OMSTREKEN DE BOERENHUI HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. BWTEHMfiDSCH NIEUIÜS. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, STOVEN, Stoors,Gordijnen,Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Zondag 3oMaart igi3. 5 Centiemen. pe Jaar. iVr z<£. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Het naaide Annoncen volgens overeenkomst Eerste Taps, Boliiagea en iierbergkerraissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdaö-nokn ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS 4 Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEW, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Zon op, Zon ond. u. En dan Notaris BA. CQ IJ A. RP T, j Uit der hand le koopen Een aüergerieflijkst Woonhuis Etude de M° C0UDEY1LLE, Nota ire BOESCHEPE Trés jolie EXPLOITATION AGRICOLE Notaris BOZJCQURY, Vrijdag 4 April 1913, No taris P R R R Donderdag 3 April 1913, ONROERENDE GOEDEREN Notaris VAN0E L.AN0ITTE, Op Maandng 7 April 1913, lïiröö lloppepei'sen en ^OO Kepers Op Maandag 3 Maart 1913, MEUBELS MENAG1EGERIEF SCHOONE HOEVEELHEID Zuiver Eiken Hoppetrekkers Notaris PIRTRRS, OPENBARE VERKOOPING Overslag, Woensdag 9 April 1913, I. A.1%1 DBO UWE 81 Grooten ai*ht^ op Kleine en Groote KEPERS, op de landing van Daniel Demarez en Edmond De Vlaamsche beweging. m'Obêbh3 W»(M worden ingelijfd E POPHUHCEEHAAR Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Herbergiers hebben recht aan Kosteloozo inlassching van tweo Herborgfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 MOEflKSKBaVO Wekeiijksche Almanak.Maart-April. Zondag 30 Quasimodo. s. Quirinus. 5 u 41 m. 5 Maandag 31 Maria Boodschap. s. Cornelia, Benjamin. 5 39 6 Dinsdag 1 s. Hugo. 5 37 6 Woensdag 2 s. Francisca de Paula. 5 35 6 Donderdag 3 s. Richard. 5 33 6 Vrijdag 4 s. Isldorus 5 31 6 Zaterdag 5 s. Viucent Ferraris, Hector, Eva. 5 28 6 59 m. 1 2 4 5 7 9 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volte Maan. Laatste Kwartier. Zondag 0 April, ten 5 ure 43 minuten 's avonds. Maandag 14 Apiil, ten 5 ure 39 minuten 's morgens. Zondag 20 April, ten 9 ure 33 minuten 's avonds. Maandag 28 April, ten 6 ure 9 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, in de Yperstraat n" 94, met uitaangpoort in de Valkestraat, dienstig tot uilen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen- Decorte. Alle inlüklingen te bekomen bij voor noemden Notaris Itacquaci't. a steen voorde. A la Place. A CÉDER par suite de décës avec MOULIN A FARINE MU PAR LE VENT ET LA VAPEl'K. S'adressen pour trailer k Madame SavaK'^-KBouvcnn^hcl a Boeschèpe oü a M0 Coudtóvilic Notaire. Studie van den TE POPERINGHE. in eene zitting, om 3 uren namiddag, ter herberg La Malson de Commerce bewoond door M. Henri Catrycke, Cusseistraat, verkooping van POPERINGHE, 0. L. Vrouw Kruisse. Een gerievig Woonlmi* ten dienste van Winkel met 1 are 28 cent grond en cour, palende van oosten het huis van Jo seph Hannehouw, van zuiden de erve van René Devos-Deschödt, van westen het huis van O. L. V. kerk en van noorden de O. L. V. Kruisstraat Laatst bewoond door Julie Thevelin. Studie van den te Rousbrugge-Haringhe. om 3 ure namiddag in het Gemeentehuis te STAVELE, openbare verpachting voor negen naeenvolgende ja ren, in te gaan met ln October 1913 van de toebehoorencle aan het Bureel van Weldaad en de Kerkfabriek van Stavele. gelegen te j Stavele, Keveren, Proven, Rousbrugge- Haringhe, Crombeke en Westvleteren. Het jachtrecht op dezelve goederen zal ook verpacht worden voor 9 jaren in te gaan met 1 Januari aanstaande. Onder gewone voorwaarden. <»>fflB«8«Maagal'|wiwiiiwrt i <m hiiiiiiih win—iii.iimni iwiiiiiiiniiiiiii 111 STUDIE VAN DEN to Vlamertinghe. om 2 ure en half STIPT, Openbare Verkooping' van TE VI, AMERTIIVGIIE, bij de Statie. Gewoone voorwaarden. Door uitscheiding van bedrijf. om 2 ure namiddag OPENBARE VERKOOPING van Zooals Bedders met ressorts, tafels, stoelen, alle keukengerief, enz., ten huize bewoond door de Wed' .luie* Ilelievt, Veurnestraat, Poperinghe. Alles met gereed geld. van alle lengton, aan genadige prijzen te koop bij Eutilr Trnwant Block bij de Statie te Poperinghe. STUDIE VAN DEN TE RENINGHE. in het Gemeentehuis te Noordse hole. om 2 ure stipt namiddagvan Een gerieflijk W oenliui*, een onlangs nieuwgebouwd. Alaguzijn dienstig voor alle nijverheid, te Noordschote op de plaats. En verders 7 welgekalante Herbergen, Hoiia'gi'otiden, Woouiiuizcu, Zaailanden en Weiden te Noordscho te, Reninghe, Merckem en Zuydschote. 1)2 °)o Tnstelpremie. mmamatÊmiÊmtmmmmÊmmm Alle slach van Keper* en Iloppe- per*en te verkrijgen aan zeer voordee- lige prijzen, op dè landing van FIDEEL VERHAËGHE, smid, Bruggestraat, bij de StatiePOPERINGHE.' Duthoit, bij de statie te Poperinghe. 35'Mengelwerk, van «DE POPERINGHENAAR» 1798) historisch tafereel uit de xviii0 eeuw, DOOR Hendrik COVSCIEACE. PIANOS Lucien OORen andere mer ken. - SP II EE K M A €18 IE VEV GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naalden-, PATHEPHONES met sa- phier diamantjes bij Jerooin MATTSIYS ZO YEN, Oo*t*(i'iutt, 545, ROliSSELAItÉ. ware geschiedenis. In het jaar 1837 bezochten twee jonde officieren de stad Parijs om daar al de merk waardigheden te bezichtigen. Ook traden rij eene kerk binnen, toegewijd aan de Allo: - heiligste Maagdbeschouwden de schilderijen en andere kunstvoorwerpen, zonder er eun oogenblik aan te denken het minste gebed tot God te richten. Rondgaande, bemerkte een van hen een priester, die bij zijn biechtstoel zijn brevier zat te bidden. Ziet gij dien priester daar zeido hij tot zijn vriend, men zou zeggen dal hij iemarjfi wacht. Misschien u wel, antwoordde de andere lachend. MijEn wat zou ik er moeten doen Wie weet? Misschien wel biechten...... Biechten! Ge lacht, maar wilt ge wed den dat ik het zou durven Gij!... durven biechten!... Dat zou K willen zien Voor hoeve.el wilt ge wel wedden hernam de jonge officier op een trotseeren- den en beslissenden loon. Luister! wij zullen wedden voor eeu lekker diner met een goede flesch champagne. Aangenomen Loop naar de maan met uw dinér en flesch champagne Ik wed dat gij zelfs den voet in den bieclïstoelniet zou durven,zetten. Nauwelijks had hij dit gezegd, of de ande re ging recht op den priester af en fluisterde hem eenige woorden in het oor; de priester stond op en ging don biechtstoel in De gewaande biechteling wierp op zijn vriend een overwinnenden blik, volgde den priester en knielde vóór hem neer alsof bij wilde biechten. Durft hij het waarachtig doen mar merde zijn vriend, en hij zette zich Deer om te zien wat er zou gebeuren. Hij wachtte 5, 10 minuten, een kwartier lang Wat zou hij toch doen vroeg fiij zich nieuwsgierig en eenigszins ongeduldigI af Wat kan hij toch te zeggen hebben in I al dien tijd I Eindelijk ging de deur van den biechtstoel open. De priester trad met een opgewekt, ernstig gelaat naar buiten. De jonge officier was insgelijks opgestaan, rood als een k«l- koensche haanuit verlegenheid sLv-cl.'yhij voortdurend zijnen baard; hij wenkte zijn vriend hem te volgen en verliet de kerk. Maar hoeriep deze uit, wat is er toch met u gebeurd Weet gij wel dat gij bijna 20 minuten in den biechtstoel zijt geweest?... Mijn woord van eer, ik heb mijn wedding verloren Gaan wij nog dezen avond onzen diner bestellen?... Neen, zei de andere, slecht geluimd; nu niet, op een anderen dag. Ik heb zaken te regelen en moet u verlaten. En zijn vriend de band drukkend, verwij derde hij zich haastig. Wat had er plaats gehad tusschen den officier en den biechtvader? Luistert Nauwelijks had de priester eenige woor den van zijn biechteling vernomen of hij bemerkte aan den toon waarop deze sprak, dat hij niet van zin was eene ernstige biecht te spreken. Het officiertje dreef zijne bruta liteit zelfs zoover, dat het tot den priester durfde zeggen - De godsdienstDe biecht 1 Daar spot ik meê De priester, een verstandig man, onder brak hem en zeide op zachten toon Mijn heer, ik zie dat hetgeen gij doet niet ernstig is. Laat ons de biecht daarlaten en liever, zoo gij het goed vindt, een oogenblik over iets anders spreken. Ik houd zeer veel van militairen, en daarbij, gij schijnt mij eeri brave jongen. Zeg mij eens welken rang gij hebt in het leger De officier begon te begrijpen dat hij een dwaasheid had begaan. Hij antwoordde echter beleefd Ik ben nog maar tweede luitenant. Zoo, tweede luitenant en moet gij dit lang blijven Dat weet ik niet; twee, drie, misschien vier jaar. En dan? Dan Dan word ik luitenant. En dan Dan Dan kapitein. Kapitein Op welken leeftijd denkt gij dit te zijn Als ih gelukkig ben, zei hij lachend, kan ik kapitein zijn op mijn acht- of negen en-twintig jaar. En dan Dan? Ja, dat is moeilijk te zeggen ge woonlijk blijf! men lang kapitein. Van kapitein wordt men commandant; vervol gens luitenant koloneldan kolonel. Welnu, nemen wij aan dat gij kolonel zijt op uw veertigste jaar. Wat dan Dan word ik eerst brigade-generaal en later divisie-generaal. En dan Dan blijft er niets meer over dan de staf van maarschalk. Maar zoo hoog zal ik nooit geraken. Goed, maar zult gij nooit trouwen Zeker, wanneer ik hoofdofficier zal zijn. Zeer wel, laat ons veronderstellen dal ge getrouwd zijt en hoofdofficier, generaal, divisie-generaal, misschien wel maarschalk van Frankrijk. Maar dan hernam de pries ter zeer erasiig. Dan Dan hernam de officier een weinig verbaasd; waarlijk ik weet niet wat er dan zal gebeuren. Zoo, Mijnheer, dat is zeer aardig, her vatte de priester op steeds ernstiger toon. Gij weet alles wat er tot zoover zal gebeuren, maar wat daarop volgen zal weet gij niet. Welnu, ik weet het, en zal het, u zeggen. Dan, Mijnheer, dan zult gij sterven En na uw dood zult gij s'oor God verschijnen om geoordeeld te worden. En indien gij voort gaat u te gedragen gelijk gij tot nu toe hebt gedaau, dan zult gij veroordeeld worden, dan zult gij eeuwig branden in het belscbe uur. Ziedaar, wat er dan zal gebeuren den priester, badend in zijn met een blij en verlicht hart. tranen maar Hij is na dien tijd, naar men mij verze kerd heeft, een ijverig en waardig christen gebleven. Door ernstig na te denken over de hel, was de jonge officier met de genade Gods tot inkeer gekomen. Waarom zou helzelfde niet met eenieder kunnen ge beuren, die deze waarheid goed overweegt? Er zijn ongelukkigen, in de zonde gedom peld, die zich zoo gaarne zouden wijs ma ken dat (ar geen hol bestaat... Maar vruch teloos De stem der eeuwigheid -- eeuwig geluk voor do goeden, eeuwige straf voor de zondaarsheeft een akeligen en steeds aanhoudenden naklank in hun geweten. Meer dan vijftien keeren spreekt O. L. Heer in het Évangelie van de hel, die plaats waar God de goddeloozen en on boetvaardige zondaars met een eeuwig vuur zal straffen... Ecti der aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépot, bij aobr Delhaizo Moncarey-Sansen. Wij knippen uit den voordracht in de laatste vergadering der Vlaamsche Vrien den t> onzer stad gehouden, eenige gedachten die de heer G. Herpelinck ons op meester lijke wijze vorenhield en uitbreidde De Vlaamsche beweging wil het volk, maar geheel het volk, met zijne hooge en lage standen zoo hoog mogelijk in ontwik keling medevoeren. Onze beweging is een echte volksstrijd. Deze strijd moet met, om en ook door het volk geleverd worden. Reeds lang genoeg heeft men het artikel der grondwet Alle Belgen zijn gelijk voor de wet verstaan van naar de maat zijner krachten mede te arbeiden voor de vervlaamsching van ons volksleven, want alleen door het stille, on gemerkte werk van duizenden kunnen wij ons doel bereiken. De jonge onbezonnene, niet op zijn gemak over den afloop van zijn farce deed alsof hij zich wilde verwijderen. Nog een oogenblikhernam de priester. Ik heb u nog een enkel woord te zeggen. Gij zijt een man van eer, niet waar Welnu, ik ook. Gij hebt mij grootelijks beleedigd, en daarom zult gij mij voldoening geven. Ik vraag en eisch die in naam van de oer Zij zal overigens zeer eenvoudig zijn. Ge moet mij decs beloven gedurende acht dagen, ieleren avond vóór dat gij u ter ruste begeeft, zult gij u op de kni.ën werpen en luidop zeggen - Eens zal Ge sterven, maar ik spot er meêNa mijn dood zal ik ge- oordeelt worden, maar ik spot er meê Ik zal eeuwig branden in het helsche vuur, maar ik spot er meê. Ziedaar alles, maar gij belooft mij op uw woord van eer,niet waar, dat gij het zuit volbrengen IIoo langer hoe meer in het nauw gebracht, had dejonge officier alles beloofd,en nu liet de priester hem gaan, terwijl hij hem vriende lijk in het oor fluisterde Ik behoef u niet te zeggen, beste vriend, dat ik u alles van harte vergeef. Mocht ge mij ooit noodig heb ben, dan kunt gij mij vinden hier op deze plaats. Herdenk goed uw gegeven woord. Daarna verlieten zij elkaar. en uiigelegd foor Alle Belgen, die fransch I zonder kennen, zijn gelijk voor de wet Die tijden van lijden en zwijgen zijn voor bij. Het Vlaamsche volk begint zijne eigen- weerdigheid beseffen en niemand zal het tegenhouden in zijnendrang naar opbeuring. In Vlaanderen Vlaamsch en - Recht voor de Vlamingen ziedaar de levensregels die ons moeten geleiden in ons doen laten. Wij willen Vlaamsch in ons eigen open-|°Pei1 luout waar hij welhaast baar leven", in het onderwijs. Vlaamsch in kwam. Telefoonboek. De vlaamsche tele- foon-abonnenten, welke hunne adresformuul in het Vlaamsch wenschen ingelascht te zien in liet telefoonboek, worden dringend ver zocht, daarvan kennis te geven, aan het algemeen secretariaat van het Vlaamsch Handelsverbond, Schoenmarkt, 18. Antwer pen dat hun te dien einde de noodige formu lieren ter invulling, zal bezorgen. Met zicht op de aanstaande uitga if van het telefoonboek, is het te hopen, dat deze op roep talrijk zal beantwoord worden. Debe- teekenis daarvan zal zich practiseh doen gelden. (Medegedeeld). Wij hopen dat de vele Vlaamschge- zinden, die in het Telefoonboek met Fransch adres vermeld staan, zulke onge rijmdheid niet langer zullen laten voortbe staan, door hunne nalatigheid. 't Is eene kleinigheid als ge wilt, maar 't heeft toch zijn belang om aan ons Vlaam sche land zijn Vlaamsch uitzicht lerug te geven. IKVaki'ijk. De stikgasrevolver. Voor de eerste maal beeft ae Parijzer poli- cie met goed gevolg gebruik gemaakt van de nieuwe stikgasrevolvers. Een krankzinnige was in zijne kamer verschanst en hield met den revolver in de hand, hardnekkig stand tegen de agenten en alwie hem naderen wil de om zich van hem meester te maken. Dit duurde reeds twee uren en de arme zinnelooze had reeds veel schoten gelost, toen 3 agenten voorzien van stalen schilden, gerucht onder de kamer van den man konnen geraken. Zij sloegen een ven ster uit en door die opening schoten zij met hunne siikgasrevolvers. De krankzinnige vaD zijnen kant, vuurde nog een laatste maal zijn wapen af, dan vernam men niets meer. Na eenigen tijd stootten de politieagenten de deur in. Óp eujden plankenvloer lag de ongelukkige als levenloos uitgestrekt. Men bracht hem in tot bezinning De bange vrouw sloeg zich weenend de handen voor het aangezicht en zuchtte pijnlijk Ga. ga, een goede engel bescherme mijn kind Bruno drukte Genoveva's hand, legde nog enten kus op hot voorhoofd zijner moe der, gebood aan zijnen knecht, dat hij blij ven zou om de vrouwen te bewaken, en sprong dan ter deure uit. Zijne gezellen, die met ongeduld op hem gewacht hadden, juichten bij zijne verschijning in de straal en volgden hem in zijnensnellen gang naar de poort Hier schikte hij zijne mannen nevens de benden, die er reeds strijdvaardig stonden, en blikte in de verte nanr het vijandelijk leger, dat zeer langzaam nad- rde, of mis schien zelfs nu stilhield want men kon weinig beweging tusschen zijne verschillen de vaandels bespeuren. Welhaast f wam eene bende paardenvolk tot op weinig afstand der stad gereden, als' om van naderbij te, bespieden, welke schik kingen de boeren tot hunne verdediging ge nomen hadden Er word hevig op deze bespieders gescho- jjten een tiental paarden tuimelden met thunne ruiters omverre de anderen wend- !den zich om en vluchtten terug naar hun leger. Dit eerste voordeel, zoo gemakkelijk be haald en bovenal het gezicht van der vijan den vlucht ontstak de harten der boeien in strijdlust en zij juicuten met blijde galmen, als ware dit een zekor voorteeken der na derende overwinning. De Oversten moest' n vele moeite aan wenden om hun het uitgaan te beletten de meesten wilden de stad verlaten en on I middellijk tegen de vliegende kolonnen optrekken. Kr verliep ene lange wijle tijds eer men in het Fr tische leger nog de minste bewe ging kon b> merken. Degenen, wier gezicht het verrie droeg, beweerden echter, dat de vijand bezig was met zijne benden in dicht- geslotene gelederen op de groote baan te schikken. Een oogenblik daarna kwamen weder eenige Fransche ruiters stadwaarts aan gerend. Ditmaal waren zij slechts vier of vijf in getal. De voorste zwaaide een wit vaandel boven zijn hoofd een trompetter reed hem ter zijde. Daar de boeren zich bereid maakten om weder op deze mannen te schieten, liepen de Overst, n met baast rond, om hunne mannen te doen begrijpen, dat deze ruiters onderhandelaars w.tren en menz ulken vol gens krijgsgebruik ongehinderd moest laten naderen. Ofschoon d meesten niet verston den wat hier de woorden onderhandelaar, wapenboden en parlementaire beteeken- het leger en voor de rechtbanken maar ook en vooral Vlaamsch in den huiskring. Wij willen die taal, de Vlaamsche taal, boven eene vreemde, omdat het onze moe dertaal is en omdat wij wel weten dat slechts die taal ons, Vlamingen, en ons Vlaamsch volk, honger kan brengen. Het is valsch te beweren dat het fransch de weg is tot alles Het is valsch te beweren dat het voor ons, kleine natie, van groot be lang is ons te bewegen in hetzelfde midden waarin de groote natie zich beweegt, dat wij daar den verfijnden smaak en het ware kunstgevoel zullen vinden. Wij, Vlamingen, wij zouden ons moeten voeden met de krui mels die van de rijke tafel der grootmoedige fransche natie vallen Welnu, neen, dat zal niet, want de Vlaming is nog geen Lazarus. Het Vlaamsch is een schutsmuur voor ge loof en zeden. De Vlaamsche beweging be hartigt de godsdienstige en de zedelijke belangen van ons volk. De Vlaamsche be- De jonge officier dineerde dien dag heheel weging wil aan hot volk meer verstande alleen. Hij was blijkbaar geschokt. Toen hij j Ujke, meer wetenschappelijke ontwikkeling zich 's avonds ter ruste wou begeven, aar zelde hij een weinig, maar ltad zijn woord gegeven, e» bracht, het ten uitvoer. Ik zal sterven Ik zal geoordeeld worden. Misschien ga ik naar de hel...Doch hij had den moed niet er bij te voegen Ik spot er meê Eenige dagen gincen zoo voorbij. Zijn opgelegde boete kwam hem onop houdelijk voor den geest en scheen hem voortdurend in de ooren te klinken. Eigenlijk was hij, gelijk de meeste jonge lieden, meer onbezonnen dan slecht De achtste dag was nog niet voorbij of hij ging, dezen keer geheel alleen, naar do kerk, biechtlo met een oprecht berouw en verliet geven. Onzo beweging heeft onbetwistbaar eene sociale strekking. Door de leidende standen eerbied en ontzag in te boezemen voor de volkstaal, zal ongetwijfeld toenadering ko men van de verschillige standen, en de kloof die hoog en laag scheidt zal steeds kleiner en kleiner worden. Al wie het goed meent met het volk en zijn welzijn behertigt, moet bekennen dat Vlaamschgeziiidheid iets meer is dan lief hebberij, iets meer dan om Ons Heer zij n getal van alles te geven Al wie nu overtuigd is dat wij met de heropbeuring van onze eigen be,schaving een goed werk verrichten, heeft, den plicht den, beloofden zij te gehoorzamen en stel- schaard, gaven vuur uit alle geweren en den het geweer aan den voet. mikten op eene dichtgeslotene kolonne, Ongelukkig was er om die verklaring te zoodat bijv>a g>-en enkele hunner kogels het doen niemand bij de eenige jongelieden die doel kon mis>en. waren vooruitgeloopen en zich in het hout De Generaal der Franschen. die al spoe- op den loer hadden gelegd. dig den neteligen toestand zijns legers he De onderhandelaars waren nog tamelijk'merkt had. was intusschen bezig met eene verre van de stad, toen reeds een tiental jbeweging te gebieden, die de kans mocht geweerschoten uit het loover klonken de wapenbode en de trompetter vielen gewond uit de zadel de andere vloden terug in de baan. Uit het Fransche leger had men dien onverwachten aanval en zijn noodlot ig gevolg besp urd een donderende wraak- kreet steeg op uit de gansche kolonne de gelederen bewogen er zich met onstuimig heid trommels en trompetten galmden boven het verward geschreeuw en op eens kwam het vijandelijk leyer als een storm gevaarte naar de stad afgehakt. Evenwel, toen de Franschen de plaats naderden, waac de patriotten hen verwacht ten, werden zij door eene wolk kogels be groet, en zooveien hunner vielen neder, dat de voorste benden hunne vaart stuitten, en aarzelden over het. eeu hun te doen stond. Zij hadden gemeend de boeren over het lijf te loopen en de stad binnen te dringen, doch het getal der patriotten was te groot om zoo lichtelijk te worden overrompeld De Franschen zagen zich dienvolgens ge noodzaakt van den smrm af te zien en naar middelen te zoeken om ingelijks hunne benden te ontplooien, ten einde al hunne mannen In het vuur te kunnen brengen. Onderwijl schoten de boeren even aan houdend onder den vijand en beden hun on eindig veel schade Hun stand was hiertoe zeer voordei lig zij waren wijd uiteenge doen keeren. Hij deed met spoed eenige ha gen omverhakken en ontplooide zijne man nen langs daar, totdat zijne slagorde zich nog breeder uitstrekte dan die der boeren. Intusschen had een ruiterschaar in de Kleine Nethe eene plaats gevonden, die waadbaar was Door deze ondiepten geraak ten de paarden over het water, en de ruiterij viel de boeren ter zijde aan. Nu eerst werd de aanval allerhevigst. Van wederzijde overdekte eene rookwolk de strij denden het moordend lood vervulde ai lucht met pijnlijk gefluit, waartusschen de klachten der gekwetsten, het krijgsge schreeuw en aanwakkeringen der Oversten tot een dof en akelig gebruis versmolten. Nu verloren de boeren insgelijks veel volk Bovenal aan den linkervleugel, waar de vijand in overmacht was, kon men zien dat zij het niet lang zoudi-n uithouden want daar lagen gansche gelederen neergeveld. Evenwel, voor den ingang der stad en aan den rechtervleugel stonden hunne za ken nog gunstig daar hielden zij moedig stand en braken door een scherp vuur groo te gaten in de vijandelijke slagorde. Het ware nog moeilijk geweest te ver moeden, wie er zegepralen zou, toen eens klaps op de groote baan de middelste schaar der Franschen zich opende en \ier kanon nen hunne schrikkelijke monden toonden Daarop borsten de machtige oorlogstuigen Amcrikn.Schrikkelijke overstroo mingen. Duizenden dooden. Tele grammen uit de Vereenigde Stalen melden dat hevige tempeesten gevolgd van onge- ineene overstroomingen geheule steden ver woest hebben. Er zijn duizenden dooden en de schade wordt berekend op minstens 250 miljoen fr. In Chicago en vele andere ste len werden verschillige huizen vernield. De vergaarbak van Hamilton in den staat Ohio, zou ingestort zijn. Er zouden 1000 personen verdronken zijn. De overstrooming die thans de streken van Ohio en Indiana in de Vereenigde Staten teistert is na de aardbeving te San Francisco een van de schrikkelijkste ongelukken waarvan deze gewesten het tooneel uitma ken. I* 't waar lïntlani®Ja, zeker en al die mij gekend hebben overeen tiental jaren, slaan hunne handen ineen. Dan was ik eene frissche en gezonde jonge vrouw. Ik was vol moed, altijd blijde, ik deed an ders niet als zingen, ik kon werken gelijk 'nen arbeider en van 's leven was ik niet moede. Maar zie ik heb wat verdriet ge had over een jaar of twee en ook al te veel hoofdbrekingen en mijne gezondheid is ge heel ondermijnd. Ge moogt u dat zoo niet ter harte trekken, Madame! Gij hebt goed te zeggen, Adöle, maar iedereen heeft zijn eigen niet gemaakt. Om het kort te trekken, ik ben stillekons aan verflauwd, ik ben dan bleek geworden, ik heb den harteklop gekregen, geen moed meer om iets te doen. Dikwijls loopt er mij een hitte gartsch het lijf dóór, of krijg ik do donderend los en zonden eenen hagel schroot onder de boeren (1) Het uitwerksel dezer vier scholen was schrikkelijk. Daar de volle lading door het dichtste van der Belgen gelederen gevlogen was, had zij een vijftigtal mannen gewond en gedood nog noodlottiger echter was de zedelijke indruk dezer onverwachte donder slagen, die over stad en velden weergal mend voortrolden en hopeloosheid en schrik onder de landlieden verspreidden Bij de tweede ontploffing der kanonnen begonnen de boeren van de beide vleugels naar de poort te wijken de Franschen be merkten het en drongen met nieuwen moed vooruit onder het aanheffen van den wapenkreetVive la llépublique Fran- paise Nog eenigen tijd hielden de bezwijkende patriotten stand bij de poort, totdat de Oversten zeiven het bevel gaven om de stad in te rukken, en van tusschen de huizen en beschut van kanonnen en schroot den wanhopigen strijd voort te zetten. Onder den aandrang des vijands kon deze terugtocht niet met regdmaat geschieden er was eene groote verwaring onder de boeren, en nog vermeederde deze, toen de Fransche Generaal zijne ruiterij vooruit zond en storm deed loopen tegen do wijken de landlieden. De laatsten, die vechtend als leeuwen de stad intogen, waren de jongelieden van Waldeghem, welke, door Bruno aange- (1) Volgens eene proclamatie van het Centraal Be' stuur, in nr 14, 19" Brumaire, jaar VII (1798) der Gkzette van Antwerpen opgenomen, bestonden de Fransche troepen voor Herenthals onder anderen uit het 5d0 regiment Jagers te paard, de 48° halve brigade en eene compagnie lichte Artillerie. voerd, zelfs tegen het paardenvolk zich op wierpen en slechts stap voor stap zich van de plaats verwijderden, waar zij eerst hadden gestaan maar de bevelen der Fransche Oversten werden zoo kracht en zoo aanja gend, dat de ruiterij welhaast als een on weerstaanbare drom zich vooruitwierp en door de ruwe macht van der paarden li chaam alleen de Belgische strijders verplet terde of tot diep in de stad terugdreef. Nu nam de bloedige worsteling een an der voorkomen aan uit de huizen, waar tusschen de Franschen gedrongen waren, werd een hevig vuur op hen gerichtkel ders, vensters, daken, het spuwde al dood en vernieling op hen... De soldaten, door dezen aanval verrast, zouden waarschijnlijk terug geweken zijn, hadde het voortdringen van net achterste gedeelte des legers hun dit niet belet. r kwam onder het Fransche paarden volk een oogenblik van aarzeling, eene po ging tot terugkeeren, die den strijdenden boeren eenige verpoozing gaf. Bruno, nog omringd van het grootste ge deelte zijner gezellen, riep op dit oogenblik tot hen, terwijl hij met wanhoop naar den vijand vooruitsprong Vrienden, volgt mijOnzo gewonde broeders, mijne moeder Zij vallen in han den des vijands, Om Gods wil, nog ééne po ging Onversaagd tegen het paardenvolk oploo pend en door zijne moedigste gezellen ge volgd, drong hij'waarlijk een eind verre door den vijand, totdat hij het huis bereikte, waar hij zijne moeder en Genoveva bij de gekwet sten had gelaten, i Nadruk voorbehouden. Wordt voortgezet - t-J", a

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1