HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingh en Omstreken. Volksvoeding Zondag 191 October 1919. 10 Centiemen. 16° Jaar. N1 20. I S Défaitisten. HOE STEM IK IN DEN POLL Oud-Soldaten Drinkbaar Water WERKLIEDEN Vluchteiingsgafd. 3 «ft «ft ft 1 Jaar in Stad te huis besteld buiten Stad Buitenland met de post 5.00 fr. 5.75 fr. 7.75 fr. V. SANSEN-VA N IN ETSTE, Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. /%.£»nk.oiicIig'iiig;eii ft ft Öianst der verwoeste streken. Tentoonstelling van dieren geschonken door het «Agricultural Relief of Allies Committee». Decauviile Lijnen. De verzendingen ter bestemming van zekere staties. Kolen voor de inwoners der Verwoeste Gewesten. VOOR DE KAMER: VOOR HET SENAAT: REDE VAN D'' BRUTSAERT, Vergoeding van Oorlogsschade aan Goederen. BANK van POPERINGHE, van Merris, Coevoei Cie. Schoon voorbeeld APOTH EEK - DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. 't Is de eerste maal dat gij hebt om uwe de gelegenheid eigene Vertegenwoordigers aan te duiden Zondag allen naar den Poll en n' 1 geplaatst nevens den naam van DEBMJYNE. Dat is de werk mansvriend 't is Debruyne, dien gij moet aanduiden. Allen op dus Dat niemand op den Poll ontbreke Werklieden, verdedigd uwe belan den, en stemt voor Debruyne. Het fvlaagpoeier van A. Yionteyne, i fc* a Cfc N> OS «VI -V T5* C6 C: a a c> O 53 sa n> CC 55 a cV -f -fc 8 co «S «a* cs ct, 5s 5® a «ft <"0 t7 G rb «ft a a a® a. V <Vs a ft ft Al>oiinementpr*ijs I 'at gevei* Drukkerij - Papierhandel, Berichten 25 de regel Notaricële berichten 30 cent Grootere heihaaiA_ annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. 53 ft <5 Q 15 Sn. ft- is is 15 15 <3 <u li 15 r>i O". ft* 15 is «■Mi .1) <-v» Is O li ft •N is O "•NS R «■w 15 li li "tg Sn c> Sn li 1) ft 55 O O N Ja nu is 't veranderd nu hoort men het gansche land door niets dan klagen eene algemeene verbittering over aangedaan on recht, of niet hersteld recht beheerscht de gemoederen. Maar nog eens, vriend, meent gij waarlijk dat ons volk allen gezonden zin verloren heeft, en dat het niet weet wie het is die hem dit leed aandoet Het ministerieVoorzeker; maar wat voor een ministerie Een Katho liek? Bijlange niet. De Belgen weten wel dat sedert lang ons ministerie maar katholiek meer is bij name, maar dat al de bijzonder ste posten bekleed worden door liberalen en socialisten Soldaten klagen dat men'schandelijk met hun den zot houdt, zoo dat men het hun schijnt te misgunnen dat ze nog leven En gij, Vlaamsche jongens, houthakkers, die men behandelde lijk slaven, gij weet wel niet waar wie uw beul was En is die minister Masson katholiek Neen niet waar En gij vluchtelingen, teruggekeerd naar uwe verwoeste stieke waar men u 'nen hou ten kot voor ongehoord geld doet koopcn £ij, die doui iedereen verlaten en verloeehond zijt, gij die te strijden hebt tegen ongehoorde levensduurteZegt, zijt gij kontent van Wauters, die goede socialist, en groote vriend van 't arme volk Overtijd zegde hij in de Kamers ik ben wel gerust in 't geen de Vlamingen van mij zeggen. Dat voelen wij wel niet waar En Jaspar, en Vandevelde, en Anseele, al die ministers die niet beters 'n vinden dan door 'n overgroote levensduurte die zij vrij willig behouden en opzwepen, het volk tot opstand op te ruien, zijn die al Katholiek? Neen, niet waar En dan, de werkende klas meent gij dat ze niet ziet waar nu eigentlijk de dwinge landij t'huis behoort Nu dat hun de socia listen het mes op de keei zetten en zeggen Rood, of geen brood! Wilt gij u veree nigen in een syndikaat, het moet een socia list zijn, zoo niet voor u is er niet meer over dan vervolgd te worden, gebroodroofd, en getergd op alle wijzen. En gaat ge nu denken, vriend, dat ons belgisch volk, moe van lijden, zich goeds moeds in de handen gaat werpen van man nen die in alles wat zij doen maar één doel hebben politiek voeren Welnu, ik denk het anders, en heb van ons volk een ander gedacht. Ik denk dat velen, lijk ik, genoeg hebben van al dat politiek gezannik. Vrankrijks ondergang is te wijten aan de politieken als generaal Leman aan den Koning eenen nieuwen oorlog voorspelde voor latere tijden, dan gaf hij voor reden dat de politiek hier in ons land 'n al te groote rol speelt opdat er aan niets anders zou ge dacht worden dan aan Belgie's herworden en versterken Geen politiek dus 1 Eéne zaak 1 Belgie moet herbloeien Bel- gie moet groot worden en schoon, en door noeste vlijt weer zijne plaats hernemen aan het hoofd aller natiën 1 Belgie verdient weer den gulden tijd te kennen van vroegeren daar het zoo bloeiend was omdat hef lands bestuur in zoo groote mate vrijheid en ge lijkheid liet weervaren, zoo willen wij geen andere poliiiek dan die der vrijheid en ge lijkheid. Kardinaal Mercier schreef eens aan Le Peuple Men is niet meer eerlijk, als men bij voorkeur te werke gaat». Deze die een anders recht aan partijbelang slachtoffert en bemerk wel dat ik geen enkele partij uitzonder die is een oneer lijk man. Het is hatelijk iemand te vervolgen, te broodrooven, te tergen, omdat hij anders denkt dan gij 1 Wij vragen dus Vrijheid voor den godsdienst. Vrijheid voor de school. Vrijheid voor het werk. Vrijheid 't Is te zeggen dat geene hand mij zou dwingen te handelen tegen de uit spraak van mijn hertdat niemand het zou mogen aandurven mij vooruit te stuwen naar zijn denken en willen 1 Vrijheid in alles en voor allen, 't en zij voor het kwaad en de kwaaddoeners zei Garcia Moreno en daarom staken hem de vrijmetselaars, die eeuwige slavendrijvers, den dolk in het hert. Vrijheid en ook gelijkheid Gelijkheid in plichten, gelijkheid in rechten Het mag niet zijn dat onder willekeurige partijbelangen iemand van 's lands gunsten en onderstand zou beroofd blijven. Waarom b. v. zouden kristene scholen en kristene onderwijzers minder wel bejegend moeten worden, min onderstand moeten genieten dan deze die het staatsonderwijs zijn toe gedaan Wanneer iemand de vereischten volbrengt door den Staat opgelegd dan moet hij van al de voorrechten door den Staat verleent genieten het zij hij kristen is of jood of turk. Dit weze onze politiek. En lezer, wanneer, nu de verkiezing aan staande is, men uwe stem zal komen vragen, vraagt aan dien man zijn programma. Wil hij vrijheid, wil hij gelijkheid, dan, en dan alleen geeft hem uwe stem; anders niet. Maar zwicht u van valsche beloften, en houdt goed voor oogen wat sommigen reeds voorzegden. Liberalen reeds voorzeggen ons de vervol ging van al wat kristen is en katholiek Wij willen zijn, eerst en meest, schaamte- looze antiklerikalen schrijft de Dernière Heure». Dus, vervolgers en broodroovers, tegenover alwie niet met hen is. En over de socialisten spreken liberalen het volgende oordeelGansch hunne doen wijze (schoone beloften, opruiing tegen dezen die bezitten, enz.) is niets dan ellen dige kicsjespraat God dank bij vele werklieden gaan de oogen open, en zij begrijpen dat hetgeen socialisten willen is door honger en ellende het'volk naar de revolutie toe jagen daarom zien wij de socialiste ministers die zotte prij zen die het leven ondraagbaar maken, maar alt'jd staand? hQudeji. De werklieden weten en gevoelen, dat hetgeen socialisten willen ismeester zijn in alles en over allenleder een moet met hen medespannen, iedereen moet denken zou zij denken, dansen zou zij schuiffelen. Rood of geen brood dat is hunne leuze, zoo verklaren zij zelve Gij zult slave zijn of sterven van honger Daarom ja, zie ik de toekomst met gerus tere blikken in Wij zijn de machtzegde over korte dagen een socialist in de Kamer Hij mocht er bij voegen: Wij hebben het geld Immers zij kregen van de engelsche socialisten drie honderd millioen om de ver- Kjesbond u vraagt dat ge zelf de kandidaten ten hunnen voordeele te doen „„„H, n™ moeilijkheden Heden Zondag is er poll voor de katho lieke kiezers Heden hebt gij, Katholieke kiezers, de gelegenheid zelf de kandidaten uit testeken, die op de katkolieke lijst gaan op den 16 November aanstaande. 't Is de eerste maal dat de Katholieke kiezingen uitloopen. Maar, al kregen ze nog zoo veel, nooit zal ik gelooven, dat Belgen, en onder de Belgen de Vlamingen in 't bijzonder, overal ziende de onhebbelijke dwinglandij door de socia listen uitgeoefend, de schandige broodroo- verij tegenover werklieden die van hunne syndikalen geen deel willen maken hoo- rende hunnen helschen haat tegen God en Kerk dat Vlamingen hunne vrijheid, hun geloof en al wat ze sedert eeuwen ten prijze van veel lijden bewaarden, voor 'nen Judas penning zullen verkoopen. A. L. Op 28 October te Handzaeme en op '-'9 te Komen zal er cene tentoonstelling met prijs kamp gehouden worden van deverschillen de dieren, die door het Engelsch Agricul tural Relief of Allies Comiitee aan West- Vlaanderen werden geschonken. Talrijke prijzen waarvan de lijst bij de besturen der betrokkene gemeenten ten uit zege ligt, zullen worden toegewezen door de Jury, die hierbij vcoral de goede bezorging der dieren zal in het oog houden. Het is te hopen dat alle landbouwers hunne ontvangen giften naar Handzaeme of naar Komen zullen brengen en dat een zeer talrijk publiek dezelve zal komen bezich tigen. Dienzelven dag zullen te Handzaeme en te Komen belangrijke proefnemingen van Motocultuur worden gedaan, waaraan de landbouwers der verwoeste streken, die er allen belang"in hebben de vooruitgang dezer mecanische wijze van grondbewérken van nabij te volgen, worden verzocht tegenwoor dig te zijn. Er is tusschen het Ministerie van oorlog en den Dienst der Verwoeste Gewesten eene overeenkomst gesloten voor de overname, door den Dienst, van het Decauviile net dat in Vlaanderen bestaatde Minister van Bin- nenlandsche Zaken wordt zoo eigenaar van die lijnen en de ondernemers, nijveraars en openbare diensten gelieven zich dus tot dit Departement, voor alles wat in betrekking staat tot die lijnen te richten. Zoohaast het net terug in behoorlijken staat gebracht is, zal de vervoerdienst van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken er de uitbating van hernemen en zoo zal men binnen kort, en met weinig kosten, de verste van de gewone wegen afgelegen, plaatsen bereiken en zoo den heropbouw en bijzonder de bevoorrading verzekeren. ben wij over cenige weken den vrijen uit voer van onze hoppe naar Engeland beko men de hoppe is de rijkdom van gansch de streek. Als voorzitter van het Landbouwverbond der verwoeste streek, zal hij al de klachten en de wenschen van de terugkeerende am bachtslieden, werklieden en land werkers doen hooren bij de hoogere besturen, en er aan doen voldoening schenken Door het Landbouwverbond zult ge 50 ten o)ü zuivere premie krijgen voor de onkosten van herstel van uwen akker. Dooftdit veibond zult ge bij de Midden- kredietkas nog een voorschot klinkende muntvan 50 ten O)0 op de vergoeding van oorlogschade bekomen. Beste hulp om uwe doening geheel te herstellen Doof dit Verbond zult ge koeien, schapen geiten en hermen kunnen krijgen. Dit Verbond zal de verwoeste sireek doen herleven, zoowel als de hoppestreek zelf. 0<id-fcol<hiU*n. Dr Brutsaert is oud militair en begrijpt uwe gegronde grieven rekent op hem. II:gn<ik'h&itrs, Dr Brutsaert zal ieveren voor heter verkeer van tram en trein voot gansch de streek hij zal ieveren voorderze- 4i,u utwnaerwijs voor iedereen oeroeja- scholen voor ambachtslieden inoeten we hebben Inwoners van het Poperingschc, stelt dus Dr Brutsaert vooruit, met Nr f ne vens zijn naam. 't Is uw eigen belang, 't Is h t belang van gansch de streek. Een trouwe Poperinghenaar. MMlijWIl m Willi Dit artikeltje zal u niets nieuws leeren. Gij hebt UW kanditaat voor de kamers ALBERT PIL, oud-soldaat van 't 23e piot ten, vluchteling van Zonnebeke, treedt op als UW man Lange redevoeringen om u de zaken wijs te maken zijn er niet noodig ze hebben lang genoeg redevoeringen gehouden om te zeggen dat we helden waren, dat we goed vochten en... dat we mochten z.vijgen I De groote Vaderlanders van den Havcre hebben 't AL gezeid wat er te zeggen was, terwijl dat ze uit den haverzak aten, met liuii bee nen onder de stove. We zijn braaf geweest, wij, 5 jaar lang bijna, en we mieken alleenlijk jacht op de ratten van onze abri's, en niet op de Haver sche ratten. We waren brave, en die duizen den onzer vermoorde broeders die gedolven liggen over heel 't Westland waren ook bra ve, want 't staat nog op hun schamel kruis ke te lezen ÜN BRAVE Lacht niet, maar vloekt op uzelf, dat cr zulke dingen kunnen gebeuren in een vrij land, waar zulke «helden» wonen gelijk wij. Soldaten, 't moet zoo vele veranderen, in Belgie! 't Zal veranderen, als gij het wilt. Daarom moet ge mannen hebben die u vertegen woordigen, die zeggen, luide zeggen, ginder te Brussel, wat gij wilt, en wat gij van zin zijt te doen als ZIJ niet willen. Mijnheer Woeste zei 't Is niet omdat Het beheer van spoorwegen brengt ter kennis van het publiek, dat het niet meer noodig is eene toelating tot vervoer over te leggen voor de verzendingen ter bestemming der statiën Boeschepe, Godewaersvelde, Caestre en Hazebrouck, evenals Givet en Gorcy. Het is ook niet meer noodig een doorvoer brief over te leggen voor de verzendingen van zemelen bij hoeveelheden van minstens 5000 kgr. ter bestemming van de plaatsen gelegen in het voorbehouden douanegebied. De dienst der verwoeste gewesten is in onderhandeling voor den aankoop van kolen, om, gedurende den aanstaanden winter, in de noodwendigheden onzer geteisterde be volking te voorzien. Het is geraadzaam dat van nu af de inwo ners hunne bestellingen aan de gemeente magazijnen doen. Zoo zal men overeen vol doenden voorraad kunnen beschikken Het is voorals nu nog onmogelijk de prijzen aan te duiden maar zij zullen zoo laag mogelijk zijn Men dringt bijzonderlijk bij de besturen der aangenomen gemeenten aan, opdat zij het inrichten der gemeentemagazijnen zou den bespoedigen, daar het ten overvloede gebleken is, dat die magazijnen geroepen zijn om de grootste diensten aan de bevol king te bewijzen. Er wordt den belanghebbenden tevens herinnerd dat eene eenvoudige beslissing van den gemeenteraad voldoende is om zulke inrichting tot stand te brengen. Alles doet voorzien dat de kolen dezen winter heel schaars zullen zijn. Het was dan ook te vreezeti, dat onze diep beproefde be volking der Vlaanders bijna zonder voldoen de brandstof den droeven winter zou moeten doorbrengen. Om daarin te verhelpen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken zich in betrekking gesteld met zijnen Collega van Staathuishoudkundige Zaken en de groep der Belgische Koolhandelaars. Deze heeft cr in toegestemd de verwoeste streek gelegen tusschen de zee en de lijn Westende, Roese- laere en Meenen van de noodige kolen te voorzien. Alle Bureelmeubels Amerikaansche zoudt aanduiden Om moeilijkheden en tweedracht te vermijden heeft het bestuur van den K thKiesbond zeven namen laten op de lijst van de Kamer stellen, en twee namen voor het Senaat. M. COLAERT, uittredend volksvertengen woordiger, Yper M. BEGEREM Georges, Advokaat te Yper; M. BRUTSAERT Henri, geneesheer te Poperinghe M. DEBRUYNE René, propagandist der christene werkliedenpartij, te Gent M MU13KY rienri, auvokuui re rpci - M. VANDROMME Jules, Burgemeester te Westoatre M. VAN ELSLANDE Hubert, Landbouwer te Wervick. M. BRUNEEL de Montpellier, te Keinmel M. 1WEINS d'Eeckhoutte, te Yper. Voor de Kamer steekt drie'namen uit voor de werkelijke Kandidaten voor de u root en, gewichtigen dag der kiezing, op 16 Nov. Achter den Kandidaatdie gij liefst ziet, zet B Achter den Kandidaat die gij op de tweede plaats wilt, zet '4. Achter uwen derden Kandidaat, zet Ge moogt ook drie plaatsvervangers uit kiezen en ze numeroteeren met nr 4 tot Voor liet Senaat is Nr 1 de werkelijke Kandidaat, en Nr 2 de plaaisvervanger. Zijt ge met de namen die op den bulletijn staan niet te vreden, ge moogt namen uit- strepen of doorhalen, ofwel ge moogt nog andere erop zetten. Gij hebt dus alle vrijheid. Katholieke Kiezers, gaat naar den Poll doet uwe keuze als goede Katholiek, als goede Vaderlander. Na den Poll, werkt dan eendrachtig voor den zegepraal de Katho lieke partij. Voor wie zult gij kiezen in den Pol! Elk gewest, elke stand denkt eigen belan gen te hebben hij weze burger, landman, werkman, of oud-soldaat. Dat neemt ieder een aan. Doch voor het algemeen belang van bur ger, werkman en landman van Poperinghe en geheel de westkant behooren wij een ervaren Volksvertegenwoordiger en knappen !Ze nu met''t kanon geschoten hebben dat de spreker te hebben, die te Poperinghe woont, het middenpunt onzer sireek die aldaar op alle uur sprekelijk is, die al de belangen van onze streek welsprekend en met bevoegheid of kennis van zaken verde digen kan. Zulk een man is Doctor Henri Brut saert, provinciaal raadslid, en die reeds in 1910 plaatsvervangend Kamerlid werd ge kozen, op dezelfde lijst als Mijnheer van Merris, die altijd zooveel diensten bewezen heelt aan geheel de streek. Gelijk onze diepbetreurde burgemeester M. Van Merris, is D. Brutsaert altijd ge weest de voorstander van de belangen van burgers, van de landlieden en van de werk lieden. Dr Brutsaert heeft dat vooral bewezen als Provinciaal Raadslid. Reeds den 31 Augusti 1.1. weid Dr Brut saert als Kandidaat van gansch de streek van Poperinghe voorgedregen in de verga dering van den Kantonalen Kiesbond 1. door het bestuur van den Kiesbond van Poperinghe:Z. E. H. Deken van Poperinghe; MM. Hector Lebbe, Provinciaal Raadslid Etienne Lebbe, Burgemeester van Poperin ghe René Devos en Marcel Debaene, schepenen, Henri Beck, Emile Boucquey, Oscar Fiers, bestuurleden 2. door de heeren Burgemeesters van Boesinghe, Elverdinghe, Oost-V leteren, West-Vleteren, Crombeke, Proven, Rous brugge - Haringhe, Waiou, Reninghelst, Dickebusch, Locredoor de afgeveerdigden van burgers, landbouwers en werklieden van al die gemeenten, zelfs van Westoutre. 3. door de bonden van burgers, werklie- en landbouwers van het kanton Wervick 4. door de hoerengilde van Poperinghe, door de Spaar- en Leengilde van Poperin ghe, door het Landbouwverbond van het ar rondissement Yper, dat al de landlieden en werklieden en oud-soldaten der verwoeste streek groepeert. soldaten iets van landsbestuur kennen. Neen, mijnheere Woeste, maar 't ook niet omdat we als Vlaming, 85 jaar lijk onnoozelaars, en als soldaat, 5 jaar lijk beesten behandeld werden, dat we voort moeten brave zijn en voort den onnoo2ele uithangen Soldaten van 't arrondissement Yper Bcrten Pil moet naar de' Kamers. Dat is mtv werk de soldaterij dóór een soldaat den kop in Heden Zondag is het Poll in uwe gemeente op «I de gemeenten ge uioet er gaan, en stemmen, al zoo iPSJ, «iiiittmrr IDie naam staat er niet op schrijft hem dus zelf op uw kiesbriefje, met cijfer fl Let wel op. Zondag is de beslissende slag voor ons, soldaten. Veegt uw botten er niet aan, lijk altijd- volgens uw soldaten - mode. Dan, zet dan nog 2 nameri van menschen die ge in dc Kamers kunt betrouwen. Ge zijt Vlamingen, dat leerden we iu de tranchees stemt dus als Vlamingen, en veegt er dSïas# uw botten aan Vaders en broeders, 't belang uwer jon gens is ook «tv belang dus, stemt zooals uwe eigene soldaten. Namens de oude Yzer-ratten. Wcrt.lieil<'ii on vSaoiUoEingoii «lor vor»«»osto «(roek, hij heeft U reeds machtig veel hulp doen verleenen door het Amerikaansch Rood Kruis, door de uit deeling van melk voor de kleine kinderen, door de kostelooze verpleging van duizenden en duizenden vluchtelingen in Frankrijk. Lnnilf Sodon, werkilciioii Otioml K«>l<lutcii uit «Ie verwoeste streek. Dr Brutsaert zal meer dan wie anders U kunnen helpen voor het herstellen van uw land en huis, voor 't herstellen van uwen huisraad en uw klein vee, voor het vereffe nen van uwe vergoeding voor oorlogsschade B.t«n«ti»Oiivvors ou Itiirgors uit «lo lioppestreek. uwe keuze valt ook op Dr Brutsaert. Hij heeft de belangen van de hoppekweekers reeds met klem verdedigd n de laatste vergadering van 't Landbouw verbond van Pop. hield D1 Brutsaert eene rede over Volksvoeding en Drinkbaar Water twee heel belangrijke zaken voor onze verwoeste streek. Wij oordeelen het nuttig deze rede hier mede te deelen. Mocht er van Hoogerhand gevolg aan gegeven worden. OVER EN in de verwoeste streek. Mijnhecren, Men heeft mij de eer aangedaan het voorzittersschap aan te bieden van het verbond of Federatie, die wij vandaag op het verzoek van den Minister van Land bouw stichten, tot herstelling van de verwoeste streek. Motst ik enkel op mijne eigen krachten rekenen, Ik zou die eer van de hand wijken omdat de last die ze onvermijdelijk bijbrengt te zwaar is voor mijne schou ders. Maar ik weet dat ik mag rekenen op uwe wijze raadgevingen en uwe medehulp, ik weet dat ik mag rekenen op de onvermoeibare werkkracht van ervaren Vakmannen zooals M. Miserez, cLn E. H. Dejaegher en M. Pauwels. Met zulke mannen aan 't stuur loopt ons bootje geen gevaar van schipbreuk te lijden. Onbetwistbaar loopt de herstelling zoo spoedig niet af of men het verwachtte en verlangde, ondanks de goeden wil van de regeering en de werkdadige hulp van het Koning Albert fonds, en het is van dag tot 'dag klaarder dat alleen vrije initiatief door de open Van eenen anderen kant, ons volk, om zoo te zeggen aan den vadergrond vergroeid lijk eiioof aan den eik, verlangt van hert en ziel om naar '1 Vaderland terug le keeren. Wij moeten hun den terugkeer mogelijk maken met ter hunnen beschikking te stellen be bouwbaar land en barakken en vee en zaden en land- bouwgetuig. F,n als er meer volk naar de streek komt, (en ik herhaal liet, wij moeten ze door allerhande midJels tot den terugkeer uit lokken;, dan zullen wij 't uit zien, 't gelaat zou ik zeggen van destreek van dag tot dag zien veranderen, en hij alleen zal van dien won deren uitslag verbaasd zijn, die de taaie werkkracht van ons Vlaamsch boerenras, van ons helden volk niet en kent. M. Miserez zal u spreken in 't lange en in 't breede over het doel en de werkzaamheden van het Verbond, en ik laat dat geern aan zijne hooge bevoegdheid over. Maar hij zal wel dulden dat ik eenige woorden spreke over twee belangrijke kwestien die meer in t bestek van den geneesheer vallen ik bedoele de Vleeschvoeding, en drinkbaar water. Ik vraag dat het Verbond dat wij vandaag stichten zijn in vloed die machtig zal zijn als uiting van de wenschen en de eischen van eene geheele streek, zijnen invloed zeg ik, zou gebruiken om die twee hoogst dringende vraagstukken ten beste en ten spoedigste mogelijk op te lossen. Vleeschvoeding. Iedereen weet dat het vleesch tegenwoordig aan sclitikkelijke hooge prijzen staat, dat liet ondanks hooge loonen, voor 't werkvolk schier niet koopelijk is en dat de burgers die meest van 't duur leven te lijden hebben het maar met begeerige oogen op den toog-van den beenhouwer mogen bekijken, dé voeding van den mensch, onontbeerlijk bijzonder lijk voor al wie zwaar geestes of iichaams arbeid verricht. Het eiwit van het vleesch hebben wij noodig tot herstel van onze weefsels, terwij! de koolhijdraten of meelstof Inhoudende voedingsmiddelen meer dienen lot warmte en kracht voortbrengst. Sommige plantaardige voedingsmiddelen zoo als erweten en boonen zijn ook rijk in eiwitstoffen, en men kan het gebruik ervan niet genoeg aanprijzen, maar ze kunnen onmogelijk het vleesch geheel en al vervangen, omdat voor ons rantsoen wij er te veel zouden moeten gebruiken en vele mogen ze maar moeilijk verleren. Ik heb u gezegd dat het eiwit van 't vleesch moet dienen om de dagelijksche slete van onze weefsels te herstellen. Niemand zal derhalve verwonderderd zijn dat lange vleeschderving of onvoldoende vleeschvoe ding geheel ons lichaamgestel verzwakt, en dat de menschen die eenige voorbeschiktheid voor de tere diagen, weldra noodlottig slachtoffer worden van die schrikkelijke kwale. Wilt ge een bewijs daarvan? Ziet eens wat er ge beurt is met de kinders van 't bezette land die zoo veel aan vleeschhonger geleden hebben. Ze dragen naar geest en lichaam den stempel van de armoede waarin ze de vijand gedompeld heeft ze zijn verachterd in groei en gewicht, in borstont- wikkeling en geslachtsleven. In sommige stadsscholen, veel, zelfs tot 8b °/0 leden aan borst- en hals klleront- steking voorbode van de tere; en 35 °/0 waren echte teringlijders, 10°/ohden aan geesteszwakheid, alle gevolgen van onvoldoende voeding. Willen wij dus ook volk, kloek en struisen, bewa ren, en zijne werkkracht ongeschonden, willen wij beletten dat de tering, ziekte die in ons land nog zooveel slachtoffers maakt, onze jeugd naar 'tgraf niet en siepe achter dat den oorlog de bloem van ons volk heeft gemaaid, zorgen wij dat er vleesch en kaas en boter en vet naar de streek komc, 't is gelijk watvoorversch of vervrozen, of ingelegd, of gerookt, als maar 't gezond vleesch is. Drinkbaar water. Water is ook een onontbeerlijk bestanddeel van onze vöeding maar 't kan ook den mensch zijne ge zondheid in gevaar brengen als 't ziektekiemen bevat, bijzonderlijk kiemen van tijphus, cholera of buikloop. En dat gevaar is groot in d 1 verwoeste streek omdat het water daar door alle andere besmetting, en meest van al door lijkontbinding onzuiver en dienstvolgens ondrinkbaar geworden is. Eene streek zonder drinkbaar water is even onbe woonbaar als eene streek zonder huizen. Hoe die hoogstdringende behoefte van drinkbaar water in Vlaanderen voldaan Men kan het water putten ter plaats waar men het vindt, in grachten, steenputten, vijvers, rivieren, en het ontsmetten door koken ieder in zijn huis, of door vermengeling met kiemdoodendc stoffen, en liefst van al door javellisatie, voor de gemeenzaamheid In ons belgisch leger werd in 1917 een waterzuiverings- dienst ingericht en dezelfde methode die de onder vinding als deugdelijk bewezen heeft moet men voor de bewoners der verwoeste sireek In voege stellen. Ofwel men kan op uren en uren afstand zuiver helder bronwater opvangen en liet door buizen naar de verwoesre streek overbrengen. Sedert 1899 drinkt men te Brussel en omstreken bronwater dat voortkomt van d Bock- en Hoyoux- rivier bij Namen, en van daar door waterdichte buizen van Boschvoorde in groote wat, rkasteelen vergaard, om de Brusselsche bevolking te bedienen. Nu binst den oorlog, heeft ons leger bij de duinen water gevonden, en men heeft het helder en zuiver gemaakt om onze knappe jongens tot in de versie loopgrachten van den Ijzer te laven. Die w'aterstatie, evenals dergelijke door het Britisch leger aangelegd zou moeten in werking blijven ten behoeve der bevolking der verwoeste streek. Over eenige weken heb ik met oprecht hertzeer vernomen dat de Britische water-lnstellatie die hier kwam op I kilometer van de Stad, .tot aan de melkerij afgebro ken is, omdat hel Britisch leger en ons landbestuur over den prijs van overneming niet overeenkwamen. t Is een onherstelbaar verlies voor geheel de streek e-n een wraakroepende zonde van iets dat wij zoo noodig hebben als brood te laten verloren gaan. Maar ongelukkiglijk ook de brillen houden meer aan onze centen dan wij van hunnen wierook. Nogthans ik steun er met nadruk op voor water, drinkbaar water moet er zoo dringend gezorgd worden als voor woningen. Tot over eenige jaren waren er in de volks wijken van onze steden gedurig tijphusgevallen. Sedert dat men ze met drinkbaar water heeft voor zien, is de tijphus ziekte er geheel zeldzaam gewor den ze moet uit onze sterftetabellen verdwijnen. Maar men vergete het niet als men niet oppast in de verwoeste streek staat ze voor de deur. Ons verbond moet die allerbelangrijkste gezondkwestie behertigen. Naar de laatste Hoogere Besluiten, kun nen wij onze lezers medcdeelen 1) dat de termijn voor de aangifte van oor logsschade aan goederen verlengd wordt tot Maart 1920 2) dat, krachtens het jongste K. B. nopens de aangifte van oorlogsschade, de geteister- den niet meer verplicht zijn de door het ge meentebestuur uitgedeelde officiëele formu lieren te gebruiken De geteisterden, die geen gebruik wen schen te maken van deze formulieren, zul len hunne aanvraag in dubbel exemplaar naar volgend model bij het gemeentebestuur indienen Aan den heer Voorzitter van de recht bank voor oorlogsschade, te Heer Voorzitter, Ik ondergeteekende (naam en voornamen, geboren teden echtge noot van het beroep uitoefenende van handelende in eigen naam, in WM fei telijke vertegenwoordiger van een onbevoeg de, of als behoorlijk gemachtigde vertegen woordiger van eene vennootschap, van eene inrichting, enz.van nationaliteit, gehuisvest te(woonplaats kie zende te heb de eer U hierna het uitvoerig bedrag aan te geven van de stoffe lijke en rechtstreeksche schade waarvan ik de vaststelling en raming vraag Ik voeg hierbij volgende bewijsstukken Ik bevestig de werkelijkheid van de bij mijne aanvraag aangegeven schade. Zoo belpe wij God. Ik bevestig tevens geene vergoeding van oorlogsschade te hebben ontvangen (een van beide omhalingen doorhalenof ik be vestig bij wijze van vergoeding voor oorlogs schade de som van frank te hebben ontvangen van den Staat of van (bestuur of organisme aanduiden dat eene vergoeding zou hebben uitbetaaldprovincie, gemeente, verzekeringsmaatschappij, enz.). 'JT.m KSaeWSt SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Looper.da Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op tilels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. rmwmrr 'Win ■rwwnM'Man'awaMi Koning Albert, vroeg aan generaal Foch, als de oorlogszaken binst den Duitschen aanval tegen Verdun op 't slechtste schenen te staan, wat hij van den toestand dacht. Generaal Foch, die eenige maanden later de groote zegepralende veldheer moest zijn, zweeg een oogenblik in diep nadenken en sprak dan deze enkele woorden Sire, laat ons bidden En in het groot offensief, begonnen 21 Maart 1918, dat de Kemmelberg wankelde en de duitsche troepen triomfeerend den weg naar Parijs insloegen, toen betrouwde gene raal Foch nog meer op God. En hij plaatste voor zijn tegenoffensief, half Juli, zijn leger onder de bescherming van Jezus' H Hart, woonde met heel zijnen staf ia eene eenvou dige veldkapel het H. Misoffer bij tot wel lekken van den nieuwen aanval, en deed de beeltenis van Jezus Hert op de banieren van zijn leger borduren. We lazen in onze vlaamsche bladen van die banieren en de duitschers, evenals de onkristene belgen, loegen met Foch 's gods dienstzin. En Ludendori zegde Er is geen noodlot, geene voorzienigheid. Een sterke man schept zijn eigen lot. Maar generaal Foch voelde 't anders. Na die openbare opdracht van zijne legers aan liet H. Hert van Jezus, zag hij zijn soldaten kloekmoedig den "»ijand achteruitslaan; t begon met half Juli en stap voor stap, soms was 't loopen, werd het duitsch leger achteruitgeslegen. En einde September, aan gemoedigd door die Fransche overwinningen beukten onze Belgische soldaten het Hout hulstbosch door. Midden Juli begonnen met eene nederige veldmis hulp verzoekende aan ezus' Hart, zong men half November het schitterend Te Deum. sin de Centrale landbouwmaatschappij te i|jare[nac[,ten met geldelijke toelagen ondersteund, en 'Brussel. Doorzijn machtigen steunen doorjniet de Centrialseerde bureaucratie de zaken op de bureau's, classeurs, copieerpressen, regis ters, enz., te verkrijgen ten onzen bureele. 'dezen van M. Bruneel de Montpellier, heb- breede baan zuilen brengen en doen vooruitschuiven is mover tref baar tegen hot zuur, slechte spijs onrteriDg. maagpijn on alle andere maagpij- ven. De doos 2 fr. in de Apotheek Notredame Het uitbetalen der hulpgelden aan uitge wekenen heeft binnen onze stad tamelijk veel opspraak verwekt. Het heeft zelfs een protest uitgelokt vanwege talrijke nering doeners en staatsbedienden. Ten einde een weinig al die opgehitste gemoederen te be daren, en al die zoogezeide gekrenkte rech ten bloot te leggen, willen we wei een paar woorden uitleg over die zaak neerschrijven. Eerst en vooral het antwoord op bovenge noemd protest. Aldus Heer Burgemeester; hierbij de aanvraag met liandteekens terug naburige ge meentebesturen hebben mij laten weten dat gij vluchtelingsgeki uitbetaald aan eenige bedienden en werklieden van den staat ol van andere openbare besturen, alsook aan neringdoeners. Ik houd er aan, U te herin neren, dat, ingevolge strenge voorschriften, bovengemelde personen volstrekt moeten uitgesloten zijn van die huljigelden Dat antwoord is geteekend door den Kommissaris der Regeering, en werd reeds aan protestindieners ter lezing gegeven. Tot nog nadere toelichting willen we hier onder een uittreksel inededeelen uit een om zendbrief van zelfden Kommissaris der Regeering omzendbrief dien wij, jammer lijk, wat laat kregen, en die aldus eenige

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1