SANSENDECORTE Spaarboekjes BERICHT. ONS VOLK Stoors Gordijnen. B flJM K van P O P E RI J4 G H E.j BUITENMUDSGH NIEUttlS. NIEUWS UIT BEliGIE SULFER K, R, Beste Merk D van IVIERRIS, COEVOET, BAERT Cie WC I*opei'inghc. aan Betaling inning van Handelseffecten. Leeningen op vaste Goederen. Benrsbewerkingen. Bewaring van Titels. iv' i ;r»o. APOTHEEK - D ROGERI, A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE Met de De Bofeesten te Poperinghe, STANDPLAATS voor VELOS LAATSTE UITVINDING NT Ï7TQ 's meer aan bevelen tegen l i I Hi I Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uilputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN Vlaamsche Belangen. De Fakkeltocht Wetensweerdigheden. Uitslag van den Staatswedstrijd. Bravo Brnvo Poperinge behaalt ZES prijzen. aan 't hoofd staat eesten en Vermakelijkheden, gelegenheid der Do Bofeesten geeft het schoonste geïllustreerd Vlaamsch Weekblad Ons Volk is de schoonste vlaanrsche illustratie en geeft de beste en schoonste lezing. Wie be geert zich erop te abonneeren, moet maar zijn naam ten onzen bureele aangeven. ÏN 'T PARADIJS, POPERINGHE, VERKOOPT MEN vraagt HOPPE. Men Terstond te psieliten Te Koop MARKTPRIJZEN. Gasthuisstraat, Poperinghe, Matrassen, tapijten, linoleums. oo ».50 "Io 4.00 Crediet Openingen. Loopcnde Rekeningen 1 Comptes-Courants Leeningen op Publieke Fondsen. Telc|»lio»ii l'ostcliccItNi'clti'iiini Allen aan 'twerk en naar den Jongelings- kring. PrijsdeelingDijnsdag laatst, 19en Oogst, was het plechtige prijsdeeling voor de leerlingen der kostelooze school van St Bertens. Als ik zegge plechtige ik bedoel eene prijsuitreiking met opvoering van too- neel, muziek en zangstukken voor een (al rijk en uitgelezen publiek van overheden, ouders en ieveraarsters van het katholiek onderwijs. Zat de plechtigheid voor zeer Eerweerde hulde te bewijzen aan den ouden grijsaard die heel zijn leven gezegd heeftVlaanderen moet herleven 't Was om te toonen dat Vlaanderen herleefd dat allen gekomen wa ren met vlaggen en leeuwen en 'tis ook daarvoor dat de Vlamingen onzer streek he den allen naar Poperinghe zullen komen om hulde to bieden aan dien anderen grooten Vlaming van wie Cesar Gezelle schrijft L. L. DeBo, moest eigenlijk de errste staaD aan de spits van de Westvlaansche herboor- te, want hij was'tonder al deWestvlaamsche Heer Vervaeke, pastor-Deken van Poperirt-j kunstenaars met het woord, die het eerst het iV l'i-iiiil.rijh. Redder Verdronken Zondag avond, rond 0 ure, waren ver scheidene kinderen een bad aan het nemen in de zee, te Brélignolles, toen opeens drie hunner door eene baar weggespoeld werden I)e E. II. Poirier, die dit gezien had sprong in zee, om.de kinderen te redden. De moedi ge priester zelf is verdronken na twee kin deren gered te hebben. FiiK'fliiiHl. Erfenis van zes Mil joen. Een buitengewoon geluk is eenen kasseier van Bolton te beurt gevallen. Ter wijl hij op straat zijn karig middagmaal nutte, bracht men hem een telegram. Met groote verwondering las hij dat zijn schoon vader, die in Australië rijk geworden is, hem gansch zijn erfdeel heeft nagelaten. Zoo werd de kassier eigenaar van een miljoen geldwaardenvan rijke visscherijen, verschei dene fabrieken en groote landerijen, alles van meer dan O miljoen waarde. De nieuwe rijke ging weer blij te moede aan het werk met de andere kassiers. Eene oiigeuieene drenkte in Amerika. De staten Messouri, Kansas, Okblahoma en Illenois (Vereenigde Staten worden door eene orgemeene droogte getei sterd. Sinds vijf en twintig jaar hebben de landbouwers zulke droogte niet beleefd. Het heeft in geen 45 dagen nog geregend, en het is meer dan 87 1/2 graden neet, in den lommer. Er is gebrek aan water. Het vee sterft van honger en dorst. De landbouwers hebben, tot hiertoe, reeds 400 miljoen dollars schade geleden. Amerika. 8081 Vaten bier in 71ca ter. Omdat de bierbrouwerij te Mendota hare belasting niet betaalde werden 3081 vaten niet bier door de policie in de Menota rivier gestort. Duizenden visscliën werden daardoor ge dood en 't water was niet goed voor het vee om te drinken. Moede van rijk te zijn. M. John O'Brien, de amcrikaansche miljoenDair wiens verdwijnen voor drie jaar zoo groote opschudding maakte, is eindelijk weer ge vonden. Hij werkt als bediende te Van Buren op den spoorweg van den Missoeri Pacific. Hij is ijzerenwngbediende geworden omdat hij het moede was rijk te zijn. Hij verklaart overigens volkomen gelukkig te zijn. Een Amerikaansch stoomschip verging bij New-York 52 personen der 110 opva renden vergingen. Twee wereldlijke verplegers uit het zottenhuis vau Lesvellec, in Frankrijk, zij aangehouden omdat zij eenen krankzinnige doodsloegen die wat lastig was. De ODgeluk kige was 10 ribben afgestampt geweest. De fransche vlieger Pegoud steeg dins dag op tot 300 m. hoogte en liet zich dan beneden vallen met een nieuwsooi tige val scherm op de rug. De man viel 200 m. in duizelingwekkende snelheid neder, dan ging de scherm open en hij daalde stille neder. In verschillende steden in Brazilië is het kruisbeeld, dat door een of andere vrij zinnige kliek was verwijderd, met groote plechtigheid weer teruggebracht. In Pennsylvanië is eene wet ingevoerd op het verplicht geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Gilbert legdo met zijn-vliegmachine in één dag 1650 kilom. af. Een landbouwer van Liginsac, Frank rijk, de Töjarige Frans Pers, heeft tijden eene zenuwkrisis voor 20 duizend frank loten en 6000 frank in banknoten verbrand Daarna poogde hij zich iu Mn vijver te ver drinken. Werklieden die dichtbij arbeidden hebben hem gered. De juffers Sarto, zusters van den Paus, hebben eene erfenis gedaan van 1 miljoen fr. van eene Amerikaausche dame. Een bevoegde statistieker, M. Rodio, van Rome, heeft den bilan der slachtoffers van den balkan-oorlog opgemaakt. De slacht offers der gevechten, moorderijen en ziekten zou het ontzettend getal van een miljoen beloopen 1 In de voorstad Tucubaya, te Mexico, is dinsdag een spoorweg wagon, geladen met dynamiet, on'ploft. Er zijn honderd dooden meestal vrouwen en kinderen. Het CO0 katholieken-kongres werd te Metz door duizenden vreemdelinge! bijge woond. Te Leipzig werd een ingenieur onder zijn vliegtoestel doodgepletterd tijdens eene proefvlucht. Op Nova-Zembla stierven 100 visschers van honger. De tweede dochter van president Wil son is verloofd met den zoon van een... koning. Wel te verstaan een spoorwegko ning. In ieder geval, geen slechte partij. In de Vereenigde Staten worden den laatsten tijd herhaaldelijk sneltreinen door gemaskerde bandieten aangehouden, zoodat 't reizen er zeer gevaarlijk is. GEWAAItliOIlGl) in bijzonder voorbehouden zaal, bij .luie» Tamlerlieke, - A la maisot de Commerce-' Yperstraat juist hij de Markt Stadsnieuws. OnderscheidingDe jury der klas 105 Landbouwvereenigingen in de ten toonstelling van Gent, komt de eerediploma toe te wijzen aan dc Federatie der Dupering sche Hopbonden. Onze beste gelukwenschen aan de inrich ters der bloeiende Hopbonden onzer streek. - Ongevallen met den tram. Maan dag morgen reed een koopwarentrein de Veurnestraat op en aan de kruising der Lijnen Veurne en Dixmude hield hij stil ou 10 wagons keizei af te haken. De Stoker verwaarloosde de remmen te sluiten, en nauwelijks waren de wagons los of zij zettei zich in beweging de Doornstraat neder. De treinwachters die dit zagen kon nen de wa gons achterna loopen, inhalen en de remmen sluiten. De wagons ijlden toch den grooten neerloop der Doornstraat beneden en hiel den stil omtrent bij de markt in de Veur ne straat. De zaak liep zónder ongeval ai' gelukkiglijk, want had er iets in de u eg- gestaan, er hadden kunnen erge ongelukken gebeuren. - Twee peerden aan een wagen gespan nen, en toebehoorend aan M. Maurice Lebbe, reden Dinsdag namiddag rond 1 1/2 ure de Yperstraat in, juist toen een koopwaren- tram nog al dapper kwam opgereden. De peerden verschrikten en liepen den tramop De geleider kon zijne dieren niet bedwingen, maar verloor zijn koelbloedigheid ni at. Hij liep vooruit, nam de peerdan bij d ;n ko| en trok ze van de tramlijn ju is zoo de tram voorbijreed. Het hoofd van den wagen werd door de machine in twee stukken geslagen zonder dat echter aan de machine of de peer den beschadiging toegebracht werd TEGEN DEN K I Ylt 11 O EST. Door het gebruik der: SIROOP tegen den KINK-HOEST van A. Monteyne, Apotheker, POPERINGHE, loet men aanstonds de stikhoesten ver- Iwijnen en verkrijgt men de volkomene genezing op zeer korten tijd. Prijs: i.6o fr. de flesch. Menigvuldige getuigschriften van allerbesten uitslag. Depot Apotheek NOTREDAME, Groote Markt, 18, Poperinghe. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE. O PVOLOEKi II. NOTREDAME, Groote Markt. 18, POPERINGHE. ghe, omringd van de heeren Pastors vaii stad. Andere heeren geestelijken en bijzon dere wereldlijken vereerden het feest met hunne tegenwoordigheid, 't Is waar, men houdt er aan de zusters Benedictijnen hulde te brengen voor de bekwaamheid en den iever, waarmede zij hunne belangrijke laak weten te kwijten. Immers, gij moet weten, dat zij kosteloos de opvoeding eu het onder wijs bezorgen aan 380 meisjes op leer-, be waar- en spelieweik-chool, en dat ter groote voldoening van allen die er belang in heb ben. Uiteist te vreden waren al de aun- schouwers. De kleine meisjes speelden - dan eerst hun feestje, en ze zongen en deden lijfsope ningen dat het een lust was. ongegene rd jn toch gemanierd, zoo kinderlijk eenvoudig klas|weg! Alt! de schoone ziel van 't kind., echte spiegel Nummer twee De slimme Jeannetii 4 belrijven. 'i Was zoo geestig, zoo luimig, zoo leerzaam De speelsters hadden goed hare rollen op, speelden natuurlijk en onge kunsteld en genoten diensvolgetis den h -rte- lijksten bijval Weerde zusters een herte- lijke gelukwetisch Mochten wij nog vele stukken in dien aard zien opvoeren 't Was toch zoo wel. in 't muziekaal deel moest niet onderdoen. Wij hadden 't genoegen de lieve kinderstem men ie hooren in voor Vlaanderen, mijn vaderland en in de Cantate, aangeleerd voer de feesten van zondag aanstaande. Hoe zoetluidend, en met welk gevoelen en samenhang zongen die talrijke kinders van De Bo zaliger die is geweest een roemrijke dichter, een heilige geleerde priester DiAróp volgde de milde prijsuitdeeling kleeren, hemden, kousen, schoen, sargen. hoeden, boeken., alles in overvloed, nie- d uitgesloten en allen volgens verdien sten Eindelijk een woord van dank wierd er ezeid door zeer Eerweerden Heer Deken aan de goede meesteressen van 't Benedictij nen klooster, die 't Poperingsche kind zoo buitengewoon wel weten op te leiden in wetendheid en deugd en er van maken de i dochter, de weerdige Christe- ne vrouw... dank aan de ieveraarsters die veerdig en geern naaien voor 't werk teeken gaf tot den terugtocht naar de na tuur eu de natuurlijkheid, te midden een algemeene besmetting van wansmaak en valsehe kunst. en tevens om Verriest hier te zien eö te hooren. It: een gevecht onder kinders te Ander leeht weid een knaap van 15 jaar door een ander van 14 jaar doodgesteken Bij de prijsuitdeeling van een school voor volwassenen te Luik, werden de eerste prijzen behaald doorde zeventigjarige vrouw Jsta, die, na haar geheele leven in de fabriek gewerkt te hebben, op 69jarigeu ouderdom naar de school ging om te leeren lezen en schrijven. Dut zij succes had, laat zich be grijpen. Zuivere koffie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend ais men de helft 'I'rappisten ehicorei Vincart bij doet. Dépót bij Delhaizcgebr. Moncarey-Sansen Erge val. In de machinenzaal van den tramdepot, gebeurde donderdag namid dag een erg ongeval. De machinist Af ons Vaneename, van Pollinchove. bezig zijnde met zijn machien kuischen, viel het hoofd voren in den put onder het machien. De man werd bewusteloos opgenomen en naar het irasthuis gedragen. Vrijdag avond was hij nog altijd in be zwijming. Zijne vrouw en 6 kinderen kwa men hem bezoeken. zoo manskind Dan een woord voor de ouders opdat zij nu. binst 't verl-4, over hunne kinders zouden waken en zelve 't goed voor beeld geven Prachtige feestaangename feesten dat in eene lagere School Welge- Nabij de Kaasmarkt gebeurde Maandag] meende proficiat namiddag ook bijna een erg ongeval met] E enige processen werden deze week den tram die hier rond 4 ure vertrekt tiaar j smaakt tegen personen die op hunne hon- Crombeke. Camille Ijieeten, wonend in deJcf^nkar zaten, die per velo reden zonder Pottestraat, reedde tramlijn over met peeni en kar, toen de tram opeens uit de Doorn straat afkwam en met het achterste gedeelte der kar in botsing kwam. Peerd, kar, man en nog een kindje dat ook op de kar zat, werden weggesmeten door den tram die in volle snelheid reed. Camille Theeten was niet bezeerd, maar het kindje was gekwetst aan den arm, doch niet gevaarlijk. Van de kar was een wiel gebroken. Over deze zaak wordt een onderzoek gedaan om de verant woordelijkheid vast te stellen. Een «Ier aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépöt bij gebr Delhaize Moncarey-Sansen VlaYtiingen van Poperingheheden heden hebt Gij de bijzondere kans drie dei- beste, zoo niet de drie beste, vlaamsche sprekers in uwe stad te hooren Fr. Van Cauwelaert, Hugo Verriest en Louis Dosfel, spreken om 11 ure in de groote feestzaal van het Stadhuis Velen hier zien U glim lachend en als meêdoogend aan ais ge hun spreekt over Vlaamsche taai en 's Vlamings rechten. Zij zijn onverschillig omdat zij nooit over de zaak hoorden spreken. Vlamingen, gij zoudt allen naar de feest- vergadering van heden moeten trekken om eens te hooren uit overtuigde monden van mannen die zich gansch voor de zaak opoffe ren, waarin de Vlaamsche kwestie bestaat. Gij zult daar kunnen vernemen dat de Vlaamsche Beweging niet tegen eene andere taal gericht is, maar alleenlijk vraagt en wil dat de Vlaming in zijn land, in zijne taal behandeld worde. Let op de gauwdieven, is eer. raad die mag gegeven worden voor heden Zondag, dag der De Bofeesten. Voor den stoet zijn meer dati 100 maatschappijen ingeschreven. Voorzeker zal er veel voik naar onze stad komen en de gelegenheid is nog al bekoorlijk voor zulke mannen om hun oneerlijk stieltje uit te oefenen. Een prachtig feestje. Hoe indruk wekkend, hoe treffend was het feest waarbij zondag laatst een groot getal Congreganisten het naamfeest van den Eerw. Bestuurder vierden. Waarlijk 't was schoon om zien, de groote feestzaal was (er dier gelegenheid opgesmukt met allerhande wimpels,bloemen enopschrif- ten; en 't was onder een dreunend handge klap en de welluidende tonen van een orkest, dat het blijde Vaderlandslied speelde, dat den Eerw. Heer Bestuurder zijne intrede deed, vergezeld van den Heer Prefekt en de Raad. Na op qen verhoog plaats genomen te hebben, wierd eene redevoering uitgespro ken door den Heer Prefekt, M. Aug. van Merr-is zoon van onzen achtbaren Heer Burgemeesterwaarin hij in naam der Congreganisien den Eerw. Heer Bi s: uurder bedankte voor al het goede dat Hij hun doet en Hem eenige woorden van lof toesprak voor zijne groote toewijding en zelfverloo chening ten itunnen opzichte. Een prachtige bloemtuil wierd aangeboden door M. Jules Roy, schrijver van den kring. Het gelegen heidslied gezonden door M. W. Devos, was schoon en hartroerend; in een woord, alles wat de Heeren van den Raad hadden op touw gesteld om den ievervollen Bestuurder te vieren, was niet te verbeteren. Vervolgens nam den Eerw. Heer D'Haese zelf liet woord, bedankte den Heer Prefekt, de Raadsleden en al de Congreganisten vcor 't geen zij voor hem gedaan haddenen ter zelfder tijd, wist Hij hun zoo vaderlijk op te beuren om samen te werken tot bloei en vooruitgang van dezen christen Kring. Nadat de begroeting en feestwenschen ten einde waren, stonden in den lusthof eenige volkspcleu te wach'en, die veel aantrek hadden. Daarna had nog een avondfeestje plaats, waar al de leden vau den Kr ing den tijd veel te kort vonden. Met vreugde mogen wij bestatigen dat den Jongelingskring herleeftwerkt dus maar voort Jonkheden samen met uwen Bestuur der, Prefekt en Raad, om gedurig nieuwe leden aan te werven, vooruit dus! geen moeite gespaard en alzoo zult gij beantwoor den aan dén oproep van den Eerw. Heer D'Haese, uwen ievervolien Bestuurder. Dat alle Jonkheden, van welken sland zij ook mogen wezen, werkelijk deel maken van den jongelingskring. Daar immers is het de plaats voor jonkheden per licht. Landbouwers, wiit ge u in regel stel len, maakt zorgvuldig de lijsten uwer vreem de plukkers op. Deze die nog geen gedrukte lijsten hebben om in te vullen, werden ver zocht er ten politie bureele te gaan-halen. Opening der Schaal. De hoppe schaal waar dezen zomer merkelijke veran deringen en vergrootingen werden aange bracht, zal dit jaar maar na 15n September geopend worden. De landbouwers hebben er dus alle .eigen belang bij met veel zorg te plukken en te drogen. Met de hoppepluk. die omtrent alge meen beginnen zal met Maandag 1" Septem ber zullen alweer veel vreemdelingen naar onze streek afkomen. Vele werkzame gezin nen en lieden zijn er onder deze, die komen om een sommetje te verdienen. Integendeel draaien in die tijden ook altijd veel kerels rond die men niet mag betrouwen en die tot alles in staat zijn. Een Franschman zonder papieren werd reeds over de grenzen gezet. Ouders, gedurende den pluktijd, waakt meer dan ooit op uwe kleine kinders zendt ze niet alleen uit te lande en laat ze niet in den avond buitengaan. In water. Woensdag waren eeni ge gasten aan 't spelen bij de deuren der komvaart toen opeens de kleine Sohier, zoon der Wel. Sohier, in 't water viel. Twee knechten van Ch Beheyt die bezig waren met water halen zagen het gebeuren, maar daar de vaart daar diep is, en zij niet kon nen zwemmen, konnen zij deD jongen niet helpen. Rap bonden zij een emmer ain een koodren toen de jongen voor de derde maal boven kwam, wierpen zij hem de emmer toe.'Hij klampte er zich aan vast en kan zoo uitge trokken worden. Itoiishi'iiggc. Eere aan'wie eere toekomt. Na voor de achtste maal versie gen te zijn geweest, in onze combatbollingen moeten wij eindelijk bekennen dat de Pro- vensche bolders onoverwinbaar zijn Ondanks ons goed overleg in 't spel, liet bijzonder bevel van onzen Kapitein en de beste bollen, moeten wij altijd het onderspit delven. De Rousbrugsche bidders hebben hunne vermaarde faam in de tra verloren 't Is spijtig. Dixmuile. Grocntcntenloonslelling ingericht door de maatschappij "Het hoek je grond op Zondag 24 Ongst., van 11 tot 18 ure, en op maandag 25 Oogst, van 8 t)t 16 ure, vooral de leden der maatschappij, in de benedenzaal van den Katholieken Burger kring. Programma van den prijskamp: 1. Bij zondere prijzen voor de schoonste en groot ste verzameling groenten van allen aard. waaronder drie prijzen van uitmuntendheid. 2. Voor de verdienstelijkste soorten van Aardappelen. 3. Voor de verdienstelijkste soorten van Knolgewassen Rapen, Ajuinen, Echalot- ten, minstens 6 stuks van ieder soort 4. Voor de schoonste verzameling van sel der en parei, (3 stuks van ieder soort). 5 Voor de verdienstelijkste soorten van Wortelgewassen Suikerijen, Witloof, Schorsëneerett, WorteieD, met minstens 6 stuks van ieder soort). 6. Voor de schoonste verzameling van Peulvruchten Boonen en erwten (geheel d9»slam met dragende vruchten of de reeds afgesneden of gedroogde, van dit jaar). 7. Voor de schoonste roode kooien. 8. Voor de schoonste witte of groene koo ien. 9. Voor de schoonste bloemkolen voor de kooien minstens twee stuks ieder). 10. Voor de verdienstelijkste soorten van kropsalade en andijvie. 11. Voor de schoonste rhabarber en kom kommers. N B. Alle planten moeten met wortel, losse bladeren, krop of staarten aangebracht worden. De tentoonstelling is toegankelijk voor het publiek, mits 10 centiemen Cliicorei s Van Tieghem - Dupont. wordt in alle kruidenierswinkels verkocht l>e Ilngo-Vcii'iest feesten, Zon dag te Ingoyghem gehouden, overtroffen al wat men er van kan schrijven. Daar waren Vlamingen opgekomen van alle streken, al len overtuigde Vlamingen, gekomen om In de tentoonstelling te Gent. Wij vinden dat de Vlamingen ongelijk hebben z.ich nog langer boos te maken. Het is bij die heeren te Gent moedwillig en opzettelijk gedaan om de Vlamingen te plagen Twee Vlaamsche schilders de gebroeders Van Eyck werden met uitsluitend Fransche redevoering n gehuldigd In de laatste bloemententoonstelling was het alweer alles Fransch. Daar nog legen ingaan, is overbodig; 't is stelselmatig en berekend. Vlaamsch te Leuven. Ingevolge eene beslissing der bisschoppen van België, zullen er met October, twee nieuwe Vlaamsche leergangen ingericht worden in onze katholieke Hoogeschool. Onze taal in Amerika Aan de universiteit te New-York is de heer van Noppen profUsor benoemd in de Nederlandsche letterkunde. In Amerikaansche Hoogescholen bestaan leergangen van 't Vlaamsch en in hun eigen land krijgen de Vlamingen geen Vlaamsche Hoogeschool Beste Cirage voor meubels, in den meubelwinkel van Sansèn Decorte, Pope ringhe, vanaf 50 cent. het doosje. belooft prachtig 1e zijn. Zij zal ge'ormd woden om 8 ure op de markt en vertrekken langs de Vlamingstraat. Drie muziekmaat ^schappijen zullen er wat begeestering inbren gen Poperinghe, Latigemarck on Watou Gekomen op de markt, verdeelt de stoet zich in drie deelen. Daar wordt er hulde ge bracht aan al de deelnemende maatschappij en en de stoet gaat voort langs Valkeslraat en Yperstraat om terug te komen op grocle markt, alwaar Vlaamsche liederen uitge voerd worden. De woorden der liederen staan in 't om standig programma en iederen wordt ve zocht deze liederen mede te zingen. I)e groote krijgsoefeiiingeii. Met de groote oefeningen die van 27 august tot 5 September in 't Luiksche zullen plaats hebben zullen dit jaar een aantal belangrijk proefnemingen van nieuwen aard gedaan worden Men zal voor den eersten keer in den kleinen oorlog gebruik maken van vlieg- machieuensnelvurende kanonnen door honden voortgetrokken ;rolkeukens draad loozen telegraafauto-kamions om de troe pen te bevoorraaden. Een schadron ruiterij der burgerwacht zal ook aan de oefeningen deelnemen. Veel belangrijke proefnemingen dus. Recept. Om muggen en andere vlie gende insecten uit de kamers te verwijderen hangt men een stukje kamfer boven een brandende lamp, maar zoo, dat het niet out branden kan. De verdampende kamfer jaagt dadelijk alle insecten uit de kamer. l)c jacht. Het is nu vastgesteld dat de openi ig van de jacht den 30 augus us aanstaande zal plaats hebben. In (Ie Nationale Rank. Op eene vraag, door een volksvertegenwoordiger gesteld, heeft de minister van financies dinsdag, het volgende geantwoord Den 30 juni laatstleden had de Nationale Bank voor 1 miljard 6 miljoen 870 duizend 320 frank bankbiljetten in omloop zij had voor 227 miljoen, 460 duizend 358 frank gouden munt in kas, voor 54,904,240 frank vijffrankstuk ken en voor 12,072,995 frank zilveren wis selgeld. lijst «Ier kiesbaren tot de Senaat, gehuisvest binnen het arrondis sement Yper, voor 1613 "14Biebuyek Louis, Yper; Breydel Georges, Brielen Brüneel Gustave, Kemmel De Laey Désiré, Hooglede Derrevaux Alphotse, Wervick de Thibault de Boesmghe Ernest, Boesinghe; de Vinck Gaston, B"n, Zlllebeke D'Huvrt- tere Charles Constant, YperFraeys de Vcubeke Ernest, Yper; Godtschalk Auguste, Waasten Godtschalk Tlteophile, Wervick Iweins d'Eeckhoutte Henri, Yper; Lauwets Paul, YperMazeman de Couthove, Bnn Raoul, Proven Merghelynck Ferdinand Y'per; Neyrinck Isidore, Staden Nolf Er- nest, Yper; Onraet Jules, Poperinghe; Peel Gaston, Rousbrugge Pieters Charles, Reninghe Poupaert Antoine, Yper Struye Félix, Yper; Valcke Emile, Poperinghe; Vandecasteele Marcel, Poperinghe Vande- berghe Philippe, Yper;Vamien Boogaerde Hippolyt, Y'per Vandenbulcke Jules, Pope ringhe Van Eecke Victor, Boesinghe Van Elslande August, Komen Verhaegde August, Wervick Verhaeghe Jan, Wer vick Victoor Eudoxe, Meessen Volbrecht Louis, Waasten. ij ze rond. Is men kloek en wel gespierd, dan is men waarlijk mensch. Is trien zwak en krachteloos, d„u is men op aarde van geenen tel. Krachtelooze, afgematte, ontzenuwde per sonen. bleeke jonge dochters, beproeft eens den goeden Theobroma. Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN; te Yperen apotheek L1B0TTE. Het Staatsblad kondigt dezen morgen een deel der uitslagen af van den wedstrijd tusschen de alheraea, gemeente collegie en aangenomen colleges. 't Zijn de prijzen behaald in de Rhetorica. Van de vierde klasse is nog niets bekend, evenmin als van de accessieten en vermeldin gen in de Rhetorica. Lalijnsche taal de H. J. Suffis, Pope ringhe, 82 punten (de eerste heeft 85p.) de H H. Hassebroucq, Wytschaete, 80 p." Grieksche Taal de TI. H. Hassebroucq Wytschaete 82 p. eerste prijs de H. Denys, Crombeke, 80 p. Fransche Taal de H. J Denys, Crom beke, 80 p.: eerste prijs. Vlaamsche Taal de H. J. Denys, Crom beke, 80 p. eerste prijs. In ons volgende nummer zullen wij het getal leerlingen opgeven van al de rhetorica- klassen die meekamjiten. Dan zullen onze lezers kunnen oordeelen met de bewijsstuk ken in de hand of het waar is dat Poper inge ook dit jaar van al de onderwijsgestichten van het land. Herlelijk proficiat aan onze werkzame studenten. Alzoo voortdoen, jongens 1 Onze beste gelukwenschen ook aan do ieverige leeraars voor wie dezen prachtigen uitslag de beste belooning zijn zal. BIDDAGEN DER Woensdag te Le Bi zet Oostvleteren klooster. WEEK. en Donderdag te De programmen of kaarten van Feest ten ten Bureele van De Poperinghenaar» gedrukt, worden gratis hier ingelascht. Ga'aibolling. Poperinghe. Op Zondag 7 September 1913, ter herberg -> De Vette Os be woond, door Emile Creus, gegeven door de Maatschappij De Ware Topbolders 30 fr. Prijzen 25 - 12.50 - 5 Vooruit 25 fr. Inleg 65 centiemen, terug 1 fr. Inschrijving van 1 tot 3 ure. Baanbolling Oostcappel Vijfweg. Zondag 24 Aug. om 3 ure, 160 fr prijzen 50-30 20 15 10-8- 6 en vier van 5 fr. Inleg 1 fr. per pe- leton. (Mien.g-eling'en.. De hemel drinkt, de aarde drinkt 't Is waar, vriend van het vat., Maar nimmer dronk een van die twee, Zich toch als gij zoo zat Die het harte wint heef met het hoofd licht spel. Pummels droom. De doctor van Os sendrecht had voor gewoonte de boeren uit te maken voor loeders, half houten, ei z enz Dat begon pachter Pummels te verdrieten ert een Zondag als zij na de Vespers in de herberg zalen sprak hij Doktoor, 'k heb dezen nacht vreemd gedroomd. 't Zal weer wat zijti zei de doktoor. J zei Pummels, ik droomde dat ik ziek werd, en mijn vrouw ging u halen en ik was subiet naar de andere wereld... Ik kom bij Sinte Peeter en ik zeg Groote heilige Petrus, hier ben ekik, boer Pummels van üssendreclit. Wat komde gij hier doen zei Sinle Peeter. Gij staat niet op mijn boekske. Ge moet eens naar de hel gaan zien, bij Lucifer... Ik ga naar de hel' en ik zeg aan den dui vel. Duiveltje lief, hier ben ekik, boer Pum mels van Ossendrecht. 't Is spijtig zei de duivel, maar daar staat geen Pummels op mijn boekske an ders zou ik u met plezier in mijnen ketel steken... Ge moet eens terug gaan naar Sinte Peeter. Ik galerug, en Sinte Peeter begint in zijn boekske te snuffelen en zegt op den deur Welja, boer Pummels, bier staat gij. Maar gekomt veel te vroeg...'t Was eerst binnen 20 jaar dat het uwen toer was.. Wat voor'nen ezel van 'nen doktoor hedde gijle tegenwoordig te Ossendrecht. Cliicorei Van Tieghem - Dupont is zeer spaarzaam in 't gebruik. SPORT. Automobielkoers.De groote prijs van Frankrijk werd gewonnen door Babiot auto Delage door 540 kim. af te leggen in 4 uren 21 m. 50 s. De ronde van Belgie. De 7e rit, Antwerpen Brussel, werd gewonnen door Oreli, voor Van Eycken, Cassiers, Themis. De algemeene klasseering is 1. Noël, 2. Cassiers 3. Vermandei, 4. Buysse. EK een De Bo-nummer uit, gewijd bijna vit- luitend, aan Deken De Bo en aan Poperin ghe, met vee] zichten uit staden de vrooiijke historie van «Ghybe en de Poperingsche Kei r zal g-rcii mciiMcli in Popc- riii£'lir en Oiiiktrrken zijn, «lic dal hijznnilci' nummer niet /.al willen knopen, aan IK centie men, liet nummer. Elk zegge het voort. Het pak met de nummers van «Ons Volk", woensdag uit Turnhout verzonden, kwam ons, spijtig genoeg, maar Vrijdag avond toe. Wij konnen de prachtige vlaamsche illu stratie dus op de markt niet te koop bieden maar heden zullen onze verkoopers den ge- heelen dag in stad rondgaan. VOOR ÏIOPPE. Poperinghe. Inl. ten bu- Sterfgevallen. Te Rousbrugge overleed maandag middag in korte oogenblikken, Mevrouw Pieter Feys, geboren Louisa Nathalia Vandevelde, in den ouderdom van 71 jaar. De heer Feys, burgemeester van Rousbrugge, was op reis en werd met de noodige voorzichtigheid ver wittigd. Wij bieden de diepgetroffen familie onze oprechte deelneming aan in rouw en in gebed. Zondag avond begon, in het Groot Semi narie te Brugge, de retraite voor priesters. Pas was E. H. I. De Cuypere, pastor van Oedelem, sinds eenige oogenblikken in het Seminarie, toen hij onpasselijk werd en schielijk stierf. Hij was 70jaar oud, en stond sedert 23 jaar te Oedelem. Mgr. de Hemptine, abt van het orde der Benediktijnen, gewezen abt van Mared- sous, is overleden te Beuron. BURGEKSTANDEN VAN: POPERINGHE, van 17 tot 24 Augustus. Geboorten. 184. Camille Chaerle, z. v. Jerome en Julie Suffys. 185. Alice Declerck d. v. Gaston en Maria Cordenier. 186. Gerard Desomer z. v. Rai- mond en Augusta Bondeweel. 187. Marcel Bree- meersch z. v. Cyrille en Racheile Delboo. 188. Agnes Saint-Germain d. v. René en Alida Quaghebeur. Overlijdens. 160. Allewaert Madeleine, 5 weken, Wijk A.161. Declerck Alice, 1 dag, Wijk H. 162. Vergeele Victorln, 86 Jaar, zonder beroep, echt genoot van Nathalie Tuyten, Wijk C. Huwelijksbelofte. Marcel Houvenaghel, brou wer te Noordschote, voorgaandelijk te Isenberghe met Aiine Bossaert z. b. te Poperinghe. Huwelijk. 63. Benoit Garcy, 59 jaar, werkman, wed. van Sophia Verlie met Mathilde Vitse, 39 jaar, werkvrouw, we van Aloisius Durant, beide te Pope ringhe. Prachtige kindervoiluren, stoven en cui sinier en, In den Bazar der Galerij, bij Etienne Moncarey-Sansen, Gasthuisstraat. 20, Poperinghe. Vrijen ingang. Reninghelst, van 1 Juli tot 19 Oogst. Geboorten.Ozeel Siivère, Sectie B. - Batteu Margeriet, kasteelmoienhoek. Desmedt Irma, Drlj- goen. Verbeke Amand, Sectie B. Overlijdens. Spyckerelle Georges, 1 Jaar. E. H. Debadts, 70 jaar, onderpastor, ter gehucht de Clyt- te. Cleenewerck Remi, 5 maanden. Adriana Car ton, 1 maand. Decroos Louis, 1 jaar. Huwelijk Goudeseune Prosper, landbouwer te Dranoutre met Bailieul Eudoxie, z. b. te Reninghelst. Watou, van 21 Juli tot 21 Oogst. Geboorten. Vancayzeele Albert. Vanhove Godelieve. Brysbaert Agnes. Allaert Irma. Waeghemaecker Michel. Cheroutre Michel. Beun Urbain. Baekeroot Maria. Overlijdens. Devioo Adeline we Bt Demaeght, 60 jaar. Top André, 3 weken. Aalst, 21 Aug. Markt kalm. Beschik bare waar 117-118 fr.; nieuw gewas 135 fr, Poperinghe, 22 Aug. Markt kalm, met zeer weinig verhandelingen. Beschik bare waar 115 117 1/2 frank nieuw gewas (1913)130 135 fr. voor stadshop 125-130 fr. voorparochiehop, alies volgens kwaliteit. In Belg denkt men de 3/4 van een vollen hopoogst te bekomen. In Engeland blijft de toestand nog altijd bedenkelijk evenals in Elzas; voor bet overige deel van Duitscliland en voor Oostenrijk is liet vooruitzicht veel gunstiger. Goede meid. voor reeie dezer. Zaakwaarnemer, zoekt eenige groote en kleine kapitalen op eerste klasse hypotheek te plaatsen. S. P. D., Agenoe Star, Strooiestraat, 22, Brussel. Meid, 25 tot 35 jaar, bij Salomé René, hotel St Eloi, Abeele. Herberg-afspanning De Zwaan te Sta- vele. goed gelegen op den hoek der markt, dienstig voor allen handel. Alle inlichtingen bij M. Bonte te Stavele. e herberg De Vlaamsche Rhetorica bij de Statie, te Poperinghe, met stalling en land, dienstig voor alle bedrijf. Zich te wenden 80, Diksmuideslraat, Yper. Goede occasie-gasmotor van 4 peerden kracht in werking te zien bij Pierre Al- laeys Zonen, Werktuigkundige, Priester straat, Poperinghe. Dobbelen accordeon, nog heel goed, te koop aan voordeelige voorwaarden bij Joseph Lammey, Noordstraat, Poperinghe. Poperinghe, markt van den 22 Aug.— Tarwe, 100 kil. 23,00-Rogge 18,00 - Haver 21,00 - Aardappelen, 100 k. 12,00 - Boter de kil. 3,00 a 0,00 Eieren de 25, 2,75 a 0,00. Yper, 16 Aug.Tarwe 21,75 a 22,75; rogge 17,00 a 18 00; haver 20,75 a 21,00; aardappelen 7,50 a 8,50; boter 2,80 a 3,30; eieren 2,70 a 2 90 Kortrijk, 18 Aug. Witte tarwe 22,00 a 23,00 roode tarwe 21,00 a 22.00 rogge 17,00 h 18.00; haver 21,00 a 22,00 paardeboonen 23,00 A 24,00; suikerijboonen 12,75 a 13,00 witte aardappelen 5,25 a 5 50 boter 3 10 a 3,25 eieren 2,70 a 2 80 koolzaadolie 75,50 lijnzaadolie 61.50; koolzaad 33,50; lijnzaad 31,25; koolzaadkoeken 13,50; lijnzaadkoeken 19,00 a 20,00 sodanitraat 25.00 ammoniak- sulfaat 32,75 a 00,00 Veemarkt35 ossen, 0,82 a 1.07 131 veerzen 0,86 a 1,10; 152 koeien 0,81 a 1,03; 26 stieren, 0,82 a 1,02. Rousselaere, 19 Aug. Tarwe 22,00 a 23,00; id. roode 21,00 a 22,00; rogge 17,00 a 17,50haver 21,00 a 22,00boonen 22,50 a 23,50; aardappelen 6,0ü a 7,00; boter 3,10 a 3,30; eieren 2,70 a 2,80; koolzaad olie 75,50 lijnolie 61,50; oude suikerijboo- 'ton 13.00 a 13,25; id. gele 14,50 a 14,75. Anderlecht, 19 Aug.— Verkensmarkt. Te koop 29,56 prijs per kilo 0,96 a 1,16. Brussel, lo Aug. Verkensmarkt. Te koop 291 prijs per kilo op voet, 1,10 A 1,20. BIJ Bijzondere schoone en groote keus van m Sfoelen, Keililrn, liassen, Tafels, Amerikaansche en andere Bureaus.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 2