NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, Landdag-Optocht DE BOFEESTEN 24 OOGST. - Cantate-Lichtstoet, DE BOERENKRIJG HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschij nende den Zaterdag namiddag. 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Op grondgebied van Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in bet blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Augusti. Zon op, Zon ond. Notaris CAS SI Openbare Verkooping van Vrijdag 5n September 1913 Donderdag 4" Sept. 1913, Programma der DeBo-feesten op heden Zondag 24 Oogst. Bijzondere Trams en Treinen. Hulde aan De Bo. Deken De Bo's praalgraf, Nog eenige Mededeelingen. Naar Fransch-VIaanderen. Prachtige Portretten Krijgsoefeningen. Zondag 24n Aug. igi3. pe laar. N* 3g. worden ingelijfd poratnrcHmiB 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostoïooze inlassching van twee Herbergfeesten. Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volte Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. 24 s. Bartholomeus, apostel. 4 u. 45'm. 6 tl 45 m. 25 s. Ludovicus, Louisa. 4 46 6 43 26 s Zepherinus. Ebbo. 4 48 6 41 27 s. Cesarius, Euthalia. 4 49 6 39 28 s. Augustinus, Bibianus. 4 51 6 37 29 s. Sabina, Jans onthoofdn g. 4 52 6 35 30 s. Rosa van Lima, Armand. 4 53 6 33 Za'erdag 2 Auausti, ten 12 ure 58 minuten 's namiddags. Zaterdag 9 Augusti. ten 4 ure 3 minuten 's morgens. Zaterdag ld Augusii, tin 8 ure 27 minuten 's avonds. Maandag 25 Aupusli, ten 0 ure 18 minuten 's morgens. Zondag 31 Augusti, ten 8 ure 38 minuten 's avonds. Studie van den TE. POPERINGHE. Bij Sterfgeval Gemeente HEXIM.IIi; Koop 1Eene partie Zaailand, pele- gen te Reninghe, langs den steenweg naar OostvletereD, groot 50 aien 80 cent. volgens nummer 76d der sektie D van 't kadaster. Koop 2. Eene Weide, ook gelegen te Reninghe. langs den steenweg naar Oost- vleteren, groot 77 aren 20 cent. volgens nummer 76b der sektie d van 't kadaster. Deze twee koopen gebruikt door Charles Pauwels Verfaillie zonder recht van pacht, tot i October 1913, aan 220 frs. sjaar. boven de lasten. In eene enkele zitiing, 0111 2 neen namiddag, te Poperinghe. op de Groote Markt, ter estaminet Au nouvel Aigle d'or gehou den door den Heer Emile Lobeau. De titels van eigendom, veilingsvoorwaar den en grondplan berusten ten kantore van den Notaris CASSIERS. De'em, Voorzitter derafdeeling van 'tChris- ion Vlaamsch Verbond te Yper. Om 3 uren Volksstoet. Om 1 uren Op de MarktVolk^mee- litis. Redenaars Dr Phil. Borms, en ÜrPhil. Een. Claes, leeraren teAntwerpen. I itvwerins: van de Ibe ISo-ean- lale. woorden van D Vanhautej muziek van R Ghe.-quiere, 8ÖO Zangers. Om 5 30 uren: Op de Markt: Turn feest door - St Michiel's turngilde» van Yper. Om 6 uren l'itvoering van Mu ziekstukken door de deelnemende Maatschappijen. Om Suren T.nisterlijke Lichtstoet, waarna uitvoering- van Vlaamsehe Liederen op de Markt. Kantoor van den JVo taris PERL, te Rousbrugge-Haringhe om 2 1)2 ure namiddag ten huize van Mr Placide Debyser, te Westvleteren, Kruisstraat Openbare Verknoping van I. Groote hoeveelheid allerschoonste Wa genmakerhout, Olmen stukken van alle lengten en dikten esschen Ploegbalken en Steerten wilgen Eegdebalken en Kortewa gentramen eiken Bart voor scheen 800 Speeken 3 Langwagens 2 Kelderwinden 2 Windasreepen en een ijzeren Schuifloop 3 Schoepers met vrangen deel abeelen Bart II. 4 gevelde Booraen liggende ter hof stede van Achiel Verbrugghe bij het Leysele Molentje 1/ een Wilge 2/ een Olme lm60 3/ een Olme lm69 4/ een Wilge 2m15. Gewone voorwaarden en tijd van beta ling mits borg. Om 9 1)2 uren Bezoek aan het Praalgraf van Deken De Bo. Om 10 uren IHrclitige Hoogmis, in Sint Bertinuskerk, waaronder Vader- lamlseli Sermoen door den E H Em. Frutsaert, S. T. L. onderpastoor te Brugge. Om 11 uren Feest*er^aderiii£ in de groote zaal van het Stadhuis. Redenaars Adv. L. DosfelProf. Fr. Van Cauwelaert VolksvertegerwoordigerPastoor H. Ver riest. Om 1 uur: In den Katholieken Kring Vriendenmaal hij inschrijving. Om 2 -uren Goun dag van liet Christen Vlaamseli Verbond. Landdag: der Vlaamselie Studen ten. Sprekers De heeren Lod. Dosfel, Advo- kaat te Dmtdermonde Jozef Vanden Ber- ghe, Schepene te Rousselare; Maurice 56eMengelwerk van DE POPERINGHENAAR 1798) historisch tafereel uit de xviiie eeuw, Hendrik COXSCIEXCE. VolgeDS.de onivangene bevelen hadden de mobiele kolonnen zich in verschillende richtingen vooruitbegeven evenwel daar zij meer dan een uur na de vlucht der patri otten vertrokken waren, troffen zij er onder weg geene aan, dan hier en daar eenen gewonde, die niet verder had kunnen gaan en klagend nevens de baan was nedergeval- len. Een bajonetsteek of een sabelhouw kwam een einde aan het lijden dier ongel uk- kigen stellen, en de Fransche vervorder den ongestoord hunnen weg. Twee uren zijn verloopen. De eerste morgenschemer begint het O >sten te ver ven, de dag nadert. Ofschoon alies nog met grijzen novel om huid blijft en zich slechts in twijfelachtige Vortjien voor het oog opdoet, toch hebben de patriotten hunne vochtige slaapsteden reeds verlaten... Bijzondere Trein uit Yper Vertrek uit Yper om 1 uur 33. Aankomst te Poperinge om 1 uur 45. Bijzondere regeling der Trams 1) Lijn Poperinge-Merckem. De laatste Tram zal van Poperinge markt niet om 6 u. 44 maar om 8 u. 30 vertrekken. 2) Lijn Poperinge- Veurne. De laatste Tram zal vertrekken van Poperinge markt niet om 8 u. 37. maar om O u. 30, Eindelijk zijn wij aan het lang verwachte en evenlang gewenschte De Bo feest. Nog eenige vlaggen, nog enkele wimpels, nog wat versieringen en de laatste hand zal geslagen zijn aan het bereiden van ons Vlaamsch feest. Wij gaven reeds veel over den te vieren Deken De Bo. Wij gaven eenen ruimen blik op het werk en de verdiensten van dezen grooten Vlaming. Wij gaven ook reeds eene algemeene be schouwing over hetgeen al zal gevierd en gefeest worden op 24 Oogst aanstaande. Nu zien wij, en alle Poperinghenaren met ons. den dag van morgen met hcop en blijde verwachting tegemoet. Wat zal die dag ons aanbrengen Wij hopen wel dat Vlaanderens zonne aan heE dagen zal zijn en ons feest met hare milde stralen zal opluisteren. Wij verlangen naar U, o Vlaanderens beste "sprekers! Mocht uw diepdoordacht, krachtig en overtuigend woord troost, vreugde en zegenis brengen in onze herten in die onzer Vlaamsehe broeders. Mochtet gij naast de verdiensten van den Vlaming De Bo, ook de schoonheid van Vlaanderens verleden, de kracht van Vlaan derens heden en de hoop van Vlaanderens toekomst laten kennen. Mocht het feest een krachtige spoorslag geven ter opbeuring van eigenfierheid en zelfbew ustheid, bij ons volk zoo noodig eD toch zoo gemist. Eens dat het Vlaamsehe volk dien gruwe- ijken band van onverschilligheid zal afge worpen hebben, dan zal de blinddoek der verbastering van zelf vallen. Dan zal 't Vlaamsch volk met schitterend oog de toe komst te gemoet zien. Dan zal het zich ver heffen door eigen kunst, door eigen taal, door eigen roem. Sinds verschillige dagen is de lijst der in- teekenaars voor 't banket gesloten. Jammer genoeg dat het feestberek over geene groo- tere zaal beschikte, want talrijke aanvragen zijn moeten geweigerd worden. Dat al de huidige voormannen van ons zelfwordend Vlaanderen er aan houden hunne hulde te komen brengen aan den voorman van 't ver leden. aan De Bo, hoeft wel niet gezegd te worden. t Maar dat onze Noorderbroeders, de Hol landers, er aan houden zich bij ons te ver voegen. ja, dat melden wij gaarne. Noord-Nederland zendt als afgevaardigde naar de De Bofeesten Eerw. Pater Linne bank. kruisheer van het klooster van Nijme gen Hodand vermaard redenaar en hoog geroemde schrijver. Wees welkom, Noorderbroeder. Wij zuiderlingen, hier in den uitersten Westhoek van Vlaanderen als vergeten, wij danken U om dezen blijk van broederlijke genegenheid dien gij ons schenkt. Wij gevoelen nu nog eens te meer wat wij door Hollanders hoorden zeggen in de Verriest-feesten van Zondag laatstHol land moet van Belgie gescheiden zijn om het overgroot verschil van karakter. Doch in spraak en in kunst moet geheel Nederland één zijn Heel Nederland In één band Noord en Zuid Eén geluid De Poperinghenaar wenscht de hon derden en honderden vreemdelingen die naai de De Bofeesten zullen komen welkom en roept in blijde ontroering met hen uit Hulde aan Deken De Bo I Leve het herwordend Vlaanderen In de baan, die door het gehucht loopt en tusscken de verre velden wegschiet, zitten hon-terden mensehen geknield Men zou zeggen, dat een Overste hen dus heeft ge chiktwant zij zijn bij gelederen in eene diepe kolonne geschaard en keeren allen het gezicht naar dezelfde ziide des gehuchts, waar het vendel der Waldeghemsche bende 'ch verheften het bloedroode kruis in den morgenwind ontrolt. Velen heffen de armen ten hemel en schij nen tol God om hulp te roepen eenigen la ten de parelen van eenen rozenkrans door hunne vingeren glijden, anderen zitten met gevouwen handen en met hangend hoofd, ais verslonden in het plechtig gebed De meesten houden het geweer in den arm of laten het tegen hunnen schouder rusten de bajonet-ten steken boven hunne hoofden uit en glinsteren hevig in het twij felachtig licht van den wordenden dag R (Enp2alige lieden Hunne kleederen zijn escheurd en met slijk overdektsommigen hebben hoofd of arm met bebloede doeken omwenden allen zijn deerlijk gehavend bleek, met vrwarde haren met verbijster den, bevend van koude, verstijfd door de nachtelijke vochtigheid, en zoo moede loos, z< -0 droef, dat op hun gelaat niets meer bespeuren is dan de bitterste wanhoop of e volle gelatenheid in het schrikkelijk lot, dat hun beschoren is. Zij weten het wel, dat er geen uitkomen Officieele Ontvangst. Het stadsbestuur zal aan de De Bo vereer ders de eere aandoen ze op het stadhuis of ficieel te ontvangen. De Heer F. van Merris, Burgemeester en Volksvertegenwoordiger zal ze zelf verwelkomen. Vergadering van den gouwbond van het Davidsfonds van West-Vlaanderen. Ter gelegenheid van de De Bofeesten, ver gadert bet Westvlaamsche Gouwverbond van het Davidsfonds te Poperinge. Dagorde .- 1. Kiezing van een 4en afgevaardigde bij het Hoofdbestuur. 2. Volksbibliotheken. 3. Uitgave van een maandblad. De vergadering grijpt plaats onmiddelijk na de feestzitting. Nog ingeschreven Maatschappijen. De volgende maatschappijen zonden hunne toetreding te laat om nog te kunnen in het bijzonder programma verschijnen Brugge, Katholieke Burgersbond. Lichtervelde, Christen Vlaamsch Verbond. Meulebeke, Wynckel-St-Eloi in 't geheel zijn dus 110 maatschappijen ingeschreven voor den Voiksstoet. Goedkoope muziekuitgave. Ter gelegenheid der De Bo feesteD, wordt ten bureele van De Poperinghenaar ver kocht Twa.alf Vlaamsehe Liederen met J pianobegeleiding door Auguste Morreeuw, aan den prijs van 1 fr. in plaats van 3 fr. Ouder deze liederen zijn er drie met woor- Heden Zondag zal de Poperingsche Afdee- ling van het Davidsfonds met voorzeker ook veel vreemdelingen een bezoek brengen aan het Praalgraf van Deken De Bo. Het dagorde dezer plechtigheid luidt als olgt Bijeenkomst om 9 30 uren op de Berten- plaats. Op het graf zal het Davidsfonds een bloe- menschoof neerleggen. Huldegroet door den Voorzitter. Te dezer gelegenheid ware het niet onge past over dit praalgraf eenige bijzonderhe den mede te deelen. Het praalgraf van Deken De Bo is een waar kunstwerk, 't is kerkewerk 't is als een gebeitelde kant en ieder deel heeft zijne be teekenis. Het eerste deel is een kruis wel vier meters hooge boven den grond uit eiken arm van dat kruis spruit een drievoudig wijngaard- loof verbeeldende den Wijngaard des Hee ren. De vier armen van het kruis zijn omvloch ten met een kroon van lelien en roozen, 't beeld van Reinigheid en Liefde. Te midden tiet kruis en kroon straalt het zinnebeeld van het H. Priesterschap de Kelk met de H. Hostié. Aan weerszijden van het kruis, op fijn gesneden voetsteden en onder even fijn versierde verhemelten staan Sint Leenaert, de Patroon van Deken De Bo, en Sinte Luut- garde, de Patroonesse van 't gene Hij zijn leven lang beminde, vereerde en verrijkte - het vlaamsch. De twee voetsteden zijn omvat met eikenloof Het bediedt Sterkie en Volstandigheid. Aan den voet van het kruis rust het Schild van Vlaanderen rechtover, het schild van de oude vermaarde abdie van Sint Berten die ter zelvertijde het wapenschild is van Pope ringhe. Het tweede deel is een nieuw steenen graf dat op een verhoog van drie trappen, vóór het kruis staat en eene middeleeuwsche schrijne verbeeldt Op dit treurig zinnebeeld van de dood staan de naamteekens van Jezus, Maria en Jozef, benevens de eerste reken van de Psalmen die de H. Kerk leest tot la- venisse der overledenen. Op de vier kanten van den voet van het kruis leest men 1° Deken De Bo's laatste dichtje O Heere laat mij zalig sterven I Ik ben uw Priester toch, Laat mij bermhertigheid verwerven Terwijl het tijd is nog aan kan zijn dat er voortaan in het vader land geené plaats meer is, waar zij het mat te hoofd een oogenblik kunnen nederleggen, zonder dat even spoedig een vijandelijke ko gel hen dooden of wekken kome. Sterven is hun eenig uitzichtsterven, heden of morgen En misschien is de dag, die in het oosten zoo helder opstijgt, de voorbode van aller vernieling Op het einde der baan, waarin de onge lukkigen geknield zitten, staat een open stal. Van daaruit klinkt bewijlen de schelle galm eener bel. Dan buigen de biddenden zich dieper, teekenen zich met het kruis, of slaan zich herhaaltj malen op de borst. De stal is gansch met menschen opgevuld, die insgelijks op het stroo, dat men over den bodem heeft gespreid, zitten neergeknield Twee vrouwen bevinden zich tusschen de gewapende mannen het zijn de moeder van Bruuo en Genoveva. Jan, de knecht, en zijn meester Bruno zitten nevens de vrou wen. In het diepe van den stal staat een grijze priester, wiens stem en wiens handen van stramheid beven. Hij leest de misse, om Go de het heiiig zoenoff'r te brengen, vooraleer de benauwde schaar hare nachtelijke schuil plaats verlate,. Een jong loteling, met het geweer op den rug, dient de misse.' De kribbe is het altaar, een tinnen drink beker de kelk, eene lantaarn de nederige lampe, voor 's Heeren aanschijn ontstoken Somber en ontzettend is de plechtigheid Niets stoort de doodsche stilte dan alleen het preveb-nd gebed des priesters of het bij na onhoorbaar antwoord des dienaars.. En, komt soms de scherpe klank der bel onver wachts door de duisternis boren, en slaat haar sidderende toon eikeen met benauwd heid en schrik... Wanneer de priester zich omkeert, dan valt de roode schijn der lantaarn op zijn bleek gelaatzijne zilveren haarkroon t^in- stertmaar zijne wezenstrekken zijn zoo danig ontspannen, zijne oogen staan zoo diep in hunne duistere holen, de rimpelen der afgeleefdheid en der smart mengen zich zoo akelig opzijn voorhoofd en wangen, dat li ij voorkomt als een geest, uit het graf opge staan om een somber doodenfeest bij te wo nen. Sedert eene wijl ligt de priester met het hoofd over de kribbe gebogen het gesuis des gebeds zelfs heeft opgehouden de stilte is nog dieper, aller harten beklemmen van godsdienstigen angst. De ontzaglijkste ge heimenis des altaars gaat zich verwezenlij ken...! Maar, hemel welk schrikkelijk gerucht komst eensklaps de heilige plicht onder breken Honderd geweerschoten vereenigen zich tot eenen enkelen donderslag en rollen in schaterende galmen over hi t gehucht, terwijl de kogels fluitend de lucht doorbo ren... De jongeling, die de misse dient, laat Al den anderen kant leest men Ter zali ger gedachteriisse van Z. E. H. Leenaert De Bo, geb. te Beverenaande Leye den 27 Sept. 1820, leerling in 't Coll. te Thielt, Professor in 't Col), van Brugge, Pastor van SS. P. en P. te Elverdirighe en van O L. Y. te Ruysselede, Pastor en Deken van St Bertens te Poperinghe, alwaar bij vol van verdien sten zoo niet van dagen, in Chr. overleed op den 25 Aug. 1885. Op den overkant leest men hetzelfde in 't latijn en dan volgt nog Naast God beminde hij zijn Vaderland en zijne Moedersprake. Hij was ervaren in Taalwetenschap en Kruidkunde en in andere Kennissen. Hij schreef 't Wvl. Idioticon, Gedichten, Sermoenen, enz. Tot Brugge Gent, L-euven, Leiden, Duinkerke had hij geleerde vrienden en medewerkers. In Vlaanderiand betreurt hem iedereen. R.I P. Op den bovensten trap staat het volgende Het Davidsfonds, met de vrienden des overl. zetten dit teeken. Rond het graf is Deken De Bo's gewijd rust- en kerkhoveken, waar er jaarlijks nog bloemen en groen geplant en bezorgd waren voor Hem die wij nu zullen bezingen als de zanter der woorden de minnaar der bloemen...» Zij waren daar gebracht door een trouwe vriendenhand, laat het mij maar zeggen, het was den diepbetreurden, den volksgeliefden Dr V. D. Heyde zaliger, die altijd dien Yla imschen vriend getrouw bleef, hij die immers overal getrouw bleef bij het ware, bij het schoone, bij het goede Als men daar nu eenzaam staat op die Heilige plaats, bij Deken De Bo's graf, voelt men zijn herte trillen van dankbaarheid en men is rog in bewondering voor dien Man die zong de gerwe en 't menschlijk wee. Hij bouwde steeds zijn hoop op God... Hij bleef in 't lijden sterk en vroom dien Man dien Priester dien wij allen zullen vieren en hulde brengen op heden Zondag 24" Oogst. .Yogtans gelijk het eindkoor der Cantate het zoo schoone zegt Slechts God kan vergelding hem geven Voor brandenden ijver die paal wist nog perk Voor rusteloos pogen en priesterlijk werk, Zijn naam zal in Vlaandren onsterfelijk leven Hij leefde voor Vlaandren voor Godsdienst en Kerk In Vlaandren leeft eeuwig DeBo en zijn werk A den van E. H. Deken De Bo, namentlijk Voor Godsdienst en voor Vaderland, De Moedertaal en Voor Vlaanderen mijn Vaderland.- Deze liederen werden reeds op Imenige liederavond door de «Vlaamsehe I Vrienden van Poperinghe uitgevoerd en behaalden overal den meesten bijval. Deze I alleen zijn meer dan den verkoopprijs waard. Het bezoek aan het graf van De Bo Om 9.30 vergadert het Davidsfonds met de andere I maatschappijen op de Bertenpiaats. Vandaar optocht naar 't kerkhof. Op het praalgraf van De Bo, dat voor de omstandigheid zal versierd worden, zal eene kleine I plechtigheid plaatsgrijpen. Onder andere zal de voor- I zitter van het Davidsfonds een bloemenschoof I neerleggen op De Bo's eerezuil. Na 5 minuten, geza- menlijke terugkeer naar de kerk. De maatschappijen gelieven na den terugkeer hun vaandel onmiddelijk te zenden naar de feestzaal van I het stadhuis waar men ze rond het verhoog zal scha- I ren. Het ware zoo schoon zoo er geen enkel vaandel I ontbrake. Men gelieve dus in de kerk geene vaandels mee te nemen. Zooals alle jaren, in de verlofmaanden, zal M. de professor Borms met zijn groep kun stenaars van «Pro Westlandia«, dit jaar eene omreis in Fransch-VIaanderen doen. Zondag 24 augusti, na deel genomen te heb ben aan de De Bo feesten te Poperinghe, ver trekken zij uit onze stad om 6 ure 25 naar Godewaersvelde.waaronmiddeilijk na hunne aankomst, het Vlaamsch Concert plaats heeft in het lokaal der Vrije School. Ook te Duinkerke heeft Pro Westlandia« krachtige steun gevonden, zoodat daar ook een Vlaamsch kunstfeest zal kunnen inge richt worden hetwelk zal plaats hebben den maandag avond, om 8 ure in het Hollands Vlaamsch Zeemanshuis, rue Gaspard Malo. De hollandsche konsul heer Petit, alsook de vlaamschgezinde heer Dumont, lid van de fransche Kamer en oud-burgemeester, van Duinkerke, zullen den feestavond met hunne tegenwoordigheid opluisteren. Dit koncert belooft dan ook grooten bijval te verwerven in de oude Vlaamsehe havenstad, waar onder de schippersbevolking vooral on ze taal trouw bewaard bleef. Den dinsdag26 augusti werd hetVlaamsch Zangersgild verwacht te Hekelsbeke Es- quelbecq waar het feest om 6 ure plaats heeft in de zaal A l'Hötel de Ville en zal voorgezeten worden door den heer burge meester Aug. Bergerot die des avonds de kunstenaars op zijn kasteel zal ontvangen. Dit alles bewijst welken invloed Pro West- landia reeds gekregen heeft in Fransch Vlaanderen, en hoeveel vertrouwen zijn kie- sche werking en hooggeprezene offervaar digheid ginder inboezemt. Pro Westlandia is in onderhandelin gen na die taak volbracht te hebben over de grens, nog een Liederavond met voordracht te houden in De Panne. t Ware te hopen dat dit ontwerp kon doorgaan, al was het maar om Mr Beule- mans, die nu aan de zee verblijft, een Vlaamsch stortbad te geyen. PIAXOS Ifkcien OOR en andere mer ken. 81> It F E li .11A CIIIFX E X GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPA.THEPHONES met sa- phier diamantjesbij Jeroom MATTHYS tV ZOXEX, Ooststraat, 25, ItOLSSELARE. van Deken De Bo, te verkrijgen ten bureele De Poperinghenaar aan 50 cent. van eenen snijdenden schreeuw en stort getrof fen neder in zijn stralend bloed... Te wa pen Te wapen huilde men daarbuiten Bruno springt recht, heft het zwaard in de hoogte en roept in machtigen galm Martelaars, op Wreekt uwen God! Allen loopen in verwarring buiten den stal Bruno ijlt tot zijne moeder, omhelst haar met haast, legt insgelijks zijne bevende lippen op Genoveva's voorhoofd, murmelt een pijnlijk vaarwel en roept tot den knecht, terwijl hjj een geweer grijpt Jan, gauw, mijne moeder, Genoveva, weg, weg R"d hen ik zal voor u bidden, daarboven Ah, heden nog zal ik mijnen vader zien En, zonder nog eenen blik op zijne moe der, te durven slaan, die geknield en met de armen opgeheven tot hem voortkroop, als wilde zij hem wederhouden, sprong de jon geling in de baan en liep tot de Waldeghem- sche schaar, welke reeds was vooruitgetrok ken en een hevig vuur tegen den vijand had begonnen. Het scheen, dat de indruk der sombere plechtigheid en het verschijnen der Fran- schen op zul-k ontzaglijk oogenblik de boeren met wonderbare onversaagdheid en gloei ende razernij had vervuld want zij stapten onverschrokken togen den vijand in en zou-, den zich ongetwijfeld met blinde woede als' een stroom tegen zijne slagorde hebben! opgeworpen, indien Bruno hun niet haddel BERICHT. In het opschrift van de poststukken voor troepen die deelnemen aan de groote krijgs oefeningen 2(le en 3de Legerafdeelingen moet, van 25 Augustus tot en met 4 Septem ber, £ccne |>laats vtin hcMfciimiing; staan. In het adres geeft men op het regi ment en de eenheid of den dienstwaartoe de bestemmeling behoort daarachter volgt dan de duidelijk geschreven melding a GROOTE KRIJGSOEFENINGEN, 2J" Legerafdeeling of blauwe partij, ofwel ,r* L HG ERA ED EE LING of roode par tij. Eiken dag, neemt het Hoofd van den post dienst van het leger de noodige maatregelen om die poststukken op de legerplaatsen te doen bekomen. Wilt gij een geschenk, wanneer gij uw portret laat trekken, wendt U tot Ch. Beauprez, Yperstr., Poperinghe Zieannon. bevolen, in regelmatige gelederen te blijven staan. Terwijl aldus, zonder groot gevolg, de kogels elkander kruisten, kwam de oude pastoor uit het gehucht gestapt en naderde tot achter de Waldeghemsche bende. Hoe zeer Bruno ook van verre door haastige teekens en woorden naar het gehucht terug wees, d^ oude priester verliet de strijdenden niet. Voor eenig antwoord hief hij handen en oogen in begeestering ten hemel, als hadde hij God om de martelkroon gebeden. Deze schermutseling duurde eenigen tijd voort. Bruno spande groote pogingen in om zijne mannen het vooruitloopen te beletten hij zelf stond verbaasd over bunnen onbe- grtjpelijken strijdlust en voelde zijne eigene botst van hoop en onversaagdheid zwellen bij-het gezicht van zijner broederen helden moed Langzaam, doch onophoudend naderden de boeren meer en meer tot den vijand. Het scheen eindelijk, dat de Franschen zich niet op zulke hardnekkige tegenweer hadden verwacht, en voornemens waren achteruit te wijken. Inderdaad, het vuur van hunne zijde ver flauwde, en welhaast bemerkten de patriot ten, dat de vijand meer en meer, en nu met zekere haast,'zich van het gehucht verwij derde. Hadruk voorbehouden, Wordt voortgezet

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1