POPEBiNSHE El BE BOEKRUG HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, STOVEN, Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. NIETS Zondag p!« Maart igi3 5 Centiemen. pe /aar. N* i5. ANNONCEN Den drukregel 1.0 c. Heriiaalde Annencen Eerste Taps, Boliingen en BerfeergkerfDissea raits betaling van 1% c Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noes ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperingfee Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,69 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VAL. ÉRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 1B, Poperinghe. Wekelijkschc Almanak.—Maart. Notaris BACQUAERT, Vrijdag 14 Manrt 1913, Een zeer gerieflijk WOONHUIS Overslag: Vrijdag 21 Maart 1913, WEIDE en ZAAILANDEN Vrijdag 28 Maart 1913, Notaris CASSIjBjRS, eene goede partie ZAAILAND Hovenierhof en Woonhuis, TE POPERINGHE. Maandag, 24 Maart 1913. Op Dinsdag 25 Maart 1913, SCHOON ALAM Mobilaire Voorwerpen Notaris VANDE LANOITJE, Op Maandag 24 Maart 1913, van 10 000 Hoppepersen en laOO Kepers, Notaris VAK CAYZEEIE, Vrijdag 7 Maart 1913, De nieuwe Legerwet. Eene van 't zwakke Geslacht. 1798) Sterren of Ballons? Be Talen in het Leger. De Aigemeene Werkstaking. De algemeeae werkstaking afgezegd. ''1' "B""-'! aT(TTr*gliï|irffillTl un«jr3tiwita.-awa volgens overeenkomst worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels le weigeren is voorbehouden. fó fSfc 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag- Woensdag' Donderdag Vrijdag Zaterdag 9 10 11 12 13 14 15 s. Franciscus, Rduhard. Zon op, mam Zon ond. Nieuwe Maan. Eersla Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Passie-Zondag. 40 Martelaars. s. Firmianus, Ramirus, Constantirms. s. Gregorius, Rosina, s. Euphrasie, Alexander. O. L. Vrouw van de 7 Weëen. s. Longinus, Walterus. Zaterdag 8 Maart, ten 0 ure 22 minuten 's 6 u. 13 m. 5 1 36 m 6 11 5 87 0 9 5 C9 6 7 5 40 6 4 5 42 6 2 5 44 5 59 5 46 morgens. Zaterdag 15 Maart, ten 8 ure 58 minuten 's avonds. Zaterdae 22 Maart, ten 11 ure 56 minuten 's morgens. Zaterdag 29 Maart, ten 12 ure 58 minuten 's namiddags. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. om 3 ure zeer stipt namiddag ter herberg "T FORTin de Hekhof' straat, te 'Poperinghe van Overislu^ van met magazijnen, peerdens'tal eu 5 aren 15 centiaren grond en hof. dienstig tot alien han del, hekend bij kadaster sectie F, nummers 403n. 403r eu 403i. tfelegen te Poperinghe. in de Ypermraatj nr Öl, met uiigangpoort in de Valkestraat. Zijnde hel sterfhuis van M. Louis Ampen- Decorte. Ingesteld, 17,500 frs. 18. om 3 ui c, ter herberg Hotel d'Anvers, te Poperinghe, van 10 Heet. 74- Aren 50 Cent. allerbeste TE POPERINGHE, langs de WestoutreT aisijde, bij d'herberg «De Hoek van Vrede gekadastreerd sectie O. num. 991a. 991b, 990, 989, 988a, 340, 347h 838a, 837, 839 813a, 844a, 845a. 979a, 977 en 978. Al gebruikt door M. Jérorne Adriaen, tot 1 October 1913 Volgens affiche met plan verdeeld in 1') hoepen. Zie instel op tweede bladzijde. EIS. Om uit gemeenzaamheid te scheiden. in een enkele zitting, om 3 uren zeer slipt namiddagter her berg a A la maiscn de Ville bewoond door M. Honoré Lemahieu-Rouseré, Groote Markt, te Poperinghe. Krachtens vonnis van den rechtbank van eersten aanleg zitting houdende te Yper, teu overstaan van den heer Vrederechter van 't kanton Poperinghe, OPENBARE VERKOOPING VAN het volgend onroerend goed. Slwl E'opei'iuglie, Yperstraat. legen de Statie. Een Woonhuis met Stal lingen en verdere gerieflijkheden, alsmede volgens metiug 10 aren 12 cent. en volgens kadaster. sektie E. nummers 509d en 509f, 10 aren 25 cent. grond en erve. Gebruikt hot huis door Jufv. Fanny Alle- mon, medeverkoopsier, zonder pachren een deel van den hof door M. Daniël Sabbe, mits 100 frs 's jaars. De titels, plan en veilingsvoorwaarden berusten ten inzage der liefhebbers ter studie, van den Notaris Itiavqtiaei't. PIANOS L ucien OOR, en andere mer ken. SPII i:Eli>114 KilEEN s GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPA THEPHUNES met sa- ph.ier diamantjes bij Jcroitn 1IATTIIYS ZONEN, OoHtsttrnml, IIOL'SSELAIIE. 32e Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. I. Sterfgeval, Bij Openbare Vei'kooping van gelegen en openbaarlijk te koopen Gemeente POPERINGHE fóoop i Langs de Gerrelgat- of Peselsiraat. Eene pariie Zaailand, gelegen te Pope ringhe, in den Hamhoek, groot 42 aren 41 cent. volgens iitel en 40 aren 80 cent. volgens kadaster sek lie B, nummer 704 Gebruikt door Camille Vaocayzeele-Pat- tyn, zonder recht van pacht tot 1 October 1913, aan 75 fr. 's jaars, boveu de lasten. Üoo'5. Dicht bij de Kom- of Koulerslraal. Een M ov<-Bi5e!-Iiot' met lustgebouw erops'aande, gelegen te Poperinghe nevens stad, groot 16 aqgn volgens titel en 15 aren 80 cent., volgens kadaster sektie C, nummer 1065A)2. Gebruikt zonder recht van pacht tot 1 Oc tober 1913 Louis Verdonck aan 25 frs, 't andere door Rene Rabaut aan 15 frs, en 't overige door Dominique Logic aan 15 frs, al bij de jare, rij van lasten. Eïesoj» 3. Langs de Veurnestraalin stad. Eon Woonhuis met verdere gebouwen en de e< ve daarmedegaande, groot 1 are 11 cent.. volgeDS kadaster sektie E, nummer 168a, sta i-.de en gelegen te Poperinghe, in de Veuruestraat. Laatst bewoond door de Wed. Alois Te-5 i.eur-Benoot, thans ledig. In eene enkele zitting, om 2 uren namiddag, te Poperinghe, in de Casselstraat, ter estaminet In de nieuwe Lelie gehouden door den medeverkooper Francois Ver ve aer de-Ten eur. De titels van eigendom en veilingsvoor waarden berusten ten kantore van den Notaris Cassiers voornoemd. 18. om een uur namiddag, te Poperinghe, in deWatoustraat, ter woonst van den heer Tbeephile Timperman-8ettens, Openbare Verkoophig van voor Plafonneerders en Metsers, en eene HANDKAR in goeden staat. A lies met gereed geld en verhoog van den 10" penning. STUDIE VAN DEN te Vlamertinghe. zijnde 2" Paaschdag, om 21 2 ure stipt, Mcrkwcei'dige YcrLoupiiix extra schor,nc en zuivere epiceas, te VLAMERTINGHE, bij de Statie Studie van den TE RENINGHELST. in ééne zitting om 2 ure stipt namiddag, in de verkoop zaal voor notarissen, ter herberg "t Stad huis Groote Markt, te Poperinghe, openbare verhooping van Gemeente WEST0UTRE, Dorpplaats. 1° Plen U oonliiiU, met 1 are 05 cent. erf, bekend bjj kadaster sektie C, num. 24b. Gebruikt door de We Henri DewLre. lot 1 Mei 1913 2° Eene Schuur met 1 are 80 cent. erf. sektie b, num. 486m)2, gelegen in de Biauwe- poortestraat. Gebruikt door de W° H Dewitte, tot 1 Oc tobor 1913, aan 25 fr. 's jaars boven de lasten. 3° Eenen Hof groot 2 aren 84 cent., s?k- tie B, num. 486l)2, langst de Blauwepoorte- straat. Gebruikt door M Em. Croes, tot 1 Octo ber 1913, aan 10 fr. 's jaars, vrij van lasten. Met de wet van 1909 zouden wij in vre destijd 44 tot 45 duizend soldaten ónder de wapens hebben. Met de nieuwe wet zal het 60 duizend zijn. Er zal daaruit eene ver meerdering, op de gewone begrooting, vol gen van 25 tot 26 miliioen 's jaars. Ziehier wat de verscliillige landen voor hun leger uitgeven, per inwoner gerekend Frankrijk 22 fr. 79. Duitschiand 15 fr. 14. België nog geen 10 fr. zelfs na de nieuwe wet. Ziehier nu hoeveel soldaten er in vredestijd per 100 inwoners geleverd worden 1 man per 67 inwoners in Frankrijk. 1 104 in Duitschiand. 1 - 166 in Beigië. Wat zal er van het maandgeld der solda ten geworden Velen meenden dat, nu de dienst meer algemeen wordt het geheel en ganscii zou afgeschaft worden. Dat is mis. Het maandgeld zal behouden blijven voor de noodlijdende ouders. Alleman gelijk. Men bad gevraagd dat soldaten, die een bijzonder examen afleggen, maar een jaar zonden moeten dienen en dat zij op hunne kosten in stad zouden mogen slapen. M. de Broqueville vindt, dal zulks zou slecht gezien 1 zijn; hij wil er niet van allen moeten op dénzelfden voet staan Meer en meer moeten de kazernen, onder zedelijk en gezondheidsopzicht, verbeterd worden. In dien zin zal bij niets verwaar- loozen. Zeker zijn de opofferingen, in mannen en geld die gevraagd worden, aanzienlijk. Maar er komen oogenblikken in het bestaan van een land, dat het zich zulke opofferingen voor zijn veiligheid moet opleggen. ne briefwisseling met de Waalsche of de Vlaamsche overheden houden in de taal der landstreek. Over dit wetsontwerp zegt de briefwisse laar van Hooger Leven Het is een zeer ernstige poging van den Minister van Oorlog om aan de eischen der Vlamingen recht te doen, die we, eer lijk, mogen toejuichen. We konden natuur lijk niet verwachten dat hij al onze wenschen voor zijne rekening zou hebben overgeno men maar de hervorming die hij voorstelt is wezenlijk zeer gewichtig. Ik had gelegen heid er verschillende Vlaamsche afgevaar digden vluchtig over te praten de meeste bleken zeer optimistisch en allen bewon derden ze de kranige daad van Minister de Broqueville. «awT-.ïewaMMiuiB-'ag-. De redactie van een bollandsch blad maak te melding van eene dame der slad, die in een winkel een der bedienden eenige klap- in drie gedeeltens, 't eene door pen gaf, omdat hij haar niet naar behooren 'had bedieud. De dame in kwestie zette zich denzelfi en dag nog aan het schrijven van een in re- zonden - en verraste het blad met 't volgeir- de epistel. Mijnheer do Redacteur. In uw nummer van hedenavond las ik uw artikeltje Eene vriendelijke darno. - Ik ben die vriendelijke dame geweest en als gij ook niet op dezelfde manier getrncteerd wilt worden als die bediende, zou ik u raden dit op te nemen met weglating van mijn naam. De bediende legde mij oude en leelijke kant voor, zooda't ik hem zeide- Heb je niets als zulke oude rommel», waarop hij met 'n brutaal gezicht antwoordde Ga dan maar waar ze geen oude rommel verkoopen.» Toen heb ik hém een paar klappen gegeven, want ik ben niet bang voor brutale mannen. Ik ben in Duitschiand opgevoed, waar de kinderen behoorlijk stokslagen krijgen, maar hier worden ze veel te zacht behan deld, zoodat er brutale kerels uit groeien. Als ik aan het ho>>fd van een zaak stond, zouden de bedienden behoorlijk gedrild worden, al zou ik er de zweep bij moeten gebruiken. Mijn zoon, die geregeld van de bezem krijgt, vliegt voor me, en als gij nog eens iets over mij in de gazet durft zetten, zult gij er ook van krijgen. Gegroet, Mej. L. S. F. Het blad beveelt in een onderschrift be doelde dame warm aan als herinrichtster van fle politie. Aan wat al te brutale mannen voor wie alles wel is buiten, en alles kwalijk binnen hun huis, zou zulke vrouw ook wel te pas komen I Chieorei Van Tieghem - Dupont, is atijd van bese prod uk ten gemaakt. historisch tafereel uit de xviii0 eeuw, DOOR Hendrik CONSCIENCE. Ah, vrienden, wij zijn ongeoefend en zwak maar toch. op zulke wijze zouden wij hoe gering in getal ook, ons leven duur verkoopen en de vreemdeling zou weten, wat het hem kostte <en enkel dorp der Kempen in slavernij te slaan ii Welnu riep Karei tot de omstan ders, gij spreekt niet P Zoudt gij inder daad laf genoeg zijn om in twijfel te gera ken over hetgeen uij wilt doen Zegt op, wie gaal er naar Waldeghem om het leven j te behouden Hij wendde zich tot zijne pezellen. doch allemaal schudden beurtelings ontkennend het hoofd. Alzoo, ii riep Kare1, het is wel ver staan wij blijven allen met Bruno totter- dood Een bevestigend gemor steeg op onder du omstaanders sommigen stampten met de kolf van hun geweer tegen den grond. Het was, alsof allengskens de indruk'der akelige tijding in hen verminderde, en de zucht naar wraak weder in hunne boezems ont brandde Maar, vooraleer uit hunr.e woo- den iets verstaanbaar werd, trok eene onver wachte verschijning hunne aandacht af Chicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Beneden den Zandberg trad van tusschen het geboomte een persoon gekleed als een steedsche heer en vergezeld van drie of vier j onbekende boeren, die hem zichtbaar tot j leidslied -n hadden gediend Een dezer laat- sten droeg eenen kleinen reiszak aan de hand. Terwijl de gewapende lotelingen met nieuwsgierigheid naar den onbekenden heer zagen, kwam bij recht tot hen en vroeg aan den eerste, wie hun Overste was Allen wezen op Bruno, die wel is waar nog niet tot bevelhebber was uitgeroepen, doch im mer als dusdanig was beschouwd geworden. De heer naderde hem en vroeg met stille stem bij zijn oor Kapitein, zijt gij zeker van al uwe man nen 1 Hebt gij geene geheimen voor hen u 'Vaarom die zonderlinge vraag 1 zeide Bruno met eenig mistrouwen. 1 moet u over belangrijke en haastige] zaken spreken Zoo gij van de getrouwheid uwer gezellen verzekerd zijt, wilde ik liefst door hen gehoord wordenhet zou ons tijd sparen Wie zijt gij dan vroeg de jongeling. Doe uwe mannen wat meer tot ons na deren, ik zal u zeggen, waarom ik u zoo diep in de bosschen kom opzoeken Toen aan het verzoek des onbekenden voldaan was. sprak hij iu dezer voege tot de omstaanders, terwijl hij een papier uit zijne borst haalde en het toonde li Die bnef bewijst dat ik een afgezondene van uwe vrienden ben hij is geteekend door den Kolonel der patriotten van Gheel. Zoo de Franschen dit geschrift op mij ontdek ten, ik wierd oogenblikkelijk voor den kop ïgeschoten Hebt dus een vol betrouwen in vlucht omtrent uw geboortedorp in al de bosschen der Kempen schuilen aldus man- nenen, die gereed zijn om hun bloed voor het vaderland te geven. Gij insgelijks, vrienden, ik zie het, zijt bereid om te strij den voor vrijheid en geloof. Maar zóó, van elkander verwijderd, kan men nooit het doel bereiken. De vreemdelingen hebben het gemakkelijk zij trekken in machtige hen den door het land en zoeken beurtelings de verspreide patriotten op en vangen of doo- den ze zonder moeite, t-en nieuw gevaar be dreigt ons wij moeten te zamen loopen en in groote macht vergaderen, om niet opvol gend te worden verpletterd In Parijs heeft men gevoeld, dat het niet voorzichtig was, met de verdrukte Belgen te blijven spotten En om, indien het mogelijk is, een spoedit.' einde met ons te maken, beeft men beslist eene croote macht tegen ons uit te zenden, terzelfder tijd in alle strek n ons na te ja gen, te vervolgen tedooden, te verpletten en zóó zelfs de geheugenis van onzen vader- landschen opstand te vernietigen. Welnu de oneindigheid van het gevaar heeft als een bloedige spoorslag de Belgen tot eene laatste poging doen besluiten de rijke lie den in de steden, de gevluchte kloosterlin gen stellen hunne schatten ten onze dienste en voeren ons overvloedigen voorraad aan van alles, wat tot den oorlog noodig is. Oude kapiteins, moedige mannen die in den eer sten pairiotten strijd hun leven voor de vrijheid waagden, komen in menigte tot ons en stellen hunne ervarenheid ten dienste dei- heilige zaak. die wij verde iigen. Ik ben een zendeling van het leger, om de verspreide vluchtelingen op te zoeken en naar het mid delpunt onzer werking te roepen zulke ge- hetgeen ik u zeggen ga. Gij zijt hier ge- machtigden zijn naar alle streken des lands Verleden week spraken wij reeds van een ongewoon licht dat hier 's avonds in 't noord-westen gezien wordt en dat, naar de meening van velen, het licht is van een bestuurbaren ballon. Anderen hechten hier geen geloof aan en zeggen 't Is eene ster Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag echter, was het verschijnsel alweer te zien. Zondag avond, rond 9 ure, kwamen alle verbruikers die ir. de herbergen waren buiten om het geheimzinnig licht r.a te gaan. Het verdween en rond 11 ure kwam het teiug. Een groepje personen die het vervolgden tot 11 1)4 ure, zegden ons het langzamerhand al bewegend te hebben zien weggaan. Mmndag avond om 7 1)2 ure alweer 't zelfde; 't licht kwam, maar voor niet lang. 't Is de papster», zegde ons een land bouwer, en toen wij over dit woord uitleg vroegen, werd ons geantwoord Bij de boeren benoemt mon zoo de ster die altijd eerst te zien is, omdat het dan tijd is pap te gaan eten. Dinsdag was het licht alweer te zien en bij stonden schoten er stralen uit. Woensdag avond om 8 ure, stonden wij met een tiental in de Gasthuisstraat het geheimzinnig licht te bezien. Het zat noord-west, gelijk iederen avond, en scheen onbeweeglijk, maar als men het langs eene schouw vervolgde, zag men het Drie inaal in 10 minuten tijds, het Fransch, naar keus, en een proef over j ging het langzamerhand weg bij het weg- de noodige kennis van de audere taal. igaan was het als een omhulsel dat men rond In de Militaire School zal hot zelfde getal j een grooten bollanteern zou spannen, lang- uren besleed worden aan de studie van het izaatn verminderde liet licht en men zag nog Fransch en van het Viaamsch, derwijze dat j ais een halvemaan, eerste kwartier en dan de leerlingen zich de kennis van de twee volstrekt niets meer. Plenige stonden bleef talen werkelijk zullen eigen maken. 'hei verdoken en dan ging het weer open, De leergang van het militair reglement gaf een hellen glans, veel giinstereuder dan zal in de twee talen gegeven worden. Het da sterren die uitzaten. Als het licht zoo uitgangsexaam van de Militaire School zal j eenige stonden verdoken was geweest en eene Vlaamsche proef bevatten. dan weer verscheen, kon men wel bemer- Ziehier den beknopten inhoud van hot wetsontwerp op het gebruik der talen, dat Donderdag door M. den minister de Broque ville tar Kamer neergelegd is: Het Viaamsch zou te rekenen van 1 Januari 1917 verplich tend worden voor het aannemingsexaam der Militaire School en voor de voorberei dende exaams tot het onder-luitenantschap. De kandidaten..zullen eene grondige proef moeten afieggèn over de kennis van een der twee naiionate talen, het Viaamsch of 1 beweger Van nu af tot den 1 Januari 1917 zal het onderwijs derwijze ingericht worden dat men trapsgewijze tot den nieuwen staat van zaken kome Het ingangsexaam voor den gezondheids dienst zal ook eene proef van praktische kennis der Vlaamsche taal bevatten onder andere eene ondervraging van twee zieke Vlaamsche soldaten, die de Fransche taal niet kennen. Het bevorderingsexaam voor de krijgsdokters zal ook over de kennis der Vlaamsche taal loopen. In de pupillenschool, waarvan drie in het Waalsche en drie in het Vlaamsche land zullen gesticht worden, zal het aanleereu van de tweede taal grondig geschieden. In de scholen voor de opleiding van hor ken dat het ieder keer meer noorderwaarts getrokken was Al de personen die dit verschijnsel gedu rende eeu kwart uurs hadden nagegaan moesten zeggen Het kan geen ster zijn Wij zijn ook van dat gedacht, maar wat is het dan Een bestuurbare ballon, zeggen anderen. 't Is best mogelijk. Maar van waar komt hij Ziehier wat Le Patriote van maandag laatst hierover schrijft In Engeland zijn de gemoederen ontsteld door geheimzinnige lichten die des nachts; 100 frank gegeven opeens te voorschijn komen, verdwijnen en stakers te helpen, dan verder gezien worden. De sterrekundigo Sir Norman zegt dat het eene ster is, maar Op 4 Januari laatst, 3 uren voor het aan breken van den dag, werd zelfde verschijn sel opgemerkt boven Dover. En dit alles is nog niets bij 't gene men nu meldt. Maandag, laat in den avond, verscheen een groote bestuurbare ballon boven Ips wich wat later was hij te Portsmouth en vloog een uur boven de haven. Dinsdag verscheen de ballon te Horsnea en te Huil waar iedereen hem zag en zijn rood en wit licht kon onderscheiden. Van waar komen die geheimzinnige be zoekers De openbare meening antwoordt Van Duitschiand. De radikalen echter zeg gen dat hunne duitsche vrienden zoo loensch niet zouden te werk gaan, en beweeren dat het voor een bestuurbare ballon onmogelijk is zulke i-eis af te leggen zonder onderwege gezien te zijn. Maar de militaire briefwisse laar van de Standard antwoordt met recht hierop Laat ons eens veronderstellen dat dit luchtgevaarte eeu nieuwe "Zeppelin zij en dat hij vertrekke uit Heligoland (duitsch eiland in do Noordzee). De afstand over zee tusschen dit eiland en Grimsby (in Engeland) is 300 mijlen hij kan dezen afstand afleggen in 5 uren. Met om 4 ure te vertrekken zou de ballon dus om 9 ure in Engeland zijn en daarvoor een tot twee uren bij dage moeten reizen. Hij zou in stilte ver trekken, rap, en dank aan zijn grijze kiem en zijne hoogte, door niemand bij dage ge zien, te meer daar het nu ook meest mistig weder is. De Standard besluit rnet 8 miljoen te te vragen om in Engeland ook een sterke luchtmacht in te richten waDt zegt het .- De oorlog is onmogelijk voor wie geen meester is van de lucht Wij hebben dus alle redens om te gelooven dat het geheimzinnige licht dat hier in onze streek zoo dikwijls te zien is wel behoort aan duitsche bestuurbare ballons die men beproeft of die op verkenning uitgaan, alhoe wel duitsche bladen stellig staande houden dat dit onwaar is. De tijd zal het moeien uitwijzen. Te Verviers werd Zaterdag avond rond 10 1/2 ure een luchtschip gezien een Zeppelin beweeren de ooggetuigen dat zeer snel voortvloog in de richting van Lambermont naar Stembert. Te Oostende zijn Zaterdag avoad de lich ten van een luchtschip bemerkt geweest. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MQNTEYNE, 4> B» V 4> L 4S E 14 IS. HföTR1511mE Groote Markt. 18. POPERINGHE Socialistische bluf. Zondag moest te Gent eene grrroote Vergadering van socialisten plaats hebben. Volgons Vooruit zouden daar 50.000 sta kers zijn, en men verwachtte ze allen. 'tWas een deerlijke fiasco er waren in 't geheel 3000 tot 3500 betoogers opgekomen, ioo Frank. Zooals wij reeds zegden heeft M. Vander- velde, leider der socialisten en miljoenair om de 300 000 werk- poraalsen onder-officieren zullen Vlaamsche 'ik geloof dat deze heer zich misgrijpt. Die in al de klassen zullen de in de twee talen onderwezen klassen zijn reglementen worden. Het wetsontwerp schrijft ook nog voor dat de onderrichting der troepen in het Fransch en in liet Viaamsch zal gedaan worden en dat, in de betrekkingen, tusschen de oversten en de ondergeschikten, er ge bruik zal gemaakt worden van de taal door de ondergeschikten gesprokon. Eintleiijk zullen de krijgsoverheden hun- Al de krachten, die nog ter van hot bedreigde vaderland vertrokken. verdediging 0 beschikbaar zijn, moeten te zamen gebracht worden men moet een enkel sterk leger vormen, dat tiental machtiger zij dan de benden, die de Franschen ons op bet lijf zen den willen Dan zal de kans keeren wij zullen zeiven de mobiele kolonnen gaan op zoeken, en ze de eene na de andere vernie tigen. Gelukken wij hierin naar wensch, gansch Kuropa zal misschien aan ons zijne vrijheid verschuldigd zijn De lotelingen zagen den spreker met on geloof aan wel waren er eenigen, op wier gelaat een heldere glimlach de groeiende hoop aankondigde evenwel de meesten za gen elkander met twijfel aan, alsof zij de woorden des onbekenden voor louter groot spraak aanzagen. De vreemde heer scheen spijtig getroffen door den weinigen indruk zijner woorden. Wat er ook van zij, mijnheer heeft ge lijk, sprak Karei uitrfc Leeuw, wij moe ten te zamen loopen en in groot getal op de Sankulotten vallen, dan zal de kans mis schien gelijk worden. Vrienden, ik heb mij bedrogen, zucht te de zendeling met rnismoed ik dacht, dat uwe harten gereed waren om mijnen oproep te hooreiri; en gij blijft koel ais ijs bij mijne woorden. Het moest u tocli ver blijden, dat de zon der verlossing eenige zichtbare stralen op ons begint te schieten en dat onze macht sedert eenige dagen zoo danig is aangegroeid, dat de vreemde over- heerscliers met reden zijn bekommerd ge worden over den uitslag onzer poging. Nog eens, bij al wat u dierbaar is, bij het treu rend vaderland, Jbij de verlorene vrijheid, bij uw bespot geloof, bij uw eigen ieven, verschijnselen vallen te dikwijls voor. Over twee jaar reeds sprak men ervan doch vroe ger werden zij nooit maar door twee of drie personen opgemerkt en men hechtte geen belang aan hunne gezegdens. Maar op 13 October laatst vloog een groote bestuurbare ballon die duidelijk gezien werd boven Sheerness. Vuren werden op het plein dezer stad aangestoken om den ballon in zijne nederdaling te geleiden, maar hij daalde niet neder. stemt toe tot deze laatste poging gaat naar het leger der patriotten en voegt uwe krachten te zamen tot verdelging der dwin gelandij De toon van droefheid, waarop deze woor den gesproken waren, ontroerde Bruno diep zij gaven hem betrouwen in den onbeken deen deden hem gelooven. dat hij het gansch rechtzinnig meende. Zijne hand vattende, sprak "hij Gij bedriegt u over ons, Mijnheer. Geen enkele mijner gezellen zou eenen stap ach teruitwijken, al stond de doed zelf uit den grond voor hem op Uw raad is goed maar in geval wij hem volgen wilden, waar is de plaats der vergadering, die gij aanwijst Waar is het vaderlandsch leger, van het welk gij spreekt Gij toont ons een schrift van eenen Kolonel der mannen van Gheel. Is de stad Gheel dan in de macht der patri otten Gij weet dus niet wat er omgaat vroeg de heer met verwondering. Luistert, ik zai u in weinige woorden den toestand der zaken verklaren. Al de kleine steden en dorpen van hier tot Diest. van Lier tot Be rinnen zijn in onze machtHerenthals, Gheel, Moli, Meerhout, Westerloo, Sichem zijn in het bezit onzer vrienden. Al de pa triotten uit Vlaanderen en uit Brabant zijn reeds in de Kempen hij het Hageland verga derd zij hebben de Franschen overal uit die streken verjaagd. Hun getal beloopt tot bo ven de vijfduizend dagelijks slaan zij den vijand verder achteruit... Ach, dit is allemaal waar riep Bru no met de tranen der opgetogenheid in de stem, terwijl zijne makkers reeds elkander de handen drukten en over de blijde tijding juichten. Ze zullen er mogen aan likken en daarna met een steen op hunnen buik wrijven. Over deze milde gift sprekend, zegt een Hollandsch bladLuistert naar mijn woor den, maar l«t niet op mijn werken, kan do schatrijke Belgische socialist Vandervelde zeggen, die dezer dagen aan 't stakings fonds van een door hem uitgelokte staking de vorstelijke som van 100 fr. gaf. Donderdag in eene aigemeene vergadering van alle socialistische kopstukken te Brussel gehouden, werd besloten de werkstaking te De zendeling antwoordde op plechtigen toon Vrienden, broeders, ik eerbiedig te veel den heiligen naam van God om mijne woor den door eenen eed te willen bekrachtigen. Wij allen gaan ons leven beslissend op het spel zetten voor het vaderland het is niet in het aanschijn des doods, dat men zwetst of liegtwat ik u zeide is waarheid, enkel waarheid Een blij geschal klom op uit der jongelin gen schaar zij spraken woorden van hoop en geesdrift tot elkander en wischten tranen van ontheffing en vreugd uit hunne oogen. De geweren werden opgeheven en de pan onderzochtde lading werd vaster aange- stooten eu de haan overgetrokken. In éón woord, zij gingen te werk, alsof strijd en vuur hun eensklaps een geliefkoosd spel waren geworden. Bij de aankondiging van eenen toestand zonder uitzicht waren zij in stommen angst vervallen. Er zijn weinig soldaten, hoe held haftig anders, die voor eenen zekeren dood niet beven de minste hoop is echter ge noeg om den moed de noodige breedte tot uitzetting te geven. Nu ook kende de man haftigheid der lotelingen geene palen zij wenschten zelfs luidop de onmiddellijke komst des vijands. Bruno sloeg intusschen zijn oog ten he mel en riep in geestdrift uit Er zou nog vrijheid, nog verlossing zijn Wij zouden terug kunnen keeren naar ons nederig dorp er in vrede leven, er bidden voor de martelaars Dank, dank, o Heer, dat Gij U onzer hebt herinnerd Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet). sss»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1