NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD HET NOTARIEEL EN Nieuwsblad voor Popèringen Omstreken Zondag 10» Oogst 1919 10 Centiemen 16c Jaar. Nr 10 Wat we willen! Vluchtelingsgeld BANK van POPERINGHE, /\8>o!!iieiiieiiipi*ïjH in Stad te huis besteld, buiten Stad met de post Buitenland UBi^evei- s SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. Uitvoer van Vruchten en Groenten. Voor dé Vluchtelingen van Merris, Coevoet Cie. Loopende Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Hulp aan de Poperingsche Krijgsgevangen Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent Cirootere hei haalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Drukkerij - Papierhandel, Uwe ware Vlaamsche vrienden die, gedu rende geheel den oorlog met U en voor U geleden en gestreden hebben, zullen U ko men spreken ten gepaste tijde, voor U op de bres springen, uwe belangen verdedigen en door aanhoudend werken Uwe heiligste rechten doen zegepralen. Zwicht U van valsche apostelen Schaart U rond uwe ware vrienden Vluchteling. De heer Burgemeester van Poperinghe ging verledene week naar Brussel om de oude inschrijvingslijsten terug te vragen, en is gelukt. Alhoewel het liberaal socialis tisch Nat. Komiteit die kostbare lijsten reeds onder het voetvolk geklasseerd had, zijn zij toch vóór den dag'gekomen. Nu nog eenige veranderingen van datum, eenige vluchtelin gen meer erop geplaatst, en de zaak zal in de eerste dagen geklonken zijn. Vluchteling. Aanstaande, week geven we daarover alle inlichtingen. De ongunstige wisselkoers moet den Bel gischen voortbrenger van vruchten en groen ten aanzetten, dit deel van zijne opbrengst uit te voeren welk voor het inlandsch ver bruik niet gevergd wordt. De voortbrengers hebben zeer dikwijls de ondervinding niet der handelaars die regelmatig naar den vreemde verzenden. Zij stellen zich dus aan teleurstelling bloot wan neer zij rechtstreeks met den vreemde willen handelen. Een bericht aan de landbouwers, door het Ministerie van Landbouw uitgegeven geeft desaangaande nuttige inlichtingen. De belanghebbenden kunnen zich koste loos dit bericht aanschaffen mits eene schrif telijke vraag te richten tot den Tuinbouw- dienst, 7, Queteletplaats, te Brussel. Uit «Ie verwoeste gewesten. De gemeentebestuuren van Duffel, Barchon en Vlamertinghe hebben den geldelijken steun van den Dienst der Verwoeste Gewesten ge vraagd tot het oprichten van groote magazij nen voor bouwmaterialen. Die dienst heeft van den Minister van Oor log bekomen dat al de bouwmaterialen door Ons leger achtergelaten of door zijn toedoen in de beide Vlaanderen verzameld, ten dienste van den heropbouw dergeteisterde gemeenten gesteld worden. Dit zal niet weinig bijdragen om de vernielde woningen te herstellen. Men moest het immers als betreurenswaar dig aanzien dat eenige groothandelaars van het Ministerie van Oorlog overgroote hoe veelheden materialen kochten, die ze dan aan willekeurige prijzen voort verkochten. De ge meentemagazijnen zullen nu binnen korten tijd van alle bouwmaterialen voorzien zijn, die zij aan voordeelige prijzen aan de belang hebbenden kunnen afstaan. Wij kunnen er niet genoeg op aandringen om de gemeentebesturen der geteisderde stre ken aan te zetten om voordeel te trekkemuit die schikkingen. Zij moeten hunne taak be wust zijn Zij hebben den zedelijken plicht hunne onderdanen te helpen om hunne be schadigde woningen te herstellen en hunne vernielde huizen her op te bouwen.- Hier wordt hen een helpende hand geboden; dat zij ze niet afstooten. Amerikaansch Rood Kruis. gesteld aan de vluch telingen der onderstaande gemeenten, ver blijvende in Poperinghe. Dinsdag 12 Oogst. Yper. Woensdag 13 Oogst. Noordschoote, Waasten, Nêer-Waasten, Moorslede, Komen, Zuidschoote, Hollebeke, Wulverghem. Donderdag 14 Oogst. Boesinghe, Meessen. Voormezeele, Reninghelst, Wyt- schaete, Poelcapelle. Dinsdag 19 Oogst. - Locre, West-Nieuw- kerke, Westoutre, Kemmel, Gheluvelt, Brielen, Zonnebeke. Woensdag 20 Oogst. Merckem, Zand voorde, Bixschoote, Vlamertinghe, Pas- schendaele, Ploegsteert, De Clyte. Donderdag 21 Oogst. Zillebeke, Elver- dinghe, Dranoutre, St. Jan, Langhemarck, Wervicq, St. Julien- Vrijdag 22 Oogst Staden, Gheluwe, West Roozebeke, Becelaere, Woeslen, Zon nebeke, Reninghe, Dickebusch. N. B. De vluchtelingen moeten in bezit zijn hunner eenzelvigheidskaart, SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. De oproep door den Minister van Binnen- landsche Zaken aan de gemeentebesturen der verwoeste gewesten gericht om de bevol king te helpen en den heropbouw hunner ver nielde huizen te vergemakkelijken, levert te Roesselaere, den besten uitslag op. Het stadsbestuur heeft eene grootèstapel plaats voor bouwmaterialen opgericht en be schikt reeds voor zijne bevolking en die cfer omliggende gemeenten over 5,000 m3 hout. Dit wordt den belanghebbendeffaan den uit erst voordeeligen prijs van 110 frs per m3 ver kocht. Dit zijn daden zegt ons volk, en onze diep- geteisderde oorden, vragen meer daden nu dan woorden 1 Mevrouw «Se tirsnin Ju§. «Ie llergeyek neo-aetivist Het weekblad «De Schelde» drukt vol genden brief gericht aan een soldaat-mede werker door Mevr. de Gravin van 't kasteel De Lovie Wenduyne aan Zee, 14 Juli 1919. Mijnheer, Ik veronderstel dat U reeds gedemobili seerd zijt of ten minste op het punt het te worden Gij zult U nog beter kunnen begeven aan de schoone zaak die gij verdedigt... Ik ook ben van de uwen, en ik bewonder diep de ge dachte en het ideaal welke gij nastreeft... Ik betreur slechts eene zaakniet beter uw£ taal machtig te zijn. Ik ken ze wel een weinig, doch niet genoeg Maar ik strijd voor u, o- veral waar ik mij bevind, zelfs in blinde kringen die u niet verstaan. Dat is mijn apos tolaat, en ik hoop dat er een dag zal komen dat de flaminganten het zullen weten Wees Vlaamsch uit een stuk. Vlaamsch in lijf en ziel. Vlaamsch tot der dood. Uit al mijne macht zal ik werken aan uwe zaak, die werkelijk deze is van een on betwistbaar recht. Ik wil dat alle Vlamingen weten dat ik aan hunne zijde sta met hart en ziel Aanvaard, Mijnheer... (Get.) Grvain Jos. de Bergeyck. Dit ter stichting van 't Poperingsche volk, dat zijn vrienden en vijanden kennen moet; en-mogelijks. als mondstopper voor dege nen die zouden oordeelen dat wij, «onede- len», te voortvarend zijn, als zulke koene woorden uit den adel ons toe klinken. Ach teruit, dubbers 1 «Vlaamsche recht» huilen we, tot 't uiterste gedreven omdat «ze» ons tot 't uiterste gejaagd hebben. Omver, erover!» roepen we, maar ontstelt u niet, we meenen het gedaan te krijgen zonder baïonnetten noch goedendags met stembriefjes slechtsDus heel onschuldig Kerlinga. Vooi'M'Jiodi'ii voor oorlo£s«;lia- dc. Het Staatsblad van 16 Juli kondigt tweekoninklijke besluiten af op de voorschot ten voor oorlogschade. Het Beheer van de Schatkist en van de O- penbare Schuld wordt gemachtigd tot het uit geven en afleveren, inde plaats van het voor schot erkend door den minister van ekono- mische zaken, van eencn titel op naam, de schuldvordering van den rechthebbende ten laste van de Schatkist vaststellend alsook den tijd voor de uitkeering vastgesteld. Voorschotten vertegenwoordigd door titels op naam, kunnen aan de geteisterden toege staan worden. Het maximum bedrag dezer voorschotten is bepaald op zeventig ten hon derd van de weerde dat het vernield goed op 1 augusti 1914 had. Deze voorschotten zullen slechts worden verleend door bemiddeling van de samenwer kende vennootschappen, diedoorden minister van ekonornische zaken aangenomen zijn.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1