NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Te Koopen uit ter hand Groote keus van Speelgoederen in de Nieuwe Magazijnen van Sansen-Decorte, Gathuisst. Poperinghe. Zondag 8December 1912. 5 Centiemen. pp laar. N 2. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingcn en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Deurwaarder BOUTEN, Maandag 0 December 1912, BOOMED op steun, Notaris DE VOS, Dinsdag 10 December 1912, BOOMEN Donderdag 19 Dcc. 1912, DE GRAVE, te Ghyverinchove en VANEECKE, te Boesinghe. ALLERHANDE BOOMEN 26 Dec. 1912, Notaris DELAHA YE, Dinsdag 10 December 1912, Sperren, Persen, Staken en Busschen, Nolaris De Tavernitr, Donderdag 26 Dec. 1912, Kepers, Sparren Brandhout Op Maandag 6 Januari 1913, Notaris VANDE LAN0ITTE, Donderdag 2ooo Kepers en 4ooo Hoppepersen Voornaam \VOO\Hl I8 groot M voor hop- en al anderen Poperinghe, en dienstig handel te Yperstraat tegen de Groote Markt Bewoond door Mme We Benoit Degryse. Notaris CAS SIER S, Notaris BAERT, Donderdag 26 Dcc. 1912, SCHOONE SPARREN Woensdag 18 Dcc. 1912 en Donderdag 19 Dec. 1912, Vrijdag 27 December 1912, Notaris PARRET, Maandag 23 December 1912 Notaris BA CQ UAERT, Donderdag 26 Dcc. 1912, K>()0 Kepers, 1OOÖ Hoppepersen UIT TER HAND TE KOOPEN Ten voordeele der slachtoffers van den oorlog in de Balkans Het Lied in Vlaanderen. Het Volksonderwijs. He Llecieravond Nog een Open Brief aan Mijnheer de Burgemeester en Mijnheer de Commissaris. worden ingelijfd Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. SE FOPEBfflSBEHliB 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassehing van twee Herbergfeosten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 December. Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eei ste Kwartier. Volte Maan. Laatste Kwartier. Wekelijksche Almanak Maria Ontvangenis. s Leocadia, Gorgonia. s. Melchiades, Valèrp. s. Damascus, Basilianus, Daniël, s. Constatinus, Heraclius. S- Aubertus, Judocus en/Lucia. s. Nicasius, Pompejus. Zondag 1 December, ten II ure 5 minuten Zondag 8 December, ten 5 ure 7 minuten Maandag 16 December, ten 8 ure 6 minuten Dinsdag 24 December, ten 4 ure 30 minuten Maandag 30 December, ten 8 ure 12 minuten Zon op, Zon ond, 7 u. 33 m. 3 u. 37 m. 7 35 3 36 7 36 3 35 7 37 3 35 7 38 3 35 7 39 3 35 7- 40 3 35 s morgens, 's avonds, s avonds. 's morgens, 's avonds. Kantoor van den VEURNE. TE om 2 uren namiddag, te POLLINCKHOV E-Dorp. ter herberg De Kroonbij Aimé Dequecker, Koopdag- van TO Koopen zuivere langstammisre Olmen, Hollanders en Populieren van lm60 tot 2ml5 omtrek, allen staande te Leysele, op d'hofstede van ConstantVer raeersch, steenweg Leysele-dorp naar Beveren, bij de tramstalie 't Molentje, recht over d'herberg De IvIijtte en rond de hofplaats Vermeersch, tegen de gravier naar de Clachoire. De boomen moeten te voren bezichtigd worden. Kantoor van den TE WATOU. I. om 1 ure zeer stipt, namiddag ter hofstede bewoond door Charles Vandevelde TE WATOU, Openbare Verkooping van staande 55 Koopen op de hofstede van Char les Vandevelde, té Watou, langs den steen weg naar den Abeele en tegen de plaats, en 12 Koopen op de hofstede van Charles Bever te Watou. langs de Gapaardstraat, nabij het gehucht Sint-Jan-ter-Biezen. De boomen ter hofstede Dever moeten te voren bezichtigd worden en zullen verkocht zijn ten hoeve Vandevelde. Zeer gemakkelijk vervoer. Tijd van betaling mils borg. II. om 4 ure zeer juist 's namiddags ter herberg-brouwerij van 'ïheer Georges Vaneecke, te Watou, Ten overstaan van M. J. E de Bosschère, vrederechter van het kanton Haringhe, ach tervolgens de schikkingen der wet van 12 Juni 1816. Openbare Verkooping van (■eiueenlc Watou. Een WOONHUIS en afhanglijkheden, met 1 are 8 cent. grond en erve daarmede- gaande, staande en gelegen te Watou, op de plaats, bekend bij kadaster sektie A, num mer 378b, zijnde het sterfhuis der echtge- nooten Cheroutre-Prum. Thans onbewoond. Aanslag met de geldtel ling. Studiën der Notarissen Donderdag 12 Itceeiiibcr 11)12, om 12 ure 's middags, te HOOGSTAEDE, ter hofsiede van den heer Jan Mayaert en op andere goederen, allen tegen de Dorpplaats, Zeer schoone Koopdag van I1IU Itooprn Olmen, Abeelen, Beuken. Hollanders, Korren, Populieren en meestendeels Eiken. Vele dezer boomen van boven de 2m dikte. Gewone voorwaarden !de Kerstdag, Kantoor van den TE MERCKEM. om 12 ure, te Mei chem, (Melane), voor Madame Maes aldaar, en in hare bosschen, Schoone Jaarlijksche Venditie van nagenoeg 250 Itooprn schoone dienstig fallen gerieve. Gewone voorwaarden. KANTOOR VAN DEN te Poelcapelle om 1 ure stipt namiddag, te Langemarck, Vrijbosch, in de bosschen van Mme Van Beneden, Jaarlijksche Venditie van als 100 Koopen Sparren van 30 lot 70 c. dikte, waaronder 25 koopen Ëindkepers 3000 Zware Stop- en Hommelpersen 5 Koopen Larixen Hommelstaken 5 KoOpen Larixen Middelkepers 5 Koopen Eiken Lattepersen en afgekapte Plantsoenen. 45 Konpen Tailliein Rameien 1500 Eiken Snoekbusschen 1200 droogs Sparresluitc-n 2000 Sparrebusschen 10 Koopen Blokken Roding. Gewone Voorwaarden. Koninklijk Gesticht van Meessen. om 1 ure stipt namiddag, in het Slarbosch. en daarna in d'herberg De strooien Haan te Wytschaète, Jaarlijksehc Koopdag door 't ambt van den Notaris THEVEL1N, te Meessen, van 1" 300 zware Sparren en Larixen voorts- komende van eene partij bosch blanke taillie gekapt deelmakende van het Slarbosch, verdeeld in koopen t'elks gerieve. 2° 5 Eiken, 291 extra schoone Plantsoenen en 2 heet. 82 aren Taillie staande in het Star bosch en het Capel line bosch te Wytschaete. De boschwachter Auguste Den Turck te Wytschaete zal de koopen aan de liefhebbers aanwijzen. De eikpn. plantsoenen en taillie moeten op voorhand bezichtigd worden. Vergadering aan Koop 1 der Sparren in het Slarbosch om 1 ure slipt. Ieder Ivooper is verplicht goede borg te stellen. Studie van den te Vlamertinghe. zijnde om 2 ure en half zeer stipt namiddag, 0|H>iiliiii'e Verkooping van te VLAMERTINGHE, bij de Statie. Langen tijd van betaling mits borg. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den Notaris Rening helst. Van Cayzeelc, te Studie van den TE POPERINGHE. KANTOOR VMN DEN TE DIXUMDE. zijnde 2° Kerstdag, om 1 ure namiddagte HOUTHULST, bij de Eenzaamheid in de bosschen van Mme Wc Maes- Van Damme, grondeigena res te Mernkem, •laarlijksclie ÜonjMlag van dienstig voor stop- en hagepersen, hoppe persen, dillpersen, tabakhangers en liggers enz. Verders groote hoeveelheid Sparrebusschen. Beekhoek, dicht te Poperinghe, in den d'herberg De banken Linde op een pe •- ceel bosch, voorheen toebehoorende aan M. Berten, te Poperinghe, in den Oosthoek, dicht rij d'herberg De Meiboom ook op een pe- ceel boscn voorheen toebehoorende aan M. Berten, telkens om 1 uur zeer stipt namid dag, ten verzoeke der Burgerlijke Godshui zen der stad Poperinghe, Openbare Verkooping van 1500 sclioone Mepem, IOOO Iloppepei •sen van le 2e en 3e klas en een hoeveel beid Sparrcsnoei, al verdeeld in koopen t'elks gerieve. Op gewonen tijd van betaling voor de hoopers die de 10" penning gereed voldoen en goede welbekende borg stellen. II. om 2 uren zeer stipt namiddag te Poperinghe, in de Vlamingstraat, ter zaal van 't Vredegerecht. Ten verzoeke der Burgerlijke Godshuizen der stad Poperinghe. Openbare Verkooping van I. De Taille en 2!)J Plantsoenen staande op de bosschen geDaamd De zes gemeeten - Casseldreve en Water loop alle drie gelegen te Poperinghe, te samen groot 3 heet. 57 aren 50 cent. II. 1 h. 58 a. 40 c. Taillie en Plant- soenboseli zijnde Den Tapmeerrsch - gelegen te Poperinghe, om blank gekapt te worden. III. Sparrednniiciing voortkome..- de van de tiosschen genaamd De 6 vieren deel en De verbrande viergemeten al gelegen te Poperinghe, te samen groot 1 69 a. 40 c.verdeeld in koopon aan te duid' n door de boschgarde Charles Deprez. IV. Boomen. Te Watou-Abeele, -- -® 46 koopen iepen staande op de weide ge bruikt door Victor Haghedooren. Te Poperinghe, A. 10 koopen iepen staande op de verbran de liefstede gebruikt door Aug. Delaleau. B. 8 koopen iepen staande op de hofweide der hofstede gebruikt door Is.Vandenbergbe. C. 41 koopen eiken, populieren, wilgen, en beuken, waaronder verscheidene van rnepr dan 2 meters dikte staande in gemelde bosch Den Tapmeersch En D. 10 koopen iepen en eiken staande op den bilek en de vloge, gebruikt door Hen ri Quaghebeur-Debergh, (bij den Boonaert Op gewonen tijd van betaling voor de hoopers die den 10" penning gereed vol doen en goede welbekende borg stellen. NOTA Al de te verkoopen houtten moe ten op voorhand nagezien worden. Sludie van den te Zonnebeke. om 12 ure 's middags, OPENBARE VERKOOPING in een bosch genoemd De Hooge Stukken te Zonnebeke, op 1)2 kilom. afstand van de statie dicht de Polygonebosschen, van A. 250 langstammige Larixen, hebbende eenen gemiddelden omtrek van 75 cent. tot lm30, dienstig voor pompeboomen, tabak en hoppesteüiugen. B. 25 Populieren van lm30 lot lm70 omtrek C 30 Beukenboomen, insgelijks van lm30 tot l,n70 omtrek. D. Een aantal Abeelen- Esschen- en Iepen Boomen van allerhande dikten en dienstig voor timmerlieden en wagenmakers. Eindelijk 75 aren goede Taillie, wassende te Zonnebeke, langs de Foresistraat, dicht de herberg De Harpe Gewone voorwaarden en tijd van beta ling mits borg. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. Tweeden Kerstdag, om 1 ure namiddag, in de bosschen van Me vrouw de douairière 'lack-van Elslande, eigenares te Yper, bij d'hofstede van d'heer Jules Lobeau-Delbaere, langs de Westvleteren kalsiede, te POPERINGHE, Openbare Verkooping va» van alle slag, verdeeld in koopen telkens gerieve, alsmede 2000 Sparrehondels, en 2 Koopen Beukenboomen. De vergadering en verborging in d'her berg St Joseph, bij August Ozeel, langs de Westvleteren kalsiede. Tijd van betaling mits goede borg. Cliicorei s Van Tieghem - Dupont. wordt in alle kruidenierswinkels verkocht de hongeriger), moeten zij ook heelmiddelen, verbindsels. ontsmettingsmiddelen en bedde- goed hebben,-en hun geringe voorraad ge neesmiddelen is ontoereikend voor de menigte gekwetsten, die toekomen in de hospitalen waar onze kloosterlingen als verplegers der slachtoffers en onze kloosterzusters als onvergelijkelijke ziekenverzorgsters zich onderscheiden. Bij de gekwetsten van den oorlog, moeten zij ook de verminkte Christenen, die bloedi ge slachtoffers van de woede der Turken, bijstaan en verzorgen. Uit wraak, steken deze laatsten de steden en dorpen in brand die zij moeten ontwijken, vermoorden de inwoners, bijzonderlijk de weerloozen en onschuldigen, de vrouwen, de priesters, de kinderen, de ouderlingen; niets laten zij achter zich dan verwoesting en ellende. Het is niet alleen in de streken die het too- neel zijn van den huidigen oorlog, dat onze missonnarissen in hunne verpleegzalen ge kwetsten en verminkten ontvangen, maar nog wel in gansch Turkije van Europa want nog nooit in het verleden, hebben de Turken zich overgeleverd aan zulke gruwe len tegenover de Christenen, bijzonder in kleine steden en dorpen, waar er geen con sulaat is om dezen te beschermen. Het zijn niet alleenlijk gekwetsten die toekomen in de Cbristene gasthuizen maar daarenboven een leger van rampzaligen, zonder dak, zonder kleederen, de hulp af- smeekend onzer missionnarissen, die helaas, bijna niets vermogen om ze bij te staan,daar zij zelf zonder middelen zijn, hebbende reeds uitgedeeld al belgeen wij hun tot hier toe hebben kunnen opsturen. Wij smeeken alle liefdadige herten ons hunne giften toe te sturen. Het Komiteit der Oostersche Missiën zal ze uitdeelen aan de verschillige kloosterlingen en zendelin gen, die zich op het slagveld opofferen voor al die ongelukkigen, en het geeft alle wen- schelijke waarborg nopens het goed gebruik der giften die hun zullen toegestuurd worden. Niemand ien anderen kent den waren toe stand der zaken, gelijk onze vrome zendelin gen, die leven te midden dier diepbeproefde bevolking. Hoe dringend doet zicli de noodzakelijk heid voelen, van zonder uitstel eene wijdere uitbreiding te geven aan het inzamelen van aalmoezen, bestemd voor al de slachtoffers van den oorlog, tot welke natie of tot welke belijdenis zij ook mogen beboorenHoeveel vooroordeelen die bestaan bij de volkeren, zouden aldus wegvallen Hoevelen zouden gedreven worden om zich aan te sluiten bij de H. Kerk, die hun zoo heldhaftig en edel moedig ter hulpe snelt in de oogenblikken van uiterste beproeving Alzoo zou de verschrikkelijke oorlog, die meer dan een miljoen krijgers tegenover elkander gesteld heefi, eene gelegenheid kunnen worden tot verzoening voor vele afgedwaalde broeders, en de toenadering bewerken der Oostersche Kerk tot de ééne katholieke Kerk, van dewelke zij over eeu wen zoo ongelukkig afgescheiden werden door de verderfelijke leering van Photius. J. CHARMETANT, ProtonA post., A tgemeen bestuurder van het Werk der Oostersche Zendingen. De giften mogen opgestuurd worden aan Mgr Charme)ant, Bureau de l'CEuvre des Ecoles d'Orient, rue du Regard, 20, Paris, {France). Men kan zijne giften ook zenden aan den Eerw. H. Picavet, Nieuioslraat, 8, Pitthem- bij-Thielt, {België). Een zeer schoon Bentenierslinis, met stagie, verdere bouwgerieven en 1 are 76 centiaren grond en erve, volgens kadas ter sectie F, nummer 709b, slaande en gelo gen te Poperinghe, in de Noordstraat, aldaar geteekend nummer 5. Zich te bevragen bij Notaris Cassiers te Poperinghe. De strijd duurt voort in het Oosten. Bii het onheil van den oorlog, die schijnt te zul len eindigen met den zegepraal der Christe nen en den nederlaag der Turken, voegt zich nu eene onzeglijke ellende, die aangroeit van dag tot dag. Iedere bode brengt ons dringende vragen om hulp, vanwege onze missionnarissen en kloosterlingen uit Mace doniën en Thracië. De eenen en de anderen hebben, van in het begin der vijandelijkhe den, hunne verblijfplaatsen en scholen tot verpleegzalen herschapen, om de gekwet sten aan te nemen en te herbergen, zoowel Muselmannen als Christenen, en geven hun zonder onderscheid, de bewijzen hunner on uitputtelijke liefdadigheid. Maar bij het voedsel dat zij uitdeelen aan onverstandigeouders en zedwingen hunnen plicht te kwijten. Dat ware zoo moeilijk niet in veel geval len. Wij hebben immers bestaiigd dat zulke ouders schier alleen te vinden zijn onder degene die liefdadige hulp van doen hebben"! Dat de liefdadigheid hier eens hare rol spele Zie eens moesten het Armbestuur aide maatschappijen van Liefdadigheid en zooveel mogelijk alle bijzonderen die de liefdadigheid oefenen op hun eigen, eens besluiten niets meer te geven in al de gezinnen waar de kindersniet alle dage ter school gaan, van hun zes tot hun veertien jaar vol, meent ge dat or geene verbetering zou komen Het pleit ware gewonnen. Het grootste getal nalatige ouders zouden wellicht doen wat ze doen moeten en de overblijvende zouden zich aangespoord ge voelen om bun voorbeeld na te volgen. Hoe zal men nochtans te wete komen dat de kinders altijd ter school gaan Zou de kontrol riiet te moeilijk zijn 't Schijnt ons niet. Moesten alle schoolkinders een boekjen hebben, waarin hunne aanwezigheid in school, op liet einde van elke week, bijvoor beeld, aangeteekend wordt, alle ouders, zouden kunnen weten of hunne kinders het ongelukkig ambacht van hageplanten niet begeeren te leeren, en de boekjes, die min stens zes dagen per week in huis blijven, zouden als bewijs dienen bij de liefdadige personen of besturen die onderstand verlee- nen. Wij zijn er zeker van de onderwijzers of onderwijzeressen zouden geerne die aantee- keningen doen. Ze zouden zelfs opteekenen wanneer en hoeveel de kinders te laat in school kwamen. KUNST EN LEVEN. Voor heden zullen we ons wat bezig hou den met het schoolgaan. Wij houden buitengewoon veel aan het schoolgaan der kinders, en dat om twee ■edens 1) Omdat de kinders in de school, een zekere mate kennissen moeten opdoen, gods dienstige en andere, die noodig zijn en in het latere leven meer kunnen uitgebreid worden, en ook een zekere vorming moeten krijgen van versland en wil, zoodat de ver dere ontwikkeling vergemakkelijkt wordt. 2) Omdat de kinders, die van de school afblijven, in plaats van goed, veelal kwaad leeren, en in plaats van wel, meest altijd slecht gevormd worden. Laat ons beginnen met de vraag te stellen Hoe staat het met het schoolgaan Rijke en kleine burgers zenden, op bitter weinig uitzonderingen, na hunne kinders regelmatig en lang genoeg ter school. Over een zeker getal ordentelijke werklie den, mees;degene die goed door de wereld geraken.valt er ook niet te klagen. Maar... andere werklieden, meest deze die in nood verkeeren en moeten geholpen wor den, heel veel te wenschen over. v« ,<ke is de reden van dat schoolverzuim De kinders willen niet gaan. Ja, men ziet boontjes van zeven acht jaar die naar school niet willen gaan En vaders en moeders laten ze hun goeste doen Wat zal dat later zijn Ze moeten 't kind wiegen, eene boodschap doen, moeder helpen. Ze hebben geene schoenen of kloefen, hunne broek gescheurd of een ander klee- dingsiuk is in orde niet. Ze spelen schoolkeduik. Ze worden te groot om naar school te gaan peis eens als ze inaar 12 jaar oud zijn? en ze kunnen geld winnèn. Dat zijn de opgegeven redens. Maar de ware reden 't Is dat de ouders geen verstand hebben van kinders op te kweeken en niet begrijpen wat goed isy voor hun zelf en voor hunne kinders. Wat daarmeê gedaan Wij moeten medelijden hebben met die In een buitenlandsch tijdschrift voor mu ziek lazen wij onlangs een overzicht van het muzikaal leven aiover de wereld. Naast de Duitsche, Italiaansche, Fransche, Noordsche, Russissche en andere scholen, stond ook vermeld de Vlaamsche school. Sedert eenigen tijd bemerkt men dat de groote muziek-uitizevers een bijzonder vak hunner boekenlijsten besleden aan de Vlaamsche toonkunst. Dat is iets nieuw. Want jaren lang ston den de Vlaamsche toondichters vermeld bij de Fransche en wij herinneren ons nog ge lezen te hebben dat Edgar Tinei een der meesters was der Fransche toonkunst Sedert eenige jaren beleven wij eene prachtige herleving. De Vlaamsche stam is moede geworden vreemde zangen na te zingen. Hij wil zijn lied, zijn eigen Vlaamsch ge zang, vrij en oorspronkelijk zooals het bor relt uit eigene ziel. Het Vlaamsch lied her leeft. Herleven moet het, want het lied was bij ons dood, steendood. Ons volk immers is een zingend volk. Doch het kon niet meer zingen zooals het gebekt is, omdat het te diep verbasterd was. Onder het minder volk hadden marktzan- gers of straatzangers het lied in pachtde marktzangers met onhebbelijke woorden op afschuwelijk muziek de straatzangers die met hunne verzeeuwde stemmen huilen ge lijk afgeranselde honden. Ouder de hoogere standen zong men maar overal, in feestzalen en in familie kringen, 't waren al vreemde liederen. En welke liederen Zelden kreeg men een op recht kunstig lied ten gehoore. De fransche romance - was te dien tijde in vollen zwang en ODze jufvrouwen groeiden van preuschheid wanneer zij een lied met een gevoeligen en langgerekten amour... pour toujoursuit hunne fijne kelen konden orgelen. Goddank, die oude slenterachtige rommel heeft zijnen besten tijd uitgedaan. Niemand zal het beklagen, want in die meeste ro mancen vond men alles behalve kunst- weerde. Nu begint men eindelijk te verstaan dat het eigen Vlaamsch lied, frisch en oor spronkelijk, oneindig hooger staat dan de onnatuurlijke, eenloonige, afgezaagde ro- mance-trant. Na 1830 was het geheel treurig gesteld met onzen liederen-schat. De oude liederen waren vergeten en onbekend en nieuwe toondichters vond men niet. Rond de jaren 40 waagde hier en daar een toondichter een eigen lied. Het waren Miry met De Vlaamsche LeeuwHoubeu met Liefde op het ijsGevaert met het Artevelde-liedAntheunis met Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief,- Willem Demol met het Lentelied. Doch rondom deze liederen heerschte de grootste onverschilligheid. De fransche romance was immers in haren hoogsten bloei. Het eigen Vlaamsch lied bleef on gekend. Toen kwam Peter Benoit. Hij zag met weemoed dat niet alleen het Vlaamsch lied maar geheel onze eigene toonkunst aan het kwijnen was. In hem voelde hij kracht en sterkte genoeg om ten strijde te trekken ter heropbeuring onzer Vlaamsche toon kunst. Hij viel aan 't werk, wrocht gelijk een leeuw, slag om slinger, bij zooverre dat Hendrik Conscience hem aan 't werk ziende, uitriep Die man moet van ijzer en staal zijn, anders ware hij reeds al lang onder de taak bezweken Gelijk een slagregen vielen Benoit's can laten en liederen over VlaanderenHet Beieaardlicd Reist de wereld rondHet lied der VlaanderenMijne moeder spraak enz. En bet volk kwam wakker ingetogen luisterde het naar deze verruk kelijke klanken vol bewondering voor die kunstweelde, vol dien wonderen reus die, gelijk een nachte gaal, zijn eigen lied zong. De strijd was half gestreden het Vlaamsch lied was herboren Benoit deed meer. In zijne geschriften be wees hij dat de kunstgeest van een volk maar kan groot zijn, wanneer de kunste naren hunne oorspronkelijke begaafdheden in volle oorspronkelijkheid bewaren. Als grondsteen van zijn muziekaal onder wijs stelde hij het oud volkslied, dat de zuivere, wherklank is onzer vlaamsche ziel. Op dezen grondsteen bouwde Benoit geheel zijn kunstgebouw. Het zaad door Peter Benoit uitgestrooid in zijne muziekwerken, in zijne geschriften en in zijne muziekschool, viel op veien vlaamschen grond. De kunst geest van ons volk werd vrij van alle vreemde banden en jaar in jaar uit kwamem nieuwe toondichters op, die vrij en vrank nieuwe oorspronkelijke liederen deden lun- deren door de lucht. Zoo kwamen wij tot den prachtigen lie deren-schat dien wij nu bezitten. Jaarlijks wordt die schat nog verrijkt met nieuwe perelen. Zoo steeg bet vlaamsch lied uit eene schamele armoede tot eenen machtigen bloei, die zelfs in den vreemde bewondering afdwingt. Nu wij het echte Vlaamsche lied, dat zoo overvloedig als verschillend is, bezitten, nu is het onze plicht van aan dit lied de plaats te geven waaraan het recht heeft. Wij moe ten het vinden naast de wieg. in de woon kamer op het klavier. Het Vlaamsche lied moet klinken in de scholen, bij het werk, op het veld. Tijdens feesten en kermissen, altijd en overal moeten de Vlamingen hun goed, hun deugdelijk, hun Vlaamsch lied laten hooren. Vlamingen, gij zingend volk, leert die pereltjes van Vlaamsche kunst, zingt en galmt uit die zoetvooizende, heel- liefelijke of helklinkende zangen van Vlaan- derens schat. Leert ze kennen, en gij zult ze beminnen. Leert ze beminnen en gij zult ze zingen. die op heden 8 December 1912, in den Ka tholieken Kring te Poperinghe, door de Vlaamsche Vriendengegeven wordt biedt eene uitmuntende gelegenheid aan om in voeling te komen met het zoo hoogge roemde Vlaamsche lied. Gaat naar dien liederavond en gij zult gewonnen zijn voor ons Vlaamsch volks- en kunstiied. Aan onze Abonnenten die het bedrag voor 1913 niet geern tegen postkwittancie beta len, vragen wij tegen half December wel te willen ten onzen bureele komen voldoen. De Poperinghenaar heeft van wegens christene ouders eenen brief opgenomen om voor de jonge soldaten meer zorge en beter behandeling te vragen, 't Is niet te verwon deren dat de ouders geene genegenheid heb ben voor het leger: onze jongens somtijds als honden behandeld, en dan, buiten de kazerne, ontucht en zedeloosheid. Deze brief is veel besproken geweest, en iedereen wist er het zijne op te zeggen, en zoo was het, Mijnheer de Burgemeester en Mijnheer de Commissaris, dat een christen vader opeens uitriep Och! zij en moeten niet klappen van elders, dat zij eerst zorgen voor Poperinghe! Als het zoo voortgaat, al onze jongens moeten er aan En daar waren menschen uit verschillige wijken van stad, en iedereen wist te vertel len en uiteen te doen wat ellendige dingen van al die slechte herbergen en verdachte hui zen die sedert korten tijd als paddestoelen uit den grond zijn opgerezen. Moesten wij her halen, Mijnheers, wat er al gezeid wordt, gij zoudt ons zeere eene vermaninge zenden om voor den ju ge te komen Hoort, zendt wat uwe garden om eene ooge open te hou den op die vuile koten, en, zoo 't waar is dat edereen gelijk is voor de wet, wij gelooven wel dat zij eerst moet strengelijk toegepast worden tegen die bedervers en bederfsters Ja, als 't alzoo voortgaat, zullen de goéde ouders moeten zelve in 't vier springen, met geweld er door gaan en die herbergen kort en klein slaan. De wel zal er dan tusschen- komon om die vervloekte kotenhouders te gen de gerechtige kwaadheid van de brave menschen te beschermen Poperinghe krijgt alzoo eene aardige be roemdheid zij beginnen van andere steden af te komen En ware 't nog maar van eenige vreemde nietweerds Maar 't zijn onze jongens, onze jonkheden die verdraaid worden en glad bedorven. Gij kunt allichte geene strate verre gaan, of gij vindt zulk eene herberg. De gordijntjes zijn nauwe toegetrokken, de glazene voor deur is ook goed behangenWaarom is dat En als er geene klanten in de her berg zijn, dan staan of draaien zij buiten voor de deur. Wie Moet gij 't vragen Daar die hellevegen, die vervloekte her- bergdochlers Zij staan er gelint en gepint, gelekt en gestrekt, gekruld, gesmoet en op gezet, somtijds nog met loshangend haar en eenen korten rok Overlaatst hoorden wij eenen Rousselaar- naar Als zoo eene herberg bij ons open- komt, 't is van let op Bij de eerste ruzie, 't bakske wordt gesloten? Is er hier niets te doen, Mijnheers? Mogen de goede ouders op U rekenen of moeten wij zeggen dat Gij niet durft? Een groepje huisvaders. Ik weel niei alles, maar wat ik weet is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sansen - Decorte, Poperinghe. Trouwe geestdrift welhaast voor jbediening genadige prijzen. ■W

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1