HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Mel I October Zondag 5n October 1919. 10 Centiemen. 16° Jaar. Nr 18. 8 S In 't Buitenland. a* «a a a a a a a a' «a a a a- a. j\ljom*enneritpi*ïjs s 1 Jaar in Stad te huis besteld5.00 fr. buiten Stad met de post 5.75 fr. Buitenland7.75 fr. V. SANSEN-VANNESTE, Gasthuisstraat. i5, Poperinghe /%£iiiUoii<ligingeii I ss ss c De eischen van den tijd. Wachter, wat is er van den nacht Voor de Verwoeste Gewesten, Onze belangen bij de aanstaande kiezing BANK van POPERINGHE, vanMerris, Coevoet Ci#. Over een artikel uit t De Poperinghenaar. Stichting van een HANDELSKRING te Poperinghe. APOTH EEK - DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, RÜFERIiNGHE. FEITEN, TE POPERINGHE. Op aanvraag van het Gemeente bestuur der stad Yper, heeft de Minister van Wetenschappen en Le'teren bevolen de inrichting dei Staatsmiddelbare school te Poperin- «he te staken Staatsmiddelbare School. UREN DER POPERINGHE - ROUSSELARE. ROUSSELARE - POPERINGHE POPERINGHE HAZEBROUCK! HAZEBROUCK. POPERINGHE. UREN DER TRAMS. Amerikaansch Rood Kruis Het Maagpoeier van A. Monteyne, SS O «5 os 2ji* c& c& s C6 a a a a a i- «a* a S* Cb 5> M «a Cb «I a ^a n9 <5 Cb O xi -*x> as 5s a* as «a rb rb Cb as <b Cb as a rb Cb a- Uit ge vei- s Drukkerij - Papierhandel, Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent Grootere heihaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Sx CS CS <öa .35 35 C5 .■CS C Sx s- Xxi 4b qj qj qj <5J qj Sb qi ®s •Ni» O. 55 «b "S SS q> Kt «O SS Ci SS s c Xxj qj Sx .«SS Sx Sx qj Sx c c Sx ■CS C C M Twee bewegingen die naar hetzelfde eind punt loopen, gaan op ditjoogenblik hun zege gang in Vlaamsch-België de loyaal-Vader- landsche Vlaamsche beweging en de bewe ging der arbeiders om zelfstandige organi satie op alle gebied. De vlaamsche beweging wordt vooral be- kampt dooreen deel der Fransche-Belgische Brusselsche pers die de beteekenin ervan volstrekt niet beseft en onderschat. De zelf standigheidsbeweging der arbeiders stoot, vooral op politiek gebied, tegen den onwil van sommige associatiën die, even als de Fransche-Belgische Brusselsche pers op Vlaamsch gebied, de democratie van onzen tijd niet beseffen en onderschatten. En zoo wordt het voor ieder nadenkenden mensch om den dag klaarder, dat, sedert den wapenstilstand twee tegenovereenstaande gedachtenstroomingen door Vlaamsch-Bel gië gaan deze der Vlaamschgezinde demo craten en deze der verfranschte conserva- teurs. Voor ons katholieken komt het er meer dan ooit op aan onzen weg te kiezen, en geen halfslachtige meeningen te willen op nahouden, onzen wijn door al te veel water niet geheel te verwateren, geen twee meesters te willen dienen, maar man moedig partij te kiezen, wilskrachtig te stap pen op den éénen goeden weg en te zijn mannen van de daad. Voor ons, menschen uit de sociale actie, is aarzelen hier onmogelijk. Wij houden het onvoorwaardelijk met het Vlaamsch demo cratisch voelen en willen van ons volk, om dat wij weten dat een krachtdadig optreden onzerzijds alleen bekwaam is de toekomst te redden. De halfslachtigen zullen hier weldra hal verwege achter blijven en contact verliezen met de voorbijtrekkende massa. De methode bij het werken kan onder ons verschillen. Krachtdadigheid heeft nooit voorzichtigheid, noch bezadigheid, noch zelfs behendigheid uitgesloten. Maar over het hoofddoel kan geen meeningsverschil meer bestaan de Vlaamschgezinde demo cratie zal in Vlaamsch-België zegepralen. Alleen komt het er op aan te weten of wij mans genoeg zullen zijn om ze In katholieke bedding te doen stroomen. Ik wensch .mijn gedacht door een enkel practisch voorbeeld toe te lichten, D© Voorzitter der Kamer, Oud-Minister i'ouliet, is een man die een te helderen blik op dezen tijd heeft, om niet onmiddelijk gevoeld te heb ben dat de Vlaamschgezinde democratie het in Vlaamsch-België halen zal. Met de even klaarziende staatsministers Van de Vyvere en Helleputte is hij die be weging toegetreden. Hij is er in gelukt in het arrondissement Leuven het overgroot gedeelte der katholie ken het Vlaamsch-democratisch programma te doen aanveerden en zijne redevoering over een paar weken te Leuven uitgesproken, heeft dan ook geweldigen naklank gevonden. M. Poullet verdedigde te Leuven het Vlaamsch minimum-programma Vlaamsch in het onderwijs, in het bestuur, in gerecht, in het leger. Nooit heeft M. Poullet daarvoor nagelaten het activisme krachtdadig te be strijden. Wie gedurende den oorlog het genoegen had met M. Poullet samen te wer ken, weten hoe hij onverbiddelijk tegen het activisme gekant stond en hoe hij steeds in al zijne daden en woorden openlijk voor België's onverbreekbare eenheid is opgeko men. Welnu, de Brusselsche anti-Vlaamsche Le Soir kondigt de redevoering van M. Poullet aan met den titel De Voorzitter der Kamer vraagt de verdeeling van het land, dat zich verzet tegen de neo- aktivlsten, me deplichtigen van Duitsche aktivisten. Voelt ge waar het heen wil M. Poullet treedt het Vlaamschgezind de mocratisch programma toe, onmiddelijk wordt hij door Le Soir uitgekreten als willende het land verdeelen, als neo-activist. en dit is reeds geinsinueerd als me deplichtige der aan Duitschland verkochte activisten zelf... Het is juist omdat de regeeringsmiddens naar die politiek te veel geluisterd hebben, omdat ze niet of nooit de Vlaamsche en de mocratische beweging begrepen hebben dat thans in Vlaamsch België een zoodanige re actie heerscht dat niet zonder weemoed aan België's toekomst kan worden gedacht. Vele Vlaamschvoelende menschen. onvoor waardelijk verkleefd aan België's éénheid en roem, hebben in Le Havre de Belgische re geering daartegen gewaarschuwd. En het doet ons nu zoo droef aan te be- statigen, hoe het niet aanhooren onzer be weegredenen, en de voortgezette politiek hier in België, ons arm uitgeput land, dat zooveel rust noodig geeft, meer en meer ver zwakt. Ik durf dan ook te besluiten, dat wij meer dan ooit het oog moeten open houden voor de eischen van dezen tijd. Geen aarzelen is voor ons mogelijk. Wij moeten met ons volk .vooraanstappen op den weg die door de Vlaamschvoelende, Vlaamschlevende demo cratie de toekomst redden moet. Hendrik HEYMAN. (De Nieuwe tijd.) Om altijd Goede Boter te hebben ora goede en vaste boter te kernen, om allen sterken smaak der boter weg te nemen, is het noodig de koeien zuiver te houden. Daarom zijn de Bleendranken, zuj- verdranken van A. Montëyne allerbest ge schikt. Zij zuiveren de köei van allen inwen- digen brand, en wekken den eetlust op. Het pak 2 fr. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. 't Is er beloftenvol, in Vlaanderen, met de wriemelende hoop in ons harte op groote dingen en rake veranderingen. Maar er krieuwelt bange onrust ook, in onze gespan nen zenuwen, drukkende onzekerheid om wat er komen moet, om wat we zelf moeten uit werken want, dewijl we onszelf niet ken nen, en ons eigen onderschatten, ijzen we klappertandend van kleinmoedigheid, en we zouden Petrus nahuilen, toen hij vermetel op de golven liep en dacht te zinken Hee re, red ons, wij vergaan. Wij waken de overmoedige Vlaamsche kruisvaarders, en we dreigen niet vol te houden, oostwaarts We huilen kinderachtig Heere Naar wien schreeuwen we 't Wie is er onze heer onze redder, oeze mirakeldoener Pezewe vers die we zijn 1 Niemand, hoort ge, maar niemand is onze mirakel-doener, ter redding van wat we stout begonnen, tenzij wij zelf We moeten kop houden, spijts alles, spijts zielsverwanten die ons in 't harte beten spijts loensche tegenstanders die ons vosse klemmen stelden. We houden kop, met drift in de ziele, met klaarheid in 't hoofd, en we prediken voort Vlaanderens evangelie, dat een nieuw geloof is, geworteld in recht en openbloeiend in martelaarspassie. Haropde vluchtige kleinmoedigheid is reeds over, als een leelijke October-bui en wé staren weeral, strak koud maar geweldig bewust, de werkelijkheid om en rond ons in deoogen, stalen blik op stalen werkelijk heid en we vragen wachter, wat is er van den nacht Het luidt, 't stroeve wa kerswoord over Vlaanderens naehtland dit is de ure en de nacht der duisternissen... dit zijn Vlaanderens bangste uren, omdat Vlaan derens volk niet weet, niet weten kan. dat ze zoo angstig gewichtig zijn. Er worden krochten en kolen en barakjes herbouwd voor Vlaamsche doolaards, voor Vlaamsche lijven en worden kapellen en kerken her bouwd voor zielen geneugte, maar... er wordt nog geen hand gelegd, hier, in het wg6te|ijk puinenland, geen doortastende hand aan 't opbouwen van den grooten, grooten Vlaamschen tempel, waarin de groote, groote ziel van ons ontwakenc Vlaamsch Volk moet wonen, Die ziel is er, die ontwaking is er, en er is geen huis, en er zijn geen bouwmeesters, tenzij vage plan nenmakers, die zelf 't truweel niet grijpen durven. Het groote Vlaamsche huis wordt besloten met zijn sluitsteen in Novem ber aanstaande, in een prozaïsche, dwaas domme stemming. 't Js zoo eenvoudig, en toch, bouwmeesters, we zijn er niet bij. De wachter over Vlaanderen zwijgt nu, lijk vermoord, grimmig om zooveel slapers loomheid. Kan 't stommer We hebben nu een Vlaamsche ziel gekregen in 't oude vege Vlaamsche lijf, en nu hebben we geen woon om ze er in te laten leven 1 Een «abri» ja, dat hebben we- Die vuile, rottige abri moet kapot, de lucht in, en daarbovep-op, ppn ruime, helle en zonnige Vlaamsche woning. De wachter over Vlaanderens nachtvelden zal milder antwoorden, na 16 November. Dat zweren wij, bouwmeesters, zoo gij, metsers, ons in den steek niet laat, Zoo de heeren van 't oude kot, dat we afbreken, 't verstand niet hebben te loopen, we doen ze loopen, met de brokken van 't afgebroken nest waarin ze zich vet kweekten. Wie meent het zoo niet Vranke woorden, van man tot man, lijk het vrijgevochten vranke man nen past. Martel. De dienst der motoculture, Minderbrop- derstraat 8 te Brugge beschikt over 25 mo- torploegen. Men is zinnens dit getal binnen kort te vermeerderen. Deze motorploegen werken nu in de omstreken van Wervick en Zarren. Tot heden zijn meer dan 400 Ha. omgeploegd. Daar het werk somtijds uiterst moeilijk is, kan men niet meer dan een tot 1 1/2 Ha. per dag met één tuig omwerken. De grenaatputten worden vooraf door de landbouwers gevuld. Het omwerken met tracteur wordt bere kend tegen 50 frank per Ha. Men verleend uitstel tot betaling wanneer de omstandighe den het vereischen. Nieuwe inlielitingen nopens de fsemeentemn^azijnen. De Dienst der Verwoeste Gewesten koopttegenwoordjg voor de gemeentemagazijnen, aan den inza- melingsdienst voor oorlogbuit, groote hoe veelheden hout waarvan de prijs nochtans nochtans merkelijk hooger is dan die der eerste zendingen. Ook vind men er eik, beuk en wit hout van alle slag en die volgens hunne waarde in verschillende categoriën zullen verdeeld worden. Mekanieke zagerijen zullen in de bijzon derste centrums worden ingericht om het hout volgens de nooden der belanghebben den te kunnen benuttigen. Deze van Meenen en Roeselaere zullen onverwijld ter beschik king der inwoners gesteld worden. Ook hoopt men, dat de zagerijen die aan den in- zamelingsdienst behooren onder andere die van Klien Leysele en Meinbach, door den Dienst der Verwoeste Gewesten zullen over genomen worden. Men is ook op dezen oogenblik in onder handeling voor een grooten aankoop van eerste hoedanigheid die voor zekeren tijd de geteisterden tegen de gestadige verhooging van prijs dier materialen zullen behoeden. Tot heden toe is het heel moeilijk zich Sommige menschen schrijnen weining be lang te hechten aan de uitslag van de aan staande kiezing zij weten misschien niet dat de vijanden van Huisgezin, Godsdienst en Vaderland den 16 October een stormloop zullen wagen tegen onze rechten en onze duurbare vrijheden. De zoogezegde vrienden van den werk man, de socialisten, weten lichtgeloovige menschen te bedriegen doorde schitterendste beloften, ten einde de werklieden voor de roode partij te doen stemmen. Zij zouden immers in de Nieuwe Kamers een geheele verandering van de Grondwel willen doen stemmen, om allengskens, door den bitteren klassenstrijd, tot een schrikbewind als in Rusland te komen. Onze Katholieke, vlaamsche partij wil de rechten van alle standen verdedigen, zoowel van de werklieden als van de handelaars zoowel van de landbouwers als van de ne ringdoeners, zoowel van de kleine als van de groote burgerij. De belangen van onze half-geteislerde landbouwstreek evenveel als deze der verwoeste streek behooren verde digd, en eischen eene behoorlijke vertegen woordiging. De katholieke kiesbond van Poperinghe heeft den heer Dr Brutsaert voorgesteld om de belangen <ier Ppperjngsghe streek, ?oo wel voor den handel als voor den landbouw als voor den minderen stand, (e vertegen woordigen in de Kamer. Welke plaats zal hij bekleeden op de lijst der kandidaten De plaats welke de katho lieke kiezers hem zullen geven. Zondag aanstaande zal er aan al de katho lieke kiezers de gelegenheid gegeven worden naar den poll te gaan, dat is naar eene voor- loopige stemming die zal uitgeven wien wij als onzen kandidaat willen op de eerste plaats. Wat de vertegenwoordiging van dg vêf- wgestg streek aangaat, er zullen wel be kwame mannen door het volk uitgesteken worden, die reeds veel dienst bgwezen heb ben aan hunne medeburgers. Zelfs mogen de werklieden epngn werk manskandidaat uitsteken: dat ze ook hunne keuze uitbreiden op een bekwamen, onbaat zuchtigen man, die de maatsehappeiijkt belangen kent en verdedigen kan. Dan zal gr eendracht heersghen, JU-iLÜJJI11-1 1wmm SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Nopens een artikel dat wij onlangs gaven ontvingen we een genummerde doch onge- teekende brief. Gewoonlijk gaan zulke brie ven de scheurmand in. Wij veronderstellen van waar die brief uitgaat. Men verwijt onsop lage wijze de heilige gevoelens te krenken en het bloed onzer dap pere soldatén, aan den Yzer vergoten, te miskennen. Dat verwijt wordt ons ggdaan door hen die tot op heden voor onze soldaten »ii©i» rebben gedaan- Dat men het gedrag en de louding van de Poperinghenaar naga, Tijdelijk belet gedurende den oorlog te ver schijnen, kwam hij welhaast voor den dag onder den vorm van de Poperingsche Keikop en behartigde de belangen van onze geliefde soldaten en bracht hen, alsook aan onze vluchtelingen, troost en opbeuring, teweeg gebracht door den band dien hij onderling smeedde, en door het nieuws dat hij hen ver schafte. Destijds werd het werk van de Poperingsche Keikop ook miskend en gelas terd door eenige zalige nietsdoende beknib- belaars, aan wie de plicht gebood onze soldaten te ondersteunen. Hoeveel aanvragen en destijds voor de soldaten gemaakt werden, en hoeveel inlich- ngen verschaft, zal wellicht niemand be vroeden, evenmin als hoeveel honderden ranken er mede verloren werden. Uit de Keikop onstond het werk der Krijgsge vangen dat zooveel bijval had en geroepen was om zooveel leed te verzachten. Van zoo haast de Poperinghenaar weer kon verschij nen, stond hij seffens op de bres om de sol daten te helpen vereenigen en te ondersteu nen. Onmiddelijk stelde hij eene betooging van erkentelijkheid op touw voor hen die gesneuveld waren. Hoeveel ondersteuning Eenige handelaars der Stad, moede van hunne klachten uit te drukken tusschen kannen en glazen, hebben besloten eene vergadering te houden Maandag 6" dezer, om 7 uren s'avonds, bij M. Emile Lobeau, ten einde een handelingskling te stichten. Waarom dien Kring De werklieden en alle ambachtsmannen zijn vereenigd in Syndikaten zij vormen eene macht, en bekomen rechten. De middenstand, groote en kleine hande laars, reklameeren geheele dagen, en met reden maar niet ingericht zijnde en geen macht uitmakende bekomen zij niets De handel der stad die op het punt staat groote uitbreiding te nemen, is langs geen kant bevoordeeligd, Het is dus hoogst noodig een handelskring in te richten buiten alle politiek om verbetering te bekomen in alles wat den handel kan voordeelig zijn. Hoe schadelijk is het niet voor de Stad zoo slechte verbindingen te hebben met de trams. De eenigste streek die ons openstaat is in de richting van Veurne, en beziet de uurtafel der trams Nutteloos u deze hier aan te halen, iedereen kent hem. De verbinding met het binnenland twee treinen die in den morgen vertrekken; de eer ste voor 't hanegekraai en de andere als de soepe is geschept. Voor het terugkeeren zijn wij even slecht bediend. Kan ei" veibe- tering gedaan worden Laat ons pogingen aanwenden, de bestuuren wakker schudden wanf zij schijnen werkeloos. Moeten de handelaars zich ook niet be kommeren met verbeteringen aan de stad toe te brengen De bevolking vermeerderd en zal nog aangroeien; moet er dus niet gezorgd worden voor gaze en electriciteit. voor waterleidingen, rioolen enz. enz.? Waarom was Yper voor den oorlog veel bezocht door vreemdelingen Omdat liet benevens zijne prachtige monumenten, pro per en net was. Maak dus de Stad pgl en aangenaam en iedereen 33! aangetrokken worden en onge twijfeld zal den handel er door verbeteren en er voordeel uitgenieten. Dat deze die den handel van Stad en om liggende willen zien aangroeien, dat deze dip de vpr^rooting en de verbetering van Poperinghe willen behertigen, dat zij maar de vergadering komen, de leuze in dachtig zijnde Willen is kunnen. Einige handelaars der Stad. Jn West-Europa is het Vlaamsche volk bet meest achterlijke. Het dient maar om 't grof werk te doen. Omdat er geen geschoolde werlieden zijn. En om die goede werklieden te hebben moeten ze opgeleid worden in hun eigen taal. Nu dat is altijd in Vlaanderen tegen gewerkt. En terwijl de Vlamingen zoo weinig won nen, betaalden ze toch van 1*3(> tot 1910, de drïe vijfden van de belastingen En dat wanneer binst dien tijd 24 milliard werd besteed aan de Waalsch publieke be langen en maar 6 milliard aan de Viaamsche! De provincie Namen heeft 1513 lagere scholen voor 70,081 kinderen Antwerpen heeft er maar 1256 voor 108 762 kinderen. Henegouw heeft 48 nijverheidsscholen, Oost-Vlaanderen... 4 en Antwerpen 6! De 3 millioen Walen hebben 49 Staatsmid delbare scholen, en de 4 millioen en half Vlamingen maar 29, en geen eene Hooge- school. (Dat weten onze Vlamingen wel, maar ze peizen er niet opl) Zoo kont het dat er 10 ten honderd meer ongeletterden in Vlaanderen zijn dan in Walenland. En zoo komt het ook dat de staatsambten voor 7 tienden bekleed worden door Walen. En ook dat de rechtbanken van tweeden aanleg Fransch zijn. En het verbrekingshof verbied in het Vlaamsch te pleiten 11 En... al de Belgen zijn gelijk vooi de wet I BERICHT. Frankrijk. Een blinde soldaat ge- hij destijds van hoogerhand genoot, en hoe-\"eze" gourdes. - Lourdes komt ander- veel hem die zaak kostte aan werk en «veld.U?aal «etul§? lez.'J." van Maria's Macht b.j veel hem die zaak kostte aan werk en geld, staat bekend. Wie zich dus op dat punt iets te verwijten heeft, kan iedereen bestatlgen Wij bekennen evenwel dat in bedoeld artikel, eenige zinnen voorkwamen die aan leiding konden geven tot misverstaan, die kwalijk uitgelegd of waarvan de bedoeling niet begrepen werd. Maar als men weet dat ze geschreven werden door iemand die vier aren lang zijn bloed veil had in de loop grachten/door iemand die de miskenning en de vervolging van bij gekend heeft en beleeft, dan zal men gemakkelijk de bistige iiwuwii lUV UVi IIVVI lltVJV.ll IJ IV «.IV.1I VVIVVI11 uuij o x-»» *"x" O van het noodige vensterglas te voorzien,toon en de soms ruwe uitdrukkingen begrij doch daar in verscheidene werkhuizen het pen die opwellen uit een overtuigd en vurig werk hernomen is, hoopt men binnen kort jong gemoed. groote hoeveelheden aan matige prijzen te We vreezen dus de toetssteen niet tusschen bekomen. 'ons en onze beknibbefaars. Met onze ge- De Dienst der Verwoeste Gewesten heeft dachten komen we vrij voor den dag en insgelijks voorde gemeentemagazijnen een vreezen geen beknibbeling noch laster. Men belangrijken stock ijzeren dwaarsbalken herleze de hoofdartikel van ons eerste num- aangekocht die weldra ter beschikking der mpr pp 7 Juni 11. geteisterden zullen zijn. I De Poperinghenaar. den Heer- Henri Lhorloge, 52 jaar oud, wo nende te Amiens, was onder den oorlog, in den slag van den Chemin des Dames, door Duitschers granaten blind geslagen. Hij werd uit den dienst ontslagen wegens vol slagen blindheid en naar huis gezonden met honderd ten honderd onbekwaamheid. Gedurende de processie van het H. Sa- krament krijgt hij opeens het zicht weer van het linker oog Onbeschrijfelijk was de vreugde der menigte. De gelukkige soldaat wacht het geneeskundig onderzoek af dat het mirakel moet vaststellen. Landbouwers, wilt gij goede en ge zonde ZWMNEN, gebruikt A. Montyene'8 Poeder tegen de Zwljrenplaag. Het is een ona feilbaar geneesmiddel tegen alle besmettelij ke ziekten. Door het gebruik van dit poeder, van 10 dagen voor tot 10 dagen na h«t jon gen, vermijdt gij alle ziekten der jonge zwijnen. Apotheek H. NOTREDAME, Groote Markt. Poperinghe. Bovengemeld bericht werd Donderdag middag medegedeeld de school was gereed en Woensdag waren 180 leerlingen er naartoe getrokken, en Donderdag noen werden de jongens op straat gezet I Wa rom Omdat de stad Yper de aanvraag gedaan heeft de school naar Yper te brengen. Dus, zal men nu hier al die tenten afbre ken en zenaar Yper voeren. In Poperinghe waren er 200 jongens die daar hunne opvoe ding gingen ontvangen. Zullen er 20 zijn te Yper Heeft iemand al ware hij minister het recht zoo van 20o jongens, straatloopers te maken Want straatloopers zullen het geworden, want er zijn geen ander scholen die ze kunnen opnemen, De gemeenteschool telt meer dan 400 jongens voor 7 onderwijzers in 't college is alles ook volzet en zoo maar om den eenen of den anderen plezier te doen, zijn er 200 jongens op straat gegooid 1 Dat is niet aan te nemen en dat mag niet Donderdag namiddag werd volgende brief door de ouders der ingeschrevene leerlingen, naar den Minister verzonden. Poperinghe, 2 October 1919. Aan den Heer Minister van Kunsten en Wetenschappen te Brussel. Heer Minister, Door smeekschrift van 21-4-19 hebben een groot getal huisvaders van Poperinghe en omstreken aan den Heer Minister afge vraagd, de Staatsmiddelbare school van Yperen, dan te Paris-Plage, naar Poperinghe zou overgebracht worden. Immers Poperinghe is voorafgaand het middenpunt geworden van het arrondisse ment,'tis hier te Poperinghe.dat een belang rijk deel der bevolking van Yper en omstreek zich gevestigd heeft, zoodat het getal inwo ners er van 110 0 voor den oorlog tot ongeveer 17000 geklommen is. De bestaande scholen, waaronder het collegie zijn overbevolkt en daarbij er be staat geene andere staatsmiddelbare school in gansch het arrondissement zoodat de streek, doorden oorlog reeds zoo zeer geteis- serd, onder opzicht van onderwijsgestichten ook zeer ten achteren staat bij de andere deelen van het land, Eenigen tijd na het smeekschrift maakte een plakbrief, onderteekend door den Heer Colaert, Burgmeester van Yperen, Voorzitter en Mijnheer Gorissen, Secretaris der Mid delbare school, aan de bevolking bekend dat den Heer Minister de vraag ingewilligd had, en dat de Staatsmiddelbare school van Yperen met October te Poperinghe kan ge opend worden. Op deze officieele aankondiging, hebben de ouders van ongeveer twee honderd leer lingen zich tot geene andere school gewend, en hebben hunne kinderen nu tot het volgen der leergangen van de middelbare school laten inschrijven. Dezen morgen zelf hebben 180 kinderen voor de proffesorseen onderzoek doorstaan om ingevolge hunne bekwaamheid in de verscheiden klassen gerangschikt te worden, toen al opeens van hooger hand order gege ven werd de werken der opbouwing der tenten te staken. Er zou dus spraak zijn, dat de Staatsmid delbare school te Yperen zou ingericht wor den, waar enkel een zeer klein getal leerlin gen de koersen zullen volgen, en de 180 ingeschreven leerlingen van Poperinghe, zouden van alle onderwijs beroofd zijn, daar er geene behoorlijke trein correspon dentie is, om de school te Yperen te volgen en dat de andere reeds overbevolkte scholen van Poperinghe hunne leergangen reeds geopend hebben De ondergeteekende huisvaders nemen de eerbiedige vrijheid dezen toestand aan den Heer Minister voor oogen te liggen en hem dringend te verzoeken de leergangen der Midderbare school maandag 6" dezer in Poperinghe te doen aanvangen, zoo als het overigens vastgesteld was. Betrouwende op de gezondheid hunner aanvragen, de gerechtigheid van den Heer Minister, verwachten zij een gunstig ant woord en bieden hem de uitdrukking hunner gevoelens van Hoogachting. Handteekens der Ouders. Laat ons hopen dat hij goeden uitslag krijge 1 Yper kan eene school inrichten en deze kan te Poperinghe blijven en de Staatsmiddelbare school van Poperinghe geworden, Vertr. uit Pop. 5.23 10.59 15.43 20.3 Aank. te Rous. 6.48 12.17 17.08 21.5 verbinding voor Brugge en Kortrijk. verbinding van Brugge en Kortrijk. Vertr. uit Rous. 5.36 7.25 15.05 18.25 Aank. te Pop. 7. 3 8.50 16.33 19.51 Vertrek uit Poperinghe, 7.6 16.36 Aankomst te Hazebrouck, 8.12 17 42 Vetrek uit Hazebrouck, 9.50 19.22 Aankomst te Poperinghe, 10.56 20.28 Poperinghe-Veurne Poperinghe Vert. 10.30 16.05 Rousbrugge 11.40 17.11 Beveren depot 5.15 11.43 17.15 Veurne 6.25 13.02 18.37 18.26 19.25 Veurne Rousbrugge Watou markt Poperinghe Veurne-Poperinghe 5.40 6.57 7.33 8.10 7.40 8.57 9.30 10.12 13j02 15.45 14.22 17.04 14.55 17.37 15.32 18.10 De tram met een sterretje erboven loopt maar den Vrijdag. Poperinghe-Dixmuide Poperinghe Crombeke Westvleteren Oostvleteren A. V. Reninghe Dorp Merckem statie Dixmuide 11 25 11.39 11.53 12.05 12.35 12.51 13.18 16.05 16 21 16.48 17.25 17.39 17.53 18.05 naar Veurne 14.15 17.40 Dixmuide Poperinghe van Dixmuide 8.55 Houthulst Woumen statie 9.20 14.00 van Reninghe Dorp. 10.09 14.57 Veurne Oostvleteren A. 10 25 1514 V. 10.26 16.25 Westvleteren 10.38 16.38 Crombeke 10.44 16.44 Poperinghe statie 11.05 17.05 Veurne-Yper-Voormezeele Veurne statie 4.50 7.40 9.00 Loo 5.44 8.39 9.58 Oostvleteren A. 6.10 9.05 10.23 V. 9 07 10.25 Yper A. 9.58 11.21 V. 10.00 12.00 Voormezeele Garage 10.25 12.30 Voormezeele-Yper-Veurne Voormezeele Garage 10.40 14.15 Yper A. 11.06 14.33 V. 11.18 14.41 Oostvleteren A. 12.09 16.01 V. 6 15 12.10 16.02 Veurne statie 9.35 13.30 17.25 Dixmude-Oostende Dixmude Markt 5.20 9.20 15.00 Oostende statie 6.56 10.51 16.36 Oostende-Dixmude Oostende statie 7.25 11.50 17.14 Dixmude markt 8.55 13.30 18 50 15.00 15.59 16.25 naar Pop. van Pop. 18.00 19.80 18.00 19.36 19.55 21.28 Dixmude-Rousselare Doktoor BRUTSAERT, Hoofdgeneesheer van het vernield gesticht voor krankzinnigen te Yper, heeft zich te Poperinghe, dicht bij de statie, als Geneesheer-Zenuwdeskundige gevestigd. Dixmude Houthulst plaats Staden statie Rousselaere statie 10.10 11.10 17.00 18.03 18.18 19.00 Rousselare Dixmude Rousselare Staden statie Houthulst plaats Woumen statie Dixmude statie 7.05 7.40 7.54 13.20 8 35 13 54 8.52 naar Oostvleteren. VERKOOPING voor de vluchtelingen verblijvende In deze stad. Dinsdag7 OctoberMerckemZandvoorde, Bixschote, Vlamertinghe, Passchendaele, en Ploegsteert. Woensdag8 OctoberNoordschoole.Waas ten, Neer - Waasten, Moorslede, Komen, Zuidschoote, Hollebeke, en Wulverghem. Donderdag 9 October: Zillebeke, Elver- dinghe, Dranoutre, St Jan, Langhemarck, en Wervick. Vrijdag 10 October: Boesinghe, Meessen, Voormezeele, Reninghelst, Wytschaete, en Poelcapelle. Dinsdag 14 October Locre, Westnieuw- kerke, Westoutre, Kemmel, Gheluvelt, en overige verwoeste gemeenten. Woensdag 15October: Staden, Gheluwe, West-Roosebeke, Becelaere, Woesten, Zon- nebeke, Reninghe, en Dickebusch. Donderdag 16 October Yper. Vrijdag 17 October: Weldadigheidsbureel van Poperinghe. rnovertrefbaar tegen hat zuur, slechte spijs- onrtering. maagpijn on alle andere raaagr>;' ven. De doos 2fr. in de ApotheekNotred' l

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 5