HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE El OffiSTREKEN, DE B0ERENKRIJ6 dims mm verschij nende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Bedden, Matrassen, Kassen, Stoors, Gordijnen, Linoleums, bij Sansbn-Dfxorte, Poperinghe. Zondag 7» September igi3. 5 Centiemen. gG /aar. N 41. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbêrgkermisses mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Yrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied ran Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Deurwaarder Bouten, Bij uitscheiding van hotelhouden, ZEER MERKWEERD1GE KOOPDAGEN Maandag 8 September 1913, Dinsdag 9 September 1913, II. NOTREDAME, Notaris BOUCQUEY, Vrijdag 12 September 1913, Openbare Verkooping van Zindelijkheid. JAARKRANS. SEPTEMBER. De Waterkwestie. Katholieke Vlaamsche Meisjesstudentenbonden. Driedaagsche Vlaamsche Kunstplechtigheid te Gent. Ons mengelwerk, De Boeren krijg is ten einde. Vele onzer lezers drukten over dit mengelwerk hunne tevredenheid uit. Om niet te vermin deren en onze lezers aangename en verheffende lezing te geven beginnen wij zondag aanstaande een ander werk van den grooten volksschrijver H. Conscience, te weten zijne fijne, soms zoo luimige en soms zoo hart- grijpend wreede zedenschets Het ware overbodig daar iets bij te voegen. De titel is eene waarborg voor het mengelwerk en dit moet onze Lezers doen zien dat wij geen kosten versparen om hun zooveel mogelijk te voldoen. Van onzen kant durven wij van hen verwachten dat zij onze getrou we Lezers zullen blijven. APOTH EEK- D ROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeeston. Bijzondere bulten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Wekelijksche Almanak 7 September. Zon op, Zon ond. s. Regina, Hilduardus. Maria geboorte. s. Georgooius, Adrianus, Omer. s. Hilarius, Nicolas v. Tol. Pulcher. s. Hiacinthus, Paiiens, Vinciana. s. Guido, Serafien. s, Amatus, Ligorius. 5 u. 7 m. 5 8 10 11 13 15 16 6 u. 14 m, 12 10 8 6 3 1 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Zondag 7 September, ten 1 ure 06 minuten 's namiddags Maandag 15 September, ten 12 ure 46 minuten 's namiddags Dinsdag 23 September, ten 12 ure 30 minuten 's namiddags Dinsdag 30 September, ten 4 ure 57 minuten 's morgens. Kantoor van den te Veurne. om 10 ure 's morgens te beginnen, te Re I'amte doeg», in de Feestzaal der hinders Dewitle, van ALLERBESTE LIKEUREN Wijnen en Champagne in soorten. om 10 uren 's morgens, terzelve plaats, van Wollen Matrassen en Sargiën.veelonlangsnieuw Lijnwaad, zooals: Tafeldwalen, Servietten, Handdoeken, Bed- lakens, Overstropsels, enz. NTCTQ is meer aan bevelen tegen 11 lij 1 U Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépotApotheek, A. M0NTEYNE, OPVOLGER! Groote Markt. 18. POPERINGHE. Studie van den te Poperinghe. (in ééne zitting) om 3uren namiddag, ter herberg La Maison de Commerce Casselstraat te Poperinghe, I Een WOONHUIS, met 71 centiaren grond, gelegen te Poperinghe Valken berg. Bewoond door Aug. Davrou- Bouton. 11 Een WOONHUIS gelegen als voren, met 50 centiarenn grond. Bewoond door wed. Ch.-L. Deraeve, aan 5,50 fr. te maandevrij can lasten. Ill Een WOONHUIS houdende aan het voorgaande met 49 centiaren grond. Bewoond door Augugte Delangbe, aan 5,50 fr. te maande, vrij van lasten. Chicorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. 58eMengelwerk van DE POPERINGHENAAR 1798) historisch tafereel uit de xviiie eeuw, DOOR Hendrik CONSCIENCE. Hij opende langzaam de oogen, doch hij sloot ze weder met schrik toe, terwijl eene huivering als eene koorts hem over het lichaam liep, en hij met versmoorde stem uitriep God, welke boete De pastoor ah, zijn bloed op mij Hij hield de oogen met geweld gesloten want hij durfde geenen blik meer opheffen tot het bleeke aangezicht des priesters, dat hem boven het hoofd hing, als hadde de wraakengel des Heeren het daar gelegd, om zijnen dood bitter en ijselijk te maken. Op twee stappen van Simon-Brutus lag Bruno met een verbrijzeld been alhoewel de pijn hem zei ven smartelijke klachten ontriikte. had hij de verzuchting van Simon gehoord en zijne stem herkend. Met bovenmenschelijke inspanning van krachten kroop hij op de handen voort en sleepte zijn vermorzeld been achterna, tot dat hij zich nevens Simon bevond. Zich op de eene knie verheffende, boog hij het hoofd over zijnen vijand, veegde hem zachtjes het bloed van het aangezicht en zuchtte op medelijdenden toon Simon, arme Simon Simon-Brutus opende de oogen een twij felachtige, doch zoete glimlach zweefde op zijn gelaathij murmelde met zichbare blijdschap Bruno, vriend, ik ga sterven. Is het God, die u zendt Vergiffenis, ach, vergiffenis »Ik vergeef u alles, alles! .Vsprak de jongeling. - Wat gij heden deedt, zeide mij dat een broeder tot mij terugkeerde... Maar, Simon, ik zal geweld doen om uwen arm los te maken misschien... - Neen, neen, zuchtte Sïmon-Brutus. Nutteloos. Een kogel door mijn inge wand. Ik voel het, deuoodismmij... mijne leden bevriezen. D: zindelijkheid is de tweelingzuster der orde. Zij maakt ook een eenvoudige woning gezellig en aangenaam, terwijl de onzinde lijkheid zelfs een pracbig paleis ongeniet baar maakt. Niet iedereen kan pronken met deftige meubelen, prachtige tapijten en rijke gor dijnen, maar iedereen kan toch zijn huis rein en zuiver houden. Het water is immers goedkoop. Al is uw huisje nog zoo klein, Het kan er altijd proper zijn. Waar zindelijkheid heerscht, daar is gezel ligheid en levenslust, daar wordt vrede ge smaakt en geluk; waar ze echter ontbreekt, daar zijn in den regel velerlei zaken, die te wenschen overlaten. Wekt het bij u geen afkeer, als gij op de meubels een vinger dik stof ziet zitUn als de vloer der kamer er uitziet ais de straat ais alles door elkander ligtals de kinderen rondloopen met vuile handen, met even vuil gezicht, verwarde haren en slordige kleede ren als alles vuil en vettig is; als de spijzeD worden opgediend in tellooreri waaraan nog de resten van den vorigen maaltijd kleven, cf de vuile vingers der slordige huisvrouw als zij zelf, die het sieraad des huizes moest zijn, voor den dag komt, zoodat men haar met geen tang zou willen aanvatten Er wordt wel eens geklaagd over de uithuizigheid der mannendoch hoe zou een man zijne zoo noodige ontspanning vinden in zulk een huishouden van Jan Steen Wil de vrouw haren man en hare groote kinderen na volbrachten arbeid thuis hou den, wil zij hen afhouden van den drank, dan zorge zij, dat hare woning krake van zindelijkheid en daardoor aantrekkelijk zij, men moet er zooals gezegd wordt, van den vloer kunnen éten. Zij spare daarvoor geene moeite en prente hare kinderen reeds vroegtijdige liefde in voor orde en reinheid. Dan zorge zij zelf altijd zindelijk voor den dag te komen. Dat is toch zoo moeilijk niet eenvoudig werkkleed, een flinke voorschoot, zuivere blokken of schoenen, netjes opge maakt haar en een vriendelijk gezicht. Zie daar alies wat noodig is om er propertjes uit te zien. Eene Boerin. De schoonste maand van 't jaar, met inge korte stille, stille dagen 'lijk met weemoed doorweven. De hitte kan nog steken en de donder kan nog grollen, maar groote perten meet hij niet meer uit, zijn tijd is voorbij Soms, wanneer de Zuiden heft en er zwar- De stervende toon de/er woorden schokte Bruno diep in stille tranen los brekend, boog bij zich opnieuw over Simon-Brutus en zeide met innige liefde in de stem Simon, broeder, mocht God u barm hartig zijn. Er is nog een ander leven. Ach, gij gaat verschijnen voor den hoogslen rechterstoel, Genade, genade voor uwe arme ziele lever ze niet over aan de eeuwige wraak Is de liefde tot de vrijheid... eene mis daad voor God P vroeg de stervende bijna onhoorbaar. O, neen. neen, antwoordde Bruno, zij is een plichtde Zaligmaker zelf heeft het verkondigd. Vrijheid, ontslaving, murmelde Si mon-Brutus. geene misdaad Ach, ik heb gezondigd de hoogmoed... God zij mij ge nadig! Bruno, de dood, hij komt... Luister in mijne tasch, een schrift, de prijs van alies, de Generaal... dezen nacht zoen mij... broeder, ach, bemin mijnen armen vader, bid voor mij Vaarwel... Vaarwel Bruno liet het hoofd op het lijk van Simon vallen en bleef het eene lange wijl met zijne tranen besprengen. Eindelijk, door deze uitstorting des mede- iijdens verlicht, herinnerde hij zich de geheimzinnige woorden van Simon. Hij dacht, dat de lederen tassche, die het lijk voor de borst hing, den iaatsen wil zijns dorpsgenoot bevatte, en dat deze hem had gebeden, dien zijnen vader te behandigen. In deze meening ontgespte hij de tassche en vond waarlijk een gevouwen blad papier er in. Maar hoe verwonderde hij zich niet, hoe sidderde hij niet van ontroering, toen hij het schrift ontplooide en de volgende regelen, in de Fransche taal vervat, stamelend over las Fransche Republiek. Vrijheid Gelijkheid. In aanzien van uitstekende diensten, door den Citoyen Bruno Halinx aan de Republiek bewezen, en onder andere om van eencn onfeilbaren dood gered te heb ben den Citoyen Meidemans, gezegd Si mon-Brutus, Commissaris van hél Cen traal Bestuur der beide Nelhen, zoo verzoek ik ondergeteekende, Brigade- Generaal, Bevelvoerder over hel 4A* Korps des legers der Negen Vereenigde Deparle- te, koperen en bronzens torens al 't "Westen wegdrijven, bespant de lucht, met dunne donderwolken en daaruit kan het eenige stonden hemelsche geute regenen. Soms ook overtrekt de lucht met onweêr- wolken, die dreigend wegvlotten, maar de zon boort door't gevaarte en al op eens klet sen de donderdruppels neêr in den vollen zonnegloed en dat noemt te lande Kermis in de helle». 't Is altijd voort dood-veriaën tijd de boevers hebben 't tot over 't hoofd, want. terwijl ze doende zijn met zaadvoren voor rogge, tieren en schuifelen ze er achter van op 't aardappelst.uk, om de vol-geladene karren te doen afhalen en dat verwekt, soms al een tooneeltje, met geburen die van geen strooi en met woorden die van^een suiker zijn. Nu stuiven de koeien door t zand, naar de verre meerschen, alwaar ze jong en malsch na-gers vinden, maar de weiden liggen afgeknaagd tot den wortel en zoo roste als een koe. Al voorbij de stukken trekken, schieten Blare, Blesse en Molle soms al eens te verre en ze komen af met een jongen loof- staal van 't stuk, zuiveruit om te kunnen vertellen aan de andere beesten dat ze al jong winter-groen gesmoefeld hebben eh dat 't uil den duivel goed was. Een groot geluk voor de gulzige beesten als 't de koeier niet en ziet, want dan komt zijn knippel gevlogen en die hem vangt heeft het. Preutsch heerschen de hoornen nog, tus- schen de bloote stoppels, die opgedroogd, met hun doorrakelde en dooreegde turven in de zon te roosteren liggen, maar bij 't einde der maand verliezen de blahrs hun donkere kleur, 't wordt een bonte wemeling van draaiende, keerende, dansende tinten. Ja, de boomen worden oude ventjes, ze staan hun kop te schudden in de verflauwende zonnestralen en te mijmeren Algauwe klets 1 Maar de perelaars en appelaars staan nog pret groen en het fruit puilt, met zijn roode kaken, tusschen de blèren uit. De veerzen in den boomgaard weten 't hangen, ze reikhalzen naar de onderste tak' ken en, krijgen ze een vast, ze trekken en schudden de spille, tot er wat afvalt en dan is het ommegang. Ook de koeier weet het beste fruit staan en, kon de katte spreken, ze zou weAver tellen, dat er murmenesnes op de hooirnikke zitten. Maar ja, de jongens moeten toch ook iets ten besten hebben, immers, de leg-tijd der hennen is voorbij;deze loopennusteerteloos, met uigedroogden kam, treurig rond op het hof, bijna zonder hemde aan hun lijf. Toch zijn er ook die late muiten en ze zijn nooit meer betinteld om verloren te leggen en te broeden dan in September, zoo dat er soms eene futselig ding te voorschijn komt,, uit een braam, netel, of tentehut, met een heele kuttelbende achter de hielenhelaas 1 dan begint moêre te muiten en die arme, kleine beestjes van kiekens zitten onder moêre, 'lijk onder een afgekateilde koolstok. Met einde September komen de eerste kraaien toe en, hoe leelijk ze zijn en hoe leelijk ze doen, toch groet men de eerste benden met een vriendenknik: 't zijn toch goè geesten die wederkeeren En zoo gaat September zijn stillen gang, zoetjes, zonder beslag, zonder van zijn neus te maken, zonder gekling of geklang, maar toch schoon en grootsch. Vaarwel, schoonezomer! 'tWinterportaal staat open. Warden- Oom.-" Cliicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. menlen, alle krijgs- en burgerlijke over heden der Republiek den voornoemden, Bruno Halinx vrijelijk te laten gaan cn keeren, hem en de zijnen, en tieni des noods tegen alle hindernis te beschermen. Gegeven in het hoofdkwartier voor Diest, in den nacht van den 6den tot den 7derl frirnaire, jaar VII der Fransche Republiek, een en onverdeelbaar. Jardon. Bruno, hield eene poos met tranende oogen den verbaasden blik op het papier gevestigd. Dan, door het besef van Simons edelmoedig inzicht getroffen, bukte hij zich over zijn lijk en legde eenen dankbaren zoen op Simonskille wangen toen hij opeens verschrikte het ho van stemmen nevens hem. Iiij schouwde met verbaasdheid op een tiental Fransche soldaten en eenen Overste, die in uiterste verwondering zijne zonder linge daad schenen af te spieden en hem door hunne blikken de verklaring er van vroegen. Voor alle antwoord toonde Bruno het papier, dat Brutus hem tot erfenis had nage laten. De Overste las het, gaf het terug en sprak tot zijne mannen Men lichte dezen Burger voorzichtig op hij worde in de schuur bij de groote baan gedragen. De Chirurgijn-Majoor verbinde zijne wonde zonder uitstel Het edelmoedig bevel werd uitgevoerd vier Fransche soldaten droegen Bruno naar het gehucht. SLOT Bruno werd naar het gehucht gedragen en tusschen een goot getal Fransche gekwet sten in eene schuur neergelegd. De heel meester vermaakte zijn been onmiddellijk, en ieder omringde den lijdenden jongeling met zorg en eerbied want de Generaal Jardon, die zijnen beschermbrief geteekend had, was geen man om de miskenning van zijn handteeken ongestraft te laten. Toen Bruno te kennen gaf, dat zijne moeder zich in het gehucht bevond, en'hij den wensch uitdrukte om haar te zien, zond men oogen blikkelijk om haar naar de hoeve, door den jongeling aangeduid. Zijne moeder en Genoveva werden tot hem geleid, en mochten met hem zijn en hem (Met de De Bofeesten, die zoowel lukten, hebben wij de reeks belangrijke artikelen over de Waterkwestie eenige weken onder broken. Nu zetten wij die voort, hopende dat het nuttige en het mogelijke er zal uit getrokken worden. Het is te Poperinghe alleen niet dat men om het water bekommerd moet zijn vele gemeentebesturen staan voor dezelfde moei lijkheid hoe aan goed water gerocht in voldoende hoeveelheid, en welke onkosten zou dat bijbrengen Op de 2600 gemeenten die er in België bestaan, zijn er enkel 600 die op heden eenen genoegzamen watervoorraad bezitten dit verklaarde verleden week in de Kamer mini ster Berryer. Daar wierd het volgende ont werp ernstig besproken gelijk er eene alge meens maatschappij bestaat om de gemeenten te helpen in het aanleggen van buurtspoor wegen, zoo ook zou er eene maatschappij ingericht worden, met toelagen van Staat en Provinciën, om water te verschaffen waar er gemist wordt. Er bestaan in de Kempen overvloedige bronnen en in de Ardennen rivieren die hun allerbeste water nutteloos naar de zee staren die algemeene maat schappij zou dat water wegleiden naar ste den en dorpen waar er scliaarschte is, juist gelijk reeds sedert jaren eene maatschappij het water van den Bocq (eene rivier in de provincie Namen) verkoopt aan de voorste den van Brussel. Dat is een oprecht goed gedachtmaar 't is zonneklaar dat de verstgelegen gemeen ten laatst zullen bediend worden Poperin ghe zal dus nog lang mogen wachten. Daar bij, die maatschappij zal niet voor nieten werken deze der buurtspoorwegen is ook met geen pennetje te laven Is er geen spoediger oplossing mogelijk voor de watorkwestie 'L Doet. Onderzoeken wij eerst hoeveel water er noodig is om Poperinghe te gerieven Als men van den Staat toelagen verzoekt voor de werken eener waterleiding, komt de Staat tusschen voor een derde der onkosten, op voorwaarde dat men 50 liters water per inwoner en per dag verzekere dat is breede maat. Nu, als wij de stedelijke bevolking dat is, al deze die naar genoeg wonen om van het stadswater gebruik te maken schatten op 7000 zielen, zoo hebben wij 350 kubieke meiers noodig per dag. Hoe aan al dat water geraakt Men kan er op vier wijzen aan geraken, elke wijze reeds door andere steden aange wend zijnde. Men kan eene beek afdammen én hare vallei ondersteken, om zoo eenen voorraad water te behouden. Dat deed de stad Yper reeds in de XIV eeuw te Zillebekede Dicke- busch-vijver is ook tot stand gekomen ais men do beek die van den Kernmelberg afdaalt afgedampt heeft. Da rivier de Gileppe, insge lijks afgedamd, vormt een klein meer waar uit de stad Yerviers water trekt. Zou men alhier hetzelfde kunnen doen De eenige beek die een genoegzaam stroomgebied doorloopt is de Vleterbeek, onze vaartwil men er het water van ge bruiken, men moet het doen vooraleer de beek de stad bereiktanders is het water niet meer aan te bevelen. Welnu die beek kan men niet afdammen zonder den ijzerweg die er nevens loopt onder water te steken. Zoeken wij dus elders tusschen den Pro- venschen steenweg en de Crombeke kalsijde licht een dal waarin de Hijpsbeek vloeitde tram rijdt er dweers door op eenen dijk die troosten, zonder dat iemand der Fransche soldaten zich verstouten durfde hun een twijfelachtig woord toe te sturen Integen deel, daar de beide vrouwen ook de andere gekwetsten met medelijden en liefde hielpen verzorgen, werden zij weldra door allen met dankbaarheid en ware achting beje gend. Vijftien dagen later brachten de Franschen hunne gekwetsten naar Hasselt over. Bruno bleef in het gehucht. Dan eerst bekwam hij tijding over liet lot zijner ongelukkige wa penmakkers maar de inlichtingen waren zoo schrikkelijk, dat hij dikwijls in stilte tranen vergoot bij het lezen der Gazette van Antwerpen, die hem door den notaris van het naastgelegen dorp was bezorgd gewor den. In twee verschillige nummers van deze door dwang Franschgezinde Gazette las hij het volgende Officieel bericht. 5000 Brigands zijn omgebracht geworden omtrent Gheel, Molt, Meerhout en Holmes. (Olmen?) Men heeft hun twee wagens afgenomen, geladen met zes vaten buskruit, die hun vanllolland toegekomen waren. De overi gen zijn op de vlucht gedreven... Brief tan den Generaal Colauo. Uit hel hoofdkwartier te Brussel, den lGAm frirnaire, jaar VII der Fransche Republik, een en overdeelbaar. De Divisie-Generaal Colaud, het bevel voerende over de Negen Vereenigde De partementen der beide Nethen. Burgers A dminislratcurs Met genoegen bericht ik u dal de troepen die ik uit Leuven den 14,lcn dezer heb doen vertrekken, onder bevel van den Brigade- Generaal Jardon en den Adjudant-Gene raal Lacroix, de oproerlingen bij Hasselt hebben aangetast. De Rcpublikeinschc troepen hebben hun met zoodanige dapperheid aan gegrepen, dat zij na eene eerste nederlaag genoodzaakt zijn geworden, de stad Has selt in wanorde binnen la vluchten. Voor de tweede maal aangetast, hebben zij de stad verlatendoch zij her/ben eene vutkomene nederlaag ondergaan op den weg naar Tongeren, alwaar zij vluchten de meer dan 700 te plaatse dood gebleven de vallei versperthet ware genoeg den dijk wat op te lioogen en te verzekereD, en daar zou men een prachtigen vijver maken, waarin men liet water der Vleterbeek gedeeltelijk zou leiden. Daarom zou men omtrent den Boonaert eene sluis maken in de beek bij gewone tijden zou men het water zijnen loop laten enkel bij groote regens zou men het wegleiden onder de Abeele kalsijde naar de Bommelaarebeekvooraleer deze aan de Werf komt zou men ze opnieuw afleiden omtrent recht, naar Moncarey's molen waar, in de diepte, de vijver het water zou ontvan gen die vijver zou 15 hectaren oppervlakte en van 1 tot 4 meters diepte hebben. De Vleterbeek zou gemakkelijk dien vijver een twintigmaal per jaar kunnen volsteken, zonder in gewone tijden den vaart van water te berooven welnu de voorraad in den vijver verzameld zou genoegzaam zijn om de stad breed te gerieven gedurende meer dan een jaar. De berekening is te lang oiri hier aan te geven, maar onbetwistbaar. Die vijver zou merkelijk kleiner zijn dan deze van Dickebuscb, maar veel gemakke lijker gevuld worden, omdat de Vleterbeek een uitgestrekter stroomgebied heelt dan de Vijverboek van Dickebuscb. Geen een ander ontwerp zou zooveel water kunnen verzekeren maar deze on derneming zou de kostelijkste zijn im mers de onteigeningen van grond mag men reeds op 75 duizend frank schatten daarbij zou het water noodzakelijk moeten gefilterd worden, in een waterkasteel opgesteken en dan in de stad gebracht en verspreid. Eene andere wijze om water te krijgen wordt aangewend te Belle men neemt het water in den Zwartenberg en brengt het in de stad waar het onder drukking is en dus op alle verdiepen in de huizen kan gebracht worden. De stad Audenaerde haalt ook water uit de naburige hoogten de drukking is zoo dat het spruit, in geval van brand, tot de daking der hoogste huizen. Hetzelfde zou men kunnen hebben te Po peringhe op de noorderhelling van den Roodenberg en den Zwartenberg zou men het water dat uit de zandlaag sijpelt, opvan gen en in buizen in de stad brengen de hoeveelheid per jaar mag op 300 duizend kubiekmeters gerekend worden, dit is het dubbel van hetgeene noodig is. Voordeelen dat water is zeer zuiver en alleraangenaamsthet bekende water der Topbronnen en van Louise-Marie heeft dergelijken oorsprongmen doet er slechts wat poeder bij om te doen kieremie- ren. Daarenboven, het water zou van zelfs onder drukking zijn het zou to Poperinghe ten minste 30 meters hoog kunnen spruiten moeite verspaard voor de pompiers in geval van brand. De onkosten van werken in de bergen, en van de waterleiding tot in de stad, zouden nog al aanzienlijk zijn, maar merkelijk minder dan bij het vorig ontwerp. Met 100 duizend frank zou het al gaan. De twee andere wijzen om te Poperinghe water te krijgen, volgen later. PIANOS L ucien DOR, en andere mer ken. SPREEliU K IIIEAEA s GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPA THEPHONES met sa- phier diamantjes bij Jeroom MATTRAS ZOVEA, ROES SEE A RÉ. Wilt gij een geschenk, wanneer gij uw portret' laat trekken, wendt U tot Ch. Beauprez, Yperstr., Poperinghe. Zieannon. zijn. De aarde was overdekt met hunne lijken op eene uitgestrektheid van meer dan een uur. Hel overschot der Brigands heeft de wapens nedergeworpen. Men heeft hun afgenomen schat, bagage, verscheidene trommels en een vaandel, geteekend met een rood kruis. Men heeft onder het'getall dooden verscheidene priesters herkend. Het vermaarde Hoofd der oproerig en, Constantinus de Roumiroir, Agent muni cipaal dezer gemeente, en verscheidene andere Oversten zijn gevangen genomen. Verschillende soorten van 'vaandels, kazuifels en andere priesterlijk gewaad zijn hun met twee munitieioagens ont nomen. Leve de Republiek Heil en Broederschap. Colaud (1) Na zes weken vertrok Bruno met zijne moeder, met Genoveva en met zijnen trou wen knecht Jan, in een rijtuig naar Walde- ghem, het dierbaar geboortedorp Nu werd het onmogelijk den dood van den notaris nog langer voor zijne echtge- noote verborgen te houden het vreeselijk geheim moest worden ontdekt... Met de teederste voorzichtigheid, die het gevoel eener oneindelijke liefde kan inboe zemen, stelde Bruno aijne ongelukkige moeder allengskens in volle bewustheid der ramp, die zij te beweenen had. Hij verklaarde insgelijks aan Genoveva, in welken beklaaglijken toestand hij haren armen vader had gezien, en bereidde haar aldus om, zonder van wanhoop te bezwijken, den ijselijksten slag te doorstaan. Zoo werd de reize naar het geboortedorp eene pijnlijke vaart, vergezeld van verzuch tingen, van klachten en van tranen. Bij hunne aankomst in Waldeghem ver nam Genoveva, dat haar vader inderdaad kort na de vlucht der lotelingen was over leden. De dierbare dooden werden langen tijd beweend allengskens veranderde evenwel de diepe rouw hunner kinderen in eene stille smart Bi'uno en Genoveva werden door het hu- Op Dinsdag 16 September, beleggen de meisjesstudentenbonden van de vijf Vlaam sche gouwen, een algemeene vergadering, te Oostacker b/ Geut, in het lokaal, van de E. Zusters der H. Kindsheid. Dagorde 10 u. H. Mis waaronder sermoen door den E. P. Stracke S. J. Morgenzitting te 11 ure. a) verslag over de verlofbonden. b) verslag over de bonden extra muros c) vorming, van het algemeen bestuur, van den Landsbond. Feestzitting te 2 ure. a) Inleidingswoord door de d. d. Voorzitster. i>) Over den toestand der Meisjesstudenten bonden. Voordracht door J. M. Baers, algemeene schrijfster der Christelijke vrouwelijke vak- vereenigingen van België. Rede doorE. H. C. Verschaeve (Oorda). De voordrachten zullen afgewisseld wor- door kunstvoordrachten, liederen en zus ter- groeten uit de verschillende Vlaamsche gouwen. Talrijk worden de Vlaamschgezinde meis jes verwacht, ten einde moed en liefde te winnen, tot het bereiken van ons ideaal, geestdrift en sterkte, opdat elk in zijn stad of dorp Meisjesstudentenbonden tot stand b ren ge. In overleg met het Bestuur van de wereld tentoonstelling en do Feest-Commissie wordt op 19, 20, 21 September, een driedaagsche Vlaamsche Kunstplechtigheid ingericht. 's Vrijdags 19, om 8 u. wordt de plech tigheid geopend met een liederavond, in de troonzaal, gewijd aan onze jongere toon dichters met een voordracht over de heden- daagsche Vlaamsche muziek door Dr. M. Sabbe. 's Zaterdaags 20, om 8 u. in het Feest paleis, overzicht der levende Vlaamsche -V - -Y" (itwgfsmfk--«SA welijk vereenigd en leefden vele jaren in Waldeghem, ongehinderd en zoo gelukkig, als men het zijn kan, wanneer men de sla vernij zijns vaderlands zonder hoop op ver lossing moet aanschouwen en verkroppen. Bruno werd vader van drie kinderen. Opvolgend nam de dood eeriigen zijner magen en vrieden weg. Eerst den goeden knecht Jan, dan den brouwer, dan Bruno's eigen moeder... En, wanneer hij zijnen oud sten zoon in zijne plaats tot notaris had doen benoemen, ontsliep hij ook zachtjes in den Heere. Oenoveva leeft nog zij is eene oude vrouw van vijf en zeventig jaar, doch nog goed ter been en helder van geest. Toen zy mij eens van den Boerenkrijg vertelde, cn mijne aandacht vastgeboeia hield door de sprankeis van moed en geest drift, die nog door herinnering in hare oogen fonkelden, eindigde zij haar verhaal met deze gegronde slotrede En zoo was het beklaaglijk einde onzer poging... Men heeft sedert dien tijd van de Brigands gesproken als van een hoop laf hartige dwepers Hadden zij gezegepraal en het vaderland zijne vrijheid behouden, men zou hunnen heldenmoed als eenen nationalen roem doen gelden en er op zwet sen. Nu zeggen 's Lands geschiedenissen geen woord van de arme Brigands, die hun bloed bij stroomen voor de gemeene onaf hankelijkheid durfden vergieten, toen de steden Jaffelijk liet hoofd bogen voor de vreemde dwingelandij. Nu durft niemand der nog levende patriotten bekennen, dat hij deelnam aan den heldhaftigen oorlog. Het is dus alleenlijk het gelukken eener zaak, die haar goed en rechtvaardig in de oogen der mensehen maakt F De bezwijken de deugd moet zich schamen voor het zege pralend kwaad God daarboven weet het beter. Hij zal iedereen ooi'deelen, niet vol gens den uitslag zijner daden, maar volgens het inzicht, dat hem bij het plegen zijner daden heeft bezield EINDE (1) Deze brief bevind zich als officiëele afkondiging in liet nr 23 van 238,e frirnaire, jaar VII der Gazette van Antwerpen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1