. WeHtvletcren.— Een solo slim werd op Sint Maarten's dag gespeeld ter herberg »De Kruisstraat" door Leroy Aimé; de medespelers waren Six Alfor s, Pillaert Euzebius en Decadt Hecri. Yper. Inbraak. Een Poperinghe- naat', Constant Lava, 34 jaar, over eenige maauden weggevlucht van Merxplas, drong maandag namiddag binnen in de hofstede Loon Legrand, langs de Veurne steenweg. Een jonge meid hoorde het gerucht. Zij ging seffens hare meesters verwittigen maar in- tusschen had de inbreker het hazenpad go- kozen. De landbouwer', gehoipen door twee knechten, kon hem aanhouden. De kerel, die dronken was, werd overgeleverd aan de politie en, na onderhoor, opgesloten. Boetstraffelijke rechtbank.— Gabriel- ie Papin, Jeanne Papin, Justine Kesteraan, van eerier zijde en Auguste Godaert en Eu genie Vermote van andere zijde, zijn ver volgd voor wedorzijdsehe slagen. Jeanne Papin wordt vrijgesproken; al do andere krijgen voorwaardelijk 25 frank. Eugène Vau der Doucht, die in Poperin ghe rondliep, een portret vroeg en beloofde eene vergrooiing ervan te zenden mits voor afbetaling van 1-2 3 fr. haalde hier veel geld op en zond nooit niets Nu komt hij veroor deeld te worden tot 9 maal 8 dagen en 9 maal 26 fr. voor afiruggelarij en 8 maal 26 fr. voor dragen van \alschen naam. Catuille Merlevedo van Vlamertingho, 100 fr. voor jachtmisdrijf. Marie-Louise Petyt, van Vlamertinghe, 8 dagen en 26 fr. voor slagen en wonden aan Sylvie Vlaeminck en 10 fr. voor sm tad. Frederic Üecauninck, herbergier Ie Woesten, 50 fr voor smaad jegens de veld wachter en 26 fr. voor bedreigingen tegen Clarysse Auguste. $1 ere k o m. Goudenbruiloft. Dins dag vierden de echtgenooten Leopold Schoc- kaert-Bulke hun gouden brujloft. Van 's mor gens vroeg wapperde de driekleur op elk huis, iedereen wilde immers, voor zooveel het mogelijk was, medevieren. Om 10 ure werd een plechtige mis gezongen. Talrijke Merckemnaars hadden er aan gehouden de- zo mis hij te wonen. Onder de offerande wer den ei' herinneringen uitgedeeld. Ml 17TQ 's meel' aan te ^eve'en 11 i XL 1 O Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting- en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, O 6» V O 1, li K t SI. l\OTRi:i>AME, Groots Markt. 18 POPERINGHE. SPORT. Football. De match Brugge-Brussel, zondag te Brugge gespeeld voor den Beker Ruzette werd op meesterlijke wijze gewonnen door Brugge met 3-1, alhoewel 4 der beste spelers Goetinck, Saeys, Vanhoutte en Balju belet waren door den march EngelaDg-Belgie Devecn was de held van den dag. De match Engeland-België, zaterdag in Londen gespeeld, werd gewonnen door Engeland met 4-0. De Eugelschen zijn ons nog den baas, maar de Belgen leverden schoon spel. Te Poperinghe erbeginnen hedeü zon dag de officieele matchen. Om 2 1)2 ure match togen de S. C. Kortrijk, een der sterk ste van III" afdeelmg. 't Ware te hopen dat van betder kanten schoon spel zou vertoond worden, 'tls het eenige middel om het foot ball-spel hier tot stand te houden. Daar de match belooft geheel belangrijk te zijn, zullen voorzeker alle liefhebbers hem willen bijwonen. Scheidsrechter Carbonnez zal de match geleiden Stand der elftallen van Westvlaande ren, Serie B, IIIe afdeeling. Gespeeld Gewonnen Verloren Gelijk gesp. S. C. Kortrijk 7 F. C. Rousselare 7 S. C. Meenen 7 F. C. Poperinghe 6 S. V. Rousselare 6 Waereghem 7 F. C. Kortrijk 7 Wfelrijitlen. Zesdagenkoersen. Met den winter het alweer al zesdagenkoersen dat de klok slaat. In Brussel zal er een plaats hebben half December in Parijs half Januari over al elders is men ook aan het inrichten. 5 1 I 11 4 2 1 9 3 2 2 8 3 2 1 7 2 3 1 5 2 5 0 4 0 4 3 3 Een landbouwer, zekeren De Brue, 72 jaar, die te Leflinghe op den tram wilde springen toen deze reeds in gang was, viel en werd geheel in stukken gereden. Men moest de stukken in een zak verzamelen. Dure les voor veel onvoorzichtigen. Hoe Isuijg Hordt een kniton ge- bi'iiiki?Volgens bevelhebber Ettore Briavetta van het Haliaansche zeewezen, een kanon van 305 mm dat een schot per minuut lost, na het 100e buiten gekruik Een kannon van 343 mm., een schot lossen de alle 80 sekonden, kan er maar 80 afvu ren. Een kanon van 356 mm., waarmede alle 90 sekonden geschoten wordt deugt niel meer na het 75" schot en het kanon van 401 mm., dat op de nieuwe Engelsche panter- schepen geplaaist wordt dat alle twee minu ten een houwitser wegslingert, zal na geen 65 maal afgeschoten worden. Men ziet dat een oorlogsschip met gansch nieuwe artilerie maar zou kunnen strijden 1 u 40 minuten met hot kanon van 305 mm 1 uur 47 rn met dat van 343 mm.1 u. 52 mot dat van 356 mm. en 2 uren met dat van 401 mm. Nochtans beweert het Fransche zeewezen dat, bij het afvuren buskruit, gebruikt, ver vaardigd met nitrocellulose, dat het met zijne kanonnen van 305 millimeters tot 200 scho ten kan lossen. Sïiisii 4egeii «.li:». Sommige siga- renkooplieden in Duitschland hebben de gewoonte aan gekende en solvabele personen, zonder ze te verwittigen, kistjes zoogenaam de Ilavanasigaren te sturen, begeleid van het volgende briefje Mijnheer, gij hebt mij weliswaar, geene sigaren besteld niettemin veroorloof ik mij er tr honderd vijftig te sluren, overtuigd als ik ben dat gij er den fijnen geur zult van waardeuren, ingesloten vindt gij mijne fac tuur ten beloope van vijftien mark. Een geneesheer van Straatsburg heeft zich geestig gevroken op die al te onderne mende kooplieden. Hij heeft rustig de sigaren opgerookt en dan aan zijn onbescheiden leverancier het volgende briefje geschreven Mijnheer, gij hebt mij weliswaar, niet om eene consulatie verzochtniettemin veroorloof ik mij u ingesloten vijf genees kundige voorschriften te zenden, overtuigd als ik ben dat gij ze wel zult weten te ge bruiken en er zoo voldaan over zult zijn als ik van uwe sigaren. De prijs mijner voor schriften drie mark bedragende, zijn wij effen. Daarop valt niet veel te antwoorden. Waarmede U Tlieobvoma ge maakt. Theobroma is samengesteld uil kruiden, die van ouderouds bekend zijn als bloedverkloekend, kiachtberstelend en iichaamsvernieuwend. Daarbij zijn extracten en minerale stoffen gevoegd dieals herstellingsmaterialen mogen aanzien worden van zenuw-en spierengestel- sel. Welke zijn de uitwerksels van Theobro ma Van de eerste dagen dat men het gebruikt, wordt de bloedsomloop gemakkelijker, de ademhaling dieper en sterker, het gedacht helderder, het geheugen scherper, de zintui gen fijner. Hetlichaam wordt krachtig, betergeschikt tot den arbeid, en zoo haastig niet vermoeid. Theobroma sterkt op dezelfde wijze als wijn en alcohol maar zonder hoegenaamd ie slechte gevolgen van het drankmisbruik mede te slepen. Welke lieden moeten Theobroma ne men 1. Gezonden lieden die moeten overwer ken, lastigen arbeid verrichten of iu onge zonde bedieningen bijzonder vatbaar zijn om besmettelijke ziekten te betrappen. 2. Al degenen, die uit hoofde van overar- beid, verdriet-, hoofdbreking, in oenen staal van geestestraagboid en algemeene moede loosheid gekornm zijn, en de noodzakelijk heid vaneen steckend geneesmiddel gevoelen 3. Zieke lieden, teringlijders, zenuwlij ders, vermagerde, uitgemergelde lieden, a" degene die krachteloos, afgemat, tendent rade zijn. Hoeveel kost Theobroma Drie franken voor eene flesch en daar mede is men tien a veertien dagen goed en spaart men andere modecijnen. Overal verzonden teven Fr. 3.15 in oen postmandaat. Te Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger' H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIBOTTE. Op 1000 personen zijn er slechts 443 die den ouderdom van 50 jaar bereiken 63 bereiken de 80 en 7 de 90 jaar. Op onzen aardbol zijn nagenoeg 1.500. 000.000 inwo ners en ieder jaar sterven er 33.033 000. De laatste modegril wil dat de dames een wandelstok dragen zouden als de man nen. Deze exentriciteit wordt reeds bij mo dellen door kleermakers te Parijs tentoon gesteld. De maatschappij St-Vincentius a Paulo telt in Belgie 1.242 conferenciëu met 18.311 leden. In den loop van 1911 verleende zij onderstand aan 24.792 huisgezinnen voor eene gezamentlijke som van 1.506.408 frank. Menento's, Calendriers, almanakken voor 1913, Registers, enz. te verkrijgen ter drukkerij \an dit blad. line een Homing iiei Hieli in onzen iwougo. Henri Vlaemynck van Ghistei, heeft reeds verscheidene termen uitgedaan in de Kongo, err heeft zich thans voor eigen rekening neergezet te Isaie, op de Skelemba, nabij Caquilhatstad, als latid- bouwer-visscher. Een zijner vrienden komt ihans van hem eenen brief te ontvangen welke van ginder den 20 Juni verzonden is en waarin hij meldt, dat hem in de kolonie naar wensch gaat, en dat hij eene uitsteken de gezondheid geniet. Met zijne eigene middelen heeft hij gin der de noodige gebouwen opgerichtheeft zich door een zijner Oostendsche vrienden de noodige landbouwaim en gerief doen overzenden hij bezit een neerhof goed be volkt met hoenders, duiven, eenden, geiten, schapen en zwijnen. Om zijne kudden te hoeden heeft hij scha pershonden hem uit Vlaanderen toegezon den en die zeer goed hel klimaat verdragen. Meieen maakt hij ook den lof der zwarten. Hij houdt zich ook bezig met de vischvangst en heeft reeds ondervonden dat de Skelernba- rivier goed voorzien is van veel eerbare visch. en hij hoopt zich weldra een motor bootje en verbeterde vischnstten te kunnen aanschaffen. Groote kous van imperméables voor Heeren en Damen, lederen vesten en broe ken, In den franschen soldaat, bij V. Staos- sen, Yperstraat, Poperinghe. Imperméa bles woi'den ook op maat gemaakt na keuze der stoffen. Van Tieghem - Dupont is altijd van beste produkten gemaakt. POPERINGHE, van 10 tot 17 November. Geboorthn. 272. Gustave Theeten, z. v. Camille en Maria Devynck. 273. Yvonne Lebbe, d. v. Henri en Emma Bakeroot. 274. Martha Vaneecke, d. v. Alfons en Lucia Christiaen. 275. Bertha Cordenier, d. v. Camille en Emma Maesen. Overlijdens. 193. Devos Henri, 8 dagen, wijk B. 194. Goemaere Honoré, 48 jaar, ongehuwd, land- werker, wijk D. 195. Quaghebeur Franpois, 80 jaar-, zonder beroep, echtgenoot van Julie Annoot, Priester- straat. 196. Verhaeghe Angèle, 7 weken, Tien Ge bodenstraat. 197. Debruyne Theophile, 52 jaar, landwerker en herbergier, weduwaar van Lucie Orbie, St Jans Kruisstraat. 128. Cappoen Maria, 28 jaar, dienstmeid, St Jans Kruisstraat. Huwelijken.63. Alidor Bruynaert, 25 jaar, fabriek werker met Ida Vanborren, 21 jaar, werkvrouw, beide te Poperinghe. 64. Henri Deman, landbouwer met Maria boone, landbouwster, beide te Poperinghe. 65. Charles Boone, landbouwer met Reglna Deman, landbouwster, beide te Poperinghe. Huwelijksbelofte. Remi Deroo, dienstbode te Watou met Ida Demuys, dienstmeid te Poperinghe. Vlamertinghe, van 15 October tot 15 November. Geboorten.—Vancayseele Maria.Goeman Jules. Rappelet Julia.Degeest Clara.Debruyne Maria. Alleman Irma. Depuydt Amand. Marquies Si- monne. Six André. Winne Alma. Overlijdens. Desmytcr Gerard, 5 1/2 Jaar.Buy- taert Louise, 21 jaar, werkster. Frulsaert Melan.e, 86 jaar, rentenierster. Billiau Georges, 6 maanden. Vancayseele Margaretha, 4 maanden. Degeest Retié, 62 Jaar, zwingelaar. Cotteny Octavie, 61 jaar, huishoudster. Huwelijk. Victoor Gaston, 23 jaar, hovenier te Yper met Moyaert Marie, 23 jaar, dienstmeid te Vlamertinghe. Woesten, van 1 Augustus tot 10 November. Geboorten.Vanderheeren Oscar. Debeer Julia, Clarys Julia.Carpentler Julien. Deleu Maria. Baelen Maria.—Berten Omer.—Demolder Julien. Vanbelle Rcné. Goegebeur Albertine.Wulleman Emeric.Debergh Maria.Meeuws Michel. Overlijdens. Debeer Julia. Rabou Henri, 72 jaar, echtgenoot van Douche Rosalia. Vandevyvere Rosalia, 81 Jaar, weduwe van Ameel Joannes. Wul leman Emeric. Depondt Silvia, echtgenoote van Depuydt Charles. Huwelijken. Sedeyn Arthur, werkman met Lou- agie, Maria z. ber., beide te Woesten. Heystercamp Maurice, lederbewerker te St Jans Molenbeek met Meersseman Bertha, zonder beroep te Woesten. Decroo Henri, werkman met Sedeyn Emma, werkster, beide te Woesten. Glabeke Joris, ijzergietersgast te Kortrijk met Masson Maria, dienstmeid te Woesten. Caeyzeele Sylvère, werkman te Reningbe met Mis- pelaere Alida, dienstmeid te Woesten. Verpoot Emile, suikerbakker te PoperinglTe met Blanckaert Augusta, kleermaakster te Woesten. Mengeling-en. Geschenken geeft ruen als men aanvaügt of ophoudt te minnen. Niets is zoo moeilijk te verdragen den een zomer gelijk verleden jaar, zei er een para plu rnarchand. Op den baan des levens is plicht het roer en kompas. Eene verstandige vrouw gebaart van niets als zij bemerkt, dat zij bemerkt wordt. Wilt gij als gezellig en welspekenrl door gaan, wend u dan tot, de jufvrouwen me schoone tanden die lachen gemakkelijkst Een bedelaar kwam oen heer tegen Mijnheer, zei hij, geef mij een aalmoes ik ben zoo arm en gij zijt zoo rijk En wij zijn toch familie Zoo Wel ja vader Adam was uw vader en de mijne ook. De heer gaf den bedelaar eon cent. Daar, sprak hijals elk lid onzer fa mil ie u zooveel geeft, dan zijt gij rijker dan ik. En weet gij nu Piet u kleinen domkop het Onderwijzer. - Hans, waarom ik verweten. Piet.Zou 'k 't niet weten Omdat ik nog zoo groot niet ben als gij... Uit een lijkrede Ja vrienden, onze ge achte voorzitter was in den vollen zin des woords de man zijner werken. Met fierheid kon hij zeggen ik ben zonder een cent op zak ter wereld gekomen 't Is 't grootste en 't goedkoopste der streek. BRUSSEL, 13 Nov. Er is weinig kooplust van wege de brouwers en van wege de handelaars. Ook tuiden de vreemde berichten dat de markten van Beieren, Elzas, Oostenrijk en Engeland zeer rustig zijn. Men kwoteertAalst Nov.-Dec. 95 tot 97 1/2 fr., Jan.-Febr. 97 1/2 tot 100 fr.; Poperinghe (stad) Nov.- Dec. 85 tot 87 1/2 fr., Jan.-Febr. 87 1/2 tot 90 fr. AALST, 14 Nov.—Markt standhoudend koopers 95 tot 97 1/2 fr., verkoopers 100 fr. POPERINGHE, 15 Nov. In den loop der week hebben Duitschers enkele loten groene hop mits 90 tot 95 fr. aangekocht. Anders is de handel kalm Po- peringhe-stad 85 tot 87 1/2 fr., Poperinghe-dorpen 82 1/2 tot 85 fr.; Boeschepe 85 tot 90 fr. onzen win- ■■■mi»—we—nu uw «I BIDDAGEN DER WEEK. Donderdag te Poperinghe op Sint. Jan. PHosipi-Iijke bvnoemiiigen. Bisdom Brugge. De E. IIDa Boodt, leeraar in 't collegie van Dixmude, is onder pastoor benoemd te Couckelaere. Zooals beloofd geven wij heden eersten R*adselprijskamp van dit lersi izoen Wij hopen er zooveel bijval mede te genieten als vorige jaren. De antwoorden moeten ons toekomen ten laatste Zondag avond 23 dezer. De te winnen prijzen zullen verlot worden tusschen de deelnemers die ons op gestelden tijd de vijf juiste antwoorden zenden samen met ileze regels die moeien uitgesneden worden er bij de oplossingen gevoegd. WKT Zendt de raadsels niet op; behoudt ze om de oplossingen te kunnen nazien. En nu, vrienden, aan 't zoeken, 1. R'iadslvraag. Vrienden, moedig op de bres; Wie is duizend, niet en zes? 2. Lettergreep. Het eerste deel is een voertuig, Dit zeg ik met behagen. In 't tweede is het aangenaam In de zomersche dagen. Het geheel is een lastig werk, Soms moeilijk om verdragen. Nu, alwie dit raadseltje vindt, Zal voorzeker niet klagen. 3. Lett, ervier kant. Vrienden, het eerste is een dier, En 't tweede ook, dit zeg ik fier. 't Derd' behoeft werk, maar is dan fijn Het komt voort van een diertje klein. Eu 't vierde, ach wat aardig spel Is ook een dier. Raadt nu maar wel. 4. Ijetteigrecpvierkant Raders, het eerste is uw makker, En ik zeg aan u met klem Is hij eerlijk, braaf en deugdzaam Houdt alsdan zeer veel aan hem. 't Tweede, wat aardig geval I Is een onbepaald getal. 't Derde geeft raad als gij raadt mis, Of soms zijt in bekommernis. Tracht dit nu eens t'overieggen, En wilt alsdan aan mij eens zeggen Hoe dat deze oplossing is? 5. Letlerruit. Weest voor het eerste niet verlegen, Men komt het in Westouter tegen, 't Tweede treft men bij zangers aan En 't derde is een edelnaam. 't Vierde is zeker en gewis, Iets dat niet wel in orde is. Het vijfde is iets op zijn eigen Tracht als 't zesde uw huis te krijgen Dan is het proper en zonder stof. Zoekt nu 't laatste'in 't hommelhof?... Prijzen te winnen 1. Twee schoone kaders met vergulde om lijsting. 2. Een regenscherm. 3. Een tabakzak of porte-monnaie. S I IB 'I Kn tiri Kwijulje, bij Cyrille Merlevede, Yperstraat. 2 I11 de Wiijt'pnitilït'i'fj, bij Remi David, Proven-kals. It lai '4 Jookr-G'sliof', bij Camille Saesen, Woesten kals. S En «1c EU'iMluif, bij Remi Deschodt, Casselstraat. 5 Sm «Se Yirr bij Camille Laoonto, Boeschepestraat. G 18ti "4 ÜUtoMjp, bij Guslave Gossey, Crombekestraat. 5 Eta "t E^ocoiatotit'f', bij Petrus Cappoen, Meessenetraat. 8 sa «S«- ISi'ijkci'ij, bij de Wed. Lebbe, Abeele-kals. SS j\ si Café Albert, bij Gustave Liefooghe, Casselstraat. Ipi ^ohi4vljenii«l«ki*pi), bij Achilla Lovvyk, Boeschepestraat. S I» «S«; Wtii'iiiidc, bij Cyrille Dhondt, Veurnestraat. 3A Is» Maison «l« UoiUHiorrè^Oi bij Jules Vanderbeke, Yperstraat. iit In «Ipii Hlriiiooui, bij J. Delporte, Yper-kals. IT T11 EISpii Y«':iei, bij Cyr. Vandevyvere-Minne, Statie-piein. S !i lm «Ie Smisse, bij Fidéle Verhaeghe, Bruggestraat. 16 In «le ^011,"** bij Richard Devos, Garenstraat. toebehoorende aan M. Boucquey, Vi*ij«!i»a' iiioi'gcu 22" «lezer, om 10 uren, ln de Gouden Poert bij Albert auwels, Boeschepestraat. Jfa ONOPHOUDEND Zelfs gedurnnde de la&vStf guurste winterkoudst) per j'aar voor 10 kippeu Onbeduidende uitgave Schr aan VAN AKEN 7, Kort» Noorditriat t« ANTWERPEN (Bolgiel

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2