HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. iMFMMCH ROOD KRUIS Zondag 24n Oogst 1919. 10 Centiemen. 16e Jaar. N1 12 De schuld. Oorlogschade. V. SANSEN-VANNESTE FEITEN? BANK van POPERINGHE, Naar Dadizeeie. Het il/laagpoeier van A. Monteyne, is Vluchtelingsvergoeding. 1 Jaar in Stad te huis besteld buiten Stad met de post Buitenland 5.00 fr. 5.75 fr. 7.75 fr. Uil gevet* Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. /%aiikoii(li^in^en Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent Grootere heihaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Wanneer wij nu, zoekende wie of wat de schuld was van den oorlog, gaan tot het allereerste begin, dan vinden wij dat tie schuld noch van politieken noch van economischen aard is, maar wel een zedelijk kwaad ee afwijken van den weg, een mis kennen der wetten door Gods wijs heid daargesteld tot geluk en tot welzijn zoo van den eenling als van de gansche samenleving. Dat was de oorzaak van den oorlog indien men nu de zoodiep geschokte wereld wil genezen en haar van verdere soort gelijke onheilen vrijwaren, dan moet niengebruiken zedelijke redmiddelen. Dat is klaar lijk de dag Ziet eens liever De oorlog was nog aan den gang- wanneer langs alle kanten der wereld stemmen hevig opgingen tlie beslist spraken dat, eens de oorlog voorbij, soortgelijk ongeluk zou onmogelijk gemaakt worden alle volkeren zou den zich vereenigen in eenen natie- bond alle verdrukte recht zou ge wroken, alle geledene schade hersteld worden en zoo iemand het nog zou aandurven den oorlog te verklaren, dan zouden allen te gelijk daar zijn om die wandaad te beletten. En in Versailles, daar vergaarden ze, de machtige verstanden van de gansche wereld, maar welhaast kreeg die Vredesconferentie 'n uitzicht als van 'n bende hoffelijke sprekers rond 'n herbergtafel, en nu dat alles is uit gepraat nu blijft België het schaap van't spel nu zegt men dat men wel zal doen voorzorgen te nemen tegen nen toekomenden oorlog nu vecht men nog langs verschillige kanten nu zegt America dat het zich het recht voorbehoudt na twee jaar zich terug te trekken uit den na- tiebond nu doen Engeland en America in Duitschland gouden zaken nu, zegt Scheideman, vredeishetniet, maar 'n stilstand, we scheppen adem, om later te herbeginnen. Magere uitslag nietwaar en intus- schen blijft de hoofdzaak, de wereld- ot de onaangeroerd Om die te redde ren is er maar een ïhiddel, te weten alle poorten wijd openzetten, om over al, in de huizen, in de scholen, in den werkwinkel, den godsdienst te laten binnenkomen en zijnen invloed met alle middelen te versterken Dat heeft men niet gedaan in de Vredesconferentie en daarom komt die wereldvrede zoo gebrekkig te voorschijn. Doch dat belet niet dal anderen klaar zien en luidop verkla ren dat er voor de wereld geene red ding mogelijk is, tenzij door den terugkeer naar het oude geloof. Vrank rijk nog eens zal ons ten woorde staan.. Voor ons, belgen, is Vrank rijk het levende voorbeeld van een slachtoffer der goddelooze leeringen. Vrankrijk) wat men ook be were, ligt verplet terd misschien om nooit meer op te slaan..; en juist lijk bij onze eerste ouders de oogen opengingen na het gepleegde kwaad om met schrik te aanschouwen al hun verbeurde ge luk, nu, na vijf jaar oorlog zijn bij vele franschen de oogen opengegaan, en bij het zien van hunne vernielde sireken, maar bijzonderlijk bij 't over wegen hoe hun ras, eens zóó mach tig, altijd nog zóó schoon, aan 't uit sterven is, nu ook beseffen zij al de uitgestrektheid van hun leed en ze begrijpen de oorzaak er van en nu boort men stemmen die nooit weer klonken ten zij om God en Paus te beschimpen luidop roepen de gods dienst moet weerkeeren. Zoo verklaart een Viviani, die be ruchte Viviani, die tijdens 't bespre ken van de vervolgingswet spottende uitriep nu toch zijn alle hemel lichten uitgedoofd, en lang zal het duren vooraleer men ze weer zal ont steken die verklaart nu luidop dat hij er geen bezwaar zou in vinden weer met de Paus betrekkingen aan te gaan ;en Hervé, den aartssociajist, zegt dat het noodig is weer den Paus Ie herkennen Paul Deschanel, in eene wijdvermaarde redevoering- dorst zeggenwie in politiek de gods dienst miskent, die doet mis, en zijn misslag zal hij duur betalen; daarom, zegt hij, moet het woord verdraag zaamheid voor den godsdienst ver dwijnen eerbied moet er zijn. Wilt ge nog meer, lezer? Charles Benoist schrijft: (i)«ja wij zijn verplicht te herkennen dat. de in vloedvan den go Isdienst uiterst nood zakelijk is voor het huisgezin overal waar de godsdienst verslapt daar vermindert het getal geboorten Daarom wie in politiek tegen de godsdienst is, is tegen het geluk en het, welvaren van zijn land Nog veel andere getuigenissen van geleerde en bevoegde mannen zou ik kunnen aanhalen, en allen zouden u zeggen dat Vrankrijk uit al zijn leed, uit al wat het zag gebeuren van ver raad gepleegd door zoomenigkopstuk der vrijdenkerij, geleerd heeft waai de vare wijsheid is, te weten bij de Eeuwigen wijzen God Geen wond :r dus dat Paus Bene- dictus XV in zijne encycliek over de vrede schreefDaarom moet het voor u, Eerweerdige Broeders, vóór alles een onwrikbaar besluit zijn, met alle middelen en kracht in te werken, opdat in de menschen weder opleve het geloof in de dingen, die boven de O o natuur liggen, en tevens de vereering voor, het verlangen naar en de hoop op de eeuwige goederen. Naarmate in de menschen het geloof zal toene men, zal hun matclooze zucht naar ijdele goederen verminderen en lang zamerhand zullen, onder den opbloei der liefde, twist en tweedracht in de maatschappij verdwijnen Ziedaar, lezer, van waar de vrede voor de wereld moet komen. Helaas In ons land waar eenie ders betrachtingen zouden moeten streven naar herwording en opbloei in vrede, daar staan weer kwade geesten met den haat in-hun hert en de verwensching op de lippen, en na eene vergadering voor korte weken in Brussel gehouden, liet de bond der- vrijdenkers uitplakken 1) Het gedenkteeken van Ferrer, den spaanschen anarchist moet weer te Brussel opgericht worden. 2) In België moet het toegelaten worden de lijken niet meer te begra ven maar te verbranden. 3) Uit den eed die voor het gerecht gedaan wordt of aan ambtenaren op gelegd moet de naam van God ver d wijnen. 4) Om in de kiezingen den steun der vrijdenkers te genieten, moet men in het openbaar een bewijs van onge loof gegeven hebben. Daar hebt gij het nu, lieve lezer en als gij nu niet overtuigd zijt dat die mannen België 's grootheid wil len, dan moet ik eraan verzaken het u te doen begrijpen. Ad, L. 1 Om altijd Cïoede Itotor te hebben, om goede en vaste boter te kernen, om allen sterken smaak der boter weg te nemen, is het noodig de koeien zuiver ie houden. Daarom zijn de iBIoeiMlraiilien, ,zui- verdranken van A. Monteyne aller b^st ge schikt. Zij zuiveren de koei van allen inwen- digen brand, en wekken den eetlust op. Het prik 2 fr. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Er zijn menschen, in 't Poperingsche, die feiten vragen, als we spreken over verdruk king van Vlaanderen, over begunstiging van Wallonië en over kwawilligheid van 'tBrus- selscli bestuur. Feiten Vraag dan nogfeiten, om de schuld te bewijzen van den dief die wegloopt met uwe luttele centen, van den woekeraar die u uw zweef als intrest ont wringt, van den moordenaar die u naar het •leven stond. Moordenaar, jaGij weet dat niet, volk van Poperinghe, dat er, over jaren reeds, te Charleroi, 2 menschen onthoofd werden, onschuldig veiourdgpld, dewijl hun rechters hun tale niet verstonden. Ze noem den Coucke en Goethals, die menschen; ze werden in hun eere hersteld... toen ze dood waren Dat is één feit. En dat kon maar gebeuren in een apenland waar de rechters de taal hunner beschuldigden niet hoefden te verstaan. Moordenaars? ja! Want, zoo er daar 80 'j0 aan de Yzer-bloed-schansen gestaan hebben die Vlaming waren, dan zijn er ook 80 zulke gesneuveld, en er zijn dan daar ook «eenige» duizenden Vlamingen te veel vermoord, volgens onze rekening. Met de huidige regeling van een Vlaming goede piot, kon dat niet anders. Die eenige duizenden uwer vermoorde jon gens, dat is dus nog een feitje! 'k Wil nu nog een zantingske doen van eenige kleinigheden die me dees week het meest sloegen, in 't overzicht van Vlaan- derens tragi komieke feiten-litanie Eerst een kluchte, die we echter weeral helpen betalen al de Belgische tooneel- spelers kosten immers gekh Nu, 't zijn goe boerejarenDe fameuze leger com missie reed ecu keer in auto naar Cleve, in Duitschland, om te zien of de piotten niet te klagen hadden... Hoe ging dat Vele klachten De officieren van Cleve hadden een verschm bak Champagne besteld, de heeren van de commissie hielpen dien proe ven, en eer hij allemaal uitgeproefd was, was 't avond en de auto reed weg met de proevers, en de commissie had haardaghuur verdiend, en de piotten vloekten in hun kazerne, al een schelle Wilson binnen- wringend... Zoo gaat dat in Belgie. Iets anders; weet ge dat er ongeveer 50, zegge vijftig millioen gestemd werd voor Spa en Oostende, om bordeelen en speeikoten en hippodrooins te helpen onderhouden, terwijl voor uwe verminkte soldaten nog geen hongerloon van af mag, terwijl er voor de woestijne van Vlaanderen nog geen honde- koten kunnengetimmerd worden 't Is waar, dat is maar een kleinigheid, en 't zijn feiten die ge me vraagt, om te bewijzen dat 't niet allemaal in den haak is in Belgie. Een toontje dramatiek te Gent was er een landdag van een 2000 Vlaamsche meis jes, die meer harte in hun lijf hebben voor hun schamel Vlaanderen dan gij «feiten »- mannen. Spijts de gewaarborgde vrij heid van gaan en keeren van gedacht en opinie in Belgie, zijn er toch lafaards gevonden geweest (een kapitein-doktor aan 't hoofd) om op weerlooze vrouwen gemeen heden uit te oefenen, en is geen policie gevonden geweest, in Belgie, om zulks te beletten. Dat is franskillonsche, hoofsche ridderlijkheid, en wij, wij zijn de brutes de rustres Te Antwerpen huilde een deftigheerschap, naar waardig-manifesteerende frontjongens tas de crapules, retournez A l'Yser Hoort g'et, moeders van Vlaanderen, daar waren we op onze plaats, en hadden we daar gelegen voor immer, met 5 voeten aarde op ons doorschoten lijf, we waren er ook op onze plaats. Zij "hebben het dus tegen de activisten niet meer, noch ze verwarren niet meer tusschen ons en activistenwij als soldaat, in onze hoedanigheid van soldaat, vrijvechters van 't dankbare vaderland, we hooien ginder t'hgis, en we hadden er best gebleven, tot dat het den Heere behaagde dat ook onze ure sloeg. Feiten Opent nu uwe ooren dat zult ge, want 't betreft uwen zak. Minister Wau- ters, de goeie vent, heeft niets beters gevon den dan den uitvoer van 'tfruit te verbieden, opdat honderdduizenden kilos in Vlaanderen zouden kunnen rotten (Oost-Vlaanderen en Limburg). Hij heeft er ook voor gezorgd dat zijn vrienden, de opstapelaars - kapitalisten (Wauters is wel socialist, maar hij heeft toch ook vrienden onder dat volk.) het vlas zou den kunnen opkocpen, de prijs van 't linnen opjagen, de vlasboeren platleggen in West- Vlaanderen, en zoo meehelpen tot den alge- meenen-koers-naar den dieperik in 't weel- dige Vlaamsche land. En 'k zou zoo nog een tijdje kunnen voort gaan, en nog 't een en 't ander vertellen dat niet al te juist is in Vlaanderen. Maar dat moge volstaan voor dees week. Wat! Ge vraagt feiten, feiten van verdrukking en mis kenning en slecht bestuur in ons land? 'k Zou het willen in uw wezen slaan, 't dos sier van Vlaanderens ongeluk. Uw volk is kapotgemarteld. Uwe jongens zijn lamgevochten, ze weten niet voor wien of om wat. Ge verdient een zure brokke brood, die ze u nog misjeunenge hebt geen kot om er in te schuilen ge zijt kaf aan de hoogwaardige hielen van 't Beulemans- ras. Ge hebt honger, naar brood en naar recht. En ge vraagt naar 't bewijs van uwen honger 1 Vlaanderens zaak is uwe buikzaak, en ge weet het niet. Wij, velen, weten het voor u. Gelooft ons! Ze lachen met u! Ze zullen altijd lachen, als ge braaf blijft... Ze loechen gister ook, i n Leuvenmaar ze loechen groene, toen ze die duizenden Vlamingen te zien kregen die gekomen waren om hun recht te schreeuwen... met een tintje dreigement er bij. Heel de wereld verandert... ook gij zooniet zijt ge niet waard dat ge leeft. Ge vraagt feiten over Vlaamsche grieven, en... ge haalt al uw Fransch uit om den ont vanger uwe belastingen te gaan betalen van Merris, Coevoet Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopends Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Op Maandag 8 September zullen duizen den bedevaarders uit alle gewesten van Vlaanderen te Dadizetle bijeenkomen en bij Maria's Mirakelbeeld hun dankgebed met hunne smeekingen vereenigen. Volgens wij vernemen zal het Popering sche niet ten achter blijven.. Watou, Crom- beke, Haringhe en andere parochiën hebben hun aantal bijtreders. Jammer zeggen zij allen, dat het 's morgens zoo moeilijk is om tot Dadizeeie te geraken 't is waar en toch nog velé menschen die geene moeite ontzien... 't Ware opperbest kon er, door tusschenkomst van 't middencomiteit een bijzondere trein ingericht worden, die rond 7 ure uit Poperinghe zou wegrijden... maar daarvan weten wij nog niets. Eenige christene velorijdcrs hebben het gedacht opgevat gezamentlijk naar Dadi- zeelete rijden. Bijeenkomst aan St. Janskerk, om van daar, rond 7 ure, door Yper, Ghe- luvelt en Becelaere den weg af te leggen. -- Terugkeer langs Moorslede en Zonuebeke. Ongetwijfeld dat er eene schoone groep velorijders uit Poperinghe zullen uitzetten laat ons hopen dat het weder wat voordeelig zal zijn. Dinsdag 26 Oogst. Merckem, Zantvoorde, Bixschoote, Viamertinghe, Passchendaele, Ploegsteert. Woensdag 27 Oogst. Locre, West-Nieuw- kerke, Westoutre, Kemmel, Ghdhrvelt. Donderdag 28 Oogst. Staden, Gheluwe, West-Roosebeke, Becelagre, Woesten, Zon- nebeke, Reninghe, Dickebusch. Vrijdag 29 Oogst. Zillebeke, Elverdinghe, Dranoutre, St. Jan, Langhemarck, Wervick. Dinsdag 2 September. Boesinghe, Mees- sen, Vormezeele, Reninghelst, Wytschaete, Poelcapelle, Brielen. Woensdag 3 September. Noordschoote, Waasten, Neer-Waasten, Moorslede, Co- men, Zuidschoote, Hollebeke, Wulverghem. Donderdag 4 September. Yper. Vrijdag 5 September. Voor de vluchtelin gen der overige verwoeste gemeenten. Wij ontvingen volgenden brief; Zou ik in De Poperinghenaar niet mo gen doen opmerken dat er eene leemte be staat in de uitdeelingen van het A.R.K. Al de Poperinghenaren blijven daar bui tengesloten en nogthans veie stadsgenooten zijn hier teruggekeerd in aller pijnlijkste voorwaarden, ontbloot van het noodzake lijkste meubelgerief, bedding, enz. en zonder geldmiddelen. En geen enkel Poperinghe naar mag van de voordeelen van het A. R. K. genieten, en we moeten daarbij nog bestati- gen dat zekere personen die verre van nood wendig zijn, maar de kans hadden vroeger op een half vernield dorp te wonen, daar allerhande aankoopen mogen doen. Wij weten dat de bestuurders daaraan geen schuld hebben, en dat zij moeten handelen volgens de wil van het Amerikaansch komi- teit, maar mogen we vragen indien door hun toedoen daar geen verandering zou kunnen aan toegebracht worden. O. W. onovertrefbaar tegen het zuur, slechte spijs- rnrtering. maagpijn on alle andere maagpij- ven. De doos 2 fr. in de Apotheek Notredame. Vele eigenaars, die oorlogschade te vra gen hebben, weten niet hoe antwoorden op de formtilen die zij van de gemeenteoverheid ter hand gesteld worden, en hebben daarom nog geen oorlogschade gevraagd. De Heer Minister van Staatshuishoudkun dige Zaken komt daarover inlichtingen te zenden. Is uw huis platgeschoten geweest, gij ant woordt op de keerzijde der formule onder de woorden 1Opgave der geteisterde goederen Huis te 2. Aard der schade: Vernietiging door ge- schot. 3. Op 31 Juli 1914 te geldè temaken waar de van de goederen 10.000 fr. of alle ande re som, volgens de verkoopbare waarde van 'tgoed op 31 Juli 1914, daags voor den oor log. 4. Te gelde te maken waarde op 31 Juli 1914 van de goederen in hun staat van ver nieling of beschadiging: Zero,als 'thuis niet meer bestaat. 5. Som welke op 31 Juli 1914 noodig zou geweest zijn voor de heropbouwing in goe den staat, herstelling of vervanging: 12.000 fr. of alle andere som, volgens de schatting der kosten van heropbouwing of herstelling op 31 Juli 1914. 6. Bedrag van de meerwaarde der goede ren, verondersteld als zijnde in goeden staat terug gebracht, gelet op dezer niet meer nieu wen staat op 31 Juli 1914: 2000 fr. of alle andere som-, het Verschil uitmakende tus schen 't oud en 't nieuw huis. Is uw huis enkel beschadigd, zoo genomen voor 3000 fr.:""gij antwoord onder nummer. 3. 10.000 fr. 4. 7000 fr. ('t zij 3oOO fr. min) 5. 4.0i 0 fr. ('t zij de noodige som om de scha te herstellen. 6. 1000 fr. ('t zij de meerwaarde.) Zijn er aan het beschadigd huis enkel klei ne herstellingen te doen, bij voorbeeld ter oorzaak van gebroken vensterruiten, gij moet enkel den onkost opgeven die gij voor de herstellingen te doen hebt nu. Er moet sedert de wet van 10 Mei 1919 niet meer geantwoord worden op de volgende vraag, die nog voortkomt op de formulen der soort C te gelde te maken waarde op het tijdstip der wegvoering, vernieling of be schadiging. Letwel op dat hierbovengemelde antwoor den enkel strekken tot vaststelling van het verlies dat gij ondergaan hebt en van de ver goeding die u toekomt voor wat u ontnomen wierd, maar dat gij daarbij recht hebt op eene aanvullende vergoeding, in geval gij uw huis wilt heropbouwen of herstellen en dat gij daarom moogt vragen wat de herop bouwing of herstelling nu zou kosten. Nie mand kan heden een huis doen maken voor denzelfden prijs als voor den oorlog, bouw stoffen en daghuuren zijn te zeer verhoogd. Zelfs de benadeelde, die ten gevolge van de schade genoodzaakt werd zijne woning te verlaten, heeft uit dien hoofde recht op eene bijkomende vergoeding. Deze wordt te rekenen van den dag der schade, eens voor al, berekend aan 5 °/0 's jaars van de waarde der meubels, gebruikt door den benadeelde, evenals van de waarde van het huis door hem bewoond, indien hij er eigenaar van was. Dat al die recht heeft op de 5 °/0 niet ver- gete ze te vragen. Bovenstaande inlichtingen komen ook te passé, voor die oorlogschade ondergingen op hunne meubels. De eerste veertiendaagsche vluchtelings vergoeding, ingaande met 1 juni 1919, zal gedaan worden aan de rechthebbenden, ten Stadhuize, te beginnen met Maandag aan staande, 25 Oogst. Het is noodzakelijk dat de vader of de moeder of het hoofd des huis- gezins, voorzien van de eenzelvigheidskaart, om te ontvangen en de kwijtbrieven te teeke nen, zich zelf aanbiede. Bij bevel van den heer Arrondissementskommissaris Coppie- ters 't Wallant, Engelsche straat, n° 5, te Brugge, is het uitdrukkelijk verboden die vergoeding uitte betalen aan herbergiers, handelaars en staatsbedienden. Het is dus volkomen nutteloos voor de personen, tot eene dezer drie klassen behoorende zich aan te bieden. De uitgeslotenen, die meenen recht te hebben, mogen klacht indienen, bij hooger gemelden heer Arrondissements- Kommissaris. De betalingen zullen gedaan worden van 8 tot 12 ure en van 1 1/2 tot 5 ure, op de volgende wijze Aan de huisgezinnen waarvan denaam van het hoofd des huisgezins begint met de let ters A, B, C, op maandag 25 Augustus. D, op Dinsdag en Woensdag 26 en 27. E, F, G, H, I, J, K, op Donderdag 28. L, M, N, O P, Q. R, op Vrijdag 29. S, T, U, V, W, X, Y, Z, op Zaterdag 30. De vluchtelingen, die na den 30 Mei te mm Drukkerij - Papierhandel, (Slot) 1Rapport sur les causes économiques, morales et sociaies de la diminution de la natalité, p. 588. Kerlinga. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. I

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1