HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD IW verschijnende den Zaterdag OISTREKEK, namiddag. Koopt uwb MEUBELS, Stoelen, Bndden, Matrassen, Kassen, 3foors, Gordijnen, Linnleums, bij Sansen-Vanineste, Poperinghe Europa in Oorlog. 20.000.000 soldaten in strijd. Diiitschhmd valt in Belg ie. Zondag p!> Oogst 1914 5 Centie nei;. 10* laar. Nr 3y Eerste Taps, Bollingea en üerbergkermissen mits betaling van 25 c. Buiten grondgebied van wmm mm i Op grondgebied van Poperingbe Buitenland 4,é® fr Uitgever, VALÊRE SANSEN-VANNESTE, BoelS- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Hevige gevechten, Schitterende zegepralen der Belgen Frankrijk en Engeland snellen ter hulp. Welkom aan onze Bondgenooten DE O ORE O G. O w. De wapens van degene die niet optrekken. Eerste geruchten. Maandag Uitnoodiging van Duitschland aan om de Duit- sche troepen vrij over België's grond gebied te laten trekken. Het antwoord van Duitschland. Fier antwoord van België. De Eendracht aller Belgen. Br, n 'ITil ilWUWIIBMlimiiHI'i SMM ANNONCES Den drukregel 10 c Hsf naaide Anno neen - olgenf; overeenkomst. worden ingelijfd Aile Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-koen ingezonden, worcL-n INSCHRIJVINGSPRIJS liet recht, annonce-u o[ artikels le weigeren is voorbehouden- Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,65 binnen stad 1,00 Be plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Wekelijksche Almanak. Oogst. s. Romanos, Verianus, Justinus. s. Laurentius, Sara. s. Philomena, Susanna. s. Clara, Florimopdus. s. Hyppolitus, Concordia. s. Eusebius, Athanasia. Zon op, Zon ond.jo, priesters van God, mijne broeders, die /meeken, om als 't God belieft, weldra gave gezonden en seffens werd voor dinsdag eene 3" Eene wet waarbij de vervaldag der trek- 9 10 11 12 13| 14 I 15 aangesteld zijt om in naam en in plaats var.éfbygezond onze moedige broeders in hunne vergadering der belgische Kamers gedaag 4 u. 22 ni. ;7 u. 13 m. j het volk God te aanbidden, te danken, te Liefkoosde oordtn te mogen terugzien. <r; Volle Maan. c kaatste Kwartier.. Nieuwe Maan. 3 Eerste Kwartier. Maria Hemelvaart. Donderdag Vig. 24 26 28 28 30 31 11 10 8 6 4 2 Vrijdag 6 Oogst 14 21 28 ten ten ten ten 0 ure 41 0 ure 56 12 ure 26 4 ure 52 minuten s morgens, 's morgens, 's namidd. 's morgens. door Belgie wer de oorlog Dinsdag 1 Oogst, Duitschland aan verklaard. Wij leefden hier gelukkig in ons klein Vaderland. Wij verbaasdden de wereld door onzen vooruitgang bloeidden, kunst en wetenschap ste gen ten top, de vrede en de welstand neerschten alom. En daar, een reus, gebruik makend van de brutale macht, trotsch zijne herhaalde vriendschappelijke betui gingen, trotsch zijne beschermende eeden en zijne vermeende genegen heid, overrompelt ons. Duitschland, dat machtig rijk, met wie wij jaren lang op vriendschappelijken voet hadden geléèfd, valt ons te lijf als een schender van de heiligste belof ten, als een vuigen eedverbreker omdat wij onze verplichtingen van onzijdig land willen naleven. Het g> vaar is groot en dringend de nood Met een gevoel van verontwaar diging staan al de belgen recht als een man, bereid tot alle opoffering voor een en hetzelfde ideaal het Vaderland Op heden zijn alle veeten vergeten. Op politiek gebied, konden de Belgen soms vinnigen strijd voe ren; Walen en Vlamingen konden verschillen van meening, maar nu het Vaderland in gevaar is, zijn alk* misverstanden vergeten. Walen, Bra banders, Limburgers en Vlamingen; Edellieden en Volk. allen staan ge schaard rond den koning en rond de regeering, bereid te strijden tot het uiterste tegen de schenner van onzen Vaderlandschen grond Wee aan u, Duitschland Wee aan u om de rampen die gij over mis land uitspreidt. Wee aan u om de dood en de vernieling die'gij rondstrooit Weihoe, met uw protestansch hert aanroept gij den God van hemel en aarde om zegen over uwe wapens. Wij zullen den hemel geweld aan doen, en smeeken dat ons Vaderland zooveel mogelijk gespaard blijve, en uwe legerbenden verpletterd mogen werden. Wij hebben het goede recht aan aan onze zijde! Vooruit met moed en doorG'ds hulp, ten zege! Leve de Koning Leve het Vader- lajvh v. G Oogst 1914. Menuelwerk van OE POPERINGHENAAR 16 Geschiedenis uit üud-Bhugge, Wij weten nu ook waarom hij zich in en na de sirebolling van St-Elooi zoo schame- lijk in den drank vergat, dat hij omtrent middernacht de herberg verliet, zonder be sef van hetgeen hij deed. Hij had zijn ver driet in den drank willen versmoren en dit onverstandig gedrag, dat zondarig en ge meen zuipen waardoor de bedroefde beenhouwer alle rede verloor, moest hem in groote moeilijkheden brengen, zooals wij reeds weten en nu ook verder zullen zien. Want wat gebeurde er al niet TWEEDE DEEL. I. Waarom Mooi hij t Jan Celders was dus kort en goed naar de gevangenis gevoerd en er nauw in opge sloten. De gansche stad vernam het met verba zing dat een flinke jonge beenhouwersgast, Aan de geliefde ouders en vrouwen, broeders en zusters, vrienden en mede burgers onzer soldaten. Hoe dikwijls reizen uwe gedachten, vol onruste, bij dag en bij nachte, naar de gren zen waar uwe teerbeminden mannelijk en heldhaftig zijn opgetrokken om hun land te verdedigen Ehwel i Moeders en vaders, gij haalt eere van uwe jongens, gij moogt er preusch meê zijn Zij hebben bloed, waar vlaamsch bloed in hunne aderen Hoe hertroerend is het ginder geheel de jeugd van ons volk uit alle klassen en stan den samengetrokken te zien, schoon, sterk en moedig, bereid orn alles op te offeren voor eigen haard en land met priesters en kloos terlingen in hun midden om ze naar lichaam en ziele te verzorgen Doch hun hert ook blijft bij u, hunnen verlaten vader, hunne teergeliefde moeder, bij u hunne beminde echtgenoote, hunne aanbedene kinderkens; niet met hun eigen zei ven maar met u zijn zij bekommerd. Hunnen groet breng ik u, hunnen hertelijken groet van kind en echtgenoot, van broeder en vriend. In hunnen naam ook richt ik tot u eene dringende bede, en wie zou er hun iets kun nen weigeren op dezen oogenblik van uiterst gevaar. Zij ook rekenen op u, zij steunen op u, want nu meer dan ooit voelen zij dat zij alleen niets kunnen, maar dat zij vooruit vooral de hulp en den zegen van den Mees ter van hierboven van doen hebben, en dezen zegen moet gij hun bekomen, gij die te huis gebleven zijt. Gij zijt de achterwacht van ons leger en gij ook moet ten strijde trekken. Uwe wapens zijn Bidden en Boete doen. Dezen oproep, bidt en doet boete, is gericht tot allen. Tot de zelfde, dien men in Blindekensprocessie had bewonderd om zijne manhaftige hou ding, als een geineene nachtdief in een kas- teelje op St-Andries was ingebroken, om er zilverwerk, geld en weerdijen te rooven. De dagbladen gaven over die ontroerende en vreemde zaak een aantal meer of min nauwkeurige nieuwjes en de Oazette van Brugge, de Stad Brugge, Patrie en Burger welzijn werden door de inwoners van West- Brugge gretig doorlezen, wanneer die bla den eenige nieuwe bijzonderheden behelsden en mededeelden. Zoo vernamen de lieden weldra dat de aangehouden dief Jan Celders uit het gevang bij den onderzoeksrechter was gebracht, die in het Justiciepaieis zetelde en door dien magistraat zeer scherp was onderhoord. inderdaad, tot groot verdriet van zijne beklagensweerdige ouders, die het vreese- lijke gebeurde niet konden vergeten en gansch den dag besteedden aan bittere tra nen te storten, was Jan Celders opgesloten in het celgevang door het volk het schali- ënhuis van 't Pandreitje genoemd en ver scheen hij daags nadien in het kabinet van den onderzoeksrechter. Jan was uit zijne cel gehaald en in het dieveukarretje gestopt, dat op een drafje naar het gerechtshof reed, door twee gen darmen gevolgd. Het lichte koetske, door een huppelend peerd traagzaam voortgetrokken, kwam over het Pandreitje, waar de groetenver- koopsters lustig hunne waren verventen. De ismeeken, verzoenen: weestons voqri-, deze onvergetelijke dagen zou iedereen indachtig aan 't altaar des Heeren; tot inr*ui< sterkte en moed dienen te gaan zoeken kloosterlingen en kloosterzusters, die u aan 1 het H. Sakrainent des Autaars. Allen dus God toegewijd hebt, als vrijwillige slach' iep H. Tafel en met zooveel volk mogelijk offeranden zijner liefde; tot u inoedr nede den ommegang want wij moeten veel vaders, tot u echtgenooten, bidt zelf etffeï jdden voor 't bedreigde vaderland, voor vaard. uwe kinderen, uwe dierbare kinderen cel1 den smeekt God ons te sparen om v van deze onschuldige kleinen Bidt méjC;è..^ 's avonds te huis; leidt ze of zendt ze ter! kerke om te bidden. Gaat met hen naar den] |ze moedige broeders en wij roepen hun Misschien wint ge krijgstropheeën Op het bloedig veld van eer Maarmet roodgekreten oogen Smeekt de menschheid diep bewogen God, zend dra den vrede neer A. Goddelijken Kindervriend in de H. Komniu-; nie niets kan Jesus aan de kleinen wei ge ren Bidt en kommuniceert, gij jongelingen en! jonge dochters, en onthoudt u van ontuchtA. die Gods gramschap verwekt. Doet boete allen over het bedreven kwaad, t biecht en vlucht de zonde verdraagt den f last van den toestand of legt u zeiven eenige verstervingen op. Met één woord 't moet in gansch Vlaan- Gvond ontstond er in Belgie eene algemeene deren, en in geheel België een kruistochtJopsehudding. Het vertrek der soldaten had zijn van gebeden die den hemel geweld aan-*(je geesten reeds opgewonden en allerhande doen. (tijdingen van gevechten kwamen het volk Allen ter kerk, allen te biecht, allen ter H. t(:0g opjagen. Tafel. L 't Klonk de Duitschers zijn in België Eene novene hegonnen ter eere van 't H. r>e oorlog is verklaard tegen Frankrijk 1 Hert van Jesus; eene novene van smeekingen j ujk js beschoten geweest door de Duit en van H. Kommuniën. Gchers enz. enz. en men wist reeds te spre- En zoo 't waar is dat het H. Hert de huis- ;ten van dooden en gekwetsten, gezinnen zegent w, r zijn beeld vereerd Wie vindt dat al uit wordt, hoe zou Jesus, de koning der vrede, j Want 't was uitgevonden het dierbaar België verlaten, waar zooveel Men moet zich daaraan verwachten in herten betrouwvol naar Hem om hulp roepen ;tijd van opschudding. Vele onnauwkeurig- en waar hij meer dan in in welk land ook j heden worden verteld en stellen nutteloos bemind wordt ,.,je menigte in beroering, waaraan zelfs de Zeg lezer, zultgij weerstaan aan deze bede kajmste niet ontsnappen, uwer geliefde soldaten? Neen, maar gij zuli Maari 0 wee> wat maandag geen waar ze voortzeggen aan uwe vrienden en kennis- ;waSi js dinsdag waarheid geworden, en zoo sen en allen te samen zultgij bidden en boeter. 1 werd 0ns land in ergen toestand gebracht. om Gods wraak van ons at te weren en zijn zegen over ons land af te dwingen. H. Hert' van Jesus, bescherm ons lieve vaderland Een priester-soldaat. Oordeelt. n rrx mo/ro rr £-~-1 -o o Terwijl de geeselroede des oorlogs ieder een foltert, levert onze stad Poperinghe in deze dagen het treffend bewijs der waarheid van het spreekwoord «Nood leert bidden iedereen stormt kerkwaarts om gelijk weleer de Ninivieten, den hemel, door gebe den tot verzoening te smeeken. Ja, in deze treurige dagen ziet men de groote, de eeuwenoude godsvrucht, het kin derlijk betrouwen tot O. L. V. van St Jan. Alle avonden, na het lof, een macht van volk komt van alle kanten om den ommegang te doen, biddende en zingende Maria ter eere, om hulp en troost. Vaders, moeders, echtgenooten en kinders, broeders en zusters zenden hunne bede en hunne smeekingen ten Hemel om erbarming van den God der legerscharen, om hulp en bijstand in de droevige dagen, om kracht en moed voor de strijders van ons dierbaar va derland, want gelijk wij onze moeder lief hebben beminnen wij de bloemen, de geur, de taal, de menschen welke op dien grond het leven ontvingen't zijn dus al onze broeders en wij beminnen ze. Bij 't Mirakelbeeld van O. L. V. van St Jan schijnt in de ziel der biddende menigte, eene zoete hoop te glinsteren en ze roept Bescherm o God bewaar den grond Waarop onze adem gaat De plek waar onze wieg op stond Waar eens ons graf op staat, Wij smeeken van uw Vaderhand Met diepgeroerde borst Behoud ons 't lieve vaderland Voor Vaderland en Vorst. Zondag avond kwam de Duitsche gezant te Brussel toe en overhandigde aan M. Davignon, minister van buiteniandsche za- Zitting van het Belgisch Parlement. Dinsdag morgen werd te Brussel eene oprechte geschiedkundige vergadering van onze Kamers gehouden. Geheel de konink lijke familie was er tegenwoordig en door den Koning werd eene prachtige redevoering uitgesproken, waaronderandergezegd werd Nooit sedert 1830, is er voor België een gewichtiger en erger uur geslagen Ons vaderland is in gevaarDe kracht zelf van ons recht, de genegenheid weike Belgie, fier over zijne vrije instellingen en zijne zede lijke overwinningen, bij al de naties onafge broken genoten heeftde noodzakelijkheid voor het evenwicht van Europa, en voor ons onafhankelijkheid bestaan, doen ons nog hopen dat de gevreesde gebeurtenissen zich niet zullen voordoen. Maar, indien wij in onze hoop teleurgesteld worden, indien wij ons moeten verzetten tegen de overrompe ling van ons grondgebied en onze bedreigde heerdstederi moeten verdedigen, dan zal deze plicht, hoe hard hij ook moge wezen, ons gewapend vinden en vast besloten tot de grootste opofferingen. Geestdriftige toejui chingen. Na zijne redevoering vertrok de koning met de koningin en de prinsen, en overal werden zij geestdriftig toegejuicht. Verklaringen van iVi. de Broqueviiie. Na het vertrek van de koninklijke familie gaf M. de Broqueviiie lezing der duitsche nota en van het Belgische antwoord. Eene lange ovatie brak los, en de sosialis- ten zoowel als de anderen juchten geestdrif tig toe. Tot heden, dinsdag morgen, ten 6 ure, hebben wij op het antwoord op de nota die >ik u kom mee te deelen gewacht. Ziehier dit antwoord, zegde M. de Broqueviiie. De oorlogsverklaring. 'Brussel, der. 1 V"L;r^stvv 1914 Mijnheer de Minister, Ik ben gelast en heb de eer Uwe Excellen- cie te verwittigen, dat ik ten gevolge van de weigering van het gouwernement Zijner Ma jesteit den Koning op de met een goed in zicht bezielde inzichten, welke het keizerlijk gouvernement het had onderworpen, dit 'laat ste zich tot zijn grootste spijt verplicht ziet, zoo noodig, door het geweld der wapens, de ken, een nota waarop hij antwoord eischte veiligheidsmaatregels als onontbeerlijk aan Van de naburige dorpen en van Frankrijk komen vele bedevaarders. Heden Zondag om 5 uren is er weerom algemeenen ommegang uitgaande van St Jans kerk, met het mirakelbeeld. Er moet veel volk zijn, eene zee van volk, die al te samen en met luide stemme zal bidden en ongelukkige beenhouwer hoorde, dwars door het hout, deze vrouwtjes spreken van boontjes en bloemkooltjes en hij zuchtte diep toen hij het bedacht dat deze lekkere groen- seltjes zoo weinig in het gevangenhuis wer den gestoofd, waar den erwten alleen eene eereplaats op den tafel verkregen. Wat verder draaide het celrijtuig den hoek om en nu hoorde Jan het volgende Die schelvisch, madame, is niet voor u 1 Wat peis-je, vijf stuivers 1 Ga en koop mossels voor mijnheere Eene andere vrouw gilde scherp Meent gij dat ik ze gestolen heb, ba- zinne 't Is zestien en halve, geen cent min. Ga voort en koop schardijn Door deze geroepen, wist Jan Celders dat hij over de vischmarkt reed en gauw aan het gerechtsgebouw zoa wezen. tegen maandag morgen om 7 ure. De Duitsche regeering stelde aan Belgie voor vrijen doorgang te verleenen aan het Duitsche leger om door ons land naar Frankrijk te trekken en dit land aan te vallen. Duitschland verplichtte zich na den oor log België's grondgebied te eerbiedigen, en al de schade te betalen. Het steunde zijne opeisching op dit feitHet zou vernomen hebben, zei het, dat Frankrijk op de Bel gische grenzen eene groote legermacht samentrok om, langs Givet-Namen, door België Duitschland aan te valldn. Nog zondag morgen had de duitsche ge zant de verzekering gegeven dat Duitschland België's onafhankelijkheid zou eerbiedigen. Met deze nota begaf M. Davignon zich naar M. de Broqueviiie en oogenblikkelijk trokken beiden naar den koning. Onmidde- lijk werd een ministerraad bijeen geroepen die tot middernacht duurde. Om 1 ure werd een nieuwe ministeraad gehouden die tot 4 ure duur,de. Wat was het antwoord van België Niemand twijfelt er zeker aan Het kon maar zijn neen En Jt was neen Belgie weigerde zijne onzijdigheid te schenden met den doorgang der duitsche troepen toe te laten en zegde onder ander Belgie protesteert op voorhand tegen alle dergelijke schending en is bereid en beslist, zijneonzijdigheid krachtdadig te verdedigen.» Dit klare antwoord werd naar Duitschland De onderzoeksrechter richtte tot den ge vangene eenige vragen, welke aarzelend werden beantwoord. Dan zweeg de magistraat en na eene poos vroeg hij kort Hoeveel kreegt gij voor het zilverwerk Tweehonderd frank, niet waar Hij meende met deze strikvraag den be schuldigde te vangen, die gewis kon hebben geantwoord Och neen Zooveel niet. Maar Jan antwoordde levendig Zilverwerk, mijnheer, welk zilverwerk? Dat gij stoolt beet de teleurgestelde j rechter hem toe. Gij hebt niet weinig buit gemaakt en wellicht is alles goeü verborgen. Spreek maar rechtuit. Eene rouwmoedige bekentenis alleen kan tot uw voordeel strek- jken. getoond, uit te voeren. (Deze mededeeling verwekte eene groote opschudding.) Dit antwoord, zegde M. de Broqueviiie verder, hoeft geen verder betoog. Het woord is nu aan de wapens. Wij zul len onzen plicht doen, gansch onzen plicht. Wij kunnen overwonnen worden, maar nooii zal men ons te neer slaan. Geheel ons hart, gansch onze hoop berust in het belgisch volk Zelfs moest het overwonnen worden, dan zal men het nooii kunnen onderdrukken Tien minuten lang juichte het parlement, het publiek en de parlementaire dagblad schrijvers dit antwoord toe. Leve België 1 Leve onze onafhankelijkheid Leve het Va derland 1 was al wat men hoorde. brieven verlengd wordt. De etelijke waren. 4° Eene wei waarbij den uitvoer der koop waren verboden wordt en de opkooperij der eetwaren gestraft en den prijs der etelijke waren door de overheid mag geregeld wor den. Het zal, op strenge straf, verboden zijn boven dezen prijs te verkoopen. Onderstand voor vrouwen en kinderen. 5° Eene wet waarbij onderstand verleend wordt aan al de vrouwen en kinderen zonder onderscheid wier echtgenoot en vader onder de wapens is. Die onderstand is vastgesteld op 75 cen tiemen per dag voor de vrouw en daarbij 25 centiemen voor ieder kind. Deze onderstand zal door de gemeentebe sturen betaald worden de regeering zal hun dit geld teruggeven. Aanspraak. Tijdens de zitting verklaarde M. de Bro queviiie dat M. Vandervelde tot staatsminis ter benoemd was, evenals M. Hymans. In eene aanspraak tot het volk gehouden zegde onze dappere minister van oorlog Beste vrienden, laat mij toe twee woor den te zeggen zij komen uit het diepste van mijn hart. Men heeft een aanslag gepleegd, die zon der voorgaande is in de geschiedenis het belgisch grondgebied is, ondanks de belof ten, ondanks onze gewaarborgde onzijdig heid, door de duitsche troepen geschonden Uit het diepst van mijn belgenhart, roep ik u toe het is een afschuwelijke aanslag, dien men niet ongestraft kan plegen Het leger heeft aan zijn hoofd een bevel hebber, een vorst van groote weerde in wien de gansche natie, op dit gewichtig oogenblik haar vertrouwen stelt. Koning Albert zal, met de hulp van het leger de onschendbaar heid van ons grondgebied kunnen behou den Een ding zullen wij nooit dulden de overheersching 1 Leve de Koning 1 Leve Bel gië 1 Eene schier eindelooze toejuiching viel den minister te beurt. Men riep dan, men huilde: Naar de grens 1 Geweren Men hief de 'Bfauangorme aan en ai zingend trok men naar het fransch gezantschap, in de Hertog straat. De duitsche troepen over onze grens. M. Berryer, minister van binnenland- sche zaken, ontving dinsdag morgend, ten 10 ure, in de wandelgangen der Ka mer een snelbericht uit Luik, meldend dat de duitsche troepen 's nachts opge rukt waren naar Dolhain. De belgische stafoversten hadden dien in val voorzien. Ook hadden zij de bruggen van de Maas en den tunnel van Trois-Ponts doen springen. Twee nieuwe klassen onder de wapens. De regeering heeft dinsdag morgend be sloten de klassen van 1899 en van 1900 't is te zeggen de 14e en de 15°, onder de wapens te roepen. In de bange dagen die wij beleven is er toch een troostelijk verschijnsel de een dracht der partijen liberalen gelijk katho- r?wCi?L.r Heken en socialisten zijn eenparig om te zeggen en te schrijven: Belgie wordt aan gevallen, 't is eene der grootste onrecht- veerdigheden waarvan de wereldgeschiede nis melding maken. En het Officieel blad der belgische socia listische partij Le Peuple schrijft dat het, in deze omstandigheden, den plicht is der socialisten te toonen dat zij ook, in de ver dediging van hun land, onrechtveerdig aan gevallen, voor niemand moeten onderdoen. Bravo 1 Heden, in de ure van het gevaar, zijn er geen partijen meer. Er zijn nog enkel Belgen, die willen hun vaderland en hun vaderhuis verdedigen en bevrijden. Leve België en, door Vlamingen en Walen toegejuicht I met ongemeenen'en indrukwekkenden geest drift. Honderden handen werden hem toege stoken. M. Delvaux, puderdomsdeken riep te mid den van eene nieuwe uitbersting van geest drift Wij stellen al onze hoop in de regeering. Het eendrachtig Belgie zal niet vergaan Vele volksvertegenwoordigers weenden. Wetten die in deze zitting gestemd werden. lu Eene wet om spioenen te straffen. 2" Eene wet waarbij al de straffen of ver volgingen opgeschorst worden tegen de sol daten die onder de wapens geroepen zijn, en waarbij het tijdverloop voor de genade-ver leening verlengd wordt. Ter bestemrningsplaatsaangekomen, werd f Bekennen, mompelde Jan dubbend, Jan, meer dood dan levend, uit het karretje-wat zou ik moeten bekennen Dat gij eergisteren nacht zijt ingebro ken teSt-Andries in het kasteeltje van... Ik, mijnheer, dat is volstrekt valsch Ha 1 Gij wilt stoutmoedig voortgaan in uw loochenen Goed. Ik zal u overtuigen gehaald en,., met de handboeien aan, door de gendarmen bij den onderzoeksrechter ge bracht, die achter eene lange tafel gezeten, in eene wijde zaal met zijnen schrijver den boef inbreker stuurschgezind verwachtte. Wanneer de magistraat Jan voor hem ver- dat alles uitgekomen is en ook doen beken- schijnen zag, keek hij hein vorschend aan.nen. Vooreerst kunt gij onmogelijk het ge en dacht jbruikvan uwen tijd opgeven en verklaren' Ha men zou niet zeggen dat deze een! waar gij u bevonden hebt tusschen elf ure schurk is. Zijn gelaat geeft het niet uit, j en half 's avonds en vijf ure des morgends. maar de schijn is zeer bedriegelijk. j Ik was bedronken, mompelde Jan be- j De jongeling keek als versuft rond en het 'schaamd en ik hen op dool geweest. Ik hebj kille van de wijde plaats met hare hooge geslapen, zoldering deed hem sidderen. j Waar Ik.... Ik weet het niet. Gij hebt giet geslapen, maar gestolen. Gij zijt wel degelijk in den muilen aarden weg gegaan achter het buitengoed, want aan uwe schoenen kleefde aarde en zij pas ten daarenboven wonderwel in zekere spo ren, welke men bij het kasteeltje heeft ont dekt. Daarbij kunt gij mij verklaren hoe die gestolene brieventesch in uwen zak zat Het geld was er uit gewis verborgt gij het goed maar buiten de verdwenen banknoten vond ik er brieven in, die ge noegzaam aantoonden dat de beslotene wel de heer Van Weldinghen is. Gij zult mij nu zeker zeggen dat gij die brieventesch op straat gevonden hebt, nietwaar Tot groote verwondering des onderzoeks rechters antwoordde Jan vastberaden Neen, mijnheer, ik heb de brieventesch niet gevonden en ik kan mij maar niet in beelden, hoe zij in mijne zak is geraakt. Nu keek de ambtenaar zijnen gevangene verbaasd aan en zelfs de koele geheimschrij ver zat daar als versuft en dacht Och 1 wat onbehendige 1 hij werpt zijn beste verdedigingsmiddel van kanthadde hij maar gezeid die brieventech gevonden te hebben, dan kon zij hem niet meer bezwa ren. Maar de onderzoeksmagistraat had een voorwerp gegrepen en toonde het Jan aan Hei riep de ambtenaar des gerechts uit, ziet gij die muts Dat is wel de uwe De jongeling bezag ze en antwoordde dof. 100 000 duitsche soldaten bezetten Luxemburg. mBrnsmms^ÊMÊmaBÊatBÊmammtsaaÊm Ja, 't is de mijne. De onderzoeksrechter blikte hem aan met zegevierenden oogslag en hernam levendig Goed, gij bekent reeds. Dat is een uit muntend begin. Het overige zal weldra vol gen, want loochenen is u onmogelijk. De koele schrijver keek met stekenden blik naar den betichte en dacht Och wat onnoozele I Hij klapt er zich gauw in. Daar verklaarde hij reeds dat dit zijne muts is. Hij zal nu algauw het overige bekennen. Maar rechter en schrijver waren beiden erg mis en zij zouden zich rap in hunne ver- wachtig bedrogen zien. Dat is dus wel degelijk uwe muts riep de rechter uit, welnu zij werd gevonden dicht bij het buitengoed, waar gij ingebro ken zijt en gestolen hebt. Jan Celders werd door die woorden diep getroffen. Hij dacht eene wijl na en een licht ging voor zijne oogen op. Hewel, wat kunt 'gij daarop zeggen, vervolgde de rechter met klem. Gij ziet wel dat alles ontdekt is. Wanneer gij, na uwen diefstal bedreven te hebben, uit het kasteel tje wegvluchttet, liet gij uwe muts afvallen en liggen waar ze was. De hovenier vond ze en bracht ze in. Is dit geen bewijs uwer schuld Jan Celders schudde heftig het hoofd. Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet V^Oift^JWlWPWWaWllMWMWf ■PUÏ00R 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben reelit aan Kostelooze inlassehing van twee Horbergfeesten. nni»«»a» mix cmOKvmÊrmtaaaaKMBM araaxMKaKmanwsegfsiNB^^ 4 4 4 4 4 -T 7 7 7 7 ••GD *v]O Liorj kTqnrJp] i nnVArh^if) r o "i ',j oorspronkelijk door HENDRIK DE ZEINE. Komt oud, komt jong, komt vrouw, komt man Naar onze lieve Vrouwe van St Jan, Zijt gij in druk, zijt gij in pijn Maria zal U troostig zijn

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1914 | | pagina 1