HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Popering en Omstreken BUREEUEUBELS De bloem van bet Vfijboseh 15 Centiemen Zondag 3n Juli 1921 /V i r I* o r i cl i g" 5 si e i* 1 boiMiemeiitprijs Vlamingen, gedenkt den slag dsr Gulden Sporen! Oorlogsschade. Ontginning van braakliggende gronden Gasthuisstraat, J5, POPERINGHE. Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Marnixstraat, 30, GENT Alle annoncen zijn 1 Jaar in Stad tehuis besteld. i buiten Stad met de post Buitenlandb Om den moed onzer soldaten, in 1914, aan te vuren en ze aan te wakkeren, kloek moedig den duitschen vijand te bestrijden, meende de Koning niets beters te kunnen, dan hen het beroemde wapenfeit hunner- voorouders te herinneren. I 't Is dank aan die overwinning immers dat wij ons bestaan als volken het voortbestaan van ons land te danken hebben. Ware die slag verloren, van België had er nooit geen spraak geweest. Telken jare ook wordt die herinnering overal, meer en meer, door alle ware vader landers gevierd. Op 11 Juli hebben 't allen kante Feesten plaats Antwerpen, Gent, Brugge, Kortrijk, Rousselare, Iseghem, Veurne enz. enz zullen die herdenking plechtig vieren. In al die steden kwamen komiteiten tot stand, buiten alle politieke gezindheid, om de feestelijkheden te regelen Niet als wapenfeit; niet als een overwin ning van de Vlaamsche gemeentenaren op de Fransche ridderschapmaar als een daad die den Vadergrond bevrijdde van den over weldiger, vieren wij den Sporenslag. Klein zielige overmoed drijft ons niet, maar ge hechtheid aan ons zelfbestaan als volk. Omdat wij voelen hoe groot de bëteekenis is van 1302, waar spraak is van onze zelfstandigheid, het wezen van ons vader land, daarom herdenken wij in liefde en dankbaarheid den slag der Gulden Sporen. Cijfer den zege weg van den Vlaarnschen goedendag, en gansch Vlaanderen wordt overrompeld en onder den hiel gedrukt. De Fransche Koning palmt het bloeiende graaf schap in en hecht het aan zijn kroon. Geen hertog van Burgondië zal later kunnen hu wen met een Vlaamsche prinses; geen Pli- lips de Goede zal, als graaf van Vlaanderen, zijn macht over de naburige staten kunnen uitbreiden en den grondslag leggen van hetgeen in 1330 tot Koninkrijk van België wordt. Meester van Vlaanderen, beheerscht de Fransche koning de Noordzee tot aan de Schelde; de andere Nederlanden blijven af hankelijk van Duitschland en een eenheids staat kan niet ontstaan De Sporenslag is dus een hoogstbelangrijke gebeurtenis, niet alleen voor het eigenlijke Vlaanderen, maar ook voor gansch België. Door hun heldhaftig optreden bewezen de Vlamingen van 1302, die tegenover een machtigen vijand stonden, dat zij, ten koste van hun leven, hun land wilden redden. En zij hebben het gered. Hun daad belicht gansch onze geschiedenis in de middeleeu wen. Onze groote Conscience bezong haar als het zinnebeeld der heerlijke wilskracht, die de zielen verheft tot een alles opofferend bewustzijn. Het Sporenfeest is dan ook het feest van ons bewustzijn, van ons Vlaamsch geweten. Tegen de viering van den Sporenslag zijn in het Vlaamsche land de Franschgezinden, die in blinde bewondering staan voor een vreemde beschaving, welke zij zich niet kunnen eigen maken, een eigen beschaving versmaden en karakterloos wankelen op lossen bodem. In hen leeft de geest voort van de Leliaerts, de grooten van 1302, die in strijd geraakt met den minderen man, de hulp inriepen van den Koning van Frank rijk. Ook den Leliaerts ontbrak het aan nationaal bewustzijn ook zij wisten niet wat liefde is voor zelfbestaan, wat is Vlaamsche trots en Vlaamsche kracht. Vlamingen, laat U niet weerhouden door de taal onzer hedendaagsche Leliaertmeet de doeltreffendheid uwer daad naar de af keuring die zij bij hen verwekt. Herinnert u het woord van onzen koning die in het uur van het gevaar, in 1914, doorvoelend de beteekenis van den grootschen strijd van toen, zijn mannen toeriep Vlamingen, g.f denk den slag der Gulden Sporen Schrikwekkende Oorlogscijfers. De heeren ministers Vande, Vyuye-'Jnb 0e Vë$ë hebbèn ons de volgende officieel» schrikwekkende Belgische oorlogscijfers medegedeeld 39.101 Belgische soldaten gesneuveld of verdwenen 19.800 (ongeveer) Belgische soldaten zwaar gekwetst 1400 ongeveerBelgische soldaten eene afzetting ondergaan 66 Belgische soldaten blind 200 Belgische kerken geheel vernield 580 Belgischekerken gedeeltelijk vernield 525 Belgische gestichten en scholen ver woest 66.108 Belgische woonhuizen geheel ver nield 11.929 Belgische woonhuizen gedeeltelijk vernield; 1 milliard, 59 miliioen, 249 duizend, 265 fr. waarde 1914, schade aan Belgische fa brieken en werkhuizen veroorzaakt; 81.179 hectaren Belgischen akkergrond verwoest 23.700 ongeveer) Belgische burgers ge dood of in ballingschap gestorven. In zijn menschen en in zijn stoffelijke goederen is Belgie dus wreed geteisterd ge worden. Oorlog is een onzeglijke ramp voor het menschdom. Plicht is het voor de Staatshoofden op recht er naar te streven, ons in de toekomst naar vermogen van zulke rampen bevrijd te houden. En machtig, schoon verrijst daarbij het gezaghebbend figuur van Benediktus XVe, den Paus van den Vrede. Zijn raadgevingen volgen, zal ook het zekerste middel wezen om ons den vrede te bewaren of terug te schenken. Neem uw rekenboek: haal al uw hersenen bij mekaar, ga zitten op een stevigen stoel tracht niet duizelig te worden en laten we saam een rekenles hebben. Minister Theuriis zei dat onze schuld van 4 milliard tot 30 milliard geklommen was. Gij noch ik noch iemand zal ooit weten hoe die schuld precies ontstond. De papier- kes zijn verbran 1. Maar nu blijft er een voldoening overuit meten wat 30 milliard 500 miliioen beteekent. Doe uw rekenboek open, bl. 65, en lees: Gij 1 milliard goud weegt 322 580 kgr. 1 milliard zilver weegt 5 miliioen kgr. ikke Onze gouden schuld weegt dus 9 miliioen 838 690 kgr. onze zilveren schuld weegt 152 en een half miliioen kgr. Gij Om 1 milliard goud te vervoeren zijn 61 wagons noodig, lang 400 meters, een milliard zilvereischt 1.000 wagons lang 6 km. Ikke - Onze gouden schuldwagons zijn dus 1952 in aantal, 9 km 150 meter lang: onze zilveren zijn met z'n 38 duizend 500, en zijn 274 km. 5 lang, d. i. ruim55 uur gaans! Gij - Een aehturendagreiziger zou er een week van 7 dagen over doen... Ikke Laat u dat alles niet aan uw hart komen, drink een kopje sterke koffie. En reken dan zelf uit: 1. Wat onze oorlogsbegrooting van 1 mil liard 200 miliioen beteekent. 2. Wat de Staatsschuld van Engeland be teekent die van 5 Y% milliard tot 188 milliard geklommen is: van Frankrijk, 32 M. tot 235 M. gestegen: van Duitschland, 5 v» milliard tot 290 milliard, van Oostenrijk, 11 M tot 86 M. Amerika, 5 M. tot 125M. Italië 15 M. tot 95 M. Roemenië 1 1/2 milliard tot 21 M. Hongarije 9 M. tot 57 M. 3 Hoe het tweejarigTsjecho-Siowakije er voor zit dat reeds36 M. schuld heeft, en hoe Polen met zijn 48 M. 4. Hoe diep de put is waarin de wereld met zijn van 22u tot 1500 M. gestegen schuld dreigt in mekaar te storten. 5. Hoe lang nog de wereld, al leeneude, dien put kan dieper maken voor en aleer de inzinking geschiedt. Nog ikke Als ge klaar zijt, bereken dan hoe groot de schuld van elk Belg is, en weet me te zeggen of ik me vergiste toen ik aan Zozefke mijn piepjong neefke, vertelde dat het ook, gelijk elk van ons, ongeveer 4000 fr. schuld geboekt staat. In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade ople!X Augasti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden REN1NGHELST Leeuwerk Louis 993.95 Vandevoorde Auguste 1893.91 Bergman Aloïs 875 Camerlynck Hélène 4231.68 Goemaere Petrus 4 237.25 D'Heere Alois 17 246.80 POPERINGHE Bailleul Léon 415 20 Verhaeghe Achille 617.40 Lemahieu Isidore 288 Wwe Dondeyne Creus 385 Creus Julie 154 Feys Alphonse 856 Ameel Hélène 800 Top Pieter 293 40 Prinzie Emile 259 Riem Amélia 274.55 Vergeele Marie 429 50 Wyffels Sidonie Ww. Beun 724 Suffis Camile 1 250 Bruynooghe Aloïs 735 WAASTEN. Bonne Jean Baptiste 1 269 Notredame Louis 1 222 D'Hondt Casier Henri 1811 Wwe. Clinckemaillie Isidore 1 720 Lebion Gustave 6014 - YPER Packet Georges 1420 Degraeve D'Hondt Théophile 1 850 Desramault Deweerdt Alphonse 5400 ÓOST-VLETEREN. Ruyon Cyrille 2030 bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15 Pop. Het Ministerie van Landbouw is geneigd eene premie toe te kennen van 200 tot 600 frank per hectaar voor het ontginnen en be houwbaar maken van braakliggende gron den. De eigenaars, gemeenten of publieke instellingen, die zulke gronden bezitten, en die zouden willen van deze gunst genieten, hoeven hun te wenden tot den Staatsland bouwkundige der omschrijving, of tot het Ministerie van Landbouwafdeeling Lande lijk genie Een plaatselijk onderzoek zal de voorwaarden tot het toekennen der premie, ,dan vast stellen. bijt stond klaar, maar ze kon niet eten. Ze ging in den hof, waar de prachtigste bloemen i bloeiden, en de vogelen in 't dicht geboomte schuifelden. De boschkanters die daar voor bij trokken op een armzalig getrek, meenden zeker dat zij gelukkig was Och Heere, ze wisten het niet. Hei, Godelieve klonk het achter haar. Ze keerde zich om, Louis lag door een raam. Gij kent het nieuws nog niet... 't is daarom dat ik zoo lang weggebleven ben... vervolgde hij. 't Zal oorlog worden en mis schien ook in België. Wat vertelde hij nu Oorlog Och ja, ze had in een blad gelezen dat een Oostenrljk- sche vorst en zijn vrouw vermoord waren, en dat die gebeurtenis van aard was om ernstige verwikkelingen te brengen, maar wie had er verder over gedacht. Moest Louis nu die oude historie ophalen, om zich te verontschuldigen over zijn lieder lijk gedrag Zijt ge nog dronken beet Godelieve hem toe. Ha, madam is kwaad, madam is kop pig hernam hij woedend. 'k Zou moeten lachen zeker. Ze stond nu onder het venster en blikte hem in 't rood opgezet gelaat met de lodde rige oogen. En was uw lief ook benauwd voor oorlog vroeg ze. Louis vloekte en trok zijn hoofd in. Wat later stond hij naast haar. Wat hebt ge daar gezegd vroeg hij. O, ge hebt mij wel verstaan Herhaal het Sla zoo 'n toon niet aan Herhaal het, zeg ik -- O, Louis, waarom hebt ge mij niet bij mijn ouders gelaten snikte ze. Dat is geen antwoord en de vrouwen mode van seffens te bleeten zal mij niet ont roeren. Dat weet ik wel, gij geeft niets meer om mij 1 Ge spreekt zoo stout niet meer Gij hebt een andere vrouw Ha, ge herhaalt het dus toch. Wie is die vrouw Noem ze en we zullen er naar toe gaan. Ik ken haar niet en ik wil die sluns niet kennen Dat is weeral geen antwoord op wat ik vraag. Noem die vrouw, die slunse. Hang nu den schijnheiligaard niet uit Moet ik u dat wijf noemen Ge zijt er bij geweest tot drie uur dezen nacht. Wie heeft u dat gezegd Mijnheer Poeseriare. Even toch schrok de jonge man. Vervolgt. Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 27 O, niets... niets... slaap maar, ik moest een keer beneden zijn. Is mijnheer nog niet thuis? Neen... En 't is al tegen den eenen. Er zal toch niets gebeurd zijn. 'k Peinsde, dat ik voor de deur hoorde spreken. Neen gij mist. Godelieve ging op de werkkamer van haar man. Die was 't kantoor geweest van den ouden heer De Vuist. Veel nog herinnerde aan hem en weer ge voelde de jonge vrouw hoe ze in hem haar beschermer had verloren. Ze zocht nu in den lessenaar en in een la de vond ze een potret en een briefje. En daar las ze de schuld van Louis, 't Was een herinnering, datdievreemdehem verwachtte; en de datum, ja, 't was heden. Godelieve legde alles terug, ze wist nu genoeg. Ze ging te bed. Ze kon toch den ganschen nacht niet opblijven. Ze sluimerde onrustig. Eindelijk hoorde ze het geronk van den motor. i: ito 12 vis bi Drukkerij - Papierhandel, POSTCHECKREKENING fir 15570. Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot e. duquesne Zoon, Telefoon 1669. vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. IVaaron vieren wij den Sporenslag t door A. HANS.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1