HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingh en Omstreken. Gedenkt uwe Helden! De Vrede! Zondag- 6n Juli 1919. 10 Centiemen. 16° Jaar. Nr 5. V. SANSEN-VANN MEDE/W/1GERS België voor alles Uit het Payottenland. Ouders, waakt over uwe kinderen. BANK van POPERINGHE, Leve Yper. Onze Soldaten komen naar huis Hel IViaagpos "iGP van A. Monteyne, is 1 Jaar in Stad te huis besteld buiten Stad met de post Buitenland 5.00 fr. 5.75 fr. 7.75 fr. Gasthuisstraat. i5, Poperinghe Op Vrijdag n Juli, om 10 uren, zal er in St. Bertinus I* U K C Ifl TT S O JE 1% V D I E gedaan worden voor al de Afgestorvene Soldaten van gansch de Stad. gedurende den oorlog 1914 1919 Binst de mis AANSPRAAK door eenen Legeraalmoezenier. Aan de offerande zal er eene Gedacbtenis uitgedeeld worden met, de- volledige naamlijst der afgestorvenen. Er zal plaats voorbehouden worden voor de Burgerlijke en Militaire Overheden en voor de Familieleden. Eenieder aanzie bet als een plicht van dankbaarheid in dezen dienst tegenwoordig te zijn. Gewezen soldaten en soldaten in verlof, huldigt uwe broeders gevallen op het veld van eer. Burgers waardeert de slachtoffers die gevallen zijn om u en uw land te bevrijden. Deze hulde en blijk van genegenheid., weze een zoete troost voor de diep getroffene familiën. Herdenkt uwe doodeu en levert het bewijs dat gij de gesneuvelden erkentelijk zij5 en bange oor- Gedurende de lange logjaren heeft ons Belgisch volk be wijzen geleverd van onwrikbare ge trouwheid en gehechtheid aan ons dierbaar Vaderland, 't Was alsof de liefde tot den vad. rgrond nog toenam naarmate die bodem zwaarder bezoe deld werd door het vijandig sol- datenrot, dat over ons land uit gespuwd was. Toen onze zegenpralende troepen, met onzen Heiden-vorst aan 't hoofd hunne intrede deden in de heroverde steden, was de geestdrift van hen die zoolang onder de verdrukking ge zucht hadden, onbeschrijflijk, 't Was weer de uiting van eene zoolang in getoomde liefde tot ons Vaderland het klein, kranig miar zoo wreed gemar teld België. 't Deed waarlijk deugd aau 't hart, te zien hoe innig ons volk zijn land deugd aau 't ons volk zijn bemint en men mocht er de beste ver wachtingen voor de toekomst uit op doen Men mocht denken dat, eens de eerste roes der overwinning voorbij elkeen de handen aan het werk zou slaan om ons land op te heffen uit de vernedering, het wakker te schudden uit de gedwongen jarenlangen slaap, kortom dat iedereen onmiddelijk het zijne zou bijdragen om België terug den weg naar den bloei en den voor spoed te doen inslaan. Die algemeene krachtinspanning is, helaas nog niet gedaan. Wel weten wij dat er thans "Veel hinderpalen, voel moeilijkheden allerwege oprij zen. Dat wil, echter, niet zeggen da men er stelselmacgtig moet voor te rugdeinzen want men zou zulks to in het oneindige kunnen rekken en zoo zou België in plaats van opge beurd te worden, heel en al tot verva geraken. Achter de gordijn van spartakims en van oproer, die in Duitschlanc hangt en die slechts oogenverblindig is,mag men zeker zijn heel wat an ders aan te treffen. Men mag tuigd zijn, dat men daar reeds de noo dige krachtspanning gedaan heeft en dat men er ten volle aan 't ieveren is om de nijverheid, den handel te doen herleven. De oude kreet:«Duitse land over alleswordt nog geslaa en er wordt gezorgd om hem te vt wezenlijken. Wij de overwinnaars, wij staan nog altijd om zoo te zeggen even ver als den eerstedag, hetgetal werkeloo- zen in't land bedraagt nog 800,000 een echt verschrikkelijk cijfer. Pas wordt de eene of de andere nijverheid in gang gezet of er ontstaan werkstakin- gen. men steekt stokken in de wielen door het stellen vandikwijls veel over dreven eischen. Nochtans, ons volk weet genoeg dat we aan onze middelen en krachten overgelaten zijn en dat we hijgevolg, op ge.ene vreemde hulpmoeten rekenen omons naar hoven te werken. Waarom dan opgaan in de dwazen geest: wei werken en veel winnen 't Is niet op zulke wijze dat we zullen vooruit gaan. De toestand lijk hij nu is kan of mag niet blijven voortduren. Het is le plicht van al de Belgen hunne Va- lerlandsliefde door wat anders dan door luid roepen te bewijzen. In den arbeid, in de noeste vlijt ligt de toe komst van het land besloten. De Duit- schers hebben zulks van eerst af be grepen en wij de overwinnaars, mo gen hij hen niet ten achter blijven want, op siot van' rekening, it nog wel de overwon nel ingen kun nenzijn diezegenpralenduitden eind strijd komen. zouden! Volk van Poperinghe, hoort ge 't, hoe het er toeging in West-Brabant, bij de boe ren? Vanwaar 't verschil? Die boeien, ze wonen aan de poorten der grootsche hoofd stad, België's weidsche hoofdstad, maar Vlaanderens sombere centrale gevangenis, j Die boeren met hun klare VI. kijkers, zien 1 hoe het er toe gaat, in België's apenland ze zien hoe er in de tpillioentjes onzer belastin- igen gehooid wordt, wat een breede stroom naar mijnheel Beulemans' veie velden spoelt, en wat 'n schamel greppeltje naar 't ver schroeide Vlaamsche 'lapje heidegrond he- nenkruipt... Als die Payottenlanders dan ce dicht komen in Brussels heilige vesting, worden ze brutaal op de teenen getrapt Ik zei het reeds, niets beters voor een Vla ming dan op zijn teenen getrapt te worden. Hij gelijkt de meikevers of meulenaars Dan eerst begint hij zijn pooten te verzet tenZoo gaat het, in dat Payottenland. Gasthuisstraat, 85, POPEPWGKE. De vrede is geteekend geweest Zaterdag namidda 8 1/2 ure jvaa Versailles namiddag, 28 Juni, om het paleis l>oniieiiieiitpi*iJs Uit gever Drukkerij - Papierhandel, een Kerk, rr De Poperingsche Keikop en de Vlaamsche Vrienden. en nog voelt ge niets, en nog weet ge niets... Dat ging er zoo niet toe, in Pamel. Daar waren 600U menschen, in machtigen stoet die 6000, 't was de landsbevolking, 't waren deine burgers, boeren en eenvoudigen, lijk gij; maar 't waren menschen die een hart in hun lijf hebben, en het toonen durfden, die Vlaamsch voelden, VI. riepen, VI. huilden omdat ze jaagden van kokenden drift bij 't beseffen dat 't niet Vlaamsch is in Vlaande ren. Ze huilden VI., ze zongen VI en ze riepen «awoe» opde mannen die Vlaande ren in den weg staan. Ze zwoeren den eed er mee gedaan te maken, met die verdruk king, in de,, naaste kiezingen 'k Stond er nevens oude beertjes die knikten en schud debolden, terwijl de redenaars spraken, in de gloeiende namiddagzonne, en die dieve- lings een traan wegvaagden, als ze hoorden wat er met onze jongens gebeurde in die 4- 5 bange oorlogsjaren. Oude menschen die Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent. Grootere hei haaide annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. dat niet: jaarwedde maar vergoeding En 8. Klas 1914 verlof met soldij 20 Oogst; verder, toen Fr Van Cauwelaert uitriep'onbepaald verlof 7 October. «wij Vlaamsche belastingbetalers, we zijn Brussels melkkoe, en ze melken ons, niet éénmaal, maar 3 maal daags, tot het laatste drupje. Toen werden er moordkreten'ge- huild over dat vredig zonneland van Brabant. Wij /olk van 't Westland, we zijn ook die melkkoe, nu meer dan ooit, en in 't kort nog meer... Ge zwijgt, Westlanders, maar ja, ge woont zoo verre van Brussel, waar melk en honing vloeit't is allemaal wel in Vlaanderen... en ge zijt zoo dwaas. 't Roert en 't dreigt van Limburg tot den Yzcy, maar 't Westland need geen hart! KerUnga. 9. Bijzondere lichting van 1915 (geboren in 1895 en 1896) verlof met soldij 4 Sep- Ge weet niet, Poperinghenaars, wat het Payottenland is? Dat is het land van West- braband, de streek tusschen Brussel en Aalst. Wat ik nu te vertellen heb, uit dat hoekje, moet ge weten, dewijl het zoo leer rijk is voot U, Vlaamsche volk van 't Westland. 't Was op H. Sakramentsdag. Vluchtig zult ge.'t wel gelezen hebben, hoe dat er een Vlaamsche betooging geweest is te Pa mel. Dien dag ben ik 'tstomperige Brussel ontvloden, en 'k ben meegetrokken, in jolige Vlaamsche blijheid, naar't Payottenland,met dien kern van echt-Vlaamsche menschen, die leven te midden Brussels Beulemans wereld, den bond van den «liederavond" gevestigd in 't «Vlaamsche Huis», ter groo- te markt van Brussel, 't Ging er lustig toe, en die Vlaamschgezinde meisjes waren heel wat aangenamer dan de gepoudreerde deer nen der rue Neuve. Leute was er, maar vooral Vlaamsche heerlijkheid Wat is cr daar gebeurd, te Pamel? Ge kunt het in de bondige verslagen niet lezen, dit, en 't moet u op een gansch eigene wijze gezegd wor den, omdat het dingen zijn waarvan we in ons hoekje nog nimmer de blijheid hebben mogen beleven. Betoogingen gebeurden er bij ons ook wel eens, jawe hadden festi vals, oud soldatenfeesten, ommegang, en dies, meer maar Vlaamsche triomfdagen neen, die beleven we zoo weinig bij ons, in 't Westland. Poperinghe had eens zijn Debo- feest. Maar wie kwam er feesten bij ons? 't Was 't Vlaamsche Volk van eldersen gij, volk van Poperinghe en ommeland, ge kwaamt toezien, verwonderd en schudhoof dend, naar die VI. machtsontplooiing die de opzweping van uw ziele moest wekken, en 't niet deed, 't niet kon, omdat ge zoo lamlendig onwetend waart en blijft over uw eigen en Vlaanderens lot. Nu heeft 't bloed uwer eigen kinderen ge vloeid en 't vloekt tegen België, omdat het nutteloos gevloeid heeft voor Vlaanderen, snikten om Vlaanderens ongelukOude menschen die met tandeloozen mond den Vlaamschen Leeuw meezongen, en adem- snakkend riepen: «in Vlaanderen... zelfbe stuur!»—Volk van Poperinghe, ge glim lacht, om uw achterlijkheid te verstoppen ge hebt geen hart daarvoor, en ge kunt niet meer beschaamd worden om uw lafheid. Dat durfden ze, en dat deden ze, in 't Pa yottenland, die eenvoudigen, landmenschen zooals gij. Kunt gij dat? voelt gij dat lijk zij dat voelen Weet gij iets Weet ge al eens dat er onder uw bloedeigen VI. soldaten 10 houthakkers bestaan hebben, en nog be staan? Weet ge dat er oneindig te veel VI. jongens «gedolven» liggen, op de soldaten- kerhoven uwer streek, dood omdat ze zoo talrijk en haast alleen (80 o/°) op de vuur lijn stouden, en dus ook in de verhouding van 80 o/° vermoord werden? Weet ge dat? t Is mogelijk. Maar 't laat u ijskoud, en ge zijt harteloozen Ge zijt suf, stomperig, ver steend lk ben fuW in mijn woorden, maar ik wilde nog ruwer wezen met Vlamingen moet men hard wezen, anders bemerken ze al eens niet dat men er is... Ge gevoelt zoo bitter weinig voor uw land, uw waar land, Vlaanderen; gevoelt veel, veel voor uw belangen dat meent ge ten minste, maar ge weet niet waar uw belang ligt en wie er uw belang in den weg staat. Een ijzig ge mompelhij is ook voor 't Vlaamsch is uw hoogste kennis van den harden strijd voor uw opperste taal- en stam- en levensbelang. We moeten u dat leeren, van a tot z, dat die strijd voor Vlaanderen beteekent: strijd voor uwe lotsverbetering, voor uw eigen belang dus, voor een betere brokke brood, die u onthouden wordt zonder dat ge 't zelve weet, Ge zijt dwaas, dwaas. Ik wou u kwaad ma ken, razend kwaad op mij. Dan zoudt ge ten minste leven en roeren. Met levende men schen kan ik redeneeren met lootne slapers en voddemensohen kan ik niet Ze wonen zoo dicht bij Beulemans' vesting, en ze zien hoe Viaansch belastingsgeld Franschdolle heeren zwijnevet kweekt... Men stampt,op hun... voeten, en zelfs tegen hun schenen, als ze te dicht willen kijken naar 't Brusselsch onverkwikkelijk beesten spel... Ze worden kwaad, dan, ze ronken, als de «meulenaars»; en 't ronken, dien dag te Pamel, was zoo geweldig en zoo volstemmig dat het een dreigend gebulder werd over heel de streke, zoodat de Brus- seleers zouden opgeschrikt geweest zijn, hadden ze niet bezig geweest, juist op dien dag, met President Wilson schijnheilig te begroeten, half juchend, maar vooral half fluitend, uit spijt dat Wilson niet wilde dat ze een brok van Holland in hun al Belgische maag binnenslokten... Dat was de beteekenis van dien dag te Pamel de onherroepelijke ondermijning van t' franskillonsch deugnietsbewind in West-Bra"bant en in heel Vlaanderen. Heer lijke belofte voor de November-kiezingen Volk van 't Westland, ge zijt 't zelfde volk als de menschen van 't Payottenland, ge hebt dezelfde liefde, denzelfden haat; ge moet dezelfde daad stellen. Ik dat de grond zou gescheurd hebben onderj 't geweld, toen D' Van de Perre APOT H EEK DROGERIJ A. KESTELUN, tember; onbepaald verlof 14 October. 10. Bijzondere lichting van 1916 (geboren in 1897 verlof met solde op 11 September; onbepaald verlof 21 October. 11 Bijzondere lichting van 1916 (geboren in 1897) en 1917 (geboren 1898) verlof met soldij op 18 September; onbepaald verlof 28 October. Bijzondere lichting van 1918, verlof met soldij 28 Septenber; onbepaald verlof 4 November. lNiets is meer aan te hevelen tegen Blords- ».eürek, Bleekzucht, Gehrek aan Eetlust, Uitputting, en al'e ziekten door overlast veroorzaakt, dan De versterkende Pillen van A. Monteyne, Apotheek H. NuTREDAMK, Groote Markt, Poperinghe <T in Men hoort wel eens Vaders en Moeders bitter klagen! Onze Jongens, onze Jongens Allen voor lien gedaan Ions stijf en krom ge- werkt, en nog geen dank u van die slechte bedorvenekerelsWaar hebben we 't verdiend? i zoo zwaar gestraft, en waarom?. Op 28 Juni 1914 werd de Aartshertog- Gestralt of beproefd? God weet het. EnkelKroonprins van Oostenrijk vermoord te Sa- dit,ter overwegingToen uwekinderen kleinrajevo. 't Was het voorwendsel en de oor waren, was het niet van uwentwege een ge-jsprong van den'.Oorlog. durig door de vingeren zien, een toegeven) Op 28 Juni 1919 werd hetvredes-Kontract van 's morgens tot 's avonds aan al hun gril- geteekend. De oorlog is Officieel geëindigd, en, een verbloemen van al gebreken? Was koppigheid niet karakter; liegen, slimheid DVerleden Aadr °E v[aa8 van H. de hoogmoed, eergevoel; en gingen ze niet veel tMusof terden al de priesters van gansch de te vroeg met geld op zak - het beste mid £freld het H. misoffe* voor den vrede op del, lieve ouders, om de ondeugd aan telSt Pieters en Paulus dag. De vrede wenddit kweeken, en haar rijk voedsel te verschaffen N.aarf ^e ,ee °P vooravond vanditzelf Uw zoontjesen dochtertjes, pas dekinder-teest- jaren ontgroeid, kwamen thuis, van dansten j Cinema, laat in den nacht, met besmeurdej Oef zij is er! Zullen de voorwaarden ver zielen. Hoe klonk uw vermaan? Als van eenvuld worden? Geheel zeker neen. vader, gekwetstin zijn diepste kristen-zijnon-1 Het nieuws werd hier geheel rustig bijna teerd in't bloed van zijn bloed of als van een f onverschillig vernomen door allen maar bij- vergoelijkende, onverschillige: Wat doet'zuriderlijkdoordevluchtelingen. Deze laatste gij eraan, de jeugd moet jong zijn» Ze la- -hebben zich reeds zoo dikwijls begeesterd zen boeken die geen eerlijk inensch met 'n i voor verbetering aan hun lot, maar zijn altijd tang zou aangrijpen. Was het u te moede of teleurgesteld geweest. Hunneenthousiasme- ge van uw eigen Jcind een slag in 't aange-1 snaar trilt niet meer bij het aankondigen van zicht kreegt, en hebt ge die vuiligheid met (eene vrede, die ons geheel ontgoochend en verontwaardigheid in het vuur gegooid De oogen van u w kinderen stonden gedurig op u en zagen dat voor Vader en Moeder geld winnen alles, God dienen bitter weinig of niets was. Ze luisterden scherp en hoorden uit uwen mond stelregels, regelrecht indrui schend tegen het Evangelie: Ieder voor zichgeld is gelukaan naastenliefde hebt gij niets; men mag het met den godsdienst niet al te nauw nemen.Zoo was uw spreken denken, doen, en een uwer kinderen heeft het wellicht aan de ziel gevoeld toen het Je sus wilde volgen in armoede, zuiverhdeid ge hoorzaamheid, en plots voor zich zag staan, den weg versperrend, u, Vader^u, Moeder Ouders, zoekt eerst het rijk der hemelen en al het overige zal u toegegeven worden. Laatjesus en Maria heer en meester in uw huis; en in uw ouden dag zal uw hart nog verjongen bij den aanblik van uwgenegene, van God gezegende, dankbare kinderen. Uit de Bode van het II. Hart zonder voldoening, den uil van 't spel laat. Het duizendste deel wordt ons niet geschon ken van 't gene onze bondgenooten beloofden ('t is de verleden tijd,) toen dekleine Belgen door hunnen heldenmoed, over den uitslag van den oorlog beslisten en later, door hun 'bloed, onzen duurbaren Vaderlandschen grond doordrenkten, en edelmoedig hun le ven opofferden om de verbondenen van eene nederlaag te vrijwaren. Daarom is dat nieuws heel koel ontvan gen geworden het moet in geenen deele de vreemde soldaten verwonderen, zij zijn niet zoo gehavend en gepluimd uit den strijd ge komen als wij, Belgen. Vluchteling. "TV'i 11II van Merris, Cocvoet Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loope-da Rekenirgen„^— Beursbewcrkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure rsBm&£M*:2/a WBVM& wtawe—a» - De klassen zullen op de volgende datums gedemobiliseerd worden 1Klas van 1907 en de Vrijwilligers die in 1914 in het leger getreden zijn, verlof met soldij op 10 Juli, onbepaald verlof, 12 Oogst. 2. Klas van I9n8 en de Vrijwilligers die in 1915 in dienst traden, verlof met soldij 17 Juli, onbepaald verlof, 26 Oogst. 3. Klas 1909 en de Vrijwilligers van 1916, verlof met soldij, 25 Juli; onbepaald verlof 4 September. 4. Klas 1910 en de Vrijwilligers van 1917 verlof met soldij, 1 Oogstonbepaald ver meende lof, 10 Septenber. i onder5. Klas 1911 verlof met soldij 7 Oogst; uitriep: 'onbepaald verlof 16 Septemder. «Minister Hymans heeft onder den oorlog! 6. Klas 1912, verlof met soldij 14 Oogst; 140.000 fr. getrokken 's jaars, als gezant in onbepaald verlof 10 September. Londen, waarop hij als volksvertegenwoor- 7. Klas 1913, verlof met soldij 21 Oogst; digergeen centiem recht had. Ze noeirfden Lnbepaald verlof 30 September. Zondag laatst was't feest in Yper's paro chie, voor den vredeDe kinderen der school met wapperendeBelgische, Fransche, Engel- sche, en Amerikaansche vlagjes in de hand, en onder 't zingen dernationale liederen, be groetten de aankomst van den Engelschen Town-Major die ontvangen werd door den Zeer Eerw. Heer Deken Delaere, en binnen geleid in de voorloopige kerk, insgelijks met vaantjes gepintdan werd een plechtig lof gezongen met de welwillende medewerking van Heer Adjudant Sprayt, die aan 't hoofd staat der Belgische soldaten der stede, en van onzen dienstvaardigen en onvermoeiba- Iren Heer Julien Antony On Ier het lof weer galmden de machtige toonen van het «TE DEUM om God te bedanken dat Hij onsde Vrede geschonken heeft. De Zegen met het Aller heiligste werd gegeven door den Zeer Eerw Heer Deken bijgestaan door Eerw Heer Neuville. Na het lof gingen de schoolkinde ren met hunne vlagjes en gevolgd van al len die de kerkelijke plechtigheid bewoonden, onder 't zingen der nationale liederen naar het nieuw Yper op het plein Menige Yper- hngen immers uit de stad en uit Poperinghe namen deel aan het feest en zullen het zich niet beklagen! Leve Yper, in afwachting dat wij Tuindagvieren met eene schoone proces sie! Heil Yper en besten dank aan allen die medehelpen om Yper te doen herleven Waar was Yper's stadbestuur?? Een die er was. onovertrefbaar tegen het zuur, slechte spijs vertering. maagpijn on alle andere maagpij- in<>n. De doos2fr. in de Apotheek Notredame.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1