HET NOTARIEÉL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. t stand Ir Stli Zondag* 21» Maart 1920. 15 Centiemen. 17e Jaar. Nr 12. Aan onze Lezers. Ter Overweging. Congres te Yper. SANSEN-VANN iiddeostandskroniek Inhuldiging van den nieuwen Pastor van ^estoutre Abonnementprijs s 1 Jaar in Stad te huis besteld6.25 fr. buiten Stad met de post 7.50 fr. Buitenland9.00 fr. V Uitgever s Gasthuisstraat, i5. Poperinghe ^ankoiidiglngen Berichten -50 cent. de regel Notarieële berichten 50 cent. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. &5BSSS Zooals wij over acht dagen gemeld hebben zijn wij verplicht van heden af ons blad aan 15 c. te verkoopen. Om onze lezers eenigs- zins te vergoeden, zullen wij van nu voort onze aankondigingen inkrimpen, en over meer plaats beschikkende, ook meer nuttige en aangename lezing en nieuwstijdingen geven. De Poperinghenaar. Na den wapenstistand, die feitelijk een ein de aan den oorlog stelde, was het wachtwoord van velen: min werken, en meer genieten! En met hunne aanhitsingspolitiek en hatelij ke uitbuiting van alle openbare rampen, heb ben de socialistische leiders het volk in die richting opgezweept. Na de oorlog was eene vlaag van genot zucht over België opgegaan, die op dit oogenblik nog niet teenemaal afgetrokken is. En tevens begon de stakingsziekte te woe den, die, juist toen wij door onzen vlijt en iever, de geledene schade moesten inhalen, den arbeid gedurig tegenhield en onvoor zichtig beperkte. In plaats van ons broood al werkende te verdienen, hebben wij ons in schulden gesteken en op krediet geléefd nu moeten wij de gebroken potten betalen. Weet men dat Belgie in de enkele maand Januari voor 7 miljoen automobielen in den vreemde gekocht heeft juweelen voor 1 miljoen? pelterijen voor 14 miljoen? vreem de zeepen en reukwerken voor 1 miljoen weefsels, linnen en gemaakte kleederen voor 48 miljoen? uitheemsche bieren en wijnen voor 19 miljoen en zoo voorts. Er is nie mand die ons zal doen gelooven dat wij daar niets van kunnen ontberen en het noodige in ons eigen land niet kunnen vinden Intus- schen vliedt ons geld met zulke prachtaan- koopen uit ons land, en wij hebben niets om er in ruil voor te geven. Die prachtuitgaven doen, met hunnen tegenslag op den wisselkoers, den prijs van ons allernoodigste dagelijksch brood, immer hooger stijgen Van een anderen kant, moeten de Belgen, indien zij in een aanstaanden tijd niet willen bezwijken van ellende, voor goed de ooren sluiten aan alle valsche aanhitsingen der roode volksbedreigerswij moeten werken en voortbrengen, om meer en meer te kunnen uitvoeren, en het te kort, van onzen handel aan te vullen. Zeggen, zooals de socialisti sche mijnwerkers gedaan hebben, dat zij weigeren te arbeiden omdat zij de kapitali sten niet willen rijker maken, is ondanks den lof dien citoyen minister Wauters hun toezwaaide in den Kamer -- eene reusachti ge domheidwant met niette werken, spelen zij juist troef in de kaarten der vreemde ka pitalisten, die ons in ons eigen had met hun ne produkten komen overstroomen. Er moet meer gewerkt worden, zoowel door dezen die handarbeid als geestesarbeid verrichten. Mijnwerkers, metaalbewerkers, wevers, ambachtlieden van allen aard, land bouwers, enz.allen zonder uitzondering moeten hunnen vollen plicht beseffen En de taak der regeering is den iever van allen aan te moedigen, en niet meer te verlammen op socialistische wijze. Hoe komt het dat de landbouw, die vóór den oorlog 500.000 ton nen graan opbracht, er nu nog geen 100.000 levert? Wie draagt er de verantwoordelijk heid van, ten zij de roode politiek van het ministerie van het dure leven, die den land bouw tegenkant, en dan hoog en duur het ontbrekende graan in Amerika moet aankoo- pee? Zulke dwaarsdrijverij moet ophouden. In den ekonotnischen oorlog die nu woedt en ons zwaar getroffen heeft, ligt het groot gevaar voor Belgie de zuinigheid en de arbeid zijn de eenige wapens die ons de ze gepraal kunnen geven en het land van den ondergang redden. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 3. Nut van den Middenstand. In het laatste socialistisch Congres ver telde Anseele Kamaraad Wauters heeft aan de kleine burgerij den oorlog verklaard, en deze oorlog zal maar ophouden, als de kleine burgerij zal verdwenen zijn Onze groote vijand is ons Belgisch landsbestuur waar de socialisten uitmeten wat hen be lieft Doch niet alleen socialisten beweren dat wij er te veel zijn maar ook vele andere die niet inzien waarom die middenklas bestaan moetWare het niet eenvoudiger en beter en gekooper dat men in 't groot produceer de en direkt alles leverde aan den verbrui ker Ware het geen besparing van geesten en arbeidskrachten En nog van veel anders En toch moet de middenstand blijven hij is er nuttig en noodig 1 Nuttig voor den middenstander zelfHij is vrij in zijn werken en geen slavelijk wiel in een staatsmachien Hij arbeidt naar zijn gedachtHij werkt meer en beter want hij werkt voor zijn eigen, voor zijnen ouden dag En zoo vervalt hij in de luiheid niet, de moeder van alle kwaad Nuttig voor 't familieleven waar is de huisvader best In zijn huis 1 Waar de vader gedurig weg is, loopen de familiegeesten de famlliezeden gevaar. Buiten huis komt men rijp en groene tegen...gevaren allerhande. De middenstand bewaart vrouw en kinderen aan den man, den man aan zijn huisgezin. Nuttig voor het vaderland. Wie zijn meest aan hun land, aan hunne stad gehecht Niet het grootkapitaal, niet de arbeid maar kleinhandel en kleine nijverheid Zoo leert de ondervinding Nuttig aan de samenleving Zoo de mid denstand vergaat, dan staat, zoo de paus Leo XIII het schrijft, de overgroote massa proletairs tegenover het kleine getal groot kapitalisten. Heer, spaar onsvan die botsing! Nu wij willen blijven voor de orde der wereld. Voeg daarbij, dat wij er willen blij ven om den werkman zelfDe samenleving is eene ladder waar spaarzaamheid en werk de mensch naar boven brengt. De werkman moet van slaaf vrij kunnen worden Dat zal hij kunnen zoo hij den Middenstand niet verdelgd 1 Leve dus de Kleine Burgerij BANK van POPERINGHE, van Mépris, Coevoet fè Ci8. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Bareel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure Belasting op de oorlogswinsten. M. Delacroix heeft op het bureel der Ka mer een verslag neergelegd, betreffende de uitvoering van de wet op de oorlogswinsten. De minister bestatigt daarin dat de fiscus groote moeilijkheden heeft gehad in de sa menstelling der takskommissie en in het be komen van eerlijke verklaringen. Zelfs som mige notarissen hebben geaarzeld het beheer der financies in te lichten over de fortuin van hunne kliënten. Op 31 December 1919 hadden er 491 be lastingschuldigen eene som van 135 miljoen frank taks betaald. In Januari 1920 waren die getallen geklommen op 718 belasting schuldigen met 166 miljoen frank taks, Te Antwerpen is er èèn persoon, die 2,7000,000 fr. taks heeft moeten betalen. Op31 Decem ber 1919 waren er 50,752 verklaringen inge komen, die eene winst van 454 miljoen vast stelden. Op 31 Januari 1920 waren er 53,797 verklaringen met 497 miljoen winst, 't zij eene Het was het fiere optreden van een heele volk dat zoovele woede en zulke Helsche ra zernij verwekte. De Duitsche generaals wa ren benauwd voor eene natie van vrijschut ters, waar ieder man of jongen die een ge weer kon houden bekwaam -as te schieten naar eiken punthelm, die bij te zien kreeg. Die hooge officieren, voor wie de oorlog eene wetenschap was, zónder welkdanigmensche- lijk gevoel of medelijden in hare wetten, be sloten dien onregelmatigen strijdlust dood te stampen onder vuur en bloed, en vergruwd maken klonk het wachtwoord. Alzoo heb ik ook Engelsche officieren dezelfde doen wijze hooren voorstaan en verdedigen die de vijand gevolgd had. «Oorlog is oorlog Oorlogvoeren met rozewater gaat nietDe vrijschutter moet op zicht geschoten wor den Eene burgerbevolking die wapens ge bruikt tegen den opkomenden vijand moet eene bloedige les krijgen. Zoo we ooit in Duitschland geraken, kunnen we in 't zelfde geval komenspreken we dus niet van gru weldaden. 't Is al schoon gezeid. Oorlog is oorlog, maar hel is hel. Laten wij het daarbij voor 't oogenblik, lijk ik het daarbij liet in de stra ten van Duinkerke, waar het Belgische zoo goed als vrijwilligers leger en zijn garnizoen troepen in aftocht kwamen na hun heldhaf- tigen tegenstand tegen dien overvloed van vijanden. Maar hun leeuwenmoed zonder wetenschap was verre van kaal te zijn tegen: over de grootste dood-machine in Europa, machine die geregeld werd door leiders die opgegroeid waren in wapenzaken. De kaal sten waren deze laatsten. III. Dieri zelfden nacht trok ik op reis. in eenen vluchtelingen trein. Ik was blijde er op te ge raken. Hier zou ik in de open lucht van een kalmen nacht, voorzeker voor een tijdeken ten minste de ongevoelige wreedheden van dezen oorlog kunnen vergeten, en mijne oogen afkeeren van 't bitter lijden van rnen- schen terneergebogen onder dat monsterach tig onrecht. Maar de lange trein was dichtgepakt met vluchtelingen. Er was slechts plaats voor mij in den gang, met mijne ellebogen dicht te houden en geschoord tegen de deur. Anderen trachtten in te kruipen, zuchtten hertscheu- rend om een klein plaatsje, en daar was niet de minste plaats over. De trein zette aan, winst van 10,000 fr, per persoon. Van die 53,797 verklaringen werden er 4,584 onder zocht einde 1919 en 3,266 daarvan werden onvolledig bevonden. Deze werden van rechtswege getakseerd voor211 miljoen, het geen het "gemiddeld winstcijfer per persoon brengt op 50,000 fr. Daar er in de opgiften veel bedrog gepleegd word, heeft het beheer bevel gegeven de taks met 25 p. h te verhoogen, voor de personen die bedrog pleegden. De bekomen uitslag overtelt alle verwach tingen. Vijftig per cent der taksen zullen aan de gemeenten betaald worden. Qorlo schade Als antwoord op eerie vraag van M. Nolf in den Senaat, heeft de Minister de volgende inlichtingen gegeven In het arrondissement Veurne werden 13.790 vragen om schadevergoeding inge diend voor 1 Maart 1920 in het arrondisse ment Yper 83.000. Getal zaken op de rolen geschreven Voor Veurne 11.790; voor Yper 6.000. Getal uitgesproken vonnissen Voor schade aan personen Veurne 39 Yper 307. Voor schade aan goederen Veurne 202 (ter waarde van 10 millioen 958.347 fr. 10 cent.); Yper 76 (ter waarde van 3 millioen 327 842 fr. 72 cent.) Toegestane voorschotten Door voorraadsafkortingen Veurne 775 900 fr.Yper 3.000 fr. Langs bestuurlijke weg Veurne 1 726.800 fr.Yper 586.600 fr. Als er op dit oogenblik, na meer dan een jaar vrede, nog maar 39 gevallen te Veurne en 307 te Yper (voof menschenen 202 te Veurne en 76 te Yper (voorgoederen) opge lost zijn, hoelang zal het dan nog duren eer de 13.790 aanvragen van Veurne en de 83,000 aanvragen van Yper tot hun recht komen Hebben wij dan geen gelijk, wan neer wij aandringen en nog steeds aandrin gen op eene spoedige werking der rechtban ken voor oorlogsschade Daarna komt de bespreking van het twee de punt der dagorde 2, Ver^ocdingileroorlogsehnde. De heer Butaye doet opmerken dat hier alles op krukken "springt het werk gaat niet vooruit. Om tot een snellere vooruitgang te komen, zou er een tribunaal per gemeente moeten ingericht worden. Zulks zou gemak kelijk bij middel van scheidsrechterlijke commissien, onder de notabelen van elke gemeente gekozen, kunnen gedaan worden en in één of twee jaar zouden alle zaken kunnen vereffend zijn. M. de Senator Nolf deelt volkomen deze zienswijze en 't ware slechts in geval van onverschil of niet overeenkomst tusschen den geteisterde en de Commissie dat de Tribu naal zou moeten tusschen kom§n en de rechtmatige beslissing nemen. M. Butaye antwoordt hierop dat die locale commissie een ware rechtbank moet zijn en de noodige vonnissen in al de gevallen uit spreken, zonder andere formaliteiten Heer Dr Delie geeft dan een overzicht van de middelen aan den geteisterde ter hand gesteld voor wat het herbouwen zijner ei gendommen betreft. Hij bespreekt de voor deden en de nadeeleti van de in voege zijnde wet, van het wetsontwerp van Minister Jaspar en dit van Minister Renkin. Uit dit overzicht besluit spreker dat onder dit op- traag en puffend, en liet menigten volk achter. Toen ik mijn hoofd en mijn half lichaam ronddraaide, kon ik, van uit den gang op twee verlichte banken zien. De wagons waren op gepropt met allerhande Belgen, al zulke lijk ik heel den dag gezien had vluchtelingen uit eene verwoeste streek. Voor een stond toch zouden ze in dezen franschen trein uit het harrewar van cle vlucht zijn. Voor het eerst sedert de obussen over Antwerpen vielen, hadden ze nu wat rust en gemak. Ik bekeek hunne aangezichten, lijk zedaar zaten met gesloten oogen. Daar was een jon gen Belgische priester, met een helder, frisch- geschoren gelaat. Hij droeg laarzen die be- modderd waren, eri alleen een zilveren kruis op zijne borst toonde zijn ambt aan. Hij was in slaap gevallen met een glimlach op zijne lippen. Maar op eens schoot hij wakker en in zijne oogen glom een glans van gruw... Alles was hem weer te binnen gekomen. Nevens hem zat eene oude dame. 't Licht van de wagon-lamp glinsterde op haar zilve ren haren, en gaf een Rembrandtglans op een schoon oud vlaamscn wezen. Ze keek naar den priester en hare lippen prevelden iets als van medelijden. Een of tweemaal bezag ze hare vuile handen, en ook haar bestoven kleed, en zuchtte dan, en neeg haar hoofd en zonk in vergetelheid. zicht de voorkeur dient gegeven te worden aan de Coöperatieven. De heer Vander Meersch ondersteunt deze zienswijze en geeft nog breedvoeriger uitleg over de werkwijze dezer inrichting. Spreker is van meening dat het aantal Staatscommis- sarissen zou moeten vermeerderd worden om 't werk der tribunalen te bespoedigen. De heer R. Glorie meent dat als besluit dezer bespreking dient gesteund te worden bij de hoogere overheid tot het bekomen van een tribunaal per gemeente, of anders zal de warboel steeds blijven bestaan en binnen honderd jaar zullen al de zaken nog niet af gehaspeld zijn. Men kome mij niet spreken, zegt redenaar, van begunstigde beurt tour de faveur iedereen kan een begun stigde beurt verkrijgen en zoo allen dit be komen, wanneer dan zal uwe beurt komen Neen, maar ik ben van meening de scheids rechterlijke commissien alleen een degelijk en bespoedigend werk kunnen afleveren. De leden dezer commissien kennen den geteis terde, zijne bezittingen, zijnegeleden schade, enz. en zullen, beter dan wie ook, over het bedrag der hem verschuldigde schadever goeding kunnen oordeelen. De heer Volksvertegenwoordiger Glorie neemt vervolgens 't woord en verklaart dat hij gekomen is met het doel zich in te lichten en de bespreking inniger in onderlinge aan raking te komen met de gevoelens van 't Yper- sche volk. Ik kan niet nalaten, zegt spreker, hulde te brengen aan den geest van ver knochtheid waarmede gij allen bezield zijl opzichtens uwe stad en 'k begrijp maar al te wel uwe misnoegdheid over de manier waarop gij tot nu toe in uw heropbouwen gedwarsboomd zijt geweest. Ook durf ik u verzekeren dat ik zal doen al wat mogelijk is om uwe eischen door de bevoegde over heid te doen in aanmerking nemen. 3° Het derde puntHouding; en wei-» king van den Gemeenteraad van Yper, Wordt nu besproken. Lezing wordt gegeven van een brief ge richt tot ieder der gemeenteraadsheerendoor den Yperschen Klub van Poperinghe, alsook door den Klub van Oostende, in welken brief de raadsheeren verzocht worden hun ontslag te geven, aangezien zij zich in de onmoge lijkheid bevinden zich met de belangen der stad bezig te houden. De heer Vanderghoten doet hierbij opmer ken dat men zich moeilijk een denkbeeld kan vormen van de werkzaamheden die hier door de raadsheeren verricht wordt. Men moet ter plaatse zijn om zich te kunnen re kenschap geven van de moeilijke omstandig heden waarin wij ons hier bevinden en waar tegen onze raadsheeren maatregelen te ne men hebben. Wekelijks en zelfs meermaals in de week hebben wij bijeenkomsten met de werkbazen, de werklieden om de ziens- en denkwijze van iedereen te kennen en de mid delen te beramen die in een gegeven geval dienen werkstellig gemaakt te worden tot het bereiken van oris doel De heer Hallaert is van meening dat een gezamentlijk ontslag der leden van den ge meenteraad niet zou aanvaard worden. 4° 't Vierde punt der dagorde KeJas- isngega wordt nu besproken. De heer Bu taye doet opmerken dat de Staat onze schuid eischer is voor wat de belastingen betreft, maar tevens onze schuldenaar is voor wat de schadevergoeding aangaat. Het waiedus niet onredelijk dat de geteisterden hunne be lastingen niet zouden te betalen hebben, maar dat het bedrag ervan zou afgetrokken worden op het beloop hunner schadevergoe ding. Dit voorstel wordt door iedereen goed gekeurd en voetstappen zullen in dien zin bij de bevoegde overheid gedaan worden. 5°'t Vijfde en laatste punt: SWette» dei* diefstallen geeft aanleiding tot eeni ge kortbondige bemerkingen. De heer Hal laert is van meening dat zulks zeer moeilijk en in vele gevallen zeer gevaarlijk is. Noch tans zal de plaatselijke politie en de gendar merie een oog in 't zeil houden om deze ontvreemdingen zooveel mogelijk te beletten of te voorkomen. Het ware geraadzaam dat ieder eigenaar die op zijn eigendom zekere werken doet uitvoeren een getuigschrift aan zijne arbeiders ter hand stelde waarbij die werken door hem bevolen of geoorloofd werden. Degene die niet in bezit van een dergelijke getuigschrift zouden zijn, zouden tot geene werkzaamheden toegelaten worden. Eindelijk wordt er lezing gegeven van een telegram van Z. M. den Koning waarin den wensch van dit Congres wordt uitgedrukt, namelijk: dat het plan van Yper zonder uit stel zou goedgekeurd worden in den zin ge vraagd door de gemeente-overheden van Yper en niet anders. De dagorde uitgeput zijnde, wordt de zit ting om 4 v» ure geheven. J. B. Met genoegen mogen wij melden dat ten gevolge van het telegram, den Koning ge zonden, zijne Majesteit toestemt in het ont vangen eener afvaardiging van tien Yper- lingen. Het verhoor heeft plaats heden Zaterdag 20 Maart en de belangen van gansch het arrondissement zullen Z. M. voor oogen ge legd worden zoowel deze van stad en dorp, als deze van handel, landbouw enz. Eene jonge vlaamsche moeder omsloot met vasten arm een jongen met vlassen haren wiens blauwe oogerl strak vooruitkeken met den erstigen blik van een ouden man. Ze raakte 't kind 's haren aan met hare lippen, omsloot hem nog vaster, scheen onrustig om zijn levende vorm te voelen, alsof alles nu niets meer was sedert zij hem gave en ge zond zag. Daar tegenover zaten twee Belgische offi cieren, een ouderachtig man met witten kne velen grijze wenkbrauwen onder zijn hoogen «kópi» en een veel jongere met een officieren eikelmutsje, lijk een student. Ze zaten beiden daar, moedeloos, ujtgeput. Er lag nederlaag en wanhoop in hun uitzicht. Toen de jonge man zijn rechter been veroerde, met een schielijke grijns van pijn, zag ik dat hij ge wond was. En verder nog waren 't al menshen, wier ziel heel den indruk van wee en lijden van 't stervende België inhield. Op dezen langen trein zaten alzoo een duizend anderen, man nen en vrouwen, met het zelfde lijden en het zelfde wee in de ziel. Nevens mij in den gang stond een jongen man met blonde baard en knevel en fijne teere gelaatstrekken. Hij had een heel on derscheiden aanzien en zijne kleederen gaven eenen man van zekeren welstand en positie aan. Ik sprak met hem eenige woorden, be- Zondag laatst, rond drie ure namiddag, werd den E. H. D'Haese, als Pastor te Westoutre ingehuldigd. Talrijke wielrij ders en eenige mannen te peerde zijn den Herder te gemoet aangereden tot in den Brabant alwaar eene wel versierde poort opgericht was. Aan den ingang der Dorp plaats, heeft Mijnheer den Burgemeester, Volksvertegenwoordiger, den nieuwen Pas tor verwelkomd deze bedankte ever die blijken van genegenheid en achting. Drie schoolkindershebben beurtelings, bijgepaste versjes, herdersstaf, sleutels en bloemtuil den herder aangeboden, dewelke aan ieder een vriendelijk woordje wist toe te sturen; vervolgens ging de stoet vooruit nadat de kinders der meisjesschool, in het wit opge tooid, een gelegenheidsliedje, met wappe rende vaandeltjes, hadden laten weergalmen. De parochianen hadden gewedijverd voor deze feestvieringeikendeen had zijn best gedaan huizen en tenten waren bevlagd iedere woonst was met groen, bloemen, jaar- of opschriften versierd. Niet min dan zes poorten werden opgericht en met allerhande versielsels bekleed. Onnoodig te zeggen dat de houten kerk te dieir einde uiterst wel was opgeschiktzij was proppensvol, een bewijs dat de bevolking hunne priesters genegen heid en liefde betoonen. Na de plechtigheid der aanstelling, was er lof, waaronder sermoen door den E. H. Deken, handelende over de weerdigheid en 't edel ambt des priesters en tevens over de plichten der parochianen om zes was alles geëindigd. Nu en dan eene feestviering in eene verwoeste streek is noodig ter opbeu ring der inwoners. Hierna volgen eenige jaar- en opschriften Uit Dit WestoUtersch VernleLD Dorp, WensChen WIJ U Waar opreCht gelUk. aChtlng, geLUk, Lang LeVen, herDer, In Die VernleLDe paroChle. WeLLekoM, aChtbare herDer, opreChte WensChen. bij UWe bLIJDe IntreDe, WensChen We U Ware geLUkVoLLe LeVensDagen. geaChte herDer D'haese opreChte ge- LUkWensChen, Lange VoorspoeD. leefdheidshalve, en hij ook, lijk ik ondersteld had was vluchteling uit Begië. Waar naartoe is de reis?» vroeg ik. Hij glimlachte en trok lichtjes zijne schou ders op. Gelijk waar. Wat geeft het ons! Ik heb alles verloren. De eene plaats is al zoogoed als de andere voor iemand die ten onder is. Hij sprak zonder klem; en daar was geene trilling van wanhoop in zijne stem. Het was alsof hij mij vertelde dat hij zijn zakuurwerk verloren had. Dat is mijne moeder daar, zei hij nu, en toonde mij met zijne oogen de dame aan met zilveren haren. Ons huis werd door de Duitschers verbrand en heel de eigendom verwoest. Wij hebben niets meer. Kan ik hebben vuur voor mijn cigaret? Een jonge soldaat legde met overtuiging de redens bloot van België 's ondergang. Ik vocht al de lange dagen door van Luik tot Ant werpen. Maar 't was altijd hetzelfde. We doodden èèn Duitscher.daar kwamen er vijf in de plaats. Wedooddener honderd, weza- gen er duizend. Daar is niets aan te doen: we moesten altijd maar in aftocht. En dat is niet uit te houden. Engeland is waarlijk hulpveerdig voor de vluchtelingen zei een andere we zullen dat nooit vergeten». Drukkerij - Papierhandel, naar het Engelsch. Vervolg. Wordt voortgezet.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1