HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Baak van foperlogiiG oer Zondag !3n Juli 1920. 15 Centiemen. 17e Jaar. N- 29. Het Vlaggenfeestder V.O.S s§h Gesneuvelden. Belangrijk Bericht. In 't Buitenland. bomiomentprijs s I Jaar in Stad te huis besteld buiten Stad met de post Buitenland 6.25 fr 7.50 fr 9.00 fr A NSEN-VANNESTE, Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. 't Standbeeld voor eh Ui slag van dan Paardenpujskamp van Dinsdag 13 Juli 1920. van Merris, Coevoet Cie. Naklank. IJ I T ii E V E R i vé, Drukkerij - Papierhandel, 8*osU*hKolif§*1»Kï»ii*£ nr 1.5570. ^ankoiihigingeii Berichten 50 cent. de regel Notarieële berichten 50 cent. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Indien onze stad vroeger mocht genoemd worden een slaperige stad, een stad zonder leven, dan zal zij toch met het vlaggenfeest der oud strijders uit haren slaap ontwaakt zijn Het is dus dank aan onze jongens, Pope- ringhenaren, dat gij hier eene macht gezien hebt van jonge mannen, die hand in werken tot een verheven doel. Om half negen begon reeds wemeling te komen in de straten, want onder de lieve zon trokken de Vossen den Kouter op, om daar te vergaderen. Kwart voor negen waren reeds een dui zendtal mannen in rang, en trokken met het stadsmuziek vorenop naar de kerk. De Plechtige 9 uur mis herrinnert zeker aan de Debo feesten. Zooveel volk was er nog nooit. Het was een prachtig tafereel onder het hooge gewelf, het biddend volk te zien. Toen E. H. Denys, oud krijgsaalmoe- zenier den predikstoel beklom, en ons bij de vlaggenwijding herrinnerde aan onze gesneu velden, aan den heldenmoed onzer jongens, aan hun lijden, hun strijden, hun zegepraal, dan rees in het hert en gevoelen van ieder mensch een zucht naar ontlasting voor deze jongens. Bij het herdenken van hun lijden en hun strijden heeft E. H. Denys de goede snaar bij onze Poperinghenaren getroffen, het gemoed werd v«sl en de oogen werden nat. Doch niet alleen het feit dezer herrinne- ring dient aangestipt gedurende de 9 uur mis maar ook het gezang, het prachtig gezang begeleid door den nieuwen orgel onzer kerk. De zangers van St Jan hebben gedurende gansch de mis een atmospheer van schoon heid en dankbaarheid doen zweven. Na de mis was op de kleine markt een plechtigheid te vervullen de overhandiging van 't vaandel De stoet was in volle orde reeds geschaard langs de twee straten loopend om den hof der Bertenplaats, en nog was er bij het op getimmerd verhoog een massa volk die zeker boven de 2000 man mag geschat worden. De heer Et Lebbe, burgemeester der stad, opende hier zijne rede tot overhandiging van de Vlagge der Vossen. In naam der be volking zegde hij gelukkig te zijn aan de Oud-Strijders deze vlag te kunnen overhan digen, uit dankbaarheid en bewondering voor de gepleegde offers. Hij bezwoer hun de vlag getrouw te zijn en in volle eenheid en broederlijkheid onder hare plooien ge schaard te blijven. Hij eindigde met eene ontroerde hulde te brengen aan de gesneu velden en te beloven dat welhaast een prach tig standbeeld, hen ter eere, zal opgericht worden. Na de overhandiging speelde het muziek de Brabangonne. Daarna nam de bestuurder van den Vossenbond van Poperinghe het woord om zijnen dank uit te drukken. In eene prachtige rede dankte hij den heer Burgemeester en Gemeenteraad, de opgeko men Gilden en Vossenbonden. Hij deed de beteekenis uiteen van het vaandel, herdacht onze helden door de eeuwen heen en be zwoer de gewezen soldaten, zooals zij het in den oorlog gedaan hadden, immer in de bres te springen ter verdediging van het recht. Na deze gloedvolle rede speelde het mu ziek de Vlaamsche Leeuw die luidkeels medegezongen werd. Burgerlijkeen militaire overheden begroetten dit lied der Vlamingen, waarmede onze jongens ten strijde trokken en den vijand uit het land verjoegen, en brachten alzoo hulde aan het edel streven der Vlamingen naar volledige gelijkheid en volle recht in eigen land. Na deze plechtigheid, trokken alle bonden voor onze vlagge voorbij en de stoet ont plooide zich in de Boeschepestraat onder de weifelende zon in den dreigenden wolken hemel. Men kan bij zulke optochten geen vast getal mannen opgeven, toch weet ik dat ik niet overdrijf zoo ik onze stoet op 4000 man schat. Langs de straten was het een massa volk dat zich rond den stoel op drong, en daaronder zagen wij honderden en honderden knoppen,Vossenknoppen blin ken, die den last van een tochtje ontzagen bij zoo een belangrijk feest. Onze stoet is prachtig door de straten heen getrokken met muziek, met vlaggen al hand j juichen, al roepen, en het volk dat op onzen tocht geschaard stond zal zijn blijheid en zijn verbaasdheid ontlast hebben bij de prach tige inrichting der Vossenbonden. Op de markt werd de laatste plechtigheid onzer vlagge gedaan. Terwijl al de deelne mers en toeschouwers rond het stadhuis ge schaard stonden werd de vlag aan den voor gevel uitgehangen, en begroet door al de vlaggen der aanwezige maatschappijen. Na eene Brabangonne en een dreunende Vlaam sche Leeuw' algemeen mede gezongen ging de stoet in volle geestdrift uiteen. Zullen wij weti$v;" reu -niet hen en hun de ken terdt, beleeft dus wel de overwinning, zoete benaming e;:..; panfrWigais nieten is bijgevolg niet gesneuveld in den oor- ontzeggen hog. Neen Meneere, dat en is'bij mij geen Na het bloedig offerande, dat heel de we-: standbeeld voor de gesneuvelden. Het Bestuur bedankt de vijf personen die zoo gereedeiijk hun auto ten dienste stelden om onze verminkten aan den stoet te laten deelnemen. 's Namiddags en de Maandag hadden drie opvoeringen plaats van Dolle Hans het beroemd soldatendrama. Die de stikkende hitte der zaal getrotseerd heeft, heeft het hem niet beklaagd. Echt kunstwerk werd geleverd. Kunstwerk waarvan wij hier heel zelden kunnen genieten. Daverend werden de spe lers toegejuicht en tot wederziens gewenscht. Velen hebben het beklaagd de vertooningen niet bijgewoond te hebben en had er 's an derendaags nog eene vertooning plaats ge had, dan ware de zaal te klein geweest. Hier geven wij het verslag der Ontvangsten en Uitgaven. De vertooning bracht op fr. 1964.00 Wij gaven uitaan de Tooneel- groep fr Voor onkosten werk, toebe- hoorten, verblijf Taks aan den Staat Te zamen fr. réld heeft bewonderd, staat de kerelszoon rechtKrijgt zijn taal klank van durf Laat kinderen vragen jongelingen «ver langen mannen E1SCHEN 11 Juli 1920 luidt Vlaamsch bestuur, Vlaamsch gerecht, Vlaamsch onderwijs, Vlaamsch leger. Nog nooit werd Vlaanderens hoogdag zoo gevierd als dit jaar. Van 't een einde naar 't andere, over gansch het Vlaamsche land in alle steden en dorpen werd het feest her dacht in stoet, in dankmis, in feest- en kunstavond. Van alle kanten werden moties gestemd en verzonden naar Koning, Ka mers en Volksvertegenwoordigers om volle recht voor het Vlaamsche volk te eischen. De geestdrift was overal algemeen. Alleen lijk in Antwerpen greep een treurig voorval plaats Daar waren alle stoeten verboden. Een sloet trok toch de stad binnen en in de schermutseling die volgde werd een jonge student door een politeagent geschoten, 's Anderdaags is hij overleden. Die dood brengt overal veel opschudding te weeg 't is een slachtoffer van de willekeurige maatregel van de burgmeester van Antwer pen. Maar als ik integendeel, maandag laatst, tusschen twee treins het monument van Ise 1. ghem zag, daar zie meneere, gij en gaat me 2. misschien zoowel niet verstaan; maar de'3. mensehen die ook een zoon verloren hebben *4. ■Lia 2. Desmyter Emile, Poperinghe. 3. Vancayseele Achille, Poperinghe. F Prijskamp. Veulens. Pil Jerome, Stavele. Cordenier Achille, Poperinghe. Deweerdt Cyrille, Poperinghe. Desmyter Emile, Poperinghe. Devos Henri, Reninghelst. Beddeleem Remi, Poperinghe. f050.00 655.15 491.00 ~2Ï9(57Ï5 Zoodat wij een tekort hebben van 232 fr. VfnftfftMiSWst Ik Hoessolaere. Zondag aanstaande is er voort inschrijving voor de V. O. S.sen om samen op te trekken naar de Vlaggenwijding te Rousselaere op Zondag 25 Juli. Allen naar Roesselaere dat hier talrijk opgekomen was met zijn muziek wij moeten ons op denzelfden voet houden en ook toonen dat wij mannen zijn. ii Juli Feest Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 19. VRIJE TRIBUNE. Wij ontvingen volgenden brief: Mijnheer de drukker. Een tijd van hier wordt er nog al vele var, 't standbeeld gekiapt, den eenen verteld dit enden -nderen.y-r^tc-ld dat, en 't meeste paart beknibbelen alleenlijk vOor't plezier van te beknibbelen. Er werden zelve in uwe ga- zette al artikels daar over geschreven en 'k heb ze gelezen; 'k ben ik geen kunstkenner of geen artist, en ken hebbe dus geen ver stand van standbeeldenmaar'k wete één dingen't is dat er twee heeren bij mij ge komen zijn, lijk ze zeker overal gegaan zijn om geld rond te halen om een standbeeld voor de gesneuvelde Soldaten; 'k heb ik ge geven, mijn magere junsteom een standbeeld voor gesneuvelde^Soldaten. Ik en versta bij gevolge niet, al dat babbe len en schrijven over andere gedachten, stichtingen alhier en gebouwen aldaar. De heeren van den soldatenbond die daarmeê bezig zijn, hadden zich eerst moe ien 't akkoord zetten over 't gene dat ze gin- in den oorlog, die zullen wel zeggen dat 'tj 5. alzoo is; als ik dien engel zag die zoo be-|6. zorgd den stervenden soldaat in zijn nrman .«■„■m. -ra—g vangt, zie,'k weet niet,... zegt al wat dat'.. je wilt; maar 'k peisdedan algelijk op mijn'lee e» huidfoouw- kind, dat ook doodelijk getroffen is neerge-; werktuigen uit BHiitwiilaml. vallen, en., 'k en kan't niet helpen, maar! Ten einde al onnoodig geloop te vermij- dien enge! heeft mij getroost; en als de trein i den, laten wij den belanghebbenden weten, voortreed, zei ik in mijn eigen. Hier heb-J dat, voor alle inlichtingen aangaande het ben ze algelijk een standbeeld opgericht bekomen van vee en landbouwwerktuigen voor de gesneuvelden. uit Duitschland zij behoeven zich te wenden Meneer de drukker, 't en moei maar in kleine letterkens siaan, mijn briefke, maar 'k zou algelijk willen dat 't in Uw gazette staat. En je moogt erbij zetten dat de ouders van de gesneuvelden het eens moeten lezen, en de heeren die 't standbeeld moeten zetten ook, 'k Bedank U wel, meneer den drukker. VADER. Bot het bureel der Motoculture, Vlamertinghe Straat te Yper den Zaterdag ieder week van af 9 tot 11 ure 'S voormiddags. Namens de Veeverdeelings Commissie van Poperinghe. Ge zult best bediend zijn van h\eubelpa- pier, Linoleum, Toile-cirée, bij Sansen-Van neste, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. STAD POPERINGHE le Prijskamp. Ruinpaarden, 3 j. en meer. Garmyn Gyrille, Crornbeke. Schmidt René, Poperinghe. Vandenbruwaene We J, Poperinghe. Vanbeselaere Hilaire, Poperinghe. Coene Maurice, Poperinghe. 2e Prijskamp. Ruinpaarden dertig maanders. Demaerele Cyrille, Proven. Vancayzeele René, Proven. Dequeker We Benoit, Poperinghe. Demaerele Cyrille, Proven. Quaghebeur-Debergh Henri, Poperinghe. 3e Prijskamp. Ruinpaarden, 18 maanders. Vandewyncke! René, Poperinghe. Huyghe Hemi, Poperinghe. Huyghe Henri, Poperinghe. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen. Geldplaatsingen op korte en lange termijnen Beursbewerkingen. Wissel van vreemde gelden. Leeningen op titels. Bureelen open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Den Vrijdag van 8 1)2 tot 12 en van 2 tot 4 u. Den Zaterdag van 9 tot 1 ure namiddag. Te beginnen met ln Juli zijn de interes ten op de geldplaatsingen gedaan in de Bank van Poperinghe, verhoogd als volgt Op ztehi JJ.50 o o. maanders B Op deze van één jaar en meer [overeen te komen. Tegenwoordig zijn er obiigatiën 5 der laatste uitgifte van het Gemeente Krediet (Crédit Communal) te verkrijgen aan de beurskoersminstens 93 franken, zonder kosten. gen maken met ons geld, en daarna moesten 4; Do^ w Henri, Poperinghe. 7P rnnnopknmpn 711n vnnr nat ap.np nat 7P .J Cv De 11 Juli is voor het Vlaamsche volk altijd een heuglijke dag geweest. Van op de school leerden wij, dat de Vlamingen op dien dag hebben getoond wie en wat ze wa ren Getrouw aan hun geloof, getrouw aan hun land, heldhaftig in den strijd en bijzon derlijk, jaloersch op hunne vrijheid. Ja, de vrijheid hoe dikwijls hebben de Vlamingen dat woord moeten aanzien als eene bittere spotternij. Heden nog worden ze in naam van de vrijheid, vervolgd, gelas terd en gehoond. Nu gelijk altijd vragen wij, Vlamingen, behandeld te worden volgens recht en recht vaardigheid. Ons programma zegt wat het zeggen wil, niets meer en niets minder. In 10 regels gelijk in duizend Gelijkheid voor allen in 't ééne Belgische Vaderland. Hoe beantwoorden wij de hoffelijkheid dergenen, die ons dagelijks met nieuwe titels bejegenenneo-activiste, pangermaniste, panneeriandais D naar het Engelsch. Bij'tzicht dier vlammen, wistik wel dat eenieder dezer arme brandende dorpjes het einde was van iets meer dan steenen en moor tel Het was het einde van 's volks welzijn, de eeuwen door vervuld van geruste vooruit gang in al wat kennis en macht teweegbren gen. Het was het uitstrooien en uitsterven van al die zoete levensdingen, waarvoor ze God dankten in hunne kerken, - de goede gaven van het huiselijk leven, de zekerheid van den familiegeest, de onwrikbare sterkte, scheen het, van welstand in arbeid en zwoe gen opgebouwd.... en dat alles nu, te gronde vernietigd XV. Ik reed naar Nieupoort-Baden, de bad plaats van de stad van dien naam, dichter bij de kust.'t Was een van die Belgische badplaatsen zoo gunstiggekend van de Duit- 'schers vooraleer hunne kanonnen het in splinters zouden schieten eene reeks roö steenen villas met eenige hoovaardige hotels, zoo dwars-door afstekend tegenover den vlaamschen bouwtrant, ééne wandeling uit makend en gebouwd op droevige en eento- jnige zandduinen. Nu zag alles daar zoo treu lig en verwoest uit, daar en in den omtrek De eenige wezens die ik rijdend overstak waren twee Engelsche matrozen, die op eenen hoek van 't zaiut een werktuig voor draad looze telegraphie aan 't opzetten waren. Ze keken nieuwsgierig onze ambulancen aan, en ik zag er eenen mij levendig en sterk toe wenken, alsof hij zeggen wilde: «Eene fa meuseklucht, maat, die vervloekte oorlog I» Daarachter lag de zee uitermate kalm, lijk vloeibaar lood, en daarover hing' een lichte mist, als een grijze sluier over eene linie En gelsche en Fransche monitors, dicht bij de kust. Geene levende ziel was er te zien over heel de wandeling van Nieupoort Baden, maar het lijk van een Fransche fusilier-ma- rin lag daar t' einden uit, met zijne opene en onziende oogen sterlings naar de grijze lucht te zien. Eensklaps, tot mijne groote verwondering, kwamen een bejaard man en een jongentje uit een der huizen. De man vertelde mij dat hij de eigenaar was van het Grand Hotel, maar zei hij droevig glim lachend daar heb ik geene gasten in, voor 't oogenblik. In 't korte, misschien, zal mijn hotel ook verdwenen zijn». En spre kend wees hij naar eene diepe klove daar ingebeukt, een uur vroeger, door een Duit sche «JackJohnson Ik stapte op en neer de wandeling af, en ze rondgekomen zijn voor dat gene dat ze^ overeengekomen waren te maken Is'tdat'^ ze 'talzoo gedaan hebben, en dat ze, vóórU' dat ze begonnen rondgaan, overeengekomen waren, een standbeeld te zetten voor de ge sneuvelde Soldaten, dan is 't goed maar't moet dan alzoo blijven I En riu dat ze onze centen afgehaald hebben voor 't standbeeld van de gesneuvelden, nu moeten ze er geen moederhuis mee bouwen, of geen weezenge- sticht af ook zelfs geen ander standbeeld >D- mee zetten dan voor de gesneuvelden. j^. Ik heb een standbeeld gezien in een dorp- 3- je van Oost-Vlaanderen, 't was een brie- schende Soldaat, met een groot vaandelhij stond met zijn voeten -op alle soorten van Duitsche oorlogstuig, en daarop rechte hij hem, zoo hooge hij kon, om zijn vaandel zoo hooge mogelijk te zwaaien Dat was schoo- ne. meneer den drukkermaar wat er niet meer schooneen was, 't is dat er daaronder stond in gouden letters, dat dat een hulde was aan de gesneuvelde Soldaten Die moe dige strijder met zijn vaandel, die op de Duitsche kasken en geweren en kanonstuk- Vandewynckel René, Poperinghe. Derycke-Haelewijn René, Poperinghe. Cordenier Achille, Poperinghe. 4e Prijskamp. Merriepaarden, 3 j. en meer. 1. Joye Remi, Veurne. 2. Ril Jerome, Stavele. 3. Deweerdt Cyrille, Poperinghe. 4. Pil Jerome, Stavele. Besmyter Emile, Poperinghe. Carton Georges, Poperinghe. Vandenputte Frangois, Moorslede. 5e Prijskamp. Merriepaarden, 30 maanders. Depuydt Auguste, Watou. Vandenberghe Alphonse, Pollinchove. Quaghebeur W" René, Poperinghe. Beernaert Georges, Poperinghe. 6- Prijskamp. Merriepaarden 18 maanders. Depuydt Auguste, Watou. voor alsnu scheen er geen antwoord te ko men op de zware stemmen van de zeekanon nen die. door de Engelsche oorlogsschepen afgevuurd werden. Ook niet op het geraas eener Fransche batterij, wonderwel verdo ken in eene holte der duinen, en onder eeni ge magere boompjes. Ik luisterde riaar al dat gebrul der houwitsers, waarvan 't ge- schot door de lucht raasde met een gerucht als van treins door een tunnel Hoe kwam het dat het antwoord wegbleef? Maar ik had niet lang te wachten. Op de wandeling, in de- duinen, niet ver van de Fransche cent vingt», op de villa's was 't weldra een regen van geschot... Ik stapte nu, langs eenen steenen muur, naar een tijdelijk hospitaal, en volgens opge geven bevelen van Luitenant de Broque- ville, dreef ik mijn rijtuig nadat ik een Belgische geneesheer opgeladen had naar eene plaats waar er eenige gekwetsten lagen. Toen we terugkwamen, lag de steenen muur in puinen gevallen. «Mieris 'tdoodelijk on gezond zei de Belgische officier, toen we voortreden met twee mannen, wier bloed op den grond van 't rijtuig druipte. Ze waren in eenen bak over 't water gebracht, van verder op, waar de Belgische loopgrachten met shrapnel bestrooid werden. Velen lagen er daar opgehoopt binst den nacht, nat tot op de beenderen, met onverbonden kwetsu ren, en zonder gelijk welk gemak. Hunne 'ellende was ten toppunt gestegen, en met j twee gekwetsten reden we voort om haastig warmen koffij te kunnen meebrengen voor de anderen, dat ze ten minste warm drinken hadden, zoo ze nog de macht hadden van te drinken... En teen ik alzoo weg en weer, en nog weg en weer reed, zag ik nog op naar Nieupoort Baden, en naar de houwitsers en de vlam men en den rook, en dacht ik nog aan den eigenaar van het Grand Hotel, en ik vroeg mij af of hij zijn eigendom tegen «Jack John sons» verzekerd had XVI. 's Anderendaags vroeg, moest ik naar den omtrek van Nieupoort. Men kon er niet in, destijds, doordien er huizen aan 't invallen waren, en dat er andere in vuur kwamen, zoodat de vlammen elkander genaakten ai over den steenweg. Het was zelfs moeilijk zóó verre slechts te geraken met de ambu lancen, warit nog verre van daar hadden we over eene brug te rijden, waar de vijand groote aandachtopstelde met zijn kanonvuur Met een geweldig gesis en geploris viel het geschot in 't water, waarover Belgische sol daten eene brug van schuiten aan 't bouwen waren. Over de brug rijden was uiterst ge vaarlijk, maar we beproefden 't toch en ge lukten erin tusschen twee schoten. Aan den overkant, in de uitliggende straten, vonden Twee werklieden van Oostvlaanderen die in Frankrijk op het front vrochten zijn aldaar vermoord geworden en van hun geld beroofd. De Engelschen krijgen in Indie veel last rnet de inboorlingen. In Rusland zijn de kansen rap gekeerd. De Polen die misschien wel wat te veel wil den inpalmen, worden nu overal weg gesla gen en loopen gevaar gansch verpletterd te worden. Groote keus van LEESBOEKEN ter Druk kerij van De Poperinghenaar uOOO K. TeLorientis een wagon met 5 Amerikaansche munitie ontploft. 8 dooden en 3 gekwetsten. Veel schade. Tijdens een kermisfeest opeen fransche buitengemeente is een klein kanon, waarme de men vreugdeschoten loste, ontploft. 9 erg gekwetsten, waaronder vijl" kinderen. In Bolivie is er volop revolutie. In Noord-Frankrijk is er weer erge ko- iennood. Veel fabrieken liggen stil. we hoopen steenbrokken en gebroken glas, en in de groote voorkamer van een net huis lag een heele groep gekwetsten, daar gedra gen in duizend haasten. Een man zat daar, stil als een beeld, zijn hoofd vastte houden, en de anderen lagen hier en daar, midden gebroken stoelen en verhakkelde meubels. Op de schouw hing het portret van eenen fa milie groep, en daaronder van weerszijden twee goedkoope vazen, die misschien den hoogmoed uitmaakten van dit villa-huis Aan een van de muren hing een beeld van Chri stus met bloedend hart. Ik herinner mij nu nog dat er te Nieupoort een jonge Belgische Doctoor een gevaarlijke stand ingenomen had in de schote van 's vij- ands kanonnen, en juist aan den stroom van gekwetsten die gestadig in het huisje kwa men. waar hij zijn veld hospitaal ingericht had Daar ook had hij een twintigtal oude mannen en vrouwen verzameld, die niet weg konden toen de eerste houwitsers vie len. Zonder de minste hulp, moederziel al leen, had hij gekwetsten bijgestaan, die gru welijk door metaalscherven gewond waren, en binst drie dagen en nachten had hij kalm en onbevreesd arbeid gedaan, onbewust van de dood die hem zelf bedreigde. Hier vond hem eene engelsche ambulan- cie-kolom, die de oude menschen wegvoerde en hem ontlastte van de laatste lading ge kwetsten.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1