NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, bhhs mwmi HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Bedden, Matrassen, Kassen, Stoors, Gordijnen, Linoleums, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. mm Zondag 26n October igi3. 5 Centiemen. pe /aar. Nr 48. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkerraissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen écns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÊRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.- Oct-Novemb. Zon op, Zon,ond JVo taris PERL, Maandag 3 November 1943, ALLERBESTE ZAAILANDEN Dinadag 4 November 1913, Koopdag van MEN AGIEGOEDEREN Openbare Yerkoöping van EEN GERIEVIG WOONHUIS Meester M0NSTERLEET, Op Dinsdag 4 November 1913 Merk weerdigen Koopdag van Koopen Booinen Gaston PEEL te Rousbrugge-Haringhe en Emiel DEV0S te Walou, Maandag 1 December 1913 Merkweerdige Koopdag BOOMEN Notaris VANDE LANOITTE, Op Maandag 10 Nov. 1913, 2500 KEPERS en 6000 Hoppepersen, LAATSTE UITVINDING Daar het Zaterdag eerstko air mende Allerheiligen is, moeten aanstaande week alle Affichen, Berichten of Kermissen aangege ven worden ten laatste Oon- noen, daar de Poperinghenaar de Vrijdag mor gen zal gedrukt worden. Opvoeding. Eenige gebreken der huiselijke opvoeding. Voor Taal en Volk. Schetsen uit het leven van jVIijnh. Li. Van }isxeeke De Academie onzer stad. Davidsfonds-Poperinghe. Draadlooze telegraaf. Naclruh voorbehouden. Vervolgt. worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. E PMHBHENAAB 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergf'eeston. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 3 Eerste Kwartier. Woensdag 5 November ten 6 ure 34 minuten 's avonds Volte Maan. Donderdag 13 ten 11 ure 11 minuten 's avonds C Laatste Kwartier. Vrijdag 21 ten 7 ure 56 minuten 's morgens Nieuwe Maan. Vrijdag 28 ten 1 ure 41 minuten 's morgens 26 s. Evarislus, Rogaiianus. Justus, Florentinus. Sabina. 6 u. 25 m. 4 u. 28 m 27. s. 6 27 4 26 28 s. Simon en Juda, Alfred. 6 29 4 24 29 s. Senobie, Ermelird. Narcis, Rodolf. 6 31 4 22 30 s. Elodie, Germ. Zenob. Aurelia. 6 33 4 20 31 s. Quintinus, Vig. 6 34 4 19 1 s. A llerheilligen. 6 36 4 17 Studie van den 1e Rousbrugge-Haringhe. I. om 2 ure stipt namiddag in het hótel St ELOI bewoond door M. René Salomé, te Watou-Abeele, Openbare Vei'Looping van gelegen te POPERINGHE, nabij de statie van Watou-Abeele. le Koop 2 Heet. 91 aren 20 cent., bekend sectie I, nummers 634, 635, 635/2 en 636. Bij plakbrieven in 4 loten verdeeld. 2e Koop 2 Heet. 81 aren 40 cent., bekend sectie I, nummers 638, 639, 610, 648 en 619. Bij plakbrieven in 2 loten verdeeld. Deze goederen zijn in pochte gehouden tot 1 October 1919 door de echtgenooten René Cairycke-Quaghebeur en Charles- Louis Vancayzeele-Kesteman mits 655 f. 's jaars buven de lasten. Alle inlichtingen te bekomen bij bovenge- noemden Notaris Peel, te Ruusbrugge- Haringhe. II. Door uitscheiding van bedrijf en verandering van woonst. om 2 ure namiddag en nieuwe Koopwaren, zijnde Ellegoederen en gemaakte Kleederen, te BEVEREN - dorp - Rousbrugge, ten huize bewoond door Vrouw Weduwe Henri Dutoo Leupe. Met gereed geld. Onmiddelijk na deze vendilie, ter her berg - A l'Espérance bewoond door M. Francies Debeir-Nolebaerl te BEVEREN - dorp - Rousbrugge, (lienMig voor winkel, staande ter voorzeide Beveren-kalsijde be kend bij kadaster sectie C, nummer 693. Bewoond door Vrouw We Dutoo Leupe. Aanslag met de g'eldtelling Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris Peel, te Rous brugge-Haringhe. Studie van Notaris te Hondschoote. om 1 ure namiddag zeer stipt, op de hofstede van Jerome Candaele, bij den Haghedooren te Oostenppel, waarinOlmen waarvan verscheidene leMengelwerk van DE POPERINGHENAAR door llendrik CONSCIENCE. In een dorp tusschen Hoogstraten en Calmpthout, in de Antwerpsche Kempen, woonde Peer Gansendonck, de baas uit de afspanning de Sint-Sebastiaan. Ik heb hem gekend na 1830. toen ik sol daat was. Van dien tijd weet ik echter niets meer over hem, dan alleenlijk, dat hij* gee- nie soldaten en boeren lijden kon en liefst met officieren te doen had Ook was hij ten uiterste tegen den Burgemeester verstoord, oendat deze den kapitein der compagnie in zijn eigene woning genomen had. de drie of ficieren bij den baron, den notaris en den dokter bad gelegd, en hem, Peer Gansen donck, niemand te herbergen overgelaten had dan den sergeant-majoor, uwen ootmoe- digen dienaar. Ik herinner mij ook. dat ik. mijne ledige uren veeltijds doorbracht met allerlei aar dig speelgoed te maken voor' Liesken, het vijfjarig doch terken van Baas Gansendonck. Hot kind was ziek en scheen te verkwijnen maar er was iets zoo lieftalligs in hare en geienoogskens, iets zoo zuivers in haar mar meren aangezicht je, iets zoo zoetklagends in haar/ilverenstemmeken, dat ik er eene soort van geluk in vond, het kranke lam door spel zang en vertellingen te troosten en te ver- kwikken. 2 meters overtreffen Esschen, Populieren Wilden en een Els, dienstig voor alle ambachten. Gemakkelijk vervoer. Zes maanden tijd van betaling "mits borg. Vergadering A la Maison Neuve» bij Bei o t Buseyne. Cliicorei Van Tieghem - Dupont, wordt in aile kruidenierswinkels verkocht Kantoren van de Notarissen om 1 ure slipt namidvcig van 122 Koopen schoone Oimen, Hollanders, Populieren Klemmers (korren) en Eiken Staande op verscheidene eigendommen, gelegen nabij den Leegen Waeyenburg, langs den steenweg van R usbruuge naar Crombe- ke, en te Haringhe in den Neckersmeerscli en in de weide gebruikt door H" Deschrevel. De boomen te Ilaringe in den Neckers- meersch en in de weide Dscchrevel, zullen verkocht worden in den Leegen'Waeyen burg, en moeten op voorhand bezichtigd worden. Vergadering Ier hofweide van Pieter Deroo, recht over den Leegen. Waeyenburg. Affichen te verkrijgen bij den Notaris Peel, te Rousbrugge. Gewone voorwaarden en tijd van betaling mits borg. Studie van den te Vlamertinghe, om 2 ure en half zeer slipt, Openbare Verknoping van te VLAMERTINGHE, bij de Statie. Tijd van betaling tot 1 October 1914, mits borg. tegen den KINK II OUST. Door het gebruik der: SIROOP tegen den KINKHOEST van A. Monteyne, Apotheker, POPERINGHE, Sdoet men aanstonds de stikhoesten Ver- jdwijnn en verkrijgt men de volkomene genezing op zeer korten tijd. Prijs: 1.60 fr. de flesch. Menigvuldige getuigschriften van allerbesten uitslag. Apotheek N0TREDAME, Groote Markt, 18, Poperinghe. Depot Wa1 schreide Liesken bitter, hoe biggel den haar de tranen over de wangen, toen de trommels bet laatste vaarwel roffelden, en dat haar goede vriend, de sergeant-majoor, met den ransel op den rug daar gereedstond om voor altijd te vertrekken Maar zulke indrukken verdwijnen zoo snel uit het jonge gemoed Sedert heb ik nooit meer aan het kleine Liesken gedacht, en het kind heeft mij ongetwijfeld even diep verge ten. Nu onlangs brachten mijne dwaalreizen door de Kempen mij voor de eerste maal we der in hetzelfde dorp Ik trad er in zonder voorgevoel, zonder de minste verwachting. Evenwel, niet zoohaast had ik het beeld der Kerk, der- huizen en der boomen in mijn binnenste ontvangen, of een glimlach van verassing klom op mijn gelaat, en de borst zwol mij van blijde aandoening. Bovenal deed het gezicht van het oude uithangbord boven de afspanning mijn hart kloppen... Ik boog het hoofd met ontstelte- is en bleef eene wijl roerloos staan, om den stroom van jeugdige herinneringen te genieten, die als een zoe le balsemvloed mij door het hoofd golfde. Wat moet in de jonkheid onze ziele toch beminnend en machtig zijn, daar zij alles, wat haar omringt, voor eeuwig in zich zel ve opsluit en met eene onvergankelijke lief- deu olk omhultMenschen, boomen, huizen woorden, alles, levend of levenloos, wordt een gedeelte van ons eigen wezen aan elk voorwerp hechten wij eene herinnering, zoo schoon en zoo zoet als onze jeugd zelve. Onze ziele loopt over rati kracht zij spat vonken en sprenkels van haar leven over al het geschapene, en terwijl wii onophoudend het geluk tegenjuichen, dat ons, kinderen of jongelingen, in de onbegrensde toekomst Het is onbetwistbaar dat het kind eene aangeboren neiging heeft tot kwaad, en dat de tegenwoordige huiselijke opvoeding, verre van die neiging te bestrijden, haar voedsel geeft en de gebreken doet ontkiemen en op groeien en er zelfs nieuwe aanbrengt. Vele moeders maken zelf hunne kinderen hoogmoedig en ijdel, gulzig, grammoedigen wraakzuchtig. Nauwelijks heeft het kindje eenig begrip, of men prijst het onophoudelijk over zijn goed aanzien, zijne schoone kleederen, en vroeg tijdige bekwaamheid, zijne bevalligheden, alsof het in dit alles veel verdienste had, eo niets beters kon doen dan zich zeiven bewon deren en zich boven andere verheffen. Ik weet wel dat men met een kind geene ernstige laai kan spreken, ik weet, dateene moeder met haar kind met haar wichtje gaarne spreekt, maar kan zij dat niet*onder gestadig te prijzen, over zaken die geene lof' verdienen Zou zij het niet kunnen liefkozen zonder het hoovaardig en ijdel te maken Of zou het kind de stem zijner moeder nu t zoet vinden, zonder den vergiftigden honing der vleierij Men houdt zich echter niet tevreden met de kinderen ijdel te maken, men maakt hen nog wed 'rspannig uit hoovaardigheid. Wie heeft niet gehoord dat ouders hunne kinde ren verboden iets te doen, of te laten vóór de/.en of genen, omdat hij van minderen siand was of omdat de vriendschap er me'F was gebroken. Wil ineo het kind beloonen, men geeft het lekkernij wil men iets van hem bekomen, men belooft hem suikergebak of desgelijks, is het dan te verwonderen, dat het aan zin nelijke genietingen de grootste waarde leert hechten en van lieverlede gulzig wordt Evenzeer als de zinnelijkheid vöedt men ook grammoedigheid en luiheid. Is er iemand die het kind pijn of leed doet, of doet het kind zich zelven leed door zijne onvoorzichtigheid, dan bekijft of slaat men den onbedachte, den steen zelven, die het kind gehinderd heeft men leert, men ge biedt het kind dien persoon, dien steen te slaan. Dat is gramschap en wraakzucht aan- leeren. In de volksklas waar harde en aanhouden de arbeid het'voornaamste, dikwerf het eeni ge middel van bestaan zal zijn, zouden de ou ders de kinderen liefde voor het werk moe ten inboezemen Velen doen echter het tege novergestelde, zij spreken in tegenwoordig heid hunner kinderen en mét minachting over hunnen stand en, met ophef over het geluk der rijken zij laten hunne jongens heele dagen werkeloos de straten afloopen terwijl men ze zoo gemakkelijk te huis op eene aangename en tevens nuttige wijze zou kunnen bezig houden. Zoo zullen die knapen noodzakelijk den ar beid vreezen, en hem door alle mogelijke middelen ontwijken, en dan groeien zij op in luiheid. Anderen leeren de kinderen met opzet lie gen, zij gebieden het hun zelfs, hetzij om zich over zijne fouten te verontschuldigen hetzij om niet te moeten openbaren, hetgeen zij wenschen te verbergen. Ziedaar reeds eene te lange hoewel onvol ledige lijst van de gebreken Welke de tegen woordige huiselijke opvoeding sticht of laat aangreeien Vader of moeder, zoo daar iets bij is voor u, welaan dan, dien het schoentje past trek- ke het aan Het is voor het heil uwer lieve kleinen. te wachten staat, juicht en zingt alles in de natuur eenstemmig met ons. Ach. hoe bemin ik de weide, den linde boom, de pachthoeve, het kerksken en alle andere dingen, die mij zagen, toen de rozen der jeu.d en de leliën der zuivere levenspoëzie mij de schedel zierden Zij hebben genoten wat ik genoot, ik zag ze weelderig groeien en lachend in het zonnelicht glanzen, toen k vroolijk was en dartelend vooruitstroom de in de onbekende baan der menschelijke bestemming. Zij zijn mijne oude speelgonoo- ten, mijne gezellen elk van hen roept iets aangenaams, iets verrukkends tot mij zij spreken de taal mijns harten al de fijnste snaren mijner ziel trilen weder metj j< ugdi- ge kracht bij dien roep... en in stillef gods dienstige aandoening dank ik den Heer dut Hij, zelfs in het bevrozen hart van den afge- sloofdeu mei sch, nog de zoete bron der he rinnering vlieten laat. Voor de deur der oudeafspanningstaande. was ik gansch teruggetooverd naar betere tijden. Ik zag mijne kameraden, mijne offi cieren weder de trommel bromde in de ver te, ik hoorde het manhaftigcommandoklin ken, de wegrukkenden zang boven de hui zen galmen, den jagershoorn in het Jinden- loover schallen... maar tusschen dit alles vei scheen nog klaarder en frisschör het rus- lig engelbeeld van Liesken, dat mij toelachte uit het verledene. De gedachte des menschen schiet sneller door de wereld der gepeizen dan het bliksem vuur door de ruimte des hemels eene mi nuut slechls had ik ontroerd gestaan, en reeds waren vijf schoone maanden van mijn leven in volle helderheid voor mijne oogen heengewandeld. Met groot verlangen en vroolijk gelaat In deze hoogst verdienstlijke uitgave zijn 2 volksliederen versctienen, die wij best ge lukt mogen noemen nr 4 Lente is van den Antwerpschen toondichter Hendrik Van Schoor nr 5 Jan is een werk van den Heer Paul Miry, zoon van den schepper van den Ylaamsche Leeuw Wij denken dat deze twee liederen, het eerste om zijne bevalligheid, het tweede om zijn guitig karakter, spoedig in alle kringen zullen worden gezongen. In deze uitgaven, die eene ware leemte is komen aanvullen, verschenen reeds. Wie kan u ooit vergeten van J, de Klerk, Weemoed weelde van J. Yan Hoof en 't G' rdijntje van J. Watelet. Alle Vla mingen worden aanzocht tot het versprei den dezer liederen mede te werken. In een mooi kleedje gepast, worden de lie deren verkocht aan 0,20 fr. het exemplaar zang en pianobegeleiding). Warm aanbevolen. Verkrijgbaar Statiestraat, 43, Mechelen algemeen beheeralsook bij V. Sausen, drukker, Poperinghe, en te Yper, Boter- straat, 36. Het groot succes van den dag. Hebt ge nooit hooren spreken van Mijn heer Louis Van Haecke, gewezen kapelaan van het H Bloed te Brugge Sedert jaren en jaren vertelt men alle soorten van grap pen over hem. Die man is verleden jaar ge storven en nu komen te verschijnen Priester uit het bisdom van Brugge. Er zijn er die U zullen doen lachen, 't is waar, maar gij zult M. Van Haecke leeren ennen als letterkundige en godvruchtige priester. Prijs 1 fr. 50. - Franco 1 fr. 65. bij Valere SANSEN, Drukker, Poperinghe. Wilt gij u eene pint goed bloed maken en eens herielijk lachen, koopt die schetsen en wij mogen u verzekeren dat gij uw geld niet zult beklagen. Verleden Winter vernamen wij dat een vernieuwd bestuur aangesteld werd over de academie of teekenschool onzer stad. Wij waren gelukkig zulks te vernemen, te meer daar dezeHeerende hoop koesterden vandoor hun wijs bestuur, de academie steeds in weerde te doen stijgen. Dat deze Heeren vast overtuigd zijn van het nut van het teekenen; dat zij een klaar besef hebben der noodzakelijkheid van het vakonderwijs en dat zij door hunne goede zorgen veel voordeel aan de burger- en wer kende klas onzer stad willen doen, daarvan zijn wij overtuigd. Doch, zij zullen het ons niet ten kwade duiden wanneer wij hier wijzen op enkele puntjes. Ons eenigste wensch is hunne po gingen met grootere en betere uitslagen bekroond te zien. Orer eenige weken lazen wij in De Po peringhenaar- eenen flinken oproep aan de Ouders opdat zij hunne kimlers naar de teekenschool zouden zenden. Deze oproep ging niet uit van het Gemeen tebestuur of van het bestuur der Academie, maar wel van M. Butaye uit Watou, die hier met veel vruciit, de teekenlessen, ge durende een jaar, gevolgd heeft. Zulks is wel en zeer wel, en deze Heer moge gedankt zijn om zijne aanmoedigen de woordendoch zouden de namen der Poperingsche Bestuurleden onder zulken oproep niet wat meer deugd doen Verder, alle twee laar is er prijskamp gevolgd van een kleine prijsdeeling. Waarom alle twee jaar Als de jongens elk jaar wel de lessen volgen en hun best doen, verdienen zij dan ook niet elk jaar eene prijsdeeling,? Oner eenige jaren ging deze prijsdeeling met eenige plechtigheden gepaard. stapte ik op de afspanning aan. Liesken zal ik zien zij kan mij niet herkennen, ik weet het wel, want het kind moet nu een vrouw geworden zijn haar aanblik toch zal mij verblijden. Zij was ziek en verkwij nend misschien ligt zij onder de aarde op liet stille kerkhofWeg deze akelige gedach te, door de koele rede tusschen mijne warme herinnering geworpen Maar wat is mij dit hier vreemd en droef in tien Sinl-SehastiaanAlles is veranderd menschen en zaken. Waais Baas Gansen donck Waar is Liesken Waar de schuif- talel, op welk ik met mijoe kameraden zoo menige kanne bier verspeelde Alles is ver dwenen Arm Liesken, ik -zie nog den hoek bij het venster, waar gij met uw hoofdeken op de knie uwer moeder te rusten Jaagt, waar 4k u-zoo verblijdde met dien kaartenwagen, rftor vier meikevers getrokken, waar uwe Rage oogslag als een gebedeken mij dankte voor mijne rriendschap. Ik had het altemaal zoo diep vergoten Ik wist zelfs niet meer, dat ik eens in deze streek gekomen was maar nu ontspringt uit elke zaak een beeld, uit elk beeld eene stem ik zie, ik hoor alles weder alles wordt jong en lachend, ook mijn hart, dat teru keert in harmonische eenstemmig- geid met deze gekende en geliefde natuur Zoet Liesken. wie zou alsdan gezegd heb ben, dat ik eens uwe geschiedenis aan mijne landgenooten verhalen zou, gelijk ik eertijds uw hart verkwikte door kinderlijke vertel lingen P Het leven is gelijk lan eenen dier reuzen- stroomen van Amerika, die eenen tijd vreed zaam tusschen lachende oevers vloeien maar dan eensklaps van eene berghoogte al- Het stadsmuziek leidde de leerlingen der stedelijke teekenschool naar het stadhuis. Daar bekroonde de Hoer Burgemeester, in het openbaar, de ieverigste leerlingen en sprak hun een woordje van aanmoediging toe. Indien zulkdanige prijsuitreiking nu nog nuttig is voor ëe leerlingen van het Collegie, die bekroond zijn in den- staatsprijskamp, zou zij het dan niet zijn voor onze volks jongens Woensdag laatst, 22 dezer, is er prijs deeling geweest in onze academie. OhBuiten de jongens en de meesters, geen haantje zou ernaar kraaien. Van overheden, niets te zien Van aan moedigingswoorden geen geluid Van lof en bedanking aan de Heeren Leeraars, die het ten zeerste verdienen, geen spraak Na de avondles leest de Meester de lijst af der bekroonde leerlingen, geeft de prijzen en hei is amen en uit Ik wil niet zeggen dat de jongens, die prijs gekregen hadden, meestal eene passerdoos met een nuttig of leerrijk boek,niet tevreden waren. In het geheel niet, Zij waren zoo gelukkig Gij inoogt gelukkig zijn, jongens, gij hebt het verdiend. Gij moogt fier zijn over de bekroning van uw werk. Mochten uwe Ouders in uw geluk deelen, want zij ook verdienen lof met u naar die nuttige instel ling te zenden. Doet uw best jongens, volgt regelmatig de lessen, werkt goed en beievert u zooals het behoort en later zult gij de vrucht oog sten ran de moeite die gij nu doet. Ik zou maar eens willen weten of de Be stuurders der teekenschool vinden dat het best is van opzettelijk zoo prijsdeeling te houden en zoo te handelen. Mochten de kleine bemerkingen hier ge maakt deugd doen. Zij zijn niet gedaan uit geest ran kritiek, ver van daar, maar enkel tot welzijn van de teekenschool en tot nut onzer Poperingsche knapen. Ter herinnering Zondag, 26sten October, om 6 u. 30 leerrijke voordracht met, licht beelden over De Tering, door Dr II Brut- saert,. Tusschenin kunst- en kluchtliederen door Mevr. B. en M. K. D. Gezien de buitengewone belangrijkheid van den avond verleent het Davidsfonds toegang aan al de leden van de kath. maat schappijen, mits 50 c. De boekerij is verrijkt met vier werkjes over kath vrouwenbeweging. Bericht aan de gegadigden en dank aan de milde geefster. IScoKs 1. Godsdienst. 609 Coppens, Leo De Verlosser I. 2 Sociale Wetenschappen. 612 AengenentJ D. J. V. De Sociale taak der roomsche vrouw in onze dagen. 614 Uutendoom, Corry. V. Vrouw en gezin. 615 Het meisje thuis, iets orer beroep, 616 V. Vrouw en Pers. 4 L etterkundige. bRoman. 611 S'aes, Honoré V. Zeemansbloed. 613 De soldaten van Xristus. 618 VönStamberg, G. Volharding. dStudiën. 610 Vermeylen, Aug. V. Work van Hugo Verriest. 7. Tijdschriften. 589 V. I)ietscheWarandeenBelfortl913n°10 te lezen Ons tooneel. Itcelis It. 7. Revues. 101 La revue générale 1913. V. Septembre. 102 Octobre. te lezen L'église Cath, en Angleterre. 600 Le Journal des Mères n° 13 1913 601 n° 14 602 - n" 15 Cliicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. storten en in huilende draaikolken stormend en verbrijzelend voortrollen. De mensch is een stroohalm, die vlot op den stroom de stille vaart tusschen de bloeiende oevers is de jeugd; de brieschende waterval, de slinge- vende maalstroom is de menschelijke maat schappij. waarin de Man als een stroohalm wordt gestorthij valt. hij gaat, den gronde, hij verheft zich weder, hij duikt opnieuw, hij wordt gefolterd. gekneusd, gepletterd, afge sleten. Wie kan weten, op welken oever de stroohalm zal worden geworpen I A Is niet komt lol iet, Dan kent iet zich zelven niet. Baas Gansendonck was een zonderling man. Ofschoon uit de nederigste dorpsbewo ners geboren, had hij zich échter al vroeg gaan inbeelden, dat hij van veel edeler stof gemaakt was dan de andere boeren dat hij alleen veel meer wist dan een yarische hoop geleerden te zamen dat de gemeentezaken in de war liepen en den kreeftengang gin gen. alleenlijk omdat hij, met zijn groot ver stand, geen burgemeester was, en vele an dere dingen van dien aard. En nochtans, de arme man kon lezen noch schrijven en had van de mees'e zaken zeer weinig vergeten... maar hij had toch veel geld Langs dien kant ten minste geleek bij aan vele voorname lieden, wier verstand ook in eene kist onder slot ligt, of wier wijsheid, tegen 5 percent uitgezet, jaarlijks met den in terest opnieuw in hun hoofd komt. De bewoners van het dorp, dagelijks door de verwaandheid van Baas Gansendonck ge hoond, hadden allengs eenen diepen haat te Nog is in aller geheugen hoe verleden jaar het reuzenschip Titanic eenen ijsberg aan vaarde en verging op 300 uren afstand van de Amerikaansche kust: het grootste .deel der bemanning en honderden reizigers von den er de dood honrieren ook wierden ge red door een stoomschip dat ter hulp gesneld was op noodseinen door den draadloozen te legraaf uitgezonden. Verleden week is nog een stoomschip, Vollurno, vergaan mid den den Atlantischen Oceaan ten gevolge van brand 170 opvarende stierven door het vuur of verzonken met de reddingsbootjes 521 wierden opgenomen op de schepen die toegesneld waren op het hulpgeroep door draadloozen telegraaf gedaan. De siOOmboot Carmania ontviDg de noodseinen Donderdag laatst om 7 uren 's morgens hij was dan op eenen afstand van 25 uren van den Vollur no: met grootsten spoed stoomde hij ter plaats en kwam er aan rond middag maar een hevige storm belemmerde de reddings pogingen. Weldra kwamen nog andere stoomschepen ter hulp gesneld, en met het vallen van den avond waren er elf geschaard rondom den Vollurno wiens voorste in laaie vlam stond. Welk schouspelEen overgroote zeereus, meer dan 100 meters lang, in brand met nog meer dan 500 menschen aan boord en ron dom elf reuzengevaarten van verre toegesneld met hulp en redding Schrikkelijk was de ramp van den Titanic, maar erger nog zou zij geweest zijn, en ijselijk zou het einde van den Vollurno geweest zijn, had de draadloo- ze telegraaf niet bestaan Wat heilvolle uit vinding Het zal wel eenig belang opleveren wat uit te leggen waarin de draadlooze telegraf bestaat. Men weet wat de telegraaf met draad iseene bron van elektriciteit laat eenen stroom van deze geheimvolle kracht dooreen draad vloeien daar waar de stroom uitgaat, kan men hem onderbreken met korte en lan ge poosen, zoo men wilen die stroom komt dan ook onderbroken toe op heel de lengte van den draad met een bijzonder tuig kan men bie onderbroken stroomingen waarne men met het gehoor, ja zelfs doen opteeke- nen onder vorm van streepjes en puntjes. Het was dan genoeg overeen te komen van streepjes en puntjes over te seinen, in plaats van letters, om te kunnen, langs de draad, waren overzenden heel verre zoo een pun tje en een streepke beteekenen de letter A, een streepke en drie puntjes beteekenen B, enz. Dezelfde overeenkomstige teekens dienen bij den draadloozen telegraaf, maar er wordt geen stroom electriciteit meer weg gezonden, en dus ook geen draad meer van doene om hem te leiden. Hoe gaat het dan Als gij eenen steen laat vallen in het wa ter, ziet gij kringen ontstaan, die altijd ver- breeden en verder gaan iemand die u den steen niet heeft zien werpen, maar die deze kringen bemerkt, zal zeggen dat gij iets in 't water geworpen hebtdie kringen kun- non dus dienen als teekens. Dergelijke kringen ontstaan in de lucht als men een ge- luidt voortbrengtwij zien die kringen niet, maar ons oor vat ze en zekere wetenschap pelijke tuigen vatten ze evenwelals er in eene plaats twee pianos staan, en slaat gij eene noot op de-eene piano, de snaar der zelfde piano zal ronken in de tweede piano wat ei' geschied Draadlooze overzetting van die hoorbare kringen door de lucht. Welnu iets gelijkends gebeurt| met| den draadloozen telegaaf. Als men eene vonk of eenen straal doet springen tusschen twee metaalstofïen die met electriciteit bezwan gerd zijn, ontstaan er ook kringen die met verbazende snelheid uitbreiden men kan dus, mits herhaalde malen lange of korte vonken voort te brengen, ook herhaalde malen zulke kringen weg zenden door de ruimte maar ons oog ziet ze niet, ons oor hoort ze nietmen heeft een bijzonderen tuig noodig om ze waar te nemen dit tuig ge ijkt aan de snaar van de tweede piano, even vermeld het trilt onder den invloed van die geheimvolle kringen. Verstaat gij nu hoe gen hem opgevat en noemden hem spotten derwijze den Blaaskaak. De baas uit den Sint-Sebastiaan was we- duwaar en had ,-ëechts één kind. Het was eene dochter van achttien of negentien jaren zwak on bleek, evenwel zoo zuiver en zoo fijn van gelaatstrekken, zoo zoet en zoo aan minnig van inborst, dat zij de oogen veler jonkmans schemeren deed. Volgens het waanwijs stelsel haars vaders was zij veel te goed, te geleerd en te schoon om met eenen boerenzoon te trouwen. Hij had-haar gedu rende eenige jaren naar een vermaard pensi onaat gezonden, om er Fransch te leeren en manieren aan te winnen, die met hare be stemming mochten overeenkomen. Gelukkiglijk was Lisa of Liesken, zooals de boeren haar noemden, even eenvoudig teruggekeerd, alhoewel er wel eenige kie men' van ijdelheid en lichtzin in haren geest gestort waren maar de natuurlijke zuiver heid haars harten hield deze spruiten der on deugd onderdruKt, terwijl hare maagdelijke onnoozelheid zelfs aan de teekenen er van tets bekoorlijks bijzette, dat alles in haar ver ontschuldigen deed. Naar gewoonte had zij slechts eene halve opvoeding genoten zij verstond het Fransch tamelijk wel, doch sprak het maar gebrek- kiglijk. Daarentegen kon zij uitnemend keu rig borduren, veelkleurige muilen en voet kussens maken, met parelen breien, bloe men uit papier snijden, uiterst vriendelijk gneden dag zeggen, nijgen en buigen, zeer kunstmatig dansen, en vele andere liefe lijkheden meer, die in het boerenhuis haars vaders te pas kwamen, gelijk een kamen kraag aan den hals eener koe, zooals het spreekwoord zegt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1