DE BOEREffU NIEUWS UIT BELGIE. ÊAJlK van P0PEWGJ4E, van MERRIS, COEVOET, BAERT C SCHAAIJTRj\X, 6, V O P E R I N G H E Loopemle Itokcningen. TELEPHOON Leerlingen op Publieke Fondsen Leeningen op vaste goederen Beursbewerkingen. Bewaring van Titels Betaling en inning van Handelseffecten liet Davidsfonds voor Poperinghe en omstreken BUITENLftfiDSCH JHEUdlS. 1798) Van het Oorlogsterren. S P O R T. Daniel DEBAENE - UZEEL Wetensweerdigheden. BURGERSTANDEN VAN Aan ds Landbouwers. H. DEROO OLIVIER, (coinptes courants). Crediet Openingen. Spaarboekjes aan 3 en 3,5o p. En liederen, en alleenspraken, zelfs de Hulde aan Conscience, ons zoo heerlijk opgedischt spanden samen om de gemoede ren der aanwezigen te bereiden tot het aan- hooren der Voordracht over GezelleDus kwam aan 't woord, E. H. Verhamme, de ievervolle leeraav, die menigeen al vroeger eens mocht hooren. Hij sprak van Vlaandrens eigenschoonheid. Hij leerde ons hem kennen, den kunstheid Guit).o Gezelle, die gelijk een andere Franciscus door Gods blijde natuur stapte, zingend Blomme, beke, nachtegaal Windenstemrae en dondertaal Blanke bloeke manestraal Looft God in mijn zangen. 't Mag herhaald worden, zijn woord over weldigde de gansche zaalZeker, harde wanr-hnden leeft hij ons soms voorgehouden doch -ii:aa i nikte hij ons op en voerde onze zielen zoo hoog dat we als buiten ons zelf waren. Daarvan hadden wij nog zoo weinig of mW* gehoord Wij zagen die ril linv over de aanwezigen gaan en menigmaal onisoni.dffi) zich de gemoederen in hartelijke toejuichingen. o j i, iedereen was lovreden en voldaan Vooruit dan, Vlaamsche Vrienden! Ver- sche'd-mn o11d u verdienen lof toegezwaaid te worden en allen hebben hun best gedaan Om zoo een werk te durven aanpakken is er moed. en wilskracht, en opoffering noodig. Gij zijt wol gelukt en daarom hebben wij u geestdriftig toegejuicht. Jongelingen wij ver wachten veel van u moeite zal het kosten, zeker; teleurstellingen zullen u soms over vallen, maar-schrikt niet af. Volgt goed uwe raadsmannen en danRecht door zee.. spijts iasier en spijls logen. Want ja, wij moeten het bekennen dat wij, Poperingbenaars, ook nog al wel medege deeld zijn aan menschelijke krankheid. Be knibbelen ja, dat gaat ons goed, maar zelve hand aari st werk slaan, dat valt ons laslig. Is 't niet zoo?... Doch nu is 't niet zoo lastig meer, de baanbrekers zijn reeds vooruit volgen wij hen dus dichtbij, steunen wij hunne pogingen, beantwoorden wij hunnen oproep! Elk bi enge het zijne bij en zoo zal 't gaan, Én nu nog een vraagske: Hoe komt het dat daar zoo weinig mannevolk te zieD was?... Zou liet dan wel waar zijn, het ver- wijtsel dat de redenaar ons vermanend toe wierp Toonen wij per naaste dat men het mis op heeft. E. Met vreugde mogen wij aankondigen dat de toetredingen onze verwachtingen over troffen hebben. Op dit oogenblik zijn 1 f0 leden ioge schreven. Hoe moer leden hoe beier werk 01 zal kunnen verricht worden. Wij wakkeren de achterblijvers vurig aan deze week neg hunne inschrijving aan (T511 E. H. Utile waere, leeraar aan 't college, te laten ge worden. Niemand zal zijn 5 fr. beklagen Daarvoor verkrijgt men het recht, met he- zijne familie de 6 vergaderingen van het Davidsfonds bij te wonen alsook 5 prachtige leesboeken. Voor 1913 zijn reeds aangekondigd 1) Naar het rootland door R. De Clercq die zooveel bekende volksliederen dichtte 2) De zonde van Cain door E. Vermeulen den verdienstvoilen schrijver van het gretig gelezene werk De Trimardsin On Volk verschenen. Eene bijdrage van 2 fr. geeft toegang (aan de ingeschreven met de leden van zijn gezin) tot de vergaderingen, maar geen recht op de boeken. Binnen acht dagen wenscht het bureel kennis te geven van de stichting en het ledental aan het hoofdbestuur. Dat de nog niet ingeschreven liefhebbers zich dus een beetje haasten, ais "t zijn kan. In Duitschland speelden zeven meisjes op de toegevroren Main, toen opeens het ijs brak alle zeven verdronken. In Engeland dreigt alweer eenesiakirg der spoorwegweijklieden. Er zijn reeds 10,000 stakers. In Perzie werd een Bruggeling, M. Du- mez, opzichter van den toldienst, met negen mannen van zijn gevolg gedood. M. Valère Dumez, 26 jaar oud, was slechts overeenige maanden uit Brugge vertrokken, waar zijne ouders wonen. De grootmoeders te Chicago hebben een eigen club geslicht, omdat zij zich be schouwden als het meest verwaarloosde gedeelte der bevolking en zij in jongeluiclubs toch geen toegang vonden 20e Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR HISTORISCH TAFEREEL UIT I)E XVIIle EEUW, door Hendrik CONSCIENCE. Zoo en waarom zijt gij niet gevlucht? schertste de Overste. De tijd is gekomen, dat de rots van Pe trus nogmaals met het bloed der martelaren moet worden overgoten. Zoo God het mijne wil aanvaarden dat het stroome... Hij raaskalt, - riep de sergeant, zijne hersens zijn ontsteld. Op dit oogenblik hoorde men eenige ge weerschoten weergalmen, en, terwijl ieders aandacht daardoor van den priester werd af gekeerd, trad de korporaal binnen, ging voor den Overste staan, bracht de hand aan den hoed en zeide met onverschilligheid Citoyen Commissaire, uw bevel is uitge voerd de misdadige is naar de andere we reld. Twee glinsterende tranen rolden uit de oogen des priesters, en hij bukte het hoofd diep op do borst. De aankondiging des doods van zijnen ongelukkigen vriend bad zijn hart en zijnen moed vermorzeld. De Overste keerde zich opnieuw tot hem en vroeg Wat hebt gij dezen nacht gezien en ge hoord Eenig dof gerucht van mannen, die in /(there hofiic van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten ehicorei Viucart bij doet. Depót bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen Engeland heeft veel aardappels te kort. Kwestie of ware er geen middel voor de Belgische kooplieden in patatten geld te winnen. Zestig kalholieken maken deel van dt Kamer van volksvertegenwoordigers der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. In de laatste 37 jaren heeft Europa voor zijn ge wapenden vrede het aardige sommetje van 266 milliard gulden uitgege ven. De bodemlooze put! De Duitscheri keizer bezoekt te Dn- naueschingen zijn vriend prins Fürienbcrg. die ook de tafeldrank van Z. M.» bet beken de Fiirstenberger bier, brouwt. Talrijke Duitschers wijken uit, naar men zegt, uit vrees dat het zal oorlog zijn Til 11 maanden vertrokken 386,224 Duit schers naar Amerika. Een sterrekijker van Greenwich is in April 11. begonnen met het optellen van al ie bekende sterren. Tot heden heeft hij eene lijst van 53 miljoen sterren opgemaakt Dat moet een kerel zijn met veel geduld. Er» ii E. rij Sa. Anarchistcnwraak. Wij hebben verleden week de ongehoord stoutmoedige bandietenstreek gemeld, welke de anarchist-moordenaar Lacombe te Parijs pleegde, in de woning' van zijnen vriend Erl bach, dien hij kwam vermoorden omdat deze een anarchist zou overgeleverd hebban aan de policie. Ziehier nadere bijzonderheden over die bandietenstreek Lacombe was roi.d 10 1/2 uren in de kamer der Erlbach's geko men. Deze herkenden hein op 't eerste zicht. Met in elke vuist een revolver plaatste hij zich voor de verschrikte echtgenooten. Gij hebt mij aan do policie verkocht, riep hij, ik kom u vermoorden Erlbach poogde hem van het tegenovergestelde te overtuigen, doch niets hielp. Lacombe heeft zijne slachtoffers eene schrikkelijke marteling doen ondergaan. Hij hield zijne revolvers geen oogenblik van hen afgekeerd. Onder doodsbedreiging deed hij de ongelukkigen allerlei verklaringen afleg gen. Dit duurde tot twee ure 's nachts dan verplichtte hij zijne slachtoffers uit te klee- den en te bed te gaan. Ik zal u daar dood schieten, zegde hij, dat zal betorgaan - Hij hield zijne revolvers op de Erlbach's gericht. Hij liet zijne armen een weinig zakken en zegde 't ls 2 ure, en ten 2 ure moest ik eene bijeenkomst hebben, 't Is nu te laatIk kan hier wel wachten ook We gaan kop of letter werpen. Is het kop, dan sterft ge sef fens is het letter, dan zal ik u nog tot 6 ure laten leven. Do bandiet overhandigde Erl bach een vijffrankstuk, zeggende Ziedaar, gij moogt opwerpen. - Erlbach wierp het geldstuk op. Het viel letter Gij hebt kans, zegde Lacombe, ge moogt tot 6 ure blijven leven 4 En tot 6 ure van den morgen bleef de bandiet do echtgenooten Erlbach met zijne revolvers bedreigen. Toen bet 6 ure sloeg zegde hij't Is tijd, gij gaat sterven De schoten knalden. Mad. Erlbach had zich plat uitgestrekt en werd niet gekwetst. Haar man werd door twee kogels getrof fen. Lacombe ging gerusi heen. De toestand van Erlbach is hopeloos. De politie heeft een anarchist aangehouden, Matocq. een slotmaker, der rue Vaagirard, te Parijs, bij wien Lacombe een onderkomen gevonden bad na zijne misdaad. De politie is er nog niet in gelukt den bandiet te vinden. Er is 10,000 fr. uitgeloofd aan wie erover inlich tingen kan geven aan de politie. Lacombe werd woensdag voor vroegere moord ter dood veroordeeld, maar bij was er natuurlijk niet. Nog altijd duurt de wapenstilstand en is tnen in vredesonderhandelingen. In Constantinopel neemt de cholera op nieuw toe op een dag wafen er 50 doode- lijke gevallen. Wat Oostenrijk van gedacht is, kan men niet te wete komen. Zij maken zich oor- logsveerdig en hebben nu 950 000 man op voet. In alle geval 't beduidt niets goeds. De luchtvlieger Constautin, ten dienste van de Bulgaren daalde zondag na eene ver kenning boven de lurksohe versterkingen, in zijn kamp neder. Toen soldaten er bij kwamen, vond men hem dood De held was door de Turken de borst doorschoten ge weest, en had toch den moed gehad naar bet kamp de Bulgaren terug te koeren met de genomen fotografies. Memento's, Calendriers, almanakken voor 1913, Registers, enz. te verkrijgen ter drukkerij van dit blad. gingen, was de duisternis over den hof het stille antwoord Er is hier dezen nacht een soldaat ver moord. Weet gij het P lk weet het. Wat weet gij daarvan Bruno is mij in mijne schuilplaats ko men vinden en heeft mij verhaald, hoe de soldaat zijnen vader op den grond geworpen had en wilde hem dooden Wie heeft den soldaat vermoord De priester bleef zwijgend. Gij zult spreken, bulderde Simon-Bru- tus. o Gij weet alles. Ik gebied u in naam der E'ransche Republiek, verklaar wat gij weet Even zwijgend bleef de priester. Een soldaat gaf hem met hevige gram schap eenen vuistslag in het aangezicht. Stil daarriep Simon-Bruius, deze gevangene behoort aan liet Centraal Be stuur... Welnu, Citoyen Torfs, nog eens, zult gij zeggen wat gij weet, of niet De priester hief het hoofd op, zag Si'mon- Brutus aan met oogen, die van gelieimzin- op nige begeestering blonken, en sprak plechtigen toon Wat ik weet, verdwaalde zondaar P Ik weet, dat, zoo uwe moeder nog leefde, zij het uur uwer geboorte vervloeken zou! Ik weet, dat zij don zoon zou vermaledijden, die als een zendeling der hel deautaren van zijnen God komt broken en zijne broederen komt vermoorden op den grond zei ven, waar zijne wieg heelt gestaan Ik. weet, dat het onschuldig blood der Christenen op u zal blijven rusten tot voor Gods rechterstoel Dat weet ik. Deze woorden, als eene akelige voorzeg ging gesproken, derion diepen indruk op BEBICHT. Aan onze Abonnenten die het bedrag voor 1913 niet geern tegen postkwiltancie beta len, vragen wij wel te willen ten onzen bu- reele komen voldoen. De abonnenten van 't Buitenland worden vriendelijk verzocht het bedrag van hun abonnement voor 1913, tegen nieuwjaar ons in internationaal postmandaat op te zonden. SladAiiiciutK. Onze honderdjarige. Sophie Boi- din, die op 25 Januari aanstaande haar 100c jaar intreedt, verkeert immer in goede gezondheid en maakt zich gereed om haar li)Oe jaar met luister te vieren. Het vrouw tje verlangt erna. Hopen wij dat het feestcomiteit weldra de zaak bespreke en schikke. Vroeger waren er nog honderdjarige in onze stad de twee laatst gekende waren Beschrijver Elisabeth alhier ovt rieden den 6 November 1774, oud 103 jaren, weduwe van Guillelmus Tarighe. Sperlaeken Maria Francisca, alhier over leden den 23 April 1856, ongehuwd, oud 101 jaar en 8 maanden. Laat ons hopen dat Sophie in ouderdom en gezondheid deze nog overtreöe Gaseklips. Zaterdag avond rond 7 1)2 ure begon de gasverlichting in stad overal te verduisteren en te verminderen, zoodanig dat een kwarts uurs later alle gasbekken op straat en in de huizen uitge brand waren. Overal werd om petrool en bougiën geloopcn om de huizen te verlich ten, en op siraat zag men geen vijf meters ver. Eene stoornis was ontstaan te Yper aan het tuig dat de gaz naar de andere gemeen ten zendt, en, buiten Yper, stonden alle gemeenten in den duister. 't Was 10 ure toen wij terug gas kregen. Ruzie. Nopens het aan stukken rijden met eene aal kar van een wegel voor voetgangers, in de Groenestraat, ontstond er dinsdag ruzie tusschen de Luidgebruiker aan wie de kar behoorde en du huisvrouw naar wiens woning de wegel geleidde. De vrouw werd in den dijk geworpen en diende klacht in bij de politie. Voor onzen vischput, kwamen dezen zaterdag noen, van wego der. Staat, hier twee kruiken viscbjes aan, Een solo-slim. werd Donderdag avond gespeeld in den Katholieken Kring door M. Amic Deroo de medespelers waren de heeren Jules Berat, Hector Desagher en Albert Rommensdeelsman M. Cyrille Verdonck. Almanak Hachette-Lebègue te beko men ten onzen bureele. - Gevonden, vrijdag rond 1 ure, op de groote markt bij de heiberg A la Fabri- que», een portö-monnaie, die door de vin ders, Elodie Pittellioen, naar het politie- bureel gedregen werd. Aangename uren kan men wekelijks slijten in den Familie-Cinema van Emiel Lobeau, groote markt, te Poperinghe. We kelijks drie vertooningen den Zondag om 3 1)2 en 7 '1)2 ure, en den Maandag om 7 1)2 ure. Koningbolling bij de «Ware Vrienden De boldersmaatschappij De Ware Vrien den» vierde op 9 December laatst haar jaar feest. Zooals verleden jaar zou het feest met de Koningbolling aanvang nemen. Op voorgaande Zondagen hebben de leden gebold man voor man, tot Slechts twee bolders meer aanbleven. Het waren de heeren Elie Mahieu en Edm. Thorez. Eene harde partij voorwaar werd Maan dag avond geleverd in de prachtig versierde bolbaan van De Wijngaard het lokaal der Maatschappij. Men bolt in vollen ernst; alle mogelijke en onmogelijke toestanden worden fel gewikt en gewogen. De moeilijkste spelen worden gelegd, maar even ras en kunstig ook afge nomen mot eene zekerheid en juistheid die de bewondering afdwingen van de talrijke leden, die met veel aandacht en belangstel ling deze schoone partij volgen. De eindzegepraal behoort aan den heer Elie Mahieu, die onder de toejuiching van allen plechtig tot Koning der Bolders uilge roepen wordt voor het jaar 1912-1913. De Voorzitter, de heer Em. Herman, biedt hem namens de maatschappij een prachtig ge schenk als blijvend aandenken van deze onlangs verkregen weerdigheid. De prins, de heer Edm. Thorez, wordt ook met een geschenk vereerd. Wat het tweede deel van het feest betreft, na het smakelijk avondmaal maken zich de leden de woorden uit het lied Zingen» tot de hunne Als vrienden samen komen, te samen rond den disch, Dan klinkt er ook een liedje of 't is geen [kerremis. 't Vlaamsche lied, 't goede volkslied bekomt er zijn volle recht en de avond verstrijkt rap, wel veel te rap, onder het lustig zingen van vele en aangename liedjes. Zoo eindigt en Koningbolling en Feest avond en iedereen is voldaan otn het ge smaakt genot van bolder te zijn. Bericht aan de ouders der Soldaten. Het Schepenkollegié der stad Poperinghe maakt de ouders der militairen in wevkelij- ken dienst kenbaar dat de mandaten ten hunnen voordeele voor den 3n trimester 1912, ter hunner beschikking liggen in het bureel van het sekretariaat dezer stad. Gezien het getal mandaten steeds aan- *11 lUiMIHWI'WBaBMMWWBB——H— groeit, en de belanghebbende somwijlen bet mandaat ten bureele gaan eischen vooraleer het aldaar berustende is, heeft zelfde bestuur besloten voortaan de mandaten ter beschik king te houden den 2° vrijdag en 2n zaterdag der maanden maart, juni, september en december van ieder jaar. Dat de belanghebbende dit bericht wel indachtig zijn om in het toekomende niet vruchteloos ten bureele van het sekretariaat het mandaat te gaan eischen. De plakkaart aankondigende dat zelfde mandaten op die dagen ia het bureel berus ten, zal zooals naar gewoonte bij den ingang van het stadhuis uithangen. In St Bar tens kerk zal men nu volop De F. C. Poperinghe, begeeft zich he- v 1 lt.11 u vcii (cl icv.i u vil ivvvl 111vv4 v11vi wil w w1 vii g gr gezel en een goed tiert verloren hebben. En die man is j den naar Meenen om er te spelen tegen de thans ontnomen! Eene schrikkelijke en onvoorziene F. C. Op zijn tereiri wou Poperinghe met kwaal heeft hem nagenoeg et» halve maand op heti 5.2. Laat ons Dopen dat zij zegevierend zul- nf ai/ka4 1 ,1 /*'.l 4 1, 11-,o lm m i roert, deze diepe ingetogenheid en deze laatste hulde, die wij aan de nagedachtenis van onzen vriend Cyriel bewijzen, zeggen u genoeg dat wij in Item een goeden vriend, een verkleefd en ieverig medelid, een weerdig aan de herstellingswerken beginnen. Groote stellingen zullen geplaatst worden om boven al het plaksel af Ie schrappen en alles weer in rauw steen te herstellen. Concert van 't Muziek. Heden Zondag, om 0 ure 's avonds, wordt in den Katholieken Kring hot jaarlijks concert gegeven van het Muziek niet de medewer king van M. Alfons Diericx, prijs van het observatorium van Gent; Juffr. Alice Foyer, prijs vau het conservatorium vat Rijsel, en die hier verleden jaar uiterst veel bijval verwierf M. Louis Arscbodt, basvi ooispeler, le prijs met de hoogste onder scheiding van het conservatorium van Gent en M. Piet Janssetts, vlaamsch kluchtzanget te Antwerpen. Te oordeelen naar het opgesteld program ma zullen wij een prachtig avondfeest bij wonen. Met genoegen bestatigden wij dat hei programma dit jaar voor het eerst in bet vlaamsch opgesteld is. Dat getuigt der goede gevoelens waarmede de Overheden van Muziek bezield zijn. Bk weel niet aiies, maar wat ik weet is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sansen - Deoorte, Poperinghe. Trouwe bediening genadige prijzen. Volledige keus van Stoven en Cuisinièren. Kiezerslijsten De bijgevoegde kie zerslijst, die de veranderingen vermeldt toegebracht atp de voorloopige lijsten, ter'inzage van liet publiek nedergelegd van den 5 December 1912 tot den 31 Januari 1913, op het gemeente-Secretariaat. In onzen stadsschouwburg wordt op Maandag 16, Dinsdag 17 en Woensdag 18 D «amber door de tooueel maatschappij Roeysche-Barbaristen uitgevoerd, het beroemd drama De twee Straatjongens gevolgd door het blijspel Sehrik van Sol daten. Kaarten zijn op voorhand fa be komen hij de Wed. Th. Vauelstlande, Yper- straat. De Maatschappij Langhoirs-Victorinen zal op 13. 14 en 15' Januari 1913 opvoeren De Brussetsche Straatzanger dratna, en het blijspel De Wachter verliest Kaarten op voorhand fe bekomen bij Mau- rits Benoot, Popet inghu. ziekbed vastgekluisterd gehouden, waar hij in verdul digheid de grootste pijnen heeft geleden. Ons gemoed komt vol, de tranen ontspringen onze oogen als wij denken dat onze vriend Cyriel over kor ten tijd nog zoo genoeglijk in ons midden verbleef en heden reeds de eeuwigheid is ingetreden Doelt God heeft hein tot zich geroepen Onderwer pen en buigen wij ons voor den goddelijken wil en sturen wij liever een vurig gebed tot den Allerhoog? ste voor de zaligheid der ziel van hem, dien wij hier als voorbeeldige echtgenoot, goede vader, rechtzin nige'vriend en ieverig medelid hebben leeren liefheb ben en beminnen. Bedroefde vrouw en zoon van den dierbaren afge storvene, uit het diepste van ons herte deelen wij in de smert die thans uwen boezem omprangtuit het diepste van ons herte zijn wij gevoelig aan het groot en onherstelbaar verlies welke gij in den persoon van uwen welbeminden echtgenoot, van uwen teergelief den vader koint te ondergaan De wreede dood is in uw huis binnengetreden, de vreugde heeft uw huis verlaten, uw tegenwoordig geluk is heengevlogen. Doch troost u de gedachte dat wij van deze aarde niet zijn, maar voor hooger bestemming zijn gescha pen en dat uw echtgenoot, uw vader zijne pijnen en smerten verwisseld heeft tegen de belooning, welke hij thans van zijn voorbeeldig leven geniet Weest dus moedig Aanveerdt met gelateitlkid de beproeving die u door den Hemel gezonden wordt I Bij ons zat de nagedachtenis van den dierbaren over ledene immer voortleven en wij zullen zijne ziel in onze gebeden steeds indachtig zijn. Vaarwel dan, vriend Cyriel, en tot wederziens in den schoonen Hemel I Yper. Boetstraffelijke Rechtbank. Camille Desmarey, land werker te Vla- mertinghe, krijgt 8 dage en 26 fr. voor op stand, 30 fr. voor smaad aan de veldwachter en 15 fr, voor dronkenschap. Voorwaarde lijk. Camille Panokoucke, landwerker te Proven, Maurice MaP rancke en Maurice VVyffels, id. to Westvleteron, krijgen 15 da gen en 26 fr. voor slagen aan Edoua: tl Bos- saert, en 10 fr. voor braak van huisraad. Remi Loitcke, land werkman, krak in op de hofstede Degryse-Wil lernet ie Reuinghelst, binst de afwezigheid der bewoners, brak een deel huisraad en trok de kraan uit het bier- rat, enz. Hiervoor krijgt hij twee maal 8 dage en 20 fr. en 10 fr. 't'e verkrijgen alle slag van Gritrn op maat, met gespen en patten boven de schoen; haren en weisteren iIand»elio«>ii<i-ii ge naaid met kalfsvellen snoers Alle her stellingen worden gedaan aan handschoenen bij mij gekocht.—Onmogelijke concurrentie. Gareelmaker, Yperstraat, 21, Poperinghe. AltcHe. IAeder avonden. Zooals wij reeds meldden, komen De Vlaamsche Vrienden van Poperinghe hier Zondag aanstaande. 22" dezer, een liederavond ge ven in de school. Gezien de zaal maar klein is, zullen er twee liederavonden gegeven worden een om 4 1)2 u. en een om 6 1)2 u. Aan toehoorders zal het niet ontbreken. Ileninglielst.Bmrqving.—De heer Üjfttcl Clays, hoefsmid in deze gemeente, is na eene kortstondige ziekte alhier overleden op 8 December 1912, Hij was een ieverig lid van het Sint Vincentius-Genootscbap en der Katholieke Lijfrentgi 1de. Ook was bij, door zijn minzaam en zoet karakter, de ware vriend van al zijne medeburgers. De plech tige begraving, welke op Woensdag 11 dezer maand plaats had, was door eene groote eu diepbedroefde menigte bijgewoond. De leden van bet Sint Vincentius-Genoot scbap en der Pensioengilde hebben er aan gehouden, bij het graf, aan hunnen diep- betfèurden medebroeder een laatste bewijs van genegenheid en achting en een droevig vaarwel toe te sturen. Lijkrede uilgesproken door M. Richard' Decanter, schrijver van het Genootschap van den II Vincenlius-ct-Paulö en der Pensioengilde, bij hel graf'van M. Clays. Mijne Heeren, De dood, dc wreede en onverbiddelijke dood, komt opnieuw een slachtoffer te zoeken door den levens draad af te snijden van ons medelid en onzen vriend, den lieer Cyriel Clays. Zijne vroegtijdige dood treft niet alleen in 't herte een achtbaar huisgezin, welk hij uit al de krachten zijner ziel liefhad en waar hij immer zal beweend worden, maar zij treft ook het Genootschap van den H. Vincentius-h-Paulo en de Katholieke Lijfrentgilde dezer gemeente, waarvan hij sinds zeven jaren deel- maakte en waaraan hij met lever medewerkte. De noodlottige slag, die ons geacht medelid uit het leven wegrukt, is voor ons allen zoo onverwachts, dat wij moeilijk de uitgestrektheid van het ongeluk kun nen begrijpen. Maar vooraleer het graf, over het stoffelijk over schot van onzen vriend Cyriel gesloten worde, hou den wij er aan hem de juiste eer te bewijzen die wij hem verschuldigd zijn, want onze herten zijn nog zoo vo! van toegenegenheid en verkleefdheid, dat wij ons verplicht gevoelen te zeggen wie Cyriel is. Voorbeeldige echtgenoot, goede vader, uitmuntende vriend, rechtschapen en verkleefd medelid, bezat Cyriel daarbij al de hoedanigheden die den mensch doen achten en beminnen. De droefheid en de smert zijner familieleden toonen u welk onherstelbaar verlies zijne bedroefde vrouw en zijn teergeliefd kind in hein komen te ondergaan. Onze algemeene weeklachten, onze aanwezigheid in de godvruchtige plechtigheid rond dit graf, de smertelijke gemoedsaandoening die onze zielen ont- Boor «B«s«I« van seizoen, pron te al'slag op alle zwarte en ge- klesii'ile thilclut» en E-'otirrtiren Ei Ij Caniiel Et»<tiieii-)!£aee£t,«»E*oet, Bn iJen Italian, Ypierstraat, 5t> S»H, Poperinghe. De We Van Olme van Dickebusch wil de aan don Café Francais van den tram stappen. Zij miste echter van deur en deed her, vorenste deurtje open De tram kreeg nog een schok de vrouw viel en werd op genomen met een been en een artu gebroken. Een voorbeeldig werkman van Her- seeuwe, wier]) zaterdag avond zijne dron ken vrouw buiten eu ging slapen, 's Ander- dags vond mende vrouw dood van de koude. -- I11 de bakkerij Zwanepoel te Brugge, lag een geladen geweer om ratten dood te schieten. De bakker wilde liet wapen nemen, doch hot viel, en een lSjarige bakkersgast werd doodelijk gekwetst. Iti de brouwerij Declerok te Veurne, werd eene groote hoeveelheied graan door biand vernield. De gebouwen konnen gevrij waard worden. l)e hofstede De Posterijte Veurne, werd gedeeltelijk door brand vernield. Een kabinetsorder van Minister de Brcqueville, in dato 25 November, beveelt de samenstelling van eon tweetalig hand boek, bevattende alle verordeningen en onderrichtingen die onderofficieren, kor- poralen en soldaten van alle wapens behoeven te kennen. CliScos-ci VanTieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. Te Leuven aan de Kath. Hoogesciiool hebben alle faculteiten bijna eenparig don wensch uitgedrukt, ook de vrouwen aan de universiteit toe te laten. Dinsdag nacht ontstond te Rousselare een hevige brand in een gebouw van bet huis Joseph Thibau, dat vol met kanten lag. Alle kanten en teekeningen werden vernield. Deze waren gezamentlijk verze kerd voor 332.060 fr. Nopens eene oude twist voor een meisje kwamen zondag nacht eenige jonge lingen in ruzie te Belleghem. Een ervan, zekere Remi Prevost, werd doodgeschoten. Te Brussel zijn veel valsche vijffrank stukken van Leopold II in gang. In Brussel zijn thans 33 cinemas en 7 aanvragen voor nieuwe. Iu de voorsteden zijn or evenveel. Dinsdag was het 47 jaar geleden dat Leopold I stierf. Dinsdag aanstaande is de derde verjaardag der dood van Leopold II. De kartel meerderheid van den gemeen teraad van Molenbeek heeft het voorstel dat er zou mogen een kruis gesteld zijn op de lijkwagens, zoo de familie het begeerde, verworpen met 20 stemmen tegen 9 en 2 onthoudingen. Een jood, werd te Brussel, in de Aren bergstraat gestuikt dooreenen voorbijgan gerGij onbeschofterik, mompelde Isaak. Middelerwijl was de stooter verdwenen met tsaak brieftesch 10.520 frank en twee wis sels bevattend. Kwaweerprofeten voorspellen ons voor 1913 niet min dan 200 dagen regen. Z. Ent. Kardinaal Mercier is benoemd tot voorzitter van de Koninklijke Academie van België. De, P opening henaar is het meest ge vraagde blad der streek en hel meest nieuws inhoudende. Abonneert U eraan met nieuwjaar. Slechts 2 00 fr. 'sjaars dus ooit, 't goedkoopste. len terug koeren. Aan R. D. van Sportvriend. In Sportvriend lezen wij eenige reken over de match F. C. Poperin- ghe-S. C. Meenen, \yaarin gij spreekt over hetge vaarlijk en ruw spel van Poperinghe. Wij hevvee- ren dat dit onwaar is en vinden uw gedrag oneerlijk, zoo de spelers van Meenen aan te raden ruw te spelen en de supporters van Meenen tegen vreemde spelers op te maken. Het publiek is overal reeds moeilijk genoeg, in Meenen zooals elders en daar misschien nog meer. Denkt ook niet dat de Meenensche spelers gekend staan als lammekens. Sedert Meenen hier kwam, kan onze center-half zijn spel niet meer spelen. Wij wenschen en vragen dat de match vriendelijk betwist worde; doch ware liet anders, wij durven zeg gen dat R. D. er de schuld van is. Dat scheidsrechter Rommelaerc goed en streng op lette. Het record der hoogte, dat vroeger aan Legagneux was met 5100 meters, werd deze week te Tunis geklopt door Garros die 5800 rn Hers hoog vloog. De zesdagenkoers van Brussel begint op 2<)n December. Er zijn twaalf equipen waaronder: Vanhouwaert-Stol, Lapize- Dupré, Georget-Petit-Braton, de gebroeders Vanderstuyft, enz. Groote keus van imperixièabies voor Heeren en Damen, lederen vesten en broe ken, In den franschen soldaat, bij V. Staes- sen, Yperstraat, Poperinghe. Irnperméa- blr-s worden ook op maat gemaakt na keuze ■Ier slofï'en. Onze officieren Sin «ieaa vreein> de. Wij hebben onlangs het vertrek ge meld van verschillige Belgische officieren, (tie vo irflernens aren deel ie nemén aan de wedci'iandschepa'irdenloopstrhlon an New- York. Eeu hunner, heer luitenant Delvoie, van het. 3° lansiers, heeft er een grooten bij val bi hiiald. Inden belangrijksten wedstrijd voor den Kanadeeschen beker, heeft hij de tweede plaats veroverd, met zijn paard Murat en de derde plaats mét Tiiine feebehonrende aan luitenat Murneif Am den wedstrijd natnen 147 mededingers doel. KathoSiebe Yliiamseiic ILeaiaig. Katholieke Vla,, ingen steunt uwe Kat holieke Vlaamsche pers 't, Is broodcoodi s, vooral nu er zooveel gedaan wordt otn de slechte pers ingang te doen vinden. Vóór een goed jaar kwam het geïl lustreerd Weekblad Ons volk tot stand. Het bloeit boven ieth rs verwachting, om dat hot in alle Katholieke huishoudens be gint in te driegen. Maar hut moet nog verder komen nog meer abonnementen, en het wordt nog beter en schooner In Ons Volk» is el te loeren er is' goede, aangrijpende hv.iug in, en de plflüen zijn talrijk ert pracieig. Binnen kort begint een buitengewoon boeiend roman. Wie nu inschrijft voor 't koutende jaar, krijgt het gratis iot Nieuwjaar. Men schrijft in ten onzen bureele waar proefnummers kosteloos te krijgen zijn. aandoening onder ontsteld, ver eenen zu- tot zijne mannen Simon-Brutus. Hoezeer ook borg hij zijne ren spotlach, terwijl hij zeide Genoeg van dit belachelijk sermoen Men volge mij naar de Arena. De korpo raal blijve hier met acht mannen. Zullen wij Eet vuur in de woning ste ken Pvroeg de korporaal. »Neen, nu nog niet,» antwoordde de overste. Dezen namiddag zal ik u een bevel zenden. Er moet hier veel geld en zilverwerk zijn. Verzamelt het. Wij zullen het bij het overige voegen om naar Ant werpen te sturen. Eet en drinkt ondertus- schen van hetgeen gij hier vindt. Laat u niet verrassen, korporaal... Men hale het lijk van onzen armen kameraad Zoohaast liet doode lichaam op de draag baar tot bij de deur was gevoerd, verliet Simon-Brutus de woning van den notaris en trad met zijne mannen op de dorjisbaan. De pastoor, door twee soldaten vastgehou den, stapte met gebogen hoofde nevens het lijk. Bij hunnen doorgang bespeurden zij geen enkel levend wezen in het dorp; het scheen woest en verlaten, alsof de pest al zijne in woners in óéncn nacht hadde gedood. Even wel, vele menschen stonden achter deuren en vensters te sidderen, terwijl zij vol angst, met het oog voor spleten of gaten het doodsch gevaarte in zijnen gang' bespiedden. Buiten het dorp, op du baan naar de Arend, deed eensklaps een geweerschot zich hooren een der soldaten, in het been getroflenviel neder in liet zand. Onder verward wraakgeroep sprongen allen door het schaarhout en liepen naar de plaats, waarboven het rookwolkje van geen zijne het schot nog zachtjes in de hoogte dreef. Vier mannen bleven bij den priester staan en, even alsof zij meenden, dat hij schuld had aan hetgeen er was geschied, stampten en sloegen hem wreedelijk Hij liet zich lijdzaam martelen en van den eenen kant naar den anderen stooten woord, geene klacht ontsnapte aan lippen. Het duurde tamelijk lang, vooraleer Simon-Brutus en zijne mannen uit het schaarhout terugkeerden. Bij hunne ver schijning op de baan gloeiden hunne oogen van razernijeen verward getier van spijt en woede dreef boven hunne hoofden... Zij hadden niemand gevonden. Vooruitriep de overste. wij zullen de:en mid lag hunne rekeking maken De priester werd nog met meer woest heid voortgeruktde gewonde soldaat werd gedragen, en zoo bereikte het gevaar te de afspanning de Arend. IV. Het was denzelfden dag, omtrent drie uren 11a den noen. Simön-Butus wandelde op en neder voor de afspanning de Arend. Hij scheen in diepe mijmering verzonken somwijlen weerhield hij eensklaps zijne stappen en bracht zich de band aan het voorhoofd dan weder stuurde li ij den schilwacht voor de deur eenige verstroeide woorden toe, of hij in de verte niets naderen zag. Achter het venster der herberg stond baas Cuylen, die, schijnbaar onverschillig, doch vol angst en bevend, het oog op den Overste gevestigd hield. Dien morgen had de molenaar zulke schrikkelijke dingen gezien! Men had in zijn huis een lijk gebracht; in zijnen stal zat de pastoor opgesloten, hij had dezen ganschen dag nog niets gehoord dan ijse- lijke wraakkreten en bedreigingen van brand en moord tegen het geheeie dorp Benauwd als hij was, volgde hij nu den Overste met vreesachtige blikken want voor hem was het klaar blijkend, dat Simon Brutus op dien stond bezig was met in zijn hoofd ontwerpen van wraak en van ver woesting te beramen. Ongetwijfeld bedroog zich de molenaar toch Hoe hard en k waadvoorspellend de wezenstrekkend van Simon-Brntus gewoon lijk waren, nu kwam echter bij poozen een vluchtige glimlach op zijn gelaat de norsche uitdrukking vervangen. Het ongeduld, dat hem zichtbaar vervolgde, getuigde, dat hij, wel verre vau op wraak plegingen te den ken. integendeel met ontsteltenis op iets wachtte, welks verschijning hij vurig ver langde. Na eeuigen tijd was hij voor de vierde maal reeds bij het begin der dorpsbaan gaan uitzien, toen hij in de verte eenige soldaten zag verschijnen. Hij keerde haastig tot den schildwacht terug en zeide op strengen toon De sergeant is daar: hij brengt eene vrouw, die ik in hechtenis deed nemen Let wel op, dat men niemand, wie bet ook zij, in de Arend toelate, zoolang ik zelf niet buiten kome otn u andere bevelen te geven. De sergeant zal de vrouw tot mij leiden in de groote kamer Met deze woorden trad hij ter herberg in. Litusschon vertoonden zich op het einde der dorpsbaan een tiental soldaten, die eene jonge vrouw bij den armen voortleidden on (frs. 5,75 per jaar.) ttok 'n statistiek. Een Duitsch schrijver heeft dezer dagen een statistiek van... liefdesverklaringen gepubliceerd. In procenten heeft hij uitgedrukt de wijze waarop door de vrouwen de liefdesverkla ringen van den man worden aangenomen. 60 procent van de vrouwen wërpt zich ais de man de groote vra g gedaan heeft-, sprake loos in de armen van den aanb'dder 20 jiro- cent verbergt bedeesd het gezicht in de han den, 1 procent zinkt in onmacht, in 'en stoel, 4 procent hoort met werkelijk groote be wondering de verklaring van de geliefde aan 15 procent zie! den minnaar- geheel dom in 'tgezicht, eu... 1 procent loopt, nog voordat de aanstaande heeft uitgesproken, hot huis uit, om de gewichtige gebeurtenis aan de vriendinnen mede te deelen. Het totaal tabaksverbruik der wereld bedraagtniet min dan 13.600.000 k.'sjaars. POPERINGHE, van 8 tot 15 December. Geboorten.295. Madeleine Leiieur, d. v. Jerome en Maria Cornette.296. Madeleine Bouthé) d. v. Achiile en Maria Depoorter. 297. Alice Decoker, d. v. Jerome en Elisa Ostyn. Overlijdens. 205. Maerten Etnma, 57 jaar, onge huwd, rentenierster, Gasthuisstraat. 206. Delbaere Gaston, 47 jaar, ongehuwd, landbouwer, wijk A. 207. Papegaey Hortense, 64 jaar, zonder beroep, we duwe van joseph Druant, Tien Gebodenstraat. Reningheist, van 1 November tot 8 December. Geboorten. Gouwy Maurice. Arnout Jules. Carton Elie. Bryon Maria. Liefooghe Irma. Qverlijdens. joosten Marle-Louise, 3 maanden. Dewaegemaecker Florcntin, 75 jaar, metser, echtge noot van Ramout Ciemence. Deberdt Amand, 76 jaar, echtgenoot van Vandersype Virginie. Decrock Sophie, 79 jaar, echtgenoote van Warlop Constantin. Vermeersch Charles, 77 jaar, rentenier, echtgenoot van Philomène Gesquiere. Clays Cyriel, 44 jaar, echtgenoot van Vantoinme Sivie. Watoii, van 22 November tot 12 December. Geboorten.Gruwier Maurice.Antheunes Agnes. Prum Oda. Overlijdens. Sabine Tillie, 85 jaar, echtgenoote van Flor mond Boeket. Oscar Leupe, 50 dagen» Henri Wils, 70 jaar. Huwelijken. Gaston Vandromme met Zoé De- langhe. Remi Deroo met Ida Demuys. Maurice Vancayzeele met Zoé Saint-Germain. Camille Van- neste met Magdalena Soliier. René Degryse met Clotilde Demolallen te Walou. Huwelhksbelofte.Theophile Decaesteker, aarde werker te Proven met Juliana Kestemaii, werkster te Watou. Met het seizoen der aal pompen heb ik de eer u te laten weten dat gij bij mij kunt verkrijgen allerbeste gebrcvcteerdc aalpoiiipcn, zeer goed 010 af te laten, waarvan inen het ieder der seule kan wijden en vernauwen en wulke nn n niel mag na maken. Ik heb er ook die kunnen uit en in schuiven volgens de diepte der putton. Altijd pompen in gereedschap en genadi ge prijzen. Bruggestraat, (bij de Statie), POPERINGHE. haar van tijd tot tijd met zacht geweld in den rug duwden, om haren gang te bespoe digen. Het was eene allerschoonste maagd, lang van gestalte, met ravenzwarte haren, met vurige oogappels, «iet iets grootsch, iets edels op het betooverend gelaat. Alhoewel tranen uit hare oogen parelden, toch bukte zij het hoofd niet diephaar gang, hare houding getuigden nog van fierheid en moed. De soldaten zei ven ondergingen de indruk dezer maagdelijke grootschheid de woor den. die zij tot' haar spraken, waren niet zoo ruw als «aar gewoonte en schenen door een gevoel van eerbied gematigd. Maar hare geleiders vielen des te bar- scher uit tegen eenen bejaarden man, die hen hardnekkig volgde, ofschoon zij hem meer dan eens met schrikkelijke bedreigin gen hadden achteruitgedreven. De man was de koster-schoolmeester hij liep de soldaten achterna met teekenseener onbeschrijfelijke wanhoop, rukte zich de haren uit het hoofd, neep zich de borst ten bloede en stortte eenen stroom bittere tra nen irt één woord, hij ging te werk, als hadden smart en vertwijfeling hem zinne loos gemaakt. Nadruk voorbehouden, Wordt voorlgezet

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2