HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. t- s- De bloem van het Mjboseh Apotheek Frans Van de Plas Zondag 27" Maart 1921. 15 Centiemen. Paschen. a 18e Jaar. N» 13. De vrijheid in Vlaanderen! POPERINGHE In 't Binnenland. In 't Buitenland. aC a a- a a a a a a a' «a a. a a a a E. DUQUESNE Zoon, Abonnementprijs 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr buiten Stad met, de post 8.00 fr, Buitenland 10.50 fr. UITGEjVER Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, /itinkoiidigiiigen r AAN DE WESTLANDSCHE VOSSEN. Kerlinga. TIJMENS UE\ OORLOG), Heclen Zondag Paaschdagom 4 ure namiddag in het VOLKSHUIS Yper straat, groote vergadering voor al de Werklieden mannen en vrouwen van Poperinghe Leden of niet Ze worden er verwacht voor het aanduiden van HUNNE kandi daten voor de Gemeentekiezing. Iedereen weze op zijn post. BIJ ALBERT DENYS jr>' rn. S* "^Tt $3&j MJiSil mi as»" a s> Cb a a a- ©- a a a« ct> rb M eo <75 Cb Cb «"S W <b o> >*- Cfc w «<9 «a <s. Cb O 66 to O». -»>, <V5 s© <Tb Cb Cb as •Ni» «0 Cb a* a cb Cb a- FOPERINGHENAAR a O) -as •ai a Q •a <^fci 45 45 45 a ai a "w*. <3_> as <s«. O a s- a <4; Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. SAKSEN. VANME8TK Drukkerij - Papierhandel, POSTCHECKREKENINQ nr 15570. Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichter,, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. K SS CL- <45 45 4j tb <K 4. 4) O 45 i?"*1 Go a a Kj Christus heeft verwonnen, uit den dood is het leven gekiemd, de opstanding uit het graf is voltrokken Alleluja, 't ls Paschen De klokken na hun lang zwijgen luiden nu onophoudelijk, de bronzen stemme der Kerk weergalmt over stad en veld. 't Is een blijde dag. De rouwgewaden hebben plaats gemaakt voor het luisterrijke witte feestgewaad, al dat somber is, is verdwenen, de Klaagzangen zijn uitgestorven en 't alleluja weerklinkt onder de gewelven der Kerk. Het orgel jubelt in zijne akkoorden. O wat is het in drukwekkend, wat doet het deugd aan 's menschenhart die christelijke feestelijkheden mêe te leven. Het is zoo welsprekend, wie kan dat onverschillig bijwonen. In onze streke waar het geloof diep inge worteld is, moeten we met hart en ziel dien blijdag vieren, en jubelen als de Kerk onze moeder jubelt. O hoogfeest van Paschen, het feest bij uitnemendheid van 't kerkelijk jaar. Weg dan met rouw en tranenvloed, 't Is lang genoeg de smart gevoed, De schitterende engel kondigt aan De Heer is zeegrijk opgestaan. Paaschtijd al het oude afschudden, paaschplicht kwijten en een nieuw leven ginnen. Hoe zouden wij niet verrijzen. Christus verrijst, en de natuur verrijst. De Zuiderwind waait ons de Lente toe, het kille en koude smelt weg. De zon doet een nieuw leven ontstaan De vogels herle ven, en nestelen en kweelen in 't hout dat nieuwe kracht trekt uit den grond. De vel den vergroenen, in onze hommelhoven waar alles dood was, daar boort iets en felle scho ten schieten op alles geeft teeken van herboring en van leven. O zalige tijd waarop in 't herte der men- schen een nieuw leven opstaat, lijk in Gods natuur. O tijd van geluk Op al de wezens die men van dan voort langs straten en wegen tegenkomt ligteenen blijden lach. De plooien zijn opengegaan geene donkere rimpels meer, maar frisch leven glanzende zonne schijn 1 O mochten vele zulkdanige zonnen op gaan voor ons volk, zonnen die schitter glanzen van kristelijke Ijefde en die de duisterheden die thans oi#s volk bedreigen wegbannen. zijn bc- De Vlamingen zingen een liedje: Bestaat er grooter volk, vrijer is het nietIk spreek niet over de Westlandsche Vlamingen, want die zingen, noch roepen, noch handelen. Die groeien met hun kop naar den grond, fretten hun stuiten en gieten hun pinten binnenze hebben de doening van de koeien hunner wei den. die gras eten, en niks méér verlangen. Maar de Vlamingen van het binnenland, die roepen veel, en zingen dan over zich zelf: «een vrijer volk is er niet!» Zondag heb ik weer bitter moeten lachen om dat spotlied in Vlaamsche monden! Wat ik ga vertellen, gebeurde te Leuven, maar 't is te wenschen dat heel Vlaanderen het zou weten; 'k zou zelf willen dat in heel 't Vlaamsche land 't zelfde zou voorvallen, omdat het met tastbare, slaande dingen is, dat ons volk moet voor den aap gehouden worden, eer het zich kan kwaad maken, 'k Heb u nog verteld van de meulenaars, nietwaar, die ge moet op hun teenen duwen, wilt ge ze doen ronken en vooruitkruipen. Te Leu ven hebben ze Zondag weer 'n keer op onze teenen getrapt, en 't heeft zoo 'n deugd ge Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 13 door A. HANS. Godelieve was naar haar kamertje gevlucht en lag daar lang te weenen. VI. Louis De Vuist zat in een nachtkroeg te Rysel... Na vruchtelooze pogingen om Go delieve nog eens te spreken te krijgen, na heftige tooneelen met zijn vader, dan was hij uit Schoonvelde vertrokken. Hij zocht verstrooiing en begreep, dat hij haar die hi de bloem van 't Vrijbosch genoemd had moest vergeten. Van trouwen meende hi; niet. Hij had alleen gepoogd het eenvoudi meisje in zijn net te strikken. Hij zocht dus afwisseling in 't lichtzinnig leven, in den warrel van een groote stad. En nu keek hij hier naar schaamtelooze danseressen, luisterde hij naar vuile liedjes goore grappen, zat hij te midden van reeds uitgeleefde jonge mannen, menschelijke wrakken, zenuwlijders, die zich nog kramp achtig hechtten aan vunzig genot. Soms za hij in den geest de hoeve van Vereeke, daar tegen het bosch, en verscheen het beeld van Godelieve hem voor den geest. daan aan de lauwe Vlamingen! Ziehier: er! was vlagge-feeste van de Vossen. Maar de' Vossen van Leuven mochten in hun eigenj stad niet komen, in stoet, omdat Leuven inj staat van beleg verkeerdeIn de week te voren hadden de Vlaamsche studenten on dervonden dat ze eigenlijk maar meewonen in Leuven, en dat de lieve broers Walen en Franskillons het recht hebben al wat fla- min en boche is als rotte visch te be handelen. De politie had geholpen met de goe vaderlanders, en de sabels hadden ge diend om 't stof uit onze kleeren te kloppen. Vlaar, wat kurieus is, als ze 't stof er uit kloppen, slaan ze telkens de Vlaamsche gedachten nog dieper in ons lijf en in ons hoofd 1 Alzoo komt het dat ik nog geen en kelen afvalligen Vlaming ken, die zijn vlaamschgezindheid heeft laten varen, omdat hij geslegen werd, of vervolgd, of in 't kot gesteken maar ik ken er wel die ze verloren omdat ze nooit er voor klop gekregen had den. En daarom is 't dat serieus zou deugd oen, moest er in 't Westland ook altemets klopjacht op de Vlamingen gebeuren, doeveel menschen bij ons zijn er al afgeran seld geweest omdat ze Vlaming zijn en als Vlaming optreden? Zoo weinig 1 Dat is op recht spijtig. Peinst maar op 't geval met de meulenaars. Zondag dus waren er aan de poorten van Leuven, een 50tal gendarmen te paard en te voet, en ruim zooveel politie agenten, om te beletten dat de oud-strijders Leuven zouden ontheiligen door hun aanwezigheid. En toen lebben wij, de overgebleven helden van 1914-18, met weemoed teruggedacht aan die dagen van Augustus 1914, toen diezelfde piotjes aan diezelfde poorten kwamen, uit gemoord door de Duitsche mitrailleuzen, en onthaald werden op 't geroep van Vive 'armée Vivent nos héros Weet ge 't nog, gij soldaten van 't 3< linie, die uw makkers hadt gedolven in de grachten langs de baan van Thienen op Leuven? Moeders van het Westland, daar liggen er van uw kinders en 't zijn de wapenbroeders van uw jongens die thans, pas zes jaar later, onthaald worden, aan diezelfde poorten, op die zelfde banen, lijk misdadigers of Duit- schers Zoo gaat het de dooden worden voort onsterfelijke helden genoemd, dewijl ze, als dooden, niet meer te duchten zijn maar hun weergekeerde broeders, de leven den, worden als 't uitvaagsel van de naoor- oogsche samenleving behandeld. Waarom Omdat hun taak van zakjesvullers en Vlaamsch slachtvee afgeloopen is, en boven al omdat onze piotten een Vlaamschen kop gekregen hebben in den dienst van 't stief- vaderlijk Belgisch leger.Menschen, dat was weer het heilzame gevolg van 't kloppen en 't kleunen, heel den oorlog door, op ons dikhuidig Vlaamsch lijf De verdedigers van Leuven van 't jaar '14 mochten dus in hun dankbare stad niet meer n'nnen, in 't jaar '21. Dat was wel, want het treffelijk franschkillonsch stadsbestuur heeft leelijk zijn eigen vingers verbrand, met veel, veel nieuwe flaminganten te maken onder de verbitterde bevolking De samengestroom de landmenschen van rond Leuven, de Vos sen van t'allenkante, zijn naar huis getrok ken, met de bittere overtuiging dat ze wel de Duitsche indringers uit België gejaagd hebben, maar dat daarom de Pruisische ma nieren bij ons eigen bestuur niet afgeleerd zijn. Ik zag en hoorde tientallen menschen die noch flamingant, noch Vos, noch student waren, en die stonden te beven van woede om het hatelijk gedoe tegenover de Vlaam sche Oud Strijders. Ik zag een oudgedaag den deftigen man wegsleuren door de politie, omdat hij, toen hij 't niet meer herden kon, zijn afkeer gelucht had met één enkel forsig scheldwoord 1 Oud-Soldaten, mijn laatste woord is tot u. Gij zult dezen zomer feesten, daar, in 't vredig Westland. Gij zult gedenkteekens onthullen, vlaggen laten wijden, véél feesten, ongestoord, en zonder sabeigekletter, en paardengedraaf, en karabijnen-bedreiging. Gij, Vossen, zijt niet te vreezen, daar! En uw vlaggen zullen mooi zijn, met dansende leeuwen in den varenden wind. Maar ge zult er nooit aan denken dat het beter ware voor u, gewezen vaderlanders, een vaandel te hebben lijk uw makkers van Antwerpen een vlag gemaakt uit vaderlandertjes 5 DAT is nochtans het zinnebeeld dat past; aan uwe ellende, dat vertolkt uw wezen en] doening van binst den oorlog zakjedragers en abri-bewoners. Helgekleurde zijden vlag gen voor de teruggekeerde Yzerratten Dat is spotternij Vossen, ge zult feesten 1 viert feest met de zerpe achtergedachte dat ge verdrukte, miskende Vlamingen zijt, dat het éénmaal mogelijk geweest is, uw bloed tegen u eigen zelf uit te spelen, tegen uw vaders en uw moeders, uw vrouwen en uw kinders, maar dat dit ook de laatste maal zal geweest zijn. Of, Vossen, wilt ge nóg zoo'n oorlogske helpen uitvechten, gij of uw kinders? zoo ja, blijft dan stompzinnige Vlaamsche koelies, die niet verder blikt dan 't hoornvee uwer meerschen, en die uwe beheerders hooien laat in uw zuurverdiende belastingspennin gen, al grijnslachend om uw sullige braaf heid. Vossen, viert feest, op de manier die aan VLAAMSCHE Oud-Strijders past 1 Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), 1» O 1» E II I G II E. - Dan werd hij treurig. Onnoozelaar, zoo verweet hij zich zelf, wét zit gij u lastig te maken om een boeren dochter Zie hier rond u... Hij keek naar een opgedirkte juffer.., wenkte haar met zijn blik en dadelijk kwam ze naast hem zitten. Louis bestelde een flesch champagne... Hij schertste wat met deze ge zellin. Zij antwoordde zonder aarzelen, maar ook zonder fut... Immers onverschillig oefen de ze een bedrijf uit, een ambacht... Plots stond Louis op De juffer deed 't zelf de.., maar de jonge man keerde haar gauw den rug toe. De meid schold hem woedend uit, Louis verliet de kroeg. Hij walgde nu aan zulk gezelschap. Godelieve, mompelde hij, toen het nachtkoeltje hem langs de slapen streek Waarom kan ik haar niet vergeten... Dat zi met mij wilde mee gaan... weg van dat boe rennest, van al die babbelaars, pilaarbijters en kwezels Maar ik moet er niet aan be ginnen. Plots stond een gedaante voor hem. Laat mij gerust 1 snauwde Louis, mee- nend, dat het weer een van die ongelukkige schepselen was, welke bij avond en nacht rond zwerven. Zeg, het kruis te Schoonvelde is weg, hé fluisterde de onbekende. Louis schrok. In Italië heerscht de nijverheidskrisis zeer erg. Dagelijksch worden meer en meer fabrieken gesloten. De Fransche troepen in Duitschland hebben deze week de statie van Osterfeld bezet. In zijn verslag over den finantieelen toestand zegde M. Chéron in den franschen Senaat ja, Duitschland moet ons betalen. Maar als het dat nu eens niet deed, wat dan Dat is zeer eenvoudig dan is de toestand voor Frankrijk onoplosbaar. En met schrik hoorden de senators de opsomming der ver pletterende schulden van Frankrijk302 miljard schuld, waarvan in 1921 minstens 58 miljard moet afbetaald worden. Slechts twee wegen staan voor Frankrijk open, zegde M. Chéron ofwel Duitschland doen betalen en trachten ons aldus zeer moeilijk uit den slag te trekken, ofwel... in eene nabije toekomst verzinken in den af grond der bankroet.... 25. Uit mijn dagboek. 1917. rr Stadsnieuu g. Verslag van de zitting van den Gemeente- raad van Zaterdag 19 Maart om 2 ure na-, middag. le Punt. Gemeentetaks op de honden. De gemeentetaks op de honden is vastge steld op 25 fr. voor een haaswind, 8 fr. voor een jacht- of prachthond, en 5 fr. voor een gewonen hond. 2e Punt. Inningvan opcentiemen op het principaal der belastingen op de dienstboden en de paarden. De opcentiemen worden vastgesteld op 95 centiemen per frank op de hoofdsom der belasting op de dienstboden en paarden. 3e Punt. Vernieuwing van een vijfde der leden van het bestuur der Burgerlijke f Godshuizen. De Heer René Devos wordt herkozen als lid van het bestuur der Burgerlijke Gods huizen. 4e Punt. Advies nopenshet aanvaarden van het legaat DUFLOER EDMOND door de kerkfabriek van Sint-Bertinus. In Beieren heeft eene ontploffing plaats gehad in eene fabriek van springstoffen. Veertien personen werden gedood en een aantal andere gekwetst. Te Boran-Senlis in Frankrijk is eene soldatenbarak afgebrand Drie soldaten wer den verkoold en negen andere erg verbrand. De Nationalisten in Italië hebben te Pirano de Arbeidsbeurs enden socialistischen kring in brand gestoken. Te Marseille heeft de smid Tortoli zijne echtgenoote in een aanval van woede dood gestoken en zijn zoontje van een jaar oud, dat bij zijne moeder sliep, insgelijksch ver moord. Het grootste stapelhuis der wereld, te Chicago, is afgebrand. Eene overgrootehoe veelheid graan is vernield men schat de schade op 600 000 dollars. In 't Zuiden van Frankrijk heeft het overvloedig gesneeuwd. Het dorp Letricourt dat in den oorlog] vernield werd en nu ten deele heropgebouwd Het legaat DUFLOER wordt door de was, is door een geweldigen brand vernield.kerkfabriek van S* Bertinus Voorwaardelijk De vuurberg Stromboli in Italië is weer aanveerd. in volle werking en de uitbersting neemt in 5e Punt> Som ter beschikking van een hevigheid toe. krisisfonds te stellen voor onvrijwillige wer- Te S. Adresse, aan het strand heeft keloozen. men eene gansche familie gezelfmoord ge- £ene som van 3000 fr. wordt ter beschik- vonden. Er lag een brief bij de lijken, niel- j king van het krisisfonds gesteld, dend dat H. en V. J. Petit en hunne tweei dochters, wonende te Boulogne, hen vrijwil ^ur! Vaststellen der zitpenningen lig van het leven beroofden daags voor de<voor 'et^en t'er kiesbureelen. failliet. Alle vier hadden het hoofd met een revolverkogel doorboord. MetPaschenheeftdejaarlijksche groote velokoers Parijs-Roebaais plaats. Het schrikbewind in Ierland duurt maar altijd voort. In den toestand van Rusland kan nie mand klaar zijn. De zitpenningen voor de leden der kies- bureelen worden vastgesteld als volgt De voorzitter 10 fr.De Sekretaris der verscheidene bureelen en de bijzitters van het Hoofdbureel elk 5 fr.De bijzitters der andere bureelen elk 2.50 fr. 7e Punt. Toelage van de stad aan het Zie vervolg op tweede bladzijde) Zondag 25 Nov. tot Zaterdag 1 Dec. Bureelen van Secretaris, Commissaris, Vrij geleiden keeren terug naar de markt. Zeer weinig geschut. De dinsdag trekken veei soldaten met muziek aan 't hoofd door de stad. Weinig last van vliegers. Van Donder dag namiddag tot Vrijdag avond krijgen wij 25 groote obussen en 200 kleinere, die deze meestal vielen langs Vlainertinghe steenweg. De beschieting duurde 30 uren. De obussen kwamen uit 2 verschillige richtingen en vie len in al de wijken: Doolhof, Boomgaard straat, Ster, Volkshuis, Kasteel Sabbe, Statieplein, S- Michiel, huis We Delaere, Werf, Fiiature, Hondstraat enz. Sommige inwoners dachten hen reeds buiten bereik en 't gevaar was weer ten ergste. De soldaten vertrekken uit de stad. Zaterdag morgen 10 obussen op Peselhoek. Het piano en orgel spel wordt weer toegelaten in de herbergen. Zondag 2 tot Zaterdag 8 December. Het kanon is gansch de week niet te hevig en de beweging geheel normaal Dinsdag nacht 9 vliegersbommen aan 't Zweerd, Lovie enz. Woensdag rond de noen drie groote obussen waarvan 1 de herberg Rood Kruis plat ligt, de andere in de nabijheid in de velden Bureel van den Burgerstand keert terug naar den Luttertap en bureel der Cantonneinenten bij D. Clays. Woensdag avond 4 bommen op en rond S. Bertens kerk: de Z- E. H. Deken wordt licht gekwetst. Later 8 en dan nog 12 bommen rond de Koekuit. Donder dag morgen 0111 7 ure 3 groote obussen van aan de Leene tot op 200 meters van Abeele statie. De diensten worden in S. Bertens kerk opgeschorst en hebben plaats in 't Gast huis. Zondag 9 tot Zaterdag 15 December. Slecht weder, de wegen zijn echte modder poelen. Te midden de week is het geschut een paar dagen nogal hevig. De beweging is wat verminderd. Maandag avond lost een vlieger o/gazbommen rond de Koekuit. De moraal bij de burgers is nog al laagslecht nieuws van Rusland, Italië, Roumenie, Por tugal... men fluistert van eene drukking der duitschers op dit front; van eene mogelijke doorbraakHazebrouck werd in deze da gen ferm beschoten. Zondag 16 tot Zaterdag 22 December. Het kanon brult gansch de week schier on afgebroken, soms zeer hevig, de Zaterdag avond is het echt trommelvuur. Streng koud weder. Heldere nachten maar toch geen last van vliegers. De herbergen mogen maar open blijven voor burgers en soldaten van 12 tot 2 en van 6 tot 8 ure nu zal de oorlog spoedig gedaan wezen C' Delporte verhuist inet zijne bureelen naar de Veurnestraat op 't kasteel van Mc Wu Van Merris. Er heer- schen veel kinderziekten en er zijn nog al veel scholen gesloten. Zondag 23 tot Zaterdag 29 December. Koud wedervorst en sneeuw. Nog al veel geschut en wat meer beweging- Zondag avond branden drie burgerstentjes af bij S Eloy. Een ouderling Servaes Snick,74 j. van Brielenkomt ellendig in de vlammen om. We vieren het vierde Kerstfeest Vredefeest binst den oorlog. Zondag 30 en Maandag 31 December. Volledige stilte op 't front; zeergroote bewe ging. Maandag avond vallenS bommen rond Koekoek, S. Sixmolen enz. Bilan. In het jaar 1917 zijn op 'Pope ringhe gekomen Van 1 Januari tot L Juli. 1369 obussen, 33 bommen, 13schrapnels Van 1 Juli tot 31 December. 3511 obussen, 1003 bommen, 161 schrapnels Tezamen: 4880"obussen 1036 bommen 174 schrapnels. Beweging van den Burgerstand. Van 1 Oogst tot 31 December 1914. Geboorten 1920verlijdens 317 Huwelijken 1 In 1915 Geboorten 302 Overlijdens696 Huwelijken 34 In 1916. Geboorien2ö0 Over!ijdens214 Huwelijken 65 In 1917. Geboorten 215 Overlijdens229 Huwelijken 67. 1918. Dinsdag 1 tot Zaterdag 5 Januari. Nieuwjaar Vredejaarl? Het volkt begint hoopte krijgen op eenen nakende rrede. De beweging is zeer groot en het geschut soms buitengewoon hevig. Woensdagavond brandt een tentje af langs de Watou steen weg. Donderdag morgen vallen 4 bommen bij 't Bosseboomje. 's avondsnog 5 bommen over de statie. Zondag 6 tot Zaterdag 12 Januari. Somber weder, sneeuw en regen Weinig ge schut en gewone beweging. De gazetten spreken gedurig van vrede? 't Volk begint er weer geloof aan te hechten. Zondag 13 tot Zaterdag 19 Januari. - Slecht weder, wind, sneeuw, regen. Nog al wat beweging en nog immer stilte op 't front. Een komiteittot hulp aan de Poperinghsche Krijgsgevangenen in Duitschland komt tot stand. Een groot kanon opgericht bij de schuol van den Braband, doet ons soms op schrikken al de ruiten in die buurt sprin gen aan stukken. Deklassen zijn opgeschorst Zondag 20 tot Zaterdag 26 Januari Schoon weder, heldere nachten, maar geen ongewenscht bezoek. Het kanon blijft stil en groot. De eng. vliet Wie zijt gij kreet hij. Geen zinnelooze, geen gevluchte zottin, zooals gij aan zekere personen wilt wijs maken Wat beteekent dat Ha, Louis De Vuist... er zijn er die u nog nagaan Vergeet dat niet... gij zult Godelieve Vereeke niet in uw netten strikken 1 Maar wie zijt gij dan! hernam De Vuist nijdig en tevens ongerust. Dat gaat u niet aan. Iemand die u zal beletten onnoozele meisjes ongelukkig te maken 1 Ha. het kruis te Schoonvelde is weg maar niet de herinneringGe zijt verwittigd Raak Godelieve Vereeke niet aan, ellendeling De onbekende verdween. Welk wijf is dat 1 mompelde Louis. Hij was eensklaps met angst geslagen. Somber liep hij voort, zonder zich reken schap te geven van de richting. Al zijn gedachten warrelden dooreen. Herinneringen kwamen bij hem op... Eindelijk bleef Louis voor een hotel staan. Morgen vertrek ik naar Parijs... mom pelde hij O, kon ik maar vergeten 1 Hij vroeg een kamer, zocht daar te ver geefs den slaap, bracht een ellendigen nacht door. Hij was blij, toen het weer dag was Het ontbijt smaakte hem niet. Dan telegrafeerde de beweging is niet te gers zijn zeer bedrijvig; dinsd; lukken twee vliegers, 1 bij de Wulihiile en een bij 't Hooghe. Weerailerhande plakbrie venChicorei, Kolen, Prijzen dr r eetwaren, Dragen van engelsche kleeren, Bewaren van oorlogsgetuig enz. Vrijdag namiddag 1 schrapuel boven de statie. Zondag 27 tot Zaterdag 2 Februari. Prachtig weder, heldere lucht. Weinig ge schut en gewone beweging. Woensdag wer den Elverdinghe, Vlamertinghe, Dickebusch enz. hevig beschoteneen 20 tal obussen komen tot aan den Ouderdom, Braband en tot tegen den Hoek van Vrede Zondag 3 tot Zaterdag 9 Februari. Al les kalm en stil en gewoon. In de heldere nachten komen geen vliegers over. We vin den zonderling dat veel materiaal en kanons terug gevoerd worden? Zondag 10 tot Zaterdag 16 Februari. Somber weder, het kanon dommelt, nu en dan, doch 't einden de week is het zeer he vig en aanhoudend. In de streek zijn nog immer niette veel soldaten. Er komen kolen, waar aan groot gebrek was, toe. Dinsdag 4 schrapnels bpven den Bosseboom. Zondag 17 tot Zaterdag 23 Februari. De eng. vliegers zijn zeer bedrijvig, zelf 's nachts Maandag avond lost een d vlie ger 2 bommen bij Reninghelst Kruisstraat. Soms een weinig geschut. Niets bijzonders. Zondag 24 Februari tot Zaterdag2 Maar/. Geen nieuws, somber weder, geen bijzon dere beweging, 'I einden de week wat ge schut Vervolgt. T« verkrijgen UOPI»! 8»filAA3>, eischt du merk eerste kwaliteit als voorden oorlog, Peerdenmarkt, Poperinghe, T 61, en We I». i»c$roote, Abeele. hij naar zijn vader om geld. Hij wilde lang uitblijven. Somber bleef hij in zijn hotel wachten. In den namiddag zag hij tot zijn schrik zijn vader daar binnen stappen. Gijriep hij. Ja, verwondert u dat zoo antwoordde de oude heer De Vuist. Kom, ik moet u spreken... Zoo ernstig Wel, gelijk ge't opneemt... Is er niet een zaaltje, waar we alleen zijn De zoon wees den weg. En toen ze tegen over elkander zaten, sprak de vader Ik heb uw telegram ontvangen. En gij brengt me zelf het geld... Neen... Waarom hebt gij geld noodig? Om op reis te gaan... - Zoo, zoo, om op reis te gaan. Voor uw plezier, niervaarOm nog eens den luiaard uit te hangen, den eeuwigen zwerver, den goedlever, en dan na eenigen tijd oud en versleten voor uw jaren, thuis te komen sterven Welk een voorspelling O, voorbeelden zijn er genoegWij hadden een andere afspraak gemaakt. Ge zoudt nu voor goed naar Schoonvelde komen en eens eindelijk de zaken over nemen. Ik verveel mij dood ginder. Omdat gij de dochter van Vereeke niet kunt verlokken, omdat wij u beletten dwaze streken uit te halen Wel, ge moest u scha men Ik deug niet voor landheer... Altijd met die stomme boeren omgaan... Alleen in zaken en voor 't overige vindt ge kennissen genoeg te leper l Te leper! Dank u voor die stijve heeren en nog stijver darnen, voor die be lachelijke personages, welke voornaam willen doen, en niet weten hoe kleingeestig ze zijn. Wat wilt ge dan Op mijn geld leven en teren, en uw lichaam en ziel verkwanse len Neen, jongen, dat gebeurt nietGe zijt als een dief weggeslopen... Als gij mij zelf gaat belasteren bij dien boer Vereeke... Hoor eens, men mag zeggen van mij, wat men wil, dat ik niet al te gemakkelijk ben voor mijn boeren, dat ik stipte naleving :der voorwaarden eisch, dat ik niet dadelijk alle vragen tot herstelling inwillig, maar een j eenvoudig, braaf meisje door mijn zoon ongelukkig laten maken, dat zal ik niet toestaan Omdat ik eens een grapje uithaal... Ik ken die grapjesBij u zijn heter Schoonvelde terugkeert, dat gij er mijn goe deren ernstig bestuurt, en. weigert ge, zoek dan uw eigen weg, doch ik keer u geen centiem meer uit. Ik heb nu de moeite ge daan npr Rysel te komen, om u dat open lijk te zeggen, en ik meen het nog beter, dan ik het in woorden kan uitdrukken. -- Het is als een ultimatum. Ja Ik ben het moe al uw grillen in te volgen. Ik heb het reeds al te vee! gedaan. Dus wat besluit ge Louis antwoordde niet. Over een half uur vertrekt mijn trein, hernam zijn vader. Keert ge mee terug, of blijft ge hier Maar als ik nu niet deug voor dat werk Dat hadt ge veel jaren geleden moeten bedenken, dan zotuik niet geweigerd hebben u te laten studeeren. Wilt ge nu een plaatsje zoeken van klerk of van surveillant, gesteld idat ge er voor deugt, nog wel, maar ge zult dan van uw inkomen moeten leven. Ik steek i niet meer toe. Wie niet deugt, om zijn eigen jzaken te besturen, zal nog minder deugen, 'om die van anderen te beredderen. van een gevaarlijke soort. Ge hebt al te veel j geleefd, om u met scherts tevreden te stellen. Ik zeg alles zooals het is En omdat ik Vereeke waarschuwde, loopt gij weg 1 Hoe kinderachtig. Hoor eens, we gaan niet noo- deloos redetwisten. Ik eisch, dat ,gij naar Louis begreep wel dat hij toegeven moest. Gij dwingt me terug te keeren, zei hij. Ja, en dan nog met een voorwaarde 1 Dat gij de zaken ernstig aanvat en niet meer peinst aan allerlei avanturen met boeren meisjes! Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1