HET NOTARiEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poporinghe en Omstreken, sam nu ra; De laatste stanil fltr Btta Zondag- 26r> September 1920. 15 Centiemen. 17e Jaar. Nr 39. Viaamsche verdrukking,... öe Vlaamsche werklieden in 't Walenland, öe Vrouwen. Eupen en ialmedy Belgisch. A. 8 m> n ai sn eti i p trijs* .s 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.25 fr. buiten Stad niet de post 7.50 fr. Buitenland10.00 fr. V.' SAMSEf - Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. Postcheckrekening nr 15570. AatiïioocIigSiigeiï x Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. - Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Er bestaat geen Wat ik u ga vertellen is heel kort. Iedere week zou ik u alzoo kunnen eenige staaltjes verhalen, over wraakroepende dingen in Vlaanderen, om de Vlaamsche slapers wak ker te krijgen, maar dat mag niet; want ten laatste worden de menschen zoo gewend aan Vlaamsch onrecht, dat ze onze fratiskillons nazeggen: «11 n'y a plus de griefs flamands, ttz. de Vlamingen hebben geen redens van klagen meer 'k Heb het deze week weer gevueld, dat de Vlamingen niks te reklameeren hebbenEr was kongres in Gent, wetenschappelijk kon- gresvanal de Vlaamsche geleerden, dokters, advokaten en taalkundigen. Welnu, minister Destrée had zelf toegestaan dat ze hun «on staatsgevaarlijke» en on politieke vergade ringen mochten houden in de gebouwen der universiteit. Voor een paar uurtjes mochten ze dèar binnen, die Vlamingen, in die Fran Anders niets dan 't regelmatig kloppen van ae ruwe werkschoenen of holleblokken op de vuile straatkeie- Eenieder spoedt zich naar zijn logement en dan seffens naar zijn «werk» naar d'een of ander koolmijn, meer zelden naar een werkhuis... De week is alweer begonnen De week van zes dagen, ver van huis, en dorp en streek, ver van vrouw en kinderen of moedert... 't Verdrietig zwoegen in 't walenland! Vier uur in den namiddag! De dagploegen zijn in de meeste mijnen een uur voordien naar boven gebracht. Zich spoedig gewasschen, een brokje gegeten en dan vrij tot morgen in den vroegen ochtend. Bij pakjes slenteren de Vlaamsche werk lieden doelloos in de straten, staan stil voor de uitstalvensters van alle winkels en kijken suf naar hetgeen ze gisteren, eergisteren, sche universiteit in 't hertje van Vlaanderen, verleden week^reeds uren bekeken heb- en rijkelijk betaald met Vlaamsche belas u J" tingscenten. De portiers waren barsch, en géén zaaltje, géén tafel, géén stoel mochten we meer gebruiken dan er vooraf bepaald was. De groote zaal, voor de algemeene hofje! Ohze voelen zich zoo wee, zoo ver ben. Die gehavende menschen vormen ar moedige vlekken onder de beter gekleede voorbijgangers... Meest zwijgen, peinzen ze... Ze peinzen aan hun huisje, aan hun vergadering werd geweigerd, om een onnoo zele reden, nadat ze eerst toegestaan was. Toen we er buiten gingen, ploften de deuren van de Gentsche hoogeschool toe op onzen rug't was al te veel dat de Vlamingen 3 tot 4 uren die heilige universiteit, in het Vlaam sche land en onderhouden met Vlaamsche centen, met hun Vlaamsche wetenschap be zoedeld hadden.... «les sacrés flamins!» We waren er weer buiten, en 'k geloof, dat het voor lang is nog - Waarachtig, de Vla mingen hebben niet te klagen Dat ze maar op tijd betalen Een tweede feitjein De Panne verbleef Dr Vandeperre, de gevierde VI. leider van Antwerpen. Zijn kinderen speelden in 't zand. Een knaapje van 9-10 jaar had in 't zand geschrevenalles voor Vlaanderen, Vlaande ren voor Christus. Een heer kwam daar voor bij, met zijn dame en gezelschap. Toen ze de spreuk in 't zand zagen, werden ze woe dend.'t Was van «boches» en «activistes» tegen die kleine kinderen! De waardige me neer greep het ventje van 9-10 jaar vast, en ranselde het af met zijn stok. Madame en de juffers schopten de letters uiteenen toen Mm8 Vandeperre haar kind kwam verdedigen werd ze uitgescholden voor al wat schoon en leelijk was.doordiedeftigefranskillons.... Een kind afranselen, omdat het schrijven durft: Alles voor Vlaanderen, en Vlaanderen voor Christus! -- Waarlijk, er is geen Vlaamsche verdrukking meer.... 't Volgende gebeurde ook in De Panne: een Vlaamsch ad.vokaat en 2 priesters juich ten op het strand eenige kinderen toe, die den VI. Leeuw zongen. Seffens vlogen de fratiskillons erop, wierpen met steenen en zand, sloegen met stokken, omdat die Vla mingen durfden het lied toejuichen waarmee onze VI. piotten in 1914 op de Duitsche bar baren aanstormden, tusschen de forten van LuikNietwaar, er is geen Vlaamsche verdrukking meer, en diedomme Vlamingen zijn hertefretters, en ze beelden zich in dat ze vervolgd worden I Herlees ook eens de cijfers over de som men besteed aan de verwoeste gewesten van West-Vlaanderen, in vergelijking met die van de Waalsche steden en van Brussel. Die cij fers werden opgegeven te Oostende, laatst, in eene protestmeeting der geteisterden, en 't waren geen flaminganten die ze opgaven ge moogt ze dus betrouwen Herlees die getallen een keer, en geloof dan maar dat er waarachtig niets meer scheef zit in Vlaande ren. Kerlinga. Maandagmorgen Elke vroegtrein uit Vlaanderen in de Waal sche nijverheidscentrums aankomend, gulpt zwermen Vlaamsch werkvee uit. Zwijgend stappen ze in groepjes van drie, vier naast elkander door de nog half ontwaak te straten. Eventjes uit die vunzig-warme wagens gestegen, bevangt hen de koude voorjaars morgenlucht en werktuigelijk trekken allen den mageren wroeterskop tusschen dehooge schouders, waaraan hun blauwgeruite be sace hangt met hun brood en goed vooreen gansche week.. Hun oogen zitten nog dik en rood van slaap: 't was immers zoo vroeg toen de mee sten vertrokken moesten... d' er zijn er die waarlijk een heel eind van 't Noorden-op» komen! Hiin ouderdom? Och, van 12 tot over de 50 1 Daar zijn rijpe mannen onder met groote neerhangende knevels en vader van een heele bende jongensdaar zijn echte snotneuzen met geelwitte kaken en roode neustoppen daar zijn meest nochtans «dob- belejongens van 18 tot 20. Onder de jon geren hoort men soms een uitroep, een kor- laten, zoo eindeloos ellendig! Soms een onnoozele grap, een dwaze klucht, een grove opmerking onder hen En dan seffens een luid onnatuurlijk lachen dat soms zoo pijnlijk klinkt! De Waalsche burgermenschen die voorbij stappen kijken meesmuilend om, en bezien de arme stumperds met verachting of een «airdégouté» Des flaminds Wie niet lang in 't Walenland geleefd heeft kan niet begrijpen wat er, vooral bij de Waalsche burgerij, in dit woordje ligt. Is er een relletje ergens, een twist, werd er een diefstal gepleegd, seffens worden de «fla minds» verdacht of openbaar beschuldigd. Arme, arme landgenooten 't Gebeurt natuurlijk wel eens dat de Vla mingen zich misgrijpen, maar 't verwondert me grootendeels hoe dit niet meer voorvalt bij die urenlange haardelooze leegloopers!... Hun logement? Och, indien ge wist! Een enge, vuile, donkere herbergkamer waar ze regendagen opeengepakt zitten; waar het slecht riekt van opdroogende natte kleede ren, tabaksrook, spuwsels en verlept bier. Hun slaapstee? Grauwe zolders waar ze soms met twintig en meer hun vlooienbak hebben. Arm Vlaamsch werkvee Wanneer en hoe komt er toch eindelijk verbetering voor die arme menschen? Ik droom soms van een groote ruime zaal die het bestuur der koolmijnen zou laten bouwen voor de Vlaamsche stumpers, doodnoodig in de mijn sedert deze meer en meer door den Waalschen arbeider verlaten wordt... Ik droom van een zaal met tafels voor kaart spelers, Vlaamsche dagbladen en illustraties voor anderen, een volksboekerij, van tijd tot tijd een gezellig feestje, een bioskoop-voor- stellingMaar ach, wat bekommeren de mijnbazen zich om 't Vlaamsch werkvolk dat hen rijk maakt En wij, Vlamingen, blijven even schuldig als onverschillig het verdere verbeesten en versuffen van dit deel van ons volk toezien Schepper haar behaaglijk van vorm en lei in j haar natuurde zueVtot behagen en voldoen. Het is dan ooi*de -vG" Rijkste zaak ter we reld, dat de meeste meisjes trouwlustig zijn en het er op aanleggen de aandacht van den man hunner keuze op zich te trekken daarin en tot hier nog niets berispelijks. Maar de behaagzucht wordt een gevaarlijke uitspat ting zoodra ze verleiding heet en laten wij het maar ronduit bekennen negen keeren op tien verdient ze op onze dagen dien boozen naam. Behagen door natuurlijke begaafheden en sterke deugden, dat is de ware behaag lijkheid; het te willen doen door overtollige onzedelijke kleederdracht, dat is de verlei dende behaagzucht. Immers, de vrouw, het meisje, het kind, dat met doorschijnend, te kort, te smal, laag uitgesneden kleed over straat loopt, of zich half naakt in gezelschap vertoont, is voor de blikken van hen die het zien, niet meer een schepsel dat eerbied af dwingt en ons schoonheidsgevoel voldoet, maar een prooi voor de begeerlijkheid en zeer dikwijls de schuldige oorzaak van wel lust en wulpscheid. Vrouwen, niet tot verleiden werdt ge ge boren, maar tot behagen in de ruimen, chri- stelijken zinMoeders, weerstaat aan deijdel heid uwer dochters, want deijdelheid is eene gevaarlijke plaag. YSES. De icisten die op ons wegen groeien immer zwaarder, de meeste veroordeelden verslij ten in de gevangenis hunne laatste kleedercn en zouden tegen den nakenden winter kleer- goed moeten onvangen. Willen we slechts aan de gevangenen we kelijks een pakje bezorgen ter waarde van 15 fr. en aan de meest noodlijndende gezin nen een maandelijksche steun van 200 fr. verleenen dan zouden we maandelijks 8000 fr. moeten vinden. Dan kunnen wij nog niet spreken van de 2 9 3» roofden waaronder dik wijls bittere ellende geleden wordt. Dat de personen die willen ijveren voor recht en eerherstel der slachtoffers van Vlaan deren 's Ideaal, het Comiteit voor Recht en Menschenlijkheid, afdeeling van het Marte laarsfonds zoo krachtdadig mogelijk steunen. Dat de personen, die wenschen Volmacht en Bonboekjes te onvangen, ten einde steun gelden in te zamelen ten bate van bet Marte laarsfonds zich wenden voor alle inlichtingen tot hot ALGEMEEN SECRETARIAAT, 73, Oude Koornmarkt, Antwerpen. Het Martelaarsfonds. Het Comiteit voor Recht en Menschelijkheid. vaflMerris, Cornet Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPER1N.GHË. Loopende Rekeningen. Geldplaatsingen op korte en lange termijnen Beursl>f werkingen Wissel van vTeemde geiden. Leeningen op titels. Alle Stortingen op loopende rekening aan 3.50 Alle Stortingen op 6 maanden aan Alle stortingen op langeren termijn een te komen. over- HET IWARTELAARSFONDS ANTWERPEN. OPROEP Vooreerst bieden wij onzen dank aan de talrijke Vlamingen, die bereidwillig maande lijks een deel van hun karig loon afstaan om ons werk van vlaamsche solidariteit te steu nen. Hier volgt de lijst der maandelijksche in gezamelde gelden gedurende het jaar 1919- 1920 De vogel kent men aan zijn veeren Maar kent men den rnensch nog aan zijn kleeren?.. Die tijd is lang voorbij, indien hij ooit geweest is! Nog is het waar dat de Turk aan zijn stofrijke broek te kennen is, de Schotaanzijnrok.de monnik aan zijn pij, de burger aan zijn vest; maar dat de scha trijke dame te onderscheiden is van de een voudige burgersvrouw, van het naaisterken of het fabriekmeisje, dat zal niemand geloo- ven. Inderdaad, de pronkzucht heeft dat onder scheid uiterlijk weggenomen. De leuze is niet meer: gekleed gaan volgenszijnen staat, maar... gekleed zijn lijk een ander. Willen schijnen wat ge niet zijt, is reeds een bewijs van ijdelheid, dat u doet dalen in de achting van verstandige menschen. Er is nog meer, ongelukkiglijk; trouwens, de ijdelheid is eene gevaarlijke plaag, en ijdele hoofden gaan dikwijls gepaard met lichte Zinnen en... lichte zeden. De behaagzucht is de vrouw ingeboren in den grond is dat geen kwaadhaar levens doel stemt daarmeê overeen. Zij werd ge schapen om moeder te wordendaarom noemde de Schepper haar gezellin van den man. Alsechtgenoote moet ze trouwde zijne wezen, hem behagen door liefdeblijken, toe geeflijk zich allerhande opofferingen ge troosten, zoowel zijn oogen als zijn hert vol doen, om hem in echtelijke trouw aan hare zijde te houden als christen vader van hare kinderen. Het huwelijk is het eerste «daar- Augustus Fr. 622.00 September 458.50 Oktober 801.75 November 953.10 December 1.217.25 Januari 678 00 Februari 627.36 Maart 665.90 April 516.50 Mei 2.572.95 Juni 1.988.80 Juli 2.338.18 Totaal Fr. 13.439.49 Uitgegeven voor Steun Fr. 13.250.98 P/Sinister Destrée en de Schoolstrijd. Altijd moeten we op de bres staan voor de zie! onzer kinderen. Wanneer za! de tegen partijons gerustlaten Minister Destrée (soc) heeft weeral iets uitgevonden om ons lang zaam de ked toe te nijpen en ook oro gpjd te verkwisten. Hij is zinnens 97 nieuwe schoolopzieners te benoemen. Waarom? Natuurlijk onder voorwendsel dat de kantonale schoolopzieners het werk niet meester kunnen. Die benoemingen zou den omtrent een millioen aan de Staatskas kosten. V/are het niet eenvoudig een gepen- sionneerde onderwijzer te plaatsen bij ieder schoolopziener als sekretaris. Wat zit daar achter? Een beambte van het ministerie van Destrée heeft het bekend gemaakt aan de Journal de Liége Deze socialistische bediende verklaarde Hoe walgelijk! Wilt ge meer weten. Het ministerie van kunsten en wetenschap pen heeft een stuk gezonden naar de vereeni- gingen van socialistische onderwijzers, om ze op tijd te verwittigen. Ziehier wat er op dit stuk geschreven staat: Weest zoo goed de leden van uwen bond te verwittigen dat er verscheidene plaatsen van kantonale en hoofdopzieners open staan Voorwaarden: 1) Tien jaar uitoefening van het onderwijzersambt voor kantonale opziener en twintig voor hoofdopziener. 2) Onderwezen te hebben in de 3 graden. 3) Zich verbinden een exaam te ondergaan binnen de 2jiar. Deze roode kandidaten aan tijden verwit tigd zullen den voorrang krijgen bij de oude onderwijzers, die hun wettelijk diploma be komen hebben na moeizame studie. Welke politike winkel en laagheid? M. Destrée, was het daarom dat ge in 1918 schreeft aan Kardinaal Mercier: Vast Mengelwerk van «De Poperinqhenaar» 29. Saldo Fr. 188.51 13.250.98 Franken werden uitgekeerd ge deeltelijk in geldel ijken steun aan de meest beproefde gezinnen, gedeeltelijk in het we- kelijksch bezorgen van pakjes levensmidde len aan de meest noodlijdende gevangenen. Het kan toch niet dat dezelfde liefdadige Vlamingen jarenlang aléén den nijpenden nood heelen onzer edelmoedigste kampers. Heel Vlaanderen rnoetzich rekenschap geven van de groote plichten tegenover zijne dier baarste zonenHeel Vlaanderen moet zorgen dat ze niet gansch ondermijnd aan Vlaande ren terug geschonken worden of dat hunne huisgezinnen door tekortkomingen ten on der gaan. Thans kennen wij de namen van 5J5 po-» lilleken veroordeelden of gevange nen, waaronder 32 gehuwden, waarvan 20 gezinnen in nood verkeeren 5 hunner, waarvan 4 gehuwden met kinderen, zijn overleden in de kerkers of ten gevolge van hunne opsluiting. 3 anderen zijn erg ziek. 3 vrouwen van gekerkerden, 2 moeders en 1 vader ziin gestorven van verdriet. naar het Engelsch. Waar gaan we daarmêe varen, Dick?» O, stuur het over daar ergens, Bill 1 Alzoo was 't dat een Britsche held zijn dood-intrêe maakte. Toch onderging ik een gruwelijker schok, spijts al het schromelijke waaraan ik gewoon geworden was. 't Was toen ik de gekwetste zeelieden zag op brengen. De fakkels op de landingplaats, flikkerend en rookend in den zwaren wind, wierpen hun vale licht op de zes zeven mannen die het gangske opkwamen een voor een. Ten minste ik moest ze ter trouwe als mannen aanzien, want ze hadden meer het uitzicht van- spoken die opdagen uit het graf, of van dierlijke schepsels die opduiken uit een afgrijselijke onderwereld. Toen de Duitsche houwitser op hun schip openberstte, waren zijn stukken omhoog gespetterd, zoodat allen in't gezicht gekwetst werden, eenigen de oogen uit geslagen, en de anderen onkennelijk gemaakt. En daar kwamen ze op, uitgedoscht in schip-dekens, hunne hoofden omwonden in verbanden, hunne aangezichten oprecht verdoken onder maskers van watte die uitliepen in punt, lijk bekken, en doorweekt van bloed op dat pun besloten ben ik nog altijd en zooveel het in mijne macht is, voor onzen heropbloei het geyoel vannationalebroederlijkheidte hand haven, dat, in de beproeving onze macht was Doch de ondervinding heeft ons ge leerd dat rechtzinnigheid bij de socialistenen recht is verre te zoeken. Onder den dekmantel van verdraagzaam heid en zoete woorden, grijpen ze naar de keel met het woord Rood of geen brood Rood of dood Handen af van het kristen onderwijs, han den af van de ziel onzer kinderen 1 Deze streek van M. Destrée is zoo brutaal dat zij onmiddelijk eene logenstraffing vraagt vanwege minister Destrée. Is deze daad, waar bevonden, dat het eene schande weze zulk een minister van kunsten en wèten- schappen te dulden. We meenden, na den wapenstilstand, dat de schoone woorden welke onze tegenstre vers gedurig in den mond hadden als Recht, eerlijkheid, gelijkheid gemeend waren, en daarop steunend drukten we in ons blad ingezonden mededeelingen, over officieele scholen hier in de streek. We zien nu van hoog het voorbeeld komen van weinig rechtzinnigheid, en dit is alweer een bewijs dat wanneer we met tegenstre- handelen, er alleen goede overeenkomst bestaat wanneer wij op alles toegeven. Katholieke Ouders, laat ons dus op ons eigen steunen haat ons onze kinders zenden naar scholen waar ze, gelijk wij vroeger, lee- ren bidden en vragen dat God hun dagelijksch werk zegene. Met onze kinders naar zulke scholen te zenden zullen wij ze leeren moedig rechtveerdig den strijd voor 't leven ingaan. MINISTERIE VAN LANDBOUW. BERICHT AAN DE LANDBOUWERS. niESIST 3ER STAATSL AflÖÖOUWKUHDlCCI}. De heer Pauwels R., Staatsiandbouwkun- digeen Staalscommissarisvoor delandbouw- herstellings-contracten, brengt ter kennis der landbouwers dat hij zijn bureel overge bracht heeft te Yper, steenweg naar Meenen. Alle belanghebbende kunnen hem schrif telijk en gansch kosteloos raadplegen over alles wat den landbouw betreft als ook over de maatregelen genomen ten voordeele van de herstelling van den landbouw in de ver woeste gewesten. De leden der landbouwcomicen en der bonden voor landbouwherstelling mogen hunne brieven postvrij dus zonder timber) zenden tot den Staatslandbouwkundige op voorwaarde dat de brief onder band weze en in den hoek van den omslag onder het opschrift Het lid van het landbouwcomice» hun handteeken schrijven. De heer Pauwels kan mondeling geraad pleegd worden eiken Zaterdag morgen te Yper van 9 tot 10 ure in 't Stadhuis. Te Poperinghe eiken Vrijdag morgen van 9 tot 10 1/2 ure in de zaal van de hoerengil de Casselstraat bij O. L. V. Kerk.) Het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel, heeft Maandag namiddag, uit Parijs een telegram ontvangen, onderteekend door M. PaulHymans, meldend dat de Raad van de Volkerenbond, in zijne openbare zit ting van Maandag morgend, met algemeene stemmen, de besluiten goedgekeurd heeft van het Verslag dat den definitieveterugkeervan de grondgebieden Eupen en Malmedy uit roept. Aan alle gemeentebesturen werd het blijde Ik beefde bij dat zicht, en stapte weg, den oorlog vervloekend en al zijn gruwelen. Na mijn terugkeer in Duinkerke, verbleef ik er niet lang meer, uit reden van de jacht op oorlogscorrespondenten. Mijn naam im mers stond op de zwarte lijst, als een mensch die veel te veel gezien had. Ik vond het wij zer zuidwaarts te trekken, en mijn rug te keeren naar België, waar ik zulke wondere avonturen doorleefd had aan de vuurlinie. De oorlog lag versteven in winter-veldtocht, lijk opgedroogd en bijna zonder voorvallen in de streek rond Veurne. Maar ik had den heldenmoed gezien van de Belgische solda ten in dien heerlijken laatsten stand tegen den vijand, die hun kleine koninkrijk ver woest had, en mijn leven lang zal de herin nering' aan die dagen in mijn geheugen blij ven ais een overheerlijke treurzang. Ik was bespeersd geworden met Belgisch bloed, en had hulp geleend om zijne dooden en ge- kwelsten te dragen. Daarover ben en blijf ik fier, en mijneziel groet met eerbied den geest dier dapperen het overblijfsel van een leger die, zonder veel hulp van Franschen of Engelschen, rotsvast stand hielden in hun ne loopgrachten, zonder gedadht van over gave, en met onwrikbaren moed, tot er maar weinig meer overbleven om den vijand weg te houden van hun laatste strookje grond. Het was de moeite waard, op levensgevaar af, al deze dingen mêe te leven. FOFERIKGHENAAR Voor aankondigen dei- provincie Oost-Vlaanderep zich wenden tot E. DUQUESNE Zoon, Marnixstraat, 30/ GENT. Telefoon 1669. I IT GK V1111 n "t- Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den VRIJ dag noen ingezonden worden. nf pah ennodiff irordnnfrl oplach De Leiewacht. Vlaamsche vrouwen, wij rekenen op uw edelmoedig hart om de bloedende wonde onzer dierbaarste kinderen te heelen. Vlaam sche mannen wij vertrouwen op uwe offer vaardigheid om ons werk van vlaamsche so lidariteit volgens uw vermogen te steunen. De VoorzTster, De Seeetaris, De Voorzitter, Mw. Constant Gillis. H. Peters, Oud-Str. Dr.Laureys. Bureelen open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Den Vrijdag van 81)2 tot 12 en van 2 tot 4 u. Den Zaterdag van 9 tot 1 ure namiddag. 1 °/o. Werking gedurende het jaar 1919-1920. Het Martelaarsfonds werd gesticht te Ant werpen op 15 Oogst 1919 met het doel den stoffelijken en moreelen nood te lenigen van hen die lijden uit liefde voor ons allen, van hen die alles opofferden voor wat ze goed dachten te zijn en waarvan de Minister van Justitie in de Kamers der Volksvertegenwoor digers getuigde dat ze niet handelden voor geld maar uit hoogere liefde. nm» der vrouw en nm dieswil mielt de De huidige schoolopzieners zijn voor het algemeen KATHOLIEK, in wie we geen ver trouwen hebben; we willen nevens hen of BOVEN opzieners benoemen die hen afspie den en ons inlichten. Einde.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1