Stad Poperinghe. alle Bureelmeubels, Verslag der Zitting van den Gemeente raad van 13 Juni 1921. Amerikaansche en andere bureaus, Linoleum Toile Cirée bij Sansen-Vanneste Poperinghe. De belangstelling van het publiek in het bijwonen van de zitting was evenzoo groot als in de vorige vergadering. Onder voorzitterschap van M. Lebbe wordt de ver gadering om 4,15 uur geopend. Alle leden zijn aanwezig. De vergadering geopend zijnde, vraagt M. Vandoo ren het woord. M. Vandooren brengt l°een klacht uit tegen de ge dachte van de redaktie van De(n) Poperinghenaar aangaande het verslag der zitting van vorige week, en betreffende zekere woorden die in deze zitting zouden uitgesproken zijn door M. Lebbe. Hij wijst er op dat die woorden in 't vervolg niet zouden mogen op genomen worden door genoemd dagblad, woorden die hem, niet alleen persoonlijk, doch insgelijks zijne achtbare kollega's kunnen kwetsen. Zulke woorden hoeven niet verder hun weerklank te vinden dan in den raad. M. Vandooren heeft het 2° over de vergadering die deze van 4 Juni laatstleden voorafging, en waar ge handeld werd over het toekennen der zetels van het schepen collegie. Af. Vandooren. Die voorafgaande vergadering had moeten geheim gebleven zijn en aangezien De Poperinghenaar» zoowel ingelicht is, is het natuurlijk door een van de aanwezige leden dat deze op de hoogte gebracht werd. De katholieken hadden moeten voor deze zaak hunne redens opgeven dit is voor ons een spijs met goede sausindien soms later iets in zelfden zin zou komen uit onze richting, zal er niets te beknib belen vallenwat den lof betreft toegezwaaid aan den heer Devos door De Poperinghenaar zijn wij de eersten dien lof goed te keuren doch geheel in 't begin zijn wij met 3 naar den heer Devos toegegaan om hem te vragen of hij een zetel zou aangenomen hebben M. Devos heeft geen bevestigend antwoord gegeven. Af. Lahaye. Tot nu toe zijn er geen voorstellen gekomen van wege de katholieken. De verschillende voorstellen die tot beden gedaan geweest zijn, zijn ge komen van de zoogezegde logemannen, 't is te zeggen van ons. Af. Lebbe.Wat de woorden aangaat, die door «De Poperinghenaar» zijn opgenomen geworden, kunnen wij daar niets aan doen. De Poperinghenaar is een gazet die buiten onze partij is, en den eigendom van M. Sansen doch wat ik voorstel, opdat zulke dingen zich niet meer zouden herhalen is aan M. Sansen te vragen opdat hij zijn verslag aan den Gemeenteraad zou onderwerpen, of zijn gazet aan ons te cotnmuni- keeren, vooraleer deze zou gedrukt worden. Af. Lahaye. Hij moet rechtzinnig handelen. Af. VandoorenVoorzorgen moeten maar geno men worden. Af. Lebbe. Indien ik het geweten had, zou ik ge vraagd hebben dit niet over te drukken. Af. Vandooren. Alles is opgenomen geweest tot het laatst. M Lebbe. Die woorden zijn mij ontsnapt in een moment van discussie, doch wees verzekerd dat het met geen erg is. Voor het aannemen van de zetels voor het schepencollege is het niet persoonlijk met Devos, doch met de groep dat er moest gehandeld worden. Haddet gij verder gegaan. Af. Vandooren. Is M. Devos ergens geweest? Neen. 14 Dagen daarna kon hij nog geen besluit nemen. M. Lahaye is geweest geen besluit. Volgen den Dinsdag zou M. Devos zelf komen. In 2 weken is er niet meer van gesproken geworden, en zijn er dus geen voorstellen gekomen Ge moet niet komen zeggen dat uwe partij er niets van af wist. Ai. Lebbe Ik herhaal het nog eens, waarom zijt gij niet verder gegaan. Geen voorstellen zijn ingekomen. Af. Brutsaert. Aangezien dat uwe partij de meer derheid heeft, moesten de voorstellen toch van uwen kant gekomen zijn. Af. LahayeNooit zijn er voorstellen gedaan ge weest. Af. Lebbe. - (haalt weerom de eerste kwestie op zinsneden ontsnappen doch indien ge wenscht dat de verslagen van de Poperinghenaar ons zouden voorgelegd worden, zal ik het telkens vragen aan M. Sansen. Af. Vandooren. Dat is niet noodig, hij zal zeker wel verstand gebruiken. Af. Lahaye. 't Is al klaar. Deze discussie afgeloopen zijnde wordt door den heer secretaris het verslag der vorige zitting afgelezen en vervolgens zonder opmerkingen goedgekeurd. Af. Lebbe. Het le punt dat te bespreken valt luidt le Punt. Wijziging aan het reglement nopens vervoer van ale. Het ander reglement liet toe ale te vervoeren voor de maanden April tot September :den Dinsdag, Woens dag en Donderdag tot 7 Vt en de overige maanden tot 10 Va. Het nieuwe reglement is misschien wat al te streng le De boeren wenschen geheel den dag ale te ver voeren. 2e Het nieuwe reglement stelt 2 dagen voor. Af. Devos. - 3 dagen zou beter zijn. Af. Lahaye. 's Morgens tot 8 of 9. Af. Devos. Er moet ook een verschil gemaakt zijn tusschen winter- en zomermaanden. Af. Desomer. 3 Dagen zou best zijn. Af. Lahaye. Ja, 3 dagen tot 9 ure. Af. Devos. 's Avonds moet erbij komen. Af Lahaye. 't Is maar weinig aantrekkelijk 's a- vonds al die aalkarren over de markt te zien trekken. Af. Devos. Ze passecrenook niet aioverde markt. Ge kunt den kleinen man niet beletten 's avonds na zijn werk een kuip of twee ale naar zijn land te v oeren, 't Ware beter 's morgens voor de groote, de groote zijn dan nog niet op M. Vandooren. Wijst op de nadeelen dat zoo een vervoer berokkent voor het rein houden der straten der stad. Er zou moeten gezorgd worden dat de helft van den inhoud derkarteelen langs de straten niet blijft. Af. Brutsaert. Wat ik zou wenschen is de inrich ting van een openbare ruimingsdienst. Af. Lebbe. Dit zou ons tot groote onkosten leiden. Af. Lahaye. Iets van 40 tot 50.000 frs. Ai. Brutsaert. In vele steden gebeurt het vervoer van ale den nacht. Af. Lebbe. Zijn we 't akkoord Dinsdag, Woens dag en Donderdag tot 8 Vs en vari 's avonds van af 7 uur. Af. Devos. De dokters zeggen dat dit alles nadee- lig is voor de gezondheid, doch dit zijn al prullen. Af. Brutsaert. Nochtans is het voor typhus zeer gevaarlijk te meer door dat hier bij dat werk geen ontsmettingsmaatregelen genomen worden. Af. Lahaye. Een proef zoukunen gedaan worden met voorstel M. Lebbe. Af. Roffiaen. ik zou voorstellen 3 dagen, Maan dag, Dinsdag en Woensdag. Af. Lahaye. Maandag! Dien dag is niet aan te be velen. Af. Roffiaen. ln alle geval, ook den Donderdag nietde beenhouwers hebben daar schade van. M. Devos. —Mij kan het niet schelen, ik haal er geen Na zekeren tijd zullen de boeren er zelfs geene meer willen Af. Lebbe. Dus het voorstel is Dinsdag en Woensdag tot 8 1/2 u. 's morgens en van af 7 u. 's avonds. Het wordt eenparig goedgekeurd. Af. Brutsaert. Met voorbehoud van een openba ren ruimingsdienst later in te richten. Voor de wintermaanden zal men later de noodige schikkingen nemen. 2e Punt. Advies nopens verkoop van grond door de burgerlijke Godshuizen aan M. Jerome Devos. Verkoop goedgekeurd door de 13 aanwezige leden van een terrein van 12 m2. 3e Punt. Advies nopens een legaat aan de kerkfabriek van St Bertens gedaan door wijlen Jufvr. Lucie Vandenameele. Dit punt geene opmerkingen opwerpende wordt goedgekeurd. 4e Punt. Ontslag van M. Aimé Merle- vede als gemeente onderwijzer. De secretaris leest het ontslag voor van M. Merleve- de en dit wordt aanvaard. 2 Kandidaten hebben hunne aanvraag gedaan. Af. Lahaye. Zou er geen mogelijkheid bestaan om door den oppermeester les te doen geven aan de klas van M. Merlevede. De jongens van de lagere klas kunnen toch zoo niet blijven zonder onderwijs. Af. Lebbe. Dit kan gevraagd worden. Af. Vandooren. De examen binnen kort plaats grijpende zullen er -toch ook nog nieuwe aanvragen zijn. Af. Brutsaert. Er zullen waarschijnlijk geene zijn, want overal zijn er onderwijzers te kort. Af. Vandooren. Volgens het schijnt heeft de op permeester nog nooit les gegeven. 5e Punt. Advies nopens eene brooddee- ling door het armbestuur te doen volgens legaat Dufloer. Dit wordt goedgekeurd. 6e Punt. Duurtetoesleg aan de gemeen tebedienden toe te staan voor den 1 Trimes ter 1921. Af. Lebbe. Met de vermindering van den index nummer is de toelage voor het duurteleven voor de bedienden verminderd. Hun traitement niet groot zijnde zou den duurte- toeslag niet moeten verminderd worden. Volgens de besluiten van den Gouverneur komt de volgende duurtetoeslag toe voor het jaar 1920 en 1921. M. Lebbe geeft er lezing van. Af. Lebbe. Om die duurtetoeslag voor den 1" tri mester te doen verhoogen door dei Gouverneur, zal dit geen avance zijn. Daarom stel ik voor toch de zelfde som als van 't jaar 1920 uit te betalen voor den ln trimester van dit jaar De twee laatste maauden, zijn uitbetaald geweest volgens de nieuwe besluiten, toeleg zal gegeven worden. Af. Cleettewerk. Wat zijn de traitementen dier bedienden. M. Lebbe geeft daarvan lezing Af. Brutsaert. Zal dit kunnen aanvaard zijn. Af. Lebbe. Dit volgt uit het beloop van het budget. 7e Punt. Advies nopens den duurtetoe slag aan den Sekretaris en Ontvanger van 't Armbestuur toegestaan voor den 4 Trimes ter 1920. Af. Lebbe. Er is hier kwestie van personen. Zou den, de leden wenschen dat dit punt openlijk zou be handeld worden 2-3 Stemmen neen. Daarop wordt het pu bliek verzocht de zaal te verlaten en wordt dit punt met gesloten deuren besproken. Het 7C punt afgehandeld zijnde wordt het publiek wederom toegelaten. 8e Punt. Mededeelingen. Af. Lebbe. Heeft er Iemand voorstellen te doen Af. Lef ever. Ik zou gaarne een voorstel doen, Mijnheer de Burgemeester. 1Ik zou een verbetering vragen in het lager onder wijs met prijsuitdeelingen in de scholen vooral voor de jongelieden die zouden wenschen hunne studies voort te zetten of aan zekere onbemiddelde die de eerste rangen bekleeden, eene toelage, voor verdere studies, toe te staan. 2. Het inrichten van vakscholen volgens stiel. 3. Verbetering voor de werkloozentoelage aan dezen die de vereischte voorwaarden vervullen 4. Verbetering aan de zitpenningen van de gemeen teraadsleden. 5. Herstellingen van riool onder voetpad, in de Watoustraat. Af. Lebbe. M. Dupont, schepen van onderwijs zijnde, laat ik onderzoek aan hem over. Voor de zitpenningen is er per jaar 800 fr. vastge steld, te verdeelen per aantal zitdagen en aanwezige leden. Af. LahayeVoor ons moet dit niet verhoogd wor den de werkmenschen moeten bevoordeeligd wor den ik stel voor de zitpeningen over te laten aan de werkmenschen. Af. Lebbe. Vakscholen zouden er reeds overlang moeten ingericht wordendit is niet gedaan gewor den door gebrek aan plaats. Het volkshuis bestaat toch Professors zijn reeds sedert lang benoemd, het ontbreekt dus alleen aan '"ten lokaal. Af. Lefe\>er. Dit zou moeten ingericht worden, want een maal dat het werk op het front zal vermin deren, zullen vreemden, die in vakscholen hunnen stiel geleerd hebben, het werk voor de neus van metsers en timmerlieden hier komen weghalen en zullen zij als onbekwame gasten beschouwd worden. Ik ben de heeren dankbaar van hegene dat daartoe zal gedaan worden. (Gelach, ten onrechte, van wege enkele toehoorders. Af. Brutsaert. Mag ik een voorstel doen? Af. Brutsaert. Mijne heeren, zooals ge weet is over enkelen tijd, AV Dewulf, hoogieeraar aan de Universeteit van Leuven, bekroond geworden met de 10 jaarlijkschen pi ij 3 vrer -vrijoL zijn verre en naar bekend, over de heele wereld toe. De stad van Poperinghe mag fier zijn op zulke man, en ik geloof niet dat wij onverschillig mogen blijven tegenover zulke gebeurteuis. Ik stel voor een ontvangst voor te bereiden op het stadhuis of wel op de eene of andere manier dezen grooten man te herdenken. Natuurlijk is dit eene per soonlijke gedachte. Het sport wordt aangewakkerd; doch ik geloof dat de geestesontwikkeiing, de ziens- en denkwijze van zoo 'n man, die de grootheid en de beroemdheid ma ken veel hooger maken dan sport. Af. Lebbe. Het schepen-college zal dit onder zoeken. Ik aanvaard de manier van zeggen van M. Brutsaert. Af. Lahaye. Er zijn zoovele straatnamen als Noordstraat, Pestestraat, Schaalstraat, die ons aan niets herinneren. Het geven van zijn naam aan een belangrijke straat vind ik toch de schoonste gedachte nis. De namen der groote mannen die hier zoo talrijk in den oorlog zijn voorbijgegaan zou ook aan menige onzer straten kunnen gegeven worden. Af. Brutsaert. De kwestie van 't Moederhuis, de melkdruppel en drinkbaar water dient zoo rap moge ten opgelost te worden. Af. Lebbe. In de volgende zitting zou er kunnen over gesproken worden Zullen de financies het toelaten Af. Brutsaert. Zou het niet mogelijk zijn aan ieder gemeenteraadslid den staat der kas te laten kennen per geschrift. Af. Lebbe. Verleden maal had ik de papieren bij mij ik heb niet gedacht dat die zaak wederom zou op geworpen geweest zijn en heb U toch de vorige maal alles voorgelezen. Men weet nooit wanneer men geld zal ontvangen en alle dagen wordt geld uitgegeven, daardoor is het nog al moeilijk de juiste toestand te geven. Af. Lahaye. We zouden eens kunnen den inventa ris maken en zien hoeveel er is in kas. M. Lebbe geeft nog eens een kort overzicht van de werken die gedaan geweest zijn en die kunnen aanvang genomen hebben. Wat het in beroep gaan betreft voor het toekenen van 500.000 fr. van oorlogschade voor de stad, heeft het hoofd-Commissariaat er van afgezien. Af. Lebbe. Nog andere werken moeten uitgevoerd worden, doch alles kan in geen enkelen dag gedaan worden. - Het geld ligt gereed ten stadhuize onj ver bruikt te worden tot het uitvoeren van openbare wer ken. Winsten zijn vroeger gedaan geweest, dank zij de eerlijkheid van hetpersooneel van bevoorrading, van binst den oorlog. Af. Lahaye. Ik ben van 't gedacht een inventaris te maken. Af. Lebbe. De stad heeft geene schulden -- alles wordt regelmatig betaald. Af. Brutsaert. Zou er geen mogelijkheid bestaan om een vasten dag en uur te stellen voor de zittingen van den gemeenteraad. M. Lebbe. - Volgens mij is den Zaterdag daarvoor het best geschikt. Af. Lef ever. Ja, de Zaterdag, om 6 uur voor den Zomer en 4 uur in den Winter. Af. Brutsaert. Dit zou beter zijn voor iedereen voor het schikken van zijn werk. Dus om 6 uur zullen de volgende zittingen den Zaterdag plaats grijpen. De kwestie van het drinkbaar water wordt door M. Brutsaert nog al breedvoerig uiteengezet. Moest de leiding van den Castberg overgenomen worden, er zou volgens berekening voor ieder inwoner 20 liters per dag water zijn, rekening houdend van 6000 inwoners die in staë-wonen. Dat is betrekkelijk weinig. Zal Frankrijk toelaten dat het water van den Cats- berg tot hier kome Westoutre bevoorraad zijnde door den Zwartenberg, Poperinghe kan door dezen niet meer bediend worden. Volgens de onderzoeken van de Ingenieurs zal de bestaande leiding, van slechte hoedanigheid, nog enkel 10 jaar kunnen dienen. VJUK ZOU, VUlgCIl» m. ui UIOUVI Wil moeten gebouwd worden omdat het water in open lucht staande, bederft. M. Lahaye. Zouden wij niet eens kunnen gaan zien naar den Zwartenberg M. Brutsaert. We zullen de gedachte afwachten van de heeren Brussel. M. Lahaye. Hoeveel zouden de kosten bedragen van de verlegging der leiding. M. Brutsaert. 50.000 fr. ongeveer. M. Lahaye. - Dat is in vogelvlucht 8 Km. of 8000 meters wat zou komen op 5 fr. per meter. Het zou meer kosten. De zaak wordt tot verder bespreking verwezen en daarmede wordt de zitting om 5.35 u. gesloten. Ons gedacht, nopens het drukken van het verslag der Zittingen van den Gemeenteraad, staat te lezen in ons nummer van heden 19 iuni 1921 op het voorblad, onder hoofding 0. De Wereld! De Poperinghenaar. MEUBELPAPIER

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 4