HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. De bloem van het Yrijboseh 5 a a o Zondag 811 Mei 1921. 15 Centiemen. 18° Jaar. Nr 19. l>oiineui6iitf>i*JJs s Waar gaan we naartoe YÊflM trad ze binnen. WederbeSegging in Frankrijk. POPERINGHE Amnestie. 5! Sp et) 3$ 5s <5 e* a s s> o ?5^ «8- s' e* S a. <t> a a N»* &s w "»i Ct> a «a <s. a S ns a "b ■'■a. a a a S" E. DUQUESNE Zoon, M&mizstra&t, 30, GENT. Telefoon 1669. IIIMMilt 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr. buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland10.50 fr. UITGEVER s V. SATOSElk- VARIME8TE Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichteh, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. CU Is* sS a ft. CU a <5J OB CD <3 »««s <5j <3J CD CD QD C O r*>v, Cb a a o a Cb' Vt •V Os a a CD CD «S> 8*; a a o Het is allerbekendst dat onze Regeeriqg sedert den wapenstilstand een erbarmelijk finantieprogramma heeft gehad De eene fout werd gedaan na de andere. Miljoenen werden verspild in domme stel seis en uitzinnigheden; de vrijheid van den handel werd maar altijd ingekrompen en be perkt, de beste der inkomsten werden ver worpen om aan droombeelden te voldoen, de zekerste der belastingstelsels werden aan kant gesteld zonder dat men wist of de nieu we iets meer zouden geven dan dossiers. Het land heeft geld noodig, veel geld. De vreemde wil en zal het hem niet meer geven en daar zijn vele en gezonde redens toe. 't Is dus van het volk zelve dat het geld moet komen, 't zijn binnenlandsche leenin gen die de noodige miljarden moeten geven En weet gij wat de Regeering doet In Belgie was er geld, en veel geld, want alle waren werden door den Duitsch opge kocht Om dit geld te bekomen was het niet noodig eenen grooten interest te verzekeren, zooveel temeer daar de stortingen in marken mochten geschieden, 2 p. h. was meer dan voldoende. De Regeering oordeelde er an ders over. Zonder zeker te zijn dat Duitschland de ingebrachte marken zou terugnemen, aan- veerdt zij ze aan pari en gaf 5 Onvermijdelijke uitslag De daling van alle andere staatsfondsen, eenen genadeslag voor de reeds zoo zwaar geteisterde renteniers en zelf een zeker mis vertrouwen in het krediet van het land. Want al» iemand zijne waar te goedkoop aanbiedt dan is men schuw ze te koopen. Binst weken en weken wordt er in de Ka mers geroepen van nieuwe belastingen, tak sen, enz Er komt al te gaar niet veel van. Maar deze die bezitten zijn schuw en... houden hun geld. Uitslag een volle fiasco. De feiten hebben bewezen dat zij die niet inschreven nog zoo dom niet waren. Eerst invoering van takskommissies, en- kwesters, processen, enz enz. En dan de tam-tam der reklaam. Dui zenden, honderdduizenden worden verteerd, daarvoor, miljoenen gaan naar de bankiers als kommissieloon. Zelfs op het laatste oogenblik wordt er verzekerd dat nooit geene belastingen zullen gelegd worden op die leening. En daarbij wordt een immer hoogere in terest verzekerd, Uitslag het mistrouwen is grooter en grooter, de banken blijven zitten met vele hunner inschijvingen en moeten ze met ver lies afzetten. Drie leeningenjdus en ziet naar den koers der beurs. Voor iedere ten minste 15 verlies van kapitaal. En nu wordt weerom eene leening aange kondigd aan 6 Weet ge wat er nu gedaan wordt om het vertrouwen weer te winnen. De agenten van den «fisc» worden ge zonden naar'de banken en kredietinstellingen, spaar- en rentkassen om na te zien punt per punt, naam per naam, door,|wie en hoeveel er gestort werd. Eenieders zaken worden alzoo uilgesnuis- terd; eenieders manier van handeldrijven gekend Natuurlijk zullen de meeste banken zich tot dit onderzoek niet leenen, gillen ze de gramschap hunner kalanten niet oploopen maar de officieele kassen en banken schijnen verplicht te zijn alle inlichtingen te geven Dat is vlakaf misplaatsten onrechtvaardig. Zoo de fiscus gelden ia te zamelen heeft van gestrafte oorlogswoekeraars dat zij niets verwaarlooze om die gelden te bekomen. door A. HANS. En ook haar ouders zagen plots een an dere toekomst. Toen de heer De Vuist terugkeerde, en weer in de zijkamer geleid werd, vroeg hij Welnu? Is de zake besproken Ja meneer't was van eigen Godelie- ve, die het groote antwoord geven moest, zei Vereeke. En ze zegt ons, dat ze toestemt.. Ha, zoo! En gij ook? Maar wat zouden wij er tegen kunnen hebben, meneer? Ge moet uw gedacht zeggen. Wij stemmen toe. 't Is voor ons een groote eere. Toe. toe, van eere zullen wij hier niet spreken. Ik mag het geluk van Louis niet in den weg staan. Zie, ik zou mijn dagen nu in rust willen doorbrengen en dat zou niet kunnen, moest ik mijn zoon tot een onge lukkig huwelijk, tegen zijn goesting, dwin gen. We zullen dus alles nader regelen. Waar is Godelieve? Ik moet ze ook eens zien. Het meisje werd geroepen en blozend en Maar dat alle finantieele bewerkingen zoo maar opgeschreven en geboekt worden door den fiscus, dat gaat over zijn hout. Dè mtslag ervan zal zijn geen cent, geen knop meer voor nieuwe leeningen. Men zal potten zooals in de vroegere tij den, en het land en tevens ook de nijverheid zullen te niet gaan bij gebrek aan rollende geld. En zoo iets is niet alleen hatelijk maar tevens onrechtveerdig. Zouden er geen medeburgers en ook an dere landgenooten zijn die miljoenen wonnen binst den oorlog door het verkoopen hunner eigendommen en weerden in landen waar de wisselkoers ten voordeeligste was Werden zij aangeslagen voor buitengewo ne winsten? Natuurlijk niet, want wie spreekt van de oude rijken En juist deze zijn het die in plaats van hunne gelden in staatsfondsen om te zetten, nijverheidsweerden kochten of nog meest vreemde en vooral Fransche staatsfondsen. Weerom voor den fiscus geene de minste kans van aanslaan. Maarden kleinen handelaar of landbouwer, zelfs den groothandelaar die eenige voordee- lige bewerking kon doen om nu de geheei slechte tijden te beleven, deze worden on dervraagd, geplaagd en getaxeerd. Zij gaven hun geld het land ten leene, verloren reeds 15 soms 25 en hunne za- kens liggen op straat. Alle dagen zien we die vrijheid inkrem- pen, 't is waar, en stillekens aan gewoont men zich aan alles, maar zoo dit voortgaat dan gaat het land eerder bankroet dan men wel denkt. Slechts vrijheid in handel en wandel, vrij heid in initiatief en gedachten, dat alleen miek den welstand van Belgie. In alle geval, wee de nieuwe leening Re klaam op alle de torens van Belgie zal geen cent meer doen uit de kousen komen. En van een land zonder geld daar komt niets goeds van. X... itocfpiiNtem suit i\orinaiuiie. Mijn vriend Edmond Ronse, Advokaat te Gent schrijft in het orgaan der vluchtelingen dat de wedefbelegging der oorlogschade in Belgie geleden, nu ook toegelaten wordt in Frankrijk en dat het groot voordeel van dien maatregel is, dat men de huidige weer de ontvangt Die maatregel is al wat redelijk is. Ik zou daarover breedvoerig willen schrij ven maar tijd en plaats gebrek belet het. Ik zou aan de belgische wetgevers, aan de belgische rechtbanken van vergoeding voor oorlogschade willen voor oogen leggen, wat mijne boeren mij vertellen over hunne uitdrijving uit Vlaanderen, hoe zij moesten vluchten alles achterlatende, hoe zij van Poperinghe, Veurne, den Abeele enz., per trein als vee weggevoerd wierden, naar Normandie, Bretanje, het Center, de Midi. Ware het ons kloek, moedig, vlaamsch Volk niet geweest, zij waren voor altijd ten laste der openbare weldadigheid. Zij vertellen mij hoe zij met geleend geld op eene hofstede geraakten dat is de geschiedenis van de drie vierden mijner boeren. Sommigen die in Vlaanderen treffelijke boeren waren, moeten nog voort voor anderen werken. Hoe jammerVele onzer gedemobiliseerde sol daten die vier jaar in 't slijk van den Yzer worstelden, en nu 35, 40 jaar oud zijn, en boerendochters die geene boerderij kunnen aangaan omdat Vader alles achterliet in Bel gie, en zelf geld moest leenen, zijn in de onmogelijkheid ooit boer of boerin te wor den, omdat na zeven jaren, geen enkele boer in Frankrijk een cent vergoeding bekwam. Ik heet dat eene schande zoo te handen met ons boerenvolk, wat men or van Jr- m-. het kriste!ijkste, werkzaamste deel van Vlaanderen. Ik, als ik dat al hoore, ik ben in bewondering voor mijn Vlaamsch Boeren- ras, en beschaamd niet meer te kunnen doen voor die helden. Als men de officieele cijfers gade slaat, welke sommen ingeslokt wierden door het belgisch staatssocialismus, als men de sommen nagaat, welke voor schadever goeding uitbetaald wierden in de Provincie Brabant, en 't Walenland en ze vergelijkt met de cijfers besteed aan de Vlaamsche front streek, zou men zich afvragen of de West- Vlamingen Belgen zijn, of mijne boeren die nog geen cent kregen in Frankrijk en in de onmogelijkheid zijn onmiddelijk naar Belgie weer te keeren, Belgen zijn? Geluk- kiglijk dat men het goed gedacht gehad heeft, twee Vlaming-vrienden in het Minis terie te nemenHeer Baron Ruzette en Vandevijvere; of liet vlaamschhatend bel gisch staatssocialismus at heel de kas uit ten nadeele van het Katholiek West-Viaan- deren. Ik roep de aandacht onzer twee vrienden Baron Ruzette en Vandevijvere op mijne boeren, helden in Frankrijk verban nen. Recht is recht, en wie recht doet moet niet vreezen. Welnu de zaak mijner boeren recht zijnde zullen wij het onrecht aan de schandpaal spijkeren tot dat het verdwijne en niet gedogen, zonder tegenspreken, dat kristene, vlaamsche boeren, door de Duitsche Barbaren uit hunne hofsteden verdreven, op het achterplan gesteld worden. Dat men den maatregel door den vluchtelingsvriend Heer Advokaat Ronse aangekondigd, spoe dig toepasse, en het onrecht aan mijne vlaamsche boeren aangedaan, zal, wel wat laat, hersteld zijn. Ten andere die maatregel zal in 't belang van Belgie zijn. Eerst of laatst, zullen mijne boeren, zoo in de mogelijkheid gesteld, hun vorige stand te herstellen met de vruchten van hun werkzucht en krachtinspanning, naar Belgie terugkeeren hetgene hunne Innige begeerfe is, en hetgene ik hun in al mijne vergaderingen met klem en overtui ging aanbeveel. KAREL VAN EECKE, Aalmoezenier der VI. Boeren in Normandie. omliggende landen hebben de politieke mis drijven vergeven. Belgie alleen, heiland der vrijheid, het land der rechtvaardigheid, Belgie krijgt geen Amnestie. En nochtans, het gold een edel doel, nage streefd uit reine liefde, met eerlijke bedoelng; de strengsten kunnen alleen het middel laken en toch wordt er gestraft en veroordeeld voor vijf jaar, tien jaar, en tot der dood. Meisjes van Vlaanderen, te Ghistel en te Antwerpen op gouw- en landdag, op gewest en locale vergaderingen, overal waar 't kon hebt gij het woord uitgesproken, dat sterke slagwoord dat op dit oogenblik al de Vlaamschvoelende menschen uit -uw volk vereenigt in één verlangen, één willen, één, streven, dat woord dat in de witte cellen weerklinkt als een vergerucht van leven en vrijheid, dat voor de betraliede vensters komt aangevlogen als de eerste zwaluw na 'n har den winter, dat woord dat voor zooveele kin deroogjes het beeld toovert van Vader die weerkomt en voor Vlaanderen de aanwinst beteekent zan zoovele werkende krachten de poorten open, Amnestie! Spreken wij voort de taal van het hart, «Het hart van een volk zijn, zijn vrouwen», zegt Verschaeve, en het hoofd zal moeten luis teren. Zaait de gedachte overal rond, wekt de harten op, werkt en wilt en bidt. Wij blijven steeds de biddende krachtwe vallen Hem te voet voor de geliefden die lijden, we gaan tot Hem, aan den voet van het kruis, waar alle lijden geheiligd en alle offer bevrucht werd. -- Dus ik mag aan Louis zeggen, dat ge toestemt? vroeg de eigenaar. Zij durfde niet opzien maar knikte toch bevestigend. Goed. Hij krijgt een treffelijk vrouwtje. Tot ziens. Ik heb mij wat verlaat... De oude heer liep peinzend op den weg. Nu hij over de bezwaren heen was, moest 't huwelijk maar spoedig plaats hebben. 's Avonds kwam Louis zelf naar de hoeve De boer en zijn vrouw wisten niet goed, hoe zich te houden. Nu moet ik 't hof niet meer mijden, he? vroeg de jonge man lachend. Ge ziet, dat ik het eerlijk meende, als ik hier rond draaide... Waar is Godelieve In den hof. Dan ga ik eens bij haar. Ge verbiedt het mij toch niet —Neen, neen riep Vereeke vroolijk. 't Is 't best dat ge een keer met elkander klapt, 't Is uwe gezamenlijke zake. Het meisje werd rood toen ze Louis zag naderen. Hij greep hare hand en zei Nooit ben ik zoo gelukkig geweest. En gij Ik ook.. Maar ze was toch nog bedeesd Zoo'n schoon, goed vrouwtje. O, ik word toch beloond voor mijn volharding Maar 't zal u misschien berouwen Toe nu.. Ik heb niet uwe manieren., 'k ken geen REI* OORLOG, 29. «BfBgMgWgam»! "1111J Verschrikkelijke Verhalen in de Fransche Kamer De akten van den Burgerstand worden aangenomen door H. L. Dequecker, oudste lid van den gemeenteraad. H. J. Van Houtte, Kommissaris H. Alf. Sansen, bediende. H. Et. Lebbe, d d. schepen. H. jos. Baert, bediende. H. Alb. Baert. H. J. Devacht, betaalt te Alb. Baert, de militievergoeding, den dag en Vrijdag van elke week in De te S. Jan ter Biezen. Vari den Gemeenteraad verblijven nog in de streek HH Et. Lebbe te Haringhe; Em. Van Cayzeele te Proven; Ern. Boucquey, Marcel Debaene, Louis Dequecker te Poperinghe. De ontvanger der belastingen zetelt te S. Jan ter Biezen in De Ster». De Postbureelen in de Werfstraat op de hofstede Catrycke. zamen met Din^- Sten» Nog eens over Amnestie? Ja, nog eens en niet voor het laatst. Want onze stem moet gehoord worden, tot in de Kamers, bij de regeering, bij den Minister en bij den Koning maar niet het minst bij ons volk, opdat het bewust wille en durvend vrage. Daar was een tijd dat Vlaanderen zong, daar was een tijd van dwepend schoone liefde en jongen geestdriftigen strijd; zooals het begin van alle leven uit liefde geboren, was de eerste ure onzer beweging vol schoonheid en poëzie... Daar was een tijd dat Vlaanderen zong van eigen weelde en vrijheid,het zong in den lichtenden morgen en dacht te zingen het lied van den zonnigen dag die volgên moest. En Vlaanderen heeft gestaan in de volle dagure, zijn idealisme heeft geleefd onder de menschen en zijn liefde heeft zich uitgestort in de ijdele vaten met de onbeperkte, onbe redeneerde maat waarmee de liefde altijd geeft. Maar zonnig was de dag altijd niet. Het volk verschrok, begreep niet die nieuwe kracht en veroordeelde het ongekende orudat het niets beter wist... Zoo werden idealisten als land verraders gebrandmerkt, veroordeeld, gebroodroofd en gekerkerd. Wanneer het onrecht zijn toppunt heeft bereikt begint eerst het rijk van rechtvaar digheid, wanneer de haat voor de grens staat van het uiterste overwint de liefde. Al de Tijdens de bespreking der nieuwe amnes tiewet vertelde in de Fransche Kamer de depute M. Fernand Buisson van vier korpo raals, van wie de oudste de onderwijzer Maupas was, tot de doodstraf veroordeeld wegens weerspannigheid voor den vijand. Alle vier werden gefussilleerd ofschoon de krijgsraad een verzoek om genade ondertee kend had. M. Judé, een ooggetuige van dit voorval, verhaalde hoeteSouain aan een compagnie van 't 336e linieregiment bevel gegeven werd aan te vallen in zulk een kogelregen dat de i soldaten het onmogelijk oordeelden er op in te gaan. De generaal deed toen zijn eigen t loopgrachten beschieten door de Fransche I artillerie. De artillerie-kolonel weigerde echter, j Ten einde gansch de kompagnie niet naar den krijgsraad te moeten verwijzen, werd1 aan eenige korporaals gecommandeerd prik- draad te gaan doorsnijden 150 meter voor I de stelling De aangewezen korporaals spron gen op de borstwering, liepen eenige meters ver en gingen toen doordat ze onmogelijk verder konden -- tegen den grond liggen, j Uit dien hoofde werden de jongens achteraf ivoor den kop geschoten. Gansch onder den indruk van dit pijnlijk ■drama heeft de Kamer een amendement aan- j genomen, waarbij de Minister van Justitie, naar eigen goeddunken, in beroep mag komen Ivan de vonnissen van de krijgsraden, welke j voor 11 Maart 1920 geveld werden. Vervol gens werd het wetsontwerp voor amnestie Sof strafkwijtschelding met bijna algemeene jstemmen goedgekeurd. De Landing», opgeschorst buiten te Fransch genoeg., 'k ben een boerendochter.. Tut, tut., ik zie u gaarne, en ik vraag niet naar al de komplementen van de aristo cratie. Dat weet ge wel. Zooals ge zijt, be geer ik u.. Nog een maand... Wat Dan zijn we man en vrouw Zoo rap 1 Ha, vader is ervoor en ik ook van ei gen! En gij? 'k Heb daar nog niet over gepeinsd. Moet ge er over peinzen.. Toch eens spreken met vader en moe der. En waar gaan we wonen Opde villa, Vader zou datt liefst hebben maar toch op ons eigen. Dat wil hij ook. En er is plaats genoeg. En nu rezen er weer zoovele vragen op na dc eerste ontroering, vragen over 't nieuw leven, dat aanstaande was, de gansch ande re omstandigheden. X. Schoonvelde stond in rep en roer. Tante Loite had in haar zindelijk huisje nog nooit zooveel bezoek gehad. Menschen, die haar altijd een venijnige kommeere ge noemd hadden, kwamen thans naar haar gezondheid vragen. De eene had vernomen, dat ze aan rhumatiek leed, de andere dat de dokter bij haar was geweest, een derde sprak zelfs over een operatie, maar 't eind was altijd De Telegraaf is bij Al de scholen zijn S. Jan ter Biezen. De Geestelijkheid. Zijn vertrokken naar Frankrijk N E. H. Banckaert, E. H. Serrays, E. H. De Jaegher, E. H. Sobry. In 't Vogeltje verblijven E. H. Vervaecke, DekenE.H. Hellyn; E H. Hondeghem, Principaal. E. H. Goemaere, pastor van O L. V. ver blijft bij Em. Barzeelein de Werfstraat, waar hij 's Zondags twee missen leest. E. H. D'Haese verblijft te S. Jan ter Biezen. E. H Vandeweghe te Haringhe. E. Pater Decoster verblijft bij H. Maur. Lebbe. De Zondag leest hij mis in de herberg De Wa genmakerij aan 't Hooghe. Dr Van Walleghem en Apotheker Notre- dame verblijven in De Groenen Spriet». De Vrederechter H. J. Petit is in Watou. Op 20 eri 21 Mei werden op den Crombe- ke steenweg vijf personen gedood: Henri Vander'naeghe, 70 j. vreemdeling Willeman Gaston, 40 j Bruneel Alidore, 35 j.Blanc- kaert Emiie 40 j. Gouwij Maria 19 j. Op 23 Mei wordt Watóu voor het eerst beschoten. Eenige obussen vielen in 't dorp en de meid van H. R Moncarey: Gabrielle Bodein werd gedood. Einde Mei werd het Trappistenklooster op den Katsberg door den duitsch in asch gelegd. Op 29 Mei viel een obus op de tent van Donche tusschen 't Couthof en S Jan ter Biezen. Vader, Moeder, twee dochters en eenige soldaten werden gedood. Proven, Rousbrugge enz. krijgen hun aan deel van obussen en schrapr.els. Op bevel van Gouverneur en Airondisse- ment Commissaris vvord't een stadtfïaad aangesteld. Op 1 Juni onder voorzitterschap van den heer Arr Com. heeft de eerste ver gadering plaats. Maken ér deel van: H. IR Et. Lebbe, Em. Boucquey, M. Debaene, L. Dequecker. E H. Vervaecke; H. H. Not. Cassiers, N. Lahaye, C. Laconte, W. Boucquey, Apoth Notredame, Dr Van Wal leghem. De bevolking wordt beraamd op 6500 inwoners, maar vermindert nog regelmatig. Zondag 2 Jpni viel een obus in de herberg De Wagenmakerij Abeele steenweg en doodde Verstraete Vietorine, Vansteene Re- mi, Lacour Leöpold, Hauspie Augusta. Op 't ontruimde grondgebied van Pope ringhe waren 270-herbergen. Thans zijn er nog een goed honderdtal. Op 4 Juni brandt het gebouw af toebehoorende aan M. Maur. Lebbe en waarin de tabakfabriek van M. Et Lebbe in werking was Van 1 Januari tot 5 Juni 1918 zijn 52 aan giften van oveilijdens van burgers, door bombardement gedood. Een 15 tal slachtof fers, weggevoerd na het ongeval werden niet aangegeven en zijn dus niet in het getal begrepen. Men begint de klokken uit de kerktorens weg te nemen en over te brengen naar Rouen. E. Pater Decoster is belast met het toezicht over dit werk. Eene kommissie, bestaande uit eenige le den van den nieuwen stadsraad, houdt zich bezig met liet wegnemen der meubels en koopwaren uit Poperinghe. Deze worden in verzekering gebracht naar verscheidene sta pelhuizen in 't noorden van Frankrijk. Op 10 Juni werd Debacker Justin door een obus gedood, dicht bij zijne woning op den Werf, Het 8 jarig dochterje van Karei Huyghe, bij Sint Joseph, werd door een stuk obus getroffen en is overleden. De stadsarchieven worden in veiligheid gebracht en naar Le Havre vervoerd. Er komen veel Amerikaansche soldaten in de streek. Op 6 Juli viel een obus bij De Luttertap Dedulle N. 20 j. van Yper werd gedood. Aan 't Vogeltje wordt eene nieuwe klas voor knechtjes geopend. Aan de Wolfhille wordt eene schooltent opgeslegen met vier klasseri2 Zusters Benedictinen en 2 Onder wijzers zullen er les geven. De stad is doodsch en eenzaam, doch wordt zelden geweldig beschoten. Er vallen meest obussen rond het Zwijnland en aan 't Hooghe Volgt natuurlijk stoffelijke schade doch zonder persoonlijke ongelukken. Om dezen tijd wordt de streek nog al erg onder vuur genomen. Watou krijgt meest zijn deelop 9 Oogst wordt Maurice Mas- son dood geslegen. Het dorp wordt eenzaam. Proven kreeg ook wat obussen er werden drie burgers gedood. Poperinghe krijgt ook dagelijks eenige obussen. Jules Vanbruwaene, landbouwer, Groe- ninghe straat werd, in zijne woning, door een stuk obus getroffen, hij is overleden in 't hospitaal van 't Couthof. Einde Oogst krijgt S Jan ter Biezen 10 obussen op het dorp. Geen schade nog on gelukken. Is dat waar van Godelieve Vereeke en Louis De Vuist? En fier antwoordde de oude dibbe 't Is zeker waar! Zondag vallen ze voor den eersten keer van den preekstoel. Tante Lotte had altijd veel kwaad gespro ken over huwelijken,, en volgens haar was 't beste nog slecht, maar nu scheen ze ge heel van meening veranderd. Andere dibben vleiden haar reeds, omdat ze nu toch ook door haar verwantschap met de Vereeke's een geduchtig personage werd maar achter haar rug, spraken ze veel kwaad. Achter 't lof stond een heel groepje vrouwen, in kapmantel, met het gezicht bij elkaar. En dan reed «'t nieuw huwelijk», maar vooral Godelieve op de tongen. Clemence Vervloet, die nog altijd door Frans Janssoone verstooten was, had Gode lieve ontmoeten haar woedend allerlei belee- digingen toegeschreeuwd. Zij haatte nu de uitverkorene.. Leon Rijkaart, die ook Godelieve beminde, zei niets over haar, maar droeg afleen zijn smart. Opeen morgen ontmoette hij Pier Deroek. den boschkander, en deze zei hem Toe, trek het u niet aan, jongen Wat? Allah, allah, ge verstaat me wel. Ha, ik had Godelieve Vereeke liever in uw nestje gezien, maar ge moogt daar nu nog niet met uw ziel onder den arm loopen. Wel, Pier, 'k zou -er tegen niemand anders over spreken, maar gij zijt een ware vriend. Ik heb niet alleen zelf verdriet, maar ook deernis met Godelieve. Louis De Vuist kan dat niet meenen. O 'k zou dat niet durven zeggen. Hij is eerlijk, hij trouwt haar. Omdat hij haar anders niet in zijn net kan strikken, maar let op mijn woorden, hij zal ze rap moe zijn En dan is het te laat Ge antwoordt misschien... dan is ze toch madam op de villa. Neen, dat antwoord ik niet. want geld verzoet geen slecht huwelijk, als ge iemand I uit liefde hebt genomen. Ge weet toch wel, wie Louis is? Een wilde vogel, maar ja! En die al een ander leven geleid heeft Ja, hij heeft door meer watertjes ge zwommen dan de Sint-Jansbeke, maar ge ziet dikwijls, dat die gasten door een goed huwelijk veranderen. 'k Geloof er niets van... Binst dat hij achter Godelieve vrijde, ontving hij Clemen ce Vervloet in zijn tuin ls dat treffelijk? Maar is't waar? - Ja, ik ben geen langtong, en 'k weet wat ik zeg. Enfin, ik krijg Godelieve niet en ik steek het niet weg, dat ik er vele verdriel van heb. Was die sloeber maar in 't Fransche gebleven 't Was de eenige maal, dat Leon Rijkaart over zijn smart sprak. Ja, 't dorp was vol van gebabbel. En men zag Louis en Gode lieve in auto naar leper rijden, en dan liepen de oude jonge dochters te gare, en zij die een man begeerden, maar er geen kregen, babbelden 't meest en 't leelijkst. Zoo gingen de dagen voorbij. Ook in menige deftige woning te leper besprak men 't besluit van De Vuist. En in 't fransch maakten sommige dames, die ook al hun eerste fiischheid verloren hadden, spottende opmerkingen Hij mag zijn boerin wel eerst een jaar aan een kostschool zenden.. Ja, en een bijzondere kamerierster vóórhaar bestellen. En een professor om ze wat meer te leeren dan de letters spellen, als ze jle onge lukken van haar vlaamsch gazetje leest. - Maar de zoon De Vuist zou ook geen deftige vrouw vinden.. En dan fluisterden de juffers. en hun oogjes blonken van geheimzinnig genot, want de stoutmoedigste opende de chroni- que scandaleuze en gaarne luisterde men ernaar. Doch niemand bekende natuurlijk, hoe men de boerendochter benijdde, en zelf misprees, omdat ze de algemeene huwelijks- kansen voor de voorname wereld verminder- 1 de, door iemand weg te kapen, die haar niet toekwam in haar stand. o* Cb r>, a 0b" Ob <vb Cb s«s Cb Cb PQPER1NG Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot POSTCHECKREKENINO «r 15570. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. ob CD Eerste leening na den oorlog. Tweede leening. Derde leening. Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 19 Waar gaan we naar toe Leven wij nog in een vrij land of waar (Uit «Gudrun»). Machteld. Uit mijn dagboek. fl»l H. 15 Mei. Te S. Jan ter Biezen op 't grond gebied van Poperinghe wordt eene barak opgetimmerd waar de gemeentediensten zul len waargenomen worden. Secretariaat en Burgerstand: H. O. Vanden Berghe, Secretaris H. M- Couttenier, bediende. Kommissariaat Burgerlijke Bevoorrading Kantonnementen Stadsontvanger J Ge zult best bediend zijn van tAeubelpa- \pier, Linoleum, Toile-ciréebij Sansen-Van- nesle, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris Cassiers is op S. Jan ter Biezen. Bureel der reclamatien bij Des. Claeys, Werf. Juni. Gansch de streek wordt op 1 Juni onder vuur genomen: Poperinghe en om streken, Watou, S. Jan ter Biezen, Abeele, Juli. Eene nieuwe parochie is ingericht rond het Steentje Molen een deel van El- verdinghe en een deel van S. Jans parochie. PastorE. H. StormeOnderpastorE. H. Lelieur. Oogst. Op Maandag 5 Oogst werden Henri Fleurbaey 45 j. en zoon Arthur 15 j. samen door een obus gedood, toen zij op hun veld wrochten aan 't Rood Kruis. Vervolgt. Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1