EUWSBLAD VOOR PPPERIKGHE EN OMSTREKEN, DE BOERENKRIJG HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. BUITEflliANDSCH fHEUOIS. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, STOVEN, Stoors,Gordijnen,Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Zondag 6" April iqi3. pe Jaar. N 19. Notaris PIETERS, Notaris Van Eecke, JAARKRANS. 5 Centiemen. ANNONCEN volgens overeenkomst. Eerste Taps, Ballinge» en Herbergkermissea mits betaling ran 25 en. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperiiiglte Buitenland 4,69 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijkschc Almanak.April. Zon op, Zon ond. Étude de Mu COUBEVILLE, Notaire Notaris BA C Q VA ER T, "17" Vrijdag 11 A pril 1913, Tres jolie EXPLOITATION AGRICOLE llit der hand te koopen Een aSiergerieflijkst Woonhuis Notaris VANDE LAN0ITÏE, Op Maandag 7 April 1913, en SOO Kepers TE VI.AMERTIftfGHfS, bij de Statie. OPENBARE VERKOOP1NG Overslag, Woensdag 9 April 1913, SCHOONE HOEVEELHEID Zuiver Eiken Hoppetrekkers op Donderdag 10 April 1913 lOOhoppestakenvanTOtot 95 c. dik, 600 stakietstaken, groote hoeveelheid lathout, ook dienstig voor lankwagens en opstekers, 4500 eiken sluiten, 30 koopen spaans en reuning. op Kleine en Groote KEPERS, AANKOMST VAN een prachtig transport van 80 Rusissche Poneys en Cobs Onze hoogeschooL Over Hopteelt. Laatste nieuwigheid van zeer schoone rijke PRACHTSCHOENEN, in alle modellen, te bekomen bij Den drukregel 10 e. Herhaalde Annoncen worden ingelijfd DE MPESISBHEHiiB Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kosteïooze inlassching van twee Herborgfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag 0 Misericordia. s. Celestinus, Faustina. 5 u. 11 m. 6 u 21 m. Maandag 7 s. Feliciia, Clotarius, Hermanus. 5 9 6 23 Dinsdag 8 s. Perpetus, Albertus. 5 6 6 25 Woensdag 9 s. Casildas, Wakridus. 5 4 6 26 Donderdag 10 s. Mechtildis, Terentius, Ezechiël. 5 2 6 28 Vrijdag 11 s. Leo, Leonie, Eksa. 5 0 6 29 Zaterdag 12 s. Julius, Baudewinus. 4 58 6 31 Nieuwe Maan. Zondag 6 April, ten 5 ure 43 minuten 's avonds. Eei sle Kwartier. Maandag 14 Apr il, ten 5 ure 39 minuten 's morgens. Volle Maan. Zondag 20 April, ten 9 ure 33 minuten 's avonds. Laatste Kwartier. Maandag 28 April, ten 0 ure 9 minuten 's morgens. A steenvoorde. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. om 3 uren zeer stipt namiddagter her berg A la maison de Villabewoond door M Honoré Lemahieu-RouseréGroote Markt, (e Poperingheten overstaan van den bevoegden heer Vrederechter, OVERSLAG VAN S'adresser pour trailer a Madame Een Woonhuis met Schuur, Stal- Savage-llouvonagtiei a Boeschèpe BOESCHEPE A la Place. A CÉDER par suite de décès avec MOULIN A FARINE MU PAR LE VENT ET LA VAPEUR. lasi^osa en 10 aren 12 ceniiaren grond te Poperinghe. op de Statieplaatspalende noord den Steenweg van Poperinghe naar Yper, op eene breedte van 37 meters. Laatst gebruikt door Livin Allemon. Ingesteld, 5350 fr. gg. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, in de Yperstraat n" 94, met uitgangpoort in de Valkestraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen- Decorte. Alle inlichtingen ie bekomen bij voor noemden Notaris ISucqiiiaeH. oil h M" Coudevilie Notaire. STUDIE VAN DEN TE RF.NINGHE. STUDIE VAN DEN te Vlamortinghe. om 2 ure en half STIPT, öpenfcjirc Verkeoplng van 6SOÖ ÏSoppe|>er>seïï Gewoons voorwaarden. Ij AN Ï>B O S r W EII8, Alle slack van BiopcrH en persen te verkrijgen aan zeer voord.ee- lige prijzen, op dè landing van FIDEEL VËRHAEGHE, smidBruggestraat, bij de Studie, POPERINGHE.' In het Gemeentehuis te Noordschole, om 2 ure stipt namiddagvan Een gerieflijk ooniinis, een onlangs nieuwgebouwd Magazijn dienstig voor alle nijverheid, te Noordsctmte op de plaats. En verders 7 welgekalante lierlterft«>n, Itoiiwgninden, Woonliuizen, Zaaüanden en Weiden te Noordscho- te, Reninghe, Merckem en Zuydschote. van allo leigten, aan genadige prijzen te koop bij E-lmile Trawant (Block) bij de Statie te Poperinghe. Studie van den te boesinghe. OPENBARE VERKOOPING om 2 ure ST1 PT nanoen, in het uitgerood plantsoenbosch, groot 1 H. 23 A.71 C., tegen de hofplaats van Ivo Demuyt, te Hoi:si\iiiu:, achter de herberg De Jager steenweg naar Elverdinghe, van al het hout voorts- komende van zelfde bosch, zooals 3Ce Mengel werk van «DE P0PER1NGHENAAR Grooteii afslag op de landing van Daniel Demarez en Edmond Duthoit, bij de statie te Poperinghe. Maanditg 7" A pa-21, groote en kleine, bij Albér-ic Vcrvisch, handelaar in Paarden, Kerkstraat, BISSE- GHEM. Telefoon Kortrijk, 357. Onmogelijke Concurentie. Men verkoopt en verwisselt voor alle slag van paarden. Uit oorzaak van vertrek. Seffens over te nemen, FRONTiERWINKELHERBERG met 2 1)2 gemeten land, gelegen te ABEKLE en thans bewoond door Rene Wyts, Au Comte de Flandre -. 1798) historisch tafereel uit de xviii5 eeuw, door Hendrik 10\S( IIA( i:. Maar hier kwam eene grootere bende ruiterij op hem en zijne makkers aange drongen deze laatsten werden teruggedre ven. Bruno stond alleen en verweerde zich met ongemeene verwoestheid, totdat een sabelhouw hem het geweer in de handen verbrijzelde Terzelfder tijd riep een beken de st- m hem toe Geef u gevangen, snoode dweper, of gij zijt dood Ah. Simon Simon riep Bruno met bitteren spot, uw vaderland vergaatgij zegepraalt Ree is waren eenige soldaten toegeloopen hetzwaard hing r- eds boven Bruno's hoofd maar Simon Brutus riep op bevelenden toon Houdt op neemt hem gevangen hij verantwoordt mij voor zijnen persoon en zijn leven Ondertusscben waren de Franschen be zig met de deuren der huizon open te loopen, om de mannen te zoeken, die uit kelders en vensters op hen schoten. Zoo gelukte het hun, na zekeren tijd deze bevechting te doen ophouden en welhaast drongen zij onweer staanbaar voort tot op de Markt. Chicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. De boeren hadden eindelijk hunne on macht bespeurd de meesten waren langs andere poorten in het veld gevluchtvelen echter hadden zich in de huDen der burgers verborgen m> t de hoop dat men hen niet zou herkennen. De vluchtelingen van andere dorpen, vrouwen kinderen en grijsaards, hadden reeds bij het gezicht der gewonden, die men uit den strijd riaar de Markt had gebracht, en bovenal bij het gedonder der kanonnen in allerijl de stad verlaten en in de omlig gende bosschen een schuilplaats gezocht. Toen de Franschen de Markt betrokken, zagen zij geene gewapende boeren meer. en zij namen zonder tegenstand bezit van de stad Terwijl in alle richtingen benden werden uitgezonden, om de huizen open te slaan en de gevluchte boeren op te zoeken en te ver moorden stond de Generaal met een deel zijns legers bij het stadhuis. Hij raasde en tierde over het alleszins aanzienluk verlies dat hij had onderstaan, en deelde de wreedste bevelen uit onder het mompelen van allerlei wraakzuchtige be dreigingen. Nevens hem stond Simon-Brutus, die zij ne gramschap nog meer aanvuurde. De zoon des brouwers van Waldeghem scheen in groote gemeenzaamheid met den Generaal te verkeei en en zijne volle genegenheid te bezitten. Al badde zijne ware onversaagd heid en zijne diepe verkleefdheid aan al wat Fransch was, hem deze genegenheid niet aangewonnen, zijne hoedanigheid van Com missaris van het Centraal Bestuur gaf hem recht op de achting en den eerbied des Ge neraals. Tegen het stadhuis, tusschen eene sterke ui MAART» O die zotte maand, met hare schoor.,y zontiige, windige dagen en onverwacht schuwe buien. De boever trekt te velde, al zingen en fluiten, vol negge naar het werk zijn-! handen kittelen en hij haalt zeere genoeg twee, drie keers en werpt zijne veste ai, de zonne zit immers te bijten, maar kijkti Kijkt ginder, ten Noorden, daar heffen lee- lijke torens, ze rijzen, spreiden open, ver smelten de wind blaast, hij huilt, hij stormt, heel de lucht zwemt in de vuilig heid en de sneeuwvlokken en hagelsteenei; kletsen dat 't zoeft. Rispe de boever snakt zijn veste en vliegt al sakkeren en wenschen te vierklauwe 't hof op. Odie zotte maand, die eone meBscbè kwh bloed opgiet. Aardige maand, die zijne zeef keert, eveii als deze wiens naam zij draagt. Zij lacht en monkelt, zij overstroomt u met lieftalligheden en daar zonder slag of sioot, ze blekt, ze raast, ze stormt en ze gooit uwen kop blauw met ijsbrokken. Maar spijts alles, kan ze droogen, dio maand droogen Als de wind in 't Noord oosten zit en aau 't harrieen valt, o dal is iemand. Hij wipt en danst en vlucht, maar 't is een verstandige wind, die weet waarom hij waait, meester van zijn zeiven en allijd gelijk gesteld, die waait gelijk in «daghuur-, soms tien, twaalf dagen achtereen. En dau schuift het werk eu dan sjouwen de peerden en dan zaait de boer, links-om, rechis-om, haver en lijnzaad dai het stuift. Ziet gij hem daar gaan, met ziju gemeten stap, gooiend met krachtigen, zwierigen arm 't Wemelt al van 't volk op do stukken en alles moet rap gaan (met een korte «vite», zeggen de boeren). Als de boever een partij gebroken heeft, de zeven-schar en de rol liggen gereed, of anders heel de boei droogt hard, gelijk Judas' voorhoof!. De vruchten vergroenen alle dage en de rogge luikt al. Nooit meer dan nu steekt dë blutscheid der booinen tegen en als de land- sche menschen hunne blikken op slaan en die bloote spillen zoo erbarmelijk op den blauwen hemel zien afteekenen, ze verlar. gen 't hert uit hun lijf, -.ar den blader tót;- Heinu is de zotte meerlaan doende. Hoort gij hem, ginder, langs de beke Zijn wijf is doende met nest dragen en hij, die zotte luierik 1 hij kwèaelt de wonderlijkste dingen die ge van uw leven 't hooren kreegt. En g'en moet niet donken dat hij ijdeien praat uit-een doet, wel neen, hij overdenkt alles diep. Hoort liever - Turrè tèrê een poosje - Tre-re-rè tie-té een poosje Turre-lè-le-réen alzoo maar altijd storine voort, soms lieele dagen tegen slecht weder daarom wordt hij ook de kwA-weer vogel genoemd. Hij zit te schuifelen en te schetteren tot laat in den avond nu hier, dan daar, vol wildheid, o 1 die zotte zot En de lijster, ginder, min den bosch-kant. Hoort gij hem van verre steken, die mach tigste Schuifelaar van Vlaanderen. Hoort, hoort toch Bie-bu bie bu bie-bunu-de- bru nu-de-bru nu-de-bruzwyoeiterre- tjieuw terretjieuw O 't klinkt en 't spet tert, heind en ver, al over de huizen en de boomen weg. Ja Maarte, Maarte, met al uwe zotte streken, g'hebt toch ook al uwe gaven en als ge nu eens al te schuw en te zot zijt, dan kijken wij omhoog naar de puilende botten en de gezonde zon en wij rullen tus schen de tanden God beware u, Maarte en haast u wat om uwen mantel uit te schudden, want alles heeft maar zijn tijd en., achter Sarelke 't zijn der nog Warden Oom. PIANOSL ucien OOR, en andere mer ken. - S P 84 li li li M A CIII PA li A s GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPA T HEP HON ES met sa- phier diamantjesbij Jeroom HATTIIYS «St ZOAPA, Oostslrnat, 145, ROUSSELARÉ. Heden Zondag, alsook binnen acht dagen, zal in al de missen en in al de goddelijke diensten de omhaling plaats hebben teD voordeele der Katholieke Hoogeschool van Leuven. Laten do Belgische katholieken mild hun ne vrijgevigheid betuigen. Hunne roemrijke Alma Mater heeft gedurende het dienstjaar 1911-1912 hooger onderwijs verstrekt aan 1444Ü Belgische jongelingen op 2735 ingeschreven. In hetzelfde dienstjaar telden de beide Staatshoogescholen 23DO studenten van Belgischen oorsprong. Welnu, op de Belgische Staatsbegmoting streken zij op de totale som van 2.730.000 fr. Dit cijfer geeft ons een denkbeeld van wat er noodig is om de hoogeschool van Leuven op de hoogte van den tijd te houden. Inzonderheid de Vlaainsche Belgen, de Vlamingen, hebben reden om zich vrijgevig tetoonen, sedert HH. Hoogw. de Bisschop pen de gedeeltelijke vervlaamsching der leergangen hebben toegestaan. De opbrengst der omhaling in het Vlaam- sche land moei bewijzen dat de Vlamingen erkentelijk zijn voor de minste toegeving. Zoo niet hebben wij het recht niet in de toekomst meer te vragen en zou men ons met reden kunnen antwoorden, dat we heel goed vragen kunnen, doch ons niet eens erkentelijk kunnen toonen, wanneer wij eene toegeving hebben verkregen. Indien wij geschreven hadden, om de menschen aan te zetten van te geven, zouden wij van oordeel wezen, dat wij even goed hadden kunnen zwijgen. Wij hebben echter geschreven om de menschen aan te zetten hun jaarlijkschen penning te verdubbelen en wij durven wel hopen, ons doel te zullen bereikt hebben. Pen «Ier aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépot bi] gebr Delhaize Moncarey-Sansen UIT WAT OU. Zondag laatst, om 4 ure, was het verga dering van den bond der hoppekweekers, die 150 leden telt. Onze verdienstvolle werker, Meester Knudde, schrijver schatbewaarder van den bond, verontschuldigt M. Georges Vaneecke, voorzitter, om zijne afwezigheid. Daarna wordt overgegaan tot het te koop bieden van 1550 heel goede hoppestekken. Zij worden eveur. diglijk verdeeld. Een puike voordracht werd gegeven door den E. H. De Jaegher, over de bemesting der hop. De stof werd meesterlijk behan deld en door de talrijke aanwezigen gretig en met veel aandacht aanhoord. Aan elk werd eenen korten inhoud geschonken, 't Ware wenschelijk dat onze hopboeren dien goed iu 't verstand mochten krijgen. In de voordracht heeft de E. H. De Jae gher drie groote punten besproken. 1. Wat de hop vereischt. 2. Wat het uitwerksel is van elk voedend bestanddeel. 3. Wanneer en welke meststoffen men moet geven. Om vele en goede hop te hebben vereischt de grond wel bemest te zijn. Die bemesting zal verschillen AVolgens den aard van den grond. B/ Het aantal kuilen. CDe soort van hop. DHet aantal ranken die men aanleidt. Bij het bemesten wordt nog veel geld nut teloos uitgegeven. Om eone doelmatige be mesting te kunnen berekenen hebben land bouwscholen en laboratoriums de hopplant ontleed. Zij hebben gezocht uit wat die plant is samengesteld, dus wat zij uit den grond heefi getrokken en wat haar terug moet gegeven worden. Zulke ontledingen doet men nog alle jaren. Volgens proeven van vakkundigen is de volledige bemesting de beste. Stikstof, phos- phoorzuur, potasch en kalk zijn dus alle vier onmisbaar. Te veel stikstof geeft ATe veel blad. BI Veel, maar min goede hop. C/ Latere rijpwordingals men het te laat geeft. DBaardknoppen. In alle geval stikstof vroeg geven. Phosphoorzuur bevordert het knoppen en het rijpen der bellen, geeft ook betere hoe danigheid. Potasch geeft goede kwaliteit, en werkt vooral op bellen en hopmeel. Kalk maakt beter bestand tegen ziekten en insekten. wacht soldaten, stonden de boeren, die men in den strijd had gevangen genomen. Bruno, aan eene bijzondere wacht toevertrouwd, zat niet verre van daar met gebon iene han den op eenen steen, hen Fransch soldaat uit barmhartigheid had men het bloedend hoofd met eeuen nieuwen doek omwonden De jongeling staarde met verglaasden blik ten gronde en scheen in doodsche mij mering verzonken. Gewis, hij moest hevige martelpijnen lijden, daar hij het lot zijns vaderlands, het lot zijner moeder en zijner vriendinne overwoog... Reeds waren sommige Oversten den Ge neraal oorlof komen vragen om de krijgs gevangenen onmiddellijk door den kop te noen schieten doch de Veldheer scheen onderscheid te maken tusschen de boeren, die men onder de opene lucht had gevangen genomen, en degenen, die men binnen de huizen der Benedery had ontdektde eer sten wilde hij slechts ter dood brengen na de zoogezegde beslissingen van den krijgsraad de laatsten moesten oogenblikkelijk worden vermoord. De geweerschoten, welke men in alle straten hoorde weergalmen, waren zoovele mannen, die men uit de huizen had gerukt en voor hunne deuren door den kop schoot. Gewis werd op deze wijze ook menig burger gedood, die niet in den strijd was geweest want, daar de Franschen de verrechtvaar digingen niet konden verstaan, die zij in hunne Vlaamsche moedertaal deden gelden, werden zij meestal op de straat gesleurd en onbarmhartiglijk vnrmoord. Terwijl de Generaal en Simon-Brutus de ze bloedige wraakneming in de naaste stra ten en rondom de Markt aanschouwden, bracht men uit de Benedery, langs waar de Stalmest moet de basis zijn dezer bemes ting, omdat hij humus geeft en de gronden verbetert. In den herfst ploegt per Ha. 30 000 kgr. stalmest in. Die bemesting ver nieuwt men alle 2 jaar. Koei ale geeft potasch en vocht, en is voordeelig voor 't bloeieu, 't is vet en ruischt dus niet gemakkelijk. -Ook be9t in twee maal gevenseffens na den winter en in vollen groeikoeken erin is goed. Stadsbeir alleen gebruiken is af te raden, want dat geeft meer leugenaars en meer ziekten. Sodanitraat (landzout) past voor alle gronden. Ammoniaksulfaat (sulfaat) slechts in zwaren grond. Sodanitraat en sulfaat te samen schijnt best te zijn. Superfosfaten of ijzerslakken vóór den winter inwerken. In lichte gronden of waar weinig humus is, zijn superfosfaten best. In zware gronden of waar weinig kalk is, zijn ijzerslakken beter. Goede leemgronden mogen 't een of 't an der hebben. Toch is het best overhandsjaar verwisselen. Potasch ook goed in herfst inwerken. Zwavelzuur potasch schijnt best. Waar klaver goed groeit is er in 't alge meen wel potasch. Ook in kleigronden. Daar mag men wat min potasch geven. In 't algemeen is zwavelzure potasch best. Toch is kaïniet beter in zand- en moeras gronden. Altijd kaïniet geven is ook af te keureD, omdat er dan te veel magnesia in den grond komt. Uitslag van eenige proeven in België. A/ Met 30 000 kgr. stalmest alleen gaf 1 Ha. 2800 pond hop. BMei 30.000 kgr. stalmest, waarhij 700 kgr. ijzerslakken bekwam men 3200 pond hop. C/ Met 30.000 kgr. stalmest, waarbij 700 kgr. ijzerslakken, waarbij 300 kgr. potasch, bekwam men 3500 pond hop. D/ Met 30.000 kgr. stalmest, waarbij 700 kgr. ijzerslakken, waarbij 3ü0 kgr. potasch, waarbij 200 kgr. nitrate, bekwam men 3800 pond hop. Dus in perceel D 1000 pond hop meer dan in perceel A. Bijgevolg goed de hop bemes ten is voordeeligst. Na dezen zoo belangrijken voordracht, bedankt Meester Knudde eerst en vooral den E. H. De Jaegher en dan ook al de aanwezigen. Hij zegt dat de 2° les op Zondag 13n April, om 4 ure, zal gegeven worden, en maant elk aan nog eene kennis meê te brengen. Dan worden de bekomen medaliën en prij zen uitgedeeld (een 10-tal medaliën en wel 500 frank prijzen) en elk trekt verheugd huiswaarts. E15 AT-IT ItEMAUIjT; In den Gouden Schoen, Dicht bij de Gendarmerie, Veurnestraat, 56, POPERINGHE. «23 Franschen in stad gedrongen waren, vijf of zes gekwetste soldaten, uit wier wonde het bloed nog vloeide. De Genei aal reed hun te gemoet en vroeg met vlammende blikken wat dit beduidde. Hem werd gezegd, dat de huizen, waar tusschen liet allerhevigste gevecht was ge schied, vol vluchtelii gen zaten, die zich verstout hadden de opzoekers aan te vallen en met geweerschoten te begroeten. De ka pitein. willende zijne soldaten niet bloot st llen om binnen de huizen te worden ge dood, had alle opzoeking doen staken tot nader bevel des Generaals. Deze bij dit bericht ontstak in eene hevige gramschap en zwoer onder ijselijke bedrei- ingen, dat de Brigands anders noem en de Franschen de strijdende Belgen niet, dai deze vuige roovers, die zijnen parle mentaire vermoord hadden, zich zijnen door gang in Herenthals zouden herinneren. Daarop zond hij eenen officier tot den ka pitein der gekwetste soldaten, met het bevel om al de huizen d«r straat in brand te steken en geene levende ziel er uit te laten ontsnap pen. Na eenigen tijd stegen de vlammen als een onmeetbate vuurgloed boven zestig hui zen eene dikke rookwolk verduisterde het daglicht en rolde in akelige golving over de stad. In den brand, tusschen het geloei der vlammen, tusschen het gekraak der instor tende verdiepen hoorde men het akelig noodgehuil der ongelukkigen, die, veroor deeld om levend door liet vuur te worden verslonden, zich aan de vensters en op de daken vertoonden, om dezen schrikkelijken dood te ontvluchten., maar van alle kanten mikten de gevelde geweren der soldaten op Sialic.Dood van Pierpont Morgan, de rijkste man der wereld. De Ameri- kaansche miljardair John Pierpont Morgan, bijgenaamd de staalkoning is maandag te Rome overleden, waar hij lijdend uit Cairo toegekomen was. Hij was 75 jaar oud. De pers van de heele wereld en vooral die van Amerika, brengt hulde aan de groote hoedanigheden van den overledene. De fortuin van Pierpont Morgan is enkel bij benadering te schatten. De zaken die hij bestuurde, vertegënwoordigden tien miljards. Wat zijn bijzonder fortuin betreft, zij werd 15 jaar geleden geschat op 500 miljoen dol lars (2 1)2 miljard frankHet is moeilijk te zeggen in welke verhouding zij sedert dien heeft toegenomen. De kunstverzamelingen, die M. Pierpont Morgan nalaat, worden op meer dan 250 miljoen frank geschat. Hij had het beste gekocht uit de beste en oudste verzamelin gen van Europa, wanneer hij zo niet heele- maal kocht zooals de verzameling oud Chineesch-porcelein van Carland, de verza meling van curiositeiten van M. Charles Mannheim en twintig andere. Wat zijne schilderijengalerij betreft, 't is een museum van meesterwerken. Keizer Wilhelm heeft aan de dochter van wijlen Pierpont Morgan persoonlijk een telegram van deelneming gezonden. De koning van Italië, de Paus en de leden van het diploma tisch korps hebben in het hotel waar Mor gan woonde, hun kaartje laten afgeven. Het stoffelijk overschot van M. Pierpont Morgan werd woensdag namiddag zonder praal naar de statie te Rome overgebracht. De lijkwagen was slechts met 4kronen ver sierd, waarvan 1 doorden keizer van Du itsch- laud gezonden was. Het lijk is met den sneltrein naar Frankrijk vertrokkenvan daar zal men het naar Amerika overbrengen. Welk fortuin M. Pierpont Morgan nalaat, weten zijne veDnooten zelfs niet; de schat tingen zijn zeer uiteenloopend. Gedurende zijn leven heeft M. Pierpont Morgan aan kerken, gasthuizen, scholen, colleges, mu seums en bibliotheken een gezamenlijke som van 37 miljoen en half dollars gegeven. Men berekent op honderd miljoen dollars een half miljard frank), zijne uitgaven voor het aankoopen van kunstwerken en kostelijke boeken. Daarom is men algemeen van oor deel dat het kapitaal dat hij nalaat, veel minder is dan dit door MM. Rockefeller, Carnegie en zelf Havriman verzameld. De schatting verschilt tusschen 75 en 150 mil joen dollars. Argenlieiule gcnceskniidige les. Over tuberculose. Als wanneer de Cochbacillen in de longen ontwikkelen en woekeren, ontstaat tuberculose of longte ring; de bacillen verwekken eene plaatselijke onisteking en daaruit groeien kleine knob beltjes in de longen, 't Is tering op den le graad. Die knobbeltjes verzweren, etteren en door die ettering ontstaat de koorts en de krachtvermindering, het is de 2° graad. Op den 3e graad heeft de ettering spelonken in de longen doen ontslaan en de toestand van den lijder wordt uiterst bedenkelijk, in den winter, bij koude en smoorachtige lucht, moet men zich verkloeken, en van zoohaast men hoest, om niet teringlijder te worden, moet men bij de gewone middelen de Theobroma nemen want, zooals men weet, is Theobroma het beste verkloekingsmid- del dat men vinden kin. De Theobroma kan den hoest of de valling alleen niet gene zen, maar werkt rechtstreeks op het bloed en verkloekt de borst. Ook als men van eene bronchiet genezen is dan is Theobroma goud waard om de vroegere krachten weer te krijgen. Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NOTREDAMË apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIBGTTE. Dr Aveling, bekeerd protestant, leeraar aan de Hoogeschool van Londen, oud student van Leuven, heeft te Leuven zijn examen van agregaat in Thomische wijsbegeerte af gelegd en de hoogste onderscheiding behaald, kardinaal Bourne, aartsbisschop van West minster, woonde zijn examen bij. SDBNEBHanZSIiiKaRV hen wie eenige kans scheen te hebben om het gevaar te ontkomen, werd door de ko gels neergeworpen en stortte huilend terug in de vlammen (1). Bruno, (lie als een dief gebonden, gevoel loos bij zijne wachten op een steen gezeten was en in ijselijke droomen aan degenen dacht, die hem dierbaar waren, werd eens klaps door den rooden blaak van den vuur gloed uit zijne doodsche mijmering opge wekt Hij staarde een kort oogenblik als zinne loos 'en dwaas naar de vlammen en sprong dan met eenen akeligen angstschreeuw recht, terwijl het woord moederin grievenden galm uit zijne borst opvloog. Maar dewijl hij vooruitloopen wilde, gre pen zijne wachten hem aan en rukten hem achterover op den steen. Simon-Brutus die op eenige stappen van daar nevens den Generaal zich bevond, had den indrukwekkenden angstschreeuw van Bruno gehoord. Hij keerde zich om en zag, (1) Volgens het schrijven van Generaal Dnrulh zeiven, onder wiens brigade deze colonne mobile behoorde, zouden er in dezen brand 400 menschen zijn omgekomen. Zie de Geschiedenis van Antwerpen, door F. H. Mertens en K. L. Torfs, 6" deel, bladz. 497. Een handschrift van eenen tijdgenoot dezer gebeur tenissen, door den heer K. Stallaert, van Brussel, ons vriendelijk medegedeeld, teekent het volgende over de inneming van Herenthalst aan Deze requisitionairen versterkten zich seffens tot Herenthals alwaar zij den trompetter afschoten, en voorts zooveel Franschen doodden, dat er 14 dubbel- karren weggevoerd zijn doch er zijn door de Fran schen in brand gestoken verscheidene huizen, zoo dat Ier 78 afgebrand zijn. Ook hebben zij de revolution- \nairen, die zij vonden, seffens door den kop gescho- ten en al wat zich uit de huizen wilde redden, die in den brand stonden, werden door het militair dood geschoten. hoe de jongeling met krampachtige geba ren op de knieën viel en de armen biddend tot he,m uitstak. Over deze houding van Bru no verwonderd, naderde hij hem. De bezwijkende jongeling riep hem toe Ach, Simon, Simon, mijne moeder, zij is in do vlammen Eene koele uitdrukking en het ophalen der schouders was alles, wat hij van Simon- Brutus ten antwoord kreeg. O, Simon riep hij nogmaals, terwijl hij op de knieën voortkroop. Red, red mij ne arme moeder 1 Red de ongelukkig Geno- veva Hoe Genoveva riep Simon-Brutus met plotselijke ontsteltenis. Genoveva in de vlammen 1 Op de bevestiging van Bruno riep hij tot de wachten Maak zijne handen losVolgt mij. Kom, Bruno, gauw, wijs het huis waar zij is. Spoed u, spoed u, of het is te laat En vooruitloopend, riep hij eenige woor den tot den Generaal die hem niet gansch verstond, doch evenwel goedkeurend met het hoofd knikte Naarmate Bruno en Simon-Brutus met snelle stappen den brand naderden, vereng den hunne borsten van angst en benauwd heid zij zagen van verre hoe reeds eenige huizen waren ingestort on hoe de vlammen uit vensters en deuren der andere woningen in de hoogte sloegen. Bruno verbleekte, zijne beenen werden zwaar, het hoofd begon liern te draaien. Eene laatste sprankel der hoop behield hem ech ter nog de kracht om zijnen loop voort to 1 zetten. Nadruk voorbehouden. Wordt, voortgezet. 1

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1