HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popennghe en Omstreken. M1139 FODetiRgliB 17e Jaar. Nr 47- i Apotheek Frans Van de Plas Zondag 21» November 1920. 15 Centiemen. Democratie. POPERINGHE Stad, Yper. boiuiementprijs a ti k o incli g" 111 ga 11 Het Proces Geerarclyn. De Werkloosheid in Frankrijk. öe Bouwmaatschappij. Een Lesje E. DUQUESNE Zoon. i Jaar in Stad tehuis besteld. 6.25 fr. buiten Stad met de post 7.50 fr. Buitenland10.00 fr. Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.—Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere hethaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Vóór den krijgsraad van Antwerpen tweede leger-divisie staat terecht Maurits Geerardyn, gewezen korporaal in 't 5e linie, oorlogsvrijwilliger. Op het front liet hij zich vrijwillig inlijven bij het peloton der patrouil- leurs, die de moorddadige nachtelijke raids in de Duitsche loopgrachten uitvoerden. Hij deed zijn plicht tegenover Belgie als niet dat één druppel er van ook aan Vlaanderen ten bate kwam. Auudiö Geeraroj n, naïeve, brave jongen, met uw gouden hart op uw handen, ge zijt een kind uit ons verhakkelde Yzer-gouwe nadat ze onze streek vermoord hebben, na dat ze de veie velden van 't Westland gemest hebben met 't bloed en de lijken onzer Vlaarnsche jongens, willen ze u nog zedelijk vermoorden, daar het Duitsch schroot 6* één, en hij werd als houthakker naar de Or- ne-wouden verbannen, zonder de minste veroordeeling. omdat.... omdat hij TE veel invloed had, als Vlaamsehe jongen, op Vlaarnsche soldaten Dien invloed had hij bewezen door de overloopers-beweging, die woedde in zijn bataillon, te stremmen, en door 2 eerlijke Waalsche officieren te verde digen bij generaal Drubbel, tegenover de valsche aantijgingen van 2 oneerlijke Vlaarn sche officieren. Dat was zijn misdaad 1 Daar defileeren nu, in Antwerpen, vóór de krijgsrechters, een eindelooze reeks van menschen, allemaal oud-strijders, Walen en Vlamingen, generaals en simpele piotten, die allemaal zeggen Maurits Geerardyn was een kranige vaderlander, was een beste sol daat, maar hij was Vlaming en Vlaamschge- zind. Daar ligt, voor die Belgische rechters, in die laatste woorden hij was vlaamschge- zind de vreeseüjke verzwaring van zijn misdaad We weten nog niet of ze Geerardyn zullen veroordeelen. We zijn zoo onbarmhartig te zeggen dat dit van geen belang is ja, zoo cyniek zijn we, ons af te vragen of het voor Vlaanderen niet beter ware dat hij veroor deeld worde? opdat zoo de maat van 't Bel gisch onrecht des te rapper zou vullen. Ik weet het, we mogen wel zoo onmeedoogend zijn voor u, nietwaar, Maurits, want gij zijt ook onmeedoogend geweest voor uw eigen, in uw offer, telkens het Vlaanderen betrof 1 Lezers, daar zou moeten nog een geiüig<?| verschijnen, te Antwerpen een nederig, uitwendig schuchter mensch, die leeft op uw streek, ongekend van u, omdat gij uw groo- te mannen niet kent, omdat ge u bot staart naar rotte Belgische grootheden, en niet vermoedt wat heerlijke Vlaarnsche groot heid is. Daar zou moeten verschijnen E. H. Cyriel Verschaeve, onderpastoor te Alverin- ghem, als getuige ten ontlaste in het proces Geerardyn. Ge kijkt verwonderd op, lezers, en dat is zoo pijnlijk ontmoedigend, dat ge nog niet eens weet welk een groot man er bij u woont. Ik zou u daarover meer moeten zeggen, dan het in deze regels kan, en u doen rillen van bewondering, gloeien van liefde voor dien Groote uit Veurne-Ambacht, die Vlaanderen en u allen-in-Vlaanderen zoo hartstochtelijk bemint, en zoo diep lijdt om uw Vlaarnsche liefdeloosheid. gespaard heeft. Wij groeten u, wij, de deel- genooten, uit 't Yzer-treurspel, u, den sim- pelen piot, u, den houthakker, in al uw Belgische ONEER, die glorierijke Vlaarnsche EER is. Ik herdenk de gruwelijke winter nachten, in de modderzee, niet kanonnen- gelaai en doodejidans ik huiver bij 't her denken, en ik huil de rechters van Antwer pen toe Belachelijk volkje, waarom kwaamt ge TOEN niet, GINDER, in den vuur-orkaan, om den verrader Geerardyn te veroordeelen Maurits, hoog het hoofd Ge zijt zoo groot, op het bankje der verraders daar, in dat paleis van Justitie, waar oorlogswoe keraars, zeepbarons en leveranciers van den gevloekten Duitscher, uit los gelaten worden, maar waar een jongentje van 21 jaren ver kwijnt in het gevang terwijl zijn moeder sterft van verdriet, omdat de jongen.... een Vlaamsch dichter is, en Vlaarnsche meetin gen hield Maurits Geerardyn, heel het jong Vlaan deren 't Vlaanderen van morgen, van straks groet u diep Doch niet alleen n Parijs heerscht die werkloosheid, ook in ;le andere indusirie- jcentra«irejgdy*- '4 -• ,v "'-^cnsisteo.nstaan, ofschoon veel minder hevig 1 En eigenlijk is: het zoowel in Parijs als elders, hoofdzakelijk de «unskilled labour», die er het eerst het '.achtoffer van wordt, omdat door vroegere loonacties ook hun salaris zoover opgedre ven is, dat dit maar weinig onderdoet voor dat der werkelijke vakmenschen Het is be grijpelijk dat men dan het eerst de unskilled labour naar huis zendt. En al zijn de cijfers van het arbeidsbureau van het Ministerie eenigszins lager, toch staan we hier voor getallen en percentages, die ernstig de andacht verdienen. Dergelijke berichten over werkloosheid klinken vreemd, als men reeds maanden en zelfs jarenlang heeft hooren spreken van een onderproductie, een goederen-nood, die on- staan zou zijn door het onttrekken van mil- üoenen mannen aan den arbeid, gedurende den oorlogstijd. recht hebbe in 't bestuur en dan ook plicht vervulle. Dit is ons standpunt sciie Democvaocin zullen we even stout en bout schrijven over de uitwerking van deze gedachte in 't Westland. God ter eere en ons Westlandsch volk ten bate. Democraat. zijnE3ij ons wil ieder de eerste zijn en baant I zich een weg, boksend met beenen enarmen- Kat'nolieke Vlaam-jter eere van den Heer. We kennen noch mi- yolg£iid« T -'H Ha ire noch vrijwillige tucht». vaa Marris, Coevoet Cie. Loopende Rekeningen. Geldplaatsingen op korte en lange termijnen Beursbewerkingen. Wissel van vreemde gelden. Leeningen op titels. Bovenstaande is ontleend aan een «uiikel van Dr Vandeperre in De Standaard 't is wel een beetje beschamend voor ons, maar niemand zal het tegenspreken. Wanneer krij gen wij wat meer eerbeid voor Gods huis en wat meer gevoel van eigenwaarde? Daar, naar te streven, en anderen daarnaar te rich ten is de plicht van eiken christen Vlaming. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Berienplaats, 8, (Kleine Markt), - P O 1» F ES 1 N G H E. Het zou tot niets dienen om te verbergen, en het zou gevaarlijk zijn, om er zich geen rekenschap van te geven... maar een crisis van werkloosheid teekent zicht af... Aldus de inleiding van een hoofdartikel in de Temps de vorige week, waarbij dit blad den toestand openlijk onder de oogen ziet, en er op wijst, hoe belangrijke ondernemin gen, hoe overal de bestellingen teruggaan, en soms geheel stilstaan... hoe in een groot aantal industrieën de betaling der loonen iederen dag moeilijker wordt, hoe het tot nu toe gebezigd personeel onder de bedreiging leeft, dat er geen werk meer zal zijn, en dat ondanks alle vriendelijke officieele statistie ken, een crisis van werkloosheid zich af tee kent, waarvan men ongelijk zou hebben de belangrijkheid niet te erkennen! Volgens het Union des Syndicats bedraagt o. a. het aantal werkloozen in de metaalnij verheid reeds 50,000. Het aantal werkloozen onder de kleerma kers i?*40 p. h. wat beteekent 16,000 op de 40,000 kleermakers. In het schoenmakersvak zijn 15, 000 werk loozen op 35,000, terwijl in de huidenindustrie 3,000 op de 10,G00 arbeiders werkloos zijn. Daarentegen zijn er slechts 5 p. h. werkloo zen onder de marokijnwerkers. Het aantal werklooze meubelmakers be draagt 2,000, en gemiddeld 20 p. h. in hun verschillende vertakkingen. Onder de arbeiders voor de levensmidde- lenvoorziening heerscht ook werkeloosheid, maar dat doet zich ieder jaar bij de intrede van den winter voorDoch de koks hebben 30 p. h. werkloozen. Verder zijn er duizend bakkers en 4000 banketbakkers zonder werk Bij de bouw vakken heerscht eenigc werkeloosheid, of schoon voor het seizoen niet abnormaal. Doch de metselaars lijden onder een werke loosheid van 25 p. h. Kuipers noteeren 40 p. h. De Petit Journal rekent uit, dat dit ongeveeropdat ook in onzen TIJDËNS !»E.\ OORLOG. 8. Toen we dit woord voor 5 weken durfden uitroepen op de lste Arrondissement-verga deringder Vlaarnsche Vrienden te Poperinghe bewees het handgeklap dat al de aanwezi gen hiermee 't akkoord gingen. Het schijnt nu echter broodnoodig hierover uit te wei den, want ik geloof niet dat al ouze trouwe Vlaarnsche Vrienden dit begrijpen. Democratie! Een vreemd woord, een grieksch woord dat in onze lieve moedertale beteekent Volksmacht. Een woord dat begeestering wekt bij de werkersmassa en de nachtmerrie is van 'ne heele wereld kapitalisten en van vele oude potters die al vreezen gaan voor revolutie en bolschevisme. Democratie is dus de macht van 't volk, en in de politieke ywP-d beteekent dat de regeeringstnaèiif r-.oiki *t Volk! Weer een machtwoord waarmeê gegoocheld wordt in de wereld der Belgische politiek. Wat is dat... 't volk Hier juist loopen de opvattingen uiteen, 't Volk voor de eenen de rooden dat is de werkersmassa, de stomperds, de kuddenrnenschen, de wroe- ters, de verschopten, enz. Dit is niet onze opvatting. Wij, jonge Vlaarnsche Katholieken, rnee- nen zoo 't Volk, dat is de maatschappij bestaande uit verschillende klassen of standen. Wanneer wij nu spreken over Democratie in de politiek, in de besturen', spreken we van een gezag, van een bestuur waarin groot en klein zijn deel heeft Diegenen die in 't Volk alleen zien de zwoegende werkers massa en die werken om 't werkvolk alle gezag te geven en het alleen aan 't bestuur willen, zijn geene y.aaiers van democratie wat zij bewerken is de overheersching vanj eene klas—de werkersklasse—de dictatuur van 't proletariaat,xiat voert naar de ontbin ding der Maatschappij en in de eerste plaats naar de ellendeyan het werkvolk zelfvan de dictatuur wén hét proletariaat tot het bol- chevisme is maar eert stap Wij jonge Vlamingen, uit 't Westland, we komen stout en bout vooruit voor Democra tie door meezeggenschap van allen en ieder een. Wij stellen ons machtwoord Demo cratie tegenover de autokratie van 't verzinkende liberalisme en 't wegstervende conservatisme van de oude katholieke partij, tegenover 't opruiend gedoe der socialisten, de valsche volksvrienden. Als kinderen uit 't volk geboren, die als de minsten onder de minsten in de bloedgrachten stonden van den Yzer, willen we het onze bijbrengen Vlanmschen Westhoek Alle Stortingen op loopende rekening aan 3.50 Alle Stortingen op 6 maanden aan Alle stortingen op langeren termijn een te komen. 4 over- Veel arm Vlaamsch wordt over de ont- worpene maatschappij uitgekraamd. Van goê bron vernemen wij 't volgende 1) dat de Staat maar tusschenkomt door milde toelagen en dat het de gewestelijke maatschappij is die bouwt. Art. 13 der modelstandregels luidt als volgtDe beheerraad mag namelijk littera C... alle bouwwerken doen uitvoeren, de plannen bestekken en bouwcontracten goed keuren den grond noodig tot het aanleggen van straten kosteloos of met vergoeding aan de openbare wegenis afstaan 20 dat er geen spraak is van reeds bestaan- Inhuldiging van den H Deken Kanonik DeSaere. Zondag laatst was 't feest in Yper. Men vierde er de plechtige inhuldiging van den Eerweerden Heer Kanonik DELAERE, als pastor-deken der stad, plechtigheid die ten gevolge der omstandigheden nog geen plaats had kunnen hebben. Men heeft met voldoening kunnen bestati- gen dat alle Yperlingen eensgezind hulde gebracht hebben aan-den Priester-Held, die zich tijdens de beschieting onzer ongelukki ge stad zich zoo vrijmoedig slachtofferde, alle gevaren trotseerende, alleenlijk bekom merd met het lenigen der smert der ongeluk kige slachtoffers, gevallen onder 's vijands moorddadig geschot. Om 1 1)2 ure werd een stoet gevormd op het Minneplein, die den E. H. Deken ten zijnen huize ging afhalen. Twee meisjes bo den hem de kerksleute! en den herdersstaf aan. Daarna zette de stoet zich in beweging. Vooraan stapte de Harmonie Ypriana die eenige harer opwekkendste marschen liet hooren, gevolgd door verscheidene prachtige groepen, waaronder wij bijzonderlijk dezen de huizen aan te koopen, maar meer en ge-s^er Germana aanstippen. De wagens met der'de vereerlijking der H. H. Martinus, patroon zondere en liefelijkere huizen ten dienste minvermogende bevolking te stellen. Als ICO aangekocht waren dan is er geen een1 te meer in de streek. 3) dat het ambt t an beheerder en com missaris onbezoldigd zijn 'ten is dus niet «om het smeer dat er gewrocht en geijverd wordt. 4) Dat er overal zulke bouwmaatschap pijen tot stand komen en dat als wij te dwaas zijn om ons aandeel te eischen van die 100 miliioen die de Staat ten dienst stelt der Nationale bouwmaatschappij wij wederom zullen mogen lamenteeren dat al het geld van den Staat naar 't Walenland gaat maar ditmaal dank aan onzen bekrompen beknib- belingsgeest en onnoozele dwarsdrijverij. Elk zegge het voort 1 H. B. er der kerk en Camillus, patroon van den E. H. J Deken verwekten ook de bewondering van eeniedGr. De stoet, na de bijzonderste straten der vernielde stad te hebben doortrokken, ge leidde den E. H. Deken naar de kerk der Elverdinghestraat, alwaar de plechtige in huldiging plaats had door den E. H. Kano nik De Schrevel, Vicaris Generaal. Deze plechtigheid sloot met het lof gezongen door het gemengd Koor der Sint Maartens kerk. Na de kerkelijke plechtigheid had er, in de gewezene voorloopige kerk op het Min neplein, een lunch plaats, die opgeluisterd werd door het spelen van eenige uitgelezene muziekstukken, uitgevoerd door de symfonie Ypriana onder de kundige leiding van den Heer Arthur Gaimant. Heildronken werden ingesteld aan den E. H. Deken door den E. H. Kanonik De Schre vel, den Heer Burgemeester Colaert, en den Heer De Witte, namens de Heeren Hoog Het verschil is opvallend voor wie een Koninklijke Commissaris en Toegevoegde Duitsche en een Engelsche kerk bezoekt; in j Hoog Koninklijke Commissaris, beiden be- beide orde en stilte. In de Duitsche kerklet heildronken waarop de E. H. Deken werkloozen beteekent alleen voor;de gedachte leve van s het volk, opdat elke broederschap onder stand of klasse zijn l»f5. heerscht echter een militaire geest; uithang- bordjes: uitgang, ingang, niet spreken. Be wakersstappen majestatisch heen en weer. In Engeland integendeel is daar niets van te merken, leder kerkbezoeker is zijn eigen gendarm. Wordt de Heilige Communie uit gedeeld, ieder verlaat zijn plaats op zijn beurt en een man of vrouw gezeten op de tweede of de derde bank zal er zich wel voor wachten de plaats te verlaten voor de beurt gekomen is. zonder einde Schoon weder. Gedurig ko men d. vliegers over. Alen zegt dat de duit schers vier kilorn. vooruit gekomen zijn. Yper wordt nog erg beschoten. Nog immer vluchtelingen. Nog gedurig hulptroepen autobussen met franschen en eng paarde- gasten, 't is zonder einde. De straat propt van de troepen Ook treinen op met solda ten. Men zegt dat alle gevaar geweken is. beantwoordde. Dit gezellig feest sloot rond 6 ure, waarna iedereen vertrok, voldaan het zijne te hebben kunnen bijbrengen tot het welgelukken van dit feest. ging. Er komen gedurig fr. zouaven en sene- galeezen toe. Soms was het vervoer weer op drie tot vier rijen. Ook nog fr. kanons op. Honderden gekwetsten ingebracht. De eng. cavalerie keert terug. Eng. en fr. kanons op. Het kanon herbegint Om 3 u. worden wijr weer beschoten, een 10-15 tal obussen. Val len huizen Berat Veurnestraat, Ryspeert, A. Debaecker Gasthuisstraat. St Michiels gesticht. Een obus valt in het gasthuis op de vrouwenzaal en doodt 4 zusters en 6 zieken. Gruwel 1 De bevolking is verslagen en slaat meer en meer op de vlucht. en deuren en verlatene straten. Het kanon brult gansch den dag. 's Avonds 7 obussen van 380 Me Notredame Veurnestraat, Kom straat. Er, rijden geen treinen meer tot Poperinghe. rust. 's Namiddags vallen 8 groote (3S0) bommen buiter. stad, Veurnsche steenv/eg. Nu en dan d. vliegers. Het kanon herneemt. Groote eng. kanons op Wat soldaten af. POPERINGHENAAR Voor aankondigingen der provincie Qost-Vlaanderen zich wenden tot M&rnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. 8 ITGL t' E it Drukkerij - J 'pierhandel, Gasthuisstraat, l.\ pÖPERINGHE. postcheckrekevng hr 15570. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. E. H. Verschaeve zou moeten optreden als getuige, maar 't kan niet, want zijn getuige nis zou moeten een zelfverheerlijking wezen. Hij zou moeten zeggen hoe hij de geestelijke vader van dat prachtkind, Maurits Geerar dyn, geweest is, hoe hij de geestelijke vader van tientallen vertwijfelende Vlaarnsche jongens geweest is, daar, zoo dicht bij 't hellegedoe van Diksmude's bloedgrachten. Hij zou moeten verhalen, in 't publiek, voor die alles-onteerende wereld, hoe hij telkens zijn priesterlijken zegen meegegeven heeft aan Maurits, toen hij terug naar zijn moor denaarswerk moest, ginder in 't land van de kruisjes en den dood.... Dat kan niet; de wereld is daarom te leelijk, om zulke getui genissen te aanhooren. Groote, schoone, lieve Man, blijf verdoken in Veurne- Ambachts winterland, en droom, en dicht en bid voor Vlaanderen 1 Opdat zijn volk einde lijk eens beseffen moge, dat het zoo treurig geweest is, vanwege het Vlaamsch Volk, zijn bloed zoo kwistig vergoten te hebben om België's redding zonder Kerlinga. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Bureelen open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Den Vrijdag van 8 1)2 tot 12 en van 2 tot 4 u. Den Zaterdag van 9 tot 1 ure namiddag. Uit mijn dagboek. 100,000 Parijs. Zaterdag 17 April. Prachtig lenteweder. De eng. richten in 't Volkshuis de melkdrup- pel in voorde kleine kinderen. Op 't vlieg- plein zijn thans 10 eng. en 12 fr. vliegers, waaronder Garros. Een d. vlieger wordt neergeschoten. 5 Bommen vallen rond het vliegplein. Nog altijd het 20 fr. legerkorps af. Gansch den dag eng. kanons op. Om 7 u. begint het kanon te bulderen, 't lijkt een aanhoudenden hevigen donder. Buiten stad zien wij de vuurbollen door de lucht vliegen. Zondag 18 April. Schoon weder. Om 6 u. d. vlieger, geen kwaad. Fr. kanons af en eng. kanons op. De kerken van Boesin- ghe en Elverdinghe worden beschoten. Nog wat geschut. Maandag 19 April. Stille nacht. Prach tig weder. Vier gr. fr. kanons terug. Eng. op, ook een 400 tal spahis. Veel eng. gekwet sten ingebracht. Garros keert niet meer te rug werd gevangen. Yper werd erg bescho ten: Veel doodenenveel schade; Elverdin ghe ten deele in puinenWoesten en Oost- vleteren kregen ook hun deel. Nog vluchte lingen uit Yper. Vluchtelingstrein. Dinsdag 20 April. Stilte. Overtrokken lucht. Eenige kanons op, ook nog een paar honderd eng. cyclisten en dan 2 uren lang eng. voetgangers, voor de eerste maal met trommels en klaroenen. Minister Berryer in stad. Woensdag 21 April. Kalmte. Somber weder. Yper wordt aanhoudend en zeer erg beschoten. Buiten eenige honderden lieden is iedereen op de vlucht gegaan. Droevig. Weinig beweging. Donderdag 22 April. 's Nachts hooren wij gedurig het kanongedommel. Een vlie ger lost een paar bommen rond de Doorn straat. 's Avonds rond 5 ure begint het ka non hevig en aanhoudend te donderen langs den kant van Boesinghe. Om 8 ure groote paniekde duitschers zijn doorgebroken na gasrook op onze soldaten gejagen tehebben- De belg. werkers komen gevlucht, ook bur gers uit Brielen, Yper enz. De orders wor den rondgestuurd, alles is in de war! Deeng. vertrekken om hulp te bieden, paarden trek- kes op om kanons terug te halen Alle dien sten ruimen op de ambulancen trekken weg, ook de Etat-majors. De markt staat vol ca valerie. Nog immer vluchtelingen, ledereen ligt met den daver en velen maken hun pa kje klaar. Vrijdag 23 April. Het kanon buldert voort. Heden nacht was het eene beweging Zaterdag 24 April. Nacht vol beweging en van hevig geschut. Om 8 ure... gebeurt het gevreesdewe krijgen een 15 tal obussen van 105. Vallen hof Penitenten, Paarden markt, huis M. Folcque, bij 't Oudeman huis, Pastorij O. L. V., Casselstraat... eenige soldaten werden gedood. Algemeene versla genheid veel inwoners gaan op de vlucht. Er komt nog altijd versterking toe. Op straat is het ongehoord en zonder einde, gansch den dag zooveel de stralen maar zwelgen kunnen. Altijd maar eng. en fr. sol daten, ravitaillement, munitie enz Ook maar gedurig treinen op met soldaten. De ambu lancen zijn teruggekeerd en er worden veel gekwetsten ingebracht. Intusscher. buldert het kanon gedurig voort dat de stad ervan davert. De vliegers trekken weg. Geen geluid van de klokken meer. Zondag 25 April. Veel beweging dezen nacht en ongehoord kanongebulder dat ver mindert met den dag en 's noens' uitsterft. Schoon weder. Nog buitengewone bewe Een die er was. Ge zult best bediend zijn van Meubelpa pier, Linoleum, Toile-cirée, bij Sansen-Van- neste, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Maandag 26 April. Dezen nacht veel beweging en hevig geschut Schoon weder, het kanon vermindert. De beweging is zon der einde veel eng. Hindous op. Om 5 u. komen duitsche vliegers boven en... wij krijgen 15 obussen van 380 op de stad. Brr. Veel stoffelijke schadeVlamingstraat, huis M. Hector Lebbe, Pottestraat, Crombeke- straat. Schrik en angst, iedereen gaat op de vlucht. Wij slapen in de kelders, ten hoogste met 500 burgers in gansch de stad. Rond 10 1/2 n. krijgen wij weer vier groote mar mieten bachten 't Gasthuis, Firmament. Het kanongebulder is schrikkelijk. Nooit beleven wij nog zulke nacht. De ambulancen en Et. Majors trekken allen weg. Dinsdag 27 April. Somber weder. Het overige van de bevolking trekt weg. De stad is akelig en doodsch met geslotene vensters Woensdag 28 April. Hét kanon ver mindert 's nachts maar brult binst den dag in volle hevigheid 't is de hel. Er trekken geen soldaten meer door de stad. Twee vliegersbommen rond de statie. Donderdag 29 April. Geschut Zomer weer het kanon zwijgt. De stadsbureelen zijn in de melkerij. Vrijdag 30 April. Stille nacht. De Et.- major keert terug. Nu en dan een schot. Soms komen de inwoners die in 't omliggen de huizen eens vluchtig naar hun huis zien. Zaterdag 1 Mei. Meimaand, dat O. L. V. ons bescherme Stille nacht. Een nieuw vliegplein op Abeele Duinkerke werd be schoten. Zondag 2 Mei. Stilte. In alle drie de kerken wordt heden mis gelezen weinig volk. Maandag 3 Mei. Alles kalm. Schoon weder. Al het paardenvolk trekt weg, ter Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1