HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingh GESNEUVELDE SOLDATEN. AANDENKEN uit Vriendschap, bewondering en Dankbaarheid Zondag- 13n Juli 1919. 10 Centiemen. 16° Jaar. N» 6. G. P. N. AAN ONZE Een ander reisje naar het IVIoffenland BANK van POPERINGHE, Schandig. A lioiiiioiiieiit]) Jaar in Stad te huis besteld. buiten Stad met de post Buitenland rijs 5.00 fr. .75 fr. 7.75 fr U 51 gevêr V. S A IMS EN-V ANN Gasthuisstraat. i5, Poperinghe van Merris, Coevoet Cie. D Drukkerij - Papierhandel, ^nnkoiHli^in^eii Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. ISM Batheu Gerard Beheyt Sylvain Berghof Lucien Blanckaert Jozef Bossaert Jozef Bottez Julien Boucquey Adrien Boudeweel Achiel Boulangier Achiel Bouw Hector Bruneel Urbain Bulcke Marcel E. H. Carpentier Camlel Caulier René Cnristiaen Hector Cleenewerck Joris Cordonnier Alfons Coutigny Nestor Couwet Marcel D'Amour Cyrille Danneel Oscar Debergh Henri Debeyle Henri De Boutte Julien Debyser Felix Decoester Maurice Decocker Firmin Decreus Auguste Dehouck Jozef Dehouck Julien Delboo Cyriel De Marey Alfons Deneire Oscar Deroo Firmin Deroo Victor Derudder Remi Derycke Maurice Deswarte Michel Devos Gilbert Devos Paul D'Hondt Joris Dochy Maurice Dumelie Alfons Duthoit Maurice Deschodt Julien Delbaere Cyrille Foquenoy Camille Geldhof Florent Gruwier Joseph Garcy Etienne Gelein Julien Gryson Maurice Houwen Leon Huyghe Jules Indevuyst Jéröme Jacob Constant Lahaye Jozef zoon van Remi Batheu-Gelein f We J. Beheyt-Adriaen Em. Berghof-Hellebout C. Blanckaert-Deuwel We Bossaert-Beugnies Ch. Bottez-Crombez Gr. Boucquey-Valcke echtg. van Ad. Vande Wynckel zoon van Ed. Bouw-Vandesteene G. Bruneel-Debyser Leeraar aan 't Kollegie B. Carpentier-Coutigny Thourout St Niklaes Dixmude Dixmude Esquelbecq 18-10-18 1914 26-11 17 15- 7-16 8-11 18 Oudstuivekensk. 26-12-10 Passchendaele 7-10-18 S. Christiaen-Desaegher A. Cieenewerck-Braem Henri Cordonnier We Coutigny-Candaele J. Couwet-Vanrenynghe Ach. D'Amour-Van Belle Lievin Danneel-Parreyn Flor. Debergh-D'Hondt H. Deboutte-Desmedt echtg. van Maria Gavage zoon van Louis Decoester-Billiau We Decocker-Vanhove echtg. van Julia'Benauwt zoon van Alois Dehouck-Peel Jules Dehouck-Pittilioen Ch. Delboo-Vandewiele Alph. Demarey-Logie H. Deneire-Vrambout We R. Deroo-Degraeve echtg. van Maria Ghesquière Henri Derudder Th. Derycke-Derycke Emile Deswarte René Devos-Rouseré R. Devos-Beun P. D'Hondt-Dekervel Alois Dochy-Gouwy Jules Dumelie Annoot Camiel Duthoit echtg. van Valèrie Dezwarte zoon van Ch. Foquenoy-Maerten Modest Geldhof Alois Gruwier Benoit Garcy-Verlie echtg. van Maria Goudenhooft 'zoon van Henri Gryson-Deman G. Houwen-Legrand Ben. Huyghe-Gombert Ser. Indevuyst-Dewitte Achille Jacob-Dayou Arthur Lahaye-Lèbbe Yzer 26-10-11 Panne Nieuwpoort 13- 3-18 Steenstraete 5- 1-17 Houthulst 29 9-18 Lendelede 15-10-18 Hoogstaede 23- 8-15 Dixmude 23- 7-17 Kr. Hosp. Rennes 15- 5-15 Cabour 4- 8-15 Hoogstaede 15-10-18 St Pieter (Roes.) 8-10-18 Dixmude 20- 5-17 Moorslede ip-10-18 Vijf wegen 29- 9-18 Houthulst bosch 29- 9-18 30- 4-17 7-10-18 22-10-1-4 7-14 3-10-14 8 8 Pervijse 28-10 1 t Dixmude 2- 5-16 Friburg(Duitschl3-10-18 Passchendaele 18-10-18 St Pieterscapelle 25 10-14 6 18 18- 3-18 24- 8 15 22 10-14 28- 3-17 1-11-17 2-10 17 18-10-18 Pervijse Isenberghe Aan den Yzer Ramskapelle Duffel Kr. Hp. St Michiel b - Loo 22- 4- Frankrijk Nieuwpoort Dixmude Schoore Boesinghe Caeskerke Loo De Panne Ste Kalherine Wavre 7-10-14 Thourout 17-10-18 Passchendaele 14-10-18 Langemarck 17- 4-18 Zarren 14-10-18 Langemarck 24- 9 18 Steenstrate 24- 4-15 OudeGod (Antw) 9-10-14 Oostroozebeke 18-10-18 Passchendaele Antwerp n De Panne Havre Kales "27 9-18 1914 1- 1-15 11- 7-16 7-11 18 Lahaye Romain Laheye Jozef Lazoore Achille Lemahieu Henri Lemoine Joseph Lermytte Ernest Lermytte Jozef Leroy Robert Lobelle Richard Loncke Firmin Kesteman Maurice Mahieu Jules Marico Gaston Monteyne Jozef Muylaert Jerome Ooghe Julien (Adrien) Pannekoucke Remi Paesschesoone Cam. Pauwels Frans Permeke Jozef Polley Jerome Provo Jozef Quaghebeur Feli Roffiaen Albert Rasseeuw Leopold Rouseré Gustaf Sergier Hector Sergier Julien Sergier Cyrille Sohier Maurice Spetebroot Hilaire Taillieu Camiel Top Camiel Truwant Maurice Truwant Felix Top Auguste Van Cayzeele Joris Vancayzeele Remi Vandepitte Jan Vandermarliere Oscar Vaneecke Omer Van Hee Marcel Vanhoucke Daniël Verbieze Julien Vercruysse Hector Verhaeghe Jozef Verhelst Henri Verleye Joris Vermeulen Camiel Verstraete Julien Verclylte Henri Vitse Maurice Vandenbunder Julien Vandemaele Maurice Vandevoorde Maurice Vermote Pierre Vincart Georges echtg. van Jeanne Steverlinck René Laheye-Devinck zoon van Remi Lazoore-Lermytte P. Lemahieu-Papegaey echtg. van Eveline Ozeel zoon van Aug. Lermytte-Thoor Romain Leroy-Bossuwe Henri Lobelle We Loncke-Clayes Ch. Kesteman-Catrycke Justin Mahieu-Billiau Henri Marico-Duthoit A. Monteyne-Criliiaerts Müylaert-Sohier Jules Ooghe echtg. van Maria Clabau zoon van Paesschesoone-Sohier Alb. Pauwels-Ghillebaert R. Permeke Schaballie Henri Provo-Cortewilde R. Quaghebeur-Lebbe Emile Roffiaen-Verbeke Am. Rosseeuw-Peel echtg van Maria Van Marcke zoon van Théophile Sergier Ser. Sergier-Deschachf Donatus Sergier Th. Sohier-Vancayseele echtg. van Zelie Debeer zoon van Jules Top-Vanhove Honoré Truwant Vine. Truwant-Gombeir Charles Top-Buret J. Van Cayzeele-Depoers E. Vancayzeele-Adriaen H. Vandepitte Marant AIoïs Vandermarliere A. Vaneecke-Christiaen echtg. van Romanie Pareyn zoon van René Vanhoucke Ch. Verbieze-Duflou We Vercruysse Sohier H. Verhaeghe-Galliot echtg. van Maria Bourgeois zoon van Francois Verleye Petrus Vermeulen Riem J. Verstraete-Pittelioen P. Verclytte-Persoone Vitse-Logie Leopold Vandenbunder Emile Vandemaele J. Vandevoorde Rouzeré echtg. van Maria Vitse zoon van Em. Vincari-Bouckaert Haesdonck 12- 9-14 Zarren 9-10-18 Poperinghe 13- 3-19 Ainiens 28-12 16 Frankrijk 1917 Somerghem 31 10 18 Soltau Duitschland 17- 4 15 Poperinghe 8- 3 19 Stuyvckenskerke 2- 6-17 Kales 29- 7-18 Annecy (Frankrijk) 16- 1-19 Aan den Yzer 14- 6-15 Beveren Yzer 14- 9-18 Oostnieuwkerke 10-18 Dixmude 28- 3-18 Nieuwpoort 18- 5-18 Dixmude 17-1018 Cherbourg 7-11 15 Kippe(iVJerckem) 19- 9-18 Soligpy la Trappe 7 12-18 Pellenberg 19- 8 14 Nieuwpoort 12- 3-18 Merckem 5- 8-18 Hazebrouck 19- 1-19 De Panne 14 10-18 Chateaugiron 24- 5-17 Poperinghe 6 7 17 Caeskerke 3-6 15 tyaagdeveM (Thourout) 15-10-18 St Jacobs capelle 16- 4 16 18 Dixmude Frankrijk Dieppe Adinkerke Dixmude Elewyt Merckem Dixmude Loxbergen Yzer Dixmude Brugge 28- 22- 31- 8 14 9 16 9 18 3 16 19 10- 9-18 4-16 1 i- 7 17 26- 8 14 16 11-17 12- 5 16 13 8 14 12- 9 15 21- 5 16 30 10 18 St Michiel, Brrgge 12 11-18 Dixmude 26 10-14 Cap Ferrat (Fratjkrijk) 27- 9-18 Fieveren Yzer Kippe Floreffe Passchendaele Waelhem Gent Hospitaal Engeland Westoosebeke 19- 6 17 15- 9 18 21- 3-19 17-10-18 10 14 23 10 18 4-19 19- 29- 1-18 9 18 DE POPERINCIIENAAR 13 JULI 1919. SU Onze lezers die onder den oorlog het front blad der Poperingsche Keikoppen hebben gelezen, zullen zich wellicht nog ons reisje van December 1918 naar 't land der Moffen herinneren. Edoch 't was alsdan maar naar 't voorgeboorte der hel. Thans zijn wij ver der opgegaan en verblijven in den omtrek van den Rijn. Zooals de andere keer ver tellen we heel eenvoudig voor wie het aan belangt hoe wij reisden, met dit voordeel dat we nen heelen hoop zaken veronderstellen, reeds verschenen in den Poperingschen Keikop We zetten uit van 't kamp van Beverloo op Donderdag 19 Juni, 't jaar O. H. J. C. 1919- 't Is feestdag, zeker... en daarbij zijn wij niet bedrogenimmers op zoo dagen kwam bij voorkeur eene verandering in het bataljon of regiment binst den oorlog. Dit is tusschen haakjes! Om half vier schepen wij in en vertrekken om 4 u. met een steertje van drie kwartier, dus kwart voor 5 ure. 't Komt er op aan. Recht op Diest Eerste halte ons peerd heeft dorst en moet drinken, maar't drinkt zooveel dat het zat wordt en... moet vervangen worden. Eerst spant men een ander in om wat te ste ken aan zijne karre, maar geen doen aan, 't wil niet vooruit en 't gaat aan 't wagge len. 'k Geloof het, zoo en lange trein van mannen, peerden en karen met een oudgediende sleepkar vorenopToch heeft men gezorgd om weinig gewicht, want 't zijn al beestenwagens zonder banken zelf.,... maar dit en helpt toch niet. Enfin... met eene onderhalf uur verachte- ring geraken wij de.statie uit op Tongeren aan eerst ons beestje laten drinken, 't heeft ook al dorst en eindelijk op Aken. Dit nieuwe spoor beschreven wij vroe ger reeds... prachtig, heerlijk, schoon! In Aken, eerste Duitsche stad en een der grootste van het Rijnland, drie kwartieren rust, genoeg om wat te eten in een kantien van 'tDuitscheBannhoff. Ofhetsmaakt,'kge J loof het, zulle... 'klaroen geblazen en weeral weg. Met Duitsch getuig nu vorenop, langs de grens van Holland, heel dicht bij op eeni- j ge meters afstand slechts (hier ook is pinne- j kensdraad gespannen, toch niet met electriek) naar Herzogenrath, langs Geilenkirch, Erke- lenz op Rheijdt. Hier komt men aan een groo te statie, 't Is een soort voorstad van Glad- bach Men ziet algauw dat het hier eene in- dustrieele center geldt met veel beweging. In destatie heeft men het druk, maar meestal legerdienst; treinen heen en weer voor 't belgisch en fransch leger. Het duitsche volk blijft onverschillig aan dit geweld, en gauw ziet men dat ze 't reeds sind lang ge woon zijn. Wat ons zeer aardig doet waar men stilhoudt of voorbijrijdt, ja overal juicht men met de hand ons tegen. Men moet zich soms geweld aan doen om overtuigd te zijn dat dit al duitsche zijn. Toch aardig volk, vpn groot tot klein, alles lacht ons tegen Wij blijven meestal koud en vinden 't laf zoo plat te zijn omdat men overwonnen is. 't Ging bij ons Belgen zoo niet. De trein verandert van machien, de eerste niet meer, zulle, stoomt door Gladbach heen, recht op Crefeld. Een korte halte enzoo op Mörs. Rond Crefeld zijn niet anders dan fabrieken dat ge hoort en ziet eene ware nijverheid streek. Al de staties houden zoo aan een dat men zou mtenen dat er maar eene is... uren en uren lang met heele rijen sporen. Weinig handelstreinen, want alles werd hier opge schorst voor eenige dagen om reden de troe penbeweging der verbonden legers. 't Is avond reeds en toch nog geestig rijden wij komen aan in Rheinkamp rond 11 uren. Klaroengeschal en... alle man stapt af. Wij gaan nog een half uurke en zijn toch einde lijk in Repelen waar wij inkwartieren. Over 't algemeen is men niet slecht De bevolking is zeer voorkomend en geeft al wat men vraagt 't ls nacht en dus is er maar wei nig beweging langs de baan Het duurt niet lang of iedereep slaapt in. Tot morgen goe den nacht. De reis is uit en zij heeft ons niet een stond verveeld, integendeel. Eene schoone streek, wel op vele plaatsen weinig verschillend van de Vlaanders, maar meestal zeer lieflijk. Overal fel bevolkt zoo dat het in de oogen slaat.. De kinderen krioelen en geven zoo aan menigeen van ons de overtuiging dat het Duitsch volk nog machtig is en te vreezen voor de toekomst. Snel zijn ze niet de mof fen, wel hier en daar een lieflijk wezen, maar over 't algemeen gezond en goed gebouwd. De vrouw vooral en 't meisje zijn kloek ge spierd en beloven voor de toekomst van hun land. Iets eigenaardig in de streek. De klee derdracht is min gezocht dan bij ons; nog wijdde rokken, soms ook kort, lichte lijfjes, ook reeds wat uitgesneden maar bij vele geene kousen meer. De kinderen loopen meestal blootvoetsde vrouwen zelfs-en meis jes met bloote beenen zonder kousen in hun schoenen of hun sliffers. Wij denken eerst dat het is uit spaarzaamheid, maar neen, al leen maar uit gezondheidreden Gij ziet dat wij nog veel ten achteren zijn.... God dank! Veel mannevolk aapt hier reeds de vrou wen na en loopt zoo maar met gansch hun keelput bloot... geen col, geen streksken meer van doen, of hebben ze nog een hemd aan? 't Is toch maar aardig. En dit is niet alleen in 't dorp, zelfs in de stad hier bij ge legen. Ons dorp isheelemaa! protestantsch. Naar wij hopren was dit niet altijd zoo. Over zoo iets twintig jaren was delandsche buiten hier heel katholiek, met eenekerk(dieernogstaat) en pastoor. De koolmijnen kwamen op, een maatschappij uit Pruisen, en bracht zoo pro testanten mêe. Hierz.jn nu zeer veel pruisen De kerk is evangelisch. Destreek is anders nog al goed en lager zijn veel katholieken. In vredetijd brengt men hier kranken en zoo zijn velehuizen daarvoor geschikt. Ze be zitten grootte plaatsen, soort zalen waar men de zieken kan verplegen. Een groot hotel is er hier ook Gasthof Jungborn gebouwd door een gezelschap van zelfste naam, met groot park. Veel schoone kruisjes, maar alles duit sche stijl. In 't midden van het dorp staat een een standbeeld, maar 't steekt in een houten kas. 't Schijnt dat het een soldaat verbeeld met dreigende houding, gedachtenis van de oorlog van 't jaar 70, en uit voorzichtigheid gedoken. Kortom de Moffen zijn nog schuw van on ze pietjes. Een Poperingsche Keikop. C. P. N. is Comité de Politique Nationale! Een schoon woord «nationale» een middel tje om vele menschen mee te bedriegen 't Spreekt van hooge broederlijkheid, van onbaatzuchtige offervaardigheidNationale Politiek 'ne politiek zonder kleur, alleen bekommerd om 't herstel, op stoffelijk en zedelijk gebied, van ons diepgeteisterd va derland Ware 't zoo we zouden de eersten bijspringen want ons arrondissement heeft verre 't meest geleden. Doch heel wat anders beoogen die heerenZe bekommeren zich niet om wat verwoest is binnen onze grenzen maar ze preeken eenen nieuwen oorlog 1 Ze i vervloeken den Duitsch om zijn domme ge weld, gelijk wij piotten, ze preeken haat te gen den indringer die door Macht 't Recht wilde doen buigen... en ze willen nadoen wat hij deedonze groote belgische Macht [(die talrijke Vlaamsche piotten die toch zoo j geeme vechten over de grenzen zenden en gewapenderhand een deel van Holland bezet- ten Daarmee ware België gered 1 Onze stre- ken kunnen voorts maar blijven lijk ze zijn f vele Brusselsche heeren vinden dat puinen heel schoone dingen zijn 1 Wij nu Vlaamsche soldaten noemen dat Comité», 't komiteit van roof door ge- J weld We hebben gestreden voor de zege van Recht op Macht en willen niet dat ons eervol 'i streven miskend gerake door 't plegen van 1 onrecht. Een rond sommetje van het Staatsgeld I van ons geld dus wordt besteed aan Ge- j heime Fondsen! Niemand weet te zeggen i waar dat geld naartoe gaat 1 de minister beschikt er over de volksvertegenwoordi- gers mogen 't zelfs niet weten en wij nog veel minder; zoo komt «De Standaard» tot de j meening dat er misschien wel eenig verband bestaat tusschen het C. P. N en die «gehei me fondsen Als ze nu toch geld te veel heb- j ben dat ze beter eten geven aan de piotten en wat zorgen voor de verwoeste streken En zoo die heeren van het C P. N. het waar- I lijk goed meenen met 't gemeene Vaderland [dat ze hunne krachten wijden aan een meer [«nationaal» werk: 't ophelpen onzer gewes ten Waarom 'k hierover schrijf in De Pope- ringhenaar»? Omdat 'k verneem dat zekere vooraanstaande heeren uit onze verwoeste dorpen zich aan dat schoone!!! werk lieten beet nemen en met die Brusselsche heeren meegaan. In den gemoede, FFeeren van 't Y- persche en 't Poperingsche, is 't in die rich-, ting dat ge uwen invloed zult gebruiken bij Provincie en Staat? Vele uwer eenvoudige dorpsgenooten hebben vertrouwen in U ze weten van niet beter graag ook bren gen we hulde aan enkelen van U om uw ge drag voor en onder den oorlog. Zult gij nu uwe oogen en harten landdorstig naar Hol land of naar Luxemburg wenden en uw eigen volk op 't achterplan schuiven ter wille van zekeredouces amities van groot-belgische heerschappenWe gelooven hel niet! Van Drie-Grachten tot Langemarck hebben de burgerjongens en de zonen der streek hand en hand 't eigene arrondissement verdedigd, als oud-soldaten vereenigen we ons in de eerste maanden brengt Gij dan geen twee dracht in den lande, zooniet moeten we u ver loochenen, en strijd schikt ons niet af waar 't is voor 't volks belang. Weest liever den eersten om de belangen te verdedigen van de ongelukkigen rondom U Werken we allen samen - vormen we eene macht! Laten we dan onze macht niet gebruiken om 't recht van andere te krenken, maar dwingen we door eensgezinde door Vlaamsche Volks Macht ons Recht af ons stoffelijk en zedelijk Recht van wege ons Brusselsch Ministe rie. Zoo Heeren zult gij voordeel brengen aan uw Volk en voor u eigen eere en dankbaar heid oogsten. VMerzoon mmmmmmsa/mÊKtomm SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op tiltls, enz. viwttiniiniii tiaar»»— Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 lire. Te Boesinghe hadden ncerslige menschen wat overgebleven hout samengeraapt en hut ten opgetimmerd De engelschen komen af en willen dat hout "hebben... oftewel 2u0 fr. betalen! In een ander dorp lag een man ziek in een baraksken dat gedekt was met oude blikken platen, lijk er zooveel ten on domme aan den hals wierden geholpen door de soldaten De Engelschen namen die pla ten mee en de zieke man voelde den regen druppen op zijn kafzak! Vo'k van de streke stuurt die klactrten op, juist en bepaald, naar «De Poperinghenaar» en dat onze stemmedragers eens spreken te Brussel... of zijn wij slaven in ons land of tellen we alleen mee in België om belastingen te betalen Waar moeten onze menschen dan huize nieren... Barakken trekken naar Verviers in 't Walenland, en wat krijgt Westvlaan- deren met zijn 200.000 menschen zonder (dak! Beloften! Wie spreekt vGor ons te (Brussel? 't Wordt tijd Vleier zoon.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1