HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. s BUREELMEUBELS- De bloem van bet Vfijboseh Apotheek Frans ,Van de Plas mm o Zondag 26" Juni 1921. 15 Centiemen, 18e Jaar. Nr 26. E. s Verkeerd Gewerkt. De Vlaamsche kwestie. Japan. De ijzerweg Waesten-Pope- rirghe wederom in gevaar. liet Bloedig Yzeriand, 55 Pr os 5; a a. a a a* w tö os os ■3 58* nQ s Sr a 03 ca ca «»s i* a S- Os «a r"*w s ca oa Os oa '<a a 4S a a- 8- a E. DUQUESME Zoon, l Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr. buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland10.50 fr. LITfiEVEIt SAWgEii'-VA^MKgTE Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, ^uitkoiKli^in^en Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.—Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. c C3S .Si O £8 -is «O U 40 4LS SU QS <«Si Sa Ij r*» 40 Cfi su O O li $u QN -S? ~5£ is $s O O N Kinderen opvoeden is een kunst... door te weinigen gekend. Weet ge, brave ouders en meesters, waar om uwe kleinen aan uwe verwachtingen niet altijd beantwoorden? Omdat gij niet te werk gaatgelijk het zijn moet. Willen we met den vinger eens eventjes in Spreekt hun volk van standsorganisatie en van medezeggenschap in sociale vraagstuk ken, dar;J< m.e i zij er vierkant tegen, en wil len aan het weikvolk het recht niet erkennen, van nevens den meester te staan. Wij sluiten hier geen een partij uithei is zóó bij katholieken, zóó bij liberalen zóó bij andersgezinden De werkgevers hebben niet al het onge- Dat is dus het gedacht van twee franse!: mans statieoversten over ons volk «dat y> de wonde steken Luistertj lijkveel werklieden zijn volstrekt ongema Men leert aan den kleine dat de leugen jnierd en laaf het ons zeggen, onbeschoft een kwaad is, en moeder geeft haar haag- looper een briefje mêe, om in de school ver schooning te vragen wegens ziekte Men leert aan den knaap, dat genever een vergif is, en hij moet van wege moeder, zijn vader gaan roepen, die, ginder op 't lioeks- ken, een dikken borrel in de hand heeft. Men zegt aan de jeugd, datnachtloopen niet deftig is, en als vader uitgaat, koint hij regelmatig in de kleine uren thuis. Men gebiedt aan de kinderen, den Zondag te eeren. en de vader eert hem, met juist op dien dag een stuk in zijn kraag te drinken... Alen leert aan de kleinen, dat kwaadspre kerij een gemeene trek is, en als moeder aan de deur staat met een moeder, dan is 't om een derde moeder door de goot te sleuren... Men leert aan het meisje, dat eerbaarheid het kostelijkste sieraad is van de vrouw, en moeder vertelt aan de gebuurvriendin liefst van meisjes, die vielen... Men leert aan de kinderen, hun ouders te eeren, en vader en moeder liggen in gewel dige ruzie met grootvS en grootmoe. Men leert aan de jongens eerlijk duurt het langst», en gisteren heeft moeder vier duiven gereed gemaakt, die vader gevangen had van de geburen Men zegt aan de kleinen bemint uwe vij anden doet hun wel die u haten», en vader, en moeder, en nog zooveel anderen treffen hun vijanden, waar ze hen treffen kunnen. En toch zou de opvoeding maar moeten lukken 1Kan dat? Alweer over dat Vlaamsch? Ja en 't is noodig want het doel en de werking der vlaamschgezinde mannen hier, wordt door ons volk niet verstaan Wat willen eigentlijk die vooruitstre vende Vlamingen? Willen die mannen dat er geen fransch meer geleerd worde in Vlaanderen, dat er geen fransch meer gesproken worde, dat alle opschriften in heel Vlaanderen enkel in 't Vlaamsch opgesteld zijn Neen, dat vragen de Vlamingen niet, en ze willen dat niet. De vlaamsche werkers hier willen ons volk veredelen, ons «werkvolk» veredelen, hooger doen klimmen in beschaving en dus meer eigen fierheid en stambewustheid inboezemen! Maar iedereen wil dat 1 wordt er alge meen daarop gezegd. Eh wei, wij antwoorden daarop: neen, iedereen wil dat niet We kennen wij hier in de streek veel per sonen, werkgevers, die zeggen dat ze dat willen, maai die er hevig tegenwerken. Hoe werken ze er tegen Ze lachen op den werkman als ze hem op straat ontmoeten en groeten hem beleefd, maar zij doen dat maar met den werkman die bij een ander werkt. Deze die bij hen werkt aanzien ze als hun eigendom, als hun machien en nooit spreken ze er mei lof van, integendeelnooit spreken ze hem beleefd aan nooit werkt hij genoeg altijd wint hij te veel 1 Een anders werkvolk verblinden zij; hun eigen volk verachten zij. We schreven weieens in ons blad van «Vlamingen die loopen met hun kop naar den grond, fretten hun stuiten en gieten hun pinten binnen: die de doening hebben van de koeien hunner weiden, die gras eten en niets meer verlangen. Men poogde in den laatsten kiesstrijd dat te gebruiken als bewijs dat de vlaamsche werking het werkvolk zoude verachten Neen; we zullen zelf meer zeggen alleen de vlaamschgfezinden eerbiedigen het werk volk en werken om het meer te beschaven en meer in hun vak op te leiden, en op ge lijken voet te brengen met het werkvolk van de waalsche en vreemde streken. Ons werkvolk op den vreemde gedraagt zich op gemeene wijze. Hoe dikwijls, op reis zijnde in Frankrijk, zijn we zelf niet beschaamd geweest als we een groep Vlaamsch werkvolk hoorden. Wilt Ge eens weten hoe ons werkvolk beoordeeld wordt in Frankrijk. Leest volgende regelen, letterlijk overge schreven uit een brief over 14 dagen uit Frankrijk toegekomen Met den express uit Parijs vertrokken om 10,24 's avonds, 'k kwam in Amiens om 1 ure. Dat er Vlamingen in de statie waren, 'k hoorde het vóór de trein stil hield, aan hun huilen en brieschen In 't compartiment stapten er 3 mannen in, die ik algauw hoor de van Wetteren te zijn, van de klasse van 16, zeiden ze, die naar de manceuvers moe sten. Een ooge rusten met die dieren, onmo gelijk, 'k zat er meegeplakt tot 4 ure te Ryssel. Binst die 3 uren hoorde ik 27 maal de refrein van een liedje. Wij zijn van de sociëteit van tiss Wij slaan ons'vol viss 't Was liefelijk met hunnen oostvlaam- schen tongval Daar er geen duivel kon rusten, uit nieuws gierigheid, 'k teekende met een schriftje op mijn notaboek, hoeveel schietgebedekens zij afdopten binst die 3 uren. Als ik te Rys sel kwam, 'k bestatigde dat zij er hun gedrieën 571 afgedopt hadden. In de statie van Arras: 10 minutes d'arret. Zij huilden lijk de beeren. De chef van de statie kwam toe en zei hun heel bedaard «Si ce défilé de cochons ne cesse pas, la compagnie clu Nord devra en venir a trans porter ces animaux dans des wagons bestiaux. Dat wil zeggen: Als dien doortrek van zwijnen niet ophoudt, zal de compagnie van 't Noorden er moeten toekomen die dieren in beestenwagens te verzenden Is het dan te verwonderen dat een chef van eene statie, die aan den mécanicien teeken gaf aan te leggen, een twintigtal mannen met schoppen, spaden en geperte zakken ziende afkomen, al huilen; om tot den volgenden trein met die kalanten in zijne statie niet geplakt te zijn, zijn schuifelet stak en riep Mécanicien, arrêtez, ilya encore 25 G... v... d monter. Mécanicien, houdt stil, er zijn nog 25 God...v... op te laden. Is dat niet pijnlijk voor ons, zulks over ons volk te lezen in Frankrijk zijn brood te gaan verdienen Moest ons volk mannen vinden die hun in hunne taal kunnen iets aanleeren ze zou den niet noodig hebben naar Frankrijk te trekken om het werk te doen dat niemand anders wil doen. Ze zouden in Belgie zelf hun brood kunnen verdienen met de plaats in te nemen der ïransche en andere vreemde werklieden, die hier het schoon werk komen doen en het gemakkelijkst geld winnen. Het werkvolk is hier niet genoeg ontwik keld, om zijn woord te zeggen te hebben nevens de andere standenhoort men soms. Ja dat is zoo; maar hoe kan het anders na zooveel jaar verschopt te zijn geweest Dat is hunne schuld niet en 't is dus plicht van de hoogere klassen ons werkvolk op voldoende hoogte te brengen. En dat willen de vlaamsche werkers, en dat is een deel van het vlaamsch program ma. De vlaamsche kwestie is dus geen kwestie van een woord fransch, of van een fransch opschrift, maar onder vele punten is een der bijzonderste ons volk meesters geven die den eersten Maandag, Dinsdag en Woensdag j van het bombardement. Daarbij nog 16 kan- j gelukkig is een weinig'■fransch tfe ketfnew msffnonnen van 12 cm. en nog een batterij van: WYTSCHAETE Vandenberghe Hëlène VLAMERTINGHE. 16 1/2 cm. America besteedt 810.000 000 dollar aan Cappeeu Arthur zijn bewapening. Elk land heeft zijn aandeel in de klimmen de begrooting van leger en vloot Men komt tot nieuwe uitvindingen op vergiftige gassen en ontplofbare stoffen. Men vervaardigt nieu we machinegeweren en snelvuurkanonnen die honderd ballen per minuut kunnen uitbraken. Dat zijn de fameuze voorbereidselen tot den vrede Dat is het aanvang nemen met de ontwapening waarmede het volk wordt bedrogen Men moet zot zijn om een letter van de ontwapeningplannen te gelooven of van den Volkerenbond, of van een Internationaal Scheidsgerecht. 'nen Aktivist. Jan Quartier van Lootenhulle was de ver- ledene week naar Brussel gegaan om de Japaansche Prins Hiro Hito te kunnen zien en hij was geklommen op nen gazeianteerne het in eigen taal onderrichten, beter opvoe jdie stond te" midden 'n brugge die daar over ding geven, en het op de hoogte brengen van j de vaart ligt, ge weet wel, als ge rechts op zijn vak om zoo beter eri in eigen land aanslaat als guit de groote statie komt. Op den zijn brood te geraken. Dat is vlaamsche kwestie! Rond de reis van den Japarieoschen Kroonprins in Europa. Japan ligt dus net aan d'andere kant V2n de wereld en was voor een halve eeuw nog maar weinig van tel Maar het kreeg een reukje van Europa, na zijn revolutie in 1868, en begon zich pas van dien oogenblik af Westersch te .beschaven. Het tniek een leger en een vloot, en vocht tegen China in 't jaar j ^daddc' „ë^óJd of, met twintig te gelijk, 94 om het groote eiland Forinose te nemen.f 6 1904 en 1905 vocht het tegen Rusland, Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 26 door A. HANS. Ge kunt dat peinzen Die mag niets weten. Maar ja, leper is niet groot, en mannen als Louis worden «r nagegaan, te meer nog door zijn huwelijk met u. In veel groote families spreken ze gaarne over zulke dingen. Gaat het verdoken kunnen blijven We hadden dat huwelijk moeten tegen hou den... soorte bij soorte... maar ja, 't is nu zoo. O, moet ge laf en slecht zijn 't Zal van Clemence Vervloet ook wel waar zijn 1 -— 'k Vreeze het ook Mij alzoo bedriegen Maar 'k had het kunnen weten 1 -- Hoe zoo, kind -- Eens, van den winter, heeft Louis mij gevraagd met hem weg te loopen. Wat Ja, maar ik meed hem meer 1 Doch, iemand die zoo iets aan een treffelijk meisje voorstelt, deugt niet. Ik had dat moeten be peinzen... maar de rijkdom trok mij.., de villa... en toch, ik zag hem gaarne ook. Hij had u bekoord, zuike gasten kun nen dat. Wel m'n ziele, durfde hij zoo iets voorstellen. Ge hadt het ons moeten zeggen. Ik durfde niet... O, nu doorzie ik hem. Hij wilde mij toch juist lijk hij Clemence wilde... en omdat ik niet deed als Clemence trouwde hij mij en nu is hij mij moe. Hl liet mij dezen noen verstaan, dat ik al reden genoeg had gelukkig te zijn met dit huis en de meubels... Hij heeft van eigen gepeinsd dat ik niet meer vragen zou dan rijkdom en hij al mocht doen wat hem beliefde. Maar als 't alzoo is, blijf ik niet hier 1 Wat ben ik met een villa, schoone kleeren, als mijn man mij bedriegt. Kind, niet te haastig, 't kan een vlaag zijn... nog een van zijn oude streken, waar over hij toch berouw krijgt. Ik heb niet veel hoop, maar ik kan wel wat wachten. O, had ik Leon Rykaart ge nomen Stil, Godelieve, ge moogt dat ook nie: zeggen. Een mensch zou alles zeggen, in zoo'n toestand. Moeder ge hebt veel deernis met mij.. Van eigen, kind... Maar ge kunt niet gevoelen, wat i gevoel. En zeggen, dat velen mij benijden Ze moesten het eens weten. Nu zit ik hier in al mijn rijkdom! Mevrouw De Vuist... En een slet te leper wordt boven mij verkozen Vrouw Vereeke bleef nog lang. Eindelij moest ze naar huis. Ze ging met 't harte vol 'droefheid. Godelieve stapte een eindje mee. Dan keek ze haar moeder na. En in haar Stoeltpss, Kassen, Bedden* Spiegels, Glas Gleis. Kindervoituren. Speelgoed. Iï5j Eti«iiue Moiiearey-ftanscii. 20Gasthuisstraat, Poperinghe. duur, Jan stond daar al twee geslegen uren Hiro-Hito kwam het-af, en, veertig piotte-pakkers gingen vooren op om de we- genissen vrij te maken en diensvolgens het volk van de brugge te jagen. Jan ook, moest willens nillens van zijnen gazeianteerne ne- f derdalen en 't ergste, hij mistoit en... plofte a met zijnen kisskedi van vijf meters hooge in 't water. Voor entwie die kan zwemmen dat jen is niet, maar Jan, ongelukkiglijk, en koste niet zwemmen en al die piotte-pakkers die 't tzagen gebeuren stonden daar te kijken lijk S'n bende ojnnoozelaar^, maar geen een en was er die herte genoeg'rn zijn lijf hadcfê óm Jan te redden. Gelukkiglijk dat al de dezen die in 't water vallen, drie keeren boven koinen voor dat ze dood zijn en nog gelukkiglijker- dre dat Jan, 'lijk op 'n bezondere mariiere verlicht 'n goê gedacht gekregen had. Met de laatste krachten die hem nog bezielden riep jan, als hij voor den derden keer boven kwam: Alles voor Vlaanderen... Vlaanderen voorChristus... Vliegt de Blauwvoet... Storm op zee!...» Met ruzie hadden de piotte-pak- Dumazy Gustave Detrez Achille Desmarey Gabriel Desmarets Louis Odent Clémentine Crombez Julie Flou Cyrille Ozee) Charles W" Henri Mtnu WESTOUTRE. Capoen Achille We Declercq Decrock Devacht Achille Wl! Louise Depature Demeulenaere YPER Talon Gustave BOESINGHE. Lauwers Henri Corneillie Henri Ooghe Oscar-Becuwe WULVERGHEM. Taffyn Isidore MEESSEN. Bouchaert Théodore WL' Deconinck Trachez Desoete Achille Lemahieu Alphonse WEST -NIEUWKERKE. Liefooghe Camille Gruson Emile DRANOUTRE. Baecke Florimond Pacquet Jules WAASTEN. Marrecau Jules Denys Ennte i Ghesquiere Sieuw Victor W 9886 6440 650 935 1 320 1960 445 1 360 1621 2425 2215 1921 1 090 3810 528 1065 7900 20000 1750 1079 6820 931 1661 Een flink smeekschrift werd deze week met honderden handteekens van inwoners van West-Nieuw kerke naar Brussel opge stuurd. Zij teekenen hevig protest aan tegen het uitbreken van de baan Poperinghe-Zwijne- bak en tegen de voorgenomene uitbraak der baan Waesten-Zwijnebak Zij dringen aan op het in stand houden en uitbaten van gansch de lijn die veel zou mede helpen tot het herleven van gansch de streek Zij zou niet min dan elf gemeenten bedienen Waasten, Ploegsteert, Meesen, Kemmel, Wulverghein, Westnieuwkerke, Dranouter, Locre, Westouter, Reninghelst, Poperinghe, met eene gezamenlijke bevolking van 35.000 inwoners. Zij zou ééne lijn kunnen worden met Poperinghe-Adinkerke. 't Ware wraakroepend dat er voor den Westhoek, die voor 't land geslacht en gele verd wierd, niet kruimeltjes over zouden zijn, als men den miljoenendans ziet voor de streken die schier niets geleden hebben 1 De MINISTERS beloven in de Kamers en de BUREELEN beslissen. Met 1 Juli aanstaande staat de trein van den Zwijne- bak van loopen Zoo is het. Mochte geheel de streek, Poperinghe aan 't hoofd, eensge zind roepen dat 't ze hooren tot Brussel NEEN. en was nogmaals overwinnaar. In 1914 deed het mee aan den Europee- schen oorlog, en in deze dagen reist zijn Keizerskind de wereld om, en wordt gegroet als een der sterksten ter wereld. Want Japan is grooter reeds aan inwoners en gebied dan het Duitschland ten tijde. Het heeft een marine en legerbegrooting, van 600.000.00 dollar, (zegge zeshonderd miljoen dollar 1 Het is om van te schrikken en te beven.. Terwijl men de menschen misleidt, met te spreken van geleidelijke ontwapening... De Vereenigde Staten zetten een nieuwe opperdreadnought ofte oorlogskruiser op de werf van de Shipbuilding Coporation. De boot zal heeten Mjpsachussets en lang zijn 660 voet, dat is ^1 meter, zegge twee honderd en helf meter) Hij zal een waterver- plaatsing hebben van 43 200 ton, 1 1/2 zoo veel als de Lusitania. De schroeven zullen werken met electrische machines van 40.000 3aardenkracht, en hij zal loopen 23 knoopen in 't uur De bewapening zal bestaan uit 13 kanon nen van 40 centiemeter. Dus 13 zoo'n groote kanonnen als waarmee de duitschers onze forten in één slag stuk schoten eu waarvan we er hier ook eenige kregen te Poperinghe ze sprongen met eenen wupoverdeleuningin de vaart en ze vochten in 't water om Jan levende te kunnen bovenhalen waarin ze lukten. God zij gedankt wel overtuigd dat ze na toch wel den meest staatsgevaar- lijken aktivist van geheel de Belgieke bij den kraag hadden en gingen in 't drooge brengen. Maar Hiro-Hito die van 'n andere meeninge was dan de piotte-pakkers en die de Vlamingen van de soorte van Jan stijf genegen is, Hiro-Hito is rechtuit tusschen- gekomen en z'hen Jan moeten loslaten. O orlogss chac/e. In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op le" Augusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna vermelde geteisterden St JAN. Volckaert Georges KEMMEL. Gryson Dugauquie Camille VOORMEZEELE, Grossey Henri BR1ELEN. Charles Marcel 7 385 2025 2575 Delforge Braem Derathe Emile RENINGHELST Minne Aloïs Vanhaeghe Auguste ZUYDSCHOTE latteeuw Léon Del va soeurs Nollet Hector Callens Henri OOST-VLETEREN. Cappelle Deblock NOORDSCHOOTE. rinzie Emile ?aes Charles Decadt Jules 3runeel Arthur POPERINGHE Cossey Mathilde We Bottez Clabau Henri ernand Valentin Gunst Clémence W° Goemaere Depuydt Achille Cappoen Achille Douche Paul euridan Henri Chaerle Ignace Timperman Maurice Vermeulen Jules Vermeersch Eugénie Wc Uzeele Capelle Séraphin WOESTEN Druant Honoré Deprez Henri Vandermeersch Philomène Merveiilie Octavie leniaert Alois plaetevoet Henri hart laaide hevig heimwee op naar de vader lijke hoeve. Groote God, wat was ze daar gelukkig geweestZomeravond Vader aan de hof poort. Over den boomgaard de zachte stemming van rust na eerlijken arbeid. Uit het bosch nog het laatste gefluit van de vogels. Gustaaf en Leonart die over 't gras lagen te rollen tot ze om hun kruiske kwa men. Zij met moeder op de bank... En nu de prachtige villa, maar met haar gebroken geluk. Die bloemen bij het kruis aan den weg, het briefje... de ruiker op het kerkhof, dat alles op den morgen van haar trouwdag was dan toch een slecht voorteeken geweest Neen, neen, ik had andere teekens, zoo ik maar de oogen niet gesloten had, zei Godelieve bij zich zelve. Ik moest naar de villa... En schreiend liep ze haar prachtige kamer binnen. Rosalie dekte de tafel. Godelieve kon aan geen efen denken. Altijd alleen aan tafelWat gaf ze om de goede spijzen, den wijn? Ha met wijn had hij eens haar eere belaagd... En eigenlijk had hij toch zijn doel bereikt, ja door wijn en rijkdom, door misbruik van het Heilig Sakrament van 't Huwelijk, i Heel die echtverbintenis was een gruwelijk bedrog geweest. Louis had gemeend haar met zijn geld te paaien en zelf zijn eigen weg te kunnen gaan. Neen, dat nietstormde het bij de jonge, arme echtgenoote De Vuist. Mevrouw, de tafel is gediend klonk de stem der meid. Ja Rosalie... Ze moest toch den schijn redden. En lang bleef ze aan tafel zitten. Dan begaf ze zich naar haar kamer. Ze zou toch op Louis wachten. Ze zat daar in de somberste gepeinzen Rosalie klopte en zei dat ze ging slapen. Godelieve ontstak geen licht. Liever bleef ze in 't donker. Ze hoorde beneden een klok middernacht slaan, Louis kwam niet. Het bleef stil op den weg en in den voorhof. Godelieve hield het niet meer uit. Het werd haar te eng in deze kamer. Ze sloe; een doek over het hoofd en ging stil naar beneden. Ze begaf zich naar buiten tot op straat. Hoorde ze zijn auto niet En och, waarom wachtte ze op hem H was immers toch voor haar verloren hi had reeds een andere gekozen. Haar huwe lijk was een schandelijk bedrog geweest. Dat zou ik nooit gedaan hebben, alzoo laten wachten I klonk het eensklaps 'naast haar. Godelieve schrok geweldig. 2310 1838 1470 044 3520 1258 529 1722 1978 9754 56 2613686 1350 9070 2335 26 125 1345 4 035 1775 955 1717 309.24 373.76 859.50 713.90 300 275 1615 197.70 224 340 1751.60 288 2043.80 1 515 94850 2 634 v 374 505 50 1290 bij Sanseri-Vinneste, Gasthuisstraat, 15 Pop. door A HANS. Van A. Hans, schrijver van ons mengel werk De Bloem van 't Vrij bosch is een prachtig werk verschenen Het Bloedig ljzerland Het is een lijvig boekdeel van meer dan duizend bladzijden, versierd met 250 platen, vele van verdwenen monumen ten, torens, dorpjes uit de Ijzerstreek. Het werk bevat onder meer, geschiedenis, volks kunde, legenden van het gewest; dan de oorlogsgebeurtenissen van den Ijzerslag in 1914 tot de bevrijdiging; de lotgevallen der burgerij, als bij den brand te Dixmude en Nieuwpoort, in de brouwerij Costenoble te Eessen, te Veurne, Loo, Woumen, West- Roozebeke, Roeselare, Lombardzijde, leper, Poperinghe en elders; de vlucht, de gebeur tenissen aan de Hollandsche grens, de raids op Oostende en Zeebrugge, de blokkade der haven. Scherp ook worden er de onrecht vaardigheden jegens onze Vlaamsche solda ten gegeeseld, de verfranschte krijgsraden, de straffen enz. En alles is zooveel mogelijk door persoonlijk onderzoek verzameld. Meer dan een jaarlang bezocht Hans de verwoes te streek daarvoor. Het is een standaardboek, dat in het huisgezin bewaard en door volwassenen en door de kinderen gretig gelezen zal worden. Bet is immers in de meeste huizen de geschiedenis van vader, of van de broers. Dit werk had al dadelijk 8000 inschrijvers. Nog een klein aantal exemplaren zijn er over en te koop gesteld aan vijftien frank het werk. Men haaste zich dus en bestelle iet bij: SI. II. IIAMS. Huis Guido GE- ZELLE, Kontieli (Antwerpen). Opvolger van S VANDEN BERGHE, Bertenplaata, 8, (Kleine Markt), - J» O I» E ii I ii II E. - Wie beloerde haar hier aan haar eigen woning O, waarom hebt gij naar hem geluis terd hoorde ze weer, en nu herkende ze de stem en riep Leou Rykaart zijt gij dat Ja... Maar in Gods name wat doet ge hier in den nacht Weet ik het Ik heb zoo van die avon den dat ik niet aan slapen kan peinzen en dan loop ik rond al met een duivel in mij Ha gisteren heb ik een boom over de baan willen leggen, langs waar hij met zijn auto moet komen Maar Leon toch O doe geen ongeluk ken, en blijf hier riietWat zoün de men schen wel peinzen Waarom hebt ge hem aanvaard hi bedriegt u nu... hij leeft zooals hij altijc geleefd heeft... hij is een doordraaier, een deugnietEn ik meende het zoo goed en ge waart vriendelijk voor mij tot hij kwam Dan was 't al met eens uit 1 Waarom ging hij niet naar een rijke stadsche dame Leon ge moogt hier niet blijven rond- loopen. Moesten ze u zien, ge zoudt mijn name in opspraak brengen. En wat doet hij Ha, ge peinst dat ik het niet weet, hoe hij te leper een lief heeft Dat is niet waar, Leon 1 O, ge moogt zoo niet spreken riep Godelieve hartstoch telijk, want ze wilde nog de schande van jiWL'JPMKMRPKPWHM3MI haar huis, het breken van haar geluk ver bergen. Het is wel waarZie, Godelieve, ge kunt van hem scheiden... O, dan doen wij of er niets voorgevallen is 1 en we worden gelukkig. Maar zwijg toch... ge spreekt zot 1 Ge moet van hier weg gaan. Ha, ik moet zwijgen... ik spreek zot. Och ja, ik ben zot, als ik peinze, dat gij deze villa zoudt verlaten. Wat kan 't u sche len he, of hij zwiert en smaddert, als gij maar zijn geld hebt, zijp schoon huis, en goed eten en kleeren 1 Als ge maar niet werken moet - 't Is nu genoegzei Godelieve en ze liep terug in huis. Ze deed vlug de deur toe, vreezend dat Rykaart haar volgen zou. In de gang stond ze angstig te luisteren. Ze hoorde hem vloeken. Vroeger deed hij dat nooit... En nu was het of er nog iemand met hem sprak. O, moest dat er nu nog bij komen... Rykaart die 's avonds rond de villa zwierf. En hij had iets gezegd van boomen te leggen op den weg, om de auto te doen veron gelukken. O, wat zou er nog allemaal gebeuren Maar het gerucht verstierf dan toch en i Godelieve liep naar boven. J Mevrouw, wat is er toch klonk de stem van Rosalje. Vervolgt, os -5 OS v os a POPERINC Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. j\bonnemeiitprys r postcheckrekening rr 15570. Allf. annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. <5J 4U V» 40 o <u Keikop. 2220 1216

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1