HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. a Zondag1 7n December 1919. 10 Centiemen. 16« Jaar. Nr 27. Aan onze Lezers Vergoeding van Oorlogsschade. De Grondwet. Vlamertinghe. In 't Buitenland. l>öiiiieiiieiiti»i*ïj» 1 Jaar in Starl te huis besteld5.00 fr. buiten Stad met de post 5.75 fr. Buitenland 7.75 fr. V. SANSEN-VANN Gasthuisstraat. i5, Poperinghe "a -a a Q* a a U V) Met nieuwjaar beginnen wij een boeiend en belangwekkend mengel werk, dat in iedereen? smaak zal vallen. Met nieuwjaar ook worden geabonneerden van buiten reclitstreeksch door de post diend, per poslabonnmeent. onze stad be- De briefdrager zal in die dagen e n kwijtschrift aanbieden voor liet jaar 19Ü20. Nieuwe abonnenten nen ons blad aanvragen op postkantooren van bet land. Om ons blad te ontvangen is voldoende zijnen naam aan te yen aan den postbode oi' op 't post- buree! en een a bon nemenlie vragen kun- al de het Boven alle namen zijn hunne namen de schoonste. Noodkreet. BANK van POPERINGHE, vaa Merris, Coevoet Cie. Eert Noodkreet uit Frankrijk. Wijzigingen in de Posttarieven. Van 15 December 1919 af, Van 1 April 1920 af, Oorlogswoekeraars. De Oorlogsrekening. De Standaard. Voor de Verwoeste Gewesten. Üllinister Renkin en West-Vlaanderen. Verheugende verklaring van onzen minister,, aangaande het herleven van onze streek. G ci a a Jo -ï CS S cv Aa cs 5"" O» a C5 a a d Go a CV ■vü a c* a ^a as a a a a ®6 ■Vs* OS «a Si a© Ci> 54. C6 a a a- fz&fi ÏX 4' '•'*-- - - :--- X FtmOTCEBUAS Uit* Drukkerij - Papierhandel, /%ankoiiaii^iii^eii i Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. t Qj a a <S a "V. Qj oa CVi a a a ai a a p <?v ca a cs a" e?v a •s> a a CV a "a a a .a a cs a a- •a» O» G *-s V- rv a O a a s a a a a ISJ ge- Wanneer wordt de oorlogsschade hier vereffend Ziedaar eene vraag die menig geteisterde hem soms stelt. Men beweerde onlangs dat op de manier waarop de zaken nu gaan, alles zou vereffend worden binnen 110 jaar! En waarlijk wanneer men de za- ken goed nagaat, dan is het om te wanhopen, onderzoek der commissie bestatigde men dat clareerd. En de Staatscommissie heeft den toestand naderbij willen onderzoeken en zij heeft reeds 30 dier personen getakseerü voor 7 millioen oorlogswinsten! Gaat die zelfde verhouding voort, dan kan men oor- oordeelen tot welke formidabele som de commissie zal komen en men zal ook besef fen in welke mate, die oorlogswoekeraars het land zouden willen op flesschen trekken Een ander voorbeeld voegt de Métropole er bij. Te Dendermonde hebben 133 perso nen 36000 fr. oorlogswinsten opgegeven. Na O makkers, die in den gruwelijken wereld oorlog zoo kwistig uwe jeugd, uw leven ten offer bracht als losgeld voor onze bevrijding, ais onderpand onzer herboring, van u zou ik willen schrijven omdat het uwe verheerlijking geldt, maar ik voel mij zelf onmachtig en ga roerende woorden leenen bij iemand die uw offer verstond en naar waarde schatte en zelf nog schreef Te schoon waren uwe zielen, te verhe ven was uw offeren ik gevoel zoowel de ijdelheid en de machteloosheid der woorden. als er sprake is van u. Op woordpraal waart gij niet belust, gij pleegdet in allen eenvoud uw hoogste liefde werk. Uw voorbeeld, uwe dood overtreffen ver alle schamele artikels en redevoeringen. In den geest neergeknield op uw graf, bij het houten kruis waaronder gij rust, blijven wij sprakeloos voor het geheim van uw sacrificie. Daar, onder dat eenvoudig terpje, onder die aarde beurtelings door de zon verwarmd of met regen doorweektdaar ligt zooveel jeugd, zooveel liefde, zooveel hoop begraven Gij staptet de wereld in, vervuld met gen tijd. glanzend betrouwen in de toekomst, de ziele open,'liet vuorkomon mannelijk; en fier de lente zong blij in uwe wenschen en begeer ten gij gingt door het leven, den lach op de lippen, de vreugde in 't hert, als jonge vero veraars van schoonheid en ideaal. En zieplotseling komt de dood u den weg versperren de dood die alle liederen verdooft, die de vlam uit de oogen drijft, die het herte doet verkrimpen en ijskoud maakt Die dood rees daar voor u op... en gij hebt niet geweken. Gij hebt in uw binnenste den rauwen kreet onderdrukt van het wezen dat niet sterven wilen met al uwe jeugd, met al uwe hoop, met al uwe liefde zijt gij den dood te gemoet getreden... voor het dierbaar Vaderland. En de dood, door niets te bewegen, noch door de frissche jongelingsjaren, noch door een moeders tranen, noch door de pijnlijke scheiding van eene weduwe, die dood heeft u vastgegrepen, u ter aarde neergeworpen, en met verijsde lippen den iaatsten kus gegeven O dooden door wie wij leven, wij buigen eerbiedig het hoofd voor uwe edele daad. 't Is voor ons dat uw bloed zoo overvloedig stroomde; en waar uw lichaam stervend nederzakte, daar stormde de vijand nooit meer over. Hier liggen hun lijken als zaden in 't land. Hoop op den Oogst, o Vaderland Ziedaar in koude woorden eene schets van hun edele daad. Maar waar hun reuzentaak eindigt, daar begint onze plicht: Verlaten, koud, vergeten mogen zij er niet liggen dank en hulde, eeuwig dank en hulde moeten ze krijgen. De hoogst menschelijke deugden die hun 't graf invoerden, moeten boven hun graf uitschitteren. Dit verdienen onze jongens tot hunne onvergankelijke glorie Dit eischen wij die ze danken moeten Dit eischt het nageslacht dat ze navolgen moet. Een praalgraf, een monument, heerlijk grootsch, moet ter hunner eer worden opgericht. Daarmede zal ieder rechtgeaard burger zeker wel instemmen. Er blijft dan maar een stap meer te doen. 't Moet... en... 't zal. En wanneer binnen enkele dagen er eene omhaling ten huize zal gedaan worden tot dit doel, dan zal eenieder, in de mate zijner vermogens, rijkelijk het zijne bijdragen dat weten wij, daarop rekenen wij. In de laatste 14 dagen zijn meer dan 12.000 aanvragen toe gekomen in Poperin ghe Een der vijf bureelen heeft in vier weken maar tweemaal gezeteld en telkens twee doodgewone zaken afgehaspeld. De rechtbank kan niet werken bij gebrek van Staatskommissarissen. De 40 tot 50.000 dossiers die samengesteld zijn, geraken niet gerangschikt om reden van te weinig be dienden. De bedienden zijn ook uiterst slecht betaald. De secretaris van het tribunaal, heeft vijf bedienden, en alle vijf zijn beslo ten binnen kort hun ontslag te. nemen. Ze winnen mei geuoég'om hunne tafeikosten te ontdragen. Dat helpt al om de zaken te be vorderen en meer spoed bij te zetten Ge lukkig deze die weinig of geen schade gele den hebben maar beklagensweerdig zijn dezen die moeten schadeloosstelling ver wachten. Velen zullen er grijze haren bij verkrijgen. Er werd reeds herhaaldelijk bij de Minister aangedrongen en voorgesteld op elke gemeente een Bureel in te richten dat afzonderlijk zou werken. Zulks zou de zaken bespoedigen en toe laten in korte jaren alles te vereffenen. De Alinister wil niet toestemmen. Hij vindt zulks overdreven, en kan niet verstaan dat de tegenwoordige inrichting niet deugt en geen voldoende vruchten kan opleveren in ons arrondisse ment. Och ja, Brussel is zoo verWe wo nen er zoo ver afWe zitten hier zoo weg- gesteken, zoo braaf, zoo afgezonderd, zoo onbekend, zoo verlaten. Weet ge, bestelezers, dat in Belgie reeds 125.000.000, zegge hon derd vijf-en-twintig miljoen frank werd uit betaald voor oorlogsschade. Hoeveel kwam er van naar onze streek Hebt ge er hier een enkel bankbriefje van gezien Neen dat kan zoo niet voortgaan. Daar moet verandering komen. Wij geteisterden hebben niet meer dan oorlog gevraagd dan een ander. Wij eischen voldoeningen scha deloosstelling, en dat in den kortst mogelij- 8 personen meer dan 1.500.000 fr. winst hadden gemaaktTe Waereghem had de fiscus 4o0 verklaringen ten beloope van 2.500.000 fr. de Staatscommissie heeft 35 verklaringen onderzocht en er 3') gewijzigd, die samen reeds de 3.000.000 fr. nabijko men 1 De Métropole gaat voort. Al de charcu- tiers, zeepfabrikanten en lederhandelaars uit den oorlogstijd, gaan doorvliegen. De fiscus is goed ingelicht, want personen die er aan houden hun vaderlandsche plicht te volbren gen, documenteeren de Staatscommissie. De oorlogswinsten zou aidas wel veel meer kunnen opbrengen voor de Landsi,. s, dan men eerst verwacht had. En 't is te ho pen, dat de Staatscommissie overal hande lend zal optreden. Degenen die woekerden, op aller zak, moeten terug geven wat aan het Belgische, lijdende volk werd afgeperst. LINOLEUM, TOILE-CIREES, MEUBELPAPIER bij Sansen-Vanneste. 15, Gasthuisstraat, Popeiinghe. Voordeelige prijzen voor winkels SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 3 ure. Wij willen niet immer 't schaap blijven O. W. Ik ontmoet in Frankrijk een groot getal boeren vluchtelingen, aan wie het onmoge lijk is naar Vlaanderen terug te keeren om dat hunne verwoeste hofstede onbeboerbaar is, of omdat er gebrek is aan hofsteden. 1) Vele boeren, die alles achterlieten, moesten om eene hofstede te betrekken geld leenen aan hooge intresten en hebben hnnne vergoeding voor oorlogsschade noodig om het geleend geld terug te geven. 2) Anderen geraakten aan geen geld en moeten voort blijven sukkelen omdat zij over geen middelen beschikken om eene hofstede te betrekken. 3) Vele onzer moedige gedemobiliseerde boerenzonen zijn 30, 35, 40 jaar oud. In Vlaanderen geene hofsteden te vinden. Hier kunnen zij nog eene hofstede vinden en eene flinke, brave, werkzame Vlaamsche boeren dochter, voor boerin oneindig beter geschikt dan eene vreemde modepop. Maar vader en moeder lieten voor 40, 50, 80, 100 duizend frank op de boorden van den Ijzer of de IJperlee, dus onmogelijk die zonen op hof steden te stellen tot dat zij vergoeding be komen. Zal men welhaast onze geteisterde boeren indachtig zijn en hunne schadever goeding betalen Of te wel zal men onze boeren, die het beste deel van Vlaanderen zijn, laten zitten en afkeerig maken van hun Vaderland Wij hopen van neen 1 Zoo ja, men zegge wat men wil, maar 't ware eene schande voor Belgie. KAREL VAN EECKE, Aalmoezenier der Vlaamsche boeren in Normandie. Voor wie bestaat de Grondwet Geheel zeker voor de Vlamingen niet. Alle Belgen zijn gelijk voorde wet. Ha! Ha! HalSchoone woorden, maar die voor niets teilen voor de Vlamingen, 'k Geef er u hier weer een staalke van Peter Benoit, de groote Vlaamsche muziek kunstenaar heeft te Antwerpen de Vlaamsche Muziekschool of Conservatorium ingericht, 't Was een heerlijk werk dat mede de groot heid van ons volk en van ons land zou be werken. Die School is nu een Staatsschool ze heet het KoniiiMijk VlaaniNch Conservatorium. Ongelukkiglijk 't is voor de Vlamingen, en de Staat zal het wel ten onder brengen. Hoe staat het er nu tnee Ziehier uit een vergelijking (Antwerpen is de vlaamsche muziekschool Brussel, Luik en Gent zijnde Fransche muziekscholen.) I. Getal Leeraars en Leerlingen Antwerpen Brussel Gent Leeraars58 72 49 Leerlingen 1260 525 (310 Antwerpen heeft dus meest leerlingen, worden achterstaande nieuwe posttarieven toegepast in het Koninkrijk BRIEVEN. 15 centiem per 20 gram of deel van 20 gram. ENKELE POSTKAARTEN.-lOcentiem. POSTKAARTEN, ANTWOORD BE TAALD. 20 centiem. DRUKWERKEN, met inbegrip van tijd schriften welke niet ten minste eenmaal per kwartaal verschijnen. Tot 25 gram, bruto gewicht, 2 centiem boven 25 tot 100 gram, bruto gewicht, 5 centiem boven 100 grain, 5 centiem meer per 100 gram of deel van 100 gram. Niets is gewijzigd wat betreft het port van nieuwsbladen en tijdschriften die ten minste eenmaal per kwartaal verschijnen. Gedrukte ADRES- of NAAMKAARTJES, waarop geschrift voorkomt. 10 centiem. NAAMKAARTJES, waarop niets anders bijgeschreven staat dan eene beleefdheids- u/oiiule' f:i ten hoogste vijf woorden, 5 centiem Dus geene naamkaartjes mogen nog verzonden worden met zegel van 1 centiem STALEN. Tot 100 gram, bruto gewicht, 10 centiem boven 100 tot 200 gram, brute gewicht, 15 centiem boven 200 tot 350 gram, bruto gewicht, 20 centiem HANDELSPAPIEREN. 5 centiem per 100 gram of deel van 100 gramlaagste port: 15 centiem per pakket. KENNISGEVINGEN VAN ONTVANG, KENNISGEVINGEN VAN BETALING VAN POSTWISSELS, EN KENNISGEVINGEN VAN BETALING OF VAN NIET-BETA- LING VAN HANDELSEFFECTEN, ter in ning bij de Post afgegeven. 15 centiem. SPOEDZENDINGEN. Vast récht50 centiem. Bijgevoegd recht voor het bestellen buiten den plaatselijken kring van 2 kilometers tot 3 kilometers 0,50 fr. boven 3 tot 4 kilometers 1,00 fr. boven 4 tot 5 kilometers 1,50 fr. en voor eiken grooteren afstand 40 centiem meer per kilometer of deel van kilometer. is het port, in België en in de Belgische Congo-kolonie toepasselijk op brieven, nieuwsbladen en tijdschriften gewisseld tus- schen deze twee landen, vastgesteld aldus GEFRANKEERDE BRIEVEN: 15centiem per 20 gram of deel van 20 gram. NIEUWSBLADEN EN TIJDSCHRIFTEN 5 centiem per 100 gram of deel van 100 gram. VERKOOPPRIJS DER KAARTBRIEVEN EN GEZEGELDE OMSLAGEN. Tot nader bevel wordt 3 centiem opgeld betaald voor kaartbrieven, en 5 centiem opgeld voor gezegelde omslagen. Brussel, den 5» December 1919. Niets is meer aan te hevelen tegen Bloedsj gebrek, Bleekzucht, Gebrek aan Eetlust- Uitputiing, en alle ziekten door overlasi veroorzaakt, dan De versterkende Pillen van A. Monteyne, Apotheek H. NOTREDA.MË, GrooteMarkt, Poperinghe. Zeven millioen krijgslieden gedood. 290 milliards dollar uitgaven. Het Ministerie van Oorlog der Vereenigde Staten heeft, na het opmaken van de balans de volgende cijfers bekend gemaakt 7.150.000 krijgslieden sneuvelden op de slagvelden en het bedrag der oorlogsuitga ven beloopt 291.000.000.000 dollar 1 De Vereenigde Staten gaven 22 milliard dollar uit Frankrijk 26 milliard dollar Groot Britannië en koloniën 38 milliard dollar Rusland 18 milliard dollar België, Japan en de kleine mogendheden 123 milliard dollar door de Bondgenooten voorgeschoten Aan Duitschland heeft den oorlog 39 milliard dollar gekost aan Oostenrijk- Hongarie 21 milliard dollar aan Turkije en Bulgarije 3 milliard dollar. Voor de Middenrijken maakt dit dus 63 rnilliard dollar. Volgens «LeSoir» houdt men zich ijve rig bezig met de oorlogswinsten. Stillaan komen eenige operaties aan 't licht. Naar het dagblad Le Métropole, spant zekere Porto Carrero, beestenkoopman de kroon. Met zijn broeder leverde hij wekelijks 4 a 500 beesten, waardoor hij 1 fr. winst per kilo levend gewicht opstreek. Iedere week bracht hem zoowat 20(>,o00 fr. zuivere winst op. Dat heerschap is aangeslagen voor zoo wat een elf millioen Te Erusse! wordt een woekeraar verwittigd dat hij 5.500,000 fr aan de fiscus te storten heeft, 't is zekere Calandji. Te Ter Hulpen werden twee per sonen voor de ronde som van 3,209,000 fr. aangeschreven. In eene gemeente der pro vincie Namen hebben drij personen eene winst gedeclareerd van 14 millioen, waarop het ministerie van geldwezen SU O/O zal heffen. Te Hal zijn vijf personen geschat aan 3.500,000fr.; te Antwerpen heeft men op een controol zes personen gevonden met meer dan 5 millioen. Te Diest werd een zeepbaron getakseerd aan 740,000 fr. en twee collega's van Neufchateau moesten 721,000 fr. afdokken. De Métropole voegt er aan toe dat bovenstaande enkel eenige voorbeelden zijn uit den hoop genomen Ziehier iets aardiger. Te Be veren-Waes hadden 500 personen sa men meer dati 4 millioen oorlogswinst gede- maar 't minste getal leeraars. Wat geeft het eraan 't is toch maar voor de Vlamingen. 2. Iedere school heeft een biblioteek noodig en hulpgelden daartoe. Ziehier Antwerpen Brussel Gent Hulpgelden 750 6000 2800 Boekdeelen2000 40.000 33.180 Antwerpen staat dus weer aan den steert. Maar dat doet er niets aan 't is maar voor de Vlamingen. 3. De Leeraars moeten betaald wor den. Ziehier hoe Antwerpen - Brussel en Luik - Gent lc Reeks maxinjunj 3000 4000 3000 Leeraars njinimunj 1500 3000 2100 LJulpleeraars njaxinjunj 1500 2000 mininjunj 750 J500 2a Reeks maxinjun; 2000 3000 3000 Leeraars minimum 1000 2000 2100 Hulpleeraars maxinjun] 1250 2000 njinimunj 690 1000 3e Reeks njaxinjum 1650 2000 Leeraars miijinjunj 750 1500 Huipleeraars maximum 1000 1000 njininjunj 406 750 4. De staat geeft geldelijke toelagen voor de muziekscholen. Ziehier Brussel 190.500 fr. Luik 100.000 fr. Gent 66.750 fr. Antwerpen 59.430 fr. De vlaamsche muziekschool staat dus weer in 't vuilhoeksken. Nu ze is toch maar voor de Vlamingen. En zien dat de Regeering ^oo den aap houdt met onze Vlaamsche eenden 't is om uit ons vel te springen- 't Geld van den Staat komt toch meest van de Vlamingen, want er zijn een millioen Vlamingen ineer dan Walen. Waarlijk al peinzden wij op niets anders, we zouden toch niet mogen dulden dat de Staat zoo ons centen steelt. O I die schoorie Grondwet. Een die 't moe is. UNION et PREVOYANCE. 39, de Ligne straat, Brussel. Verzekei de Kapi talen. Honderd en tien milioen frank. Totale waarborg Drie en twintig milioen. Gemengde verzekering met dalende pre- mien. Verzekeringen met verwisselbare riesken van verminderde premien. Verze keringen voor huwhaven. Jaarlijksche renten. Hypotheekleeningen. Vraag de tarieven aan het Bestuur. Nu het nieuwe jaar voor de.deur staat is het tijd om te denken op een dagblad. Welk dagblad zal een Vlaming lezen? Fransche uit Brussel Die spreken allen over ons vlaamsch leven om er tegen uit te vallen of het verdacht te maken. Wie zich nog zoo 'n blad laat in de vuist duwen, zoo als 't verleden jaar in volle ontreddering met velen gegaan is, helpt het onrecht bestendi gen waaronder de Vlamingen nu zoo lang, zoo veel, zoo bitter geleden hebben- Zoo iemand benadeelt ten anderen zich zelf want hij weet weinig of niets van al wat er roert in Vlaanderen, hij begrijpt niets van de Katholieke Vlaamsche richting, waarin zoo goed als geheel het katholiek leger, met Vandevyvere, Poullet, Helleputte, Van Cau- welaert aan het hoofd, is opgetrokken bij de laatste verkiezingen. Een Vlaamsch dagblad moet de Katholie ke Vlaming lezen. De Godsdienst wordt ver woed bestreden moedig wordt hij door De Standaard verdedigd. De politieke strijd is belangrijker dan ooit, nu het algemeen stemrecht er is: De Standaard brengt nieuws over dien strijd en wijst ons den weg. De sociale beweging raakt iedereen. Iedereen vindt de hoognoodige inlichting en leering in De Standaard. Kunst en kennis, sport en spel, landbouw en financieelebelangen, alles wordt in De Standaard overvloedig en nauw gezet besprokef). De bekwaamste mannen, Vandevyvere, Helleputte, Vandeperre, Sap, zijn er aan 't woord, de beste schrijvers hou den er de pen. De taalstrijd, strijd om 't recht van ons volk, gaat zijne beslissing tegemoet. De Standaard waait boven de gelederen der strijders Vlamingen, dien Standaard ge volgd, dan wordt de strijd banier straks een zegevaan. Te bevragen op de post. Gezien de uitmuntende uitslagen welke men bekwam, is er besloten den maatregel uit te breiden tot alle gebouwen der aange nomen gemeenten en dit tot 5,000 fr. per woning. De Hooge Koninklijke Commissarissen en hunne Toegevoegden zijn belast met de werken met den noodigen spoed te doen uit voeren en er het toezicht over te houden. Enkel, de aanvragen voor werken welke eene uitgave van 5,000 fr. overtreffen, moe ten aan het Departement van Binnenlandsche Zaken onderworpen worden, dat, reeds voor dringende herstellingswerken aan scholen, toebehoorende aan bijzonderen, merkelijk grootere sommen heeft toegestaan. In sommige gemeenten, waar er nochtans herstelbare gebouwen zijn, heeft de overheid geen gevolg gegeven aan de aan hen toege kende vrijheid van handelen, in andere was de bedrijvigheid uiterst gering. Wij doen een dringenden oproep aan allen die verant woordelijk zijn het hangt van hen af, dat al de gedeeltelijk beschadigde woningen bewoonbaar gemaakt worden. Comiteit tot steun aan de geteisterden der Verwoeste Gewesten. Het Comiteit tot steun voor de geteister den der verwoeste gewesten heeft een stelsel van voorschotten aangenomen, ten einde de geteisterden die over geene inkomsten be schikken, in staat te stellen zich den onont- beerlijken huisraad aan te schaffen. Het is onmogelijk die voorwerpen koste loos af te staan. De geteisterde die ze ont vangt, geeft aan het werk eene volmacht op zijne oorlogsschadevergoeding, tot het be loop der waarde van de verkregen voor werpen. Bede zich voor alle inlichtingen tot den heer De Schoonen, eerekonsul, algemeen bestuurder van het comiteit, Wetstraat 6, Brussel, te wenden. Het bewoonbaar maken der gedeeltelijk vernielde gebouwen. De aangenomen gemeenten werden ge- machtigd aan de bijzonderen de middelen te verschaffen om de gedeeltelijk vernielde ge bouwen in otaat te stellen. Verscheidene gemeenten hebben in ruime mate voordeel getrokken uit deze toelating Roeselaere inzonderheid heeft door het toe doen van den Toegevoegden Hoogen Ko ninklijken Commissaris, en het stadsbestuur, eene groote bedrijvigheid aan den dag ge legd 1,500,000 fr. werden in die stad uit gegeven, wat tegen gemiddeld 3,000 fr. per woning, ongeveer 500 iiuizen vertegenwoor digd. Wervik en Meenen hebben insgelijks voi iever het werk ondernomen. Plechtige Inhaling van Eerw. Heer VRAMBOUT en het planten van eenen VRIJHEIDSBOOM. Verleden Zondag namiddag werd alhier de E. H. Vrambout als pastoor ingehuldigd. Eerw. Heer Vrambout werd aan de her berg Breda door den Heer Vande Lanoitte, burgemeester, in de volgende be woordingen verwelkomd Geachte Herder, In naam van al de ingezetenen van Vla mertinghe, stuur ik U hier, aan den inkom der verwoeste dorpplaats, den Welkomgroet op uwe nieuwe parochie De droevige gebeurtenissen van den oor log stellen ons niet in staat om de gewensch- ten luister aan dit blijde feest te geven, maar ik verzeker U de gevoelens te vertolken van alle Vlamertinghenaars met U te zeggen dat daarom uwe komst onder ons niet minder aangenaam is Enkel kunnen wij U maar voor't oogenblik nederig houten kerkje aanbieden een tee- ken des tijds Stillekens aan, herleeft onze gemeente Nogthans valt er nog veel te doene, niet alléén op geestelijk gebied maar ook op stoffelijk gebied 1 Uwe faam van taaie werker welke U vorengekomen is, doet ons hopen eendrach tig te kunnen werken tot het welzijn der parochie en van alle Vlamertinghenaars in 't bijzonder 1 Wees welkom, Eerweerde Heer Pastor 1 Een stoet werd ingericht, waaraan ver- schillige maatschappijen en groepen deel namen, ondere andere de Oud-Strijders- bond, de Boerenbond., St. Sebastiaansgilde (met haar vaandel), het Pompierskorps, de Schoolkinders, enz. Verscheidene wielrijders en eenige boerenzonen met peerden, namen insgelijks deel eraan, alsook kindergroepen en eenen Hemelwagen d,e Kerkraad, de Gemeenteraad, de Dischraad, enz. Bij den Kalvarieberg gekomen, hield den stoet stil, en er werd overgegaan tot het planten van eenen Vrijheidsboom. De burgemeester Vande Lanoitte, omgord van zijne burgemeesterscharp, hield er de volgende redevoering Beminde Medeburgers, Het planten van eenen Vrijheidsboom is eene herinnering aan de verlossing van ons geliefd Belgie I en een eeuwig herdenken van de slachtoffers van den oorlog Onze gemeente heeft ook den oorlogs- geesel gekend en is deerlijk gehavend uit den wereldstrijd gekomen 1 Hare inwoners werden overal rond ver spreid Onnoodig hier over dien reuzenstrijd uit te breiden, want alles rondom ons getuigt nog van dien verwoeden en alles vernielen den oorlog en menige familien zijn nog in den rouw gedompeld om 't sneuvelen van hunne echtgenooten, om 't sneuvelen van hunne zonen Meer dan 400 jonge mannen van Vlamer tinghe trokken op, tegen den barbaarschen overweldiger en door hunnen moed, hunne wilskracht en dapperheid hielpen zij den vijand uit het land verjagen Na vier volle jaren lijden en strijden in modder en slijk, togen onze zegevierende legers den vijand achterna De zegepraal was aan ons En op 22 November van verleden jaar deed het Belgisch leger hare plechtige in trede in de hoofdstad; met aan 't hoofd onzen dapperen Koning en onze liefdadige Konin gin Nutteloos hier de verdiensten van onzen Vorst te herinneren Gij, Oud-Soldaten, gij kent uw Opperhoofd en dit weze genoeg De goedheid van onze beminnelijke Vor stin is U ook allen bekend Hoevele inge zetenen der gemeente hebben zich niet tij dens den oorlog mefc volle betrouwen tot Haar gewend Voor elke moeilijkheid, welke anders onoplosbaar scheen, hoorde men de volksgerneene spreuk schrijft naar de Koningin 1 De oorlog, Beminde Medeburgers, is voor onze gemeente eene echte ramp geweest Méér dan 600 huizen zijn totaal vernield, de landerijen zijn verwoest 1 Onze gemeente is nog in verleden beroer de tijden erg beschadigd geweest, maar de taaie wilskracht en de gehechtheid aan den geboortegrond deden onze voorouders al die moeilijkheden overwinnen Tegenwoordig hoop ik, met den goeden wil aller ingezetenen, onze gemeente op nieuw te zien oprijzen veel schooner en prachtiger als vroeger Maar hetgene men niet herstellen kan, is het leven terugschenken aan die Dappe ren, aan die Helden, die hun leven gaven voor U, voor Ons, voor't Vaderland!... Daarom moet hunne gedachtenis bij ons levende blijven Deze helden mogen niet vergeten worden en hunne namen moeten gebeiteld staan in 't steen Beminde Medeburgers, wanneer gij hier later voorbijgaat, ol geknield zijn aan den voet van 't Christikruis, in de schaduw van den lindeboom, in de nabijheid van onzen grijzen kerketoren, getuige van zoovele geslachten, herinnert dan U dat dezen boom geplant wierd, als gedachtenis der opoffering onzer soldaten herinnert dan U dat dezen boom gepland wierd, als gedachtenis van onze helden slachtoffers herinnert dan U dat dezen boom geplant wierd, als gedachtenis van de bevrijding van ons geliefd Belgie Leve onzen dapperen Koning Leve onze beminde Koningin 1 Vervolgens trok den stoet onderklokgeluid naar de tijdelijke houten kerk, bij den Wit ten Molen, waar Eerw. Heer Delaere, deken van IJper, overging tot de gebruikelijke ceremoniën van aanstelling van eenen nieu wen pastor. E. H. Duquesnoy, pastor van St-Eloi te Kortrijk en E. H. Vandeputte, professor aan 't College te Poperinghe, waren getuigen in deze aanstelling. Na deze plechtigheid hield E H. Delaere eene korte aanspraak tot het volk. Deze feesten, door een heerlijk weder be gunstigd, hadden vele parochianen te been gebracht en zijn niettegenstaande de tijds.- omstandigheden wonderwel gelukt. Na vier-vijf jaren oorlogsleven deed het; den menschen deugd aan 't herte eens tel mogen feeste vieren In 'i voorbijgaan weze hier gezeid dat dej klok, die bij de kerk hangt, eene der klokken is van Wytschaete, die door de Engelschen gevonden is geweest achter de Duitsche lijnen, tijdens hunnen vooruitgang op 7 Juni 1917. Twee klokken der kerk van Vlamer tinghe zijn nog gedolven, d'eene in 't kerk hof en d'andere nevens den toren. 's Avonds had er in de Knechtenschool een banket plaats waar de bijzonderste in woners der gemeente uitgenoodigd waren. Menige heildronken werden voorgesteld op de gezondheid van den nieuwen pastor en op de herleving der gemeentel Onderscheiding. E. H. M. prémault, onze geliefde en onvermoeibare onderpas toor, komt vereerd te worden met de bur gerlijke medalie van eerste klas 1914-1918, tot belooning voor zijne dienst en offervaar digheid gedurende den oorlog, als onderpas toor te Ruddervoorde. Gansch Vlamertinghe biedt hem zijne welgemeendegelukwenschen aan, en wenscht hem nog lange jaren te mó gen behouden tot welzijn der gemeente. Uit zekere bren vernemen wij het volgen de en deelen het met genoegen aan onze le zers mede M. Renkin, die in het vroeger ministerie als minister van spoorwegen bewijzen gaf van, wilskracht, en de spoorwegen in korte maan den herinrichte, komt nu minister van bin- nenlandscjie zaken benoemd te worden. In zijn werkkring komt dus het herstel van ons Vlaanderen en aan een zijner vrienden- een goede Westvlaroing onzer streek ver zekerde M. Renkin dezer dagen dat HIJ vast en .zeker Vlaand&rens zaken ZELF zal in handen nemen en Vlaanderen zal herstellen. «Gelijk het bier nu gaat, kunnen de tribu nalen van oorlogsschade in geen hqpderd jaar gedaan hebben verklaarde ons deze week de Voorzitter va-n een bureel en wil den ze te Brussel ons aanhoor,en, ALLES kap in 3 4 jaar gedaan zijn, maar ze luisteren naar ons niet. We ztjn overtuigd dat M. Renkin woord zal houden en dat nu voor ons ook zal ge zorgd worden. Franki-ijit. De liefde is blind. In den Iaatsten tijd zijn in Frankrijk huwe lijken tusschen Chineezen, die werken in de verwoeste streek, en Fransche vrouwen zoo herhaaldelijk voorgekomen, dat de minister van binnenlandsche zaken het noodig geoor-j deeld heeft in een omzendbrief de Fransche vrouwen in de streek waar de Chineezen werken, te wijzen op de nadeelen, die aan deze echtverbintenissen verbonden zijn. Deze Chineezen, zoo zegt de minister- in zijn om zendbrief, krijgen hier in Frankrijk wel het zelfde loon als de Fransche arbeiders, maar hun vrouwen zullen bemerken, wanneer zé met hen naar China trekken, dat hun echt genooten daar maar een paar dollar perj maand verdienen. Bovendien hebben velen: dezer arbeiders al een vrouw in China, zoo dat de Fransche vrouwen er geheel onder

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1