HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingheen Oms reken. Zondag 7a September 1919. 10 Centiemen. !6e Jaar. N» 14. Dank BANK van POPERINGHE, Met 1 September Ministerie van Landbouw. I Naar Roeselare! Amerskaansch Rood Kruis. Het Maagpoeier van A. Monteyne, is Bedevaart naar Dadizeele 1 Jaar in Stad to huis besteld buiten Stad niet de post Buitenland 5.00 fr 5.75 fr 7.75 fr V. S A N SEN-VAN NESTE, Gasthuisstraat. i5, Poperinghe Landbouwberoepsonderwijs voor oorlogsverminkten. GELD SLAAN!... Herstel van West-Vlaanderen Het pensioen voor Oorlogsinvalieden. van Merris, Coevoet Cie. UREN DER TREINEN POPERINGHE - ROUSSELARE. ROUSSELARE - POPERINGHE POPERINGHE HAZ EB ROUGE. HAZEBROUCK. POPERINGHE. APOTH EEK - DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPEF.CNGLE. 'reoselijhe on tploffin (j Ie GheluveldL UREN DER TRAMS van Pop. •J,»-.. v W-m - - v-.l.,. Uitgjevei* s Drukkerij - Papierhandel, Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent Grootere hei haalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Verleden Maandag bracht Poperinghe welgemeende hulde aan haren afgestorven Burgemeester Félix van Merris. Troostend was het voor ons, welke jaren lang getuigen van zijne edelmoedigheid en zelfsopoffering voor de stad, van zijne vaderlijke bezorgd heid, van eenieder te ondervinden dat dank baarheid nog geen ijdel woord geworden is. Ook wij nu, hebben dank te betuigen, na de blijken van medelijden ons op dien dag gegeven. Wij bedanken de geestelijke en burgerlijke overheid om hunne diepgevoelde en treffende deelneming. Wij bedanken deze die het jaargetijde luister hebben bijgezet door versiering of zang. Wij bedanken de bevolking welke eensgezind in zoo groot getal ten offer kwam en ingetogen bidden bleef lot het einde der mis. Wij bedanken eindelijk den Keikop en den Poperinghencicir om al hetgeen zij sedert jaren geschreven en verspreid hebben om den vader dien wij allen beweenen, te verheerlijken. Gij spreekt van zijn gulden hert welks schat wij vroeger wei bevroedden zijn eerste plechtig jaargetijde heeft getoond, hoe dat hert alle herten heeft gewonnen en hoe gelijk alle Poperinghenaars, maatloos ook een «vader» wij ontberen. Te zamen dus spreken wij O God... Verleen hem rust, wil U tot weezen minzaam keeren Voor de Familie K. van Merris, onderpastor te Meenen. j Dit is een uiterst nuttig werk, waarvan men het vaderlandslievende oogwit niet mag ontkennen. De land- en tuinbouwscholen werden deer den minister van landbouw uit- genoodigd hem voorstellen te doen omtrent de inrichting van een landbouwberoepson derwijs ten vooideele van de oorlogsvermink ten, woonachtig in hunne streek. De Staats- lanbbouwkundigen zullen, in gemeen overleg met deze scholen, het programma van dit bijzonder onderwijs vaststellen en hun best doen om leerlingen aan te werven onder de Soldaten die in het landbouwbedrijf eene plaats kunnen vinden die met hunnen toe stand overeenstemt. Hare Majesteit de Koningin hecht het grootste belang aan dit werk. De landelijke vereenigingen zullen er hunne medewerking aan verleenen met de verminkten er toe aan te zetten van dit onderwijs te genieten en met de kleine onderwijs- en reiskosten der verminkten ten hunnen laste te nemen. g-3 g&lt'mÏH'a*. «Deziel van 't herwordend Vlaanderen »,de groote kamper voor ons diep miskende recht, de aanvoerder der Vlaamsche knapenschap, de zanger onzer heldengeschiedenis, Roden- bach, de staatsgevaarlijke Rodenbach. wiens werken doorden Belgischen veiligheidsdienst in den ban werden geslagen, Rodenbach rijst weer te Roeselare. Zijn standbeeld tijdens de beschieting naar Gent overgebracht en bij de bevrijding door franskiljons neer gehaald, werd eerst op een vuilnishoop geworpen en dan in de stinkendmuftige kel ders der Waalsche boogeschool geduwd. Zondag 14 September w;>rdt zijn beeld we derom onthuld te Roeselare. Heel Vlaanderen zal er tegenwoordig zijn en juichen en hoog dag vieren omdat het zonnekind weer midden zijn bloedeigen volk geplaatst is. Op jeugdigen leeftijd werd Rodenbach naar het Klein Semenarie gezonden, waar hij onder de leiding van Hugo Verriest zijne humaniora studeerde. Hier straalde zijn kunstenaarsziele reeds uit en deed hem de achting zijner medeleerlingen verdienen. Dan gaf hij al zijn eerste gedichten en too neelstukjes het licht, die door zijn makkers werden. Doch De oorlogsverminkten kunnen zich laten inschrijven bij de Staatslandbouwkundigen j voorgedragen of opgevoert hunner stieek Het is te hoopen dat de ge eerst toen hij studeerde aan de Leuvensche meentebesturen het als een plicht zuilen aan-. Universiteit trad hij in volle werking. Hij zien de verminkten aan te raden zich tot den stichtte er zijn onsterfelijken Gudrun staatslandbouwkundigehunneromschrijving! legde de grondslagen van een studentenver te begeven. Gelijk waar men gaat en de ooren open houdt, is er van niets anders spraak dan van geld. Iedereen zoekt naar de beste manier om geld te slaan, maar meestal is dit tot eigen nut en persoonlijk genot. Over het algemeen vinden de menschen dat niet genoeg gewonnen wordt en van eenen anderen kant zijn de feestzalen, cine mas, enz. nimmer zoo druk bezocht geweest als nu. Op spoorwegen zijn de koepons op geslagen en niet te min reist men minstens zooveel als vroeger. Om pleizierreisjes te doen naar het front en andere is geld genoeg, doch weinig denken eraan dat, wij! er ge klaagd wordt en gefeest, er toch een soort menschen bestaat die in nood verkeert, van dewelke veel gesproken wordt, maar waar voor weinig is gedaan, 'k Wil juist die lieden beduiden, die, in de verbonden landen aan dedeurgezet, naar Belgiezijn teruggekomen en met belofte van houten woningen dej frontstreek, hun oude geboorteplaats zijn komen bewonen. Alhoewel in vele plaatsen alles ten gronde is vernield en niets meer overblijft, toch worden daar veel toeristen ontmoet die nieuwsgierig rondzoeken naar hetgeen de inwoners het meest pijnigt en het hardst grieft. Zoo weinig, helaas, zoo bitter weinig denken eraan die lieden ter hulp te komen, en al beklagen zij die ongelukkigen, toch is dit medelijden gauw verdwenen. Droevig ja voor de inwoners, die weelde te zien voorbij vliegen in rijtuigen en automo biels, en bij menigeen kwam reeds de gedach te Blijft er dan niets over voor ons dan bezien te zijn en komt er van nergens hulp I Wel zie, ik ook heb die|klacht gehoord en dan kwam mij een gedacht in den kop, niet door mij uitgepeisd maar reeds door andere besproken, een gedacht dat mogelijks nieuws zal zijn voor menschen van nu, maar door onze voorouders vroeger in pratiek gesteld. Gezien zooveel automobiels onze front streek doorkruissen met welstellende nieuws gierigen, die niet aarzelen 20 tot 30 franken en meer te geven voor deze pleziertochten waarom zou men hen niet vragen de geteis terde dorpen op te helpen en hen een zeker tolgeld doen betalen? Vroeger deed men zoo bij het inkomen eerier stad en het verschrei- den eener brug. In Duitschland bestaat dit heden nog op vele plaatsen. Waarom niet evenzoo te werke gaan Er ware middel zoo geld te slaan voor ons meest beproefde vlaamsche volk. Wat belet b. v. elke toeris ten automobiel die Yper binnen komt zeker taxe op te leggen in verhoudingder reizigers? Dit zou men kunnen doen in Yper voor de vernielde dorpen van het arrondissement, evenzoo in Dixmude en Nieuwpoort. Die last ware licht voor de pleizierreizigers en zou heel veel opbrengen voor de geteisterde bevolking. Ziedaar een gedacht welk ik wilde voor- uitzetten. Dat men dit nu eens ernstig over- wege en bespreke en zoo mogelijk in pratiek stelle Niet te lang gewacht a. u. b., want de tijd is kostelijk en groot de nood. Eslius i bond en werd een der Vlaamschgezinde f voormannen. j Vlaanderen mocht veel verwachten en 'tjonge Vlaanderen hoopte. Doch een te vroegtijdigen duod ontrukte hem aan zijn geliefd volk, toen hij nauwelijks zijn 24° jaar bereikt had. Zijn werk werd naar waarde De Belgische Boerenbond heeft gemeend dat het noodig zou zijn een bestendig Bureel in te richten waar alle belanghebbenden der'geschat en reeds in 1907 rees te Roeselare verwoeste en half verwoestestreekalleinlich- j het meerterstuk van Jules Lagae, dat den tingen over zijne werking zouden kunnen West-Vlaamschcn böïïd vereeuwigt BertCn verkrijgen. ij Rodenbach met zijn vliegenden blauwvoet. Daarom dan heeft hij een speciaaldierrst j Poperinghenaars, durft ook toonen dat ingericht nl den dienst voor het herstel vanjonze stad nog vlaamsch voelt en trekt allen West Vlaanderen. Inaar Roeselare. Gij vooral, studenten, komt Zijne bureelen zijn overgebracht te Rous- talrijk op, en toont er uwe radikale Vlaamsch selare, Zuidstraat, 13, Gasthof Den Hert'gezindheid De dienst is gesteld onder de leiding van j den Heer M. L. Gilot die de inlichtingsbu- reelen voor ooriogschade heeft ingericht! en zoo met de bevolking reeds is in voeling gekomen. We herhalen hier in het kort waarin zijne werking bestaat 1. Aan de geteisterden voorschotten in geld verschaffen op hun recht op schade vergoeding. 2. Barakken leveren aan zelfkosten prijs en zoo gebouwd dat ze later als stallingen kunnen dienen (half hout en half steen of leem, volgens de kempische bouwwijze). 3. Samen aankoopen doen van alaam, steenkolen, meststoffen, enz. 4. Den grond herstellen (Belgische Hei demaatschappij). 5. Bureelen inrichten in al dorpen'om de aanvragen op te maken voor de vergoeding der oorlogsschade. Alle briefwisseling is van nu af (voor al die voorwerpen) te richten aan het Bureel van Rousselare, waar ook mondelings alle gewenschte inlichtingen gegeven worden. De bureelen zijn geopend van 8 tot 12 en van 2 tot 5 ure. Het is wel verstaan dat de Belgische Boe renbond niet het minste voordeel uit al die werking te trekken zoekt. De gemeenten die het bezoek van den architect van den dienst of van een der heeren zouden wenschen zijn verzocht dit te laten weten (ook indien zij vroeger reeds geschreven hebben). Het zal hun zoohaast mogelijk voldoening gegeven worden. Voor de vluchtelingen verblijvende op Poperinghe. rnovortrefbaar tegen het zuur, slechte spijs- onrtering. maagpijn on alle andere maagpij ven. De doos 2 fr. in de Apotheek Notredame. Dinsdag9SeptemberBoesiughe, Meeseri, Vorinezeele, Reninghelst, Wytschaete, Poei- capelle en Brielen. Woensdag 10 September Noordschoote, Waastcn, Neer Waasten, Moorslede, Komen, Zuydschoote, Hollebeke en Wulverghem. Donderdag 11 September Yper. Vrijdag 12 September Zillebeke, Elver- dinghe, Dranoutre, St. Jan, Langemarck en Wervick. Dinsdag 16 September Merckem, Zand voorde, Bixschote, Vlamertinghe, Passchen- daele en Ploegsteert. Woensdag 17 September Locre, West- Nieuwkerke, Westoutre, Kemmel en Ghelu- velt. Donderdag 18 September Staden, Ghelu- we, West-Roosebeke, Becelaere, Woesten, Zonnebeke, Reninghe en Dickebusch. Vrijdag 19 September Voor de vluchte lingen^ier overige verwoeste gemeenten. Student. Het programma luidt als volgt Zaterdag 13September, te8uur 'savonds: Hullebroekavond met Voordracht door C. Verschaeve. Zondag 14 September, te 9 1)2 uur Hoog mis met gelegenheidssermoen. Te II uur Zitdag (ingericht door de hoog studenten) voor de studenten Te 2 uur Volksoptocht naar 't standbeeld. Te 3 uur wedercnthulling van 't standbeeld. Redevoeringen doorPater Callewaert. Docter Degruyter. Docter Vandeperre. Vlaamsche zangen. 's avonds Muziekfeest en Fakkeltocht. i imi i m re» De Minister van Oorlog heeft, in breede trekken, een wetsontwerp opgesteld, betref fende het pensioen dat aan de Oorlogsinva lieden zal uitgekeerd worden. Daaruit blijkt dat de pensioenen zullen berekend worden volgens de graad van invaliditeit. De alge- hecle invalied zal een pensioen trekken van 3000 fr. per jaar en 300 fr. per kind. Daarbij zij die de bestendige hulp van een derden persoon zullen noodig hebben, zullen eene vergoeding ontvangen die de 1500 fr. 's jaars zal kunnen bereiken. De verminkten die, buiten eene volstrekte invaliditeit, nog andere gebrekkeüjkheid hebben, zullen een bijgevoegd pensioen ont vangen dat van 150 tot 15ü0fr. 's jaars zal kunnen gaan. Het wetsontwerp voorziet eveneens de herziening van de wet van 1838, voorwat de pensioenen voor dienstjaren betreft, en zulks ter herkenning der rechten die na den 1 Augustus 1914 ontstaan zijn. De militair, invalied geworden, die tezelf dertijd zich in de voorwaarden zal bevinden die verelscht worden om een pensioen voor dienstjaren te bekomen, zal zulk pensioen kunnen genieten. De nieuwe wet regelt eveneens het pen sioen voor weduwen en weezen, voor het geval dat de echtgenoot gestorven is tenge volge zijner wonden of tengevolge eene ziels ziekte aan het front opgedaan of door den dienst verergerd. Het vraagstuk van de toelagen te verlee nen in geval er geene weduwe of weezen bestaan aan de ouders, grootouders, broeders, zusters, wordt eveneens door de ontworpen wet opgelost. water in de Ver- woeste 4«etteMJen. Menigeen, die West Vlaanderen kent, heeft zich reeds af gevraagd: «Hebben onze terugkeerenden er drinkbaar water? Dit is eene der moeilijkste vraagstukken die nochtans eene dringende oplossing eischt. Genomen inlichtingen laten ons toe het volgendeer over te zeggen: Het Ministerie van Binnenlandsche Za ken heeft de heele inrichting van drinkbaar water met leidingen en verdeeling over de vroegere cantonnementen, van het Belgisch Leger overgenomen. Met het getuig uit te breiden, de kracht en het getal der inachienen te vermeerderen, hoopt men men binnen enkele dagen, Nieuw poort en Dixmuide van voldoende drink water te voorzien. Men werkt nu om de leiding tot in de kom van elke gemeente der Yzerstreek te brengen. Voor der, oorlog kreeg Yperen zijn water door den vijver van Dickebusch. Doch de beek die het er een bracht, was door grena- ten geheel toegesmakt. Men is flink aan 't werk getogen en binnen korten tijd zal heel Yperen drinkbaar water hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken is verder in ohderhandeling met de Britsche overheid, ten einde de instelling en wateiver- deeling van 't Engelsch Leger over te nemen Indien onze groote bondgenoot nu maar niet te veeleischend is, zal de zaak binnen enkele dagen geklonken zijn. De dienst der verwoeste gewesten werkt uit alle macht, om de bestaande goede put ten der streek in orde te maken, ze van goe de pompen te voorzien, nieuwe diepe putten te booren en hoopt, dat voor den Zomer van aanstaande jaar geen enkel dorpken meer in de geteisterde streek zal gevonden worden, dat niet ten overvloede van drink baar water voorzien is. SC!JAALSTRAAT, 6, POPERINGHE Lcoperde Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure De bijzondere trein zal uit Poperinghe vertrekken ten 7.15 u., en rijden langs Yper- Roeselaere-Ledeghem Dadizeele. Voor den terugkeer, zal de ure in Pope ringhe en ook in Lcdeghem Dadizeele aan geplakt worden. Al de bedevaarders, die schikken met dezen bijzonderen trein te reizen, worden dringend verzocht hunne kaarten op voorhand te vragen. Prijs voor weg en weer 4.20 fr. De kaarten mogen Zondag gevraagd wor den, ofwel in de statie, ofwel ten huize van Eerw. Heer Serruys. De velorijders zullen bijeen komen aan S. Janskerk, om van daar gezamentlijk weg te rijden ten 7.15 u. In Dadizeele zal iemand aangesteld worden om voor de velos te zor gen. Laat ons op gunstig weder rekenen. Vertr. uit Pop. 5.23 10.59 15.43 20.31 Aank. te Rous. 6 48 12.17 17.08 21.51 verbinding voor Brugge en Kortrijk. verbinding van Brugge en Kortrijk. Vertr. uit Rous. 5.30 7.25 15.05 18.25 Aank. te Pop. 7. 3 8.50 16.33 19.50 Vertrek uit Poperinghe, Aankomst te Hazebrouck, 2 dooden, verscheidene gekwet-ten. De gemeente Gheluvelt bij Meenen werd zaterdag morgend, rond 8 ure, in opschud ding gebracht door een vreeselijk ongeluk, te wijten aan d'ontploffing van een houwitser. Eene ploeg werklieden was aan den arbeid aan het reinigen der grachten en aan de her stelling van de wegen. Een der werklieden kwam met zijn houweel terecht op een hou witser, die in den grond stak en die met eenen vreeselijken knal ontplofte. Het uitwerksel was verschrikkelijk. De genaamde Odiel Fla- ment, ongehuwd, wonende te Gheluwe, werd door het geweld der ontploffing in de lucht geslingerd en zijne verminkteen verscheurde ledematen ploften vervolgens ten gronde, zoodat er van den ongelukkige nog slechts een vorineloozen hoop vleesch overbleef. De genaamde Lemahieu, van Wervick, gehuwd en vader van een kind, werd insgelijks op den slag gedood. Drie werklieden bekwamen zeer erge kwet suren en verscheidene anderen liepen min erge verwondingen op. Allen werden, na voorloopige verzorging ter plaatse, naar hunne woning overgebracht. De familie Flainent heeft het waarlijk erg te lijden, 't Is het derde lid van die familie dat sedert den wapenstilstand, het slacht offer wordt van ontploffingen door oorlogs tuig veroorzaakt liet werk der herstelling van de wegen levert groot gevaar op, daar er allerwege nog houwitsers, granaten, enz bedolven zijn en de minste aanraking met een werktuig ze kan doen ontploffen. rp Maandag 8 September. De pontificale Hoogmis zal beginnen te tien uur stipt in het park van het kasteel de bedevaarders worden dringend verzocht vóór tien uren plaats te nemen in het park, elk bij zijne dekenij. De plaats voor elke dekenij bestemd zal daar duidelijk te zien staan. Tot het voorbehouden deel bij het hoog altaar zullen alleen toegelaten worden de Overheden en de Priesters in surplis. In geval van slecht weder, wordt de Hoogmis gezongen in de basiliek zelf. Doch 't is te hopen dat het enkel bedevaarders zal regenen op den 8 September. 7.6 16.36 8.12 17 42 Vetrek uit Hazebrouek, Aankomst te Poperinghe, 9.50 19.22 10.56 20.28 Poperinghe-Veurne Poperinghe Vert. 10.30 10.05 18.20 Rousbrtigge 11.40 17.11 19.25 Beveren depot 5.15 11.43 17.15 Veurne 6.25 13.02 18.37 Veurne-Poperinghe Veurne 5.40 7,40 13.02 15.45 Rousbrugge 6.57 8.57 14.22 17.0-1 Watou markt 7.33 9.30 14.55 17.37 Poperinghe 8.10 10.12 15.32 18.10 De tram met een sterretje erboven loopt maar den Vrijdag. Poperinghe-Dixmukie Poperinghe 11 25 17.25 Crombeke 11.39 17.39 Westvleteren 11.53 17.53 Oostvleteren A. 12.05 18.05 V. 12.35 16.05 Reninghe Dorp 12.51 16 21 naar Merckem statie 13.18 16.48 Veurne Dixmuide 14.15 17.40 Dixmuide Poperinghe van Dixmuide 8.55 Houthulst Woumen statie 9.20 14 00 van Reninghe Dorp. 10.09 14.57 Veurne Oostvleteren A. 10 25 15 14 V. 10.26 16.25 Westvleteren 10.38 16.38 Crombeke 10.41 16 44 Poperinghe statie 11.05 17.05 Veurne-Yper-Voorinezeele Veurne statie 4.50 7.40 9.00 Loo 5.44 8.39 9.58 Oostvleteren A. 6.10 9.05 10.23 V. 9 07 10.25 Yper A. 9.58 11.21 V. 10.00 12.00 Voormezeele Garage 10.25 12.30 Voormezeele Voormezeele Garage Yper A. 1106 14.33 V. 11.18 14.41 Oostvleteren A. 12.09 16.01 V. 6 15 12.10 16.02 Veurne statie 9.35 13.30 17.25 Yper-Veurne 10.40 14.15 Dixmude-Oostende Dixmude Markt 5.20 9.20 15.00 Oostende statie 6.56 10.51 16.36 Oostende-Dixmude 17.14 18 50 Oostende statie 7.25 Dixmude markt 8.55 11.50 13.30 15.00 15.59 16.25 naar Pop. 18.00 19.80 18.00 19.36 19.55 21.28 I)f nieiitvc traiiiiircn. West- vleteren en Crombeke zendt ons zijne gewet tigde klachten in over de slechte regeling der nieuwe tramuren. De eerste tram komt te Poperinghe toe orn 11.05, juist 6 minuten nadat de trein uit Poperinghe vertrekt. Kan men het niet beter uitvinden om de menschen het gebruilj. van tram onmogelijk te maken.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1