Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Apotheek Frans Van de Plas Zondag 25" Juli 1920. 15 Centiemen. 17e Jaar. Nr 30. 11 JU Van voorbije storm S A N £3 «E W-VANNESTE. Gemeeütekiezing Rond het ^imibeeld. Ypersche Club. Siraatloopers. In 't Buitenland. t laatst M trite G 'a!' /JU» mÊm 1 Jaar in Stad te huis besteld. buiten Stad met de post Buitenland Nog nooit beloofde de Guldensporendag zoo gewpldig te zijn lijk dit jaar, reeds drie weken te voren. Hij is voorbij, en we ijzen otn zijn beteekenis, en we zijn wreed genoeg om een onbestemde blijheid iri oris gemoed te laten sluipen, blijheid omdat 't zóó erg was, omdat EEN dag en EENE daad zoo zwaar kunnen wegen in 't verloop van een leven, ook in 't leven van een volk. Geen frazen Rauwe feiten verleden Zondag !le Juli, stormde 't over heel Vlaamsch België. Die flaminganten waren 't land meestert Zoo te Leuven, te Tienen, te Mechelen, te Lier, in Gent, Aalst, Ronse in Brugge, Oostende, Roeselare, Kortrijk ook te Brussel en.. te Antwerpen De gazetten hebben 't ontzettend nieuws ge bracht, als een jobsmare bloedige dag te Antwerpen 't Is gebeurd, en 't is onher roepelijk, en onverminderlijk in zijn betee kenis Vlaamsch bloed heeft er gevloeid, in den strijd oin 't stukje Vlaamsch recht. Als er bloedschuld is, is 't geen kinderleutemeer, en wij en onze vijanden, we weten het beide. Niets was noch is vruchtbaarder dan bloed, in 't gedijen van eene gedachte. Daarom is de daad van Antwerpen zoo be loftevol, en daarom wordt Vlaanderens zaak zoo doelzeker in de naaste toekomst. Liefde en haat groeien geweldig rap, als ze ge drenkt worden met bloed. Had ik het vaag voorgevoel van wat komen moest, toen ik u verleden week een tafei.ee! ophing van de nijdige Vlaamsche volks macht, stappend, hard en vooruit, door orize Vlaamschesteden 't Gebeurde! 'k Wilde niet denken, zei ik, aan leelijke dingen, lijk in Ierland. Ze gebeurden, en ze zijn een nieuwe bladzij op 't schuldboek van Vlaan derens doodnijpers. Naast onze 80 doo- den in de Yzervelden hebben we nu ook reeds andere bloedgetuigen, geveld met Belgische revolvers in Pruisische vuisten. Antwerpen heeft dus heerlijk zijn naam van bolwerk van 'i flamingantisme hoog gehouden, 't Waren meer dan 50.000 Vlaam sche menschen die uit Borgerhout naar de Scheldestede togen, waar ze niet in mochten, omdat het zoo aan den burgervader aller Antwerpenaren beliefde 't Waren honderden en honderden politie mannen, en pelotons gendarmen, en bataillons soldaten die Ant werpen aan de Antwerpenaren moesten ver bieden. De botsing gebeurde.... Bindt men de zee vraagt Verschaeve. Wapens die nooit op den Duitscher gemikt hadden, scho ten op den Vlaming. Er vielen bloedende Vlaamsche lijven, en er waren stervenden... 't Was gebeurd, en 't is zoo onheilspellend voor Franskillonie dat deze gebeurtenis nooit meer, maar NOOIT meer kan ongedaan ge maakt worden Burgemeester Devos is af, zeggen ze. 't Kan ons niet schelen dat bloed op de straatsteenen van Antwerpen, DAT scheelt ons. En we maken ons zelfs niet dik tegen burgmeester Devos, noch tegen schepen Strauss, noch tegen generaal Mahieu, maar we donderen tegen 't REGIEM dat bouwt op Vlaamsche gekromde ruggen, dat den mortel voor Belgie 's grootheids- en eenheidspaleis miek en MAAKT met Vlaam sch bloed. Daartegen hebben wij het, na dien bloeddag te Antwerpen meer dan ooit, en we knagen en vreten aan de grondvesten van dat paleis*, totdat we het gesloopt krij gen, opdat die gekromde ruggen mogen vrij rechtop groeien, zooals het vrije menschen in een vrij land past. Als Franskillonie en Brussel daar tegen iets hebben.... dan! Van Cauwelaert zei 't gisteren nog, in 't proces DosfelMoest Belgie stelselmatig die uiting van eigen leven beletten, dan spreekt het van zelf, dat dit stelsel vroeg of laat 6.25 fV. 7.50 fr. 9.00 fr. UIT ii E V E II Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, i5, Poperinghe moet springen. Gebeurtenissen lijk op den bloedige» Guldensporendag dragen er on- zeggelijk toe bij om dit springen te ver vroegen Aan wie de schuld Nog nimmer was er zulk een eensgezindheid, over heel Vlaanderen, lijk Zondag laatst. Ik reisde dwars door Vlaanderen, en nergens een wanklank van oneenigheid. Die 50.000 te Antwerpen, 't waren katholieken, froriters, socialisten, liberalen 't was HET Vlaam sche volk De sprekers die over heel Vlaan deren 't Vlaamsche feestwoord uitgalmden, 't was een katholiek nevens een liberaal, een socialist nevens een fronter. Heerlijke blok. tegenover den stevigen blok onzer vijanden, die het nog beter kunnen dan wij Hoopvol, die twee machten, scherp afge- teekend Vlaamsch en a.nt.j-Vlaamsch, zon der meer. Die het niet loochent, die het niet zag te "Brugge, te Gent, te Leuven, te Halle, en vooral in Antwerpen, doet aan struisvo gelpolitiek, en loochent het daglicht, al knipoogend ia 't schelle zonnelicht Dat kan een dag duur te staan komen, niet aan Vlaanderen echter Er was op 11 juli een congres van Belgi sche spoorwegbedienden in Antwerpen. Weet ge wat er gebeurde? De sterke Waal- sche groepen van Namen. Charleroi en Luik sloegen samen met die 50.000 Vlamingen, en met ontblooten hoofde stapten ze voorbij onze gele leeuwenvlaggen, en huri; fanfaren speelden den Vlaainschen Leeuw. Dat was zoo heerlijk, zoo spontaan, en Franskillonie zal gegrijnsd hebben De gevangenissen hebben weer Vlaamsche menschen geslokt. De gasthuizen hebben slachtoffers gekregen. We groeien, we groei en zoo rap, en-we worden zoo kloek We komen er, want ze mesten ons veld met bloed, en dat doet zeere groeien... We beden ken het, ten laatste, hoe op dien zelfden dag, onze Koning, te Wulpen. Vlaamsch sprak, in de onthulling van 't gedenkteeken onzer gesneuvelden. Hij alleen sprak Vlaamsch tot de Vlaamsche moeders onzer Vlaamsche dooden. Hij alleen had een hart, en zijne generaals spraken Fransche redevoeringen uit over Vlaamsche dooden Dat alles ver geten we niet, noch het bloed in Antwerpens straten, noch dat de fiere Leeuwenvlag ge wapperd heeft, twee uren eer ze Belgie's agenten konden neerhalen, hoog en machtig op Antwerpens Lieve Vrouwetoren, glorie vol over onze Schelde en ons Vlaanderen... Dat was de' 1 lc juli, 1920. S. VAN DEM BERG HE' Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), Van 18 Juli tot 30 September 1920. Op het gemeentesecretariaat, op de poli- tiesecretariaten en op het arrondissementse cretariaat. Ten laatste tot op 31 Juli aanstaande 1920 Op 14 Augustus 1920. Kon. Besluit van 1G April 192 «r fSü'SfO. Ik zal kort zijn, want ik raad dat mijne in zending de eenige niet zal zijn betreffende de Standbeeldkwestie, de zaak wordt immers druk besproken, en de ouders en weduwen der gesneuvelden zijn verre van voldaan nopens den toestand der zaken. Gij kunt mij verwijten dat ik in den donkeren aan't tasten ben, als ik die zake aanraak. Juist, Mijnheer, dat is waar, maar «lal en asou kc»u waar mogen zijnIk heb heel de weke rondgezien om maar één ouder of één W® van een gesneuvelde te vinden die men zou geraadpleegd hebben nopens de opvatting van het gedenkteeken geen één gevonden. Mijnheer 1 Wie heeft men dan geraadpleegd? Mogen we dat niet weten, wij ten minste, ouders der gevallen helden? En heeft men niemand geraadpleegd onder hen die op de eerste plaats iuo«>tcn ge raadpleegd worden, wat voor gedenkteeken zal er nu gezet worden? 't Stond in uwe ga zette dat de kommissie haar besluit genomen naa; mogen we weten wat dat wil zeggen nu?... of zullen we 't wel zien als 't er staat?... Het Standbeeld mort gsesiiojave!- den linldig^»: maar 't moet ook voor ons, ouders en wen die over die gesneuvel den weenen, door opvatting en voorstelling, in de mate van het mogelijke, eene bron van troost zijn, gelijk verleden zondag iu uw blad werd uitgedrukt: G'eu hebt misschien het gedenkteeken niet gezien, M dat op gericht werd aan de gesneuvelde oudleer lingen van het atheneum te Gent?. lk heb het gezien en 't heeft diepe pijn gekost aan mijn vaderherte, en tranen aan mijn man- nenoogen. Een naakt mannenfiguur, in over dreven uitdagende houding, met een vaan del en een zwaard; en zijn mond vreeseltjk tot een oorlogsschreeuw geplooid 't mist maar juist een slagtnes iusschen de tanden, en 't mag dan prijken in eene kolonie van menscheneters ergens in Afrika. -- Ik iaat die naaktheid nu daar; maar is het alzóó dat men onze zonen zal herdenken? Hulde aan de gesneuvelden/met eert krijgsman voor te stellen met vaandel en wapens, vech- tensgereed? Priemen in 't herte, Mr, scherpe priemen in 't herte van ouders en weduwen, eiken keer dat ze voor 't stand beeld zullen voorbijkomen! Of wordt nog eensdaagsons-hert zoo boor devol bitterheid gegoten, dat O.ders en Weduwen zullen zeggenwe maken liever een omweg want 't standbeeld staat daarDat kan toch zeker niet! Om 'tbeeld moet eene atmosfeer van vreedzaamheid en kalme rust zweven. 'I: Monument zelf moet dit uitwasemen, en de omgeving moet het bestendigen. Of meent ge, gij allen, die droomt van grootschheid en praalvertoog, dat ik (en d'r zullen niet velen anders doen dat ik vroeg verouderde vader, de bloemen uit mijn arm hoveken zal brengen, op de groote markt, ten toone voor alwie maar kij ken wilen die neerleggen aan de voeten van een in steen of brons gewerkten, spring levende» 'soldaat, en dat om mijn schamele» jongen te huldigen en hem met mijn bloemen, een verdoken vadertraan te gunnen? Ziet ge mij daar komen gesukkeld!? Nooit mijne heeren neem het me r.iet kwalijk, maar nooit, hoort ge! Het innigste van mijn ziele, de droefheid om mijn zoon, mijn tranen en gebeden kom ik niet uitspreiden, op de zelfde markt waar alles, alles, ook wat ik misprijs, wordt te koop geboden eri uitge stald i En als wij, Ouders en Weduwen dan toch geen gedenkteeken krijgen, weerdig van onze gesneuvelde zonen en mannen, en eer biedig voor onze droefheid, dan maken we toch een omweg als we er moeten voorbij komen we herdenken onzen held eens te meer en te inniger, aan den huiselijken haard. Ook VADER. iikoiidi^in^eii Berichten 50 cent. de regel Notarieële berichten 50 cent. Grootere het haalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten Voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Woensdag avond vierde de Ypersche Club te Poperinghe, op waardige wijs onze natio nale feestdag. De bijeenkomst had plaats in de zaal van M Ein. Lobeau op de Groote Markt waar een puik Concert voorbereid was. De ruime zaal was proppens vol en eene aangename feeststemming beheerschte al de aanwezigen. De. pas gestiche sympho- nie van Yper was gekomen om hare gewaar de medehulp te verleenen. Het Concert liep vlot van stapel en bevredigde eenieder om ter meest. A! de nummers werden flink uit gevoerd en genoten de meeste bijval. Met daverend handgeklap werden de uitvoerders telkens op het tooneel terug geroepen. In de tusschenpoos greep eene tombola plaats voor de aanwezige damen en kinders. Een dertigtal prijzen waren te verloten. Onze oorlogsweezen werden ook niet ver geten, en op voorstel van onzen geachten Voorzitter, Adv. Butaye, werd eene omha ling ten hunnen voordeele gedaan. Zij bracht de som op van 267 fr. 40 cent. Het feest werd gesloten met een dreunende «Vlaamsche Leeuw» en met «Brabangonne» Dat zulke bijeenkomsten deugd doen aan onspYperlingen, hoeft niet gezegd. Omringd van oudbekende wezens, wanen wij/ons voor eenige uren, in den tijd voor den oor log, en putten daar de kracht om het onze bij te brengen tot het herleven onzer geliefde stad. Dank dus aan al de medewerkers, maar ook aan de onvermoeibare inrichters. Moch ten zij ons nog dikwijls op zulke aangename avondfeestjes vergasten. katholieke idealist, advokaat Dosfel van Dendermonde, tot 10 jaar veroordeeld op 't assissenh'of van Gent. Zijn schuld Vlaan deren meer bemind te hebben dan Belgie. Sedert lang aanzien wij het als een eer, als Vlaming in een gevang gestopt te worden om gestreden te hebben voor eene gedachte, terwij! oorlogswoekeraars, die teerden op den nood van hun uitgezogen volk, op vrije voeten loopen. 10 jaar gevang Vlaanderen zal zorgen dat hij ze niet uitdoe... Alle gezaghebbende mannen, denkers en strijders van gansch Vlaanderen, zijn komen getuigen die mensch is een eerlijk man. Dosfel heeft niets misdaan, ook niet tegen over Belgie 't Kon niet baten... 10 jaar... en 't is ook best alzoo. Dosfel, 10 jaar opsluiting. D1' Depla ter dood veroordeeld het katholieke West- en Oost-Vlaanderen hebben in die 2 mannen hun heerlijkste vertegenwoordigers, want beiden hebben voor Vlaanderen gewerkt, juist steunend op hun katholicisme dat hen tot de logika van de daad dreef, waar ande ren weifelaars waren. Daarom, katholiek Vlaanderen, hun Vlaamsche «zonde» is hun vergeven, spijts Belgische straf... We be wonderen dien priester door de gendarmen opgeleid omdat hij Dosfel toejuichte... Leve Vlaanderen in ai zijn martelaars i Iedereen kan bestatigen dat er hier in Po- ïperinghe veel kinderen zijn die niet regel- matig de school bijwonen. Op alle ure van jden dag ziet men alieendwalende of in groep spelende kinderen op straat, j Zulke toestand is waarlijk bedroevendf en al wie het wel meent met de opvoeding en de {ontwikkeling van ons volk moet er om treu- I ren. Met kinderen die de oorlogsjaren achter jden rug hebben en thans regelmatig de school bijwonen hebben de onderwijzers nog veel jlast. Wat moet er groeien uit die bengels Idie meer op straat dan in school zijn... on- wetenden, luiaards, deugnieten. Thans is er 3 toch wel gelegenheid genoeg om de scholen bij te wonen. Men heeft mij verzekerd dat er in de gemeenteschool alleen regelmatig een honderdtal knapen afwezig blijven. Wij meenden nogthans dat het -schoolgaan ver- I plichten t was. Kan de overheid daar niet ingrijpen. Kunnen er daar geen maatregelen Itegen genomen worden. Kan de politie door 5 toedoen van den schepen van onderwijs, in 5dit geval niet handelend op treden; of trekt I er hem niemand die zaak aan en is er daar niemand om bekommert. Deze week beleefde ik nog een treurig feit. 'k Was te lande en langs eene zijstraat ontdekte ik piots een zestal kinderen aan de schooljaren, die aan 't baden waren in eenen obusput die vol water stond. Ze waren in volledig adamspak en de walgelijke redens die hen uit den mond kwamen hadden eenen kozak doen blozen- Om mijne tegenwoor digheid bekommerden zij zich niet het minst en giebelend plasten zij voort, hunne geile redens en gebaren voort zettende. Bedroevend, niet waar; maar indien de overheid handelend wilde optreden zouden dergelijke gevallen en de straatlooperij veel minder voorkomen. O. W. Herman Van üen Reeck. De menschen van 't uiterste hoekje van Belgie moeten 't ook weten. Er werd een Vlaming vermoord te Antwerpen, op 11 Juli. Herman Van den Reeck van Borgerhout, 19 jarige student aan de hoogeschool van Brussel, werd neergeschoten, terwijl hij de vlag vasi den Antwerpschen meisjeskring verdedigde tegen de Pruisische politie, die sabelde op Vlaamsche vrouwen en schoot op Vlaamsche mannen. Sedert de moorderïj onzer Vlaamsche sol daten aan den Yzer ophield, is Van den Reeck de eerste Vlaming die neergeschoten wordt om zijn Vlaamsche overtuiging. Belgie's agenten zetten dus 't werk der Duitsche moordenaars voort. Zaterdag, 17 Juli, had de koninklijke be grafenis plaats. De rouwstoet kwam in bewe ging om elf uur, en 't was rond 2 uur toen de laatsten op 't Kiel-kerkhof aankwamen. Uit alle hoeken van Vlaanderen waren de duizenden gekomen, om den eersten marte laar te huldigen. De groote leiders van alle politieke partijen in Vlaanderen hielden het baarkleed,'en de Vlaamsche hoogstudenten van de 4 universiteiten droegen hoog in triomf het lijk van den jeugdigen bloedge tuige, gehuld in de Leeuwenvlag. Over den grafkuil hebben woorden van rauwe bitter heid en van laaiende liefde geklonken, uit den mond van al wat naam heeft in Vlaan deren... De ruwe Antwerpsche arbeider heeft mede de vuisten gebald, en dat is veel beteekend... We wisten nog niet dat Vlaan deren zoo nauw aanéénhieid. De Vlaamsche Beweging was een taal kwestie, werd een broodkwestie, is nü een bloedkwestie En dat is 't begin van 't einde. Herman Van den Reeck, heerlijke jongen, Vlaanderens onvrije aarde weze u toch licht. We vergeten u niet, noch de beteekenis van uw dood. kien sneltrein verrast en in stukken gereden. Op dienzelfden 17 Juli werd de Vlaamsche j Twee dooden en vijf erg gewonden. Sedert al de beroemde Staatsmannen de Wereldvrede aan 't opbouwen zijn, is er zoo wat overal oorlog, opstand, revolutie. Rusland, Polen, Turkije, Syrië, Roumanie, Griekenland, Italië, Ierland, enz. enz., nie- vers is het rustig, en in veel plaatsen heerscht feen bloedige oorlog Te Avignon werd een autobus door Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 20. U naar het Engelsch. Dien avond werd degeschiedenisvan dien jongen geneesheer over tafel bij 't avond maal verteld, en allen hoopten dat hij bij zijn eigen volk dankbaar zou herinnerd blij ven... XVII. Langs de Belgische steenwegen werd er soms ook een picnic gegeven. Als ik nu terugdenk aari die gezellige uurtjes, met kahr- ki-ambulancen als dekking tegen den schra len wind die over de meersschen waaide, ben ik nog verwonderd over hunne geestig heid midden in den gruwel van de omlig gende tooneelen. Flesschen wijn kwamen op en niemand dacht op bloed, toen wij 't roo- de vocht dronken, spijts de reuk van bloed opwalmde uit de draagbaren in de rijtuigen. Wij hadden goeden vlaamsche» kaas met versch brood en boter, en wij hadden bui tengewonen eetlust, des te verwonderlijker dat de kanonnen misschien op twee kilome ters afstand aan 't razen waren, en dat de aan 't verpletteren was, zoo scheen het. 't Vrouwvolk in veld-uniform, zoo vrouwe lijk toch spijts hunne broeken, gaf een toon van gracie aan die halten, en aan beslijkte mannen de kans tot kleine hoffelijkheden-die beschaafdheid weer in hun gedacht voerden, al was ons werkelijk leven teruggedeinsd tot voorouderlijke zaken met juist leven en dood daarin, honger en dorst, liefde en moed, als eenige wetten van 't bestaan. De man die een kurktrekker had stond in aanzien. De dame met gouddoorvlochten hair kon een kiekenbeentje afpeuzelen zonder iets van hare schoonheid te verliezen. De chauffeurs muffelden stevig door, met volle monden kluchtspreuken in eigen tongval uitend, en alle onderscheid van rang of staat afschaf fend door hun kameraadschappelijkheid in groote gebeurtenissen, toen hun moed en koelbloedigheid en stevige vastheid aan hun stuurwiel, en hunne fijne handigheid om zwareambulanceninetslierende wielen langs modderwegen door te drijven, vele men schenlevens redden en welverdienden lof inoogstten. Groepjes Belgische soldaten j kwamen glimlachend rond ons slenteren, als 'gaf ons zien alleen hun warmte aan 't hart, 'metden klank van ons Engelsch geswafeJ, en de heldhaftigheid van die meisjes, die in de vuurlinie dorsten komen om hunne ge IrnrA+C-fon hulptl Ze zijn wonderlijk:, uwe Engelsche dames zei een man met vollen baard. Hij weifelde een oogenblik en vroeg dan schuchter: Meent ge dat ik zou mogen de hand druk ken aan eene dezer dames?» Ik regelde het zaakje en daarna drentelde hij weg met een blos op zijne kaken, alsof hij in de tegenwoordigheid geweest was eener koningin en hartelijk ontvangen. De Belgische officieren waren dol op eene voorstelling aan deze dames en begroetten ze met de meeste hoffelijkheid. Ik meen wel dat de tegenwoordigheid dezer jonge vrou wen met hunne valiesjes' met hypodermic syringen en eerste hulp bindsels, met hunne handigheid otn zware motorrijtuigen te drij ven, en met hun geestig misprijzen van 't ge vaar, er veel toe bijbrachten om een gevoel van comforten zachtheid op te wekken bij menschen die zoo lang hun eigene vrou wenfamilie te derven hadden en zoo lang ge leden hadden onder de ijskoude gruwelijk heid van den oorlog. Daar was geen valsch gevoel, geen onbeschaamde liefdedoenderij in de hulde der Belgen aan deze dames. Het was de eenvoudige, ridderlijke eerbied van soldaten jegens onverschrokken vrouv/en die ter hulp gekomen waren, toen ze riéer- gestuikt lagen en medelijden noodig hadden. O vrouwen, met wie ik voor een tijdje mij .in-,;.,., oir. .n.Art.nr il.1 taanu, hoe bewonder ik u! De aantrek van; ongebondenheid had wel eene of andere on 'der u in deze doodenvelden opgeroepen. De zucht naar meer opwinding dan modern le- ven geeft in vredestijd, ja zelfs de keure vas vele te vergeten, denk ik wel, waren de re dens die u noopten, twee of drie onder u, om op deze tooneelen der Geschiedenis te verschijnen, waarin ge eene mannenrol speeldet met vrouwelijken moed. verheugd om deze vrijheid, verre van alle vooroordee- !en uit een beschaafd wetboek, en ten min ste nu geen prijsgevend aan scherphoorende oude wijven praatjes. Maar meest allen on der u hadden geen ander gedacht dan mede lijden en hulpvaardigheid, en met een vlam- meken van geloof en hoop in uw hart hebt ge de zwaarte gevoeld van bloedende man nen, en hunne smarten gelenigd toen ze on dragelijk waren. Geen soldaten in de legers der Verbondenen hebben meerder recht op het dragen der onderscheidingen, die een koning van rouw u schonk voor heldendaden op het front. XVIII. De Duitschcrs poogden gestadig hunnen weg te banen door de linie, die de Belgen, met Fransche hulp, zoo dapper hielden. Ze beproefden uitnemende wreede aanvallen op kend waardoor de weg lag naar Veurne en Duinkerke. Het was moeilijk te weten of ze aan 't gelukken waren of niet. Want het is moeilijk't is gelijk wat te weten opeen mo dern slagveld, waar de mannen die een dorp houden onwetend zijn van wat er gebeurt in 't naaste, en waar al de afdeelingen van een leger in een schijnbaar verward chaos ondereengemengeid zijn, zonder wrijving met elkander, op bevelen wachtend die schijnen nooit te zullen komen, voorwaarts rukkend zonder schijnbaar doel, afrukkend voor andere redens hard te gissen, of stil- blijvend, zonder een schot te schieten, in plaatsen waar 's vijands vuur op nêerregent. De vijand had over den Yser acht vlot bruggen geworpen, maat ze waren allen vernield geworden. Dat was goed nieuws. Maar daarnevens kwam 't gerucht van Bel gische zware verliezen in eene compagnie die verderop eene andere brug aan 't houden was In Dixmude bezetten de Belgen de uit- liggende straten. En daar was er een gewel dig loopgrachten-gevecht. De vijand had herhaaldelijk met de bayonet slormgeloopen, maar was telkens neergeslagen met de mi trailleuse. ENAAR 1 >oik nementp ï*ij s Onderstaand artikelvan onzen geachten medewerkerkwam ons de verledens week te laai tos om nog te kunnen opgenomen worden. Kerlinga. OPVOLGER VAN -• P ii V 6£ 8 i\ ii II SS Kiezers opgelet; vrouwen bijzonderlijk, zijt ge niet achtergelaten op de kiezerslijst? Hoelang moet de kiezerslijst nedergelegd zijn ter inzage van de belanghebbende? Waar moet men ze kunnen zien Tot wanneer mag men zijne bewijsstukken nederleggen om er op ingeschreven te zijn, als men er niet op staat? Wanneer zijn de lijsten gesloten? LINOLEUM, TOILE-CIRÉES, MEUBELPAPIER i bij Saasen-Vunnesfe,15, Gasthuisstraat, Poperinghe. I Heer Uitgever, Yperling. Moker. In Memoriam - A Wordt voortgezet Groote keus van LEESBOEKEN ter Druk-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1