HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. e ie siantt ABP ue p 17e Jaar. Nr 13. Zondag 28n Maart 1920. üiiddenstandskroniek De Ondervraging Glorie. In de Kamers BANK van POPERINGHE, Aan het spoor- en Trampersoneel In 't Buitenland. 8 o tl i te m en 1 pr IJ s 1 Jaar in Stad te huis besteld buiten Stad met de post Buitenland 6.25 fr. 7.50 fr. 9.00 fr. Uitgever- V. S A MSEN-V ANN Gasthuisstraat. i5, Poperinghe (tankoiKligiii^en Berichten 50 cent. de regel Notarieële berichten 50 cent. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Waarom zoudt gij uwen Pasohen niet houden Weet ge 't zelf niet? Ik weet het ook niet. Zijtgij dan geen christen meer? Of hebt gij het groote en strenge geboijvergeten: Biecht ten minste ééns 's jaars uw zonden, en rond Paschen nut Ons Heer? Wie van een maat schappij deelmaakt, moet er ook deverplich- tingen van naleven. Zijt ge gelukkiger, als ge er zoo maar op aan leeft en uw botten vaagt aan de voor schriften der KerK? Of als geeerlijkzijn wilt en een oogenblik naaru zeiven wilt luisteren, voelt ge niet dat er een stem in uw binnenste u verwijten toestuurt? Alleen deze die doet wat hij moet, kan inwendig voldoening hebben. En moest gij eens komen te stervener sterven zooveel menschen tegenwoordig zoudt ge,zoogelijkgezijt, voorden eeuwigen Rechter durven verschijnen? Van den dood hangt toch alles af! Of zoudtgenoglangeruitstellen omdat het al eenige jaren geleden is? Dat ware leven in voortdurendgevaar. Zal u later nog de gele genheid gegeven worden? Of houdt de vrees u tegen?'tWaregansch onredelijk. Gij hebt nietgevreesddezonde te bedrijven, waarom zoudt ge dan vreezen de zonde te belijden? Of is Christusdebarmhar- tige Samaritaan van vroeger niet meer? En is er in den Hemel niet meer vreugdeovereenen zondaar die zich bekeert, dan ever negen en negentigrechtvaardigendiegeen bekeering noodig hebben? Zult ge na de Biecht en de Communieniet gelukkiger zijn dan vroeger, omdat gij uwen plicht gedaan hebt Vraagt het eens aan dezen die na vele jaren terugkwamen. Ik weet dus waarlijk nietwaarom gij uwen Paschen niet zoudt houden. En gij, lezer? Spreek eens rechtuit. Oorzaken van verval van den handeidrijvenden IVIIddenstand. 2. De druk van onder in de coöperatieve vereenigingen van arbeiders, die verschillen de vakken van bedrijf den middenstanders uit de hand nemen, tegelijk met de hoogere eischen der arbeiders en bedienden gesteld. 3. De druk van gelijken, die zich uitte in onderlinge cocurrentie op leven en dood, in broodnijd en egoïsme, dat beider leven weg teerde, terwijl de handeldrijvende midden stander bij gebrek aan voldoende vakkennis en ontwikkeling zijn debiet niet weet uit te breiden noch zich v/eet aan te passen aan de wisselende behoeften van het economisch leven. Tot bestrijding van deze drie oorzaken is de beroepsorganisatie het groote en eenig afdoend middel 1Zij toch kan door vereeniging van klei nere krachten zich plaatsen op denzèlfden bodem als de groothandel, door de vereenig- de krachten één groote kracht gaan vormen en dezelfde gunstige voorwaarden bedingen in coöperatieven aankoop van machines en werktuigen. Door gezamentlijk initiatief kan de han deldrijvende middenstand zich van deugde lijk vak- en handelsonderwijs voorzien, daar waar de enkeling als financieel te zwak dat niet kan bereiken, zooals in dag - en avond- vakscholen, handels- en boekhoudenrsussen, I patroonsleergangen. Door gezamenlijke ui ting van wenschen, het doen hop ren van I bezwaren kan hij zich met beter succes weren, tegen wetten en maatregelen, die hem onre delijk zwaar zouden drukken en de concur rentie mei den groothandel moeilijk maken, bijv. bij het invoeren of verbeteren van be lastingwetten, bij de wettelijke regeling der zondagrust, bij het bestrijden van de mis bruiken van het marktwezen, van venters, vliegende winkels, fictieve uitverkoopen, gemeentewinkels, bij de regeling van de aanbestedingen door de burgerlijke overheid, het leveren van artikelen door gemeentebe drijven, bij het inw erkingstellen van arbeids beurzen, informatie-bureau, bureau voor beroepskeuze, inlichtingsdienst, enz. 2. Juist omdat de handeldrijvende midden stander als eenling financieel en als handels- kundige zoo zwak staat, geeft hij den arbei der een wapen in de hand, om zelf de waren te gaan betrekken in het groot. De alleenstaande middenstander handels man toch zal minder goedkoop en minder deugdelijke waren koopen bij gebrek aan kapitaal en voldoende handelswarenkermis terwijl ook de arbeider goedkoope en dege lijke waar erlangt. Levert de middenstander hem die niet, dan wordt hij door den arbeider voorbijge gaan, ja allengs overhoop geloopen. Om daaraan het hoofd te kunnen bieden, kan en moet de beroeps-organisatie op des kundige en gemakkelijke wijze hem waren- en handelskennis bijbrengen in cursussen en lezingen. 3. Juist het vereenigd zijn dwingt de man nen van hetzelfde vak of beroep met elkaar meer bijzonder kennis te maken, en als na tuurlijk gevolg zien wij dan meer onderlinge waardeering. De eerste stap tot meer innige samenwerking Voor concurrentie op leven en dood komt leven en laten leven De voortdurende aanraking met elkaar in de vereeniging brengt tot gezamenlijk over leg ook waar het de concurrentie betreft. Het opent hun oog voor een gezonden soeia len blik, die hen doet zien, dat geen heil te verwachten is van concurrentie a outrance van broodnijd het egoïsme voelt zijn steun punt wegzinken en langzaam groeit de over tuiging dat de welstand en de kracht van beroepsgenooten aan eigen welstand en kracht ten goede komt. Wist hij alleen zijn debiet niet uit te brei den, in de vereeniging leert hij het van de broeders. Die sociale ontwikkeling zal hij vinden in cursussen en lezingen, welke de vragen van den dag behandelen. stand der stad Yper en handelde breedvoerig vlam spuwend tegen het Kristen Synd. Al over de werkzaamheden van het Albertfonds. j wat wij vertelden, was voor hen slechts Dan kwam M. Vand: m aan het woord laster en leugen. Om licht in de nationale A PO T H EEK - DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPEFUiNGHE. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 4. u M. Glorie heeft, ondersteund door M. M. Colaert en Vandromme de regeering onder vraagt over hare inzichten ten opzichte der verwoeste streek en bijzonderlijk van de streek van Yper. M. Glorie beschreef den ellendigen toestand derstreek. Het oogenblik is gekomen om te zien hoe het thans in de verwoeste gewesten gestaan en gelegen is, en op welke wijze de laatst ontworpen maatregelen zullen toegepast worden. De bevolkingen klagen over de regeering en vooral over de ambtenaars die als eene vlucht kwaadaardige sprinkhanen over onze ongelukkige streken neergestreken zijn. On tegensprekelijk, er zijn misbruiken en, zijn soms klachten overdreven, er zijn er genoeg die zeer gegrond zijn. Dan beschreef spreker den ellendigen toe- en beweerde dat van het Albertfonds niets goeds is te recht gekomen. Dat men de ge- teisterden betale en men zal de gewesten zien herleven zonder dat er hulp van de overheden zal noodig zijn. Dan handelde spreker over een economisch verbond met Frankrijk en daarin kunnen wij M. Van dromme niet goedkeuren. Dit verbond zou onze landbouwvruchten naar Frankrijk ja gen en ze daardoor schaarscher en duurder maken ten voordeele van enkelen maar ten nadeele van de algemeenheid. MColaert voegde zijne stem bij die zijner Collegas Het werk van den heropbouw gaat te traag vooruit. De ellende is groot in de arrondis sementen Yper en Roesselaere. De regeering moet wat meer iever aan den dag leggen. Wij vertrouwen erop dat M. Renkin verbete ring aan den tegenwoordigen staat van za ken zal brengen. Te Yper wil men de puinen bewaren. En zoo zal het komen dat de schoone Groote- Markt verdwijnen zal. Men wil er eene doode plaats van maken met in 't midden de puinen van de Hallen en van de St-Mar- tenskerk Al de Ypcrlingen wenschen den heropbouw der grootsche gebouwen uit het verleden, die hunne fierheid waren, maar eerst en vooral moet de stad zelf heropge bouwd worden. Ik dring aan op de kwestie der barakken. Dat men er bezorge aan onze bevolkingen. De lieden willen terug naar hunne oude woonplaats. Ik hoop dat deze ondervraging voor Yper en heel de verwoeste Vlaamsche streek de gunstigste gevolgen zal hebben. Minister Ren' in antwoorde aan de spre kers en beloofde al het mogelijke te doen voor den heropbouw. Het is niet genoeg huizen te bouwen, ook de velden moeten vereffend orn te kunnen voortbrengen. De kwestie der waterleiding dient opgelost. Het rechtstreeksch büang van den staat is de streek zoo spoedig mogelijk te zien verrijzen. Een nieuw ontwerp voor Yper is vastgesteld en aan den gemeenteraad ter goedkeuring overgemaakt. De aanbestedingen zullen per blok huizen gedaan worden om sneller voor uit te gaan. Nog de bazen noch de werklieden mogen toegeven aan de overdrevene zucht naar winst, die tegenwoordig iedereen meêsleept en die, indien wij niet oppassen, ons in de ellende brengen zal. De voorspoed van't land mag niet gegrondvest zijn op eigen belang, maar op het geval onzer plicht van solida riteit jegens onze ongelukkige medeburgers. Den heropbouw vertragen door onmogelijke eischen, dat zou de misdaden de Duitschers voorzetten zijn. De medebewerking der be volking is ons noodig om te gelukken De gemeenten moeten schooner en gezonder dan zij ooit geweest^zijn, uit hunne puinen] oprijzen. duisternis te laten schijnen, stelden we hen een debat voor en lieten de voorwaarden aan hen over. Het voordeel was dus geheel aan hunnen kanten zoo ze recht in de schoenen stonden en bewijzen hunner waar heid en rechtzinnigheid konden voorleggen moesten ze stellig aannemen. Ge zijt er wel meê Die nationale Heeren houden zich pot doof, en- erkennen dus stilswijgend hun on gelijk. Wij kunnen het geschil nochtans op die wijze niet laten doodbloeden. We willen dat geen twijfel overblijve en daarom zullen we' de zware beschuldigingen welke wij uit brachten, onweerlegbaar staven, 't Gaat na tuurlijk niet in één artikel. Doch we meenen wel, dat de Heer Uitgever ons een paar ma-jj len een plaatsken inruimen zal in zijn flink weekblad. Vandaag enkele woorden over Het N. S. is aangesloten bij de SYNDI CALE COMMISSIE. Naar art. 10 der standregelen van de so cialistische partij zetelen twee afgevaardig den der Syndicale Commissie in den partij raad. De Syndicale Commissie is dus wel stel'ig socialistisch. Overigens Bauwers in De Eendracht nr4 erkent het zelf. Hij zegtDe Belgische. Syndicale Commissie is een zelfstandige in j richting van de werkliedenpartijZij erkent nochtans de werkliedenpartij als de politieke uitdrukking der werkende klasse. Ge ziet, hij deed er geen doekskens aan. Op 5 April steunde de Synd. Commissie eene dagorde, verschenen in Le Peuple van 0 April 1919 De Syndicale Commissie bevestigt haren wil den strijd door te zetten VOOR DEN TRIOMF DER SOCIALIS TISCHE PARTIf. Wie twijfelt er nog aan het socialistisch zijn der Synd. Commissie? en daar is het N. S. een deel van want de Synd. Comm. is niets meer dan de band welke al de Syn dicaten tot een geheel vereenigt. Is dan het N. S. door het feit zelf niet socialistisch? Neutraal en onpartijdig zijn in zijn afzonder lijk bestaan, doch rood in zijn gemeenschap pelijk bestaan gelooft niemand verkrijgt men door eene mengeling van kleurloos wa ter een rood vocht Er zijn nog we! andere bewijzen. is in strijd met Gods wetten, die den eigen dom erkennen. De erfenis der grondleggers van het sociaèisme, de Duitschers Marx en Engels, kunnen kristen mannen niet aanvaar den. Het N. S. door zijn klassenstrijd pro- klameert zich socialischtisch en sluit uit zijne rangen al degenen die niet socialistisch zijn. Hier leggen we er voor vandaag het bijltje bij neer. Degenen die nog niet ten volle overtuigd zijn, wachten tot aanstaande week; er komen dan bewijzen die geen den minsten twijfel overlaten. vaa Merris, Cornet Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen, Beursbewerklngen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Al wat bij de Synd. Comm. aansluit, doet mee aan Dus ook het N. S. wat de heeren leiders loochenen, doch herhaaldelijk verklaarden in hun blad. Hier nochtans trachten ze ver warring te stichten. Ze willen den klassen- strijd laten doorgaan als eene onschuldige De handelwijze van het Nat. Synd.-Afd. Poperinghe, wordt oprecht vermakelijk. Onlangs hielden ze eene groote vergade ring en manifestatie. Geheel het omliggen de en zelfs de vrienden van Kortrijk werden opgetrommeld, 't Was noodig, zoo meldde het strooibriefje, want de trouw der leden gingaan'l wankelen. HetKristen Synd. moest doodkapot. En och arme 1 we bezaten nog geene afdeeling in Poperinghe. 't Was dus comedie, een degenstoot in 't water, maar die ons leerde dat er aldaar voor ons een akker te bewerken lag. We lieten een artikel verschijnen en de Nationalen sprongen te peerd. Ze zonden een antwoord binnen, dat geen antwoord was; af te meten in kilometers en vuur en i loonsbeweging, eene staking, waaraan kris- l tenen ALS 'T NOODIG IS ook meedoen Dat is geen klassenstrijd dat is een strijd om ohze belangen of BELANGENSTRIJD een tijdelijke strijd welke ophoudt bij het bereiken van het vooropgestelde doelloons- verhooging, verbetering der arbeidsvoor waarden, enz. Flun klassenstrijd heeft voor doel het af schaffen der klassen zelf. Slechts ééne klas mag overblijven, de klas der voortbrengers. In de plaats der nijveraars, handelaars en neringdoeners zal de Staat optreden, die voor allen fabriekbaas en winkelier wor den zal. We gaan dus naar het collecti visme of gemeenschapsleven koken en smoken uit éénen pot. Noodzakelijk verdwijnt de eigendom, wat ze erkennen door hunne verklaring eigendom is diefstal Ik vind er hier geen plaats voor, ten minste vandaag niet, om u aan te toonen dat die socialistische inrichting der maatschappij onrechtveerdig is en ons niet baten doch schaden zou. Zij De trein stopte in verscheidene plaatsen. Soms stapten we af, om onze beenen te rek ken Overal waren er menigten vluchtelingen op de platforms schaduwbeelden in de duisternis of scherpafgeteekend in 't licht der statie-lampen. Velen lagen er te gronde tus- schen hunne kinderen en bundels. Op de treinlijnen stonden er vele treins, opzijsporen gerangschikt. Ze behoorden aan de Belgische Staatsspoorwegen, en warende grenzen overgetrokken, verre weg van de Duitschers bij honderden. Daar, in de wagons, hadden kleine fami lies vluchtelingen hunnen intrek genomen en ze leefden daarin, en ze hingen de wasch- te uit de vensterkens; en ze kookten hunne maaltijden op treinstoven, alsof ze daar ge komen waren om de rest van hun leven op zijsporen over te brengen. We hoorden hun ne stemmen, hun vlaamsch-spreken, als onze trein weer aanzette. Daar was een vrouwtje dat haar kindje in slaap wiegde met een zoet traag deuntje. In onzen trein ook werd er gezongen. Vier jonge Franschen waren opgestapt, en hadden pratelend en lachend plaats veroverd in den gang, waar we nu opeengeperst stonden. En aan iedere statie klonk het refreintje: A bas GuillanmeC' est un filou il faut le pendre; il faut le pendre la corde au cou De jonge Vlaming met blonden baard en knevel glimlachte als hij naar die Franschen keek. Die lukten 't beter» zei hij. «Wij, Belgen, ondergingen den eersten en den zwaarsten beuk Ik verliet den trein en de vriendeu, die ik gemaakt had. We scheidden met een harte lijk «Au revoir» en Bonne chance!» Toen ik 's anderdaags vroeg in de statie aankwam werd er verteld dat een vtuchtelingen-trein te Marquise, bij Boulogne op eenen anderen- geloopen was. Veertig dooden en zestig ge kwetsten, zei men. Na hunne redding uit de gruwelen van Antwerpen, waren de reizigers van dien ramp-trein onder eenen nienwen slag van de gebalde vuist van hun noodlot gevallen. IV. Ik keerde terug naar Duinkerke, en bleef daar eenige dagen met de hoop een pass» te krijgen, dat me zou toelaten over de Bel gische grens te komen en in de slaglinie te geraken. Zelfs orn uit de statie van deze^ver sterkte stad te geraken kostte 't wonderen van diplomatie en zelfs oneerlijkheid, want sedert den aftocht van 't Belgische leger, verwachtte Duinkerke beleg en bombarde ment en geene vreemde burgers mochten in of uit. Gelukkig kon ik een groote naam noemen, wiens invloed zich moest uitstrekken zoogezeid over mijn nederig persoontje, en daar! een fransche «gentleman» met lange scherpe bayonet liet me de deur vrij en gaf toegang aan mij en twee vrienden, Het viel me op, lijk duizenmaal sinds de oorlog begon,hoe alle voorzorgen moeten te kort schieten om bespieders af te houden, die wat menschenkennis en stouten moed hebben. Mijne twee vrienden en ik waren voorzien van waarlooze «passen die open lijk met alle voorschriften streden. Wij had- geene vaste bezigheid in Duinkerke, en had men ons waar beroep gekend, we zouden voorzeker door den eersten gereedsten fran schen of engelschen officier aangehouden geworden zijn, onder gewapend geleide naar 't engelsch hoofdkwartier gevoerd, en na menige onaangename ondervindingen als deugnieten van bijzonder erge soort, uit Vergoeding voor Oorlogsschade. Bij het verslag, uitgebracht door de com missie over het wetsontwerp tot herziening van het besluit-wet over het vaststellen van de oorlogsschade is een zeer belangrijke bij lage gevoegd. Deze geeft namelijk een sa menvattend overzicht over het aantal recht banken voor oorlogsschade, het personeel dat erbij betrokken is, het aantal staatcom- missarissen, de gewezen vonnissen, en het bedrag der reeds uitgekeerde sommen, Meer dan een cijfer hierin is leerrijk. Zoo zien wij dat Antwerpen 11 Staatscom- missarissen heeft tegn 21 te Charleroi, 10 te Veurne, 9 te Ieperen en 14 te Luik. Nog belangwekkender is het overzicht van de reeds uitgekeerde sommen. Antwerpen heeft tot nogtoe reeds ontvan gen 26.405.586 fr. als vergoeding voor oor logsschade; het totaal verwoeste Leuven 23, 994,043 fr. en het platgebrande Dendermon- de 11-971.979 fr. Veurne werd bedacht met 12.889.647 fr. terwijl het met den grond gelijk gemaakte Ieperen slechts in aanmerking kwam voor2.823.526fr. Een vergelijking leert ons dat Neufchateau ongeveer het driedub bele reeds heeft gekregen van Iepereu en dat, naast de bijna 3 millioen van deze gemartel de stad, N ij vel met de flinke som prijkt van meer dan 27 millioen. Het rekord van de tot nog toe uitbetaalde vergoedingen komt aan het Walenland te recht: Charleroi heeft meer dan 50 millioen bekomen en Luik komt alle vergelijking te boven met 172.860.373 millioen. En Poperinghe? Arm Vlaanderen Te Saint-Dode in Frankrijk heeft een barbaarsche zoon zijn vader en moeder tij dens hunnen slaap eene koord rond den hals gewrongen en beiden verwurgd. Daarna heeft hij zich verhangen. In Arabie grepen nieuwe en erge onlus ten plaats. Twee dorpen werden platgebrand en veel dorpelingen vermoord. Een Noorweegsch schip is vergaan in het Kanaal. 19 dooden. Te Rijssel onstond brand in eene wo ning. Moeder en 10 jarig dochterken kwa men om, de vader is zeer erg verbrand. In een referendum onder de stakende mijnwerkers van het Noorden, stemden 80 ten honderd voor de herneming van den ar beid. De kassier van een werkliedensyndi caat in Holland heeft 121.000 gulden ont vreemd. —Te Dublyn in Ierland hebben nog altijd erge onlusten plaats. Frankrijk verbannen met veel grove woorden op onze paspoorten. Toch, spijts de alorn- heerschende bespieders-koorts en een hon derd reglementen om bespieders te vangen, gerochten wij,die achter alles met bespieders gelijk gesteldwarenoverallebarreelen,en za- grn al de geheimen van de stadsverdediging. Ware ik in plaats van een doodgewone en argelooze Engelschman, een hoogbloedig en vaderlandsch Duitscher geweest, ik zou eene vracht militaire inlichtingen van de meeste waarde voor Generaal von Kluck opgedaan hebben ofwelware ik bloeddorstig geweest, zou ik voorzeker eenige veelbeteekenende opperofficieren vermoord hebben vooraleer te sterven als een betrouvol zoon van 't Duit- sche Vaderland. Geen schilwachten aan de deur van het Hotel des Arcades, Place Jean Bart, beletten den ingang.voor drie versleten en uitgehongerde vreemdelingen, die op voedsel aasden. Rondloopendetafelknechten met tellooren en gerechten in de handen ke ken nooit scheef, toen ze in de restauratie zaal, van Fransche en Britsche Stafofficieren opgepropt, binnenkwamen In den versten hoek van de zaal, zat een groot generaal cröute au-pot» te nutten met den eenvou digen eetlust yan een Franschen poilu een heerlijk rhikpunt voor alwie, om zijn eigen leven onbekommerd, de wet van ver- schrikking als eene sanctie voor moord wist op te houden. Het was «Soixantedix Pau» en het deed mij deugd den sterken ouden man te zien, die het vreeselijk jaar I870door- vochten had, en «enretraite» was in Parijs, toen na vier en veertig jaren, Frankrijk op nieuw door Duitsche legers bedreigd was. In zijn hoekje gelaten voor een tijd. waar hij zijn hart opat in werkeloosheid binst dat zijn land aan 't bloeden was aan de eerste wonden van dezen oorlog, was hij terug op geroepen geworden om de rampzalige fouten in den Elzas te herstellen. Reeds had hij een koel oordeel en eene meesterlijke greep ge toond. Van den Elzas, waar hij het Fransche aanvalsplan heringericht had, kwam hij naar het linker midden, en nam er deel in den Oorlogsraad, waar Generaal Joffre blijde was dien scherpzinnigen en warrn-hartigenouden strijdmakker vreer te vinden. Hij kreeg eene hooge plaats van raadgever, onbelemmerd door de kommernissen van een divisie-bevel; en nu scheen het mij dat zijne tegenwoordig heid in Duinkerke betrek had op zware ge beurlijkheden in deze versterkte stad. Hij was natuurlijk niet gekomen om zuiveruit een goede luncheon te gebruiken in het Hotel des Arcades. Drukkerij - Papierhandel, 1. De druk van boven. Het groot-kapitaal, dat zoo rijk mogelijk vruchten zoekt, de maatschappijen, vernootschappen, trusts en warenhuizen en daarbij de verwaarloozing van de zorg voor het onderwijs en de han delskennis, het uitblijven van beschermende maatregelen, ten behoeve van de financieel minder krachtigen, waardoor deze nog min der opgewassen waren tegen de eerste klas- deskundige concurrentie van het groot ka pitaal. naar het Engelsch. HET SOCIALISTISCH WEZEN VAN HET NAT. SYNDICAAT. Kristen Synd. Propagandaafdeeling. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. KLASSENSTRIJD. 3 1 AAMO Wordt voortgezet.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1