NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, WieADEl v-i €?EN van stad en dorp viert den 11"" Juli. BEVLACrT uwe huizen. DE BOEREKKRUG HET NOTAR1ËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. pe laar. N 32. Zondag 6" Tuli iqi3. 5 Centiemen. ANNONCEN Oen drukregel 40 c Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, BoÜingen en Rerbergkermissefl mits betaling van 25 c\ Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,6® fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.Juli. Zon op, Zon ond, Notaris BACQUAERT, Uit der hand te knopen Een aüergerieflijkst Woonhuis No tan's PERL, Woensdag 16 Juli 1913, Deurwaarder Arthur DECRA, Maandag 14 Juli 1913, Openbare Yenditie van 25 koopen groote en kleine Dekzei len (baslieren). 25 koopen Reepen en Kelens, Dinsdag 22 en Woensdag 23 Juli 1913, BACQUAERT, te Poperinghe en R0GAERÏ, te Hazebrouck, INSTEL: Vrijdag lijüïTinn OVERSLAG: 1 Oogst) mi Notaris DE VOS, Vrijdag 25 Juli 1913, Openbare Verkoopiag IN EENE ZITTING Gemeente WATOU, APOTHEEK-DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Notaris DE GE A VE, OVERSLAG Donderdag 10 J uli 1913, De Kaapkolonie. Viert den 11 Juli den 11™ Juli, in Poperinghe, BUITENlrAfiDSCH JilEUiÜS. worden ingelijfd Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag- Vrijdag Zaterdag 6 7 8 9 10 11 12 s. Godelieve, Isaïas. s. Willebaldus, Illidius. s. Elisabeth, koningin, Landrada, Virginia. Martelaren van Goreum, s. Cyriel. s. Amelberga, Rtifina. s. Pius, paus, Norbert. s. Felix de Valois, Joannes, Gualbertus. 3 u. 39 m. 7 u 56 m. 3 40 7 55 3 41 7 54 3 42 7 53 3 43 7 53 3 44 7 52 3 45 7 51 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Vrijdag 4 Juli, ten 5 ure 6 minuten 's morgens. Donderdag 10 Juli, ten 9 ure 37 minuten 's avonds. Vrijdag 18 Juli, ten ure 0 minuten 's morgens. Zaterdag 2ö Juli, ten 9 ure 59 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe. in de Yperstraat n° 94, met uitgangpoort in de Valkestraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen- Decorte. Alle inlichtingen te bekomen bij voor noemden Notaris SSaeqtiacH. STUDIE VAN DEN te Rousbrugge-Haringhe. om 2 ure namiddag, ter hofsiede bewoond door Cyriel Verbrugghe, te ItEYEKEN. nabij de.Stavele brug, VENDITIE VAN Allerhande Kuip- en Keernalaam twee onlangs nieuwe Wagens twee Karren, Le- peieegde, Driescharro, Eegden, Ploegs, Boon- machienen, Beetraap- en Winde-molens en meer ander allaarn. Drie bek ai f da Melkkoeien en ecne bekalf- de jaarlirsgvaars. 86 Aren Tarwe 1 hectare 75 aren Haver 75 aren Rogge en 60 aren Aardappels. Gewone voorwaarden en tijd van be taling mits borg. Studie van te Rousbrugge-Haringhe. 1 2 ure namiddag, ter brouwerij van M. Verfaillie te Proven, dienstig voor landbouwers, aannemers en voerlieden. Tijd van betaling mits borg. 81 telkens om 1 ure juisl namiddag, ter hofstede bewoond door de gebroeders Keirsebiick, langs de Uilgatstraatte PROVEN. Groote Venditie van Menagicgoederen, Kuip- en Keernallaam. BEESTIA LEN waaronder 2 Peerden, 8 beka'.fde Koeien, 5 Jaarlingen 5 Kalvers, lOZwijns, Zeug met jongen, en 12 hectaren Vruchten op stam. Tijd van betaling mits borg voor de hoepen boven de 20 franks. N. b. De Vruchten zullen den 2"dag verkocht zijn. Studiën der Notarissen telkens om 3 uren zeer stipt, ter herberg 't Stadhuis groote markt te Poperinghe van Gemeenten Poperinghe en Westvleteren, bij de Coppernolle. LOTEN 1 tot en met 7. Eene schoone en goede Hofotode groot 17 hectaren 30 aren 60 centiaren. Boomprijs 2000 fr. Gebruikt tot 1 October 1919, door M. Bru no Cornette mits 2200 fr 'sjaars boven de lasten en de verzekeringspremie. Gemeente Watou, bij den Rauw. LOT 8. Een Hofstedeken 't eenen blokke, groot 4 hectaren 73 aren 20 Cent. Gebruikt door M. Dukeyne-Dacrock tot 1 October 1915, mits 475 fr. 'sjaars boven de lasten. Gemeente Stavele, Oosthoek. LOT 9. Eene partij flaaigi'as sectie A, nummer 493, groot 78 aren. Gebruikt tot 1 October 1917, door M. Alois Gaucquie mits 100 fr. s jaars, boven de lasten. 1/2 ten honderd inslelpremie. Studie van den TE WATOU. om 4 uren namiddag in de te verkoopen herberg - De Nieuwe Landing bewoond door Henri Maerten, TE WATOU, doendlijk zijnde, van de volgende onroerende goederen langst den gravier genaamd Warandestraat-. Koop een Een onlangs nieuwgebouwd WOONHUIS ten dienste van Herberg genaamd - In de Nieuwe Landing met vaute, kelder en grooten werkwinkel, als mede 3 aren 50 centiaren grond en erve. In gebruik gehouden door den verkoo- per Henri Maerten tot 1 October 1913. Koop twee. Een zeer goed betimmerd HOESTEDEKEN met woonhuis, wagen kot, 2 schuren, stallingen en hoppekeet, alsmede 25 aren 92 centiaren grond van gebouwen, zaailand en weide daarmede- gaande. In pacht gehouden door OmerGheeraert, tot 1 October 1919, mils 15') frs 'sjaars boven de lasten. Alle inlichtingen bij voornoemden Notaris, mm 'imiewwi mm STUDIE VAN DEN Te Ghyverinchove. om 3 ure namiddag, ter herberg van Alf. Maliieu te Oostcappel, Gemeente lUlVIlltEX a/Y, ter dorpplaats van Oostcappel, goede en welgekalante FÜONTIKHWIlNÏVEL met Woonhuis, Stalling, Erve en aanhoo- righeden, groot 2 aren 17 cent., sectie D, num. 233b. Ingesteld 2650.00 fr. Gebruikt door Rich. Lebbe, tot 1 Oct 1913. 49e Mengelwerk van «DE P0PER1NGHENAAR 1798) historisch tafereel uit de xviii0 eeuw, Vervolg. Langs den IJzerweg. Kaapstad, sedert meer dan twee eeuwen door de Hollanders gebouwd, is op een prach tige natuurlijke haven gelegen en daardoor een neerstige handelsstad geworden. Zij lelt rond de 150.000 inwoners waaronder men blanken aantreft van verschilligen oorsprong alsook negers en kleurlingen komende uit verscheidene gewesten van Afrika, en Azia tische rassen gaande van den wit- of bruin- getinten Araab tot den gelen inboorling vau China Die stad moet voor niet eene enkele onzer groote steden achteruit staan en de rijkddm die de handel met zich brengt, praalt in de grootsche gebouwen en lanen. Een strand als de Panne zoo lief, strekt zich uit van te gen de stad tot aan Kalkbaai, en men ziet er ten allen tijde do gelukkige baders zich ver lustigen. Neen, in Kaapstad ziet men't echte Afrika niet 't is een schildwacht van Eu ropa op Afrika's kusten gebouwd, 't geeft aan den natuurmensch uit Midden-Afrika her komstig, een gedacht van Europas werk en kunst, 't is een overwinning van den mertsch O]) de wilde natuur, en, waar over een paar eeuwen slechts zeevogels wandelden en (-eni ge kaffers hunne kudden wachtten, rijst nu de hoofdstad van een volk, uit Europa her komstig, begeesterd met den geestdrift en de wilskracht de nieuwe volken eigen, hopend in de toekomst, betrouwend in zich zeiven en verlangend naar roem en macht. Weldra verlaat men met den trein deze Afrikaansche have en door de Tafelbergen heeft men de ijzerbaan een weg gemaakt. Klimmen, dalen, goudgele velden, wijn gaarden, bosschen, parken vliegen voorbij Daar is Wijnberg, prachtig stadje, getooid als een bloemhof, en nog in meer en andere statiën stoppen wij, en hunne vlaatnsche namen herinneren ons 't Vlaamsche land en ware 't niet van de steilheid der natuur, de onmetelijkheid der vlakten, de schaarscheid der gebouwen, wij zouden ods nog inbeelden in 't Vlaamsche land te reizen. Daar is nu de - Karroo onmetelijk vlak met bergen om zoomd met steenen bestrooid, akelig doodsch eene woestijn En toch, zoogauw de regens aanbreken verandert er plots de natuur. Weelderig gras verduikt de steenen en men ontwaart in dat seizoen enkel eene onmete lijke weide waar duizenden struisvogels, geiten, schapen en koeien grazen. Weer verder voort in dien rand van bergen Daar rijst weer een oasis. Het is een schil derachtig dorp te midden eeuer woeste berg streek gelegen. Eene vallei door een stroom- tje doorsneden spreidt zich uit, en, de wen dingen der bergen volgende, verliest het oog ze in den gezichteinder. Wat steekt die groe ne vallei toch af bij de rosse steenen der ber gen Wat is alles er levendig de bloeiende boomen, de rijke akkers, de boomgaarden, de wijnvelden strekken zich uit onmetelijk, alsook rijke luzerneweiden, waar struisvo gels, peerden, koeien, schapen en geiten grazen. En rond elk huis een hofje met prachtige bloemen beplant, en aan de ven sters nog bloemen, en op de daken nog bloe- ISciirirEik door CONSCIENCE. Mijn zoon, te Ilerenthals heeft uwe moederook uwen aanstaanden dood bewe nd. Zulke smart zulke wanhoop, zulk onzeglijk lijden mag een t hristenmensch zelfs niet aan de vijanden zijns vaderlands gunnen Baas Meulemans is onze vriend gij moet hem verlossen van zijne doodende droefheid Heeft tsimon ons misdaan, zooveel te schoo ner zal uw vergiffenis in Gods oogen zijn. O, ik smeek u, luister niet op de stem der wraak verlos uwen vijand, indien het moge lijk is Ik zal u otn deze daad zegenen als om liet hoogste bewijs uwer zielegoedheid >i Hei mag niet zijn, moeder, zuchtte Bruno op den toon van een onverwinnelijk besluit. Nei'iii, neen, geene genade Het mag niet zijn herhaalde de knecht tot aller verbazing. God, God, zijn uwe harten dan van steen huilde de brouwer, dat gij zoo wreed en onmeedoogend mijn lijden aan ziet p Genoveva, die tot dan, met verstomdheid geslag- n, sprakeloos had staan beven, na derde meer tot den jongeling en zeide l'rutno, ik herken u niet meer Ik ook, ik hadde misschien den dood van Simon- Brutus gewenscht, toen hij. nog in de volle jnacht zijner boosheid, ons met nieuwe rampen kon bedreigen maar nu hij ove-r wonnen is, nu hij niemand meer hinderen kan Oh, volg het beeld der wreede San- kulotten niet. Laat hier de broederliefde j sterker zijn dan de haat Wilt gij niet doen jvoor Simon, doet het evenwel voor zijnen- lougelukigen vader. Bruno, Bruno lief luister! op mijne stem gedenk, dat gij Christen zijt en barmhartigheid moet plegen... - Veva, Veva. om Gods wil, zwijg ant woordde Bruno, sidderend van ontroering. - Wat gij vraagt, is onmogelijk 1 Hemel, zijt gij het wel, yij, Bruno, die zoo spreekt galmde Genoveva, eenen strengen blik in desjongelings oogen sturen de Hoe, een arme vader kruipt voor uwe voeten, een grijze priester smeokt u in den naam Gods om genade, uwe moeder, uwe vriendin heffen de biddende handen tot u op... En pij blijft ongevoelig, ombarmhartig als een beul tóruno, door allen omringd en met smee kingen, tranen en gebeden bestormd, scheen hevig te lijden. Moeder, Veva, sprak hij op haastigen toon. terwijl hij de beide vrouwen bij de hand greep en tot de deur wees, gaat ver laat deze zaal voor een oogenbltk, begeeft u in uwe kamer... Ik bid u; ik smeek, ik eisch, ik wil het Zijne stemme was zoo bevelend, zijne ontsteltenis zoo diep, dat zijne moeder en Genoveva hem lijdzaam gehoorzaamden, waarschijnlijk met de hoop, dat in hunne afwezigheid geneimen zouden veropenbaard worden, waarvan de verklaring Bruno's gemoed gunstiger mocht stemmen. Toen de jongeling in de kamer terug keerde, was hij doodstileek en beefde in al zijne ledematen Hij liep lot den brouwer, rekte h, m in eenen verren hoek der zaal en sprak met akelig keelgeluid Ah, gij waant mij wreed onmenscite- men, en boven alles de prachtige zon die met haar mild licht de streek overgiet, en de blauwe lucht waar grijze wolkjes spelen Waarom dat verschil? Waarom ginderverre in de bergen die rosse doodsche kleur als verschroeid van de zonne en hier die heer lijkheid van groen Om der wiile des water- vliets die hier door de valleie kronkelt, om der wille liet water des vliets, bij middel van dampen en grachten geleid, de vlakte over vloeit en zoo het milde nat de drooge gron den bevochtigt en de dorstige planten laaft,. En lijk de dorre Karroo door weldoende regens in prachtige weiden herschapen wordt, zoo c.ok in deze valleien, onder den weldoenden invloed van 't water, groeten en bloeien de vruchten naar hertelust en van de dorre vlakte heeft 's menschens hand, tot eigen lotsverbetering, een lustoord gemaakt. Zoo is Beaufort-West. Enkel voorbeeld aangehaald, want alle dorpen, alle steden in Zuid-Afrika zijn gelijk, bewaterd door bronnen zijn zij eeuwig groen en lachend, wat onder de prachtige zontte een echt verheugend schouwspel biedt. Nog altijd rolt de trein maar voort, en nu herinneren ons de namen der dorpen de bloedige veldslagen van over eenige jaren Belmont, Graspan, Modderrivier. Bebloemde en niet bebloemde graven, groote grafzuilen, blokhuizen, verschansin gen in steenen gemaakt. Zietdaar het eenige wat den heldenstnjd herinnert en deze die in zoo groot getalle vielen ter verdediging hunner onafhankelijkheid of zich ten beste gaven tot verheffing van hun land Kimberley, stad der diamanten. Slechts sedert 30 jaar gesticht en toch reeds belang rijk ert 40,000 zielen tellend. Wie herinnert zich de bloedige gevechten niet rond deze stad geleverd, «Ie stoute aanvallen der Boe ren, de hardnekkige verdediging der Engel- schen. En op dien grond, met bloed door dronken, rijzen steeds nieuwepraalgebouwen en immers uitgestrekter komt de stad en grooter en dieper de mijnen. De?e strek ken zich uit rondom de stad en brengen jaarlijks millioenen en millioenen op. En daarrond blokhuizen en verschansingen. Hier en daar een vergeten graf. En overal bloeien de bloemen, groeien de boomen, groenen de weiden en in de warmste uren van den dag laten de boomen hun twijgen, de struiken hun bloemen hangen als weenden zij diegenen wier bloed zij met hun wortelen dronken en wier laatste zuchten zij hoorden. En de trein rolt voort, steeds voort en na een halve uur rijdt men over de brugge der 14 stroomen 't Is de Vaalrivier, de groote transvaalsche stroom Waarom naamt men die plaats de veertien stroomen Omdat die stroom door rotsen heen zich een weg makend, in die zelfde veertien we gen heeft gebaand, en bruisschend, stroo- mend van klip tot klip voortspringt en zich verder weer vereenigt. En dan volgt het transvaalsche veld. Uren en uren ver ziet men in die on metelijke vlakten. Kudden en nog kudden vee, peerden en nog peerden, schapen, geiten bij duizendtallen, grazen er, en enkel van tijd tot tijri ontwaart het oog in die onmete lijkheid een alleenstaande boerenhof. Eenige boomen verheffen zich boven da vlakte, de daken der gebouwen maken een plek in 't groen, de weide is wat meer gespikkeld door vee dat afteekent op 't gras, en weer is men voorbij en in 't oneindige, waar ons hart niet aan gewoon is, en waarvan de eenzaamheid ons bevangt. En zoo strekt de gras-lakte zich uit dagen ver, even eentonig, even onmetelijk, slechts afgewisseld iiier of daar door een lachend dorp aan een mooie rivier gelegen. Gedaan de kopjes van de Kaapkolonie, de rotsen van den "Karroo», de bergketens van 't Griqualand. Nu blijft de hoogvlakte aanduren tot in Rhodesia, en hoe meer noordwaarts wij zullen trekken, hoe eenza mer de streke worden zal. Nu zal de vlakte zich hier en daar begroeien met doornboo- raen en men is in 't land der Wacht een beetjes Ach Men moet niet veel vragen, lijk Maar wees gij zelf rechter tusschen uwen zoon en mij Oordeel ot God het mij wel vergeven zou indien ik de redder werd van den laatsten aller moordenaars... Uw zoon hij heeft mijnen vader vermoord zijn lijk in eenen modderpoel geworpen Bruno, als uitgeput, viel met het hoofd op den tafel. O,Wee Wee 1 huilde de brouwer, met de handen boven het hoofd tot de «leur loopende. En ik, rampzalige, die hier om genade smeeken kwam Hij meende de zaal uit te vluchten, doch de pastoor wees hem gebiedend terug. De arme vader liet zich weenend in eenen stoel vallen. Tot Bruno naderende, zeide de grijze prie ster op stillen, plechtigen toon Bruno, Bruno, gij hebt tegen God ge zondigd. Alzoo, gij gelooft, dat uw zalige vader daarboven, in den hemd, nog wraak zucht voedt en nog menschenbioed tot zijne bevrediging eischt Heidensche gedachten, mijn zoon. Indien eene ziel in den schoot der Godheid nog vatbaar ware voor smart, uw gedrag zou de ziel uws vaders tranen van rouw en droefheid doen storten. Weet gij wat de wet der broederliefde u gebiedt. Jesus zelf heeft het verkondigd, toen hij op zijn bloedig kruis van zijnen Vader vergiffenis voor zijne moordenaars afsmeekte. Dit heilig voorbeeld zult gij volgen, indien uwer ziele zaligheid u dierbaar is Spreekt. Bruno, zult gij uwe eigene drift, uwe wraakzucht aan hooren, of zal de stem des Zaligmakers, dwars door de eeuwen u van het kruis toe gestuurd, weergalm vinden in uw hart? De jongeling stond te beven en scheen eenen hevigen strijd te doorstaan doch hij antwoordde niet. De priester hernam op strengen toon Hoe schuldig ook, Simon is uw broeder hij iseeD mensch als gij. Als zulks moet gij om te weten wat die Wacht een beetjes als de Boeren ze noemeD, mogen zijn 't Zijn doornplanten, goed op onze bramen lijkend, maar wier doornen wat langer zijn, en die door hun aanhoudendheid om menschen en dieren tot stilstand te brengen, den welge- pasten naam verdiend hebben welke zij dragen. ('t Vervolgt Chicori'i Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. De Guldensporenslag is voor ons, Vlamin gen, de grootste gebeurtenis uit ons groot verleden. Hij is dit niet alleen otn den zege praal zelve, hoe roemrijk hij ook weze, maar vooral om zijn heilzame gevolgen. Alle geschiedkundigen zijn het eens om te erkennen dat, zoo Belgie onafhankelijk is en vrij van vreemden slavendruk, wij het te danken hebben aan den heldenmoed der 20.000 Vlamingen, onze voorouders, die op 11 Juli 1302 die 60.000 Franschen versloe gen en daardoor don inpalmingsdroorn der fransche koningen voor goed verijdelden. Zijn het do Vlamingen, onze voorouders, die 't hedendaagsch Belgenlaud gegrondvest hebben, zooveel te uitzinniger is het hunne nakomelingen te behandelen als verstoote- lingen en de vrije vlucEt hunner ontwikke ling te willen stremmen. Het Vlaamsche Volk is aan het ontwaken. Overal, in steden zoowel als in dorpen, brengt eene opdagende zonne nieuw leven, nieuwe groeikracht aan. Die verkwikkende zonne geeft aan onze letter- en toonkunde eene nieuwere vlucht. Onze schilder- en beeldhouwkunst krijgen erdoor schooner en altijd edeler beelden te scheppen. Het gansche volk, de massa kon ook niet weerstaan aan de kracht van die verschijnende blijde vrijheidszonne. Maar kan het wel anders? Neen, duizend maal neen. Een volk dat dichters, kunstenaars en geleerden bezit gelijk de Vlamingen uit de middeleeuwen waren, een volk dat. eene wereldgeschiedenis heeft als wij, Vlamin gen, er eene hebben, een volk dat helden telt als onze voorvaderen van 1302, neen, zulk volk kau niet uitsterven. Het kan sla pen, ja, maar spoedig wordt het wakker om met hernieuwde kracht den opdagenden levenswekker te begroeten. Op dit oogenblik, evenals in 1302, wordt een hevige strijd gestreden die in de geschie denis van Vlaanderen zijne weerga Diet vindt. Het overtuigende woord vervangt het snijdende staal. Geen strijd op het leven, maar een strijd om het gedacht. En van dezen strijd hangt toch het leven en het welzijn van gansch het Vlaamsche Volk af. Recht voor de Vlamingen ziedaar de groote kreet die thans dreunt door gansch het Vlaamsche land, ja door gansch Belgie. Vlamingen, helpt den Vlaamschen strijd me demaken. Steunt de Vlaamsche kampers, want zij werken om uw welzijn, om uw geluk en om den welvaart uwer kinderen. Gij kunt een ijzervasten muur opbouwen, waartegen Vlaanderens vijanden niets ver mogen, en dat met te willen. Wilt, Vlamin gen, en gij zult uw recht verkrijgen in het bestuur. Wilt Vlamingen, en gij zult uw recht verkrijgen in het onderwijs. Wilt en altijd en overal zult gij uw Vlaamsch recht verkrijgen. Gedenkt de Vlaamsche spreuk Willen is winnen en weldra zullen de lijdensdagen der Vlamingen uit zijn en de tonen waarop wij op 11 Juli den Gulden sporenslag vieren zuilen de eerste zegezan gen zijn van den nieuwen Vlaamschen strijd. Hier volgen de schikkingen die zullen ge nomen worden om op weerdige wijze to vieren. Op Kermis-Vrijdag, 11 Juli aanstaande, zal aan alle huizen de vaderlandsche drie kleur van 's morgens vroeg wapperen en overal herinneren dat het Vlaanderens hoogdag is. De bevlagging moet den feesttoon geven, hem vergiffenis schenken Ik gebied het u in den naam van Hem, wiens dienaar ik ben Ilij greep de hand des jongelings en sprak op zoeteren toon Bruno, mijn welbeminde zoon. zult gij doof blijven voor de stemme Gods O, verhef uwen geest tot den hoogsten edelmoed bereik de Christen-volmaaktheid. Schenk vergiffenis en bid voor hem, die u met verdriet en ramp heeft overladen - God, God, riep de brouwer, de klok Een uur reeds voorhij Welnu vroeg de priester aan den bevende jongeling Bruno stond eensklaps op, sprong tot den brouwer, greep zijne hand en sprak, terwijl hij hem naar de deur voorttrok Welaan 1 ik bezwijk... God eischt eene schrikkelijke opofferingvan mij. Kom, kom, ik zal hem redden, hem die mijnen vader. Oh, haast gemaakt gauw, de kracht mocht mij verlaten. Kom Onder het uitspreken dezer woorden liep hij met den brouwer uit de zaal en ve'rdween in de straat. Dien morgen had men eenen tamelijk maclitigen uitval gedaan en was men erns tiger dan te voren met de Franschen hand gemeen geweest In dezen strijd was liet paard van Simon Brums neergeveld gewor den. en daar hij weerlos ten gronde was gevallen, had Karei uit de Leeuw hem met eigene handen krijgsgevangen gemaakt. De Waldeghemsehe bende had Simon- Brutus naar het hoofdkwartier gesleurd, en daar van den Generaal zijnen onmtddellijken dood geëischt. De krijgsgevangenen, welke de boeren de vorige dagen hadden bekomen, waren in het groote wachthuis opgesloten. Men behandelde hen met goedheid en verzorgde daarom weze zij zoo algemeen mogelijk. Waarom zouden wij achterblijven als het geldt eens onze Vlaamsche en Vaderlandsche gevoelens lucht te geven. Een woordje in de buurt, eene herinnering aan vrienden en kennissen kan veel verhelpen waar de be zigheden van den marktdag eenen schijn van nalatigheid zouden bijbrengen. De stoet vertrekt om 3 1/2 ure uit De Stadsschaal Manneu der maatschappijen, laat uwe Voorzitters niet in den steek. Zij steunen op uwe tegenwoordigheid, toont dat zij in U volle vertrouwen mogen hebben. De volgende maatschappijen nemen deel aan den Volksstoet 1. Boldersgiide De ware vrienden, Wijn gaard. 2. Boldersgiide De Vlaamsche Baan- bolders, Volkshuis. 3. BoldersgildeSt Anto- nius. 4. Boerenbank. 5. Boerenbond. 6. Briefdragers. 7. Davidsfonds, 8, De Pope- ringsche Vrijschutters. 9. De vereenigde werklieden. 10. De ware tuinbolders. 11. Duivengilde De Eendracht, West-Vlaande ren. 12. Duivengilde Concorde, Den Haan. 13. Gaaibolders De VI. Leeuw, Epée Royale. 141 Gaaibolders St Sephanus, Zwijnland. 15. Gemeenteschool. 16. Handboog Willem- Teil. 17. Hoppebond. 18. Jongelingskring. 19. Katholieken-Kring. 20. Koormaatschap pij, Da Toekomst. 21. Koormaatschappij, De Vrije Burgers, 22. Landbouwers-bolders- gilde, Henri Carreye, 23 Oud-Wapenbroe ders. 24. Peerdenbond. 25. Langhoirs-Vic- torinen. 26. Roeysehe-Barbaristen. 27. Sint Anna. 28. Stadsmuziek. 29. Veebond. 30. Vinkeniers-Dianisten, Wijngaard. 31. Visschers, St Pieters. 32. Vlaamsche Vrien den. 33. Volkshuis. Alle Poperinghenaars maken deel van een of meer dezer maatschappijen en alzoo ver hopen wij dat de stoet zeer talrijk zal zijn. De volgende orde zal gevolgd worden 1. Trommels en klaroenen. 2. De vaan dels der deelneemende maatschappijen in groep. 3. Jongens der Gemeenteschool. 4 Het stadsmuziek. 5. De leden der maatschappijen. De stoet zal gesloten worden onder de tonen van eenen dreunenden Vlaamschen Leeuw te zingen bij de Stadsschaal. Voor de Liederavond, die om 8 ure in den Stadsschouwburg gegeven wordt, zijn de volgende schikkingen genomen. 1. Er zullen voorbehouden plaatsen zijn voor de personen die ze zullen aanvragen op Kermis-Dinsdagom 11 ure, in De Stadsschaal 2. De Voorzitters der Maatschappijen die aan den stoet deelgenomen hebben mogen, op hetzelfde uur, kaarten vragen voor hun ne leden. 3. Er zullen geene bijzondere uitnoodigin- gen nog programma's meer rondgegeven of uitgedeeld worden. PIANOS Lucien OOR, enandere mer ken. - SI>ltEEEi.M ACHIEVEN GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPAT HEP HON ES met sa- phier diamantjesbij Jerooai MATTHYS ZONEN, Ooidtdraaf, 25, ItOUSSEUAHE. hen in overvloed van alles, wat hun lot kon verzachten. Het was dienvolgens te denken, dat de Generaal zou weigeren, de wraakzuchtige bede van Karei uit de Leeuw en van zijne gezellen in het willigen. Maar de beschuldigingen, tegen Simon- Brutus ingebracht waren ten uiterste be zwarend daarbij, hij was Belg, Brabander en Kempenaar op zijne eigene dorpsgenoo- ten had hij de moorddadigste vervolging gepleegd, den pastoor gevangen, de kerk ontheiligd en geplunderdMaar nog hevi ger sprak tegen hem de tergende glimlach, die op zijn gelaat bleef zweven, zelfs terwijl de Generaaal hem zijn onvadei landsch gedrag verweet. Eenige Stafoversten vormden zich oogen- blikkelyk tot krijgsraad, en Simon-Brutus werd hij uitzondering tot den kogel verwe zen. Twee uren tijds werden hem vergund om zich tot don dood te bereiden. Men had hem onmiddellijk in een bijzon der gebouw opgesloten en dezelfde mannen hem tot wachtgegeven, die nahetverloopen der twee vergunde uren op de opene plaats achter zijne gevangenis hem door den kop zouden schieten. Terwijl de arme brouwer voor Bruno's voeten om genade smeekte, zat Simon-Bru tus in zijnen kerker op den kant eener houten brits Men kon op zijn gelaat noch angst, noch benauwdheid lezen alleenlijk scheen de overweging des aanstaande doods hem in ernstige gepeinzen te hebben gedompeld. Hij hield den beweegloozen blik in (ie ruim te gericht en schudde bijwijlen spijtig het hoofd. Na eene meer zich hare aandoening ont stonden nauwelijks vatbare klanken uit zijne borst. Het waren eigenlijk geene woorden, die zijnen mond ontvielen niets dan ge dachten, die eenen duidelijken vorm aanna Twaalf priesters zijn veroordeeld door de politierechtbank van Fard, Vendée. Waarom Omdat zij in stoet gaan bidden waren voor het missiekruis, ondanks het verbod van den meier. M. Dumont, minister van financiën in Frankrijk schikt 200 miljoen nieuwe belas tingen in te voeren. Hij heeft geld noodig om de begrootingen van 1913 en 1914 op hunne pootjes te krijgen. Op Wervik Zuid werd er dees jaar 30 hectaren, 12 aren vlas gezaaid. Een automobiel, 1.600 kilo smokkelta- bak inhoudend, werd werd verleden week door de tolbeamten gesnapt te Vieux-Berquin bij Bello. men en, zonder dat hij het zelf wist, in stil gemurmel rondom zijne lippen zweefden De hatelijke Brigands, nu hebben ze mijHoe huilden de tijgers om mijn bloed, hoe gloeiden hunne oogen bij het gezicht hunner prooiAlzoo, het is gedaan met Simon-Brutuszijn draad is afgesponnen... Sterven het is het schoonste gedeelte des levens niet. Voor de bijgeloovige dwee- pers moet de dood minder bitter zijn men heeft hen wijsgemaakt, dat ria deze wereld er nog iets zal zijn. Voor mij is de kogel het allerlaatstede vernietiging Kom, kom, wat kan die overweging mij baten Is er geen goed meer, er zal geen kwaad meer zijn, en dan, waarover zou ik klagen De guillotine heeft tienmaal haren boedigen muil geopend om mij te verslinden, en telkens heeft het lot mij gespaard, terwijl duizend anderen,edeler, moediger, ver standiger dan ik in den onverzadelijken bloedklok zijn verzonken... Nu is het gedaan nochtans, voor goed gedaan. Al die droo- men van verheffing, van grootschheid, van roem. het waren droomen... Ik droomde, om eindelijk te ontwaken in het eindelooze Niet 1 Maar wat ik heb helpen stichten, dit evenwel zal niet verloren gaan de Fransche republiek, de ontslaving der menschheid, de vrijheid, het licht, de rode, dit alles zal voortduren en misschien zal mijn naam na mijnen dood somwijlen nog met eerbied worden genoemd... IJdel heid Wat geelt het den vernietigde, dat men zich zijner herinnert? En niette min. deze gedachte is troostend en zoet Er is dus in de menschelijke ziel eene inge borens strekking om voort te leven na den dood? En zoo die geheime zucht eens waar heid was Zoo er inderdaad iets onverdeig- baars, dat wij niet begrijpen, in ons leefde Nadruk voorbehouden, (Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1