HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. r Zondag 2" November 1919. 10 Centiemen. 18( Jaar. N1 22. 't Zal beteren Stad Poperinglie. Uit den Oorlog. .8: ca ca o» post buiten Stad met, d< Buitenland 5.75 fr 7.75 fr. V.. S A NSEN A N N ES" Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. Albert BAERT. BANK van POPERINGHE, en Activisme. Hsrs'ei der verwoeste landerijen. Voor de Verwoeste streek. De Kiezingen. Minister Wauters? Si^«PP*& ct> •v, v. «4" C6> <*w C5 Ct C> -v 55* <b S- 55 <"5> "S O ■N> S» 55 <Ü5 ca ra" t* ca '**S o£ <16 ca *5 ca a. ca ca i>onnenientpi'ijs aar in Stad te huis besteld 5.00 fp Uitgever Drukkerij - Papierhandel, 'tr Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. 45 c*0 53 <5 csa .S «ia O 4 4. 4 4 4 ^3 4 4 «3 Oa 4 16 5 O. O 4) G •tn 16 O S: 4 G5 4 4 "55 O C»>i <5*. <3j QJ "55 •25 •■St •Si 4 4 O N 't Zal heel zeker beteren als de socialisten eens 't hooge woord zullen mogen voeren, als zij eens meester zullen zijn!. Als 't waar is, is 't zeker. Hoe zouden de socialisten zooal te werk gaan moesten ze met de aanstaande kiezin gen de zetel invliegen?.. We gaan daar eens heel gemoedelijk en kalm, zonder la waaierige .schreeuwerigheid over oordeelen. We gaan uit van het standpunt der socialis ten zelf, die voor hun stelsel twee groote punten behoogen 1De nationalisatie der productiemiddelen 2. De organisatie door den staat der voort brengselen en der verdeelingder rijkdommen. Eerst en vooral zullen ze dus beginnen met al de voortbrengst of productiemiddelen tot eigendom van den Staat te maken. De rijke menschen, 't zij hij boer, nijveraar, fabrikant of handelaar is, wordt van zijn kapitaal berooki. Alles wat maar eenigzins dienen kan om voort te brengen wordt staatseigendom, zooals gebouwen, machie nen, fabrieken en grondstoffen, gaan dus onvervreembaar aan de socialistische bur- gelijke nidctlbulia}j|jij uvcHunne bmj.;c- lijke maatschappij zal zuiver volksgezind zijn. Al de voorrechten der enkelingen zullen verdwijnen en alle sociale bevoorrechtingen worden afgeschaft. Het volk zal, dooi het zuiver algemeen stemrecht zijn magistraten of bestuurders kiezen en zal waken over hun bestuurswijze. Het volk behoudt alzoo de wetgevende en rechterlijke macht. Herleest de voorgaande regels nog eens goed, en denkt eens een klein oogenblikje na Hoort ge ze komen... op hun zokken, met schoone woorden... 't is hier ook maar kwestie van verstaan om goed te begrijpen, lijk Ulenspiegel zei Alles willen ze in de handen van den Staat overgeven. dat maakt dat niemand van U het recht bezit enkele tijdelijke goe deren als eigendom te hebben, want «eigen dom is diefstal zeggen die groote man nen dat maakt ook dat ge geen recht hebt wat ge door langen en zuren arbeid hebt gewonnen, dat wil zeggen dat ge geen eigen huisje moogt bezitten waar ge tronen moogt als koning midden uwe lieve kinde ren en vlijtige vrouw. Hoort ge ze komen Ze weten nog meer en 't wordt hoe langer hoe schooner De magistraten door het volk gekozen hebben het recht de gemeene voortbrengst tot stand te brengen. Zij moeten dus stipt de hoeveelheid en de hoedanigheid der voort brengselen bepalen om alle overvoortbrengst te beletten. Zij moeten aan iedereen het juiste deel van 't werk geven en moeten daarbij waken, opdat iedereen een gelijk aantal uren werke en zich geenen enkelen minuut aan werkeloosheid overgeve... Ge zult zeggen, ja maar hier drijft ge te vergeen milimeter te verAls iedereen, gelijk welke werkman, 't zij aardewerker, boerenknecht, stielman, wever, diamantslij per, stoker of machinest dezelfde daghuur moeten verdienen, dan kunt ge toch wel denken dat de eene van de andere niet zal kunnen uitstaan dat hij werkeloos is en dat nog ter zijde gelaten gij werklieden, verstaat toch ook wel genoeg dat iets derge lijks onmogelijk is, radikaa! niet bestaan kan. En nu het kieskeurigste en koddigste van de gelijkmatige verdeeling der rijkdom men Die verdeeling wordt weer gedaan door de gekozen magistraten. De voortbrengselen van den gemeenen arbeid zullen opgestapeld worden in de magazijnen en op de zolders van den Staat. De magistraten zullen daar van ieder zijn deel geven, de eene zegt, vol gens de hoeveelheid en de hoedanigheid van 't bezorgde werk, de andere beweert, volgens den graad van noodzakelijkheid of behoefte van iedereen. Ofwel zullen de magistraten bons afleveren ah bewijs van 't afgedane werk waarmede men later in een gemeen huis, het noodige voedsel kan gaan halen De aldus afgeleverde zaken mogen vrij verbruikt worden ofwel naar ieders goesting. Wat dunkt er u van't Zou net zijn geloof ik. Ik zie ze daar al bezig, eene lijst aan 't opmaken van ieders werkkracht en nood wendigheid hoe kan de Staat ooit rekening houden met ieders bekwaamheid, verstand, moed, en gezondheid De stielen, be drijven, ambten verschillen, en dit verschil heeft voor gevolg de groote hoeveelheid voortbrengselen de verschillende stielen, ambten en bedrijven houden immers ook de samenleving aaneen. De socialisten zouden dus iedereen willen doen werken om zoodoende gelijkheid der standen te bekomen, bijgevolg moeten ze op 'n schoone zomerdag al de ondeugden en gebreken uit de menschen wegeskamo- teeren en de luiaards, gierigaards, verkwis ters en dronkaards op een dag bekeeren Die algemeene voortbrenging en werking van socialistenrijk moet noodzakelijk leiden tot algemeene armoede» want we zien dat een eigendom die aan niemand in 't bijzon der toebehoort zeker verwaarloosd wordt en minder vruchten opbrengt, daar iedereen de zorg en 't werk aan zijne werkbroeders overlaat. Zoo zien we ook, dat een spoor weg die aan enkele eigenaars toebehoort, meer winsten geeft dan een staatsspoorweg een landbouwer of ambachtsman cfie met eigen volk werkt kan meer verdienen dan een andere die met huurknechten werkt. Nu zult ge al een klein inzicht hebben van wat de socialisten zoo al willen tot stand brengen, tot hiertoe hebben ze nog de gele genheid niet gehad in ons land hun theorie in praktijk te stellen - God zij dank., want... 't zou er hier lief uitzien. De aanstaande kamerkiezing zal uitgeme ten of ciie socialistische theorie op papier zal blijven of in practijk zal worden gesteld... Behoudt allen, gij die ter stembus gaat, ons land van dergelijke ramp... want eene ramp zal het wezen... herdenkt de jaren 1879- 1882!!! STEUNFONDS. Verslag. Met het ontstaan van den Oorlog viel, als eerste en natuurlijk gevolg, alle handel en werk stil. Voorziende dat met de aankomende winter er veel armoede en ellende zou te lenigen vallen, werd het ge dacht opgevat een fonds te verzamelen, om zooveel mogelijk deze aanstaande te voor ziene rampen te keer te gaan. Door verscheidene edelmoedige Heeren, aan wie hier allen dank wordt toegezegd, werden inschrijvingslijsten ten huize aange boden. Hunne moeite werd ruimschoots beloond en een som van Zestien duizend Zeven honderd Zes en luchtig frank, Zestig centiemem, werd ingezameld. Door het Gemeentebestuur werd een Komiteit aangesteld om over dit fonds te beschikken en er de uitdeeling van te rege len. Het bestond uit de HeerenBACQUART Auguste, BECK Henri, BOUCQUEY Joseph, CASSIERS Julien, DEBAENE Marcel, LAHAYE Nestor, VALCKE Emiel, DE- VACHT julien, Schatbewaarder, BAERT Albert, Secretaris. Ntx verscheidene vergaderingen orn de aanvragen te onderzoeken werd op 7 Nov. 1914 de eerste uitdeeling gedaan. De geval len ter ondersteuning aanveerd binst den winter 1914-15 waren van 200 tot 316, maar niet ailen werden regelmatig op dezelfde manier ondersteund Het beheer ondervond welhaast dat de nood in 't algemeen niet groot was. Vele werkloozen leefden met en door het groot getal vluchtelingen die met hen huisden andere vonden hun bestaan of ondersteuning bij de soldaten die in de stad legerden. Wat later konden' meest allen hun brood verdienen door tegen goede ver gelding te werken voor het leger: de mannen in wegen en straten, de vrouwen met te wasschen. De kanten ook werden duur op gekocht Er was dus overvloed van werk en leefte en weldra werd besloten de ondersteu ning in te krimpen en wat later ze geheel te schorsen. Het overschot van het fonds zou later voorzeker wel en beter van pas komen. De volgende uitdeeüngen werden gedaan 1914 naam dus van al dezen die hulp hebben genoten, onzen besten dank. en dal God het hen vergelde. Herhaling der uitgaven van Nov. 1914 tot Mei 1915 van Nov. 1915 tot Mei 1916 van Mei 1916 (ot Nov. 1916 van Nov. 1916 tot Mei 1917 van Mei 1917 tot Nov. 1917 van Nov 1917 tot Mei 1918 van Nov. 1918 tot Mei 1919 6016.00 fr 3215.0) fr. 565.00 fr. 2910 00 fr. 670.00 fr. 2220.00 fr. 1200.60 fr. 16786 60 fr Ontvangsten16,780.60 fr. Uitgaven: 16,786.60 fr. SlotÖÖloOo OOfr, Opgemaakt en goedgekeurd het boven- [staande verslag en de rekening, te.Poperin- 'ghein vergadering op 1 Juni 1900negentien De leden van het Komiteit. De Verslaggever, van Mertis, Coevoet Cie. S-Ti AALSTRAAT, 6. POPERINGHE.' 1915 November 7 281 00 fr. 14 285.00 fr. 21 350.00 fr. December 1 356.06 fr. 8 400.00 fr. 14 400.00 fr. 21 450.00 ir. 28 450.00 fr. Januari 4 450 00 fr. 11 450.00 fr. 18 45 00 fr 25 475 00 fr. Februari 1 475.00 fr. 8 450.00 fr. '23 50.00 fr Maart 8 50.00 fr. 15 50.00 fr. 22 50.00 fr 29 50.00 fr. April 10 50.00 fr. i 6016 00 fr. Te zamen Èene vergadering van het Bestuur had plaatsin 't begin van den maand Nov. 1915 Er werd geoordeeld dat niettegenstaande de groote winning in de streek, er toch schaars heid en gebrek moest bestaan bij de ouder lingen en de kranken. Om daarin eenigzins te voorzien werd er besloten eenige uitdee üngen te doen. Er werd hulp verleend in 107 gevallen. Van November 1915 tot einde April 1916 werd uitgedeeld de som van 3235 fr. In eene vergadering om dezen tijd belegd, werd besloten de hulp wat in te krimpen, om reden dat de ouderdomspensioenen van 65 fr. ingekomen waren en om ter zeiver tijde wat te sparen voor den toekomenden winter. Van eenen anderen kant, het pen sioen om reden van eene om het minst on verklaarbare handelwijze, niet aan ieder rechthebbende toegestaan zijnde, werd in eenige gevallen wat hulp voort verleend. In den zomer van 1916 werd uitgedeeld 565 fr. Op 10 November 1916 werd opnieuw ver gadert en besloten hulp te verleenen op denzelfden voet en aan dezelfde noodlijdende ouderlingen, zooals de verledene winter. Het getal ondersteunders was niet vermeer derd, integendeel. Eenige sterfgevallen waren voorgekomen en eenige ouderlingen naar een Gasthuis overgebracht. Doch, gezien de buitengewone strengheid van den winter, werd er weinig min uitgegeven dan den vorigen winter. Er werd hul; verleend in 91 gevallen. De uitgaven beliepen voor den winter November 1916 tot Mei 1917 tot de soin van2940 fr. In de zomermaanden van 1917 werd de hulp weder ten grooten deele opgeschorst om den vierden Oorlogswinter, die naar wij verhopen, nu toch wel de laatste zal zijn, te kunnen doorworstelen. Er werd uitgegeven 670 fr. Binst den winter 1917-18 werd de hulp verleend in dezelfde toestanden en in dezelf de maat als de voorgaande winter- Er werd uitgedeeld de som van 2220 fr. Onze hoop werd vervuld. Na de bange dagen en de ontruiming onzer stad in 1918, kwam de wapenstilstand. Velen onzer onder steunden waren in Frankrijk, maar alhoewel soms zeer onbezonnen, kwamen nog al spoedig terug en bevonden zich hier van alles ontbloot. Het kleine overschot dat nóg in kas bleef kwam goed van pas en werd meest aan deze oude terugkcerende vluchte lingen uitgedeeld. Deze laatste som beliep tot1200.60 fr. Het zij ons nog toegelaten aan al de ge vers onzen welgemeenden dank uit te druk ken. Hunne alnioes heeft menige traan gedroogd, menig armoedig gezin en kranke ouderling uit den nijpenstem nood geholpen. Meermaals werden wij bewogen door de dankbetuigingen van de ondersteunden. In Loopends Rekeningen, - Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op tilels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Vlaamschgezindheid Men beweert dat er lieden bestaan die vóór den oorlog het wel meenden met de Vlaamsche zaak, en die nu zouden aan liet wankelen gaan, of zelfs met de Vlaamsche beweging zouden afbreken. Het activisme zou die lieden bekeerd hebben. Is het werkelijk zoo Wij twijfelen er aan, doch alles is moge lijk is het zoo, dan verzoeken wij die men schen een weinig zelf te willen denken en redeneeren. Immers die keering zou men moeten toe- wijten aan den invloed der in 't Fransch op gestelde dagbladen, die ons uit Brussel en Gent toekomen. Maar zien, verstaan onze lauwe en flauwe Vlamingen niet dat het voor die dagbladen een kwestie van leven of dood is de Vlaam sche beweging te benadeeligen, te vennoor den Ze leven immers op de kosten van de Franschlievende kliek, en wordt deze ver slagen, dan is hun liedje uit Daarom doen zij niets anders dan de zaken verdraaiden. In stede van hun lezers voor te lichten, mis leiden zij het publiek, vervalschen zij de c- penbare meening. Daarom zijn alie middels goed naar waarheid zoeken, streven zij niet. Hun doel bereiken op gelijk welke ma nier, op eerlijke of oneerlijke wijze, ziedaar hun dagelijksch werk. Door die dagbladen, zelfs als men er bekend staat, kan men geen deftig protest doen aannemen, het protest vliegt de papiermand in als men met hen wil redeneeren, dan kiopt men aan doove- mans huis of men wijst u de deur. Ik spreek met ondervinding, want 't is me persoonlijk voorgevallen. Een der oneerlijke middeltjes door bedoel de dagbladen gebruikt, is te trachten eene ongegronde verwarring te verwekken tus- schen Vlaamschgezindheid en activisme Daartoe komen zij, doodeenvoudig weg, door de volgende redeneering De activisten waren flaminganten. De Vlaamschgezinden zijn ook flamingan ten, bijgevolg zijn de Vlaamschgezinden ook activisten. 't Is koddig, maar de toer is gespeeld, en in zekere kringen behaalt hij bijval, want men vindt altijd menschen die gereed zijn om alles in te slikken. Immers, wat zou men zeggen indien wij, op onze beurt, beweerden datDe olifant een viervoetig dier is, dat de muis ook een viervoetig dier is; dat, bijgevolg, de olifant een muis is of de muis een olifant Men zou ons vierkant uitlachen en men zou volkomen gelijk hebben. Echter, dat men eens de twee redeneerin- gen nevens malkaar brenge, men zal onder vinden dat zij gansch op de zelfde manier gebouwd zijn. Onze redeneering is niet dwa zer dan die der Franschgezinde dagbladen. Zullen de lauwe, flauwe Vlamingen nu eindelijk verstaan hoe die Brusselsche en an dere slimmerikken met ben den aap jjebbeti gehouden L. B. houd. Intusschen ook geraken de geldver mogens uitgeput, het leven is trouwens- kostelijk. De winter staat aan de deur en er moet nog een gansch jaar geleefd worden vooraleer aan den nieuwen oogstte geraken weinig of niet valt er te verkoopen om geld te maken, integendeel altijd maar koopen, want alles ontbreekt. Onderstand of vluchte- lingsgeld is er nog te verwachten sinds zes maanden Tot heden 3 quainzainen werk loozen hulp en daarmee is het opgeplooid, trouwens de voorschriften zijn onverbidde lijk. gij zijt boer en ais dusdanige hebt gij daarop geen rechtgij zijt geen nood lijdende Het ministerie van landbouw met goede gevoelens bezield heeft willen den land bouwer ondersteunen met aanmoedigings- premiën uit te loven voor de eerste terugge keerde boeren voor de herstelde landerijen... De Heeren Staatslandbouwkundigeri richten prijskampen in en beloofden eene milde hulp. Die premie zou gelijk staan aan 50 o/o der kosten van herstelling zonderde 1000fr. per Ha te overtreffen. Dus als de herstelling van het land meer dan 2000 fr. per Ha. be draagt, dokkert maar af, op den overschot lis er geen premie meer.... Zulk land moet ge laten liggen De aanmoedigingspremie >*v:ts onafhankelijk van de schadevergoeding [en kwam toe aan den boer... Doch zoo het schijnt is er wat opheldering gekomen in den toestand, de aanmoedigingspremie zou ne- nevens de beurs van den boer vallen en te recht komen in deze van den eigenaar In alle geval is de zaak der aanmoedigings premie v.e! bekend door eigenaars en zaak waarnemers en weten er gebruik van te ma ken om de eenvoudige boertjes te paaien of om hun goed te verpachten. Daarom gij die eene holstede zoekt te pachten in de ver woeste streek, weest goed op uwe hoede en laat u niet beet nemen. Maakt een goed geschreven akkoord met uwen eigenaar en overweegt goed de volgende punten. 1. Het is met de weerde van een jaar pacht niet dat men de kosten kan keeren om het land te effenen, daarom indien gij zelf moet effenen eischt de schadevergoeding die er aan vast is. 2. Het verwoeste land is vergeven van onkruid, distels, nestels, dokke enz .waar tegen gij jaren zult te kampen hebben. Het kost tiendubbel van bewerken als voor de zen, om kleine opbrengst te leveren. Daarom wordt er eene weerde vermindering toege kend. Om deze reden is het noodig dat gi; het land drie jaren gratis moogt gebruiken, drie jaren aan half geld en drie jaren aan gewone pacht gelijk voor den oorlog. 3. Vooraleer te oogsten en van den oogst te kunnen leven, moet gij gansch uw kapi j taal v/agen en de oogst zien opwreten van de muizen. Daarom eischt dat de aanmoe digingspremie u toekome. Is het den eigenaar mogelijk zulke voor waarden te verleenen van zijnen pachter? Mij dunkt van ja, zelfs zonder eenen duit te verliezen. Aangezien in het landbouwcon gres een voorstel overgemaakt is aan de Regeering om de eigenaars van herstelde gronden schadeloos te stellen voor de ver loopen pachten van af 1915. De schadever goeding kan hij besteden om het iand te doen effenen hetzij door zijnen pachter of door eene maatschappij. De weerde vermin dering die hij opstrijkt al ware het slechts 306 fr per geinet is voldoende om de af staande pachtsom te vervangen. Voor dit geld kan iüj een gemet land die vroeger 60 fr. verpacht wierd, drie jaar voor niet geven, dat is nog maar 180 fr. daarbij drie jaren aan hal ven pacht dat is nog 90 fr. 180 +-90 270 fr. dan blijft er hun nog 30 fr. over of eenen vierden hal ven pacht. Aan dergelijke voorwaarden zal de pach ter van zulk land, misschien zijn bestaan kunnen vinden, Zeker toch zal hij nog wel ten achteren zijn bij eenen boer die gesteld zijnde buiten de verwoeste streek, zijn land vee! duurder zou pachten dan voor den oorlog. De eigenaar die verlangt zoohaast moge lijk zijnen eigendom hersteld zien za! met zulke voorwaarden te verleenen zonder zich zelf te benadeeligen gemakkelijker eenen pachter vinden en zijnen eigendom te rapper in weerde brengen. Boertjes weestop uwe hoede en zorgt voor uw bestaan Eigenaaroverweegt uwe belangen en geef een bestaan Wetgever zorg voor eenieders belangen en bestaan DE ZWAEN. Een kostelijk boekje. lezing uwen Wanneer gij 'n boek leest, en dat die geest verheft, en in uw hert groote en edele gevoelens ontsteekt, niets anders moet gij onderzoeken om te weten of dit boek goed isdit is een goed boek. Zoo schreef La Bruyére, en die waarheid viel mij te binnen wanneer ik het boekje las geschreven door Z. E. H. Kanonik Desmet dat voor hoefding draagt: Het Christelijk Huwelijk. Wat overschoon boekjeEen boekje dat men lezen kan na 'n dag neerstigen arbeid orn zich uit te rustenZoo gemakkelijk is de taaldie taal lijk vader Cast schreef en Debo en Gezelle; die taal die is wonder zoet voor die heur geen geweld 'n doet. Zoo gemoedelijk is het geschreven! men voelt bij de lezing dat schrijver, voelende in zijn hert de angstige benauwdheid voor 'n afgrijselijk kwaad maar al te zeer verspreid, en dat meest nog door slechte lezing, het christelijk huwelijk in al zijne edele groot heid, met al zijne soms zware plichten maar ook met al het zoet er aan verbonden wil voor oogen stellen. En hoe aantrekkelijk weet hij dat te doen zijn opstel doorzaaiende met van die Vlaam sche spreuken die geheet de ziele van ons volk daar bloot leggen, die ziele met hare diepe vrijheid In 't zuivere licht en 't klaar gezicht moet men den perel zoeken nooit vind men iets dat wat bediedt in kanten en in hoeken. Hillegeer Die ziele met hare verreziende voorzich tigheid «o/s de bruid is in de schuit dan zijn de beloften uit» Die ziele die met moed de zwaarste lasten torst in sterk vereenigde liefde De man is met de vrouw als water en wijn Dat recht vermengelt is kan noyi gescliey den sijn Vader Cats En zoo voorts; Ik zou geheel het boekje moeten uitschrijven. Nutteloos is hei te zeggen dat gij dit boek je niet zult toe doen zonder dat gij geheel die soms zoo, ingewikkelde leering nopens hel H. Sacrament des huwelijks in hare bij zonderste punten, klaar en duidelijk, voor ieder verstaanbaar, zult hebben zien uit een gedaan. Voor ons, die het geluk hadden den 7 E. schiijver - ls leermeester te hebben kon de zaak niet anders. Wal dat boekje nog meest doet aanbeve len, 't is dat iedereen, ouders en meesters, en jongelingen en jongedochters het met evenveel nut kunnen lezen; en niet enkel le zen, en toedoen en daar leggen, maar lezen en herlezen en in netelachtige gevallen raadplegen in zaken die zedelijke plichten leer aanbelangen kan meer gezag hebbende leeraar dan Kanonik Desmet niet gevonden worden. Dus, beste lezer, wilt gij binst de lange winteravonden die helaas in 't komen zijn, een aangenaam en uiterst leerrijk boekje le zen dat enkel 2 fr 60 kost, schaf dit u aan als ge dat werkje zult gelezen hebben, zult gij zeggen dat de groote denker Joubert gelijk had als hij schreef: Les beaux ouvrages n'enivrent pas, mais ils enchantent En verder nog II est des livres ou l'on respire un air exquis. Dat is zulk 'n boekje Ad. L. Westende, te MiddeikerkeMannekensveere en Schore, te Zevecote Sint-Pieters-Kappel- le, te Slype. Voor wat de uitoefening van het kiesrecht voor de soldaten betreft zal liet bezette ge bied in elf militaire kiesomschrijvingen verdeeld worden, namelijk Kernpen, Crefeld, Glad'oach, Neuss, Cleef, Geldern, Xanten, Mors, Aken, Eupen en Malmedy. «mam. liwaagMMPHW»-s-xctkv sn«oe spa ia «wnijrnwp Vlaanderen leverde voor den oorlog 41.000, Wallonië 26.000 recruten. 80 tot 90 ten honderd der gesneuvelde soldaten zijn Vlamingen de vierde officieele belgische verlieslijst vermeldde voor de klas 1911 totaal 166 gesneuvelden waarvan 147 Vla mingen. De Vlamingen zaten, vochten, en moesten zich laten dooden in de voorste loopgraven, de Walen vormden de reserve, kregen bureaupostjes, min of meer ver van linie. Brutaal en bot, zooals dit een moordenaar van een Volksras betaamt, verklaarde 'ernarid Nenray de fameuze gazetschrijver li faut que l'offensive beige ait comine but principal de faire massacrer le plus de Flamands possible II importc de rétabür 'équilibre quantitif entre les deux races et ensuite d'éliminer tous ces éléments de perturbation pour après la guerre Het belgische offensief moet als hoofd doel hebben zooveel mogelijk Vlamingen te vermoorden. Het is van belang dat het hoe- veeiheid-evenwicht tusschen de bedde rassen hersteld worde, en vervolgens dat al die rustverstoorders voor het einde van den oor log v/orden uit den weg geruimd.) Dus een modern afmaaksijsteem onder het voorwendsel van het offensief. Maar er is meer. Die waalsche Heeren wilden zelf eene algemeene ontaarding van he; Vlaamsche ras bewerkstellingen. Den leiddraad hiervan gaf de Loge van de Grand Orient van De Panne aan, welke een rondschrijven richtte aan alle belgische commandanten en daarin een uitvoerig pro gramma ontwikkelde omtrent de verspreiding van Fransche zeden in het Vlaamsche gedeel te van het belgische leger. «II faut que les flamands de l'armée a leur retour dans leurs foyers devieunent les propagandistes de la morale latine En generaal Bernheim, bevelhebber der eerste iegerafdeeling bracht deze aanwijzing van de Loge als volgt in pratijk. Hij zei eens bij eene bespreking. On devrait durant un mois enfermer to.us les flamingants dans un bordel de Montmartre Ze zouden moeten een maand lang al de flaminganten in een bordeel van Montmartre opsluiten Die zelfde generaal, afstammeling van eenen duitschen jood zegde nog Le pre mier qui parle encore de flamingantisme sera puniles officiers, je les casserai, les soldats je les flanquerai dans les compagnies de discipline De eerste die nog over Vlamschgezind- heid spreekt, zal gestraft worden de offi cieren zal ik breken, de soldaten trap ik naar de strafcompagnies). En de mannen die dit moesten hooren had den den moed om niet tot eene revolutie te komen, want zij streden voor hun Vaderland en niet voor de mannen die onzen Volkstam verdrukken, verguizen, uitscheiden in het gezicht van den gemëenschappelijken vijand. Oud Soldaat. Te verkrijgen bij Sansen-Vanneste, huisstraat, 15, Poperinghe. Gast- alge- en van Men wenscht zoo rap mogelijk onze ver woeste landerijen te herstellen, den landbouw te zien herleven in de voormalige schoon weelderige vlakten van Vlaanderen heden zoo doodsch en treurig, herschapen in een rampzalig oord van onmetelijke moerassen en woestenijen. Eenige landen aan den boord der verwoeste streelezijn reeds geeffend, be ploegd en bezaaid geweest; doch menige-;- boeren zijn in hunne verwachting deerlijk 1 teleurgesteld. De meest gejaagden, pachtten de beste partijen, land te vereffenen Politie in de verwoeste streek West-Vlaanderen. I)e Regeering achtende dat, onder de I vraagstukken die aan het herstel der ver woeste gewesten verbonden zijn, dit van de politie in de geteisterde streek van West Vlaanderen, het dringendst was om op telos sea,'heeftvan het einde der maand Mei 1919, het .zuiden van West-Vlaanderen door eene vooirSoopige groep gendarmerie, onder het beveii van Majoor Bayart, de voortreffelijke officier .die gedurende den wereldkrijg afge vaardigde bij het Fransche leger in België was, dofia bezetten. Het bewakingsgebied van de voorloopige andere aanvee.rdcien hetui groep van Rqeselaere omvat, ten deele of in mits een jaar kosteloos-1 het geheel Riet grondgebied der gebruik anderen nog met een trapsgewijze;3 Veurne, Yperen, KortrijkRoeselaere districten ]jz,e'a .'Uiiji., i.uinijn, .vwooOlaere en opklimmende pacht. Al deze eenvoudige ^Oostende, alsook 'net grondgebied der Kust- boertjes wrochten cn zwoegden erger dan !i8emcenten. slaven om obusputten en loopgrachten ten; Weinig talrijk in het begin der maand vullen, en zaaiden het duur graan. Het jaar Jun' beloopt bat aata.al manschappen van de is orn en wat hebben zij geoogst Hunnen ivoorloopigegroep van Roeselaere tegenwoor ergsten vijand kenden zij niet 1het on D officieren en 523, onderofficieren, gediertedie millioenen muizen die hel|-brigadiers dn gendarmen. land vergeven, hebben den oogst opgewni-j» ten. Vele partijen hebben schaars het zaaii- graan weergegeven. Hoe staan mi de zaken met de rekening van den boer Voor zijnen zwaren arbeid en de hooge dagioonen oogst hij niet genoeg om te kunnen aan zijnen - nAnunivciiu kost geraken, zonder te spreken van opider- jOusSihuisslr.iat, 3a, I 01 LiiuNGiIij. APO TH EEK- DRüGERK A. KESTELUIN, De kiezingen gebeuren bij zuiver meen stemrecht één man één stem op grond der toepassing, van de Evenredige Vertegenwoordiging per provinciale om schrijving In de provincies Antwerpen, Braband, West Vlaanderen, Luxemburg en Namen zullen de mandaten van de gekozen ten einde loopen in 1921 voor de Kamer en in 1923 voor den Senaat; in de provincies Oost-Vlaanderen, Henegouw, Luik en Lim burg in 1923 voor de Kamer en in 1927 voor den Senaat. In de verwoeste streken. In de gemeenten van de Yserstreek zal de voorzitter van het kiesbureel, liet sluitings uur voor de stemming vastgesteld, mogen verschuiven indien hij bestatigd dat de kiezers nog maar in de plaats toekomen. Ziehier de tabel der gemeenten waar de kiezer der verwoeste gewesten zich zullen moeten aanbieden om hunnen kiesbulletijn in te vullen De inwoners van Yper en Becelare, te YperGheluveit en Dickebusch, te Dicke busch Vormezeele, St-Jan en Zillebeke, te ZilicbekeBoesinghe en Züydschote, te BoesingheBrielen en Elverdinghe, te Elverdinghe Langemarck, te Langemarck Oost-Vleteren, te Oost-Vleteren Poelcap pelle, te Poelcappelle Vlamertinghe, te Vlamertinghe Bixschote en Woesten, te WoestenPasschendaele, te Passchendaele; Zonnebeke, te ZonrtebekeMeessen en Wytschaete, te YperDranoutre, Kemmel en Locre, te KemmelNieuwkerke en Wul verghem, te NieuwkerkePloegsteerf, te FloegsteertWaasten, te Waasten. De stembureelen der gemeenten Poperin ghe, Reninghelst, Westouter, Rousbrugge Haringhe, Crombcke, Proven, Watou en Westvleteren zijn in deze gemeenten zelf ingericht. Deze van Wervick, te Wervick Komen en Neder-Waasten, te Komen Ghe luwe, te Gheluwe Hollebeke, Houtliem en Zandvoorde, 'e Wervick Caeskerke, Oost kerke en Stuyvekenskerke, te Dixmude Nieuw-Kappelle, Oude-Kappelle te Wulpen St-Joris, te NieuwpoortLombartzijde en Leest alle socialistische, gazetten, overal is de schuld van alle verslechtingen, in zake ondersteuning en andere uitbetalingen te wijten aan de kaloten. De Minister, hunne róodeMinister is daar voor niets tusschen. 't Is de schuld der eene of andere kommissie. Komt er echter ne cent opleg, 't is mijn verdoye, dank aan Sociaütischen Minister WautersAan hem alleen 1 De kommissie telt dan niet! 't Schijnt, nu om de vluchtelingen alleen uit Brussel en an dere Luxesteden weg te krijgen, naar hunne haardsteden die wel niet meer bestaan,) dat de geachte Heer Minister socialist Wau ters die Westvlaamsche werkmenschen zal laten drie weken werkloozen onderstand befalen, 't zij dat ze werk hebben of niet Wel wie heeft er goeste, IJpër en Dixmu de, roert u maar. Amerikaansoh Rood Kruis voor de vluchtelingen verblijvende in deze sted. Dinsdag 4 November Weldadigheidsbu reel van Poperinghe, D, L, P, S, T. Woensdag 5 November Weldadigheids bureel van Poperinghe, M, N, V, V/, Z. Donderdag 6 NovemberBoesinghe, Meessen, Voormezeele, Reninghelst, Wyt schaete en Poelcapelle. Vrijdag 7 November: Staden, Gheluwe, West-Roosebeke, Becelaere, Woesten, Zon nebeke, Reninghe en Dickebusch. Dinsdag 11 November: Yper. Woensdag 12 November Locre, West- Nieuwkerke, Westoutre, Kemmel, Gheluveit, en overige verwoeste gemeenten. Om altijd («otule te hrbben, o ra goede en vaste boter te kernen, om een sterken smaak der boter weg te nemén, is het noodig de koeien zuiver te houden. Daarom zijnde Bïieemtiraiikeit, zul- verdranken van A. Monteyne allerbest ge schikt. Zij zuiveren de koei van alien inwen- digen brand, en wekken den eetlust op. liet |>n!i 'i fr. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groote Markt Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1