HET NOTARiËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD VOOR POPERINGHE El ÖÜSTREKE Men vraagt Kapitalen DE BOEREIKBIJS MEDEBURGERS! verschijnende den Zaterdag namiddag. De Bofeesten Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Stoors, Gordijnen, Tapijten, Linoleums, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Prijskamp voor Kweekvee Zondag 25.Me/ igi3. 5 Centiemen. pe Jaar. N 26. ANNONCEN Den drukregel 10 Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst Eerste Taps, Bollingen en Slerbcfgkeraiissea mits festsliiiig van 2§ ca. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Yrijdaq-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvermeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris DE GR A VE, OPENBARE VERKOOP! NiG Overslag: Maandag 9 Jnoi 1913, Notaris DONCK Maandag "2 Juni 1913, Overslag van Notaris DA CQ UAER 1\ Uit der hand te koopen Een allergerieflijkst Woonhuis SCHOONE HOEVEELHEID Zuiver Eiken Hoppetrekkers op zeer goede Hypotheek. BERICHT. Wat moet mijn jongen worden? j Het is wel, antwoordde de Overste, Het weer. 0P 24" OOGST. OP DONDERDAG 11 MEI, Uitslag. worden ingelijfd m «uu/■-rrmuu# liet recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Wekelijksche Almanak.Mei. Zon op, Zon ond Zondag 25 II. Sacrament, Sol. s. Urbanus, Abel. 3 u. 43 m. 7 u 37 m Maandag 26 s. Philippusj Nërius. 3 42 7 38 Dinsdag 27 s. Joannes paus, Oliverius, Lydia. 3 41 7 39 Woensdag 28 s Germanus, Armenia. 3 41 7 40 Donderdag 29 s. Maximus, Theodosia. 3 40 7 41 Vrijdag 80 H. Hert v Jes. s. Felix p., Fei'dinaudus. 3 39 7 42 Zaterdag 31 s. Petronilla, Amelia. 3 38 7 43 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Dinsdag 6 Moi, ten 8 ure 24 minuten 's morgens. Dinsdag 13 Mei, ten 11 ure 45 minuten 's morgens. Dinsdag 20 Mei, ten 7 ure 18 minuten 's morgens. Woensndag 28 Mei, ten 0 ure 4 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN Te Ghyverinchove Gemeente STAVELE, Dorpplaats, Koop Een. Schoon, welgelegen en sterkgebouwd Woonhuis dienstig voor herberg en alien bandelbedrijf met voor grond, ingangpoort, magazijnen, remisie en stallingen en groote hoving, hebbende eene oppervlakte van 11 aren 64 cent. en eene facade van 16m90 in de Vaartstraat. Ingesteld, 6000 fr. Aanslag met de getdtelling. Koop Twee. Schoon perceel iloauwt giMMsrf ter noordzijde van kcop een, groot 4 aren 51 cent. en een facade van Gm95. Ingesteld, 1200 fr. Onmiddelijk in genottreding. om 3 ure namiddag, te Sta vele, ter heiberg van Aloïse Looien, Vaartstraat. Studie van den TE VEURNE. om 3 uren stipt namiddagin het Hotel du Nord - bij Vrouw Weduwe Reynaert, te Veurne. STAD VEL KAK, In de Noordstraat, bij de Tramstatie, Eenige Koop. Een sclioon en groot Klandelsluiis, dienstig voor allen handel zeer voordeelig gelegen in de nabijheid der Tramstilstand en der groote markt, thans dienende voor winkel in kruidenierswaren hebbende ver scheidene beneden- en bovenplaatsen. maga zijnen en remisen mede 12 aren 63 cent 40/100 erf onder bebouwde grond achter plaats en hoving wijk A, nummer 204i> en deel van nummer 204a/2. In sebruike van Ju/vrouw Celcstina Cailliau. Aanslag met 1 Juli 1913 Slechts ingesteld 35.000 fr. iii wf MMH wil mi mnpn—iw if i STUDIE VAN DEN te Poperinghe. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, in de Yperstraat n" 94, met uitgangpoort in de Valkestraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen- Decorte. Alle inlichtingen te bekomen bij voor noemden Notaris van alle lengten, aau genadige prijzen' te koop bij Kiiii!« Traiivnist Block bij de Statie te Poperinghe. Zich te begeren bij M' DlaeqnaeH, Notar is te Poperinghe. De maatschappij der Vereenigde Haar kappers laat weien dat vanaf Maandag 2 Juni aanstaande, de prijs voor he' scheren zal gebracht zijn op 15 centiemem bij de Coiffeurs cn 10 cen tiemen bij de Bar biers. Het Syndikaat. CEascorei s Van Tiegliem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. 43«Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR 1798) historisch tafereel uit de xviii0 eeuw, door llemïrik CONSCIENCE. (i Uw ontwerp is goed en gelukkig, Veva lief, antwoordde de knecht. Nu ook be gin ik te hopen lwt hart jaagt mij van blijde verwachting. Kom, spoeden wij ons. En heb vol vertrouwen in den moed onzer mannen Karei uit de Leeuw heeft ze zelf uitgekozen en vergaderd. Hij heeft er ook vijf of zes die van Herenthals zijn en wegen en bosschen goed kennen. Hier op een hon derd stappen in dit schaarbosch liggen ze verborgen. Hij bracht twee zijner vingeren in den mond en floot eenen enkelen langen toon Nauwelijks was dit teeken gegeven, of het gebladerte begon hoorbaar te ritselen, en welhaast stonden er vijftig mannen met ge weer en sabel gewapend rondom den knecht Degenen, die van Waldeghem waren, maar bovenal Karei uit de Leeuw, drukten de handen der maagd met minzame geest drift. en poogden haar door woorden van onversaagdheid en strijdlust te troosten. Jan de knecht brak echter spoedig deze sa menspraak af en deelde aan allen het ont werp van verlossing mede, zooals Genoveva het had beraamd. De jongelingen van Herenthals werden BEKIC1IT. Di Bakkersbazen van Poperinghe hebben de eer aan humte kliënten te laten kennen, dat, gezien de aanhoudende duurte en nieu wen opslag van alle grondstoffen, zij ver plicht zijn het brood met 2 centiemen op te slaan. Bijgevolg te beginnen van Maandag aanstaande 26 Mei, zal het brood aan 48 centiemen verkocht worden. OPVOEDKUNDE. Wat moet mijn jongen worden is de vraag, die elk zorgzaam vader vaak ernstig zal bezighouden 't Is eenmaal bij velen, bij de mees'eu zelfs, een vaststaande en als 'c ware van zélf spre kende rneening, dat de kinderen hooger op moeten Ik deel die meer.ing in geetien deele. 't Is mijn overtuiging, dat het een goede regel is, dat elk zijn kinderen in eigen stand groot brengt, doch in dien stand hen op een eerste plaats tracht te brengen, voor zoover hun eigen aanleg en ijver daartoe medowerKen Ik maak natuurlijk' uitzondering voor den geestelijken stand. Het priester-worden, het religieuse let en is een geheel bijzondere roeping van God. Hij roept de Hem toege- wijden uit alle standen en rangen, en het is piicht. dat de ouders, rijken en armen, daar toe medewerken Geen grooter geluk kan aan ouders geschonken worden, dan dat God de kinderen roept tot Zijn dienst, tot Zijn heiligdom. Men zij hier wijs en beraden, doch nooit weersirevend. Ik bedoelmen kweeke geen waagde of in het vooruitziciit te mislukken niet bestaande roepingenmen nemegeen ge- proeven maar men werke ook niet tegen, waar alles spreekt van uitverkiezing. Do rijke bescbouwe het als een bijzondere uitverkiezing, als God een zoon of dochter roept tot; bet altaar of tot het kloosterleven. De arme late zich niet ontmoedigen, ais hij de verwachting ziet verloren gaan, die ge bouwd was op de stoffelijke hulp, die hij van het kind ontbereu moet, als het zich wijden wil aan den priesterlijken of religieusen staat. Maar afgezien van de roeping, hier be- vooraangcsteld, om door bosch en struik den weg ie wijzen men vertrok onmid dellijk in de richting der stad In de volledigste stilzwijgendheid stapten Bruno's vrienden met haast door de duister nis, langs heggen en grachten elkander van nabij volgend zij richtten hunnen weg op zulke wijze, dat zij over geene landstraat of groote baan te gaan hadden. Wanneer zij na een goed half uur de stad naderden, vertraagden zij hunnen gang. Er word eene nog diepere stilte bevolen men moest in het stappen zelfs den grond met voorzichtigheid raken en alle geritsel van takken of bladeren pogen te vermijden. Wat verder nog legden allen zich plat ter aarde en begonnen als sluipende dieren voort te kruipen naar den voet der vesting. Onderwijl wasGenoveva terzijde naar ae landst.raat geweken en hield zich daar eenige oogenblikken in een mastbosch ver borgen ten einde den mannen den tijd te laten om de stad te naderen Zij begaf zich welhaast vooruitonderweg zag zij de vrienden van Bruno nevens de baan als zwarte schaduwen of onbezielde lijken ten gronde uitgestrekt liggen geen enkele verroerde zich bij haren doorgang. Alles was dus klaar, ieder was gereed. De maagd, op eenige treden van de poort staande, riep met schijnbaar benauwde stemme Soeurs de Charité! Soeurs de Charité! De schildwacht ging tot den sergeant, die met het hoofd op de tafel ingesluimerd lag, en wekte hem Citoyen sergeant, sprak hij, daar 'zijn de nonnen terug Zij vragen om te wor gden binnengelaten. sproken, voedo men zijne kinderen op in eigen stand. Ik wil mij over de opvoeding van de kindereu der rijken niet druk na ken zij moeten wijs genoeg zijn om te weten wat hun kindereu pasteen aantal mislukte geleerden meer of minder, maakt op het. groot aantal, dat er reeds rondloopt, r.,et veel uit. Wie rijk is en het ernstig opneemt rijk te zijn, d. w. z. doordrongen is van de ontzaglijke verantwoording, welke God hem heeft opgelegd door het bezit van aard- sche schatten, zal, als God hem kinderen schenkt, al zijn zorgen aanwenden om er nuttige mannen en vrouwen van te maken, die waarde bezitten voor de maatschappij, waarin ze door hun geld een grooie rol kun nen spelen in hun leven. Maar ik wil spreken van den burger stand en van den werkman. Tot hen zeg ik, voed uw kinderen op in uw stand en breng ze daarin tot het hoogst mogelijk peil. Ga uw eigen leven na en geeft acht, op hetgeen u ontbroken heeft, om in menig opzicht te slagen overweeg wat de oorzaken waren van uw vele teleurstellingen in zaken. Wat uwe zwakke plek was in karakter, aanleg en kundigheden, moet ge versterken in uw kroost. Een handelaar zal b. v. moeten be kennen, dat liet gebrek aan talenkennis voor hem vaak pijnlijk was, dat het hem afhankelijk maakte van anderen. Denkt hieraan bij het onderwijs, dat gij uw kinde ren kat geven. Een werkman zal moeten toegeven, dat, als hij in zijn jeugd flink rekenen en teekenen geleerd had, hij 't heel wat verder bad kunnen brengen dan hij nu voortgesukkeld is. Denkt daaraan als zoon lief de schooi verlaten heeft en zijn avonden niet productief maakt. Waarom schamen zich zooveele eerzame burgers om hun zonen op te voeden in hun handel of bedrijf Waarom moet de zoon van den metselaar of schoenmaker een proletariër worden met een hoed op 't Is dat men maar altoos kijkt naar zijn meerde ren, naar zijn buurman's uiterlijk voornaam doen, zonder door te dringen iu diens inner lijk leven, dat vaak, o zoo vol zorgen is. 't Zit er bij de kinderen al vroeg in om heer of juffrouw te worden, 't Klatergoud is nu eenmaal een oogverblindend goedje, dat elkeen verlokt, die alleen voor uiterlijk geglans oogen heeft. En vele ouders zijn zoo dwaas om dadelijk met de kinderen den verkeerden kant uit te gaan. Ik tieb in min leven er Zeer velen gesproken, die, met een karig loon ais kantoorheer een droevig bestaan moesten lijden en zich diep beklaag den dat hun ouders geen flink ambachts man van hen gemaakt hadden. Ik heb eens een jongen van zeventien jaar aan het armoede belovend kantoorleven kunnen omrukken, en van hem een werkman ge maakt, een machinist, die thans op den boogsten trap van zijn vak, met een rijk besiaan, mij zegent voor het uur, dut hij de pen voor den hamer, het fantasiepak voor het wambuis verwisselde. Ik zou alle ouders - zoo dringend, als ik kon, willen waarschuwen voor het euvel, om hun kinderen boven hun stand te voeren. Niet aileen dat de kinderen meestal op den laagslen sport van dit quasi hooger leven zullen blijven tot eigen bittere teleurstelling, met een levensonvoldaanbeid die bitter is als gal, maar veelal zullen de ouders de droeve vruchten van zulk een opvoeding plukken, doordat hun kinderen, straks heer en juffer geworden, zich vaak sciiamen zuilen voor de zooveel eenvoudiger ouders, en byna altoos zooveel levens- en standsbe hoeften zullen hebben, dat er van steun voor de ouders niets komen zal. Beantwoord maar eens kort en bondig de de vraagWie tegenwoordig in betereu doen is een flink degelijk goed geschoold werkman of een kantoorheer, een niet werk man, die met administratief werk of ander niet-ambachtswerk aan den kost komt Eu wat de meisjes betreft, 't Is of hot een schande is, als een dochter uit een burger- of net werkmansgezin dienstbode wordt. 't Is alles juffer, of naar de fabriek. Als ik ze alle dagen bij honderdtallen zie, dan beklaag ik ons geslacht, dat opgroeit en waarvan ze de toekomstige echtgenooten en moeders zulien zijn. Ze zijn voor de huishouding van den werkman en van den burgerjongen, die heergeworden is geen duit waard. Waar zouden zo dan toch ook de zoo moeilijke huishondkunst geleerd hebben? Nocht achter de toonbank, noch op het mode-atelier, noch in de fabriek wordt huishouden onderwezen. Integen deel, hun handen komen voor de taak, die huismoeders wacht, verkeerd te staan. Ze zijn, als 't ware, voorbestemd om later een huishouden tot armoede te brengen. En het wordt hoe langer hoe erger. Er is nu reeds bepaald dienstbodennood. Goede, bekwame dienstboden zijn geld waard en kunnen heden ten dage goed geld verdienen, veel meer dan fabrieksmeisjes of naai- en andere juffrouwen. Doch de loonkwestie is maar bijzaak. Hoofdzaak is de opvoedkwes- tie voor 't latere leven. En nu zeg ik dit. dat een meisje uit een werkmansgezin, dat den dienstbodenstand kiest, verreweg de beste keuze doet, want ze schoolt zicli voor haar toekomstig leven, onder de leiding van een kloeke en verstandige huisvrouw, en plukt de vruchten ervan als ze straks, aan de zijde van een flinken ambachtsman, zelfs een huisgezin gaat stichten... O. S. M. Vergeet leiet, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uilstellingen te komen bezoeken van den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. De menschen klagen over het weer ge lijk altijd het is te heet of te koud, te nat of te droog, te stuur of te doef maar zelden ge past. Nu wordt er geklaagd dat we de schoone lieve Mei niet hebbeD, die door de dichters bezongen wordt. Het kan niet een weinig warm zijn jam mert men, of het dondert en we krijgen vla gen altijd maar regenen is dat een weer. We hebben eenen ouden hovenier geraad pleegd en hem gevraagd wat hij over het weer denktDe menschen zijn lastige kerels, zei hij daar is niemand die wel kan doen voor hen, ook onze Lieve Heer niet. Luister eens goed, vriendje, zei hij zoo wij hebben allerbeste weer. Ga en bezie eens de velden, de vruchten, de boomen en alles wat er groeit. 't Staat alles jeugdig en groen en malsch, zoodat het oog verrukt in liet ronde biikt. We krijgen zonneschijn op lijd dan vla gen natuurlijk 1 't Is hetgeen wij hebben moeten; en 'tis juist omdat we dat hier beurtelings nog al krijgen dat ons Vlaande ren 't vruchtbaarste land van de wereld is. Over twee jaren hebben wij ondervonden wat er van komt ais'teens lang aan een stuk droogt. De menschen zouden willen dat 't nu weer is gelijk iu Juli of in de Oogstmaand. Dat ware verkeerd, vriendje, ik verzeker het u. De dagen zijn al zeer lang en verbeeldt u eens wat er zou van komen als 't nu eens zonneschijn ware van 'smorgens tot'savonds? 'tZou heet worden en droog en onze hoven en velden staan uiet jonge, teere plantjes. De salade zou bij droog weer ineenkrimpen de worteltjes, de parei, de selderij, de ajuin zouden letterlijk verdrogen. Hoe zouden de boontjes en de erwien, welke men later zoo gaarne eet, uitkomen en groeien, indien nu al de grond zoo droog ware als poer Met de andere groensels zou het niet beter gesteld zijn Natuurlijk al de gronden zijn niet gelijk, hier vraagt men regen, ginder meer droogte en het gebeurt natuurlijk, dat de onweders, die groote bcsproeiers, al eens verkeerd wer ken of te geweldig. Maar daaraan is niet te doen. Moesten de menschen hun zin hebben en altijd schoon weer, dan zouden rogge en tarwe, garst en haver al rijp zijn van half Juni, maar er zou geen graan in zitten het vlas dat nu nog maar pas boven staat en soms nog niet, zou letterlijk verdrogen. Hebt ge nog nooit de wiedsters hooren klagen, die 't vlas moesten wieden, dat de zich de oogen wrijvend, wij zullen gaan ■tien. Zij zijn haastig, bemerkte de soldaat, mij dunkt, dat zij verschrikt zijn. De Overste vatte den sleutel en volgde den schildwacht tot bij de poortbier legde hij den mond tegen tiet kijkgat en vroeg naar buiten Wie is daar Soeurs de Charitéwerd hen geant woord. Zijt gij het, Zuster vroeg hij nog maals. (i Ik ben het, die gij daar straks uitliet maar spoed u toch, Citoyen, ik ben zoo vervaard De sergeant ontsloot de poort doch zoo weinig, dat Genoveva er nauwelijks zou hebben kunnen doordringen. Zij bleef ech ter buitenstaan terwijl zij met geveinsde verschriktheid zeide O, Citoyen. wacht een oogenblik, als het u belieftmijne Zuster komt ginder in de duisternis aangeloopen Twee mannen hebben ons tot hier gevolgd wij zijn op de vlucht gegaan mijne Zuster is nog achter, ik hoor ze, zij is niet verre. Door deze woorden bedrogen, opende de sergeant de poort veel meer en kwam buiten bij de maagd. Hij poogde door de duisternis in de baan te zien en zeide tot Genoveva Maar ik hoor niets. Uwe Zuster zal in de handen der brigands gevallen zijn. Wij zullen die schelmen morgen wel krijgen. Neen, neen, zij komt, hernam de maagd -— en hare stem verheffende, riep Zuster Ann Zuster Ann Hij dien roep liep zij vooruit in de donke re baan Wat doet gij Wat doet gij riep do sergeant. Ik kan hier niet...» Hij had geen tijd om zijn gezegde te ein digen. Vijftig mannen stonden eensklaps in de duisternis rechtzij waren al kruipende zoo dicht tot den sergeant genaderd, dat deze hen niet eerder bemerkte, dan wan neer zij hem hadden aangegrepen. De mond werd hem verstoptmen hield hem beenen en ai men vast. om hem alle beweging te beletten, en men rukte hem van de poort naar de overzijde der baan, zonder dat het hem mogelijk ware een en kel teeken aan zijne gezellen te geven. Geen der boeren had een woord gespro ken of het minste gerucht gemaakt. Terwijl vijf of zes den sergeant op den grond hielden neergestrekt, liepen de ove rigen even zwijgend ter poort, overrompel den daar den schildwacht cn stormden het wachthuis binnen. De soldaten, die aan de deur eenig ge rucht hadden gehoord, waren recht.gespron- gen en meenden met hunne wapenen naar de poort te snellen, toen de intrede der boeren hun dit kwam beletten. Eenige geweerschoten werden cr gelost men streed eene wijl met den sabel en met de bajonetdoch door verrassing ontsteld en onder het groot getal hunner vijanden zwichtend, waren de Franschen welhaast neergesabeld of weerloos gemaakt. Twee of drie soldaten hadden echter al vechtend de straat bereikt en waren op de Markt alarm gaan schreeuwen. De geweerschoten hadden reeds de solda ten gewekt, die bij het stadhuis waren gele gerd de trommels en trompetten begonnen hun vervaarlijk storrngeroep, en gansche drommen soldaten kwamen van de Markt naar de poort afgezakt. grond zoo hard lag hebt ge nog nooit gezien dat ze met eenen gieter effenaan het vlas bpgoten naarmate ze het moesten wie den? Waarschijnlijk, ge zijt van de stad, inaar ik heb alles gezien. Ik heb al veel meimaanden zien voorbij gaan en om de waarheid te zeggen ik heb er nog maar weinig geweten, die zoo goed waren als deze. 't Is echt malsch weer de klavers en het gras groeien dat 't een plezier is, er is bee- steenkost in overvloed en dat is de peet, man. Veel beestenkost is veel melk en boter en ook veel vleeseh, wat bijzonder voordeelig is voor den stadsman. Eene vlaag regen is somtijds wel wat on aangenaam, maar ze verfrischt toch de lucht en zuivert hem van stof en vuiligheid en mik ro ben. 't Is dus nog gezond op den hoop toe. NeeD, we mogen over het weer niet kla gen, geloof mij vrij, maar voor de menschen die daar hun genoegen in vinden, is het een onschuldig plezier ze doen er niemand mee te kort. Ziedaar wat mijn oude hovenier vaststel de, de man heeft misschien wel gelijk het weer is een zonderling ding, waar iedereen over klapt en klaagt, zonder er veel van te kennen. We laten nu onze lezers aan hunne be denkingen over. Fondsenblad. Welke zijn de uitwerkselen van Th eohroina Van de eerste dagen dat men het gebruikt, wordt de bloedsom loop gemakelijker, de ademhaling dieper en sterker, het gedacht helder, het geheugen scherper, de zintuigen fijner. Het lichaam wordt krachtig, beter ge schikt tot den arbeid, en zoo haastig r.iet vermoeid. Welke lieden moeten Theobroma nemen? 1. Gezonde lieden die moeten overwerken, lastiger) arbeid verrichten of in ongezonde bedieningen, bijzonder vastbaar zijn om be smettelijke ziekten te betrappen. 2. Al degenen, die uit boofdbreking in eenen staat van geestestraagheid en alge- meene moedeloosheid gekomen zijn en de noodzakelijkheid van een sterkend genees middel gevoelen. 3. Zulke lieden, teringlijders, zenuwlij ders, vermagerde, uitgemergelde lieden, al degene die krachteloos, afgemat, tenden raad zijn. Hoeveel kost Theobroma Drie frank voor eene flescli en daarmede is men tien ii veertien dagen goed en spaart men andere medecijnen. Te Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger 'H. N0TRËDAME; apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIB0TTE. De uitnoodigingen werden nog maar ten deele rondgestuurd en reeds zijn tal van toetredingen ingekomen. Naar ons vermoe den zal de volksoptocht uit 6 groote groepen bestaan. F Groep: De Katholieke Jonge Wachten van West-Vlaanderen. Yper, Kortrijk, Bi ugge, IToeselare zijn reeds ingeschreven. 2" GroepDe afvaardigingen van de Davidsfondsen van West-Vlaanderen. Naar wij vernemen zullen ze bijna alle vertegen woordigd zijn. 3' Groep De studeerendejeugd De krin gen Amicitia, en Westvlaamsche Gouw- gitde van Leuven komen af; insgelijks al de studentenbonden van West-Vlaanderen. 48 Groep Het arrondissement. Verschil lende gemeenten, onder andere Elverdinge en Vlamertinge, beloven 200 man elk. Watou zal bot voor niet min doen. Sommige gemeenten vragen ons hoe dat zij het moe ten aau boord leggen, daar zij niet weten welke maatschappij opgeroepen, 't Is vol strekt niet noodig eene bijzondere maat schappij te vormen. Elke gemeente uit do omstreken gaat mee als gemeente. Maar de boeren hadden insgelijks hunnen tijd niet verzuimd zij hadden de gevan genen uit hunnen kerker gehaald en siroomden er juichend mede ter poort uit, toen de eerste bende soldaten in de verte naderde. Op eenigen afstand van de poort stond Genoveva te wachten. Zoo haast zij de stem van Bruno hoorde, vloog zij hem om den hals en hing. bijna van vreugde stervend, met het hoofd op zijne borst. Hare tranen vlooten als een stroom zij sprak woor den van geluk en teederheid tot hem zij dankte God in vurige aanbidding Bruno meende zijne moedige vriendin al de liefde, al de erkentenis, die zijn tiart tot stortens toe vervulde, in diepbezielde woor den te betuigen maar een twintigtal kogels, die huilend over hunne hoofden voorbijvlo gen, en de woeste wraakkreten der soldaten deden hun begrijpen, dat het levensgevaar r.og niet was ontweken. In het houtIn het houtriep Karei uit de Leeuw. en allen spongen ter zijde der baan tussclien de heesters weg. De soldaten, door dezen roep verwittigd, schoten in de aangewezene richting. Zij ontplooiden zich welhaast langs de baan en drongen door schaarhout en geboomte. Nog lang hoorde men hier en daar geweren lossen. Eindelijk, na vruchtelooze opzoeking, bevalen de Oversten den terugkomst Trom mels en trompetten riepen de soldaten te zamen men trok weder de stad in. de poort werd gesloten, en buiten werd alles weder eenzaam en stil. De naamborden zulien enkel den naam der gemeente vermelden, zoodat ieder dorp gemakkelijk kan en zeker zal meedoen. De Bo verdient die huideen onze overtuiging mogen wij wel eens laten blijken. Dus alle gemeenten, ook waar geen bijzondere maatschappijen aan den stoet zouden kun nen deel nemen worden vei wacht. Deze week worden in de streekdouitr.oodigingen rondgezonden. 5e Groep De maatschappijen van Pope- ringe. 6'e GroepDe beschermraad te weten afgevaardigden van het hoofdbestuur van het Davidsfonds, ?van het Comité flarnand de Fr ance, van den Oudhoogstudentenbond van West-Vlaanderen, van Pro Westlan- dia van Antwerpen. De muziekkorpsen van Elverdinge, Watou, Langemark, Passchendaele.van den turnclub van Yper, van den Hoogstudenbond, van Poperingo zullen vreugde en blijheid en opgewektheid op den doertocht verwekken. Als iedereen een handje toesteekt zal het een eerlijke, indrukwekkende, grootsche betooging worden. Doch de toebereidselen vergen de medewerking van velen. Tot biertoe kan het Davidsfonds zich slechts verheugen in de bereidwilligheid van hen wier diensten het heeft ingeroepen. Al de scholen zullen de Cantate aardeeren. Doch de toondichter wil meer. Hij vraagt eenige mannen- en eenige vrouwenstemmen. Zullen de Poperingenaren gedienstig genoeg zijn om dien kunstenaar de middelen ter hand te stellen zijn De Bocantate naar behooren ten gehoore te brengen? Wij meenen van ja! Zijn werk verdient het. Hij heeft een eer ste maal de zangpartituren gespeeld en gezongen voor enkele leden van het Davids fonds. Iedereen stond er over verrukt. Met de begeleiding der speeltuigen, welke hij thans aan 't schrijven is, zal zij ongetwijfeld een diepen indruk maken. Zangers en zangsters van Poperioge, stads- muziekanten wij rekenen op U De Commissie der De Bofeesten. Vereenigde Veebonden van Poperinghe. van rood vlnaiiiscli ras, gehouden II. Sacramentsdag op de Kleine Markt, te Poperinghe, tk 9 1/2 urijn voormiddag. Veel landbouwers, slachters en kooplie den van Poperinghe, Watou, Reninghelst, Proven, Crombeke, Westvieteren en elders waren aanwezig en volgden met de meeste belangstelling dezen merkweerdigen prijs kamp. Er waren 117 dieren ingeschrevenalleen lijk 88 runderen hebben kunnen deelnemen aan de prijskampen, omdat veel veerzen en koeien maar juist gekalfd waren. De inrichters mogen met voldoening zeggen dat de prijskamp opperbest gelukt is. Veel en uitmuntende dieren, die de hoedanighe den van melk- en slachtvee vereenigden, wierden tentoongesteld, en hebben doen zien dat men hier in de Poperingsche streek geenszins de hulp van vreemde rassen moet inroepen, om het Rood Vlaamsch Raste verbeteren. Mochte de jaarlijksche prijskamp blijven voortbestaan en ieder lanbouwer zooveel het hem mogelijk is, het zijne bijbrengen om de goede hoedanigheden van ods vee door eene wel beredeneerde uitkiezing nog immer te doen toenemen. Ie Prijskamp Stieren zonder tanden. Ie pi', zilv. eermetaal en 10 fr. H. Vancay- zeele, 2e pr. bronzen eermetaal en 8 fr. YVe zooals de Franschen het noemden, de groote bende Brigands, bevond zich bij het opgaan der zon in eene boschachtige streek, op een paar uren gaans van de stad Diest. Ofschoon men ter dezer plaatse geen an der volk bemerkte dan eenige hoopjes ge wapende mannen, die als brandwachten bij de hoeken der velden en nevens de kanten uitgezet waren, kon men evenwel lichtelijk raden, dat eene krielende menigte het bosch vervulde want boven het geboomte hing een dof en verward gerucht, als het verre gebruis eener ontstelde zee. Inderdaad, daarbinnen in den schoot des wouds, en verdeeld nevens de wegen en op ijdele plaatsen, lagen wel vijfduizend man. Hij, die in het bosch ware gedrongen om met nieuwsgierig oog na te zien wat daar geschiedde, zou zich te recht verwonderd hebben over den zonderlingen aanblik dezer menigte volks, uit alle streken des lands te zaam gestroomd. Vooreerst hadde hij op een open plein drie- of vierhonderd boeren te paard achter elkande rzien rijden en op bevel van eenen Overste dooreenslingeren en draven, dat de vochtige grond in vlokken rondvloog Dit waren de ruiters der patriotten, die hunnen ploegpaarden de krijgsbeweging- leerden. Aardig genoeg was dit vertoog. Meest te paard zittend zonder zadel en gekleed met hunnen blauwen kiel. zouden de ruiters den aanschouwer toegeschenen hebben als landlieden, die ergens op eene kermis zich vermaakten, indien het lange zwaard, dat in hunne handen blikkerde, en de pistolen in hunne gordelriemen niet hadden doen merken, dat het hier ernst was. Het voornaamste leger der boeren, of Nadruk voorbehouden. (Wordtvoortgezet

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1