IE BOERENKRIJG HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD verschijnende den Zaterdag namiddag Koopt uwe MEUBELS, Stoeien, Stoors, Gordijnen,Tapijten, Linoleums, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Zondag ili Tuni igi3. g* [aar. iV* 27. Uitgever, VALÈKE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris DONCK, Notaris £>.E GR A VE, Notaris PIETERS, Bastieren, Reepen en Ketens, lü. - Op Donderdag 28 Juni 1913, JAARKRANS. 5 Centiemen, ANNONCEN Den drukregel '10 c. Herhaalde An no neen volgens overeenkomst. Heiste Taps, Bollingen en Berbergkerniissefi oiiis feetallsg van 2§ cn. Alle Annonoen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-norn ingezonden worden. IKSCHRIJVISGSPBIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Wekelijksche Almanak.—Juni. Zon op, Zou oud, Maandag 2 Juni 1913, Overslag van A POT H EEK - DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Notaris CAS SIER S, Op Woensdag 18 Juni 1913, MAASGRAZEN Notaris BACQÜAERT, Uit der hand te koopen Een aNergeriefiijksi Woonhuis OPENBARE VERKOOPING Overslag: Maandag 9 Juni 1913, I. - Op IVIaantlcig 9 Juni S9I3, 100 KOOPEN BARD. II. - Op Woensdag II Juni 1913, Eii op Dinsdag 17 Juni 1913. Gewone Jaarlijksche Verkooping yan M A A i GR A s BERICHT. JUNI. De toestand op den buiten. Heilig Sakramentsprocessie. Naar Vlaamsch Lourdes. Nicotine en Lysol. Geitenbond van Poperinghe. SSüWKi ■worden ingelijfd Hel recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassehing van twee Ilerbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 iwiaja Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag s. Justin, Theobaldus, Oclavius. s. Marcellinus, Eugetiius, Ëmilius. s. Clotilde, Justina. s. Quirinus, Antonia, Valeria, s. Bonifacius, gigerus. s. Norberius, Paulina, s. Robertus, Landolphus. 3 u. 37 in. 36 35 34 34 33 33 7 ii 44 m. 45 47 48 49 50 51 Nieuwe Maan. Ee, sie Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Woensdag 4 Juni, ten 7 ure 57 minuten 's avonds. Woensdag 11 Juni, ten 4 ure 37 minuten 's avonds. Woensndag 18 Juni, ten 5 ure 54 minuten 's avonds. Donderdag 26 Juni, ten 5 ure 41 minuten 's avonds. Studie van den TE VEURNE. om 3 uren stipt namiddag, in het Hotel du Nord bij Vrouw Weduwe Reynaert, te Veurne. STAD YlvOINE, In de Noordstraat, bij de Tramstatie, Eenige Koop. Een schoon en groot Rlamielshuis, dienstig voor allen handel zeer voordeeiig gelegen inde nabijheid der Tramstiistaud en der groote markt, thans dienende voor winkel in kruideniersvaren, hebbende ver scheidene beneden- en bovenplaatsen, maga zijnen en reraisen mede "12 aren 63 cent 40/100 erf onder bebouwde grond achter plaats en hoving wijk A, nummer 204d en deel van nummer 204a/2. In gebruike van Jufvrouw Celestina Cailliau. Aanslag met 1 Juli 1913 Slechts ingesteld 35.000 fr. Studie van den TE POPERINGHE. om een uur nam iddag Groote Verkooping van TE Vit EÏSTÖUTB5E, op "25 hectaren eigendommen van den Heer Pierre Degroote, na M de graaf de Bcthu- ne-Sullv en M. Berten M. de graaf de Dies- bach.M. L Behaghel. Mme We Duflour-Van- tiouver, de Vrouw Wc Désiré Dambre-Debur- grave, en de Heeren B. Dewitte en O. Rouseré. Verdeeld in hunne gewonelijke koopen. Tijd van betaling mits goede en bekende borg. De 100 penning en bespreken gereed betaalbaar. De vergadering óór de verkooping ter herberg Het Peenhof of Neerplaats STUDIE VAN DEN te Poperinghe. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te PoperiDghe, in de Yperstraat n" 04, met uitgangpoort in de Valkestraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen- Decorte. Alle inlichtingen te bekomen bij voor noemden Notaris Karquserl. essxsmmssasmmmmmamsmmmgasam 44e Mengelwerk van DE PÖPERINGHENAAR STUDIE VAN DEN Te Ghyverinchove. Gemeente STAVELE, Dorpplaats, Koop Een. Schoon, welgelegen en sterkgebouwd WoonEutis dienstig voor heiberg en allen handelbedrijf met voor grond, ingangpoort, magazijnen, remisie en stallingen en groote hoving, hebbende eene oppervlakte van 11 aren 64 cent. en eene fagade van 16m90 in de Vaartstraat, Ingesteld, 6000 fr. A anslag met de getdtelling. Koop Twee. Schoon perceel ËSonw- gronri ter noordzijde van koop een, groot 4 aren 51 cent. en een fagade van 6ni95. Ingesteld, 1200 fr. Onmiddélijk in genottreding om 3 ure namiddag te Stavele, ter herberg van Aloïse Looten, Vaartstraat. Studie van den TE RENINGHE. 1798) HISTORISCH TAFEREEL UIT DE XVIIle EEUW, DOOR lEeiiririk CONSCIENCE. om 4 1)2 ure zeer s'ipt namiddag, <c Oostvfeteren, ter afspanning 't Gildhof, bij d'H. Dequeker, Openbare Verkooping van tc Noordsehote, Drij Grachtenbij Mr Henri Cailliau. tc 2iui(iscliele, In liet Gemeentehuis, telkens om 3 ure stipt namiddagopenbare verkooping van om 4 ure stipt namiddag, tc Krnliighc, bij Désiré Merlevede-Sampers PIANOS L ucien OOR, en andere mer ken. - SI» it EE It M AC III EN E GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPATH EP H O NES met sa- phier diamantjesbij Jcrooin MATTHYS ZONEN, Oos«*5r;sist, ItOCSSEEAItE. De maatschappij der Vereenigde Haarkappcrs laat weten dat vanaf Maandag 2 Juni aanstaande, de prijs voor hei scheren zal gebracht zijn op 15 cenliemem bij de Coiffeurs cn 10 cen tiemen bij de Barbiers. Het Syndikaat. Een weinig verder, tusschen een honderd tal mannen, die als eene wacht in rijen geschikt waren, stonden vele karren met de paarden reeds ingespannen en reisvaar dig. Men kon er eenige wagens bemerken, waarboven een klein vaandel waaide met het opschriftBuspoeder insgelijks eenige andere, die geladen waren met nieuwe ge weren cn sabels, zoodat men hieruit mocht besluiten, dat de boeren overvloed hadden van allerlei krijgsvoorraad. Van deze plaats hoorde men achter een elzenschaarbosch een ongemeen gejuich, dat bij ponzen galmend in de hoogie steeg en dan weder ophield, om na een oogen- blik met nieuwe kracht op te staan Daar lag een soort van weide, die over dekt was met menschen van allerlei ouder dom en van allen stand. Dat hier reeds eenige regeltucht bestond, kon men wel merken aan de geweren, die in rijen tegen een geschikt waren op zulke wijze, dat bij den eersten roep elk venJel zijne stand plaats. elke man zijn wapen zónder mis greep kon terugvindenden. Benige vrou wen en kinderen, doch zeer w.einig in getal, VI. Maand van zotte groeite. 't Veld is een wolke van gulzig groen en daar boven wan delt de zon, door de onmeetbaarheid van haar blauw rijk. Met 't eerste kleuren der kimme, in de diepe morgenrust, ontwaken de vogels en vliegen kruisend over 't veld De man wekt zijn wijf met heerlijke deuntjes eii 'twijf wipt het nest uit, beslommerd in de zorgen voor heur talrijk huisgezin de joDgskeos zitten immers al te piepen, mot 'tbeksken open, ginder op de hoornen, in de hagen, langs de gorskanten, overal, en heel die kleine wereld is allang in rep en roer, voor- aléér de mensche er aan denkt zijn polk te verlaten. Maar de groote ronde Juni-zon l ijst aan de kim, uit een bank van lichte nevels en heel het veld is met glinsterend edelgesteen te bezaaid. Hooger en hooger heft de zon al over de sluimerende natuur. De maagdelijke gewas sen staan boom-vast in den stillen morgen, dronken van dauw, roerloos in de eerste koestering der heffende morgen-2on. Rn nu komt alles in wikkeling. Sprake loos en verzeeuwd, trekken de kruiers te stukkewaart op. met de baalschort op den arm en de schaaf in de hand. Door do stilte snijdt de stern van den koeier die zijn beesten 't hof uitjaagt, als eene stoornis, en langs de zandige dreven, stuiven de koeien, lomp, stronkelend en kwijlend, naar de weide, naar 't rnalsch bedauwde groen, waar ze tot aan de uiers in zitten. Alles is aan gang, in volle doening, maar zóó stil nog. 't Gerucht komt aan na het acht-uur- niaal, en dau klinken de gezangen al over de velden en de stemmen dagen malkaar uit. Hoe fel bijt de zon na de noenrust't Volk ligt overdaan van'de liitie op de stukken, lijk sluusen, sprakeloos, geroosterd in de gloei ende bijtende zon de vruchten hangen slap en sentieloos, 'lijk uitgezogen en de vogels zwijgen, gedoken in de schaüwte der boomen en hutten maar wacht I De avond komt aan en met den avond, het leven, het ge zang, het gekwèkel, de levenslust. Nu staan do vrU'ihtOQ, KrxTxUcorosad x>«xc*.z» loooclltrTyr, gewiegd in den slappen avondwind, groei end en rekkend en over alles valt de heer lijke, de tooverachtige Juui-nacht. Doch eeDs dat Juni w il op zijn poot spelen, odat kan hij. Hij bukt drie, vier dagen, vergaart ten zuiden en ten westen een mur- menest van venijn en dan begint de donder, diep, diep in de verte te grollen als een beer statig rekken de gebronsde dondertorens uit, 'lijk een krone boven 't zwarte donderge- vaarte gespannen en dan duivelen die ver woede Juni-vlagen over den akker en rollen de schoone vruchten dat ze aan den grond plakken. 't Is nu de tijd der kwaadste vlagen tot. half Juli en de boer vreest ze 'lijk een stek in zijn ziele. Niets is tooverachtiger dan de heerlijke Juni-nachten. Als een bleeke verschijning wareert de maan door de lichijes-wit-benevelde lucht en tint het veld in ziekelijk bleek. Een doodsche stilte weegt over de roer- looze akkers en, door die eenige roerloos heid, klaagt de nachtegaal zijn bitter leed, jubelt zijn liefdezang en lost zijne gloeiende dolheid. Dan, wanneer alles zwijgt, en geen wind je waait en geen bladje roert, hoort men op eens door de stilte een diepen zucht, of een vreemd, ontstellend genok, God wret van waar of watIs het van aan de beke, die daar als een spiegel in de maan ligt te blek ken Is 't van aan den knok ginder, waar de boomen uit de donkere elzenhutten zóo geheimzinnig uitheffen en 'lijk kladders op den hemel afteekenen Wie weetIs 't soms de wareerende weerwolf niet Soms ook wemelen vreemde gedaanten en vliegen, in tooverachtige doening, al over de stukken weg, door 'tspel der nevels voor vertoonden zich van verre tusschen het schaarhout. Het gejuich, dat in het geboomte bij poozen weergalmde, had eene bijzondere oorzaak Te midden der weide, op eene kar- re, die met mondbehoeften was geladen, stond een man, die met krachtige gebaren eene rede tot de omstanders hield Wat hij zeide, moest de menigte verblijd-n en in geestontheffing wegrukken want telkens dat hij eenen zin geëindigd had, klapten de aanhoorders in de handen en bevestigden zijne gezegden door allerlei uitroepingen Hij sprak hun van vaderland en geloof, van Sankulotten en goddeloosheid, van strijd en zegepraal, van verlossing en vrijheid Het woud intredende, zou men de plaats bereikt hebben, waar de Siafoversten des legers in krijgsraad waren vergaderd De Generaal Constantinus de Roumirnir, een voornaam Brusselaar, zat neder op den boord eener diepe gracht en hield eene landkaart op de knieën de andere Oversten zaten van wedei zijde der gracht en luister den aandachtig op hetgeen de Veldheer hun zeide Men beraamde hier de inneming der stad Diest en poogde op de kaart te berekenen langs waar men deze vesting het gemakke lijkst kon overvallen. De Oversten schenen verheugd en vol hoop dikswijls begroetten zij de woorden van den Veldheer de Roumiroir met jube lende uitroepingen. Verder nog, en zoo wijd het woud met zijne veelvuldige leemten en ijdele plaatsen zich uitstrekte, waren gedeelten van het leger verspreid. Op een veld, tegen den boord van een eikenbosch, hadden de lieden van Walde- de maan of een lange, zotte gedaante bijst, met bliksemende snelheid, den diepen in, 'lijk de schauwte van een molenwiek soms nog, buigt al op eens een streepje koren,zacht vrij vend en piepend door malkaar en dat gaat zoo eenig in die bange stilte en doodsche windloosheid 't is 'lijk spel van geesten, die leven en woelen en 'glibberen, al over den slapenden akker. Hoe jammer, dat Juni maar dertig dagen beeft en wij 's nachts moeten slapen Warden Oom. 't Is een jaar geleden, dat het liberaal- socialist kartel eene davering kreeg naar de laatste mode. Wat zou er gebeuren, dat er maandag 2 Juni aanstaande wederom kiezing ware? Het kartel zou een buize krijgen, waarbij die van verleden jaar maar een jongske ware. Onze boeren en buitenlieden zijn voor de ruste, omdat ze wel weten dat zonder ruste in't land, landbouw, handel, nijver heid en geldwinning naar de wip zijn. Sedert de mislukte bakte van de alge- meene w e rkstaking, waarmede de socialisten alles wilden verdimmelieren, zijn zij van dat goedje nog schuwer geworden en ziende de handelwijze van de liberalen in die alge- ïnc-ene werkstakinge, waarin de eene wilden mededoen uit politieleen haat en de andere schuw van waren uit vreeze van hunne kluiten, zien onze buitenlieden, dat de eenige partij van orde en vooruitgang is, de kat holieke partij, die trapsgewijze maar vast beraden eene gezoude volksgezinde wending neemt, en dat er niets goeds te verwachten is van de socialisten, die alles willen omverre smijten en dat men op de liberalen, die kee- ren en draaien gelijk windhanen en feitelijk niet weten wat gedaan om niet geheel te verzinken, niet meer staat mag maken dan op een huis op 't zand gebouwd. Zoo redo- neeren onze buitenlieden en scharen hen dichter en nauwer bij het demokratisch katholiek bestuur. Op voorwaarde, dat de katholieken, de babbelziekte der liberalen en socialisten wat tegenhouden in de Kamer en wel toezien, dat zij tegen de kiezing van 1914 de beloften uitvoeren gedaan vóór de laatste kiezing, zullen de liberalen en socialisten eene klop- iiinfi- t'rüarpn Hi» npne noff verbeterde uit gave zal ziju van de ranselinge van over jaar. Prachtige kindervoituren, sloven en cui- sinièren, In den Bazar der Galerij, bij Etienne Moncarey-Sansen, Gasthuisstraat, 20, Poperinghe. Vrijen ingang. jfelf 'TTI—«IIIMIIIl Zondag laatst ging geheel de wereld door de Heilig Sakramentsprocessie uit, ter verheerlijking van Jesus Christus, waarach tig God en wezenlijk tegenwoordig in het Aanbiddelijk Sakrament des Autaars. We zeggen ging de processie in alle lan den uit, uitgenomen daar waar zoogezeg de vrijdenkers aan 't hoofd zijn in Frankrijk om van Portugal te zwijgen —is de Heiiig Sakramentprocessie verboden. Socialisten, communards, anarchisten, mogen stoeten houden de christenen mogen den God van hemel en aarde in geen vreed- zamen huldetocht langs de straten vergezel len. Zoo verstaan de vrijdenkers de gelijk heid en de broederlijkheid Algelijk, 'teene gezeid gelijk het andere, hadden de brave menschen dikwijls wat meer hunne tanden getoond, wat min onverschil lig of lamlendig geweest tijdens de kiezin gen, 't en had daar nooit zooverre gekomen. Laat ons zorgen en waken dat het bij ons nooit zooverre komeen daarom laat ons steeds het onmogelijke doen opdat in ons geliefd België de kartelmannen nimmer de overhand zouden krijgen. Verschenen De toewijding der huis gezinnen aan liet Heilig Hart van Jezus, bij zonder geschikt voor de Junimaand. Ten onzen bureele aan 35 cent. ghem zich nedergeslagen. Zij waren nu wel driemal zoo talrijk als toen zij, door de Franschen vervolgd, de Zandberg verlaten hadden. Bruno's gevangenneming, zijne wonder bare verlossing en bovenal zijne onversaagd heid in het gevecht hadden hen vermaard gemaakt. Een aantal jongelingen der Ópper-Kempen waren zich onder zijn bevel komen schikken. Hij gebood nu als kapitein over een vendel van meer dan tweehonderd moedige jongelingen. Karei uit de Leeuw, tot onderkapitein benoemd, was op dit oogenblik bezig met zijne mannen in het laden der geweren te oefenen Eerst sedert gisteren hadden zij patronen of gemaakte kardoezen bekomen en hun moest geleerd worden, hoe zij zich roet snelheid daarvan te bedienen hadden. Karei had zijne mannen in gelederen ge schikt hij gebood, liep, schreeuwde en wees alles te recht met eenen ernst en eene vlijt, alsof hij zijn gansche leven niet anders had gedaan. Elk woord, dat hij sprak, was eene aanmoediging hij vuurde de dapper heid dusdanig aan door den strijdlust, die zijne taal bezielde, dat aller oogen van hoop en onversaagdheid gloeiden. Uit het midden dezer schaar verhief zich een zonderling vaandel. Het was van een stuk wit lijnwaad gemaakt, waarschijnlijk de helft van een beddelaken. Daarop stond een groot kruis in bloedroode verf geschil derd, met het opschriftVoor God en Vaderland! Meri kon wel zien, dat dit vaandel door geen kunstenaar was ver vaardigd. Karei had het alleen gemaakt en bij gebrek aan penseelen de verf met de 'hand er opgestreken evenwel, zooals het was, had het toch eene klare beteekenis, en Dinsdag laatst was het de Jaarlijksche Bedevsffirt van Watou en omliggende naar het Vlaamsch Lourdes te Oostacker Meer dan 560 christenen, uit allen stand en staat, hebben eraan deelgenomen uit Poperinghe zelf waren er boven de 125. Voor velen van die bedevaarders was het een lastige dag van vroeg in den morgen, voor 3 ure, aan 't werk, om in tijds den bijzonderen tram van 4,15 ure of den trein van 5,25 ure te ne men. Voeg daarbij de stikkende warmte, het stof op trein en weg, vele staan en gaaD nu, een bedevaart is geen plezierreisje, en zoo verstonden het onze bedevaarders Daar was een macht van volk te Oost acker op dien zelfden dag waren negen be devaarten uit West- en Oostvlaanderen. 't Was een gedurig afwisselen van missen, gezangen en gebeden. En hoe troostend, hoe verkwikkend Neen 't geloove is niet dood in Vlaanderen, en de godsvrucht tot Maria blijft levendig bij ons volk. Wij mogen niet vergeten een woordeken dank te zeggen aan de overheden van tram en statie, zij verdienen het om hunne dienst- veerdigheid ten opzichtevan de bedevaarders. Nieuwe Bedevaart. De Poperinghenaar heeft vernomen dat vele brave menschen uit stad en omliggende wel spijtig geweest zijn dat zij van dezen Bedevaart niets wisten of niet konden meê- reizen. Dat zij hun getroosten een tweede Bedevaart is reeds in bereiding. Voor wan neer Op Maandag 30 Juni. Daar is bijge volg nog een maand te wachtenmaar deze die van gedacht zijn de gelegenheid waar te nemen, moeten, zoohaast mogelijk, hun laten inschrijven en hun reisgeld beta len. De Poperinghenaar heeft de medehulp gevraagd van E II. Serruys, kapelaan van St Jan alle inlichtingen zullen bij hem te bekomen zijn, iederen dag 's morgens van 7 1)2 tot 8 1)2 ure en gansch den vrijdag en zondag voormiddag. Men bemerke wel dat tiet noodig is het getal deelnemers te kennen tegen den 23 Juni. Toekomende week zullen wij eenige in lichtingen meêdeelen. M-r-- -<• -nt lezen wij het volgende opstel in het maand schrift der hopbonden Overal hebben de hopplanters dit jaar veel last met de bladluizen. 't Is waar tot nu toe hebben onze hopboe- ren het labaksex'ract of nicotine) ofwel het afkooksel van tubaksribben als het doel matigste middel gehouden om de bladlui zen te bestrijden. En dit is ook de meeuing der vakkundigen. .Immers de tabaksloog werkt als vergiftige stoffe op de bladluizen zoodra zij reeds uit wendig die diertjes besprenkeltzij werkt nog heviger als maagvergift, zoodra de kerfdiertjes hetsproeivocht opzuigen. Maar welke miserie voor den boer om de tabak te weeken en te koken, en dan het afkooksel door 't zeef te zuiveren Fransche nicotine nicotine titrée, jus riche), die daaromtrent 100 gr. nicotinegift per liter bevat, in water oplossen is verre het gemakkelijkste ge neemt 1 liter sterke nicotine voor 120 tot 150 liters regenwater, en gij voegt er een halve kilo tot een kilo bruine zeep bij. Maar hoe moeilijk krijgt ge ze nog in de Fransche takaksfabrieken Fransche landbouwkundigen, zoowel als Duitsche en Belgische, hebben naar andere sproeivochten gezocht die de bladluizen zouden vernietigen. En zoo hoort ge veel, sedert 'nen tijd, van Lysol, zwavellever, en andere insectici- ders spreken, die men bij gemis van nico tine gebruiken zou. Wat is Lysol 't Is eene bruingele, olieachtige vloeistof, die naar crosoot riekt. zijn aanblik stortte hoop en moed in de harten der jongelingen. ■gen den boord van het veld zat Geno- veva, nevens den ouden pastoor van Wal- ieghem. De maagd had de nonnenkleederen afge legd en de Kempische dracht hernomen. De pastoor sprak tot haardoch zij scheen door eene aanjagende gedachte ver strooid en keerde onophoudend het hoofd naar den kant van het veld, waar de grond zich allengskens tot eenen heuvel verhief. Op vijf of zes stappen van Genoveva zat de brouwer, Simons vader, met het hoofd in de handen gebogen en beweegloos, als ware hij in eenen diepen slaap gedompeld geweest. Arme vader, zuchtte de pastoor, eenen medelijdenden blik opden brouwer sturende. Zijne smart is onzeglijk. Wees zeker, Veva, de ongelukkige man zal er van ster ven. Ik heb gisterenavond en een gedeelte van den nacht alles gedaan, alles gezegd, wat mij mogelijk was. om hem te troosten. Het denkbeeld, dat zijn zoon een aanvoer der onzer vervolgers is, martelt hem zoo j 'ijk! En wat te Herenthals is geschied heeft hem het hart nog dieper doorboord..» Er is wel reden toe, eerwaarde, ant woordde de maagd hij vreest, dat zijn zoon de moeder van Bruno zal hebben doen vermoorden Bruco schijnt het insgelijks te vreezen, hernam de priester, maar gij zijt immers wel zeker, Veva, dat zij zich i n veiligheid be vond, vooraleer onze lieden hunnen onge- lukkigen vriend uit de gevangenis ver losten Gansch zeker, eerwaarde. Waar men De scheikundigen maken lysol, met teer- cresol in eene neutrale zeep op te lossen. Alzoo is lysol eene ontsmetlende en insec- tendoodende vloeistof, die zelf niet zeep gemaakt is. Lysol heeft dit groot voordeel tegenover de nicotine dat het noch den mensch noch de huisdieren hindert. Daarenboven lysol, eene vloeibare zeep zijnde, lost gemakkelijk en dadelijk op in regenwater. Daar lysol eene buitengewone ontsmetten de kracht bezit, werd het reeds sinds lang gebruikt om allerhande insectenplaag te bestrijden. Reeds in 1894 beval Rathay de roede spin in de wijngaarden tc bekampen met eene iysoloplossing, die 250 gr. lysol op 100 lit. water behelst: de uitslagen waren uitste kend. Tegen de bloedluis der fruilboomen en de bladluizen der rozelaars wendde Rosscl, met het beste gevolg, eene sproeivocht aan dat 1 liter lysol per 100 liters water bevatte. In 1908 hield prof. Malaquin (van Rijsel) voor ook lysol te beprooveu tegen allerhan de bladluizen 1/2 kilo lysol op 100 liters water. Dit sproeivocht aanzag de gemelde vakkundige als veel doelmatiger dan tabak afkooksel, en als veel goedkooper dan nico tine. Het duurde niet lang of de landbouwkun dige Duvloux raadde de hopplanters aan ook in het Fransche Noorden tc beginnen de hopluizen met iysoloplossing te bestrijden. Volgens dezen befaamden vakman heeft men vooral voordeel lysol to gebruiken omdat het als insecticider de nicotine vervangt en dat men er geen zeep meer moet bijvoegen. Wil dat zeggen dat het lysol een radi- kaal bestrijdingsmiddel is Toch niet, maar het geeft bevredigende uitslagen. Indien men fel besproeit en de planten goed nat maakt, dan zijn er toch wel 70 op 100 bladluizen gedoodhet uitwerksel zult ge des anderdaags waarnemen Sommige hopplanters uit de streek van Belle hebben die voortreffelijke uitslagen bekomen met een halven liter lysol op te lossen in 100 liters regenwater, en dan fel te besproeien Al de hopplanters bekomen niet even goede uitslagen! Waaraan ligt dat? Sommige planters spuiten toch zoo zorge loos .- de planten zijn maar half gewasschen, en het ongedierte woekert maar voort. De N" a" ~I1ia J" iv 1 - - beid bedriegen de wijsheid. Daarbij het lysol, dat inden handel voor komt, is toch zoo verschillend van samen stelling dit lysol bij dezen handelaar verkocht, behelst meer teercresol dan het- gene een ander koopman ter veiling stelt. Soms ook bevat het gebruikte putwater te veel kalk, zoodat het sproeivocht klontert of kartelt. Is 't water kalkhoudend, voegt er een hal ven kilo kristalsoda (sel de soude) bij. Daarom veroordeelt niet zoodra het lysol', omdat gij zelf geen gunstige uitslagen be komt. Gebruikt enkel lysol dat eene besten dige samenstelling van zeep en teercresol behelst, gelijk b. v. de Fransche fabriek van Clichy het als nr 2 verkoopt. De Hopboer, 1912, Juli. A. Dn Jaegher. Chicorni Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Woensdag laatst, 28 Mei, had plaats de 260 Geiten namen deel aan den Prijskamp. Volgens de verklaring van eenen fijnen kenner, zal onze Geitenbond wellichte eene der boste zijn onzer Provincie. De vooruit gang en verbetering sedert't jaar 1910 is onzeggclijk groot. Ziehier den uitslag van den Prijskamp. Ueiten zonder hoorn*. le Prijsk. Geiten met tanden of zonder. geitenprijxkamp voor de leden van den bond. Aan den wijk den Meiboom1. Jules Boucquenooghe, 2. Jules Vermeersch. Aan den wijk de Kruisstraat; 1. Aimé Bortier, 2 Honoró Polley. Aan den wijk haar naartoe geleid had, die schuilplaats kon niemand ontdekken. Alles was op voorhand berekend mijne nichte Kaat zou alleen de schuld van alles hebben, en daarenboven...» Gij verschiet, Veva Wat doet u schrik ken P Niels, eerwaardeik dacht, dat ik Bruno's stemme hoorde Hebt gij Bruno dit alles niet gerngd, dat hij zoo ongerust en zoo angstig is Ja wel, Vader in het eerst heeft hij mij geloofd en zelfs zich verblijd in hetgeen k hem zeide. Slechts sedert dezen morgen, naarmate het licht werd, heeft de benauwd heid hem overmeesterd, omdat Jan niet wederkeert. Ik zelve begin te vreezen en doe geweld om mijne klimmende bekom mernis te wederstaan. Inderdaad, Veva, misschien is de angst van Bruno niet ongegrond. De Franschen doorkruisen de Kern pen onophoudelijk. Dui zenden gevaren moet Jan voorbij, eer hij van Herenthals tot hier gerakede vreemde soldaten zijn zoo wreed.. Genoveva liet hut hoofd op de borst zin ken en verbleekte eenigszins, terwijl zij met ontsteltenis zuchtte God weet, of het voorgevoel des brou wers ons geonenieuwe rampen aankondigt O, eerwaarde, het zou te veel zijn. Bruno heeft dit akelig lot toch niet verdiend De priester schudde weemoedig het hoofd en zeide Mijn kind, hopen wij in 's Heeren goed heid. Het kruis, dat Hij op zijne schouders heeft gelegd, is zwaar en pijnlijkEvenwel Veva. laat ons in ootmoed bukken onder bet gewicht van Zijnen arm. Wat er ook gebeure, dat Zijn heilige wil geschiede Arme Bruno klaagde do maagd. Se dert een uur loopt hij over en weder, als wierJ hij dooreen doodelijken angst voort- gezweept Nu staat hij gewis over den heu vel, om uit te zien of jan niet komt. Ik ken zijn al te gevoelig hartik doorgrond zijn wee, zijne benauwdheid... Nauwelijks had zij deze woorden gezegd, of zij sprong recht, en, den priester bij de hand vattende, dwong zij hem insgelijks zich op te richten, terwijl zij met blijdschap uitriep Zie, zie. ginds op den heuvel. Bruno, die ons roeptDaar zijn ze Daar zijn ze De brouwer scheen te ontwaken en zag de maagd ondervragend aan. Gauw, gauw, zeide zij tot hem, Bru no roeptzijne moeder komt Deze tijding deed de brouwer beven van ontsteltenis evenwel, zij moest hem zeer verheugen, want een heldere glimlach ver lichtte'zijn gelaat. Opspringende, volgde hij den priester en do maagd. Toen zij de hoogte boven den heuvel bereikten, zagen zij Bruno in de verte uit al zijne kracht voóruitloopen en zich kort daarop om-don hals eener vrouw werpen, die in gezelschap van eenen ouden man in de baan daar aankwam. Zijne moeder zijne moeder riep Genoveva, in vollen loop den heuvel afda lende. Zij sloeg insgelijks hare armen om den hals der ontroerde vrouw en juichte van blijdschap. Bruno kon niet spreken hij aanschouw de zijne moeder in zalige verdwaaldheid en besprengde hare borst met boete tranen. Nadruk voorbslioudun. (Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1