HET NOTARIEEL. EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD 'Nieuwsblad voor Poporinghe en Omstreken. Bant van Papeilajtie BUREELMEUBELS Zondag 3" October 1920. 15 Centiemen. 17e Jaar. Nr 40. Vlaanderen naar Lourdes. Het onweder dreigt. Kwijt schriftzegels. In 7t Buitenland. Alle Belgen zijn gelijk de wet voor POPERINGHE logezonden Soldatenbrief E. DUQUESNE Zoon, l>omienieii£pri §s 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.25 fr. buiten Stad met de post 7.50 fr. Buitenland10.00 fr. EIT« GVEIï V. Aaailioiicligfiagjeii s Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. 't Was een twijfelachtige vraag, of de be devaart uit Vlaanderen, in t898 ingericht dit jaar zou hunnen ondernomen worden. Immers de bedevaart van Kortrijk voert ten grootsten deele volk mede uit West- Vlaanderen, alhoewel al de Vlaamsche gou wen er in vertegenwoordigd zijn. Dat er nu in West-Vlaanderen veel streken zijn die, gezien de tijdsomstandigheden, wei nig bedevaarders zouden opleveren, moesten de inrichters wei weten. En toch hebben zij niet geaarzeld. Het moet hun dan ook veel voldoening schenken dat hun pogingen met een onverhoopten uit slag werden bekroond. Eere zij pastoor Bruloot en zijn ijverige medewerkers. Na veel geloop werd een trein toegestaan die op 17sten September Kortrijk zou verlaten en den 18sten te Lourdes aankomen. De lijsten sloten met 370 bedevaarders, waaronder priesters, mannen en vrouwen. Wij mogen zeggen dat al de standen er in vertegenwoordigd warenvan den edelen burggraaf tot de eenvoudige dienstmeid. De trein voerde ook een aanzienlijk getal zieken mede, en onder hen twee oudstrijders, menigwerf gedekoreerd. De Poperingsche groep mag er op roemen dat zij tot de schoonste behoordebenevens tal van zangers en zangsters werden uit baar de orgelist, de vaandeldrager en een hulp predikant gekozen. De afreis verliep in alle gezelligheid, in onderling liefdebetoon en blijde verwachting van hetgeen volgen zou. Te Lourdes zelf was het de eene aandoe ning na de anderede stille ingetogenheid aan de grot, de plechtige hoogmissen, de eigenaardige kruiswegen, de aandoenlijke nachtaanbidding, deindruk wekkende proces sie van het H.Sacrament met den zegen voor de zieken. Geen twijfel ofdebedevaarderszullen allen naar Vlaanderen teruggekeerd zijn met een vermeerdering van devotie tot het H. Sacra ment en tot O. L. Vrouw. Allen waren het eens om den lof uit te spreken van den onvergelijkelijken bestuur der pastoor Bruloot, zooals ook iedereen ge- reedelijk getuigen moet dat voor de stoffelijke inrichting alles v/as gedaan geweest wat eenigzins mogelijk was. OchzekerToen ik 't huis kwam zag ik er versleten uit, mijn oogen vielen toe, maar mijn hart was en is vol zonneschijn. Te Lourdes immers lijkt de hemel dichter dan elders. Bedevaarder. Leest en Oordeelt Over de trams. Zekere soort trambedienden vinden zich verplicht soms eens in 't openbaar te biech ten. We hebben gelukkig nog onze goede Poperinghenaar om ons daarin te helpen en zoo kan men somtijds zijn hert lucht geven. Als de maat vol is loopt ze soms wel ook eens over, 't is hetgeen hier voorvalt met sommige onzer Christene vereenigden. Ja, vrienden lezers, er zijn zooveel donke re wolken die zwerven boven de tram wereld. Hetgeen onze Christene vereenigden te door staan hebben is ongelooflijk en toch waar Onrechtveerdigheden en vervolgingen van wege dat schoon Nationaal Syndikaat Oh die kerels durven niet meer laten ken nen wie of wat ze zijn, ehwel vrienden ik zal u zeggen wat ze zijn. Maskers die op het aan gezicht de Nationale kleur aangetrokken heb ben, vermomde Socialisten, vervolgers der Christene vereenigden; in één woord de Broodroovers van alwie zich christen durven noemen 11 Oh mijnheeren er was eertijds een mach tig en christen syndikaat en wee hen die het niet wilden ten volle erkennen; dat ze dan maar de verantwoordelijkheid er van dragen. Nu speelt het Socialistische Syndikaat ten volle\ien baas, en de kopstukken vervangen maar al te dikwijls den Bestuurder zelf dia als een bevend broekventje niet roeren durft en maar gedurig toegeeft wat die christene vervolgers hem vragen Er is geen kwestie van loonsverhooging, want op dat juist hebben wij altijd de eerste verdedigers geweest. O die roode lawijdma- kers zouden nooit eene woonst vergoeding aan vaard hebben; ze volgen stilaan de gedachten der Christen vereenigingen, met ter tijd zul len ze ook wel het familieloon aanvaarden, want dat zijn stelsels die alleenlijk op de rechtveerdigheid steunen. Dit stelsel werd vroeger verdedigd door onzen vriend A. Burggraeve de gewezen moedige Voorzitter onzer christene vereni ging. Ja mijne vrienden lezers, we hebben veel verloren daar die man ons altijd trouw terzijde stond, wij Christene vereenigden moeten het als plicht aanzien hem dankbaar te wezen voor al de verbeteringen dien bij voor ons bekampt en gewonnen heeft. Nu willen we eens voldoenig aan ons hartje ge ven. Er werd eene officieele benoeming van trein-Overste toegekend aan een voorbeeldi ge bediende die daartoe warm aanbevolen wierd door 4 verscheidene Oversten Onge lukkiglijk die man was geen roode voorvech ter, en mocht deze eer niet bezitten, niette genstaande het handteeken en de goedkeu ring van den Bestuurder! Besluit werd ge nomen door de roode broeders« Het galonneke dat eerlijk verdiend was, moet van zijne muts»!? Gevolg men goede jongen, omdat ge bij de slaafkes niet zijtl Het woord werd dus verbroken, en onze brave vriend werd er over ingelicht door den Bestuurder. U had groot gelijk te bekennen dat uw eerge voel er door zou gekrenkt worden de zaak komt toch in regel beste jongen. Nu zuft ge meer dan ooit uw Christene vereeniging noodig hebben. Denkt niet dat gij alleen staat. Een tweede feit om er geen tien aan te ha len is dit van één der grootste kopstukken Die onschuldige jongen werd door een dépot overste eene kleine straf voorgesteld omdat hij een rijtuig door onoplettendheid erg bescha digd had, ja als men dat al niet mag doen? Ewel, gezel krijgt in plaats van eene beris ping, eene eervolle melding en werd bijna een eereteeken op de borst gehecht! Eere aan den man dus, want 't kon of 't mocht niet anders, het was de vriend van Cesar die het onderzoek moest doen, ja ook nen roo- den, verstaan Het moet dus niemand verwonderen dat ver scheidene onzer leden zich lieten opmaken om het Christen syndikaat te veriaten en naar Rood of geen Brood» over te gaan. Deze ged wongen leden hebben altijd kun nen bestatigen, dat hunnen grooten baas al les bestreed wat wij hem in volle rechtvaar digheid voorlegden tot welzijn van eenieder der trambedienden tot welke kleur ze ook mochten behooren. Ja die heer die nu telkenmale door die So- cialistjes 't mes op de keel gelegd wordt, overdenkt zeker nog wel den tijd waar hij zelf nog eenige voorstellen mocht doen Maar die tijd is weg mijnheer, want ge hebt hun het vergift zelf toegediend. Ge hebt hun Socialistische drank verkocht in Katholieke flesschen! Te laat is het Mijnheer en nooit zult U nog in Staat zijn die schande te her stellen. Laat ons, Christene broeders, met moed den strijd door voeren, weest niet bang voor beleediging of bedreiging van wege die sla ven. Geeft ons kennis van iedere beleediging of bedreiging en dan zullen we eens den moed toonen die groote schreeuwers voor hunne daden te beloonen! Blijven we getrouw aan ons Christen zijn, Steuntelkanderen schaart u allen onder de breede plooien der Christen vereenigingsvlagA. Burggraeve. nnHoice -»flï:orï iimio LrinrWon I verzekeren maar 'k peize 't toch. Aizoo wasj ren alleen 60000 onzer jongens naar Frank- UUUci 8, Ztljul ÜW KlilUt! cl!. I] dat ooeesteld. iriik trekken nm er als echte slaven het 's Morgens, na ^pnstaan, en 's avonds, èer zij zich'ter rüsf rfggeri, teekeut op hufl voorhoofd het kruiske met een God ze gen en God beware UIuit het diepste van uw minnend hart. Ouders die hun kinderen zegenen doen ietsgrootsenheiligs; kinderen, door hun ouders gezegend, staan onder de hoede Gods, onder de bijzonder bescherming van den Schutsengel. Wat al lederen door het kruiskebewaard. Wat al Knapen door het kruiske» gered. Hevig, haast onweer staanbaar vlamt soms de bekoring op; doch, in het felste van den nood, voelen zij weer den duimdruk op hun voorhoofd, Vader en Moeder, toonbeelden van eerbaarheid en deugd, rijzen voor hun geest, strijden mee met kind en engelbewaarder en God schenkt de overwinning. Wat al hoogstudenten, in bitteren kamp tegen lokkende zonde zielen, hielden stand ter wille van het kruiske en zagen, thuis gekomen, Vader en Moeder, met vragenden blik, diep in hunne klare oogen kijken en beven dan van zalige on uitsprekelijke vreugde: rein, ongeschonden! Geen blijdschap komt de hemelsche zoo na bij, als die van ouders en kind bij dit weder zien. Toch is het kruiskelangzaam aan 't verdwijnen in onze Vlaamsche familiën. Nog een stuk van ons eigen schoon dat weg gesmeten wordt! Te eenvoudig, ziet ge, te kleinburgerlijk, goed voor onze voorouders, niet meer van onzen tijd. Ouders, ging de gewoonte bij u verloren, voert ze weer in, zegent uw kroost. Kinde ren, schaamt u niet om den zegen uw zoet ste vreugd zal het zijn, neergeknield bij Vaders of Moeders sterfbed een laatste maal hun bevende hand te voelen, tastend naar uw voorhoofd om daar te prenten 'ttee- ken van uw erfgebied, onuitroeibaar, het kruis ken. dat opgesteld Mijneer de Burgmester, Ik heb de eer U te doenbekomen de ju weel den zegepraal médaille van soldat zulkeenwonhaftiginuwestadtoebestemd Ik wenzaek U een het boven aan de genoem de te willen doen afgeven en mij een om vangs- brief weer te zenden. Ik heb mijn medalie gekregen van den heer Sekretaris op 't gemeentehuis; maar wat voor een brief die heer nu zal weerzen- den naar mijn kommandant, dat en kan ik niet peizen. Ik voor mijn part, 'k en ben maar een boerejongen, en heel de reste van de v/eke heb ik in mijn eigen gezeid, al pa tatten uitkappen op 't veld: omvangsbrief, omvangsbriefmaar al geen avance, 'k en wete niet wat dat wel mag zijn. Nu, 'k heb ik alsan mijn medalie! 't En is maar om je te zeggen, meneere, dat is nu algelijk Vlaatnsch zeker? Je kunt er wel niet vele vah maken, maar voor iemand die een beetje Duitsch kent en een beetje Fransch; en dan een medalie en een naam erbij zien, dat is daaromtrent toch half verstaanbaar 't dunkt ine. rijk trekken om er als echte slaven het zwaarste werk te verrichten, terwijl de vet- betaaidt postjes in Vlaanderen door Walen worden ingenomen. Aan de «Fabrique Nationale d'armes de guerre a Herstalwerd een onmiddelijk uit te betalen voorschot op de oorlogschade toegekend van 48 miljoen en oneffen. Vla mingen aan den Yzer, wachten maar, de kanonnengieters gaan voor Van 1830 tot 1920 betaalden de Vlamingen 18 miljard belastingen en de Walen 12 mil jard. Van die 30 miljarden kwamen er 24 miljard ten goede aan de Walen en voor de Vlamingen... het overschot. In Brussel sticht de burgemeester een school met eigen onderwijs voor 20 neger- kinders. In gansch die groote stad is geen enkel klas met Vlaamsch als voertaal te vin den. Vlamingen leest en oordeelt en bloost van schaamte omdat gij alleen de schuld zijt van dit alles. van Merris, Coevoet Cie. Loopende Rekeningen. Geldplaatsingen op korte en lange termijnen Beursbewerkingen. Wissel van vreemde gelden. Leeningen op titels. Alle Stortingen op loopende rekening aan 3.50 Alle Stortingen op 6 maanden aan 4 Alle stortingen oplangeren termijn over een te komen. Zooals gezegd, zijn erin de registratie, kwijt- schriftzegels toegekomenzoodat iedereen nu ook op boete verplicht is zijne kwijtschrften die hij ontvangt of uitgeeft van boven de 10 fr. te doen zegelen. We stelden verleden week de vraag wie die zegels moet betalen. Ziehier een gedacht van een lezer: Het kwijtschrift wordt aan den kooper af geleverd om hem te dienen als bewijs van betaling, en hij alleen heeft er belang bij een kwijtschrift te hebben. De kooper heeft het recht een kwijtschrift te vragen, maar niets verplicht hem er eene te vragen. Hoevele koopen worden dagelijks niet gesloten zonder dat er spraak is van kwijtschriften. Het besluit is dus: Indien die kooper een kwijtschrift vraagt of er een aanneemt, moet bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15 Pop. In de Teems te Londen is een petro- leuinschip gesprongen. 7 werklieden werden letterlijk verhakkeld en gedood. De koolmijncrisis in Engeland schijnt in der minne te zullen opgelost worden. Na de uiterst woelige en revolution- naire dagen in Italië, keert de kalmte allengs- keris terug. Op het oude front rond Rijssel zijn weer eenige ongevallen inet obussen gebeurd. Er zijn weer verscheidene doodeia waaron der twee kinderen. In Ierland duren de troebele tijden voort. In de Alpen is eene ontzettende ramp gebeurd. Eene geweldige overstrooming heeft de Fransche, Italiaansche ea Zwitser- sche hellingen geteisterd. Al de bruggen zjjn hij het zegelrecht betalen. Maar de kooperï vernield, de spoorbanen weggespoeld, fa- kan ook het kwijtschrift weigerenin dat geval is er natuurlijk geen sprake van het zegelrecht te betalen, maar dan ook draagt hij de gevolgen van die weigering en berooft zich van het bewijs van betaling. Ten andere: we zijn allen nu eens kooper, dan eens verkooper; en wordt het aangeno men dat de kooper de zegels betaald, 't komt toch overeen uit. Wie heeft een ander gedacht? TIJDENS DEN OOIILOCÏ. 1. ongeneesbaren. De inwoners brengen bed den en ander gerief. Andere Vluchtelingen worden gezonden naar de buitengemeenten, 't Zijn meestal schamele werkmenschen. MIJNHEER, Alst U belieft, een klein plaatsje in uwe gazette; 'k moet iets vertellen. Bedank je Mijnheer. Ze schreeuwen altijd dat er zooveel offi cieren zijn die geen Vlaamsch en kennen. Hewel, 'k peisde ik ook dat mijn komman dant geene kende; en zie, verleden weke krijg ik een kaartje van den heer Burge meester, dat ik moest mijn dekoratie gaan halen, die ingekomen was op 't gemeente huis. Ik ga er naartoe, en wat zie ik daar? Een briefke van mifn kommandantIn 't Vlaamsch Luistert liever, 'k ben ik zoo goed niet geleerd in de talen, en 'k en durve 't ik niet nongeschut langs de kant van Armentières. Wilt ge eenige voorbeelden lezers In Belgie zijn 4 hoogescholenhoeveel zijn er voor de Vlamingen? Geene enkele. In Belgie zijn 78 Staatsmiddelbare scholen. Voor de 3 millioen Walen zijn er 49. Voor de 4 millioen Vlamingen 29. De Waalsche provincie Henegouwen heeft 42 nijverheidsscholen. Oost-Vlaanderen heeft er 6. Antwerpen heeft er 1. In de Waalsche provincie Namen is er 1 lagere school voor 54 kinderen, in Henegou wen 1 voor 92. In de Vlaamsche provincie Antwerpen is er eene lagere school voor 194 kinderen. In Oost-Vlaanderen 1 voor 153. Wat is het gevolg van zulke gelijkheid? Dat er in de Waalsche provincies 4 a 5 °/u ongeletterden zijn terwijl dit getal voor de Vlaamsche provincies stijgt tot 20 en zelfs tot 30 Dat jaarlijks uit Oost- en West-Vlaande- beweging van engelsche en fransche troepen. Orders links en rechts uit de hoofdkwartie ren. Er worden barricaden opgericht tegen de stad op al de wegen. Loopgrachten wor den gegraven op 3 kilometers van de stad. In stad een 50 tal fransche en belgische sol daten. Twee duitsche vliegtuigen boven de stad. brieken vernietigd. De schade is nog onbere kenbaar. In Opper-Maurienne alleen wordt ze geschat op 20 miljoen, in Savoie op 50 miljoen waarvan 20 voor de vernielde brug gen. - In de dokken te Bordeaux zijn voor 4 miljoen franks tabak, graan, enz. verbrand. In Spanje was er een arme visscher, Manuel Garmandia, van San Sebastan. AIop- eens krijgt de man 20 miljoen pesetas of in onze munt omtrent 45 miljoen frank. Zes en twintig jaar geleden ging zijn moeder naar Amerika en vertrouwde hem toe aan eene zuster, nu is ze ginder gestorven en de visscher heeft alles geërfd. De man kocht dadelijk den grootsten auto die hij vinden kon en haalt eiken avond zij ne oude bootsgezellen af en gaat er mede rond rijden en feesten. In China is er zulke groote hongersnood dat in vele dorpen de hoofden, vrouwen en kinderen vergeven met arsenic. De oogst was maar 8 van het normale en 40.000.000 menschen dreigen van honger om te komen. Volgens missionarissen is er 200.000.000 pond noodig om allen te helpen. Het ergste is dat er nog altijd in gansch China geen betrouwbare regeering is en dat de inkomsten maar 5.000.000 pond per jaar bedragen en de uitgaven wel 13 000.000. per maand. Daarbij zijn de soldaten en officieren die in de laatste revolutie overwonnen heb ben de baas en plunderen de staatskas zoo veel ze maar kunnen. De kristenen hebben het wederom te ver duren en langs alle kanten hoort men van moorden. zien eenige duitsche gevangenen. Vervolgt. PQPERING3ENAAR Voor aankondigen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. POSTCHECKREKENING Hr 15570. Alle annoncen zijn vooraf te betalen EN moeten voor den VrIJ" daq noen ingezonden worden. Van eenen vriend die gedurende gansch den oorlog in Poperinghe verbleven heeft, en dagelijks eenige aanteekeningen deed, kregen wij zijn dagboek. Wij meenen onze lezers aangenaam te zijn met die aanteekeningen over te drukken; Het is geen verhaal; enkel eene opsomming met dagen datum van de ge beurtenissen, en meest al droevige, die in onze stad plaats grepen. Zooveel mogelijk werden al de beschietingen en ongevallen aangeteekend. Ongetwijfeld zullen al onze lezers mei belangstelling dit dagboek lezen, dat ons allen de lijdensgeschiedenis herin nert, van onze stad en hare bewoners. Uit de bqde van het H. Hart. Piotje. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Bureelen open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Den Vrijdag van 81)2 tot 12 en van 2 tot 4 u. Den Zaterdag van 9 tot 1 ure namiddag. Uit mijn dagboek. 11)14. Dinsdag 28 Juli. 3 Militieklassen wor den opgeroepen. Zaterdag 1 Oogst. Nog 9 klassen wor den binnengeroepen. Algemeene Mobilisee ring van het Leger. Dinsdag 29 September. Rond de. 200 Vluchtelingen uit Aalst, Mechelen, Leuven °men toe. Zij verbleven in 't gesticht der Zaterdag 3 October. 2800 Belgische Soldaten der klas 1914 komen gevlucht en worden in stad geherbergd, en uiterst wel ontvangen. Zondag 4 October. De Soldaten moeten haastig weg en vertrekken 's avonds, 't Schijnt dat de Duitschers reeds in Meenen zijn Maandag 5 October. De Duitschers in Locre, Westoutre. Hier wordtde veldwachter Douchij laffelijk dood geschoten. Woensdag 7 October. De Duitschers in Poperinghe! Een 200 tal ruiters trekken met den avond door de Stad. Algemeene versla genheid. Van vandaag worden de klokken niet meer geluid. Donderdag 8 October. Nog een twintig tal Duitschers trekken door de stad. We zien gedurig vliegtuigen rond zweven. Voor 't eerst ook hooren wij het kanon zoo aan houdend en... zoo dicht! Vele inwoners worden bang en sommigen gaan op devlucht. Vrijdag 9 October. Nog een 20 tal duit schers door de Stad. Marktdag, doch geen volk noch koopwaar. De vlucht der inwoners neemt toe. Zaterdag 10 October. Aanhoudend ka- Maandag 12 October. Laaiste dag dat de duitschers in stad komen. Hevig kannon- geschut in de nabijheid. De vluchtelingen van Aalst enz. vertrekken naar Oostende- Zou 't waar zijn dat Antwerpen gevallen is? 300 Fransche ruiters komen toe. Dinsdag 13 October. Vertrek der fran sche ruiters. 1200 Fransche voetgangers van de reserve komen toe met hunne wagens. Zeer hevig kanongebulder. Het losbranden van het kanon op den Catsberg wordt hier duidelijk gezien. De angst onder de bevol king groeit aan. Woensdag 14 October. Een fransche staf met d.e krijgsgouverneur van Duinkerke komen toe, vergaderen op 't Stadhuis en vestigen er hun hoofdkwartier. 0 Batterijen van 6 kanons 75 komen toe. Gansch den dag trekken soldaten voorbijvoetgangers, dragonders, enz. geschat op 25.000 man. 4 Vliegmachienen komen toe en vallen bij de hofstede Delaleau waar dan een vliegpiein opgericht werd. 10 Engelsche auto's met vliegmachienen, materiaal enz. 50Engelsche caissons met munitie komen 's morgens toe en vertrekken 's avonds. In stad blijven rond de 10.000 soldaten vernachten. Er zijn er schier in al de huizen. Donderdag 15 October. Een Engelsche staf vestigt hem in het College. Gedurige Vrijdag 16 October. Gansch den dag trekken fransche ruiters voorbijKurassiers, Jagers, Dragonders en ook wielrijders. Staf van 't peerdevolk, Staf van 't voetvolk, Staf der kannoniers. Toestellen van draadlooze telegrafie in 't college enz. Overgroote be weging van paardenvolk, autos, wagens, kanons enz. Zaterdag 17 October. Het Vleigplein Delaleau is in orde. Vroeg in den morgen hoort men het kanon in de verte. Gedurige beweging der Vliegers. Zware Autobussen van Parijs doen den grond daveren. Er ko men nog soldaten toe, 's avonds is de bewe ging buitengewoon. Zondag 18 October. Een 1000 tal voet gangers, wagens met munitie, kanons enz. Eenige engelsche ambulancie wagens Men spreekt van gevechten rond Merckem en Poelcapelle. De fransche staf trekt op naar Dixmude wordt er gezegd. Na 8 ure mag niemand meer uit noch in de stad. Binst den dag is de in- en uitgang ook bewaakt. Wij Maandag 19 October. In stad nog enkel Engelsche soldaten. Op de Markt 4 mitrail- leuzen en een 20 tal autos. Groot heen en weer gerij van autos, autocars, en autobus sen. Tegen den avond komen 4000 engel sche soldaten toe en 800 ruiters. Zij vernach ten hier. Dinsdag 20 October. Gansch den nacht trekken engelsche soldaten op. Wij hooren hevig het kanon tot rond 8 ure, Nog altijd engelsche soldaten en kanons. Deétat-major keert terug... niets goeds. Duizende en dui- zende vluchtelingen met pak en zak komen hier toe. Woensdag 21 October. Gansch den nacht beweging en geschut. Nog altijd en gelsche soldaten en veel kanons, batterijen van 120. Men schat de voorbijgetrokken engelschen in deze laatste dagen, op 40.000 man. De vluchtelingen stroomen nog toe. Velen vernachten in de kerken die open blij ven. Politieregleinent: na 8 ure 's avonds geen burgers meer op straai. Donderdag 22 October. - Kanongebulder van 10 tot 2 ure. Nog altijd soldaten op, te voet, met autos, met trein. Er komen nog vluchtelingen toe, zelfs uit Yper reeds. Vluch- telingstreinen trekken voorbij. Veel engelsche gekwetsten ingebracht.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1