SANSEN DEGORTE MEUBELS BAJ4K van TANDVLOEISTOF Stoors Gordijnen. 2 NIEUWS UIT BEliGIE. van MERRIS, COEVOET, Si:iI \AL8TIt \AT, POPERI J1GHE, BAERT Cie Loopcmle Rekeningen. Leeningen op Publieke Fondsen. gen op vaste Goederen. Bermbewerkingen. Bewaring van Titels. Leening'c Betaling1 inning v" Handelseffecten. Spaarboekjes aan 3 en 3,5o p. TELEPHOON Nr 66. Deken De Bo. BUITENMNDSCp HIEUttlS Twee branden in eenen nacht. APOTHEEK-DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Poperinghe-Kermis. Eerw. Heer HUYS. imU.ERSTANDKN VAN HOPPE. Bij/ondere trams naar Rousbrugge voor het Festival van heden Zondag. Feesten en Vermakelijkheden, Laatste nieuwigheid van zeer schoone rijke PRACHTSCHOEN EN, alle .modellen, te bekomen bij Wetensweerdigheden. Seffens te koopen of te pachten. D' Poperinglio. comptes courants. Crediet Openingen. Voor Paschen hebben wij aan onze lezers beloofd dat wij hun eene uitgebreide levens schets van I)e Bo zouden mededeelen. Vandaag beginnen wij. Zoo zullen onze lezers weten wien en wat Vlaanderen komt huldigen naar Poperinge op 24" Oogst aanstaande. I. De student. Leenaard-Lodewijk De Bo werd geboren te Beveren bij Harelbeke in 1826. Van uit zijn kinderjaren, haalde hij gaarne toen hij professor was te Brugge, het volgende voorvalletje op 1e weten zijn eerste overwinning als schooljongen. Hij had in de dorpsschool den eersten prijs behaald in schoonschrift De jongens haalden hem plechtig in en vereerden hem met eert overschoot)e en overgroote pauwpen. Toen de knaap 14 jaren oud was trok hij naar het college te Tielt om er te studeeren. Van het eerste jaar tot het laatste stond De Bo aan het hoofd zijner klas en droeg keer op keer, al de schoonste prijzen mede naar Beveren. Hij die later een liefhebber en een uitste kend kenner van bloemen zou worden, was al vroeg een liefhebber van de sterren de bloemen van hier boven zooals hij ze zelve noemt, 't Is geweten dat hij, te Tielt zijnde somtijds ging de sterren des hemels bezien en bewonderen. »DeBo gaat naar de sterren gaan kijken, met de lanteern zeiden spot tende zijne medeleerlingen, 't Was waar De Bo droeg een licht mede, niet om in de donkere diepten des hemels zijnen weg te vinden, maar om niet te verdolen tusschen de huizen en hagen en om de namen van de sterren te vinden op de groote hemelkaart muahorl lkt i<2 1fW».h lAmiTlP.P VA* «*«»««»-« <ll<> «uiu zat) aiuiJeBTl. niet 1, tfti niet gaarne, in zijn later leven, eens terug keert. De Bo leerde, als student, Tielt ken nen en beminnen en hij droeg door zijn leven die liefde mee. Zes jaar nadat hij het college verlaten had zond hij aan De Gazette van Thielteeti gedicht dat voor titel draagt Aen Thielt en voorzeker het oudste is dat van De Bo bewaard bleef. Het begint aldus Wel menig jaar is heèngedreven Sinds ik, o Thielt, in uwen schoot Het voedsel vond dat kracht en leven Aan mijne kinderdeugden bood... De Paus bereidt eene encycliek voor, welke uitsluitend over de werkersvraag- stukken zal handelen. Kolonel Redl, plichtig san hoogver raad, heeft zich gezeJfdmoord. Hij leverde 14 jaar de geheime Oostenrijksche krijgs plannen aan Rus and. - Soldaat Pigeolat snakte, te Sedan een hollend peet d vast, viel en werd de borsi gekraakt. Als slachtoffer zijner zelfsopofer ing is hij gestorven. - De kei k van Rians, departement Var, sgedeeltelijkingestort. Verscheidene kunst- si ukken van groote weerde zijn vernield Zoo laat men in Frankrijk alle prachtig» kerken verval en. Te Chateaudun in Frankrijk werden de echtge- nooten Gan, 61 en 68 jaar, vermoord door twee jon gens van 15 jaar die uiteen verbeteringshuis ontsnapt waren. - De grootvizier van Turkije werd woensdag in de straten van Constantinopel doodgeschoten. I'I.WOS Lucien OOR, en andere mer ken. SPItEEKAlACIlIENEN GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPA THEPHONES met sa- phier diamantjesbij Jcroom MATTHYS «Sc ZOHEN, OostMli-aat, «5, IIOLSSELAKE Stadsnieuws. Bij Arthur Samyn. Maandag avond rond 8 1)2 ure, hoorde vrouw Arthur Samyn-De vos, wonend in Prootsstraatje, rechtover de Statie, haar oudste meisje, dat met de andere drie kinde ren reeds een paar uren in bed lag, opeens roepen mama, dat is hier zoo aardig. De vrouw trok de bovendeur open maar een dikke rook vervulde de kamer. Moedige redder. Zij sprong buiten, riep om hulp, en Arthur Onraedt, een gebuur, kwam seffens toege- loopen. Zonder aan het gevaar te denken sprong hij moedig door de dikke rook, ge volgd door zijn zoon en door vrouw Samyn. Onraedt nam twee der kinderen en de ande re elk een en zij liepen ermede beneden. Het was hoog tijd. De kinders waren reeds half buiten kennis en min of meer verstikt. Door de frissche lucht waren zij alras hersteld. Deze moedige redding van vader en zoon Onraedt verdient wel aangestipt te worden. De brand uitgedoofd. Geholpen door gebuurs kon men den rTOtrtftrttfK W 1 trprt Ivrrvn En toch in 't zwoegen en in 't streven Dat mij met last en zorgen drukt, En soms mijn krachten doet begeven, Voel ik zoo iets dat mij verrukt, Zoo iets dat dichters niet bezingen, Wanneer uw teergeliefde beeld Met duizende herinneringen Mijn droomende verbeelding streelt. Beurtelings bezingt hij het college, de schoonheid der stad, het verval van haar linnenweverij. Hetgeen dat hem vooral ontroert het is de geheugenis van de ellende welke de arme menschen van Tielt te ver dragen hadden in de jaren 1840 tot 1850, eene benauwelijke spanne tijds voor heel Vlaanderen. Omdat hij Tielt bemint jubelt hij mede als de stad voorspoedig is en treurt hij als ongelukken haar treffen. En daarom, Thielt, als lentebloesem Bemin ik uw geheugenis En daarom zwelt van vreugd mijn boezem Als overvloed uw erfdeel is. En daarom voelde ik 't hert mij scheuren Wanneer ik in den rampendag Uw schamel kindren zich vertreuren En van den honger sterven zag. Het lijden van de schamele Tieltsche arbeidersbevolking had zijn gevoelig hart diep geschokt. Het bood hem stof tot twee roerende gedichten welke hij later zou schrijven. Deken Darras had alles gedaan wat mogelijk was om zijne noodlijdende kudde bij te staan. De Bo heeft zijne mild heid bezongen in twee stukken Liefdadig heid en 7 Weezekind. Dit laatste schetst ons hoe op het graf van den afgestorven Deken Darras een arm weezekind, voor wien de deken gezorgd had, jammert en weent omdat het zijn vader verloren heeft. Een ware gebeurtenis zal het wel niet zijn, maar een uitgedacht verhaaltje om te toonen hot zeer de arme menschen hun weldoener betreurden. 't Weezekind. Daar ginds op de graven, daar schuifelt de wind. Daar mijmert Michielken, daar schreit het zich blind. Daar knielt het, daar zucht het, daar bidt het en [smacht, En kijkt naar omhooge tot laat in den nacht. Omhoog naar den hemel daar reikhalst het heen. Daarin is zijn minnende Vader getreên. Nog onlangs genoot het den troost van zijn hert: Nu treurt het verbroken van weedom en smert. Nu rollen de traantjes hem heet langs de wang: Zij rollen zoo bitter, en sedert zoo iang. De traantjes, op 't graf waar zijn Vader vernacht. Het kijkt naar omhooge tot laat in den nacht. Wat wringt het zijn handjes bij 'tvliemende zeer! Michielken uw Vader verblijft bij den Heer... De vleermuis en nachtuil verkeeren hier maar... Kom weg: 't is op 't kerkhof zoo zwart en zoo naar. Daar ginds op de graven, daar schuifelt de wind. Daar mijmert Michielken, daar schreit het zich blind. Daar knielt ihet, daar zucht het, daar bidt het en [smacht. En kijkt naar omhooge tot Iaat in den nacht. Brugge, 1855. Vervolgt. kinderen zelf met het spelen van solfers Tegen 9 ure was alles gedaan—dacht men en iedereen verirok. De brand erbegint. Maar rond 2ure, hoorden de echtgenooten Samyn, die opgebleven waren, alweer een geknetter. Zij gingen zien, en zagen nu eene wieg in brand staan. Het noodsein werd in de buurt gegeven en weldra was iedereen weer te beene. De wieg werd beneden ge worpen en weldra was alle gevaar gewe ken het vuur in de wieg was denkelijk ontstaan door gensters erin gevallen van een pannelat juist erboven, die verbrand geweest was tijdens het eerste begin vat) brand. De brandklok klept. Alles was nu uitgedoofd toen de personen daar aanwezig verwonderd waren opeens om 2 3)4 ure 's morgens de brandklok op Sint Bertens te hooren kleppen. Arthur Sa myn liep naar het politiehureel om te zeggen dat het niet nodig was bij hem te komen blusschen, gezien alles uitgedoofd was, Maar 't was voor hem niet. Brand bij Pieter Vande Moortele. Vuur was ontstaan bij den iandbouwer Pieter Vandemoortele, juist buiten stad in de Casselstraat, en 't was daar dat men hulpe vergde. Begin van den brand. De echtgenoote van M. Avril, brigadier der douanen, die wonen rechtover de hof- slede van Pieter Vandermoortele, zag rond 2 1)2 ure, vlammen opstijgen uit de schuur, uie halfweg de weide staat. Zij gaf seffens het noodsein. De zoon Petrus kwam in allerhaast om hulp naar het politiehureel en weldra werd de brandklok geklept terwijl door de clairons der pompiers, verwittigd met de elektrieke bel die zij in huis hebben, het alarm gebla zen en getrommeld werd. Het duurde niet lang of de pompiers en eene talrijke menigte waren ter plaats. Hardnekkig werd de brand aangevallen. In de schuur was er rond de 5000 kilos stroo en nog al veel landalaam en er nevens lagen 500 kepers. Alles werd de prooi der vlammen. Weldra echter was het vuur overmeesterd. De overheden der pompiers deden reeds de pompen weer opstellen, toen opeens-in de stallingen brand ontstond. Dit gebouw staat I langs den steenweg, een honderdtal meters van de schuur die afgebrand was. Toch kon het vuur van daar niet voortkomen, want de nogal feile wind dreef de vlammen in tegenovergestelde richting. De stalling brandt af. Nog nooit had iemand een brand zoo aar dig en zoo rap zien ontstaan. Ineen oog wenk stond geheel het dak in vuur en men had alle moeite om de twee peerden, de koeien en de zwijnen die in de stallingen waren te redden. Aan de stallingen paalt het woonhuis, aan elkander verbonden met een afdakje waaronder stroo lag. Een der aan wezigen had het goed gedacht seffens met het peerd het stroo weg te voeren en de overheden deden dan het dakje dat aan het woonhuis paalt gedeeltelijk afbreken. Met vier lansen werd de brand langs weerkanten aangevallenen na lange en moeilijk kam pen, kon men de vlammen van het woon huis af «veren en dan uitdooven. Het was rond 8 ure toen alle dreigend gevaar geweken waseen deel der pompiers vertrok dan met de pompen wij! een deel nog ter plaatse bleef uit voorzichtigheid. De schade door den landbouwer ontstaan door ver nieling van stroo, kep<rs, ailaam, bedraag* ongeveer de som van 1220 fr. Aan de gebou wen schat men dat er voor 4 tot 5000 fr. schade veroorzaakt werd. Deze waren ver zekerd aan de maatschappijDe Yereenigde Eigenaars. De oorzaak. Over het ontstaan wordt van alles ver teld, waar er geen waar. Zeker is het dat de brand eriugestoken werd door kwaadwillige handen uit wraak tegen den landbouwer Vandemoortele. Men heeft tot nu toe echter geen mi ste bewijs of spoor der daders. Wel werden bij eene haag verdachte voetindruk ken opgemerkt, maar tot nu toe heeft het onderzoek niets aan het licht gebracht. Programma der feesten en vermakelijk heden die dit jaar ter gelegenheid van onze kermis zullen gegeven worden. Zondag 29 Junihespebolling in de her bergen rond den Rooden Hert begin orn 4 ure 6 hespen te verhollen. Zater- iag, 5 Juliom 7 ure 's avonds opening der gemeente-kermis door geluid der klok ken en gebulder van 't karton Zondag, 6 Juli om 6 ure 's morgens Prijskamp voor vinhenzang uit te geven door de maat schappij 't Abeeltje om 10 ure Groote Processie. Woensdag 9 Juli om 4 ure namiddag, in de Casselstraat, Schieting voor de Pompiers. Vrijdag 11, 6i'l Verjaardag van den slag der Gulden sporen. (De feesten hiervoor te geven moeten nog vastgesteld worden in eene aan staande vergadering te houden door de voorzitters der maatschappijen die verleden jaar aan deze feesten deel ramen. Eene eerste vergadering werd Zondag laatst ree Is ge houden waar allen mog n wij zeggm ver tegenwoordigd waren er werd echt-r nog niets juist vastgesteld. Om 4 ure in de Watousiraat Vuiirvotjelschiet.ing. 100 fr. prijzen. Zaterdag 12 Juli Duivenvlucht uit Libourne, te geven door de maatschap pij De Eendracht 1000 fr. vooruit om 4 ure Groote Bedevaart, geraamd Donke ren Ommegang. Zondag 13 Juli om 2 ure namiddag Gaaibolling te geven dooi de maatschappij De ware Top bolders gevestigd in l)en vetten Os Bertouplaats. Ziehier nu de verschillige instellingen die op de markt zullen staan. 1. De prachtige Carrousel-Salon van M. Overmeer-Lagao, 2. De cinema Van Iseghem. 3. Rolschaatsenbaan Verdyck, 4.Tir Decrae- ne, 5. Paleis der Apen, De kleinste vrouw der wereld. 7. Carrousel Clouw, 8. Velo drome Lebon, 9. Tir Flobert Acquet, 10 Fri- ture Vandevelde, 11. Photographie Deco- ninck, 12. Bijouterie Michel, 13. Theater Watrin, en dan nog de gewone speelgoed en suiker kramen. De liefhebbers van tnoneel zullen ook hun verzet vinden in den Vlaamschen schouw burg Slips die op de Peerdenmarkt zal staat). HERBERGIERS Wilt gij glas in leaning voor Poperinghe- kermis of andere feesten, haalt het In den Bazar der Galerij, bij Eiienne Moncarey Sansen, Gasthuisstraat, Poperinghe. Uitgesteld. Onvoorziene doch ge wichtige redens verplichten ons den aange kondigden Bedevaart uit te stellen, 't Is zeker eene teleurstelling voor de talrijke inschrijvers, maar er is niet aan te doen. Uitstapje. Heden zondag vertrekt ons stadsmuziek met den bijzonderen tram van 12.15 ure, naar het festival van Rous- brugge. De uurlabels onzer tramlijnen veran deren met 1" Juli. Aanstaande week geven wij als bijvoegsel de uurtabel der lijnen Poperinghe-VeurnePoperinghe- Merckem- Dixmude Ieper-Veurue. De spaansche schat. Van een onzer lezers kregen we eenen brief hem dezer dagen toegekomen uit Madrid van weger «m-g ai, uier mpfp, \fncr.-J «j- -. ij - t >f komen er in de streek. Dat niemand zich laie foppeh Naar Congo. Het getal Belg»n die naar onze Afrikaansche kolonie trekken wordt dag aan dag talrijker, en onze streek blijft ook niet ten achteren. Verleden Zaterdag vertrokken uit Elver- diDghedrie gebroeders Moeyaert, zonen-van den heer secretaris, om ginder den land bouw aan te gaan Dezen Zaterdag ver trok uit Antwerpen ter bestemmiug van Stanleyville, M. Boone, zoon van den heei smretaris van Watou, als handelsagent voor eene maatschappij.Woensdag aanstaande zal te Antwerpen inschepen voor Elisabeth- ville, M. Arthur Vermeesch, van Poperin ghe, die vertrekt voor rekening van den staat. Zijn ou 'sten broeder, Maurice die reeds twee termijnen in Congo voldeed öjaaren nu in België is voor eenige maan len, zal ook terug keeren naar Katanga, zoodra het vereischte verlof uit is en in Ka tanga verblijft nu nog hunnen derden broe der Michel, hier o er twee jaren v-rtrokkeu. M. Geniot, zoon van den alhier staander, luitenant der douanen vertrekt ook binnen korten tijd naar onze kolonie. In Congo verblijven dart nog twee Pope ringhenaars E. P. Arthur Lefebvre, dei missiën van Scheut, die in Mayotribe zich voor ons geloof opoffert en M. Iiemi Qua hebeur. handelsagent in Boma. Als deze twee in De Poperinghettaar zullen lezen want zij ontvangen hem regelmatig, «ln- drie weken krijgen zij drie nummers dat nog nieuwe jongelingen dezer streek hun naar het verre zwarte land volgen, zal het hun voorzeker genoegen doen Aan de afreizenden wenschen wij voor- poedige reis en aan allen goede gelukken elk in zijn bedrijf BenoemingBij kon. besl. van 8 uni is benoemd tot deurwaarder bij de rechtbank van eersten aanleg te Yper. M .1. Hattnebouw, kandidaat-deurwaa'der te Po peringhe, in vervanging van wijlen den heer Vuyisteke. Lange weg die.nooit en komt!— Den feb. 1903 werd uit Brussel eene postkaart met zicht met volledig adres, naar Poperin ghe, West-Vlaanderen gestuurd zij is er toegekomen op' 20 Mei 1913! Zij is geflan keerd met een postzegel van 1 centiem en zij heeft voor haren geriugen prijs eene lange reis of liever een lang verblijf gedaan in Engeland, zij is immers gestempeld uit Leeds. Ik geloof dus dat men daar eens den grooten kuis zal gedaan hebben of... dat de bedienden der post hedendaagsch beter het vlaamsch kunnen lezen en verstaan Er is dus vooruitgang. EYSOE vernietigt geheel en gansch de bladluizen der Hop. Met dit produkt geen bedrag mogelijk. Depothouder voor Poperinghe, M. Henri Catrycke. Westoiitrc. VerdronkenHet tweejarig zoontje van Hilaire Storrae is Donderdag laatst binst eene korte afwezig heid zijner moeder in eene waterkuip geval len en versmoord. De Heer Dr Thevelin die al rap bij was paste de kunstmatige adem haling toe, doch 't was vruchteloos. Eene wreede les voorwaar, voor de huismoeders die zoo dikwijls emmers en kuipen met water gevuld in 't bereik der kinders laten. Slavcle. De liederavond die men ons prachtig beloofde is wel zijn naam weerdig geweeet. Inderdaad, stipt op ure, om 6 1)2 was de zaal proppensvol. De Poperinysche afdeeling van De Vlaamsche Vrienden wierd luid ruchtig begroet. Eerst worden eenige Liederen uitgevoerd, die veel bijval bekomen, Welhaast verschijnt de redenaar. Zijn eerste woord is het nuttige volge het aan gename. En aanstonds met breede trekken, ut ai ia ui «Ji'tgie'si f'Ui lijk gescheiden, ztl aan elk zijner kinderen jO centiemen per dag doch niet boven het aal van 1 frank uitgekeerd wor len. LYSOL vcr-angt met gorden uitslag Uet tabaksap. Geen bt-drag mogelijk met dat i rod uk'. Depothouder voor Poperinghe, M. Henri Catrycke BIDDAGEN Z t -rdag te Lucre. DER WEEK. rt«.f+3 zal want vroeger lieten zich reeds te veel licht geloovige personen, door deze schoone be loften verblind, van de spaansche bandieten groote sommen geld afpersen waarover zij nooit niets meer hoorden. De brief luidt als volgt Madrid 31-5-1913, Beste Heer, ik zit hier gevangen voor faling en kom U vragen indien gij wilt helpen om eene som van 800 000 fr te redden, die ik bezit in bankbriefjes in eenen koffer die in eene statie van Frankrijk berust. Gij zoudt daarvoor hier ter Greffie van het Tribunaal de kosten van mijne veroor deeling moeten komen betalen opdat de beslagneming mijner goederen geheven wor de en gij dan eene valies met geheim slot kunt krijgen waarin het ontvangstbewijs van deri ijzer weg zit, onmisbaar om den koffer uit de statie te halen. Als belooning, zal ik U het derde der som afstaan. Ik mag uw antwoord niet rechtstreeks in de gevangenis ontvangen, maar indien gij aanveerdt, zendt volgend telegram naar een persoon van vertrouwen die het mij overhandigen in alle zekerheid. Arturo Rojas, Marques Santa Ona 8 segundo derecha. Madrid. Conforme-en uw naam. Uit vrees dat dit U niet toekome, zal ik Uw antwoord afwachten vooraleer te teekenen en U mijn geheim te vertrouwen. In afwachting, teeken ik dus maar R. Zoo iemand zulken brief ontvangt, dat lil hem maar rap in de stoof werpe en er geen minste gevolg aan geve. Velo gebroken. Zondag morgen had Maurice Sohaballie zijn velo tegen de her berg Westvlaanderen geplaatst, toen een melkvoerder al met een wiel op het voet pad rijdend, den velo omwierp en gansch aan stukken reed. De koningvissching Zondag door de Sint Pietersgilde gehouden, werd maar nn slecht weder begunstigd. Door de dertigtal medekampende leden werden in het heele uur maar drie vischjes opgetrokken, waar van het zwaarste zoo dik als een vinger door Felix Decreus, die bijgevolg als Ko ning uitgeroepen werd. Proces. Een al te ijverige visscher, die zaterdag morgen geheel vroeg aan 't vis- schen was in de Kom, zag zich door de gen darmen proces opmaken, voor te visschen zonder verlof en met verboden getuig. DuivenpHjskamp. Voor den dui- venprijskamp uitgegeven door den Duiven bond van Poperirghe, op Angouléme, op Zondag 15 Juni, werden donderdag 668 dtti ven ingeschreven voor een total inleggeld van 6414 fr. Eerlijke liefhebber. Bij den dui venliefhebber Adrien Lava kwam deze week eene duif t' huis die den stempel droeg van M. Richard Francois, Ronse M. Lava liet dit den eigenaar weten en deze zond seffens 10 fr. uit bedanking en om de kosten der vezending te dekken. Waren het allen eer lijke liefhebbers Diefstal. Zondag namiddag besta- ugde René Desehodt, wonende op de siatie, dat men een vijfiigial zijner aardappelhut- ten uitgetrokken en rondgesmeten heeft, gelegen achter het kasteel van de Mevrouw Elie van Merris. Welke behagen kan men hebben met zul ke dwaze streken. Cliicorei s Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht, «mrocai 'Jaren 1815. In het tweede deel een schels :van wat zij zou moeten zijn. Hier groet hij in kranige uitdrukkingen den gezegenden grond der voorvaders, en schandvlekt al wien denzeifden niet indachtig is Moesten alle Vlamingen hunne plichten verstaan, wel licht zouden hunne rechten overal en onder alle gebied geëerbiedigd zijn. In zijne harmonische en klankrijke taal heeft de Heer Spreker alle herten doen tril len. Om het feest te sluiten worden nog eenige liederen gezongen en aangeleerd, 't geen de beste stemming onderde toehoorders bracht. Uitmuntenden avond, die een grooten indruk gemaakt heeft, en ook de besie vruchten zal dragen. Wij danken daarover de Poperinghenaars. IcptT. Boetstraffelijke rechtbank. De gebroeder René, Arthur en Frederik Artois, van Poperinghe, zijn vervolgd voor slagen en verwondingen aan soldaten in de statie van Poperinghe. René krijgt 1 maand en 50 fr. of 15 dagen, Arthur 14 dagen en 26 fr. of 8 dagen voorwaardelijk. Henri, Camille en Jerome Descamps zijn beticht van slagen aan Emma Syoen van Westoutre Henri en Jerome zijn vrijge sproken en Camille krijgt 30 fr. en 10 dagen voorwaardelijk. Henri Descamps en Em ma Syoen zijn nog vervolgd, de eerste, voor slagen aan de tweede en deze voor beleedi- gingen. Descamps is vrijgesproken en Emma Syoen krijgt 10 fr. Bevcren»aan-Yzei', De inhul diging van den E. II Huys als pastoor. -- De lang verwachte dag brak Donderdag aan waarop de Beverna >rs eens zouden too nen wat ze kunnen. Van in den vroegen morgen was hp+ een pinti n, een loopenden vliegen zonder einde ze wilden dat E. II. Huys een goed gedacht had van de gemeente en van de inwoners Iedereen deed in de feeste mede en Beveren was een lusthof. Rond 10 1/2 it- e kwam de paet tor aan Be- veren-brug hij Rousbrugg" plaats en werd er verwelkomd door den heer Burgemeester Feys. Eene praalpoort op den bodem der gemeente geplaatst droeg volgeed opschrift Welkom den nieuwen pastoor M1' Huys, Die maakt van Beveren een hemel-huis Daar vormde zich een stoet vari flinke boe renzonen te peerd, knappe velorijders en met muziek aan 't hoofdhet muziek van Rous- brugge trok de stoet Beverenwaarts. De geestelijken en familieleden volgden per rij tuig. 't Was rond 11 als wanneer deze stoe' over Beveren plaats toekwam, bij Joseph Candaele waar de nieuwe herder het geeste lijk gewaad aantrok, en dan kerkewaarts trok. De feeststoet was nu als volgt samenge- s'eld. 1. Mannen te peerd, 2. Afdeeling der pom piers, 3. Muziek van Rousbrugge, 4. Dui venbond, 5. Versierde velos, 6. Vinkeniers 7. Boldersgilde, De Ware Vrienden, 8 Boldersgilde De Vlaamsche leeuw, 9, Schuttersgilde Sint. Sebasiiaan, 10 Land- bouwersgilde, 11. Geitenbond, 12. School kinderen mei vaandeltjes. Dan volgde de geestelijke stoet13. Gropp herders, 14. Groep ter verheerlijking van den II. Constantinus, patroon van den nieu wen pastoor15. Groepje maagden met vaandels de 15 mysteriën, 16. Groep en gels 17. Geloof, hoop en liefde, 18 H. Bri- gitta 19. H. Agnes en dan nog groepen maagden met bloemen. Deze groepen waren al zeer welopvat tingen kostuimen, houding der figuranten dat al raiek goeden indruk en had zulk een biijd uitzicht dat de toeschouwers verrukt waren en de Bevernaars fier over hunnen sioet. En dan, als Menheere Pastoor verscheen met zijne opgewekte houding, zijnen blijdet blijden lach, zijnen hoffelijker! groet 't was al vreugde die men op de aangezichten ont moette. D stra'en waren bezet met sparren, en met poorten bezaaid, aan al de huizen waren opschrifien, en vlagen, en festoenen, en bloemen, en zulk schoon weder en grheoi Bevoren en 't omliggende die op zijn beste cfprectu KoninkT^irhTt \Vi%tWgs spoedig Beveren. En zoo kwam men in de schoone kerk die ook gansch op haar beste was, en die welhaa.st stormenderhand inge nomen werd. Na de gewone ceremoniën, beklom Z, E H. Vervaeke, deken van Poperinghe, den predikstoel en legde de plichten uiteen van de parochianen jegens hunnen herder en ook de plichten van de herder jegens zijne paro chianen. De Te Deum eindigde de kerkelijke pleclitigheid. Om 12 1/2 ure vereenigde de E H. Huys overheden en zijne genoodigden op eeu feest maal. 's Avonds sloot een schoon vuurwerk dien heugidijken dag Aanstaande week geven wij eenige dicht jes rechls en links opgenomen. POPERINGHE, van 8 tot 15 Juni. Geboorten. 132. Joseph Decrock z. v. Emile en Louisa Snick. 133. Gerard Bossaert z. v. Jerome en Lucia Phlypo. 134. jerome Liebert z. v. Theopliile en Maria Beun. 135. Charlotte Donut d. v. Justin en Flora Huys. 136. Albert Heuser z. v. René en Eugenia Delbaere. overlijdens. 124. De Wachter Maria, 8 jaar, Cas selstraat. 125. Hannecart Hector, 48 Jaar, werkman, Gasthuisstraat. 126. Quenson Henriette, 82 Jaar, huishoudster, we van Henri Geeraert, Boeschepe- straat. 127. Polley Charles, 83 jaar, rentenier, echt genoot van Maria Snick, Rekhofstaat. 128. Logle Maria, 9 maanden, Wijk D. J Huwelijken.43. RenéCappoen, 27jaar, timmerman met Adcla Vanderbeke, 24 jaar, werkvrouw, beide te Poperinghe. 44. Jéröme Gombert, 23 jaar, trambe- diende met Irma Papegaey, 30 Jaar, naaister, beide te Poperinghe. Huwelijksbeloften. Jules Soenen, landbouwer te Kemmel met Irma Vancayzeele, landbouwster te Poperinghe. Nestor Vadamme, daglooner te Gent, voorheen te Poperinghe met Maria Dlerick, werk vrouw te Gent. Vlamertinghe, van 29 Mei tot 12 Juni. Geboorten. Defrancq Julianus. Defrancq Je rome. Billiau Maria. Overlijdens. Vanoverberghe Karei, 62 jaar, land- werker. Zwaenepoel Ambroise, 80 jaar, kostgan- ge. Defrancq Jeróme, 12 dagen. Vankemmel Re- mi, 5 maanden. Huwelijken. Pluym Alfons, 25 Jaar, telefoon werker met Vandooren Adriana, 22 jaar, dienstmeid, beide te Vlamertinghe. Lahousse Charles, 32 jaar, brievendrager te Bergen met Inion Nathalie, 22 jaar, dienstmeid te Vlamertinghe. Uit Engeland luiden de berichten dat er in Kent, Worcester en Hereford veel insektenplaag is, die veel kommeris verwekt bij de hopplanters. In Oostenrijk en in Elzas zijn er ook veel bladluizen, doch de land bouwers besproeien fel. in onze streek evenals in het and van Aalst schijnt de insektenplaag niet te ver minderen. Aalst, 12 juni. Markt vast. Beschikbare waar (1912) geldt 95 fr.; nieuw gewas (1913) 112 1/2-115 fr. Poperinghe, 13 Juni.Markt vast. Nieuwe groeite: stadshop 110 tot 115 fr. volgens voorwaarden van verkoop. Dorpen 100 tot 105 frank. In Elzas, Beieren en Engeland is de markt vast. UIT POPERINGHE vertrek om 12.15 aankomst te Rousbrugge om 13.20 UIT VEURNE, vertrek om 12.35 aankomst te Rousbrugge om 13.50 Stilstand in alle tusschenstatlen. Voor den TERUGKEER zullen de volgende treinen 30 minuten verlaat worden Trein N° 9 zal zullen vertrekken uit Poperinghe om 19.10 en uit Rousbrugge om 20.09, Veurne aankomst om 21 30. Trein N° 10 zal vertrekken uit Veurne om 18.40 en uit Rousbrugge om 20.00, aankomst in Poperinghe 21.05. GAAIBOLLING. Crombeke. De groote Gaaiholling van Dósiré Wylleman, in de Hooge Zaag, moest door slecht weder nit/esield worden, en zal plaats hebben op Zondag 22" Juni. GROOTE SCHIETING. Sint Jan-ter-Biezen. Op Zondag 29 fees1 dag van SS. Fieter en Paul730 fr. prijzen 100 fr. - 50 - 50 - 25 - 25 en 40 pri- rne's van 12 fr. Inleg 10.50 fr.; terug 8fr. YIaiiiei*tiii;;iie. Gestolen. Ter- hofstede der Wed. Vermeersch die onlangs afgebrand is, diende nu de hoppekeet als woning in afwachtingeener nieuwe woonst. Gedurende den nacht van Woensdag op Donderdag zijn er dieven aldaar binnenge drongen en hebben er eene som van 15 fr. ontvreemd. Vooraleer te vertrekken hebben de schelmen de banden van eenen velo en een paar schoenen in stukken gesneden. Gedurende den nacht verblijven de bewo ners iD een huis van het gebuurte en zulks moeten de dieven geweten hebben. De veldwachter Soubry heeft onmiddelijk een onderzoek ingesteld. Itolliom. Verplaatsing eener fa- briekschouwHet reuzenwerk der ver plaatsing van de groote statie van Antwerpen en van den tnonumentalen kerktoren van Bocholt heeft ieders bewondering verwekt en ook verdiend. Thans is hier een zelfde werk op vijf dagen tijds door twaalf werk lieden onder le ding van eenen ingenieur voltrokken geworden, namelijk de verplaat sing der 45 meters hooge schouw van de zinkfabriek alles liep zonder ongeval af. Te Sint Andries bij Brugge gebeurde een geheim zinnig drama een Jachtwachter doodgeschoten. Deze beweert dat hij aangevallen werd en dat zijn wapén in het gevecht afging de broeder van de wildstrooper echter, die ook ter plaatse was, beweert dat de jacht wachter seffens geschoten heeft. Door den gemeenteraad van Yper werd de aanbieding van M. Roose voor de werken van Dickebuschvijver goedgekeurd. Woensdag heeft M. Levie, minister van financies, in de Kamer vijf wetsontwer pen neergelegd waarbij voor 30 tot 40 mil ,oen nieuwe belastingen voorgesteld worden. Deze belastingen zullen geheven worden op de maatschappijen met aandeden gesticht, op de automobiels, op de cinemas, op de registratie-, erfenis-, zegel- en hypotheek rechten en eindelijk op den alkooi. BmtAT-FUKMAULT, In den Gouden Schoen, Dicht bij de Gendarmerie, Veurnestraat, 56, POPERINGHE. Ill SPORT. De koers van Parijs-Brussel, zondag gereden, gaf den volgenden uitslag: 1. Lapize, 2. Vanhouwaert, 3. Crupelandt, 4. Depauw, al wiel in wiel. 5. Rossins, 6. Devroye, 7. Garrigou. Men zegt dat Vanhou waert zich van aankomstlijn misgreep en eenige meters te vroeg ophield, anders ware hij de eerste geweest. Brindejonc vloog dinsdag van Parijs naar Warschau in Rusland. Hij vloog naar Berlijn in zes uren en legde J onder ander 450 kim. af in 2 uren. Nog nooit werd zulke snelheid bereikt. Hij legde de 1430 kim. af in 8". 30 m. IMiivciiltoiid - l*o|)('i'iii£-lie. Uilslag van den Prijskamp uit Breteuil, van 8 Juni 1913 Wind Zuid- West. 264 duiven los om 6 06 ure aankomst le duif om 7.35.35 ure laatste 7.39.32 ure. Snelheid le duif 1551,54 m. laatste 1-180,33 m. per minuut. Afstand 138.810 km. 1 LavaAdr. 1 p. 2 Vandevoorde Cam 3 Hannebouw M. 3 p.4 Bonduelle M. 1 p. 5 Vandevoorde Cam. 6 Dosaegher H. 7 Amez A. 2 p. 8 Desaeyher H. 9 Bru- neel G. 3 p. 10 Pouseele N 11 Baes H. 1 p12 Silvert G. 2 p. 13 Devos J 1 p. 14 Derynck C. 4 p. 15 Derynck C. 2 p. 16 Vanden Be'ghe H. 2 p. 17 Merlevede G. 3 p.18 Dewachter R. 1 p.19 Derynck 20 Devos Remi. 21 Dave G. 3 p. 22 Vanden Brrglte H. 2 p. 23 Maertens Osc. 2 p.—24 Vet-schaeve N. 25 Devos Remi 4 p. 26 Dave G. 2 p. 27 Baes H. 1 p. 28 Ham.ehouw M. 3 p. 29 Vandevoorde C i p. 30 Dave G. 31 Houwen G. 32 Depreeuw J -A. 33 Clabau Leon. 34 Clabau Leon. Dupont R. 3ö Papegaai Nestor. Overduiven. Silvert G. Dave G. Dave M. Dave M. Dave M. Lebbe H. Beys Rich St Jan-ter-Biezen. Ite vergoeding voor il« miliri-l Tuien. M. Ber-yer, minister van binue landschezaken, heeft een wetsontwerp neer gelegd nopens de vergoeding voor de mili- cia. en. Het wetsontwerp strekt om de vergoeding aan de milicianen toegekend, af te schaffen doch het behoudt een deel der vergoeding voor de onbemiddelde ouders. De welstand eener familie zal door het be- lasiingsbiljet vastgesteld worden er zouden drie kategoriën van families zijn le Deze die volstrekt geene belasting beta len en recht op de vergoeding zouden heb ben 2° Deze die lasten betalen en geene ver goeding zouden trekken 3e Deze, eindelijk, wier toestand zou on derworpen wiir ien aan het oordeel van de bevoegde raden door de legerwet ingesteld, die thans in den :-«enaa besproken wordt. Aan de vrouw van een gehuwden rniltci tan zal eene vergoeding van 75 oentitrinn per dienstdag en 25 centimen per kind toe gekend worend deze vergoeding zal even wel de 1,25 fr. niet mogen te boven gaan. Indien de miliciaan weduwenaar is, of wet- IlnweHjk. Jongman, 26 j., staatsbpbiende, verlangt te trouwen met deftige .Jufvrouw. Schrijven C. V. nr55, Casselstraat. Poperinghe. Verloren Parapluie met nakkeren krukke, Zondag in S' Berrens kerk, na de 9 ure mis Te gen beiooning ten ortze bureele terugbrengen. Men vraagt Zaul.wiitirneiucr, zoekt eenige groote en kleine kapitalen op eerste klasse hypotheek ie plaatsen. S. P. D., Agence Star. Strooiestraat, 22, Brussel. Eene zeer gerievige herberg «.Het Hoekje™, met stalling voor 4 paarden, bijzonder geschikt voor voerman, zeer gunsiig gelegen nabij de siaiie. goed gekend en gekalandeerd. Thans bewoond door de Wed. René Van derbeke. Voor alle inlichtingen zich wenden bij Jules Vanderbeke, Groote Markt, 3, Poperinghe. Terstond te psicliten je herberg - De Vlaamsche Rhe/orica bij de Statie, te Poperinghe. met stalling len land. dienstig voor alle bedrijf. Zich te wenden S'O, Diksmuideslraat, Yper. Xe Koop Vetos bij Camille Lammey, Casselstraat, Pop.-ringhe. Tabak/planten bij Remi Vandelanotte, Renmghelst; 20 centiemen het honderd, t jitrien met deur in 't midden, in goeden V staat, dienstig voor winkel deur 0,85m. br»ed en viirieti langs beide kanten 1 30 Bij Reniere Gezusters, Casselstraat, 7, Po peringhe. it tor hand te koopen Stuoiiiiiiaul- met vier koppels maulsteenen, blut oir," graankuischerhaver cylinder en boonbreker, huis, stallingen en hovin gen toehehoorende aan de Wed. Vanden- bussche, Pojmringhe (bij de Statie). i Oullioiidt dit noord en loopt dit halen zoodra gij tandpijn gevoelt. 1.50 Fr. in de apo theek NOTREDAME, (opvolger van M. Monteyne), groote markt Poperinghe. Atgemeenen De pot': Canivet, apo theker, Doornijh. nu Bijzondere schoone en groote keus van

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 2