In 't Binnenland. Zitting van den Gemeenteraad In 't Buitenland. Duitschland Poperinghe. Yper. Moord te Wervick Uurtabel - SPOORWEG. Onze Koeien komen weer. Wat van alles. Burgerstand van SfadsHiciiU'H. Op Maandag 9 Juni 1911, om 10 uren voormiddag. Aanwezig: MM. E. Lebbe, burgemeester; R. Üevos en M. Debaene, schepenen H. Beek, E. Boucquey, L Dequecker, •E. Desmytter, O. Fiers, H. Vandenberghe. Afwezig: M. E Vancayseele. Ie Punt. Het ontslag door Me Folcque als onderwijzeres der lagere gemeenteschool aangeboden, wordt aanveerd. Zij wordt uit genood i/gd hare rechten op pensioen te doen gelden. 2e Punt. Het ontslag van M H. Beek als Hopkeurder wordt aangenomen. Krwordt overgegaan tot de benoeming van een nieuw lid van denkeurraad. M. Louis Dequecker, (binst zijne afwezigheid,) wordt aangesteld, met algemeenheid van stemmen, als keurder in de Hoppeschaal. 3e Punt. M. Coevoet Maurice, had zijn ontslag aangeboden als bevelhebber van het gewapend Pompierskorps. De Gemeenteraad beslist dit ontslag niet te aanveerden, en de Burgemeester zal in aller naam bij den Heer Coevoet aandringen zijn ontslag te willen intrekken, en minstens zoo lang aan het hoofd te blijven, tot dat het korps weer vol komen ingericht zij. 4e Punt. De opcentiemen, op de belas tingen, ten voordeele van de stad, zullen in het jaar 1920, dezelfde zijn als vopr't jaar 1919. 't Is te zeggen 95 op grond- en per- sooneele belastingen, 60 op het patentrecht. 5e Punt Sedert ruimen tijd is de ge meenteraad in drukke briefwisseling, met de Gazmaatschappij De Brouwer, nopens de openbare verlichting der stad. De raad aanveerdt in princiep het voorstel der Heeren De Brouwer, om de stad door de gaz te verlichten, en gunstiger tijden af te wachten voor de verlichting door de electri- citeit. Er zal aangedrongen worden, opdat de werken zoo spoedig mogelijk zouden aange vangen worden, om met de aanstaande win ter de verlichting te kunnen verzekeren Vóór de oorlog was de prijs per m 12 c. voor de stad, de openbare gebouwen en de nijverheid, en 15 c. voor de bijzonderen. Gezien de duurte der kolen, brengt de G iz- maatschappij de prijs op 39 c. de m. Er zal gevraagd worden indien dit de prijs is voor de Stad en Nijverheid, en wat dan de prijs is voor de bijzonderen er zal ook opgemerkt worden dat indien de prijs thans zoo hoog moet zijn om reden van de duurte der kolen, de prijs van de gaz behoort verlaagd te worden, naarmate de prijs der kolen afslaat en zoo deze aan den ouden prijs geraken, dat ook de oude prijs van de gaz behoorde in voege te komen. Er werd ook besloten voor 't oogenblik den duur van het kontrakt met de maatschappij niet te verlengen. Versterk uw bloed, vermijdt de Bloedar moede door hit gehru:k d. r Versterkende Pillen van A. Monteyne, Apotheek H. Notie- dame, Groote Mai>t Poperinghe. Vlamignen! Dutsen Ik was Donderdag 12" dezer, te Poperin ghe in de statie, om met den trein van 11 ure te vertrekken. Aan de deur om de vertrek- kaartjes na te zien stond een statiebediende. Een sloore van een vrouw komt erbij en vraagt Mijnheer, kan ik met dezen trein naar Rijssel De bediende steekt de kin op en de vrouw herhaalt hare vraag. Je ne comprends pas bien le flamand,.. was het antwoord. Is dat niet schandalig Ons werkvolk zou moeten fransch leeren om die heeren plezier te doen. We willen niemand verplichten vlaamsch te leeren, maar dat deze die geen vlaamsch kennen dan geene openbare bedieningen bekleeden. Nooit zag men een Vlaming die met Vlaamsch alleen een postje kreeg. Ik moet erbij voegen dat de vrouw toch door een ander bediende, alle inlichtingen kreeg. Gaz Naar het verslag van den ge meenteraad schijnen wij te mogen opmerken dat onze openbare verlichting nog niet ver zekerd is voor de aanstaande winter, 't Wa re jammer! Wij meenen de tolk te mogen zijn onzer stadsgenooten, en te vragen dat alles in het werk zou gesteld worden, om ons stellig tegen-de winter de verlichting te ver zekeren. Ware het anders, het zou, en te recht, veel misnoegdheid bij de bevolking verwekken. Meenen en Rousselarezijn reeds door de electriciteit verlicht; en in Poperin ghe zouden wij tegen de winter nog niets krijgen? Water Tijdens den oorlog werden al onze openbare waterpompen vernietigd, omvergereden of vernield. Kortom allen zijn verdwenen of onbruikbaar. Wat deed het Gemeentebestuur tot op heden om dat te verhelpen? Wij staan in 't midden van den zomer, sedert weken heeft het niet meer ge regend, en de watersnood wordt groot, bij zonderlijk in de werkmansbuurten. Zouden de waterwerken door het engelsch leger aan gelegd niet kunnen overgenomen of benut tigd worden. Werd de mogelijkheid daarvan onderzocht? Het is ook van allergrootste be lang onmiddelijk goed drinkwater te bezorgen. Aankoop—Voor deBureelen van Hy potheek en Enregistrement van Yper werd deze week een huis gekocht in de Brug- gestraat n 89. Gasthuis Op 11 Juni in den namin- dag hoorden wij plots een oude bekende klank, 'f Klokje van 't Gasthuis was terug en na meer dan vier Jaar rust, galmde het weer helder over de stad. Daar de zusters het met stipte regelmatigheid op vasgestel- deuren doen bengelen, zal het nog ten dee- le ons ontbrekende stadsuurwerk vervan gen. Wanneer komen onze groote klokken terug. Razende hond. Tally Augusta en Yperman Antoinette, twee meisjes uit de noordstraat werden gebeten door den hond van H. Derck. De hond is verdacht van razernij en de kin deren zijn Dinsdag naar het gesticht Pasteur te Rijssel vertrokken, om verzorgdteworden. P Communie Donderdag 19 Juni doen 23 leerlingen van 'I kollegie hunne plechtige Communie in de kapel van 't Gasthuis. Diefte Bij Peter Synave verdween dinsdag 50 fr. uit de tooglade Waarschijn lijk werd het geld gestolen, binst dat de ba zin naar den kekier ging om bier. Processie. Zondag aanstaande om 10 uren gaat van uit St Bertinus kerk de het H Sacrament, haren gewoon processie omgang. --Benoeming - M. Jerome Suffys werd Lui tenant benoemden komt jils onderrichter naar De Panne. -- Gouden Kroon De gouden kroon van O. L. Vrouw van S! Jan die over vier jaren in verzekerde bewaring gebracht werd naar Moulins in Frankrijk, zal hier tegen Pope ringhe Ommegang terug zijn. Concert. Het Concert in Petit Paris door de befaamde Accordeonisten D'Heere en Vandemarliere gegeven, heeft zeer in den smaak gevallen. Gansch den avond was de zaal proppensvol en het publiek gaf meerma len lucht aan zijne voldoening, door een da verende handgeklap, 't Is waarlijk eigenaar dig, dat samenspel van twee accordeons. Onze flinke muziekanten halen eer van hun spel. Overal waar ze hen zullen laten hooren, staat hun veel bijval te verwachten. Die ze vraagt op bruiioft of ander feest zal het niet beklagen. Prijzen der markt. Op de markt Vrijdag laatst ging de boter van 12 tot 13 fr en de eieren aan (30 tot 65 c. stuk. Itoiiuiml De Fransche soldaten verza melen op den Kemmelberg reusachtige hoo- pen afval van hout. De nacht na het teekenen van de vrede, zal dit als vreugdevuur aan gestoken worden. Oostvleierep. Verleden week heeft men hier het lijk ontdekt van een vluchte ling van Renirighe. 't Was een voorbeeldige huisvader die afgebeuld door zijn vluchte- lingsleven, sedert cenige weken teekens van zinsbijstering gaf. En zeggen dat er nog menschen zijn die geen medelijden hebben met vluchtelingen die sedert bijna vijf iaar uit hun huis ver jaagd werden. De Eerw. Zusters heb ben hunne school heropend in het verwoes te dorp. 't Was geen gemakkelijk werk. Men had bun veel beloofd, maar er kwam niets af. Zij hebben dan op hun eigen kosten eene schoolbarak gebouwd in den hof van hun klooster dat gansch vernield s. De Reninghenaars zullen uunne weldoe ners nooit vergeten. II (nüHTiïï De werkstakingen in Frankrijk schij nen wat te sluimeren. In Rusland blijft alles nog inde war. In Amerika en voornamelijk in. Canada is het ook al van werkstakingen en anarchis ten dat men hoort. Het munitieschandaal in Engeland houdt iedereen bezig. Veel groote mannen worden er in genoemd. Asquith, Lloyd Georges, Kitchener, French, enz. De verliezen van Duitschland Duitschland verliest Elzas Lortharingen, een goed deel van Oost Pruisen, van Posnanië en Silezië en van Sleeswijk-Holstein. Het verliest 701. h. van zijn ijzeropbrengst, 33 t. h. van zijn kolenopbrengst Zijnevloot is grootendeels en zijne koloniën heelemaal verloren. ZulEn de Duitschers betalen Een Fransch dagbladschrijver, pas uit Duitschland terruggekeerd, verklaart dat de Duitschers zullen het vredestraktaat teeke nen voor drie redenen1om hunne bevoor rading te verzekeren 2. om de in vrijheid stelling hunner gevangenen te bekomen 3. om eene leening te kunnen aangaan in de Vereenigde Staten.. Zij zullen teekenen maar niet betalen. De gansche duitsche pers houdt er eene taal op na die bewijst dat de Duitschers de onderhandelingen aanvatten niet in een geest van verzoening maar in een geest van spotternij en van vijandschap. Belgie verplicht handel te drijven met Duitschland Een zeer vooraanstaande belgische staats minister zou, op een vraag van een opsteller van Le XXe Siècle of onze toekomst af hing van het heropleven vau Duitsland, heb ben geantwoord Hoezeer dat ook onzen weerzin gaande maakt, zullen wij toch onzen handel met Duitsland moeten hervatien. De Engelschen en Amerikanen drijven reeds zaken met hen Waarom zou men de duitsche nijverheid thans bevoorraden Om haar toe te laten te verkoopen en aan wie Wij blijven zitten met onze marken. Hoe zouden we ze kwijt geraken indien wij geen waren bestellen in Duitschland daf wij met dat papier kunnen betalen Gij zegt mij dat dit tegen de borst stuit na alles wat Duitschland tegen ons heeft mis dreven, en dat onze toorn gewettigd is over zijne euveldaden en zijn hatelijke plunde ringen. t'Akkoord. Maar het zijn de Bond- genooten die ons er toe noodzaken, die ons dwingen tot een verstandhouding met onze eigen beulen. Wij zijn reeds éénmaal slach toffer van den oorlog geweest wij zouden het nogmaals kunnen zijn». Gedurende de laatste ongeluksjaren heb ben wij onze stad gansch van aanschijn zien veranderen. Alles is omgekeerd 1 Vroeger leefden wij hier stil en tevredengewoon aan onze stille levenswijze, onze gebaren, onze gebruiken, onze bijeenkomsten, onze fees ten; bekend met alles wat in Dnze stad om ging; in een woord, hier waren wij te huis. Met den oorlog hebben wij dnt alles stil aan zien veranderen en een nieuw aanschijn aannemen. Wij hebben eerst eene ongehoor de beweging van soldaten en vluchtelingen gezien, wat ons stilaan al onze gewoonten en gebruiken deed over boord werpen, en iedereen meer op zijn eigen deed leven. Al onze jonge man m werden opgeroepen en lieten leëmte en verdriet in de huisge zinnen. Onze stad werd beschoten en veel inwo ners zochten een toevluchtsoord in den vreemde. Veel kinderen werden in schoolko loniën geplaatst en hun vertrek miek den huizelijken haard, eenzaam en verlaten. Ons volk leidde een droevig leven, ver jaagd in schuren en armoedige tenten. Vluch telingen, uit hunnen eigen aard verjagen, kwamen hier hen neder zetten en onze stad bewonen Onze landerijen werden doorkruist met nieuwe steen- en ijzerwegen. bezet en omroerd door soldatenbarakken, paarden stallen en loopgrachten. Onze hopvelden, de leefte onier streek, voor de 3/4 uitgeroeid of verwoest. De beschieting ging voorten stilaan zagen wij onze gebouwen geheel of ten deele ver nield of beschadigd. Soms hadden wij ook een ongeluk te betreuren, Verleden jaar moest onze stad geheel ontruimd, en omtrent iedereen op de vlucht. Meerdere schade werd aangericht en op den hoop toe, veel meubelen vernield, ge stolen of vervreemd. Onze stad zien wij nooit meer terug gelijk zij vroeger was. Het VolkStadsgenooten zien wij nooit meer terug, vreemden komen hen hier vestigen, n. i den oorlog zijn veel gedachten veranderd, wat niet altijd verbe tering is Elk leeft wat meer opzijn eigen. De huizen: een groot getal vernield, velen beschadigd, allen niet meer zoo goed onder houden of opgezet. De straten vroeger zoo net, enthans in veel plaatsen zien wij echte mesthopen. Het leven nog zeer doodsch en eenzaam. Veel is er te doen om onze stad iets van haar vroeger uitzicht terug te geven. Dat elk die kan, het zijne bijbrenge. Geene nut- telooze vitterijen of oneenigheden meer. Wij moeten in eene sterke overeenkomst, allen samenwerken tot het heropbeuren en herstel len van volk en stad. O W De heropbouw van Yper! Deze kwestie ligt de Yperlingen nauw ter harte. Men heeft voorgesteld de prachtige puinen van Yper te behouden en eene nieuwe stad er nevens te bouwen, doch dat plan heeft by de Yper lingen algemeen verzet ontmoet? De stads- overheden, die hunne vergaderingen van den gemeentenraad op fransch grondgebied houden, hebben zich daartegen ook verzet. Dit heeft voor gevolg gehad dat Yper zal herrijzen uit zijne puinen op de plaats zelf waar het door onze voorouders gebouwd werd. Mocht met dit werk spoedig aangevangen worden, want nu ziet Yper er miserabel uit. 't Is een overgroote steenhoop, waartusschen hier en daar eenige afgebrokkelde stukken muren rechtstaan. Van de prachtige Laken halle blijft nog slechts een uitgebrokkeld stuk'toren staan, benevens een paar bouw vallen, die met balken geschoord zijn. Achter de halle ligt de Sint-Martenskerk in puin. ,t Is maar alleenlijk aan een stuk muur met gothieke vensters dat men zien kan waar de ze kerk gestaan heeft. De straten zijn proper opgekuischt, hetgeen aan de vernielde stad den indruk geeft Van een doode, dien men proper afgelegd heeft al vorens gekist te wor den, Engelsche en Amerikaansche soldaten bewaken er chineesche koelies en duitsche krijsgevangenen, die in den omtrek het duitsch ontploffingstuig uit develden ruimen en in de stad hier en daar bouwvallen neer halen, die dreigen in te storten, De Yperlingen trachten naar het oogen blik dat er voor goed Zal kunnen aangevan gen worden met de opruiming der steen- hoopen en de heropbouw der stede. De prachtige Lakenhalle moet herrijzen en op den fieren toren moet weer onze vaderlan- sche vlagge wapperen. O Yper lief slachtoffer der barbaren Geen vlag waait meer aan uwe torens, trots, 't Is alles puin wat het oog kan ontwaren, Een tergend leed dat roept ten wraake Gods Doch ,k zie u weer, o schoöne halletoren En dorpen fier herrijzen 't allen kant, In stad en dorp waait weer zooals tevoren Der Belgen roem, de vlag van't Vaderland. Vrijdag morgend der verleden week werd belgisch Wervick in opschudding gebracht door eene lafhertige moord. Langs de groote baan van Wervick naar Gheluwè, op'tgehucht Laminerenhoek, staat een winkel, op ongeveer drie honderd me ters van de andere huizen. Deze winkel wordt bezocht door al de landslieden van den omtrek, en ook nogal dikwijs door de Chineezen, die hier in streek, door de Engel schen, aan de opruimingswerken gebezigd worden. Het huis bestaat uit drie plaatsen de winkel, eene keuken en eene slaapkamer. Het is de middenplaats die tot keuken inge richt is. Het huis was bewoond door de echtgenooten Emiel Vantomme- Irene Van- denberge, ouders van 3 kinderen. Vrijdag rond 2 ure 's morgenas, hoorde Emiei Vantomme, 36 jaar oud, gerucht aan het achtervenster der slaapkamer; hij stond op, om te zien wat er gaande was. Op het zelfde oogetblik werd het venster ingedrukt, en werd eeh revolverschet gelost. De kogel verbrijzeld* het linkerkaakbeen van den ongelukkigen Vantomme, en door boorde de hersens. Ténzelfder tijd werd het slachtoffer dooreen geveldigen bajonetsteek in den rechterschouder getroffen. De arme man viel badend in zijn bloed op den vloer. Vier Chineezen kwamen langs het venster in de kamer gekropentwee hunner hielden vrouw Vantomme, die rechtop en aan een grooten schrik ten prooi, in het bed zat, in bedwang, zonder haar evenwel leed te doen. De twee anderen gingen in den winkel om te stelen. De vrouw riep wanhopend om hulp, en de drie kinderen door het rumoer ont waakt, schreiden erbarmelijk. De geburen kwamen toegesneld en de gele bandieten namen de vlucht, zonder iets te kunnen buit maken. De priesters, de geneesheer en de bevel hebber der gendarmerie werden aanstonds verwittigd en spoedden zich ter plaats van de misdaad. Het slachtoffer kon nog de H. Olie toege- dient worden. Vrijdag morgend, rond 5 ure, gaf hij den geest. De bevelhebber van de gendarmerie, na de gebruikelijke bestatigingen gedaan te hebben, verwittigde het parket van Poperin ghe. De daders worden ieverig opgezocht. Te beginnen van Zondag 15n Juni zullen de volgende voorloopige trei nen tuss hen Poperinghe en Roese- lare en terug, loopen. Poperinghe V.: 5,27 15,47 u. Koeselare A.:6,48 17,8 Roesela re V.:7,25 18,25 Poperinghe A.: 8,40 19,46 IIkt Bestuur. Assisenhof van West-Vlaanderen. De moord van Camu te Poperinghe. «Scrooiti Siinórn vrijlesproktMi. Woensdag laatst werd deze zaak opge- geroepen. In ons blad van de verledene week gaven wij breedvoerig de beschuldi- gingsakt: Het openbaar Ministerie verklaart Simoen plichtig en eischt eene voorbeeldige straf AAeester Glorie van Poperinghe verdedigt den beschuldigde op eene prachtige wijze. De plichtigheici kan niet bewezen worden en het is gevaarlijk zich te steunen op veron derstellingen. Hij eindigt op deze wijze De vrouw die daar te Poperinghe op hem wacht met twee kleine kinderen, die hunnen vader toeroepen Vader wij wachten op u Zult gij toelaten dat hij als moordenaar be schuldigd wordt? Neen, Mijne Heeren, gij zult hem zijne vrouw en kinderen terug geven. Daarna neemtmeester Begerem het woord, en in eene schitterende pleidooi, loochent hij de plichtigheid van Simoen. Ik zal niet onderzoeken indien Van Peper- straet plichtig is, hij heeft reeds zijne ver oordeeling ondergaan. God alleen weet in dien Van Peperstraet, of beiden, of Simoen alleen plichtig is; Niemand, noch de heeren van het hof, noch iemand hier in de zaal aanwezig, ik ook niet, God alleen weet wat er is geschied Simoen was altijd een deftig man, hij is niet al met eens een moordenaar geworden. Hij had een goed verleden. Hij wiens kinde ren, Zondag laatst te Poperinghe zijn aan gekomen hij wiens vrouw hem nog heden of morgen verwacht, neen, t'is hij niet; zijn hoofd zal niet op 't schavot vallen. De feiten van plichtigheid of van mede plichtigheid bestaan niet. Zijne tegenwoor digheid kan niet aangzien worden als me deplichtigheid. Gij zoudt nooit op uwe eer en geweten durven beweren dat Simoen plichtig is aan het feit dat hem toegekend wordt. En de wet zegtdat, in geval van twijfel, gij ontkennend moet antwoorden. Mijne Heeren, die twijfel bestaat. Ik kan op mijn eer en geweten verklaren dat Simoen niet plichtig is. Mijne Heeren, gij zult rechtvaardig zijn- Zijne vrouw en kinderen wachten, gij zult hem aan hen teruggeven. De Jury gaat daarop in beraadslaging. Om 6 uren, kwamen de heeren terug in de zaal. Op aide vragen wordt NEEN geant woord. Simoen is dus als niet plichtig aanzien en wordt aanstonds VRIJ gesteld. Hieronder geven wij eenen brief ons door Simoen toegezonden, en die wij volgaarne opnemen. Mijnheer den Opsteller van De Poperinghenaar.» Ik ben vrij gesproken van de beschuldiging mij ten laste gelegd van Camu ter dood ge bracht te hebben. Zoo oordeelde het Hof van Assisen te Brugge den 11" dezer. Gij hebt in den Poperinghenaarvan Zondag laatstde akte van beschuldiging opgenomen. Ik begeer gebruik te maken van recht tot antwoord om te doen kennen dat ik onplich- tig ben, ja gansch onplichtig; zoo beslisten eenparig de heeren gezwoornen. Vrij na veel lijden vrij op de prachtige pleidooien van MM. Begerem en Glorie, die toch veel gedaan hebben voor mij en hoe wel sprekend waren zij. Spijtig dat gij daar niet waart, met gansch Poperinghe, om te zien hoe ik had moeten getuige en niet be tichte zijn. Nu dank voor het inlasschen en beleefde groeten. Simoen Jerome. Weet ge welk eene massa hoornvee de Duit schers aan onze stallen ontstolen hebben? De schaarschheid aan melk en boter en de hooge prijzen, die nog voort geeischt wor den voor deze onmisbare spijzen, laten ver moeden dat een aanzienlijke leemte in onzen veestapel is gemaakt. Inderdaad het raakt aan het fabelachtige: indien men de ont vreemde dieren in eene rei stelde, kop tegen steert, zou men driemaal het Westfront kun nen bezetten van Nieuwpoorttot de Zwitser- sche grens Deze dieren zouden melk ge noeg geven om aan eiken bewoner van West- Vlaanderen (als allen terug zijn) en dat alle dage een halve kilo boter te verschaffen Hij zou wel te passé komen aan onze ver zwakte terugkomende frontbewoners. Laat ons hopen. Immers de Commisie der Geal lieerden heeft een besluit genomen waarbij de belgen gemachtigd zijn vee uit Duitsch land te halen in getal en weerde gelijk aan het gestolene Bravo 1 't Is maar recht en redelijk. Maar a. u. b. hoe eer hoe liever Hoornvee voor onze landbouwers De verdeeling van het ingevoerd vee in West-Vlaanderen geschiedt door de zorgen van eene provinciale Commisie. zetelende te Brugge, Minderbroederstraat, 8. Te Brugge, Ostende, Thourout, Veurne, Poperiughe, Kortrijken Rousselare zijn plaatselijke coiniteiten samengesteld, die met de werkelijke verdeeling gelast zijn. Van de verwachte 1000 Canadeesche bees ten zijn er 550 aan Brugge, 250 aan Ostende en 200 aan Veulne toegewezen. De dieren zullen steeds in openbare aanbe steding verkocht worden, op verder te bepa len datums, plaats en uur. De landbouwers der geheele provincie mogen aan ieder ver- kooping deel nemen Reeds hebben te Brugge Kortrijk en Oost ende verkooping van buitengewone schoone Hollandsche koeien plaats gehad, en worden nog verkoopingen van Hollandssch vee in Brugge. Thourout, enz., aangekondigd. 4MatfMNNUMl Ill II——w» Le Peuple vraagt waarom onze jongens die overlaatst opnieuw werden gemobiliseerd, on hun tocht naar Duitschland zooveel treins ontmoet hebben waarin Engelsche soldaten zaten, die met pak en zak voor goed naar huis trokken Het groot Komiteit der Bevoorrading sdheidt er uit, fcn laat voor 200 millioen fran ken warén op den nek van de Regeering! Dat heeten we commercie doen! Het getal werkloozen bedraagt, over gansch Belgie, nog 800.000, een echt ver schrikkelijk cijfer. Het is thans vastgesteld, dat de jonge lieden, behoorende tot de lichtingen 1914 en 1915 rond einde Juni zullen worden binnen geroepen. Wat de overige klassen betrett is men van oordeel dat die van '16 rond November, 'I7 rond December, '18 rond Maart 1920 zullen worden opgeroepen. De jongelieden welke deel uitmaken van de klas 1919 zullen meer dan waarschijlijk eerst te zamen met diegenen der lichting 1920 in October van te naaste jaar worden opgeroepen. Het centraal nijverheidskomiteit heeft de schade door de Duitsche bezetting in Belgie aangericht, geschat op 35 milliard frank, te weten 5535 millioen aan de bezit tingen van den Staat 10118 millioen aan de financiën van den Staat, 2700 millioen aan de provinciën, I860 millioen aan de ge meenten, 8028 millioen aan de nijverheid, 1602 millioen aan den landbouw en 3i50 millioen aan de ingezetenen. In West-Vlaanderen zijn meer dan 2oo,ooo vluchtelingen zonder dak. *85 Historic van Bericht voor de houders van staats fondsen, van fondsen der Rumeen- sche steden en van fondsen gewaar borgd door de Regeering. De Belgen, houders van hierboven ver melde fondsen, zijn aanzocht, voor den 30 n juni aanstaande, bij het in de Israelieten- straat n. 9 te Antwerpen gevestigd komiteit voor de verdediging van de houders van Staatsfondsen en fondsen der Rumeensche steden eene aangifte in te leveren houdende vermelding voor elke leening van de nomi nale waardevan de titels welke zij bezftten Zij die geen gevolg zouden geven aan dit verzoek loopen gevaar geen baat te kunnen trekken ui,j de beschenningsmatregelen wel ke de Regeering desvoorkomend ten behoeve der belanghebbenden zou treden. Geboorten. Dumoulin Antoinette, d. v. Achille en Irma Couchez. Geeraerd Camille, z. v. Henri en Elisa Vandenberghe. Verstraete Georges, z. v. Daniel en Ga- brielle Huyghe. Ostyn Alidor, z. v Ju- lien Maria Huyghe. overi.ijdens Verhaeghe Louis 75 j. wed. van Lermytte Sidonie en echtg. van Artois Leontine. Masschelein Valère 52 j. echtg Carton Silvie. Pannecoucke Albert 13 maanden. Bedeleem Elisa 16 j.—Leb be Celestiné 60 j. wed. van Monteyne Emile, overl. te Gent op 7 Maart. Vermeulen Augusta 19). ohgehuwd. Huwelijken. Bostvn Cyrille soldaat 3o j. en Deroo Maria 27 j. Behaeghel Nes tor 37 j. werkman en Sohier Pharailde 37 j. landbouwster. Feys Hector 24 j. kleerma ker en Bentein Maria 24 j z. b. Beun Emile 45 j. koopman en Debusscher Mathil- de47j. z. b Góoing Stanley engelsche soldaat 23 j. en Vanderstraeten Germaine 22 j. Huwelijksbeloften. Huyghe Mau rice en Clabau Flora, b. v. Pop. Dael Emiel en Decaestecker Gerardine, b. v. Pop. Gouwy Isidore en Vanhaverbeke Lucie, b. v.. Staden. Dortan Willem van Bergen en Hennin Maria van Pop. Defreyne Petrus van St Kruis en Denys Alida van Staden. Vandevoort Alfons van St Truiden en Car- reyn Bertha van Zillebeke Florisoone Je rome van Reninghe en Breyne Martha van Kemmel. Op Zondag i5 Juni 1919. EERSTEN TAP, In het Hotel der Bondgenooten, bij C. Brabandts-Lietaert, Yperstraat, 3. Yper. In Yper verblijven reeds eenige honderden menschen. Zondag laatst, Sinxen dag, heeft Eerw. Heer Dekeft Delaere er plechtig mis gelezen. qsmuuBOWtmggww Staathuishoudkundige zaken POPERINGHE, van 5 Juni tot 13 Juni 1919.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 2