HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. ■\r. o 17' Jaar. N' 34. Apotheek Frans Van de Plas Zondag 22» Augustus 1920. 15 Centiemen. Over liet Water. aatste stand to Belot Gouden Bruiloft GAZ. Iets voor li. E. DUQUESNE Zoon, Maraixstraat, 30, boiiKiemeiitpr^Js s 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.25 fr. buiten Stad met de post 7.50 fr. Buitenland 10.00 fr. 5J IT i* 83' V Bi S'ft V. gMSEX- Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, POPËRINGHE, &anl&oiidigiiig£óii z Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. - Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 10 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. ii. Wij hebben nu uiteen te doen hoe men voor Poperinghe aan veel en goed water zal geraken. Een eerste middel is te boren tot op 120 meters dieptedaar vindt men eene zand laag met veel en allerbeste water't is dat water dat men vóór deri oorlog gebruikte in de Melkerij onder den oorlog hebben de Engelschen in de Melkerij eenen tweeden put geboord, en een anderen langs de El- verdinghe-kalsijde bij Arsène Huyghe's. Vóór den oorlog kostte zulk eene boring vier duizend frank nu zou hat iets anders zijn. Nochtans blijft dit middel aan te raden aan bijzonderen, b. v. aan brouwers, die willen fallen tijde hun gerief van water heb ben. Zulk eene bron zal gemakkelijk dertig hectoliters per uur geven met buizen van 7 1/2 centimeters doorsnede hel water komt even gestadig 's zomers als 's winters en is allerzuiverst. Voor heel de stad zou het noc-dig zijn op verscheidene plaatsen te borendat zou den aanleg, en daarna de onkosten voor het pompen aanzienlijk doen stijgen. Liever dus het tweede middel aangewend, dat wij vóór den oorlog aanprezen en dat de Engelschen letterlijk uitgevoerd hebben met besten uitslag. Op de helling onzer heuvels, Scherpen- berg, Roodenberg, Katsberg, zijn er bronnen die gedurig water leveren aan onze beekjes men damt eenige van deze beekjes af in het gebergte, zoo bekomt men eenen kleinen vijver, waaruit men door buizen het water onder drukking brengt in de leegte. Zoo waren Belle en Audenaerde voor den oorlog voorzien van waterzoo hebben de Engel schen onder den oorlog hun leger in de?e streek voorzien van water. Onlangs had ik de'kans den wateröificier die deze werken uitvoerde te ontmoetenhij stelde vast dat de drie bronnen die hij alzoo opgevat had, water genoeg leverden voor 650 duizend man en 80 duizend peerden. 't Zou genoeg zijn voor Poperinghe meen ik we zouden zelfs voort kunnen niet min 1 Is dat water goed De Engelschen zuiver den het met een weinig kalkchloorzout wij zouden hetzelfde kunnen doen. In.alle geval zou men rond de bronnen maatregelen ne men opdat het water niet besmet worde geen huizen, geen bemesting tot op zekeren afstand, 't Is zonde en deurnisse dat men heeft laten de waterleiding uitbreken men is nog voort aan het uitbreken hoe kan het ook anders gaan als er niemand geen vinger verroert om die leiding over te nemen. Maar al ware alles uitgebroken (toch komt het water op heden nog van den Katsberg tot het hospitaal Remi), nog zou het voordeeligste zijn het plan opnieuw uit te voeren. De even vermelde waterofficier sehatte den onkost op 300 duizend franken nemen wij liever aan dat het een half millioen zou kosten en dat men de onkosten dekke door eene leening dat geeft drie frank per inwoner en per jaar. Wie zou er die drie frankoverjeunen voorgoed water te krijgen? De Staat ten anderen geeft groote toela gen voor dergelijke werken. Hier wil ik nu twee bemerkingen bijvoe gen 1.) Wij hooren spreken van overvloed van water dat zal komen uit Doornijk om heel de geteisterde streek te bevoorraden. Goed. Wanneer zal die droom uitgevoerd zijn 't Jaar biok. Zal Poperinghe er zijn deel aan hebben Tot nu toe neen men hoopt, men hoopt Als men de geteisterde streken zal bediend hebben, zal Poperinghe altijd even verre zijn, op 't uiterste einde van de wereld. En nu aangenomen dat men eindelijk ons mededeele, peist ge dat we het water zullen voor niets krijgen 't Zal iets anders kosten 1 2.f Dat men zich haaste, wil men eene waterleiding uit de bergen afleidenanderen, in 't gebuurte, hebben„ook nood aan water eerst komt," eerst krijgt 1En dat ware nog 't ergste van al, dat wij het water zagen weg leiden, elderswaart. E. J. V. Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 24. naar het Engelsch. Ik kreeg eene heerlijke ingeving. Aange zien er Engelsche troepen warin in Pope ringhe, daar waren er dus ook Engelsche ra tions, en ik had wondervolle visioenen van Maconochie's en legerbeschuiten. Ik liep in den donkeren buiten, sprong in mijn licht rijtuj^je en traag voortrijdend ondervroeg ik hier en daar Britsche soldaten, die niets wi sten tenzij hunne eigene zaken, en vond eindelijk den officier die met den voedings- dienst belast was. Het was een sterke lange kerel, eerder streng in den stijl van eenen Britschen officier, die plots voor een onge woon raadsel staat. Hij moest weten «wie duivel» ik was, hij keek scheel op mijn bur- gerkleedij en hij verdacht me voorzeker van Duitsche spioen te zijn. Maar hij werd vrien delijker, toen ik hem oneerlijk genoeg vertelde dat ik het bevel voerde over eene Britsche veid-ambulance in dienst van 't Belgisch Gouvernement, en dat wij Veurne verlaten hadden onder 't gevaar van den Heden Zondag wordt de gouden Bruiloft gevierd waarvan wij in ons nummer der verledene week gesproken hebben. Ziehier de samenstelling der familie Room. Desiré Room, geboren te Oostvleteren den 9 Oogst 1844. Sidonie Ameloot, geboren te Oostvleteren den 23 Mei 1845. In den echt getreden te Oostvleteren den 14 November 1866. Kinders uit het huwelijk. Eugenia, geb. te Westouter, in 1867 en overleden in Nov. 1867. Amatus, geb. te Westouter, 4 Sept. 1868. Gehuwd vijf kinderen. Emma, geb. te Westouter, 28 Nov. 1870. Ge huwd, veertien kinderen, drie kleinkinderen Henri, geb. Ie Westouter, 8 Juni 1873. Ge huwd, zes kinderen. Juliana, geb. te Westouter, 25 Febr. 1875. Gehuwd, acht kinderen, een kleinkind. Maria, geb. te Westouter, 3 Januari 1877. Gehuwd, een kind, twee kleinkinderen. Lucia, geb. te Westouter, 11 Dec. 1878 Gehuwd, drie kinderen. Achiel, geb. te Westouter, 13 Mei 1880. Ongehuwd. Eugenia, geb. Westouter, 17 Dec. 1881. Gehuwd, twaalf kinderen. Leonie, geb. te Westouter, 12 Jan. 1883. Gehuwd, elf kinderen. Mathilde, geb. te Westouter. 18 Maart 1886. Gehuwd, vijf kinderen. Celina, geb. te Westouter, 1 Juli 1887. Gehuwd, vijf kinderen. Er zijn dus 87 kinderen en kleinkinderen uit het huwelijk gesproten. Bijna allen wo- jnen op den wijk Braband, waar ze van iedereen bekend slaan als eene eerlijke en I deftige werkers familie. Per auto zullen de feestelingen afgehaald worden en gebracht naar O. L. Vrouw kerk waar zij de Hoogmis zullen bijwonen. Na de mis worden ze met muziek aan 't hoofd en gevolgd van al de familieleden naar het Stadhuis geleid, waar ze door den heer Burgmeester zullen ontvangen, en ge- lukgewenscht worden. Een gezellig noenmaal zal gansch de fa milie vereenigen bij A. Ostyn-Catrycke. Er wordt gevraagd aan de inwoners, dat zij op den doortocht hun huis zouden willen bevlaggen. Wij bieden aan de eerbiedweerdige ouder lingen onze beste gelukwenschen, en wen- schen hen nog vele kommerlooze dagen te midden hunne talrijke en liefdevolle kin deren. Wij lezen onderstaande artikel in De Veurnenaaren drukken hem gansch over, de belangen en de betrachtingen van Pope ringhe in deze zaak dezelfde zijnde: Over eenige dagen hebben wij de nieuwe instellingen van het gasfabriek bezochtmet genoegen hebben wij bestatigd dat de wer ken der nieuwe fabriekatietoestellen spoedig vooruitgaan en dat alles binnen drie-tot vier weken klaar zal zijnstoomketels en stoomtuigen, water en gaspompen zijn ge reed en hebben reeds beproefd geweestde gasketels en zuiverkisten staan veerdig; men de vriendelijkheid, die hij voorzeker zou be- tuigen, met vijf en vijftig rations toe te staan voor vijf en vijftig doctoors en nursen die duivelschen honger hadden en 't einden uitgeput waren. Na eenige aarzeling, stond hij mij een «fooitje» toe, en omdraaiend naar den serjant die mij tot gids gediend had in de straten, zei hij: «Leid dezen offi- cier naar het stapelhuis, en zie dat hij ailes "krijgt wat hij noodig heeft». Dat was een triomf die niet kan begrepen worden door le zers, die niets af weten van de vernederingen door journalisten onderstaan in oorlogstijd. Jamaar, na twee drie minuten, hoorde ik den officier achter mij afgeloopen komen door de straat, en natuurlijk verwachtte ik mij aan onmiddelijk arrest en stevige opslui ting tot het einde van den oorlog. Maar hij was uit op inlichtingen. Verschoon me, Mijnheer, zei hij zeer beleefd, maar zoudt ge zoo goed willen zijn mij een schetsje te geven nopens den militai ren toestand, in de streek, van waar gij komt Ik gaf hem een gedacht over de reden, die het Belgisch hoofdkwartier genoopt had uit Veurne te vertrekken, er niettegenstaande mijne beschrijving, vrees ik, wat al te over- kleurd was, hij was me zeer, zeer verplicht, wist hij te zeggen... Zoo, in volle glorie, kon ziet gemakkelijk dat men bezig is met aan alles de laatste hand te slaan. In ons ©rwteAioad met-de vakmannen die de nieuwe toestellen opbouwen hebben wij geern vernomen dat de geruchten over het bijzonder gevaar, aan het gebruik van water- gaz verbonden, niet gegrond zijn wij zullen geene wetenschappelijke besprekingen daar over beginnen; veel gemakkelijker kan be wezen worden dat daar niets van is met te bezien wat elders gebeurtte Oostende bij voorbeeld wordt sedert maanden zuiver ge- carbureerd watergas geleverdhoeveel on gelukken zijn er reeds gebeurd? hoeveel menschen zijn erdoor ziek geworden? In alle groote gasfabrieken van geheel de we reld wordt watergas gemaakt en gemengeld met koolgas, tegenwoordig heeft de firma die de toestellen in onze stad opbouwt her stellingen voor grootere toestellen te bouwen in de gasfabrieken van Brussel Forest Mechelen, Brussel, Parijs, enz. De eerste fabriecatietoestellen van dien aard wierden gebouwd in Amerika over meer dan 35 jaar en sedertdien wierden er honderden gebouwd en dit is zeker een vast teekeri ten voordeele van het watergas; wij zijn tevreden onze medeburgers te mogen zeggen dat zij daar over geheel gerust mogen zijn. Wij hebben ook ve'nomen, en deelen dit nieuws volgeern mede, dat de staat een grootsch ontwerp in studie heeft om door uitgebreide netten den electrisehen stroom zoover mogelijk van de fabriecatiecentralen tot in onze streek te brengen dit ware de beste manier om ons de electrisehen stroom aan de voordeeligste voorwaarden te bezor gen de uitbatende gasmaatschappij zou in onze stad met het uitleveren van den stroom gelast zijn. Moge dit ontwerp zich rapverwezentlijken dit ware, zonde r twijfel, eene heerlijke uit komst die ons terzelfder tijd zou toelaten te genieten van de voordeden van beide: gas en eiectriciteit. Ministerie van Landbouw. 1 noch van 't gouvernement, noch van 't Syn- jdikaat, noch uit de gemeentekas. Landbduwverbond van het Verwoest West!and. Zondagavond, in een landsche herberg, hoorde ik een werkman kruisen maken van i voorzienigheid over den aanstaanden winter, j 't Is al even duur, zei hij, v/at dat ge noodig hebt om te leven en 't en kijkt nog niet om zoo zeere te beteren, 't En is nü nog allemale zoo erg nietzoolange dat we regelmatig ons werk hebben. Kunnen we niet vele wegleggen, we kunnen ten minste effenaan over onze brugge rijên. Ze schreeu wen ai wel van 't werkvolk is meester, den dag van vandage en 't werkvolk wint meer dan de bazen. Maar 'k zeg ik voor mijn redens dat er mij daarover niemand vele nieuws en moet vertellen'k en ben ik ook geen leêgaard, al is 't dat ik het zeive zeg en 'k v/in ik twaalf frank daags, twee en zeventig frank te weke. En als ik met mijn vrouwe en mijn vier kinders een weke daarvan geleefd heb, 'k zie ik dat dat som metje al verre gesmolten is. En 'k en heb ik daarmee dan nog geen huispacht betaald, en geen kieeren gekocht, en deze krijgt jef-"™ tegenwoordig ook voor niets! Mijn herte* rechtuit gesproken, 'k ben ik verlegen tegen dat ik zonder werk zou vallen want moest dat eenige weken aanslepen, 'k en weet ik waarlijk niet hoe dat het met mij zou gaan 1 Dat was een serieuze werkman die alzoo sprak, ik ken hem sedert lange en 't dunkt me dat die man verstandig sprak. Ge moet geen kruisen maken van voor zienigheid, zeggen de menschen dikwijls 't akkoord, ge moet dat niet doen, maar ge moet algelijk voorzienig zijn, is dat geen waar 'k Zou ik een keer willen weten wie dat er zou durven zijn schouders opsteken en schreeuwen op U, omdat ge voorzienig zijt, en dat ge zorgt tegen dat ge zonder werk valt. Ja, 'k hoor U al zeggen zonder werk Wie dus niet ziende blind is en niet hoo- rende doof, moet het verstaanWilt ge trek ken bij onvrijwillige werkeloosheid, laat U inschrijven in 't Syndikaat in 't Volkshuis, Yperstraat 29)andersniets te krijgen. 't Is misschien ernstiger dan ge peist, mijn beste vriendenen 'k zeg het, opdat ge 't zoudt weten. Ge mist, ge mist grootelijks als ge U niet laat opschrijven in de vereeni- ging. En gij, getrouwde werklieden, die last van familie hebt, 'k zal méér zeggen aan U g' en doet uwen plicht niet gij, als ge niet en zorgt. Neemt me niet kwalijk dat ik zoo vlakweg mijn gedacht zeg; maar 't is mee- ninge, menschenen 'k heb U liever aan tijds te verwittigen dan U dan te hooren klagen als 't te late is. 't Is een teeken van den tijd, mijn vrien den als gij zelve voor uw zeiven niet en zorgt, 't en zal 't geen ander doen voor U. Vergeet dat niet, 't is voor uw welzijn. Opvolger van S. VANDEN 8ERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), I» O V §5 ik S i\ ii I1E. Zaai tarwe art Zaairogge. Om de landbouwers der verwoeste front- streek aan te moedigen in hun edelmoedig werk van landherstël, heeft de heer Minister van Landbouw dit jaar twee millioen kilos plantaardappelen geschonken. Voor den aanstaanden zaaitijd zal hij kosteloos de noodige zaaitarwe en zaairogge verschaffen. Op last Man den heer Minister van Land bouw, zal/net Landbouwverbond 160 kilos zaaitarwe, en 150 kiios zaairogge per hect are, gratis en onvergeld, toestaan aan de landbouwers der verwoeste en vroeger ont ruimde streek, die deelgenomen hebben aan den prijskamp van griendherstel in 1019 en 1920. De zaaitarwe is Dubbel Stand Up, en D. K., herkomstig uit vallen Waarvan dat je spreektd'r is werk genoeg op de streke. voor tien keeren zoo vele werkvolk 't Kan waar zijn, mijn vriend maar ais deze die het werk moeten doen uitvoeren al met 'ne keer oordeelen dat ze een paar maanden of nog langer gaan wachten van voortdoen of dat ze zeggen dat ze geen geld meer hebben 't Gebeurt j zelf met 't gouvernement dat het geen geld heeft voor nuttige werken 1 Wat dan En gij, fabriekwerkerheeft uw baas mis schien eene verbintenis aangegaan met U, als dat hij U voortdurend zal betalen, werk of geen Als 't alzoo is, ge moet op niets peizen maar 'k vreeze dat het anders is! Het Algemeen Kongres van den V. O. S. vereenigd op 15 Oogst 1920 te Brussel, ver tegenwoordigend over de 800 plaatselijke bonden, verspreid over meer dan 1200 ge- meenten uit het Vlaamsche Land, sluit zich !met algemeene stemmen aan bij volgende motie, ingediend door den gouwbond West- Viaanderen. De 95.000 Vlaamsche Oud-Strijders van den V. O. S. verklaren zich solidair met hun aangehouden leider Dr J. Verduyn en teeke- nen'krachtdadig protest aan tegen alle be schuldigingen die hem ten laste worden gelegd, en die zij weten jegens D1' J. Ver duyn ongegrond te moeten zijn. Doen beroep op Koning Albert I, Oud- Strijder, om niet te dulden dat slechts op ongegronde vermoedens en op beschuldi gingen uitgebracht door een verdachie pers, een Oud Strijder, dien zij immer als hun echten leider beschouwen, gevangen wordt gehouden. Verhopen dat dank zij Zijn krachtdadige En gij, metseregast, timmermansknecht, tusschenkomst aan den besten onder alle daghuurman, en al wat dat je wilt; als j Oud-Strijders, D1 J. Verduyn, dadelijk recht 't weken lang vriest, als uw baas geen ma-|zal geschieden. teriaal krijgt om voort te werken, of als er gn nemen eendrachtig stelling achter hun andere stokken in 't wiel komen uw baas zal hij U voort betalen dan, ook weken lang? 'k Zou ik haast peizen van neen, mijn vriend en gij Menschen, 't is zeker, we moeten voor zienig zijnhet gouvernement zet érons ook toe aan. Door het gouvernement wordt de aller leider onder de of v/ij erbij 1 leuze Verduyn vrij De V. O. S. neemt voorioopig >8 rede met de wet op de begiftiging zooals ze werd aangenomen door Kamer en Senaat, onder Haspengouw (Landen, hulp voor werkeloosheid ingericht; en delvoorbehoud nochtans 1° Dat de dotatie van 300 frank niet worde zorgen die storten voor werkeloosheid. I afgetrokken van het bedrag door de wet toe- Maar iet wel op: de Staat geeft dat alleen- j gekend. lijk aan de werklieden die zelve storten. Het; 2f Dat ^it bedrag aangevuld worde zoo gemeentelijk werkloozenfonds geeft ook toe- i Gra Duitschland zijn verplichtingen nakomt, lagennog een keer alleenlijk aan de werk-? 3° Dat de woekeraars gedwongen worden lieden die vereenigd zijn en die storten. Binnen kort wordt dat gemeentelijk werk- loozenfonds ook te Poperinghe ingericht: Borgworm, Hoei)de zaairogge is ver lezen, staat geeft toelagen aan de werklieden die inlandsche rogge, beste soort van Meetjes- land of Land van Waas. Op elke gemeente der verwoeste streek moeten de landgebruikers hunne aanvraag orn zaaigraan doen, vóór den 5 September, bij den Schrijver der plaatselijke hoerengilde. Na den 5 September worden geen aanvra gen meer aanveerd. Elke hoerengilde zal de noodige schikkin gen nemen voor de uitdeelirig van het zaaigraan, dat rond den 15 September zal toekomen, in de opslagplaatsen van Eessen, Oostkerke, Poperinghe, Roesselaere, Wer- vick en Ieperen. Namens het Landbouwverbond De Schrijver, De Voorzitter, vijftig uitgehongerde magen eene week lang te voeden. Ik werd met hevig applaus ver welkomd. Dien nacht, met mijn geweten overladen van verdiensten, lei ik mijn vermoeide leden op 't strooi neder in eene school, die veran derd was in kazern, en onder 't licht van menigvuldige kaars-boutjes, krabbelde ik een lang artikel neer, dat schromelijk korter werd, toen de Engelsche Censor er naar wil lekeur over beslist had. XXII. hun totale woekerwinsten af te staanen dat zoo de totale opbrengst dier aangeslagen gelden en geldboeten de uitgeschreven be- 't is de sleutel van dekasse waaruit gij inoetgrooting voor de wet op begiftigingen over- Achter alles, de arnbulance-kolon moest in Poperinghe niet blijven en ze keerde terug naar haar oud kwartier, met doctoors, nur sen en nonnen, en al de benoodigheden. De vijand had geen blijvend voordeel gekregen, want de Belgische troepen met behulp van Fransche «fusiliers marinsen andere troe pen die nu in grooter getal bijkwamen, sloe gen hem terug en sloten den weg af naar Duinkerke. 't Water had ook geholpen om den oorlogs vloed te stremmen. De sluisgaten werden opengezet, en de omliggende velden jonderspoeld.zoo datde vijandelijke artillerie bleef steken en niet wègkon. Voor een tijdje klaarde de lucht op en rook het naar geen oorlog meer inde streek tusschen Veurne en jNieupoort, Dixrnudeeri Pervyse. Toch wa- Duitscliers. geholpen worden, werkmenschen). Dat alles samen genomen, komt dus hier op uit; een vereenigd of gesyndikeerd werk man wordt geholpen in geval van-werkeloos heid is 't geen heele daghure, 't is een hal ve, en in alle geval, genoeg om den tijd te langen tot dat het werk kan hernomen wor den. En niet vereenigd werkman krijgt niets blijkbaar was dat er niet minder dan eene soort mirakel scheen noodig te zijn om een voorzichtige vooruitgang langsde kust te be letten. De hoofdoorzaak daarvan v/as te vinden te Yper, waar het Engelsche leger herhaalde en wanhopende moorderijen uit stond. Yper was nu het middenpunt van ar tillerie-storm van tien lange dagen en nach ten, die zonder twijfel den ergsten en bloe- digsten invloed had op het Westerfront, binst het eerste jaar van den oorlog. Herhaaldelijk onderstond de vijand in zijne aanvallen on beschrijflijke verliezen die om zeggens heele regimenten vernielden, maar immer ook wierp hij eiken weerbaren man en alle mo gelijke kanons in dat bloedbad om zijne gapingen te vullen. We weten nu dat het een van de gruwelijkste gevechten v/as, waarin ooit de menschheid in doodstrijd geraakte. Heldenmoed blonk uit in zooveel herhaalde bewijzen De weerstand en de hardnekkig heid van de Engelsche troepen was om zeg gens bovenmenschelijken spijts verliezen die gelijk welk leger zouden ontmoedigd hebben, wat ook zijn sterkte was, vochten ze met dien taaien leeuwenmoed die honderd jaar voordien, de loopgrachten gevuld had te Badajoz, en de linie gehouden had te Torres Vedras, toen het Britsche ras sterker scheen dan zijn modern geslacht Daar waren uren, WRiHRa-allSSj^rlQren srhqeptpen jjet ori- treft, het bedrag door die wet voorzien, ver hoogd worde. 4° Dat de wet op de frontstrepen die de basis wordt voor de toepassing van onder havige wet herzien worde. 5° Dat voor de gesneuvelden de begifti ging gelijk gesteid worde met de meest begunstigden. de gapingen in onze bloedende battaljons te vullen, toen zoo vele dooden en gekwetsten rondgezaaid lagen, en zóó weinig levenden aan de batterijen overbleven en even zóó weinig in de loopgrachten dat een nieuwe aanval, en nu diep doordreven, onze linie uiteen zou gezweept hebben en ons in stuk ken gesmeierd Koks en transport-volk sprongen mede in loopgrachten, en alwie een geweer kon houden vuurde 't dien dag af voor England's behoud, niettegenstaande Engeland haar gevaar niet kende. Maar de Duitsche verliezen waren boven matig groot, en binst die tien dagen werden zijn troepen geslachtofferd met eene soort van Oostersch fanatism, al verre zulk'"ëen lijk te Omdurman de velden overstrooide met Soudanezen. De Kaiser was een nieuwe Madhi voor wien menschen in massa's stier ven, en met onzeggelijke offervaardigheid de onvermijdelijke dood te geinoet liepen. Na den noodigen tijd aan 't verbranden en 't begraven van lijken besteed te hebben, en aan 't samenplaasteren van nieuwe regi menten en divisiën, rukte de vijand met nieuwe massa's op ons aan, maar de dood verwachtte hem nog, spijts al zijne kanon nen, en de Engelschen hielden stand. Wordt voortgezet. „„Groote keus van LEESBOEKEN ter Druk- POPERINGHENAAR Voor aankondigen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot GENT. Telefoon 1G69. postcheckrekenikg nr 15570. aamttzsarm Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den VRIJ dag noen ingezonden worden. Staf. A. De Jaegher. Dr H. Brutsaert.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1