NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, DE BOERENKRIJG HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdagnamiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Stoors, Gordijnen, Tapijten, Linoleums, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. haaigr a z e ii. aoths:ii m i:, NIETS BUITENIiANDSCH NIEUttlS. Zondag 2211 Tuni iqi3. 5 Centiemen. laar. N3o. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bniten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris Bjt4 CQ UA. ER T, Manndag 23 Juni 1913, 14 HECTAREN WAAIGRAS Uit der hand te knopen Een allergerieflijkst Woonhuis Notaris S Y O E N Op Maandag 30 Juni 1913, te POLLINCHOVE, Fintele, No taris PEEL Woensdag 25 Juni 1913, GOEDE MAAIGRAZEN Donderdag 26 Juni 1913, 27 Juni 1913, Notaris DE GPA VE, Donderdag 26 Juni 1913, FBOIN TlEKWIMiFL Vrijdag FJJN PFFRDENHOOI Notaris PIETERS, Op Donderdag 26 Juni 1913, Gewone Jaarlijksche Verkooping van M A AIGRAS. Notaris Haghebaert, Maandag 23 Juni 1913, 'T MAAIGRAS Over Katanga. Nieuwe lasten. vsmt. worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. POPESfflSHEHME 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kosteïooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Wekelijksche Almanak.—Juni. Zon op, Zon ond Zondag 22 s. Paulinus, Everardus. 3 u. 31 m. 7 i 59 Maandag 23 s Adeltridus, Felix. 3 31 7 59 Dinsdag 24 s. Joannus-Bnptista, Iwan. 3 31 7 59 Woensdag 25 8. Prosper, Bertha, Eloy. 3 31 7 59 Donderdag 26 s. Rudolphus, Joan en Paul, David. 3 32 7 59 Vrijdag 27 s. Ladislaus, Adelinus. 3 33 7 58 Zaterdag 28 s. Ireneus, Plutarchus. 3 33 7 58 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kicartier. Woensdag 4 Juni, ten 7 ure 57 minuten 's avonds. Woensdag 11 Juni, ten 4 ure 37 minuten 's avonds. Woensndag 18 Juni, ten 5 ure 54 minuten 's avonds. Donderdag 26 Juni, ten 5 ure 41 minuten 's avonds. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. om 2 uren zeer slipt namiddag Openbare Verkooping van sassende in 't park van 'i kasteel - De Lovie TE POPERINGHE. Verdeeld in knopen 't elks gerieve. Voor de aanwijzing der knopen zich te begeven bij Henri Gythiel, in 't kasieel Vergadering en verborging ter herberg De Bankenlinde -, bij 't kasteel. Tijd van betaling mits goede borg. II. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, in de Yperstraat n° t'4, met uitgangpoort in de Valkeslraat, dienstig tot allen han lcl. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen- Decorte. A lie inlichtingen te bekomen bij voor noemden Notaris RacquaerN. Kantoor van den TÈ LOO. om 4 ure, ter herberg bewoond door Camille Breyne, OPENBARE VERPACHTING OP STAM Gewone Voorwaarden. De verpachting zal maar beginnen na deze van 't Amariinije. STUDIE VAN DEN te Rousbrugge- Haring he. om 5 uren namiddagter herberg Le Café Beige bewoond door Vrouw W" Henri Verbrigghe. ter dorpplaats van WETS VEETER E\ Openbare Verkooping van 9 Hectaren wassende te Westvleteren, op de partiën ge naamd De acht gemeten De vette wei de en andere. Tijd van betaling tot 1 Januari 1914. II. om 4 urf namiddag, ter dorpplaats van Beveren- Yser, in de herberg De Zwaan -, bewoond door de We Leopold Neudt, Openbare Verkooping van 211 Hectaren 15 Aren aiaai«;RAS Gelegen te BEVEREN -YSER. Tijd van .betaling tot, 1 November 1913. III. ter herberg «De STUDIE VAN DEN Te Ghyverinchove. om 3 ure namiddag, ter herberg van Alf' Mohieu te Oostcappel, INSTEL met winst van 1)2 premie. Gemeente RE VER EX a/Y, ter dorpplaats van Oostcappel, goede en welgekalante met Woonhuis. Stalling, Erve en aatihoo- righeden, groot 2 aren 17 cent., sectie D, num. 233b. Gebruikt door Rich. Lebbe, tot 1 Oct. 1913. Zuil ere koffie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten ehicorei Viucart bij doet. Dép At bij Deltiaizogehr. A Moncarey-Sansen. 47e Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR om 4 ure namiddag Zwaan bewoond door M. Jules Depeser, ter dorpplaals van STA VELE, Openbare Verkooping van 1IIeetaren 15 Aren wassende te Beveren op de 16 gemeten en te Stavele op - de 28 gemeten Tijd van betaling tot 1 November 1913. Cliicorei s Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Studie van den TE RENINGHE. om 4 ure stipt namiddag te Reninglic, bij Désiré Mertevede-Stampers, Studie van den TE PRO VEN. om 1 ure nanoene te BeverenIn 't Gouden Hoofd, bij Camitl Fagoo, •Ituirlijksclie Koopdag' wan der 28 Gemeten te BEVERBN. Langen lijd van betaling mits goede borgstelling. 1798) historisch tafereel uit de xviiie eeuw, DOOR Hendrik COAKC IEXCE. Welhaast hoorde men noch kanonnen, noch geweren meer; de bajonet en het zwaard (leden alleen hun bloedig werk Het was eene akelige verwarring, waarin elk man zijn slachtoffer poogde te vinden en zelf ter neder werd gehakt op het oogen- blik, dat hij zijnen vijand den doodslag bracht. Het roode kruis was dieper in de schaar der Franschen gedrongen. De lieden van Waldeghem vochten als leeuwen, en, hoe zeer ook van alle kanten omsloten, zij ble ven onwrikbaaar staan en velden alles ron dom zich ter neder. Met woede en droefheid bemerkte de Fransche Generaal, dat hij zich over de macht des vijands had bedrogen en hij wel licht hier eene schrikkelijke nederlaag zou ondergaan Vooral -er tot, den terugtocht te besluiten, vergaderde hij achter het leger eene sterke bende ruiterij en ai het voetvolk, dat zijn bevel nog gehoorzamen kon Zich aan het hoofd dier afdeeling stellende, ren de hij in storm vooruit om nog eens te be proeven, of de slagorde der boeren niet door eene laatste poging kon worden doorboord. Bruno, ziende uit de verte den Franschen Generaal komen aangereden, riep tot zijne mannen VooruitVooruitOns behoort de Ge neraal der Sankulotten j De Franschen kenden den aanval der Waldeghemsche bende niet weerstaan hun voorste g' deelte werd overhoop terrug gedreven en de Generaal, met eenige ruiters van zijn leger afgeheiden. moest onfeilbaar in Bruno's handen vallen Reeds hadden de boeren den toom van zijn paard vastgegre pen en riepen, dat hij zich overgeven zou Maar op hetzelfde oegenblik kwam eene nieuwe ruiterschaar met on weerstaan baren aandrang den Veldheer ter hul p gesprongen Eene enkele machtige stemme beheersch- te alle gerucht en vuurde den moed der ruiters aan, daar zij de verlossing des Gene raals als het doel eener heldhaftige poging aanwees. «Oh, Simon-Ilrutus 1 riep Bruno -met wraakzuchtig keelgeluid, U moet ik heb ben gij gaat sterven, booswicht 1 De jongeling sprong met opgeheven zwaard naar zijnen vijand; maar de vlotting der paarden, liet over- en weder- golven^ der strijdenden liet hem niet toe Simon-Brutus te bereiken. Welk geweld de Waldeghemsche bende inspande, hoe woedend zij tegen de ruiter schaar inliep, de Generaal werd ontzet en raakte buiten gevaar. De ruiters hadden na de verlossing huns Veldheers hunne paarden omgewend en waren achter het slagveld gevlucht. Bruno poogde zijnen vijand nog te ont dekken, doch vruchteloos hij was te mid den der ruiterschaar verdwenen Op dit oogen blik deed de Fransche Gene raal aan al zijne vendels bevelen tot de Om de nieuwsgierigheid te voldoen van ons van vreemde streken wetensgiei ig volk wil ik over onze kolonie, inzonder over Ka- tanga, eenige inlichtingen mededeelen, die hoop ik, ons nieuw vaderland wat meer zul len doen kennen en waardeeren. De reis naar Katanga. Het vertrek naar Katanga heeft gewoon lijk plaats langs de engelsche scheepvaartlijn Union Castle den vrijdag uit Londen voor de kolonisten, den zaterdag uit Sout hampton voor de staatsbedienden De reis op zee als op land, is uiterst belangwek kend en leerzaam voor nieuwelingen in het vak en niet zoo vervelend en gevaarlijk als sommigen zich wel inbeelden. Gewoonlijk duurt de reis op zee, 't zij van Engeland naar de zuid-aft ikaansche haven Kaapstad, rond de 17 dagen De booten, goed ingericht, zijn echte wandelende dorpen, waar meer te verkrijgen is wat gemak en noodwendig heden aangaat, dan in vele onzer kleine ste den en dorpen Dikwijls zijn er feestelijkhe den en vermakelijkheden ingericht die de lange zeereis kort doen schijnen. Over de reis langs Southampton. Na van den doortocht derengelsche steden Dover, Londen en Southampton gebruik go- maakt te hebben om ze oppervlakkig te be zoeken, scheept men in op een der machtige booten der Union Castle line -, die den postdienst doen tusschen Engeland en Zuid- Afrika. Weldra na het vertrek bevindt men zich in volle zee, noch slechts nu en dan een schip ontwarende dat eveneens op den groo- en plas vooristevent. Het zicht der schepen, het bedoek van den boot die nu als verblijf plaats dient, doen rap den eersten dag voor bijgaan en geven de gelegenheid nadere ken nis te maken met de reisgezellen. Den twee den dag stevent men de kusten van Fransch Bretanje voorbij en ontmoet men nog steeds menigvuldige schepen die van nu voortaan raarder zullen in 't zicht te krijgen zijn. Morgens van den vijfden dag komt men aan 't eilaLd Madeira aan waar men gelegen heid heeft eens eenige uren te wandelen en zoo de prachtige natuur van 't wondereiland dat Madeira is, te bezoeken. Wat vervliegen er de uren toch rap Alles is in dat zuidersch land zoo mild van zonneschijn voorzien niet wonder of i» he een genoegen voor onze Noord-Europeesche oogen, zoo gewoon aan onze eentonige plat te streek, grijze lucht en donkerkleurige gebouwen Hier is alles levendig en blij. De helderblauwe lucht, de lachende zon, de groene palm- en olijfboomen, de bloeiende en blozende fruitboomen de wiite, gele of roos kleurige gebouwen, de vogels, ae vlinders, ja, zells de bruine schreeuwende gezichten der eilandbewoners die u hunne waren ko men aanprijzen. neschi' lachend van torens en kleuren 't I? Kaapstad. liggende aan den voet der Tafel i gen, hoofdstad, zoo niet in daad toch in w lelijkheid, van t zonnig en lachend Zuid-Afrika, vaderland onzer nederlandsche broeders van Afrika. Te vervolgen later. Deze reisbeschrijving wordt ons medege deeld door onzen stadsgenoot, Heer Maurice Vermeersch, die reeds zes jaren in Kaïanga verbleef en nu voor eenige maanden hier in verlof is. Zijn verlof uit, vertrekt hij alweer naar 't zwarte land Zijn broeder Arthur wiens vertrek wij aankondigden voor woens dag laatst, vertrekt nu bepaald op woensdag 2" Juli. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, O I» V OLGER: Groote Markt. 18 POPERINGHE. Woensdag der verleden week heeft de regeering, in de Kamer, een wetsvoorstel neêrgelegd, waardoor de rechten op den alkool die in het land gemaakt wordt,, ver hoogd worden van 50 frank per hectoliter (200 in plaats van 150 fr.) De inkomrechten op den vreemden alkool en op vreemde dranken en vochten worden in meerdere mate verhoogd in vaten, als ze maar 15 graden hebben, 225 fr. in plaats van 175 fr. De alkoolhoudende dranken in flesschen, gelijk van hoeveel graden, 450 fr. in plaats van 350 fr. De minister van geldwezen, M. Levie, schat dat deze belasting van 3 tot 4 milioen frank zal opbrengen. De voorloop'ge fiscale wet werd per hoog dringendheid in haar geheel goedgekeurd met 87 stemmen (rechterzijde) tegen 67 en 3 onthoudingen (linkerzijde). Na 5 of 6 uren zoo rondgewandeld te heb ben, komt men terug aan boord om wat la ter te vertrekken en nu voort te stevenen naar zuid-afrikaanschen bodem. Weldra verdwijnen de steile volkanische toppen der eilanden uit het oog en nu nog enkel zeemeeuwen, zwaluwen, en van tijd tot tijd een schip ontwarende, verdrijft, men den tijd met rooken, kaartspelen of lezen. Sommigen droomen zij denken zeker aan 't vaderland dat zij komen te verlaten, aan deze die daar blijven, aan de verre streek die zij nog niet kennen en desgaande nog niet hebben Ieeren waardeeren en beminnen Ja voor velen wat klinkt die naam van «'tzwar te land toch benauwdelijk in de ooren, wat al heeft men hun in ons Belgie, over die streek in 't hoofd niet geblazen Een schip Zoo klinkt het opeens, en le zers en droomers springen op om het voor bijstevende schip te zien en, zoo het dicht genoeg is, te begroeten. Andermaal is het een bende bruinvisschei), vliegende vissehen, soms een walvisch of dolfijn die uren de aan dacht van slapers en droomers tot zich roe pen, dan muziekspel, vermakelijkheden, 's avonds danspartijen verdrijven de uren, en zoo vervliegt de tijd en op eenen morgen ziet men bij 't ontwaken onder eenen blau wen hemel een donkeren berg aan wiens voet eene prachtige stad ligt. bade* d in zon- terugtocht dragen. In tamelijke regelmaat weken de soldaten al stijdend tot bij het bosch en verdwenen allengskens tusschen het dichte geboomte De boeren vervolgden hen eene wijl en schoten er nog velen ten neder doch op den roep der trompetten en trommels, die hun van uit hun leger werd toegestuurd, keerden de meesten terug naar het slag veld, dat, ofschoon met dooden en gekwets ten bezaaid, reeds op alle punten weergalm de van het zegepralend gej i uch der pat r iotten Elkeen was met stof en bloed bedekthet strijdzweet vloeide van de blakende aange zichten... En toch, men omhelsde elkander, men kondigde de verlossing des vaderlands af, men zong en danste van geetsdrift en vreugde. De generaal de Roumiroir. van zijnen val gedeeltelijk hersteld, had een ander paard bestegen. Alhoewel het hem gemakkelijk ware geweest, door eene vervolging in de bos- schen den vijand een veel grooter verlies te doen lijden, achite hij het hoogst onvoor zichtig, het Jeger zoo geheel in wanorde en dooreengemengd aan zich zelf over te laten en misschien den voorgenomen aanslag op de stad Diest onmogelijk te maken. Daarom deed hij nu de bijeenroeping blazen en dwong iedereen, onder zijn vaan del in gelid te komen staan. Zoo haast dit bevel gedeeltelijk was vol voerd, bestemde hij eenige benden om onder de wapens te blijven, en zond de anderen over bet slagveld, om de gekwetsten op te zoeken en tot de karren te dragen. Hij deed terzelfder tijd aankondigen, dat men ter deze plaatse niet langer dan een uur zou verwijlen. Volgens de berekeningen in de Kamer kenbaar gemaakt zal de nieuwe militaire wet jaarlijks 28 miljoen meer kosten dan nu en buiten deze kosten die jaarlijks terugkee- ren zijn er andere uitgaven, eens te doen, ten gevolge van de uitbreiding van het leger. Eens moeten er wapens van alle slag en schietvoorraad voor geweeren en kanons voor het nieuwe leger gekocht worden, alsook paarden. Dat wordt geraamd op 100 miljoen. Üe versterkingen van Antwerpen moeten volledigd worden, en de Dépots van nieuwe kleederen voorzien. Dat wordt geraamd op 84 miljoen en half. Kazernen. Er wordt nog voorzien dat er 70 miljoen voor nieuwe militaire gebouwen en 18 mil joen voor inrichtingen van kampen zullen moeten uitgegeven worden. Al deze buitengewone uitgaven, dus 284 miljoen, zouden door eene leening gedekt worden. En van waar zal men het geld halen Toch van de 3 of 4 miljoen niet van de verhoogde lasten op den alkool. 't Is entwat maar met moeite het tiende deel van het geen men zal noodig hebben. Ehwel, de heer minister van geldwezen heeft, terzelfdertijde als de rechten op den alkool, nog vier andere wetsvoorstellen neèrgelgd, die naar de Kamerafdeelingen verzonden werden en in den Kamerzittijd van November zullen kunnen besproken worden. Die voorstellen zijn 1. De hervorming van het patent en een taks op de werkelijke winsten en verliezen in de maatschappijen op aandeelen en in ze kere nijverheids- en financieele beroepen (4fr. 2. Het instellen van een taks, ten voor- deele van den Staat, op de automobielen, de motortweewielers, de motocycles, de Het grootste gedeelte des legers had zich over het slagveld gespreid. Overal zag men gekwetsten wegdragen of verbinden, en doode lichamen met groote haast in den grond begraven of verbergen De Veld heer de Roumiroir en zijne Stafoversten renden tusschen de arbeidende mannen en beijverden zich om het werk te doen bespoe digen. Eindelijk, alles was zoo goed mogelijk in orde gebracht, het leger stond weder in de baan, met het roode kruis der Waldeghem sche bende naar Diest gekeerd. De trommelaars en trompetters zonden hunne aanjagende krijgstonen over het ge boomte, en het Jeger rukte zingend en jubelend voort. Niets stoorde nog den geestdriftvollen tocht. Het leger der boeren kreeg de stad Diest met hare torens en wallen in het ge zicht, zonder nog eenen enkelen vijand te hebben ontmoet. De Veldheer verwachtte zich vanwege de bezetting der stad op eene hardnekkige verdediging. Daarom, zonder het leger te doen stilhouden, deed hij de voornaamste Oversten tot zich naderen, vuurde hunnen moed door krachtige woorden aan en gaf hun al de inlichtingen, welke hij tot den goeden uitslag der poging nuttig oordeelde. Al deze vuorzorgen waren echter over bodig Een bijzonder geval had de stad Diest van hare bezetting ontbloot. Den dag te voren was in de gemeente Herck, niet verre van Diest. de vrijheidsboom door de inwo ners omvergerukt, en men had er eene voorbijtrekkende Fransche bende bijna ge heel nedergehakt. De bevelhebber der stad Diest, geen gevaar voorziende, was met de bezetting naat Herck getogen, om er eene motorbooten, de stoomvaartuigen en in 't algemeen alle werktuigen tot machinale voortbeweging te lande of te water. (12 fr per paardenkracht); 3. Het instellen van een taks op de cine roatografische vertooningen (1 fr. per film tot 130 m., en boven deze lengte 0,10 cent opleg per 10 m. of fracties boven de 5 meters) 4. Wijzigingen in de wetten op de regis tratie, successie, zegel en hypotheekrechten 5. De verhoogii'g van de rechten op den alkohol. 6. Op de beursbewerkingen (2 c. per lOOfr) Het is moeilijk de opbrengst van deze ver schillende belastingon te schatten. Vermoe delijk echter mag een minimamopbrengst verwacht worden van 1. Patentrecht, 7 tot 9 miljoen. 2. Taks op de automobielen, enz. 2 mil joen. 3. Taks op de cinemas 250 tot 500 dui zend fr. 4. Registratie-, successierechten 17 tot 23 miljoen. 5. Rechten op den alkool 3 tot 4 miljoen De nieuwe last-n zouden dus tenminste 29.700.000 en ten hoogste 40.000.000 fr opbrengen. Dus min dan noodig is. Maar Dverige verwacht de regeering van den gewonen aangroei der inkomsten. We zullen op dit alles, natuurlijk, nog terugkeeren. Maar van heden af mogen wij aststellen dat de nieuwe lasten op volksge zinde manier zullen geleid worden. Inderdaad, men kan toch niet zeggen dat alkool belasten eenen antivolksgezinden maatregel is alkool is eerder nadeelig dan voordeelig. Er zijn andere en gezondere dranken, bij voorbeeld ons goed vlaamsch bier en dat wordt niet getroffen. Overigens, de alkool komt maar voor het tiende deel in de nieuwe lasten te wege. Het andere moet komen van de papierenweerden, actiën van fabrieken, erfenisrechten en automobiels Dat zijn rechten die vooral, bovenal de rijken, de bezitters treffen. De tegenpartij zei, tot nu toe 't is schan ie, de papieren weerden van de groote naam looze nijverheidsgestichten, waarin dikwijls groote, ja zelfs reusachtige fortuinen bestaan, betalen weinig of niets. De erfenisrechten, ten voórdeele nog een keer van de rijken vooral, worden te laag gehouden. Ehwel. aan deze beknibbelingen der tegenpartij, waarin niet alles ongegrond was, geeft de regeering lieden voldoening de mindere man wordt gespaard, en die veel bezit zal meer moeten geven, tot verde diging van het land. Het zal zijn meerdere evenredighuid in de belasting. Dat en is maar recht. De tegenpartij zal natuurlijk hard roepen. Sedert 29 jaar bestuurde de katholieke partij het land zonder nieuwe lasten vraagd te hebben. En nogthans, wat al nut tige en groote werken voerde de katholieke regeeriug niet uit, wat al veranderingen en verbeteringen bracht het niet in, ten bate van handel, nijverheid, landbouw. Ge zoudt geen oogen moeten hebben om het niet te zien Indien nu, al met een keer, de kanse keert en aan degenen die het hebben ver meerdering van belasting wordt gevraagd 't en is de schuld niet der katholieke regee ring Mt zijn de omstandigheden waarin Europa vooral met den Baiken-oorlog ver keert, 't zijn de verwittigingen door de mogendheden aan het belgisch landbestuur gegeven, d ede regeering genoodzaakt heb ben het leger te vermeerderen. Voorzeker is'teen hard en dol geven, al die millioenen, voor kazernen en forten ongetwijfeld is 't jammer zooveel jonkheden onder de wapens te moeten roepen. Maar is 't niet beter dat, dan ons land bij de eerste gelegenheid de beste te zien inpalmen Dan zouden wij nog zooveel soldaten moeten le veren als nu, nog zooveel lasten moeten be talen als nu, en wij zouden op den hoop toe onze vrijheid en onhafhankelijkheid ver loren hebben. Van vrije Belgen zouden wij geworden zijn slaven van den Pruis of van den Franschman, die ons zouden behande len gelijk men een overwonnen volk bejegent. Ons grooter leger zal eene waarborg te voorbpeldelijke wraak te gaan plegen. Slechts een honderdtal mannen had hij bin nen de vesting gelaten. Toen men van de wallen het leger der patriotten als eene ontzaglijke wolk had zien naderen, hadden de Fransche soldaten be sloten de Antwerpsche poort, die bedreigd scheen, te verdedigen, totdat de laatste hun ner zou gevallen zijn. Zij hadden boden te paard in de baan naar Herck gezonden en hoopten, dat hun Oversten nog intijds met onderstand mocht terugkomen. Zij schikten zich in eene schaar voor de poort zelve en wachtten onverschrokken den vijand af. Het verwonderde don Generaal de Roumi roir zeer. dat hij de wallen van krijgsvolk ontbloot zag en geene benden bespeurde, die hem in het veld te gemoet traden, ofschoon hij reeds tot op twee of drie geweerschoten van den ingang der stad was genaderd. Eene hinderlaag vreezende, zond hij Bruno met zijne gezellen vooruit, öm in schermutseling tegen de wacht der poort op te trekken en de K-zetting aldus in het veld te lokken De roode kruisvaan bewoog zichde Waldeghemsche mannen trokken stede- waarts. Onderweg wisselden zij eenige ge weerschoten met clen vijand. Het vuur der Fr anschen scheen zoo zwak, Bruno was nog zoozeer aangejaagd door de vreugde der behaalde overwinning, dat bij eensklaps zijnen machtigen roep herhaalde Met gevelde bajonnetten vooruitVoor God en vaderland, vooruit Het gevecht voor de poort duurde niet lang. Bij den eersten aanval werden de sol daten der wacht onweerstaanbaar ter poort ingestuwd en wierpen zich in de neven- meer zijn om zulk ongeluk van ons vader land te verwijderen. Gelijk het onze volksgeliefde senator, M. Ruzette, schrijft in zijn merkweerdig verslag in den Senaat, over de legerwetDe groote opofferingen die Belgë zich nu getroost om zijne onafhankelijkheid te beschermen en beschutten, zal het land nog doen rijzen en klimmen in de achting der mogendheden, die in deze krachtinspanning der Belgen zullen zien den wil vrij en onafhankelijk te blijven Veronderstelt dat een vreemd leger in België dringe, om dat ons land op zijnen weg geen voldoende hinderpaal kan leggen, die aan den indrin ger het belang en net voordeel zijner schen nis van ons onzijdig grondgebid zou ontne men. In ééne weke zouden die invallers meer schade aan land en landgenooten kunnen doen dan nu de som bedraagt die de regee ring vraagt voor het in staat stellen van lands verdediging... Steden en landen verwoest, inwoners gebrandschat, enz. De sterkste stad der wereld. Dat zal men van Antwerpen maken, om het daar lang te kunren uithouden. Antwerpen zou de laatste schuilplaats zijn van België's onafhankelijkheid. En de oorlog in de Balkans heeft getoond, onder ander door het voorbeeld van Andrin- opel, hoe lang versterkingen, die op verre na zoo wel niet ingericht waren als deze van Antwerpen, tegen het vijandelijk geschut kunnen stand houden. Redelijk gesproken. De goede moeder zal hare kinderen struisch en kloek willen. De brave zoon zal zijnen ouden vader willen bijstaan en versterken. De vader zal zijne bleeke dochter wil len zien blozen. De vrouw wil haren man kloek en naarstig zien, De man wil zijne vrouw gezond zien. Hewel, de kost van de Theobroma is 20 centiemen daags. Redelijk gesproken, is dit te veel om altijd kloek en gezond te blijven Te Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger H. N0TREDAME: apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIB0TTE. In Berlijn staan 27000 woningen leeg de stad gaat niet vooruit. De fransche socialisten verzetten zich geweldig tegen den driejarigen krijgsdienst. - De Fransche vuistvechter Carpentier is voor 8 weken verbonden aan eunen Lon- denschen schouwburg. Hij wordt 10.000 frank te weke betaald. De president der Chineesche republiek heeft Roosevelt aangezocht, het ambt van raadsman der regeering op zich te nemen, ten einde China tot vrijheid en vooruitgang te brengen. Roosevelt moet de hem aange boden functie aanvaard hebben. Aan een duitsche maatschappij gaf de amerikaansche miljardair Carnegie 100.000 fr. om te streven voor het behoud van den vrede Ten gevolge van overstroomingeD, veroorzaakt door den overvloedigen regen, zijn te Palitana, in Indië, drie honderd menschen verdronken. In Bulgarie liepen twee treinen op el kaar Vijf officieren en veertig soldaten werden gedood. Te Johannisfal vielen alweer twee vlie gers dood. - In Duitschland grepen groote feesten plaats ter gelegenheid van 's keizers 25 ja rig jubileum als keizer. staande huizen van waar zij nog eenige schaarsche kogels tot den vijand stuurden. Op de stem van Karei uit de Leeuw liepen al de mannen van Waldeghem boven de wallen, en begonen daar met hunne hoeden te draaien en door hevig krijgsgeschreeuw de zege te verkondigen Dit gezicht wekte een machtig antwoord uit de wachtende scharen des legers. VooruitVooruit galmde het tot boven de stad. De Generaal deed de trommels slaan en gaf het verlangde teeken maar do geest drift was te grootin stede van in orde vooruit te gaan. zetten al de benden het op een loopen en stroomden als een rollende vloed, juichend en jubelend de vesting bin nen (1). XI Alhoewel de patriotten tegen hunne ver wachting de stad Diest ontbloot gevonden hadden van allen voorraad, besloten zij desniettemin haar tot steunplaats hunner verdere krijgsverrichtingen te doen dienen, en haar hardnekkig tegen den aanval der Franschen te verdedigen. Reeds eenige dagen te voren had men in Brussel met verbaasdheid de schielijke en dreigende vermeerdering van der boeren leger vernomen. Bevelen waren door den Oppergeneraal Colaud naar alle gewesten des lands, ja, zelfs naar Parijs gezonden, om in allerhaast talrijke hulptroepen te be komen. (1) Brussel, 25n brumaire. Den 22n 's morgens viel een talrijk korps opstandelingen de stad Diest zoo onverwachts aan, dat er geen tijd was'om te vluchten. Het garnizoen schoon maar 120 tot 130 mannen sterk, verzette zich nochtans kloekmoedig tegen de muitelingen, alhoewel eenige duizenden uit makende, en verweerde zich met kracht. Doch de Rebellen forceerden de poorten en drongen de plaats in. (Gazette van Antwerpen,7e frimaire, jaarVII,n. 19. Nadruk voorbehouden (Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1