NIEUWSBLAD VOOR POPEKINGHE EN OMSTREKEN, DE BOERENKRIJO HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Stoors, Gordijnen, Tapijten, Linoleums, In den Bazar, bij Saasen-Decorte, Poperinghe. Zondag 27" April igi3. 5 Centiemen. pe /aar. N> 21. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Hellingen en. Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied vin Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvermeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 1B, Poperinghe. Wekeiijksche Almanak. April=Mei. Zon op, Zon ond. Notaris BACQÜAERT, Uit der hand (c knopen Een allergsrieflijkst Woonhuis Notaris DB GRA VB, InstelMaandag 19 Mei ,on OverslagMaandag 9 Juni BACQÜAERT CASSIERS, EEN RENTENIERSHUIS Wei- Zaai- es Hovenierlanden, EENE ZEER GOEDE HOFSTEDE TE POPERINGHE. VRIJDAG IG MEI 1913, SCHOONE HOEVEELHEID Zuiver Eiken Hoppetrekkers AANGEKOMEN een prachtig transport van 80 Rusissche Poneys en Cobs De slaap en het lang leven. De groote bloemententoonstelling te Gent. APOTHEEK-DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Ha'srechting der bandieten van de bende Bonnot. HMm worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. E POPEraSHENAiB 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostolooze inlasscliing van twee Ilerbergfeosten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 «"I™ Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volte Maan. Laatste Kwartier. 27 Voxem. s. Anthimes, s. Angela. 4 u. 27 m. 6 55 m. 28 de Kruisdagen, s. Yitalis. 4 26 6 56 29 s. Petrus, martelaar, Liberlus, Eva, Robert. 4 24 6 58 30 s. Catharina van Senen. 4 22 7 0 1 O H. Hemelvaart, s. Philippus, Jacobus. 4 20 7 2 2 s Philinasius, Jerefluias, Athanasius, 4 18 7 3 3 II. Kruisvinding 4 16 7 5 Zondag 6 April, ton 5 ure 43 minuten 's avonds. Maandag 14 April, ten 5 ure 39 minuten 's morgens. Zondag 20 April, ten 9 ure 33 minuten 's avonds. Maandag 28 April, ten 6 ure 9 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, in de Yperstraat n" 94, met uitgangpoort in de Valkestraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Arnpen- Decorte. A He inlichtingen le hekomen bij voor noemden Notaris Hac<jiitv4»rt. STUDIE VAN DEN Te Ghyverinchove. OPEN BARE VERKOOPING Gemeente STAVELE, Dorppiaats, Koog Een. Schoon, welgelegen en sterkgebouwd Woonhuis dienstig voor herberg en allen bandeibedrijf met voor grond, ingangp ort, magazijnen, remisie en stallingen en gioote hoving, hebbende eene oppervlakte van 11 aren 04 cent. en eene facade van 16m90 in de Vaartstraat. Aanslag met de gebt telling. Knop Twee. Schoon perceel lïoiiw- groiul ter noordzijde van koop een, groot 4 aren 51 cent. en een facade van 6m95. Onmiddelijk in genoltreding. 1/2 instelpremie te winnen. telkens om 3 ure namiddag, te Stavele, ter herberg van Aloïse Lonten, Vaartstraat. Studiën van de Notarissen TE POPERINGHE. Om uit gemeenzaamheid te scheiden. Openbare Verkooping van alsmede Koop 1In de Valkestraat n° 20. Een Renteniershuis met 2 aren 32 cent. grond en hoving, bekend bij kadaster sectie F, num mer 422a. Zijnde het sterfhuis van wijlen vrouw Ro salie Dewickerewede Amand Comette. Handslag met de geldtelling. Koop 2. Langs de Kom- en Couterstra- ten. Eene happende partij land dienende voor Hoving groot volgens kadaster sectie C, num mers 1054b en 1056m, 27 aren 80 centiaren. Gebruikt gedeeltelijk door Jerome Lelieur, mits 10 fr. 'sjaars, vrij van lasten, tot 1 Oc tober aanstaande en 't overig in regie. Koop 3. Langs de keiweg van SI Sixtus, bij't A beethof. Eene partij Gras met Hoppe keet en Bakoven erop slaande, alsmede eene 39«Mengel werk van «DE POPERINGHENAAR partij Zaailand, te samen groot 99 aren 30 c. Gebruikt door de kindersCornctte-Lazoo- re, zonder pacht, mits 150 fr. 'sjaars boven de lasten, vallende telken 1 October. Boonprijs 1008 fr. Koop 4. Langs de Beleedstraat, bij de herberg De CommerceEene partij Zaai land, groot volgens kadaster sectie D, num mer 530a, 47 aren 30 cent. Gebruikt door M. Pieter Defraneq- Top, zonder pacht, aan 60 fr. 'sjaars, vrij van lasten, vallende telken 1 October. Koop 5. Eene partij Zaailand, houdende aan den voorgaanden koop, bekend bij ka daster sectie D, nummer 531, voor eene groot te van 59 aren 60 cent. Gebruikt door zelfden Defrancq-Top. zonder pacht, mils 80 fr 'sjaars boven de lasten, vallende insgelijks den 1 October. Koop 6. Langs de West outre kalsijde, bij den - Iloek van Vrede Eene Hofstede, bestaande uit woonhuis met schuur, stallin gen, hoppekeet en verdere afhangelijkheden, alsmede 3 heet. 26 aren onder bebouwden grond, hof, weideen zaailand 'teenen blokke, hekend bij kadaster sectie G, nummers972b, 974a, 975c, 976o. 976u, 976i. 976k en 976l. Gebruikt zoo onder koop 8 zal gezeid worden. Koop 7. Bij 't voorgaande. Dry perceelen Zaailand, te samen groot. 1 heet. 07 aren 20 cent,., bekend bij kadaster sectie G, nummers 982, 986 en 987. Gebruikt, zoo onder den koop hierna zal gezeid worden. Koop 8. Langs den keizei der Lijssrcat- - straal. Vier aaneenhoudende partijen Zaai land, hekend bij kadaster sectie G, nummers 856a. 857a, 858a en 861,.voor eene geza menlijke grootte van 1 heet. 3 aren lOcent. De koopen 6. 7 en 8 maken te samen eene Hofstede uit, groot 5 heet. 96 aren 30 cent., gebruikt door de echtgenooten llcnri Pat- lyn en Julie Vanlaeresvoor 3, 6 of 9 jaren ingegaan den 1 October 1912, mits 875 fr. 's jaars boven de lasten en de verzekerings premie. Eenigeii Zitdag om 3 uren zeer stipt, namiddag ter herberg - A la Maison de Ville, bewoond door HonorLemahieu-Rouse>é, Groote Markt, te Poperinghe. Voor alle inlichtingen zich to begeven ter studiën van bovengenoemde Notarissen 1798) historisch tafereel uit de xviii® eeuw, door Heixiriit CONSCIENCE. van alle lengten, aan genadige prijzen te kooj) bij Eiuike Truwant Block bij de Statie te Poperinghe. Maandag J» April, groote en kleine, foij Alliérie Verviseh, handelaar in Paaiden, Kerkstraat, BISSE- GHEM. Telefoon Kortrijk, 357. Onmogelijke Concurentie. Men verkoopt en verwisselt voor alle slag van paarden. Hij voelde hoe Genoveva's handen in de zijne sidderden hij zag op haar gelaat, hoe zij van hem schrik e hij doorgrondde het gevoel van haat, dat in scherpe uitdruk king op hare lippen zich teekende wat moeite zij ook dee l om het hem te verber gen. Terwijl hij den vragenden blik met klimmende verstoordheid in haar oog stuur de, wrong zij hare handen met vreesachtige pogingen uit de zijne los. Simon-Brutus, door deze onmiskenbare bewijzen van afkeer in zijnen hoogmoed gewond, ging weder bij de tafel staan en zeide op bitteren toon, nog bevende van spijt Gij roept om genade Is het zóó, dat men genade verwerft Laat hooren, welke is dan de gunst, die men meent te bekomen met mij te tergen P De moeder kro*ip op de knieën vooruit, hief tie handen tot hem en zuchtte O, Simon Meulemans, zie mijne tra nen aan, verhoor mijn ootmoedig gebed, wees barmhartig, geef eene arme moeder toch den doodslag nietO, schenk mij het leven van mijn eenig kind Het leven van Bruno vroeg de Over ste met zuren lach. Simon, hernam de snikkende vrouw, nog dichter tot hem kruipende, toen uwe moeder zaliger ziek was, heb ik u aan mijne horst gezoogd, met mijne melk u gevoed. Oh, bij alles, wat u dierbaar is, red mijn zoon Beloon mijne vriendschap tot uwe ouders toch niet door eene ramp, die mijn moederhart verpletteren moet Met zichtbare gevoelloosheid antwoordde de Overste De krijgsraad heeft hem veroordeeld hij heeft zijne straf verdiend Ik kan zijn lot niet veranderen... Ach, die macht heb gij, Simon, zucht te de vrouw weder, de Generaal zond mij tot u. als tot den eenige, die mijn kind nog redden kan. Mocht (Je ooilog uw hart gesloten hebben voor ontferming en mede lijden, o laat een enkel straal der menschen- liefde het nog eens verlichten Geheug, dat zij, die vooru geknield zitten, uwe arme dorpsgenooten zijn gedenk, dat ik eens voor u eene moeder was, dat gij aan dezelfde borst als mijn ongelukkige Bruno, en vroe ger dan hij, werd gelaafd De nonne zat noch terzelfder plaatse geknield en hield den blik ten gronde Genoveva stond recht en weende met de handen voor de oogen. In haar geschiedde een pijnlijke strijd bij poozen zeide haar hart. dat zij weder voor de voeten van Simon zich nederstorten zou, en hem bidden en smeeken en minzaam zijn. Het gevoel des plichts en des medelijdens dreef haar tot deze opoffering evenwel, de afschuw van den beul van al wien zij beminde of kende, was machtig genoeg in haar om alle andere gemoedsbeweging te onderdrukken. Deze De tegenwoordige lord-mayor van Londen, sir Thomas Groshy, heeft reeds den ouder dom van 80jaren bereikten is niettegen staande zeer gezond. Qp de vraag hoe hel komt dat hij zoo jeugdig is gebleven, anl woordde hijIn tijds gaan slapen weinig rooken en nog minder drinken I Sir Thomas is zelfs geneesheer en de uit slag welken hij bij zichzelven bekomt, is eer.» bewijs dat zijn voorschriften ten minste niet slecht zijn. De physiologische werking er, het wezen van den slaap zijn nog niet ge noeg nagevorscht, alhoewel niemand zijne physiologische waarde en zijne noodwen digheid kan loochenen. Toch vindt men in het verleden vele personen welke gansch hun leven weinig geslapen hebben en die, nochtans zeer oud geworden zijn. Het is genoeg bekend dat Frederik de Groote in zijne jeugd het voornemen maakte* zich den slaap gansch te ontzeggen. Tenge-1 volge zijner toenmalige lichamelijke zwak heid, geloofde hij dat zijn stervensuur spoe dig zou slaan. Zoo besloot Frederik niet meer te gaan slapen, om zoodoende opzijn' kortstondig bestaan zooveel te hebben ge leefd als do andere menschen welke de eene helft leven, de andere helft slapen. Vier da gen lang hield hij met behulp van sterke, koffie dien toestand vol, doch werd daarna zoo slaperig, dat hij overal waar hij zich, bevond, insliep. zijne koonprinsjaren. wanneer de ge neesheer hem veel beweging, onder andere paardrijden voorschreef, voldeed hij aan dit voorschrift in de uren welke hij van zijnen slaap afnam, om alzoo geen tijd te verliezen. Als koning was hij overal bekend om zijn vroeg opstaan in den zomer was hij reeds om 3 ure des morgetuis aan het werkin den winter e«n uur laier. Vijf of zes uren slapen was hem voldoende en toch is hij 74 jaar oud geworden. Ook Goethe, welke in zijn 83° levensjaar stierf, was er immer vroeg bijdes winters stond hij op om 6 ure, des zomers ora 4 ura lüverizoo verliep het mei Mommseti, welke zeer weinig sliep en nochtans 86 jaar oud is geworden. De beroemde phyloloogFriedrich Thiersch, welke in zijn 76® levensjaar stierf, werkte minstens in zijne jeugd, opvolgentlijk eenen nacht door om den volgenden te slapen, er, zou ging het gedurig voort,. Doch degenen welke het record slaat, is wel Alexander von Humboldt. Deze sliep altijd zeer weinig en werd daarentegen 90 jaren oud. Ondanks dien ouderdom was hij nog zeer frisch. Wanneer hij reeds 80 jaren achter den rug had werkte hij Dog tot 2 en 3 uren 's nachts. Daarna sliep hij 4 en 5 uren en dit was hem ruim genoeg om weer opoieuw met lust aan het werk te gaan. Er zijn ook vele ongelukkigen welke on vrijwillig den slaap ontberen moeten. Hier van zijn er vele welke een hoogen ouderdom bekomen hebben. Voor Carlyle, de gekende geschiedkun dige, was slaap of slapeloosheid eiken avond eene bange vraag. Geen nacht ging voorbij of hij werd gewekt door allerlei storende geruchien en dikwijls moest hij opstaan zonder gerust te hebben. Nochtans bereikte hij den gezegenderi ouderdom van 85 jaren. Ook Justus Liebig, de beroemde scheikun dige, kon den slaap moeilijk vatten en hij bekioeg zich telkens hierover. Alhoewel hij steeds met slapeloosheid te kampen had, heeft hij nochtans 70 jaren geleefd Benevens Humboldt, Goethe, Frederik II, Momrasen et) anderen, kan men ook den philosoof Beneke noemen, die zegde Hoe meer versland iemand heeft, des to minder moet hij slapen. Niemand heeft deze thesis tegengesproken, uitgenomen Arthur Schopenhauer, welke juist het tegenovergestelde verklaarde Daarvoor beriep hij zich op Descartes en Kant, die beiden zeer veel sliepen. De slaap, zegde deze philosoof, is voor den mensch, wat het opwinden voor het uurwerk is. Hij is om zoo te zeggen de dood, welke het gedurende den dag versleten leven weer smartelijke worsteling had haren moed gebroken en eenen tranenvloed haar uit de oogen doen vlieten. Simon-Brutus hield den blik opGenoveva gericht, terwijl hij dus op de iaatstu bede der smeckende moeder antwoordde Gij vraagt mij genade voor Bruno Maar zijt gij dan zinneloos, vrouw Is Bruno mijn vijand niet Ja, zelfs van voor aleer wij beiden de mannenjaren hadden bereikt Heeft hij mij de liefde mijner eerste vriendinne niet ontroofd en daar door mijn leven vergiftigd En, het is eene hoonen- de spotternij, zij. die de oorzaak is van mijnen gloeiende haat tegen hem, zij komt mij zijne genade afbidden, en voor loon belooft ze mij misprijzen, verachting, af keer 1 Ah, hadde zij mijn hart op de ware plaats getroffen, wie weet of de liefde mij niet machtig genoeg zou gemaakt hebben tot het doen van een wonderwerk, tot het verlossen van Bruno zeiven De moeder, nog geknield, keerde zich met opgegevene handen tot de maagd en riep biddend Veva, o, Veva, om Gods wil, ontferm u mijner Ach, zeg een goed woord voor den armen martelaar Zijn leven is in uwe handen... Bleek en bevend, doch niettemin met zekere waardigheid sprak Genoveva tot den Overste Simon, gij, die beweert, dat een gevoel van liefde tot mij in uwen boezem ligt, welnu, toon het mij voor de eerste maal uws levens. Doe een goed werk in mijnen naam En zoo ik het deed, Veva? vroeg de Overste op zachteren toon. vernieuwt. Hij is voor den zieke een halve gezondheid. Schopenhauer zelf sliep veel. Ik slaap, zoo schreef hij op 70-jarigen ou- derdotn, neg immer 7 en 8 uren en nog somtijds wei 9 uren. Voor den geschiedkundige Schioffer was de slaap de gezondheid. Hij werkte ontegen sprekelijk veel, maar gunde zich op tijd ook eene rust. Alhoewel hij eenen hoogen ouderdom bereiktebij stierf in zijn 85e jaar was hij zelden ziek. En was liet dat hij eenmaal ongesteld was, dan sliep hij da gen en nachten achtereen en de gezondheid keerde bij hem terug. Ook Blumenbach, de beroemde natuur- vorscher en phisioloog, welke nagenoeg 88 jaar oud werd, stelde zich met een goeden slaap tevreden. Dat sir Thomas Grosby nu ook zegge: veel slapen om lang te leven is valsch. Et- zijn ook menscben die door eene goede rust een lang leven hebben genoten. Wat is nu het beste? Wei, overdrijven is nooit goed, 'tis gelijk langs welke kant. Iedereen voelt genoeg aan zich zelve wat hij te doen of te laten heeft. Wij van onzen kant zullen ons wel wachten iemand eene levens wijze op te dringen en uw gestel zal u wel zeggen, of ge veel of weinig slaap noodig hebt. In alle geval, nachtbraken is altijd slecht en. onder dat oogpunt, liggen er al veel jongelieden op het kerkhof, die beter hadden gedaan om 10 ure naar hun bed te gaan. (fi.oraliën). De officië-'le opening der Floraliën had plaats zaterdag 26 April, ten 10 ure 's mor- gends en zal pen blij' -err tot 6 ure Dien dag zijn de tloralien kosteloos toe gankelijk voor de leden van het Casino. Ziehier de irigangprijzen van de Floraliën 10 ft', op zaterdag. 26 April, dag der ope ning 5 fr op zondag 27 en maandag 28 April 3 fr. op dinsdag 29 en woensdag 30 Apr il 2 ff op donderdag 1 Mei, vrijdag. 2 en zaterdag 3 M«i en 1 fr op zondag, 4 Mei (matste dag) Ziehier over deze bloemententoonstelling l eenige nadere inlichtingen De Koninklijke Maatschapij van Land- en Tuinbouwkunde van Gent, gesticht in 1808, heeft zich in haar huidig lokaal van den Casino Coupure gevestigd in het jaar 1837. Te dier gelegenheid had de eerste wederlandsche tentoonstelling plaats, onder den koepel van den Casino, waar 5,273 planton werden tentoongesteld op eene op pervlakte van omtrent 1.000 vm. Er werd alsdan vastgesteld dat, te beginnen met 1839, alle vijfjaar eene wederlandsche planten ten toonstelling zou ingericht worden aan welke men den naam zou geven van De Gentse/ie Bloemen feesten De Grootste ontwikkeling dag teekent van 1863 en tot op onze dagen heeft zij zich steeds op de baan des vooruitgangs gehouden. Zie hier eenige getallen die deze gedurige toene ming duidelijk maken tn 1868 werden 9000 planten tentoonge steld op een oppervlakte van 3.000 vm. In 1878 stegen die gei,alen tot 11,500 planten op 5 000 vm oppervlakte. Het is van at het, jaar 1878 dat de maat schappij hare toevlucht heeft moeten nemen tot tijdelijke bijgebouwen, daar de ruime zaal van den Casino ontoereikend geworden was om de duizenden planten te bevatten van alle kanton toegezonden. Ia 1893 was het getal tentoongestelde planten reeds gestegen tot 13 960 en zij besloegen eene oppen lakte van 6.000 vm. In 1898, nieuwe vooruitgang 15 000 planten op 6.750 vm. In 19U3: 15.790 planten be slaande 8.000 vm Eindelijk in 1908 klommen die getallen tot 18.000 planten op 10.000 vm. oppervlakte 't is in dat jaar, dat de Koninklijke Maat schappij van Land- en Tuinbouwkunde de honderdste verjaring vierde van hare instel ling. De tentoonstelling mocht dit jaar eeti echt wonder heeten. Niettegenstaande de uitgestrekte lokalen die ter beschikking gehouden waren der tentoonstelling 400 in getal was men ongelukkiglijk nog ver plicht deelnemers af te wijzen. Het oprichten van een nieuw lokaal werd dus noodzakelijk en het is om die reden dat, nu, ter gelegenheid der Wereldtentoonstel ling, de Gentsche Bloemenfeesten ingericht werden in het nieuw Paleis van Hofbouw kunde en der Persten, dat men in het park der tentoonstelling gebouwd heeft. De plantenzalen hebben eene uitgestrekt heid van 20.000 vm de warme broeikas beslaat 4,800 vm. en de groote broeikas 15.000 vm. oppervlakte. De plantnijverheid heeft te Gent en in de naburige dorpen eene aanzienlijke uitbreiding genomen. In 1889 waren er te Gent en omliggende 108 hofbouwkundige inrichtingen waar 297 werklieden arbeidden. In 1898 stegen die getallen tot 239 inrichtingen met 656 werklieden. Tegenwoordig telt men reeds ten minste 13 000 broeikassen. Het getal werklieden, hunne huisgenooten medegerekend die vaD don hofbouw loven, overtreft reeds de 20.000 en da weerde der voortbrengselen welke de Gentsche Hofbouwkunde uitvoert beloopt omtrent 18.000.000 frank. Die nijverheid is vooral eene huiselijke nijverheid. Er zijn te Gent zeer groote hofbouwinrichtingen, doch er zijn er onzeg- gelijk veel kleine. Wanneer men de dorpen die de stad Gent omringen doorwandelt, bemerkt men ten alien kante heel kleine hofbouwkundige uitbatingen met ééne of twee broeikassen en men is verwonderd vast te stellen hoc uitgebreid de hofbouwnijver- lieid is die daar, enkel met behulp van vrouw en kinderen uitgeoefend wordt. In tegenstelling met hetgeen eertijds ge schiedde, neigt die nijverheid tot andere gewesten over to s'aan derhalve is zij ge roepen tot gróotere uitbreiding en de beperking l>ij het telen van zekere planten soorten kan niets dan voordeel opleveren. Soudy. De maagd hernam met minder ontstel tenis Het is mijne genegenheid, die gij ver langt Nooit heb ik u als mensch gehaat, integendeel, ik heb zelve u de bekentenis gedaan, dat vroeger uwe tegenwoordigheid mij verblijdde maar wat mijn Christenhart, mijn maagdelijk gemoed tegen u doet op staan en mijn afschuw inboezemt, is, dat ik in u een gevoelloos mensch meen te zien, een ontaarden Belg, die koud blijft bij het lijden zijner broeders Oh, bewijs mij. dat ik mij heb bedroogen toon mij, dat onder de ruwe schors, die uw hart schijnt te omsluiten, nog de aangeboren edelmoedigheid voortleeft... Mocht dit bewijs mij vergund worden, dan kon nog een gevoel van dankbaarheid, iets meer nog. een gevoel van vrienschap en genegenheid voor u in mijnen boezem ont staan Simon, gij kunt kiezen, mijne dank bare vriendschap of mijnen rechtvaardigen haatgedenken, dan gij een Christen en een mensch zijt. of wreedaard blijven en u ver lustigen in den stervensnood der ongeluk kige moeder, wier borst gij hebt gezogen, in den doodelijken angst van haar, die gij zegt te beminnen Deze rede, met statigen nadruk, doch ingelijks bij poozen met treurige zoetheid gesproken, had eenen diepen indruk op Simon-Brutus uitgeoefend. Hij stond lijd zaam en stil op de betooverendeton en hare stemme te luisteren een blijde glimlach had de norsche woestheid van zijn gelaat verdreven men zou hem in dien toestand voor een goed en gevoelig mensch hebben kunnen aanzien. Op het gelaat der moeder blonk insgelijks een heldere glimlach van hoop, terwijl hare borst op- en nederging, in de angstige De terdood veroordeelde bandieten dezer beruchte bende zijn maandag morgend ge- halsrecht. Buitengewoon strenge maatrege len waren genomen en van rond 3 ure, wa ren al de toegangen tot de plaats der terechtstelling der troepen afgezet. De terdood veroordeelden werden om 4 ure in hunne cel gewekt. Zij aanhoorden de mededealing, dut hunne laatste uur geslagen was, met groote kalmte. Het voorstel om hun een priester te zenden, werd door hen ontkennend beantwoord. Om 4 u. 20 verlieten de moordenaars het gevang in de volgende orde eerst Soudy, dan Caliemin, dan Monier. Het was koud. regenachtig weder. Op don boulevard Arago stonden talrijke nieuwsgierigen, die door de policie en troe pen op afstand gehouden werden. Ten 4 1/2 ure weerklonken door de halve duisternis eenige korte bevelen. Alles werd stil en men hoorde in de verte het gevangenkarreken aangerold komen. Kort te voren kwamen de magistraten aan. De republikeiasche wach ten boden de wapen, terwijl de gevang mkar voor de guiljotien stil hield De deur van de kar werd geopend, men plaatste er een trap voor en in de opening zag men Soudy tus- schon twee beulsknechten verschijnen. Soudy zag er kalm uit, doch doodsbleek. Een droe vig lachje plooide zijne lippen, terwijl hij het schavot bekeek én zijne blikken op het mes der guiljotien liet vallen. Oh, wat is het koud dezen morgend, mijne heeren, zeg de hij, wat is het koud Dan riep hij uit Tot weerziens, tnijne vrienden Hij staarde strak de guiljotien aan en stapte het schavot op. De beulsknechten wierpen hem op de plank, het mes viel en terwijl een beulsknecht een eemer waterover de plank goot om het bloed er af te spoeleo, begaf Deibier zich naar de kar. Caliemin -es afwachting van Simons beslissing. Onderwijl bleef de Overste eene poos droo- mend en overwegend in de oogen van Genoveva blikken zij ook bemerkte, dat hare woorden hem hadden getroffen. Zij liet zich op de knieën zakken en riep in volle onderwerping met tranen op de wan gen Ach, Simon, wees mensch Zie, ik ook, ik kniel voor u, ik kruip voor uwe voeten Gun hem genade geef hem het leven. Ik zal u eeuwig danken, ik zal u beminnen voor die weldaad Nog een kort oogenblik bleef Simon- Brutus beweegloos op haar staren dan alsof een plotselijk besluit hem uit zijne mijmering deed ontwaken, stapte hij tot de maagd, hief haar met de hand van den grond op en zeide haastig en diep ontroerd Veva, zijn lot is in uwe handen. Gij zelve gaat beslissen, of hij stevren zal of leven, kom, ik moet u alleen spreeken... Hij leidde haar tot in den verren hoek der kamer. Veva, zeide hij tot de bevende maagd, gij hebt in mijn hart oene zoete hoop gestort maar ik twijfel, of gij wel weet, wat gij mij hebt beloofd. Gij zoudt mij dus beminnen, zoo ik Bruno verloste, zoo ik hem redde En zoudt gij hem dan verlaten om u aan mijn lot te hechten Is het zóó, dat gij het meent, of is het slechts uwe liefde tot hem, die u zulke woorden spreken doet Gij antwoordt niet Ik zie u sidderen en verbleeken ik heb mij bedrogen, niet waar Welnu, hoe het zij, ik'wil het gansch weten. Ziehier mijne voorwaarden Genoveva ver zaakt Brurio zij stem toe om mijne vrouw te worden ik doe de uitvoering van het doodvonnis uitstellenBruno volgt mij Caliemin. iM li» ütl Monier. Monier werden er uitgehaald. Beiden stap ten samen naar het schavot. Caliemin riep Monier. Caliemin wendde zich tot Mo nier en zegde Laat mij voor u gaan Cal iemin stapte vooruit. Toen hij de treden van het schavot betrad, riep hij tot do dagblad schrijvers De doodstrijd van een mensch is schoon, niet waar De beulsknechten wierpen den belg Caliemin op de plank en het mes viel voor de tweede maal. Het bloed werd afgespoeld en Monier klom hel schavot wa&r ik ga weigert Genoveva zich onaf scheidbaar aan mijn lot te hechten, de kogel treft hem, waar wij ook wezen mogen wordt zij mijne echtgenoote, het oogenblik des huwelijks is ook het oogenblik der ver lossing ven Br.uno. Moeilijk is mij zulke taak maar ik heb der Fransche Republiek en onzen Veldheer groote diensten bewezen ik zal ze altemaal goven voor deze eenige gunst. Wat mij betreft, ik zal de voorwaar de dezer overeenkomst vervullen... maar gij. Veva? Is het loven van Bruno u wel zooveel waard, dat gij toestemmen kuntip hetgeen i k u vraag r De arme maagd stond gansch verpletterd voor den Ovorste, die met bitteren lach haar aanschouwde. Ik heb het u gezegd, hernam hij, Bruno's leven is in uwe handen ik ook beroep mij op uwe monschenliefde, welnu, zult gij hem redden of veroordeelen Spreek, mijn tijd is kostelijk. De maagd hief den blik ten hemel en riep klagend God, God, welke beproeving God kan u voor het oogenblik niet helpen, zeide Simon-Brutus mot ongeduld, gij alleen beschiktover zijn lot. Laat hooren, wat beslist gij O, Simon, zuchtte de maagd op grie- venden toon, ik durf niet spreken. Welaan, vele woorden hoeven er niet een enkel slechts wordt gij mijne vrouw, ja of neen Genoveva stond sprakeloos te sidderen. Daar de Overste intusscben schier met gramschap op een beslissend antwoord aan drong, hief de maagd eensklaps het hoofd I op en spraak Nadruk voorbehouden, (Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1